Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Greselile Biblice

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Lun Iun 15, 2009 9:52 am

sa pui religia si crestinismul,invatatura"bisericii"si ce spun scriptirile in aceeiasi oala este dovada ca nu faci diferenta intre adevar si minciuna si asta este o paguba pentru cel in cauza
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Lun Iun 15, 2009 10:00 am

cruciaele,inchizitia,obtuzitatea (daca pot sa ma exprim asa)crestinismului in ce priveste stiinta sunt niste etichete puse pe spatele crestinismului fara merit,asta e ce se vede atunci cand esti superficial,oare de ce nu ma mira deloc?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iun 16, 2009 6:16 am

corneliugi a scris:

ca nu crezi ce spune biserica este foarte bine,dar oare faci tu diferenta dintre ce spune "biserica"si ce sune scriptura?isaia40:22
Foarte obtuz!
Tu uiti ca cele scrise in scriptura evreilor Tanachul (tradus in mod mincinos ca VT) nu sunt inspirate de divinitati ...ci sunt texte inspirate din filozofia antica greaca aduse in religia mozaica la fel cum au fost aduse si alte texte importante ale acelei epoci!

Adica sa te impaunezi ca Biblia e adevarata ptr ca ea contine invataturile scolii filozofice elene (vezi Socrate si Platon care au mentionat aceste lucruri cu cca 800 de ani inaintea Bibliei) ... nu e altceva decat lipsa de documentare ...si asta nu e scuzabil astazi cand prin internet te poti informa corect si rapid!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iun 16, 2009 6:33 am

corneliugi a scris:
sa pui religia si crestinismul,invatatura"bisericii"si ce spun scriptirile in aceeiasi oala este dovada ca nu faci diferenta intre adevar si minciuna si asta este o paguba pentru cel in cauza

Ba bine ca nu!
Crestinismul si biserica crestina ...nu sunt decat aspectele sub forma teoretica si manifestarea practica a aceleiasi sarlatanii diabolice!

Iata din ce cauza ...odata ca Isus nu era crestin si nici nu a venit sa aduca o religie noua ... ci era iudeu mozaic care nu s-a dezis de religia sa nici pe cruce ...iar ceea ce numim azi crestinism nu este decat o minciuna inventata de Pavel (care s-a certat cu Sf Petru pentru aceste minciuni) si preluata de un criminal ca si Constantin care a "ajustat-o" si mai diabolic ca sa ii serveasca interesele politice si setea de putere.
Sper ca nu mai trebuie sa iti descriu cum acest "crestinism" bazat pe Biblie ...s-a nascut din sangele celor care practicau adevaratul si originalul crestinism, cel care nu era cel inventat de Pavel ...iar cei care nu voiau sa accepte inventia noua a crestinismului pe baza de Biblie au fost ucisi si li s-au confiscat averile.
Asa ca ce este nascut din minciuna ...si este impus prin crima (adica religia crestina) ...te poate mira ca este autorul a milioanelor de crime facute de mana ei cea dreapta ...inchizitia?

...deci cine este superficial si nu se documenteaza?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iun 16, 2009 9:36 am

Soimos a scris:
corneliugi a scris:

ca nu crezi ce spune biserica este foarte bine,dar oare faci tu diferenta dintre ce spune "biserica"si ce sune scriptura?isaia40:22
Foarte obtuz!
Tu uiti ca cele scrise in scriptura evreilor Tanachul (tradus in mod mincinos ca VT) nu sunt inspirate de divinitati ...ci sunt texte inspirate din filozofia antica greaca aduse in religia mozaica la fel cum au fost aduse si alte texte importante ale acelei epoci!

Adica sa te impaunezi ca Biblia e adevarata ptr ca ea contine invataturile scolii filozofice elene (vezi Socrate si Platon care au mentionat aceste lucruri cu cca 800 de ani inaintea Bibliei) ... nu e altceva decat lipsa de documentare ...si asta nu e scuzabil astazi cand prin internet te poti informa corect si rapid!
soimos,te intreb:daca biblia,inainta cu sute de ani a spus ca pamantul este rotund si apoi au venit niste baieti care in numele bibliei a omorat pe cei care descoperise acest adevar(pe motiv de erezie) cine poarta blamul?biblia sau baietii religiosi?sa nu separi una de alta la varsta ta este rusinos Embarassed
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iun 16, 2009 1:31 pm

soimos a spus ca a existat 'UN CRESTINISM ORIGINAL "care "NU ERA BAZAT PE BIBLIE"si care ar fi fost prigonit de crestinismul fals ce se baza pe biblie......adica ,ma intreb:pana unde poate sa ajunga naivitatea(ca sa nu i spun altfel si sa jignesc)si lipsa de respect si cand spun asta ma gandesc in general nu doar la scripturi,adica alegi un subiect si incepi sa debitezi;ce?nu conteaza tot scopul tau e sa ti versi veninul.se poate vorbi si totodata sa fii si responsabil de ce insiri acolo?...cat despre ce a scris mai departe...ce pot sa spun ... doar atat: habotnicie.pare rau,dar asta e
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iun 16, 2009 2:00 pm

corneliugi a scris:
... soimos,te intreb:daca biblia,inainta cu sute de ani a spus ca pamantul este rotund si apoi au venit niste baieti care in numele bibliei a omorat pe cei care descoperise acest adevar(pe motiv de erezie) cine poarta blamul?biblia sau baietii religiosi?sa nu separi una de alta la varsta ta este rusinos Embarassed
Vrei sa ne demonstrezi ca esti un propagandist al minciunii?

Nu Biblia a spus ca pamantul e rotund ci Tanachul!

Biblia incepe acolo unde este preluat in mod mincinos Tanachul de niste criminali pentru a conferi legitimare divina crimelor si bestialitatilor lor ... deci blamul il poarta acel ionstrument de justificare a crimei ...numita Biblia ... ptr ca acele bestialitati nu s-au comis in numele Tanachului care ne arata ca pamantul e rotund!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iun 16, 2009 2:04 pm

corneliugi a scris:
soimos a spus ca a existat 'UN CRESTINISM ORIGINAL "care "NU ERA BAZAT PE BIBLIE"si care ar fi fost prigonit de crestinismul fals ce se baza pe biblie......adica ,ma intreb:pana unde poate sa ajunga naivitatea
Cred ca te referi la naivitatea ta ...ca sa nu zic altceva!
Altfel ai sti ca textele religioase ale evreilor ...deci si a primilor sectanti crestini ai religiei mozaice ... cuprindeau mult mai multe evanghelii decat cuprinde Biblia mincinoasa din care iri sugi tu "inteligenta"!

Citat :

adica alegi un subiect si incepi sa debitezi;ce?nu conteaza tot scopul tau e sa ti versi veninul.se poate vorbi si totodata sa fii si responsabil de ce insiri acolo?...
Exprima-te te rog mai precis: si anume ca imi aleg o minciuna ..si o combat cu adevaruri demonstrabile ...pana cand astia care nu iubesc adevarul ...asa cum esti tu ... incep sa isi scaoata arama crestina pe fata!
Citat :

cat despre ce a scris mai departe...ce pot sa spun ... doar atat: habotnicie.pare rau,dar asta e
Dragu mieu !
Tu faci doar exercitii de glasolalie si nu pricepi ca eu citez chiar din biblia ta!!! ... eu iti pot dovedi fiecare afirmtie a mea fie cu text Biblic ...fie cu dovezi istorico-stintifice ...si in conditiile acestea ...cand e vorba de habotnicie ...mingea e la tine!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iun 16, 2009 10:12 pm

soimos dragule-tanakh sau tenak cunoscut si ca textul masoretic contine :CELE CINCI CARTI ALE LUI MOISE,PROFETII SI SCRIERILE adica VT,adica parte a BIBLIEI,de asta am citat BIBLIA si nu TANAKH ul pt. ca biblia e mai aproape de inima mea,pt. ca am citit o,o cunosc si stiu ca e adevar.Despre faptul ca"citezi din biblia mea" ai dreptate insa sa stii ca si diavolul a citat scripturile(vezi ispitirea de pe munte),zic asa pt.ca interpretarea textului citat de catre tine este sub orice critica,de obicei nu dau atentie la astfel de aberatii,pt ca sunt sortite ridicolului insa acumam sa fac o exceptie.textul citat de catre tine este din galateni 2:7 si nu se refera la doua evanghelii distincte ci la doua trimiteri, doua abordari diferite a aceliasi evanghelii(A NEAMURILOR SI A EVREILOR)fiecare categorie cu o abordare total diferita.niciodata ucenicii nu au fost trimisi sa predice doua evanghelii diferite dar asta mi aduce aminte de un alt citat din biblie : va rataciti pentru ca nu cunoasteti scripturile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mier Iun 17, 2009 7:25 am

corneliugi a scris:
soimos dragule-tanakh sau tenak cunoscut si ca textul masoretic contine :CELE CINCI CARTI ALE LUI MOISE,PROFETII SI SCRIERILE adica VT,adica parte a BIBLIEI,de asta am citat BIBLIA si nu TANAKH ul pt. ca biblia e mai aproape de inima mea,pt. ca am citit o,o cunosc si stiu ca e adevar.

Draga Cornele pai exact asta spuneam si eu referitor la Tanach ...ca nu e Vechiul Testament ci Tanach ...si ca acesta este un text scris de oameni ...adica culegeri si compilari de texte populare transmise pe cale orala, adaugite cu consemnarea unor istorisiri ale diferitelor evenimente istorice si completate cu invataturi luate fie din filozofia antica greaca fie din textele religioase ale popoarelor apropiate ... texte ulterior canonizate ca sfinte ... dar vezi bine niciodata NEINSPIRATE de nici un Dumnezeu !

Daca accepti aceasta realitate ca adevar ...(si ca sa o faci nu ai decat sa te documentezi asupra originii Tanachului )... cum ramane cu adevarul STIUT de tine (...si nu CREZUT cum ar fi normal, ptr ca religia este o credinta si nu stinta)?
Cum se impaca "adevarul" inspiratiei divine cu realitatea istorica atat de usor de dovedit?
Asa-i ca minciuna impaca totul foarte bine ...mai ales cand serveste unui MAREE interes ?!!!

Citat :

Despre faptul ca"citezi din biblia mea" ai dreptate insa sa stii ca si diavolul a citat scripturile

Ba chiar mai mult decat afirmi tu!
Se vede clar ca diavolul si-a insusit chiar acele scripturi ale religiei mozaice si le prezinta ca fiind "inspiratia" sa proprie.

Citat :

Sa stii ca si diavolul a citat scripturile vezi ispitirea de pe munte),zic asa pt.ca interpretarea textului citat de catre tine este sub orice critica

Iarasi faci confuzie intre planurile pe care se petrec diferite evenimente ale actiunii descrise de tine ... si anume tu nu intelegi faptul ca acest eveniment ca si altele nu au nicio legatura directa cu religia crestina ci doar cu iudaimul ... ptr ca Isus era de religie iudaica, adica de religia parintilor sai, si nu s-a dezis de aceasta religie nici chiar pe cruce ...ba chiar a propovaduit respectarea cat mai stricta a legilor Torei!
Deci nici "ispitirea" diavolului nu are sens in religia crestina astfel incat voi crestinii de azi ...(cei care nu urmeaza invataturile lui Isus ci pe cele ale lui Pavel)sa va legitimati invreun fel cu aceasta

Citat :

,de obicei nu dau atentie la astfel de aberatii,pt ca sunt sortite ridicolului insa acumam sa fac o exceptie.
Faptul ca procedati precum strutul care isi baga capul in nisip atunci cand vede (la voi aude) ceva ce nu ii convine ...este de notorietate ... dar nu uita ca tinta postarilor mele ... nu esti tu sau atitudinea ta intransigenta ... ci noua generatie care ne citeste pe amandoi si care are de ales intre minciunile religioase sustinute de tine ... si adevarul istoric sustinut de mine ... astfel incat acesti tineri la inceput de viata sa nu poata fi aberati prin "Marele Santaj Dumnezeiesc", adica imbroboditi prin minciuni si santajati cu puteri supranaturale si nici trepanati prin studiul Biblie si cu atat mai putin victime ale sarlataniei practicate in biserici unde pot fi spionati prin spovada si beliti material pentru o intermediere inexistenta.
Citat :

textul citat de catre tine este din galateni 2:7 si nu se refera la doua evanghelii distincte ci la doua trimiteri, doua abordari diferite a aceliasi evanghelii(A NEAMURILOR SI A EVREILOR)fiecare categorie cu o abordare total diferita.niciodata ucenicii nu au fost trimisi sa predice doua evanghelii diferite dar asta mi aduce aminte de un alt citat din biblie : va rataciti pentru ca nu cunoasteti scripturile

Dragul meu ...cel care nu cunoaste scripturile ...este mai ales acela acela care nu realizeaza nici macar faptul elementar precum ca acele scripturi de care pomenesti fac parte dintr-o alta religie decat cea in care te straduiesti tu si altii sa le plasati ...iar faptul ca primii crestinii de "vita noua" dupa Constantin, au furat, au modificat in interesul lor dar mai ales si-au insusit aceste scripturi si le prezinta in mod mincinos ca fiind scripturi lor proprii ... nici pe departe nu inseamna ca l-au furat si insusit la fel si pe Dumnezeul din cer al acestor scripturi ...asta cu atat mai mult cu cat citatul in discutie ...care se refera la existenta a doua Evanghelii diferite ....desi erau Muuult mai multe decat doua ..scoate in evidenta faptul ca Pavel ...cu a lui Evanghelie ptr cei netaiati ...adica cea ptr "neamuri" ...isi permite cu buna stinta sa indemne la incalcatul legilor lui Yahwe ...adica cele din Torah adica cele pe care chiar Isus le propovaduia ...si probabil ca recunostinta ca Pavel a indemnat si invatat la incalcare poruncilor divine ...pe care le urmati si voi crestinii ca urmasi ai invaturilor false ale lui Pavel ...in mod sigur ca, Yahwe ca recompensa ptr aceasta incalcare a Legii (ptr intarirea careia a venit de fapt Isus ...vezi Luca 4.43) va va astepta cu portile dechise in "imparatia lui" adica cea pe care Chrsistos (adica fata diabolica a bietului Rabin Isus) adica ca stapan al cheilor mortii si ca stapan al cheilor IADULUI!
vezi Apocalipsa 1.18 ...
Si iata ca ti-am aratat din ce cauza voi nu urmati invaturile lui Isus propovaduitorul Torei ... ci o cale FALSA!

Sper macar ca ai inteles sper ca nu esti tu miza acestei dispute ... tot asa cum nu sunt nici eu ... ci este o disputa a adevarului documentat impotriva minciunii religioase prezentate ca "adevar din Ceruri" adica un adevar plasat acolo unde nu poate fi niciodata demonstrat ... decat aici pe pamant ...dar si aici doar ca MINCIUNA!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Lun Iun 22, 2009 10:23 pm

tu,cred ca mergi dupa principiul,ca daca ti repeti de suficient de multe ori ca o minciuna este adevar ajungi sa o crezi
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iun 23, 2009 6:41 am

corneliugi a scris:
tu,cred ca mergi dupa principiul,ca daca ti repeti de suficient de multe ori ca o minciuna este adevar ajungi sa o crezi
Eu nu cred decat ceea ce STIU !

...Credinta fara stinta ...ba chiar indreptata impotriva stintei, asa cum ne dovedeste istoria ca este credinta ta ...ba chiar repetata intruna de 2000 de ani ...deocamdata este apanajul tau !
...asa ca nu ai competenta morala sa imi faci tocmai tu de pe pozitia ta acest gen de observatie!
Ai auzit vreodata de expresia care se refera la paiul din ochii altuia versus barna din ochii tai ?
Daca da ...mediteaza asupra ei ...poate vei reusi sa o si intelegi ...ptr ca auzitul e prea putin!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iun 23, 2009 3:10 pm

Citat :

foarte frumos,asta este o chestiune de bun simt,insa sa vorbesti de ce nu stii ori nu cunosti nu e
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iun 23, 2009 6:05 pm

corneliugi a scris:
Citat :

foarte frumos,asta este o chestiune de bun simt,insa sa vorbesti de ce nu stii ori nu cunosti nu e
Evident!
Ma insel eu cumva sau eu nu stiu ca religiile se bazeaza pe CREDINTA si nu pe STIINTA... asa ca "stinta" ta nu e totusi STIINTA ci tot credinta ... iar faptul de a prezenta o credinta ca pe o STINTA bazata pe cunoastere ...este una din cele mai gogonate minciuni ale omeniri ... dar si una extrem de periculoasa ...si asta vedem clar in 2000 de ani de istorie!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Sam Iul 04, 2009 9:12 am

a vedea clar in istorie... inseamna credinta.

prin urmare, credinta poate fi falsa sau adevarata Idea
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Sam Iul 04, 2009 11:27 am

Evident!

Si eu cred ca daca apas pe intrerupator se aprinde becul! Deci este adevarat.

Totul secretul consta in faptul ca trebuie sa CREZI doar adevaruri notorii pe care tu nu le sti ...dar sunt bine cunoscute de altii care le cunosc si le pot dovedi.
... de exemplu eu cred ca mesajul acesta ajunge la tine ...fara sa iti poti tu explica cum !
Am zi tu ptr ca eu iti pot totusi explica ce anume este pachetul OSI si cum se deplaseaza el prin internet!
... deci credinta este adevarata doar atunci cand se bazeaza pe ceva real si pe ceva dovedit ca existent! ...ceea ce in cazul fintei supranaturale creata dupa chipul si asemanarea unei maimute ...inca nu se STIE nimic ...desi stinta cauta de 2000 de ani cea mai marunta dovada!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Iul 24, 2009 2:00 pm

Desi Dumnezeu a dat porunca sa nu ucizi ...iata ca "noii crestini dupa Constantin" si Biserica lor ... s-au intrecut in a ucide cat mai multe suflete nevinovate ...sa fie asta din cauza ca ele asculta de Dumnezeul lor?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Iul 24, 2009 2:55 pm

Soimos a scris:
Desi Dumnezeu a dat porunca sa nu ucizi ...iata ca "noii crestini dupa Constantin" si Biserica lor ... s-au intrecut in a ucide cat mai multe suflete nevinovate ...sa fie asta din cauza ca ele asculta de Dumnezeul lor?

Da asculta de el , ca niste sclavi ce sunt vanduti in mana Dumnezeului Veacului acesta - lui Satan , iar reprezentantii lui din aceasta lume implinesc ceea ce el comanda .
Incepand de la criminalul Constantin marele lor PAPA , fauritorul de Dumnezei , si cumuland apoi toti adeptii `curvei celei mari care sade pe ape multe` , minunatii parinti , episcopi , diaconi si tagma lor cu functiile lor imprumutate din religia Babilonului , toti niste UCIGASI , care calca exact pe urmele tatalui lor , SATAN .

Exemple ?
Implinesc ei legea lui Dumnezeu si anume : sa nu ucizi !
De ce preafericitii de orice apartenenta religioasa se duc si sfintesc armatele , fiecare de parte lui de baricada ?
Prin aceasta practica ei aproba CRIMA si orice act adiacent !
De ce ? Pentru ca ei sunt in slujba diavolului si nu a lui Dumnezeu , caci altfel ar asculta de cuvintele lui.
Ca sa nu mai discutam de genocidele realizate de fetele bisericesti in secolele scurse .
Mai demult era un subiect la radio expus de R. Turcescu , cu preotul care isi luase garda de corp!!! , dotat cu pistol , la intrebarea ca de ce ? ca el nu are voie sa ucida Twisted Evil
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Sam Iul 25, 2009 8:55 pm

.

Citat :
Exemple ?
De ce preafericitii de orice apartenenta religioasa se duc si sfintesc armatele , fiecare de parte lui de baricada ?
De ce ? Pentru ca ei sunt in slujba diavolului si nu a lui Dumnezeu , caci altfel ar asculta de cuvintele lui.
Nu ti scapa nimic?.Esti sigur pe ce afirmi?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Dum Iul 26, 2009 7:43 am

corneliugi a scris:
.

Citat :
Exemple ?
Nu ti scapa nimic?.Esti sigur pe ce afirmi?

In mod sigur NU!

Isus ne invata sa nu omoram...pe cand biserica ne invata ca e voie sa omori daca o faci in interesul ei sau a curvelor cu care se tavaleste (daca nu sti cine sunt acelea vezi Apoc18,1) ...dar nu ai voie sa ucizi ...de parca omoratul si ucisul nu ar fi crime!

Tu vezi cumva altfel problema?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Dum Iul 26, 2009 12:05 pm

Citat :
Isus ne invata sa nu omoram
Si ce ti pasa tie... ca dupa mintea ta "Isus" nu e decat un om,si Stalin are cate ceva invataturi si cati altii......
Citat :
pe cand biserica ne invata
Probabil ca tu iei invataturi de la ei...
Citat :
ca e voie sa omori
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Dum Iul 26, 2009 12:53 pm

"Si ce ti pasa tie... ca dupa mintea ta "Isus" nu e decat un om,si Stalin are cate ceva invataturi si cati altii....." sa nu uitam cornel ca jessus era doar un simplu iudeu .. nu avea nici o treaba cu divinitate dragul meu cornel
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Dum Iul 26, 2009 1:06 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Isus ne invata sa nu omoram
Si ce ti pasa tie... ca dupa mintea ta "Isus" nu e decat un om,si Stalin are cate ceva invataturi si cati altii......
Citat :
pe cand biserica ne invata
Probabil ca tu iei invataturi de la ei...
Citat :
ca e voie sa omori
Ai dreptate totala!
Isus nu era decat un Invatator ... dar pentru ca Petru nu putea sa isi cladeasca "biserica minciunii" pe vorbele unui simplu invatator (ai vazut ca si tu te-ai prins de asta)...l-a inaltat pe Isus in functia de Fiu de Dumnezeu ...adica OM cu natura divina ...tocmai ca sa aibe "greutate" !!!! ...ca de un invatator ...cui ii pasa?
Asa ca eu citez din vorbele invatatorului ptr ca lucrez cu "materialul clientului" ...adica al vostru al celor aberati prin religie ...tocmai ca sa va dovedesc ca voi daca vreti sa urmati "Calea lui Isus" ...pai urmati-o pe a lui Isus ...si nu pe cea pe care o "intelege" Pavel ca ar fi a lui Isus!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Lun Iul 27, 2009 9:07 am

Citat :
Isus nu era decat un Invatator ... dar pentru ca Petru nu putea sa isi cladeasca "biserica minciunii" pe vorbele unui simplu invatator (ai vazut ca si tu te-ai prins de asta)...l-a inaltat pe Isus in functia de Fiu de Dumnezeu ...adica OM cu natura divina ...tocmai ca sa aibe "greutate" !!!! ...ca de un invatator ...cui ii pasa?
Asa ca eu citez din vorbele invatatorului ptr ca lucrez cu "materialul clientului" ...adica al vostru al celor aberati prin religie ...tocmai ca sa va dovedesc ca voi daca vreti sa urmati "Calea lui Isus" ...pai urmati-o pe a lui Isus ...si nu pe cea pe care o "intelege" Pavel ca ar fi a lui Isus!
[/quote]Esti exemplul tipic de orb,culmea este ca vrei sa i "conduci si pe altii",pe cand ...tu ai nevoie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Lun Iul 27, 2009 5:51 pm

Da ...ai dreptate ...sunt atat de orb incat pentru mine tabloul din exemplul tau ...ala pictat de Gica care recunoaste ca l-a pictat el insusi ...dar pe care tu il crezi...dar mai ales il vezi ca un Rrmbrandt original ...eu vad ca nu e UN Rembrandt ... ci un Gica !
Intrebare ...care din noi e mai orb?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iul 28, 2009 10:08 am

Citat :
Soimos a scris:
Da ...ai dreptate ...sunt atat de orb incat pentru mine tabloul din exemplul tau ...ala pictat de Gica care recunoaste ca l-a pictat el insusi ...dar pe care tu il crezi...dar mai ales il vezi ca un Rrmbrandt original ...eu vad ca nu e UN Rembrandt ... ci un Gica !
Intrebare ...care din noi e mai orb?
Parca ultima oara era semnat de catre vasile.Pai...cel mai orb este cel care vrea un "vasile"iar acasa ajunge cu un"gica" drept "vasile"...esti tot mai tare,ce mai...
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iul 28, 2009 10:13 am

cornel tu esti batut in cap sincer.. nu conteaza daca e gica sau vasile ..tot un FALS este.. ce nu intelegi Neutral .. ca VT este FURAT! de la mozaici si religia crestina nenorocita spune ca este a EI cand se stie clar ca moise a scris VT.. ti-am dat ogramada de exemple .. cum poti spune ca , daca e furat e mai putin inspirat? ..
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iul 28, 2009 10:39 am

Citat :
[quote="H1perion"]cornel tu esti batut in cap sincer
A,nu ma indoiesc ca esti sincer ma ionel ci doar ca nu esti inteligent
Citat :
ce nu intelegi Neutral .. ca VT este FURAT! de la mozaici si religia crestina nenorocita spune ca este a EI
Ba nu,ma ionele,religia crestina spune ca VT este Tanach-ul evreilor... ..
Citat :
cand se stie clar ca moise a scris VT
Sa nu mai spui ca VT este scris de Moise, ionele ca te faci de rusine,ma baiatule,Moise a scris doar primele cinci carti(sau Pentateuch-ul)intreaba ti guru-ul,pe marele zoi-mos Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iul 28, 2009 10:56 am

[quote="corneliugi"]
Citat :
H1perion a scris:
cornel tu esti batut in cap sincer
A,nu ma indoiesc ca esti sincer ma ionel ci doar ca nu esti inteligent
Auzi cine vorbeste de inteligenta!
Da ce s-a intamplat? ...religia si credinta nu mai formeaza oi ... ci oameni inteligenti ? ...si asta prin credinta ...adica NESTIINTA .... zau ca raman inmarmurit!
Citat :

Citat :
ce nu intelegi Neutral .. ca VT este FURAT! de la mozaici si religia crestina nenorocita spune ca este a EI
Ba nu,ma ionele,religia crestina spune ca VT este Tanach-ul evreilor...
Pai atunci de ce nu o numiti asa cum o cheama ?
Si daca aceia de au tot scris si adugit la Tanach mai mult de 1000 ani, recunosc ca textul este scris de ei ...de unde aveti voi impresia ca a fost "inspirata" de Dumnezeul vostru .(..adica ala cu Fii ... ) ..Pai "inteligenta ta" ce raspuns gaseste ca acest Tanach trebuia sa fie C A N O N I Z A T ca sa devina "sfant" oare de ce? ...pai ce ... "inspiratia" lui Dumnezeu nu era destul de sfanta? ...sau o fi fost diabolica?

Chiar nu intelegi asemenea logici elementare gen 1+1?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iul 28, 2009 1:50 pm

Citat :
Da ce s-a intamplat? ...religia si credinta nu mai formeaza oi
Or fi formand... insa scriptirile au format intotdeauna oameni inteliganti
Citat :
zau ca raman inmarmurit!
Ai si de ce...
Citat :
Ba eu nu am nici o problema cu asta
Citat :
Si daca aceia de au tot scris si adugit la Tanach mai mult de 1000 ani, recunosc ca textul este scris de ei ...de unde aveti voi impresia ca a fost "inspirata" de Dumnezeul vostru
Ma copile(la minte)Tanach ul a fost din totdeauna nici mai mult,nici mai putin,ce este si azi si ce va fi pentru veci si anume "cartea inspirata de Yahweh";nu este nevoie ca sa o faca cineva sfanta(apropo,ai macar idee ce inseamna "a fi sfant?").
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iul 28, 2009 3:10 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Da ce s-a intamplat? ...religia si credinta nu mai formeaza oi
Or fi formand... insa scriptirile au format intotdeauna oameni inteliganti

Sa sti ca mi-am dat seama ... nu numai dupa logica ...dar si dupa ortografie

Citat :
zau ca raman inmarmurit!
Citat :
Ai si de ce...

Ma bucur ca ma intelegi si esti de acord cu mine ! Asa este ... cum zici ...sau ma rog ...ma aprobi... inca nimeni nu e atat de prost pe planeta asta incat sa fie prea prost ca sa creada ... pe cand la Stunta .... din pacate e altfel!

Citat :

Citat :
Ba eu nu am nici o problema cu asta
Nu ma indoiesc ...unu care crede ca tabloul electric la care a lucrat Vasile, Ghita, sau Ion ..e un tablou de Rembrandt ... intra automat in categoria celor sunt capabili sa creada totul!

Citat :
Citat :
Si daca aceia de au tot scris si adugit la Tanach mai mult de 1000 ani, recunosc ca textul este scris de ei ...de unde aveti voi impresia ca a fost "inspirata" de Dumnezeul vostru
Ma copile(la minte)Tanach ul a fost din totdeauna nici mai mult,nici mai putin,ce este si azi si ce va fi pentru veci si anume "cartea inspirata de Yahweh";nu este nevoie ca sa o faca cineva sfanta(apropo,ai macar idee ce inseamna "a fi sfant?").
Ma da zau ca nu esti in stare sa pricepi nimic!
Te rog raspunde la intrebarea asta: De ce daca Tanachul era sfant a fost necesara canonizarea lui?
Explica-ne te rog logic acest fapt!

uite eu iti dau un link catre Wikipedia ...si chiar daca nu intelegi nimic ...vezi ca e vorba de Tanach si de Canonisiert ...adica canonizat ca sfant!
http://de.wikipedia.org/wiki/Tanach
iata textul:

Der Tanach (hebr. תנ״ך tanach, TNK) ist die Heilige Schrift des Judentums. Er besteht aus den drei Hauptteilen Tora („Weisung“), Nevi'im („Propheten“) und Ketuvim („Schriften“), deren Anordnung ihrem Alter und theologischen Rang weitgehend entspricht. Er wurde um 100 n. Chr. in 22 oder 24 Bücher eingeteilt und kanonisiert

uite si in engleza:

According to the Talmud,[1] much of the contents of the Tanakh were compiled by the "Men of the Great Assembly" by 450 BCE, and have since remained unchanged. Modern scholars are less certain, but some believe that the process of canonization of the Tanakh became finalized

Intelegi ceva engleza?
Atunci ai norocul sa observi ca se afirma ca Tanachul a fost COMPILAT (aia nu e inspirat) pana in anul 450 de oamenii din Marea Sinagoga cand unii invatati cred ca a fost terminata si ...... C A N O N I Z A R E A lui !!!!!
Sti ce e aia canonizare? ... uite cate nu fac ptr tine ...am cautat si in DEX ...doar doar iti pica fisa si intelegi ceva!

CANONIZ//Á ~éz tranz. rel. A trece în rândul sfinților; a ridica la rang de sfânt; a sfinți; a sanctifica; a sacraliza. /<fr. canoniser, lat. canonisare
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iul 28, 2009 6:50 pm

Citat :
Ma bucur ca ma intelegi si esti de acord cu mine ! Asa este ... cum zici ...sau ma rog ...ma aprobi... inca nimeni nu e atat de prost pe planeta asta incat sa fie prea prost ca sa creada ... pe cand la Stinta .... din pacate e altfel!
scratch n am idee ce ai vrut sa spui aici...
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iul 28, 2009 7:17 pm

Citat :
Te rog raspunde la intrebarea asta: De ce daca Tanachul era sfant a fost necesara canonizarea lui?
Explica-ne te rog logic acest fapt!
Cu placere,deci fii atent:Tanach ul are 39 de carti inspirate de dumnezeu insa mult mai multe in circulatie(daca mi permiti sa spun asa ,vezi bunaoara apocrifele)si ca in cazul noului testament a trebuit sa se puna o linie despartitoare intre ce i inspirat si ce nu i(canonizarea)cum iti place tie sa i spui.Insa nu ca si cand ar fi avut nevoie de a fi facut sfint ca si cand nu ar fi fost ci sfant=pus deoparte ,;adica avand un THE END.Faptul ca a fost o actiune inspirata se poate vedea cand citesti cartile apocrife,insa asta i un lucru care nu i pe intelesul tau,tre sa ai DUHUL LUI DUMNEZEU sa poti sa vezi restul(nu vreau sa te fac sa te simti prost ori sa ti vorbesc de sus cand spun asta,pentru ca stiu ca nu este meritul meu),insa asta i realitatea.Cat despre compilatie asta nu intra in conflict cu a fi inspirat de catre Yahweh.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mier Iul 29, 2009 7:14 am

corneliugi a scris:
Citat :
Ma bucur ca ma intelegi si esti de acord cu mine ! Asa este ... cum zici ...sau ma rog ...ma aprobi... inca nimeni nu e atat de prost pe planeta asta incat sa fie prea prost ca sa creada ... pe cand la Stinta .... din pacate e altfel!
scratch n am idee ce ai vrut sa spui aici...
Pai vezi ... ?
Am mai repetat odata ceea ce tot repet mereu .... si anume ca nici prosta satului care nu stie sa se iscaleasca nu e atat de proasta incat sa nu fie capabila sa Creada mult ...dar aceasi proasta INTOTDEAUNA va fi prea proasta pentru A STI multe.
Sau cu alte cuvinte Credinta din start e sora geamana cu PROSTIA!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   

Sus In jos

Greselile Biblice
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: