Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Greselile Biblice

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iul 28, 2009 10:08 am

Citat :
Soimos a scris:
Da ...ai dreptate ...sunt atat de orb incat pentru mine tabloul din exemplul tau ...ala pictat de Gica care recunoaste ca l-a pictat el insusi ...dar pe care tu il crezi...dar mai ales il vezi ca un Rrmbrandt original ...eu vad ca nu e UN Rembrandt ... ci un Gica !
Intrebare ...care din noi e mai orb?
Parca ultima oara era semnat de catre vasile.Pai...cel mai orb este cel care vrea un "vasile"iar acasa ajunge cu un"gica" drept "vasile"...esti tot mai tare,ce mai...
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iul 28, 2009 10:13 am

cornel tu esti batut in cap sincer.. nu conteaza daca e gica sau vasile ..tot un FALS este.. ce nu intelegi Neutral .. ca VT este FURAT! de la mozaici si religia crestina nenorocita spune ca este a EI cand se stie clar ca moise a scris VT.. ti-am dat ogramada de exemple .. cum poti spune ca , daca e furat e mai putin inspirat? ..
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iul 28, 2009 10:39 am

Citat :
[quote="H1perion"]cornel tu esti batut in cap sincer
A,nu ma indoiesc ca esti sincer ma ionel ci doar ca nu esti inteligent
Citat :
ce nu intelegi Neutral .. ca VT este FURAT! de la mozaici si religia crestina nenorocita spune ca este a EI
Ba nu,ma ionele,religia crestina spune ca VT este Tanach-ul evreilor... ..
Citat :
cand se stie clar ca moise a scris VT
Sa nu mai spui ca VT este scris de Moise, ionele ca te faci de rusine,ma baiatule,Moise a scris doar primele cinci carti(sau Pentateuch-ul)intreaba ti guru-ul,pe marele zoi-mos Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iul 28, 2009 10:56 am

[quote="corneliugi"]
Citat :
H1perion a scris:
cornel tu esti batut in cap sincer
A,nu ma indoiesc ca esti sincer ma ionel ci doar ca nu esti inteligent
Auzi cine vorbeste de inteligenta!
Da ce s-a intamplat? ...religia si credinta nu mai formeaza oi ... ci oameni inteligenti ? ...si asta prin credinta ...adica NESTIINTA .... zau ca raman inmarmurit!
Citat :

Citat :
ce nu intelegi Neutral .. ca VT este FURAT! de la mozaici si religia crestina nenorocita spune ca este a EI
Ba nu,ma ionele,religia crestina spune ca VT este Tanach-ul evreilor...
Pai atunci de ce nu o numiti asa cum o cheama ?
Si daca aceia de au tot scris si adugit la Tanach mai mult de 1000 ani, recunosc ca textul este scris de ei ...de unde aveti voi impresia ca a fost "inspirata" de Dumnezeul vostru .(..adica ala cu Fii ... ) ..Pai "inteligenta ta" ce raspuns gaseste ca acest Tanach trebuia sa fie C A N O N I Z A T ca sa devina "sfant" oare de ce? ...pai ce ... "inspiratia" lui Dumnezeu nu era destul de sfanta? ...sau o fi fost diabolica?

Chiar nu intelegi asemenea logici elementare gen 1+1?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iul 28, 2009 1:50 pm

Citat :
Da ce s-a intamplat? ...religia si credinta nu mai formeaza oi
Or fi formand... insa scriptirile au format intotdeauna oameni inteliganti
Citat :
zau ca raman inmarmurit!
Ai si de ce...
Citat :
Ba eu nu am nici o problema cu asta
Citat :
Si daca aceia de au tot scris si adugit la Tanach mai mult de 1000 ani, recunosc ca textul este scris de ei ...de unde aveti voi impresia ca a fost "inspirata" de Dumnezeul vostru
Ma copile(la minte)Tanach ul a fost din totdeauna nici mai mult,nici mai putin,ce este si azi si ce va fi pentru veci si anume "cartea inspirata de Yahweh";nu este nevoie ca sa o faca cineva sfanta(apropo,ai macar idee ce inseamna "a fi sfant?").
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iul 28, 2009 3:10 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Da ce s-a intamplat? ...religia si credinta nu mai formeaza oi
Or fi formand... insa scriptirile au format intotdeauna oameni inteliganti

Sa sti ca mi-am dat seama ... nu numai dupa logica ...dar si dupa ortografie

Citat :
zau ca raman inmarmurit!
Citat :
Ai si de ce...

Ma bucur ca ma intelegi si esti de acord cu mine ! Asa este ... cum zici ...sau ma rog ...ma aprobi... inca nimeni nu e atat de prost pe planeta asta incat sa fie prea prost ca sa creada ... pe cand la Stunta .... din pacate e altfel!

Citat :

Citat :
Ba eu nu am nici o problema cu asta
Nu ma indoiesc ...unu care crede ca tabloul electric la care a lucrat Vasile, Ghita, sau Ion ..e un tablou de Rembrandt ... intra automat in categoria celor sunt capabili sa creada totul!

Citat :
Citat :
Si daca aceia de au tot scris si adugit la Tanach mai mult de 1000 ani, recunosc ca textul este scris de ei ...de unde aveti voi impresia ca a fost "inspirata" de Dumnezeul vostru
Ma copile(la minte)Tanach ul a fost din totdeauna nici mai mult,nici mai putin,ce este si azi si ce va fi pentru veci si anume "cartea inspirata de Yahweh";nu este nevoie ca sa o faca cineva sfanta(apropo,ai macar idee ce inseamna "a fi sfant?").
Ma da zau ca nu esti in stare sa pricepi nimic!
Te rog raspunde la intrebarea asta: De ce daca Tanachul era sfant a fost necesara canonizarea lui?
Explica-ne te rog logic acest fapt!

uite eu iti dau un link catre Wikipedia ...si chiar daca nu intelegi nimic ...vezi ca e vorba de Tanach si de Canonisiert ...adica canonizat ca sfant!
http://de.wikipedia.org/wiki/Tanach
iata textul:

Der Tanach (hebr. תנ״ך tanach, TNK) ist die Heilige Schrift des Judentums. Er besteht aus den drei Hauptteilen Tora („Weisung“), Nevi'im („Propheten“) und Ketuvim („Schriften“), deren Anordnung ihrem Alter und theologischen Rang weitgehend entspricht. Er wurde um 100 n. Chr. in 22 oder 24 Bücher eingeteilt und kanonisiert

uite si in engleza:

According to the Talmud,[1] much of the contents of the Tanakh were compiled by the "Men of the Great Assembly" by 450 BCE, and have since remained unchanged. Modern scholars are less certain, but some believe that the process of canonization of the Tanakh became finalized

Intelegi ceva engleza?
Atunci ai norocul sa observi ca se afirma ca Tanachul a fost COMPILAT (aia nu e inspirat) pana in anul 450 de oamenii din Marea Sinagoga cand unii invatati cred ca a fost terminata si ...... C A N O N I Z A R E A lui !!!!!
Sti ce e aia canonizare? ... uite cate nu fac ptr tine ...am cautat si in DEX ...doar doar iti pica fisa si intelegi ceva!

CANONIZ//Á ~éz tranz. rel. A trece în rândul sfinților; a ridica la rang de sfânt; a sfinți; a sanctifica; a sacraliza. /<fr. canoniser, lat. canonisare
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iul 28, 2009 6:50 pm

Citat :
Ma bucur ca ma intelegi si esti de acord cu mine ! Asa este ... cum zici ...sau ma rog ...ma aprobi... inca nimeni nu e atat de prost pe planeta asta incat sa fie prea prost ca sa creada ... pe cand la Stinta .... din pacate e altfel!
scratch n am idee ce ai vrut sa spui aici...
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iul 28, 2009 7:17 pm

Citat :
Te rog raspunde la intrebarea asta: De ce daca Tanachul era sfant a fost necesara canonizarea lui?
Cu placere,deci fii atent:Tanach ul are 39 de carti inspirate de dumnezeu insa mult mai multe in circulatie(daca mi permiti sa spun asa ,vezi bunaoara apocrifele)si ca in cazul noului testament a trebuit sa se puna o linie despartitoare intre ce i inspirat si ce nu i(canonizarea)cum iti place tie sa i spui.Insa nu ca si cand ar fi avut nevoie de a fi facut sfint ca si cand nu ar fi fost ci sfant=pus deoparte ,;adica avand un THE END.Faptul ca a fost o actiune inspirata se poate vedea cand citesti cartile apocrife,insa asta i un lucru care nu i pe intelesul tau,tre sa ai DUHUL LUI DUMNEZEU sa poti sa vezi restul(nu vreau sa te fac sa te simti prost ori sa ti vorbesc de sus cand spun asta,pentru ca stiu ca nu este meritul meu),insa asta i realitatea.Cat despre compilatie asta nu intra in conflict cu a fi inspirat de catre Yahweh.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mier Iul 29, 2009 7:14 am

corneliugi a scris:
Citat :
Ma bucur ca ma intelegi si esti de acord cu mine ! Asa este ... cum zici ...sau ma rog ...ma aprobi... inca nimeni nu e atat de prost pe planeta asta incat sa fie prea prost ca sa creada ... pe cand la Stinta .... din pacate e altfel!
scratch n am idee ce ai vrut sa spui aici...
Pai vezi ... ?
Am mai repetat odata ceea ce tot repet mereu .... si anume ca nici prosta satului care nu stie sa se iscaleasca nu e atat de proasta incat sa nu fie capabila sa Creada mult ...dar aceasi proasta INTOTDEAUNA va fi prea proasta pentru A STI multe.
Sau cu alte cuvinte Credinta din start e sora geamana cu PROSTIA!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mier Iul 29, 2009 7:33 am

corneliugi a scris:
Citat :
Cu placere,deci fii atent:Tanach ul are 39 de carti inspirate de dumnezeu

Mai culmea inteligentei ....tu vrei sa intelegi doar ce iti place ...sau vrei sa intelegi adevarul?
Pai nu ai vazut ca acolo scria clar: A FOST COMPILAT ...si am specificat eu clar pe langa acest cuvant ca a compila nu inseamna inspirat de Dumnezeu ...ci:

COMPILÁ, compiléz, vb. I. Tranz. A aduna fapte sau păreri din operele diverșilor autori pentru a alcătui o lucrare nouă, fără o contribuție personală. – Din fr. compiler, lat. compilare.

... si mai zice ceva si de cine ...adica de Clerul din Marea Sinagoga ... asa ca ce tot o dai a proasta cu "inspirat de Dumnezeu" ?

Citat :
.....ar fi avut nevoie de a fi facut sfint ca si cand nu ar fi fost ci sfant=pus deoparte ,;adica avand un THE END.

.

Oare cand o sa pricepi tu ca Dumnezeu (oricare ar fi acesta) vorbeste in text clar ...iar cel ce le imbarliga smechereste este Diavolul!

Matei 5.37. Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; și ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este.

Asa ca nu veni tu cu "inteligenta ta" sa ii trimiti pe toti cercetatorii stintifici la plimbare caci aceia se exprima pe baza de probe ce se p[ot dovedi ...si nu pe baza de credinta ....ca tine!

Citat :

Faptul ca a fost o actiune inspirata se poate vedea cand citesti cartile apocrife,insa asta i un lucru care nu i pe intelesul tau,tre sa ai DUHUL LUI DUMNEZEU sa poti sa vezi restul

Ce tot amesteci totul prosteste?
Tu nu sti ca Isus ne invata ca Duhul lui Dumnezeu este in noi?
Pai tu crezi ca daca fugi de cunoastere ca sa te arunci in bratele credintei adica a nestintei adica a prostiei ....tu esti inspirat de Dumnezeu...iar cineva care isi foloseste ratiunea si se informeaza ca sa cunoasca adevarul ...si nu crede a proasta ... ala nu are Duh Sfant?
Nu ti dai seama cat de gresit esti? ... realitatea este inversul a ceea ce crezi tu ...ci ea este ceea ce STIM ...si nu doar credem!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mier Iul 29, 2009 2:26 pm

Citat :
Mai culmea inteligentei
Si eu ,care mi faceam procese de constiinta cand iti raspundeam cu aceiasi moneda,daca nu mi raspunzi civilizat...sa stii ca si eu pot vorbi limba ta
Citat :
....tu vrei sa intelegi doar ce iti place ...sau vrei sa intelegi adevarul?
quote]O nu,asta esti tu
Citat :
Pai nu ai vazut ca acolo scria clar: A FOST COMPILAT
si ce i cu asta? toate cartile sfinte ale evreilor au fost adunate intr o coperta,nu ca pan atunci n ar fi fost ci doar ca s a spus sa auda tot omul ca:CE DOMNUL A AVUT DE SPUS (in ce priveste Tanach ul) A FOST SPUS.ce tot bati apa n piua
Citat :
?...si am specificat eu clar pe langa acest cuvant ca a compila nu inseamna inspirat de Dumnezeu ...ci:
tu,dragul meu socoteste ti vorbele ca fiind cele mai inspirete iesite vreodata pe gura unui muritor,insa in ce ma priveste da mi voie sa le cantaresc valoarea cu cantarul meu de valori,bun?

Citat :
... si mai zice ceva si de cine ...adica de Clerul din Marea Sinagoga ... asa ca ce tot o dai a proasta cu "inspirat de Dumnezeu" ?
ei doar le au pus impreuna(daca or fi fost ei),,mai bine zis le au recunoscut ca "un intreg"si asta nu ca ar fi fost altfel,din punctul lor de vedere ci pt unii tari de cap nu le au scris,nu ei sunt autorii,ci DUMNEZEU ,SAU STII TU CUMVA CA TANACH UL ARE copyright

Citat :
Oare cand o sa pricepi tu ca Dumnezeu (oricare ar fi acesta) vorbeste in text clar
De cand cunosti tu vocea lui Dumnezeu?,doar o oaie din turma Lui o cunoaste
Citat :
...iar cel ce le imbarliga smechereste este Diavolul!
Asta i ce cunosti tu foarte bine

Citat :
Iarasi te bagi cu nerusinare acolo unde nu ti este locul.Cand spune asta se refera la Biserica Lui,nu la cei care nu i cunosc vocea
Citat :
Pai tu crezi ca daca fugi de cunoastere ca sa te arunci in bratele credintei adica a nestintei adica a prostiei ....tu esti inspirat de Dumnezeu...iar cineva care isi foloseste ratiunea si se informeaza ca sa cunoasca adevarul ...si nu crede a proasta ... ala nu are Duh Sfant?
si mai spui ca eu le amestec prosteste
Citat :
Nu ti dai seama cat de gresit esti?
Cel ce vorbeste fara sa cunoasca (in cazul de fata )esti tu
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mier Iul 29, 2009 3:31 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Mai culmea inteligentei
Si eu ,care mi faceam procese de constiinta cand iti raspundeam cu aceiasi moneda,daca nu mi raspunzi civilizat...sa stii ca si eu pot vorbi limba ta

De asta m-am convins ...problema este ca tu nu pari sa cunosti alta limba ...ci doar CREZI ca cunosti alta limba....dar ma rog ...de la cei care cred si nu stiu ... te poti astepta la multe.
Citat :

Citat :
....tu vrei sa intelegi doar ce iti place ...sau vrei sa intelegi adevarul?
O nu,asta esti tu
Oi fi si eu ...dar eu vorbesc bazat pe argumente reale adica ce se pot dovedi prin probe reale ...si nu doar crezute ...adica izvorate din credinta asa cum sunt ale tale
Citat :

Citat :
Pai nu ai vazut ca acolo scria clar: A FOST COMPILAT
si ce i cu asta? toate cartile sfinte ale evreilor au fost adunate intr o coperta,nu ca pan atunci n ar fi fost ci doar ca s a spus sa auda tot omul ca:CE DOMNUL A AVUT DE SPUS (in ce priveste Tanach ul) A FOST SPUS.ce tot bati apa n piua
Evident ...dar au fost puse pe rola nu intre coperti ...in sute si sute de ani de catre cronicari de evenimente si de catre preoti care doreau sa invete pe credinciosi ceva pozitiv ...fara sa mai punem la socoteala povestile, miturile, modelele si personajele preluate de la religiile din zona ... asa ca nu mai a avut Dumnezeu ce inspira pentru ca oamenii au luat materialul de povestit din VIATA sau din legendele altor popoare ... de ex Utnapistim ca sa ne referim doar la legenda lui Noe care e copiata cuvant cu cuvant.
Iar faptul pe care eu ti l-am spus mai sus ...ESTE RECUNOSCUT de toata lumea ...inclusiv de clerul religiei Mozaice ...asa ca las-o dracu cu "dumnezeul" tau ca ala nu a inspirat decat un singur lucru FURTUL acestor texte si marsavirea lor (citeste scoatere din context) ca sa slujeasca unei religii criminale infintate de un Imparat criminal ...si impusa prin CRIME de el si urmasii lui ...si care s-a remarcat tot prin CRIME !
Ce e atat de greu de priceput?
Citat :

Citat :
..si am specificat eu clar pe langa acest cuvant ca a compila nu inseamna inspirat de Dumnezeu ...ci:
tu,dragul meu socoteste ti vorbele ca fiind cele mai inspirete iesite vreodata pe gura unui muritor,insa in ce ma priveste da mi voie sa le cantaresc valoarea cu cantarul meu de valori,bun?
Tu nu ai nici un cantar de valori care sa fie omologat !
Ce spui tu ...la fel cu ce spun eu ...trebuie sa fie cantarite de experti cu ajutorul PROBELOR ...nu a parerilor ...si cum eu vorbesc de lucruri PROBATE iar tu doar de parerile tale bazate pe "cantarul tau" in care minciuna este VALOARE ...hai sa avem discernamantul sa acceptam ce este Adevar dovedit ...si ce esta "credinta" ...iar ce este credinta sa nu mintim ca sa prezentam ca adevar dovedit ...din moment ce e doar CREDINTA!
Citat :

Citat :
ei doar le au pus impreuna(daca or fi fost ei),,mai bine zis le au recunoscut ca "un intreg"si asta nu ca ar fi fost altfel,din punctul lor de vedere ci pt unii tari de cap nu le au scris,nu ei sunt autorii,ci DUMNEZEU ,SAU STII TU CUMVA CA TANACH UL ARE copyright
Adica tu sti mai bine cine a pictat tabloul decat insusi Vasile Gheorghe ...autorul tabloului ...si tu vrei sa-l convingi pe autor ca acel tablou este un Rembrandt?
Nu ti se pare ceva cam ciudat in acest fel de a "rationa"?
Citat :

Citat :
Oare cand o sa pricepi tu ca Dumnezeu (oricare ar fi acesta) vorbeste in text clar
De cand cunosti tu vocea lui Dumnezeu?,doar o oaie din turma Lui o cunoaste

Oi din turma (adica vanduti ca voi) are doar diavolul care se da drept Dumnezeu !
Duhul Sfant ...cel de care vorbeste Isus ... se gaseste in fiecare dintre noi (nu dintre voi ca voi v-ati vandut) ...si de asta Isus ne cere sa nu frecventam bisericile pentru ca acelea sunt doar cladiri de piatra fara Dumnezeu (vezi la topicul despre Isus argumentele si versetele)

Citat :

Citat :
Iarasi te bagi cu nerusinare acolo unde nu ti este locul.Cand spune asta se refera la Biserica Lui
In primul rand daca e vorba de nerusinare ...afla ca Isus nu se refera la voi crestinii ci la cei care doresc sa il asculte si sa-i urmeze calea!
Faptul ca te imbatosezi si vorbesti tu cu nerusinare despre nerusinare ma face sa te aduc cu picioarele pe pamant si sa iti aduc aminte ca Isus nu v-a delegat pe voi crestinii sa ii reprezentati "locul" ...nu de alta dar religia crestinilor este tocmai o religie a ucigasilor sai ...una total diferita de a sa (vezi biserici ...caci Isus propovaduia in natura si nu in temple marete in care sarlatanii aduna bani !

Citat :

Citat :
Nu ti dai seama cat de gresit esti?
Cel ce vorbeste fara sa cunoasca (in cazul de fata )esti tu
De ce cunoastere vorbesti tu mai cornele?
De cunoasterea primita de la sarlatanul din biserica ? ...sau aia din cartea minciunilor Romei numita Biblie?
Pai cui folosesc invataturile mincinoase daca nu chiar diavolului ...si cui crezi tu ca ii este adresata chemarea de parasire a Bisericii Noului Babilon decat voua care sunteti urmasii ucigasilor lui Isus si ucigasii ultimilor crestini adevarati ...(aia de dinaintea imparatului criminal care i-a interzis) a caror pozitie si cauza eu o apar?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Iul 30, 2009 7:38 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Iul 30, 2009 2:21 pm

Citat :
care sunteti urmasii ucigasilor lui Isus si ucigasii ultimilor crestini adevarati ...(aia de dinaintea imparatului criminal care i-a interzis) a caror pozitie si cauza eu o apar?
Oi fi aparand tu ceva,n am indoiala...insa nimic ce are de a face cu ISUS,ori cu crestinii
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Iul 30, 2009 2:35 pm

Citat :
Faptul ca te imbatosezi si vorbesti tu cu nerusinare despre nerusinare ma face sa te aduc cu picioarele pe pamant si sa iti aduc aminte ca Isus nu v-a delegat pe voi crestinii sa ii reprezentati "locul" ...nu de alta dar religia crestinilor este tocmai o religie a ucigasilor sai ...una total diferita de a sa (vezi biserici ...caci Isus propovaduia in natura si nu in temple marete in care sarlatanii aduna bani !
Asta "vindei o" lui ionel ca el ia de bun toate minciunile tale.Uite aici cateva versuri care arata ca ISUS predica peste tot pe unde avea ocazia inclusiv in "temple marete":MATEI 4:23,luca 4:16-20
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Iul 30, 2009 3:24 pm

Citat :
Evident ...dar au fost puse pe rola nu intre coperti ...
Touche'
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Iul 30, 2009 3:43 pm

Citat :
... de ex Utnapistim ca sa ne referim doar la legenda lui Noe care e copiata cuvant cu cuvant.
Si de ce crezi ca "NOE"vine dupa utnapistim ?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Iul 30, 2009 8:48 pm

Citat :
...dar eu vorbesc bazat pe argumente reale adica ce se pot dovedi prin probe reale ...si nu doar crezute ...adica izvorate din credinta asa cum sunt ale tale
Asa ti place tie sa gandesti insa adevarul este ca,tu crezi cuvantul omului care maine si l poate schimba fara sa i pese ca tu te ai increzut in el,iar eu cred cuvantul Domnului care a fost si va ramane neclintit ca o stanca,asta este diferenta intre punctul meu de vedere si al tau
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Iul 30, 2009 9:23 pm

corneliugi a scris:
Citat :
care sunteti urmasii ucigasilor lui Isus si ucigasii ultimilor crestini adevarati ...(aia de dinaintea imparatului criminal care i-a interzis) a caror pozitie si cauza eu o apar?
Oi fi aparand tu ceva,n am indoiala...insa nimic ce are de a face cu ISUS,ori cu crestinii
Ce legatura are Isus cu crestinii? ...ai impresia ca a fost crestin ?

Si de ce as apara eu crestinismul? ...ptr milioanele de crime comise si ptr faptul ca a intarziat dezvoltarea Europei cu cel putin 1000 de ani? ...crezi cumva ca m-am tampit intratat incat sa pun pret pe vorbele goale ale sarlatanilor din biserica ... si sa uit FAPTELE?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Iul 30, 2009 9:24 pm

corneliugi a scris:
Citat :
... de ex Utnapistim ca sa ne referim doar la legenda lui Noe care e copiata cuvant cu cuvant.
Si de ce crezi ca "NOE"vine dupa utnapistim ?
Pentru ca la inceput a fost Sumerul!
Pricepi?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Iul 30, 2009 9:29 pm

corneliugi a scris:
eu cred cuvantul Domnului care a fost si va ramane neclintit ca o stanca,asta este diferenta intre punctul meu de vedere si al tau
Care cuvant mai sarmane cornel?
Tu crezi ca Dumnezeu vorbeste prin cuvinte?
In primul rand tu ca si crestin nici nu ai Dumnezeu ...ptr ca nu mi-ai dovedit ca Yahwe a trecut la o alta religie in care isi incalca propriile sale Legi ... si nu cred ca a venit la crestini ca sa isi imparta tronul cu unu care se recunoaste singur Luceafar ...adica LUCIFER ...adica steau luminoasa a diminetii ...basca recunoaste ca e stapanul Iadului ...tu ce crezi ca YHWE a inebunit sa faca asemenea porcariii sau sa isi tradeze propriile sale legi??
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Iul 30, 2009 9:39 pm

[quote="Soimos"]
corneliugi a scris:
eu cred cuvantul Domnului care a fost si va ramane neclintit ca o stanca,asta este diferenta intre punctul meu de vedere si al tau
Care cuvant mai sarmane cornel?
Tu crezi ca Dumnezeu vorbeste prin cuvinte? ...s-o fi tampit ? ...pai in ce cuvinte vorbeste el cu pasarile ...cu copacii cu animalele ? ...alte forme de comunicare mai superioara decat vorba, nu stie? ...pai ce e prostu satului sau DUMNEZEU?
Asa ca tu doar CREZI ca asculti Cuvintele lui Dumnezeu .. desi nu le asculi decat pe cele ale sarlatanilor vanduti Mamonului!

Si sti cum e cu credinta ...cine e prtea prost ca sa STIE !!!! ..se multumeste sa creada !...asa si tu!

Problema nu e ca tu crezi ...ci ca vrei sa ne convingi de faptul ca-credinta ta ...e Stinta ...si nu de orice soi ...ci Divina! ..si asta e Aberatia pe care re combat!

Si in al doilea rand tu ca si crestin ... nici nu ai Dumnezeu ...uiti ca nu ai fost capabil sa imi dovedesti ca Yahwe cel care a dat legile prin care s-a pus baza religiei mozaice ... a trecut la o alta religie .... in care isi incalca propriile sale Legi ... si nu cred ca YHW a venit la crestini ca sa isi imparta tronul cu unu care se recunoaste singur Luceafar ...adica LUCIFER ...adica steaua luminoasa a diminetii ...adica DRACU ...si in plus basca mai recunoaste ca El e stapanul Iadului!
...tu ce crezi ca YHWE a inebunit sa faca asemenea porcariii sau sa isi tradeze propriile sale legi??

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Iul 31, 2009 12:26 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Iul 31, 2009 6:24 am

Dumnezeu nu este un dumezeu al Religiilor.
Dumnezeu este Dumnezeu si punct.

daca pasarile, copacii, animalele ar fi scris, probabil ca si lor s-ar fi adresat in acest fel!

Eu unu, nu am mai auzit expresia asta "YHW a venit la crestini "

Sunt de acord ca Dumnezeu nu vine la crestini... El vine cand intr-un fel cand intraltul.

vantul sufla incotro vrea.

asa si Cuvantul care s-a materializat acu 2000 de ani... pt. unii e valabil pt altii nu.

acel Cuvant e Duhul de care vorbe-ai tu ca locuieste in om... la unii chiar locuieste, pe cand la altii e doar slova/ vorba.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Iul 31, 2009 11:09 am

Citat :
Tu crezi ca Dumnezeu vorbeste prin cuvinte? ...s-o fi tampit ? ...pai in ce cuvinte vorbeste el cu pasarile ...cu copacii cu animalele ?
...cu marea,cu vantul:MARCU 4:39 da,cuvinte...
Citat :
...alte forme de comunicare mai superioara nu stie?
foarte inteligent...cuvantul este o forma inferioara de a comunica?,nu mai vorbi de pe pozitia celui ce stie ,pentru ca tu esti o pata de murdarie pe haina stiintei si ca dovada,afla si tu ca SUPERIOR nu are grad de comparatie,nu poti spune "mai superior" ci doar "superior",mai monument de incultura.Diavolul stie ca Domnul vorbeste,si cuvantul SAU este auzit pana si de catre obiecte,lucruri etc MATEI 4:3...cum de nu ti a spus si tie?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Iul 31, 2009 12:12 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Tu crezi ca Dumnezeu vorbeste prin cuvinte? ...s-o fi tampit ? ...pai in ce cuvinte vorbeste el cu pasarile ...cu copacii cu animalele ?
...cu marea,cu vantul:MARCU 4:39 da,cuvinte...

Cred ca esti atat de aberat incat nici macar nu mai intelegi ceea ce citesti!

38. Iar Iisus era la partea dindărăt a corăbiei, dormind pe căpătâi.
L-au deșteptat și I-au zis: Învățătorule, nu-Ți este grijă că pierim?
39. Și El, sculându-Se, a certat vântul și a poruncit mării: Taci!
Încetează! Și vântul s-a potolit și s-a făcut liniște mare.
Pai tu nu vezi ca subiectul actiuniii este un Invatator pe nume Isus ...cu care vorbesc semenii sai aflati cu el in barca ... si nu un Dumnezeu?

Evident ca Invatatorii care invata (in cazul de fata prostesc oamenii bineinteles cu scopul de a-i linistii )...se exprima prin cuvinte ,ca si invatatori sunt oameni ...si nu oi ca tine care se pot exprima si behaind!!

Citat :
Citat :
...alte forme de comunicare mai superioara nu stie?
foarte inteligent...cuvantul este o forma inferioara de a comunica?,

Intradevar ... pentru OI...(printre care te numeri si tu dupa cum singuri recunosti) .. care nu sunt in stare sa STIE motiv ptr care CRED ... a te exprima prin cuvinte ... este mare lucru cand se stie ca oile doar sa behaie sunt in stare deci ...a cuvanta (chiar si prostii cum faci tu ) ... este o forma superioara de comunicare.

Insa superioara formei de comunicare verbala ...este comunicarea telepatica, comunicarea prin empatie ...asta ca sa vezi ca esti mai prost ca Bata Ciobanului si nu ai inteles la ce ma refeream!

Citat :

afla si tu ca SUPERIOR nu are grad de comparatie
Da mai culme a inteligentei ovine ce esti ...dar asta e valabil la gramatica in lectia cu gradele de comparatie ale adjectivului ...ca daca ar fi dupa mintea ta de ovina ...(dar si aia modelata din noroi ca oala de noapte) ...un "om superior" (caci mai sunt si din acestia) ...este egal cu Dumnezeu pentru ca nu-i asa ...superior nu are grad de comparatie ...deci nimic nu poate fi mai superior Omului Superior nici chiar un "dumnezeul inferior" ca acela la care te rogi tu ... si el se ascunde de 2000 de ani ca sa nu ii vezi coarnele si coada!

Citat :

Diavolul stie ca Domnul vorbeste,si cuvantul SAU este auzit pana si de catre obiecte,lucruri etc MATEI 4:3...cum de nu ti a spus si tie?
De unde STIU oile ce stie diavolul ...nu cumva au ei informatiile de la caprele din turma unde Tzapul (simbol al diavolului) va insoteste in tot locul?

Daca ai fi OM in mod sigur ai intelege ca "Ispita Diavolului" vine de la animalul care salasluieste in tine insusti ...acela este Diavolul care te ispiteste si pe tine ca si pe Omul Isus ! .. adica cu alte cuvinte DRACU la fel ca si Dumnezeu locuiesc in tine ca si in oricare alt om ... si acesta este motivul ca nu ai vazut nici tu si nici prostu ala primitiv ,Marcu, vreun diavol pe strada ca sa umble sa faca rautati ....ca Dracu ca Persoana NU EXISTA ...si nici nu a comis el dracu NIMIC rau de la Marcu pana acum ...dar in schimb "oamenii ai dracului" adica bestii cu chip uman au facut rau intruna ...(unde cuvantul bestie inseamna ANIMAL ...adica oi evoluate de fapt ...lupi in blana de oaie.)

Un Om superior ...adica un Dumnezeu ...ca dupa logica ta nu exista nimic mai superior Omului Superior ... care actioneaza conform constintei si ratiunii ... nu este o bestie ... ptr ca s-a desprins prin ratiune si constinta de stadiul de animal .... asa cum cum se straduiesc fara sa reuseasca sa se desprinda oile care "cred"! ...caci cei care sunt prea prosti sa STIE sau sa rationeze(si tu esti un exemplu in acest sens) ... sunt incompatibili cu constinta ...care deja in numele ei cuprinde (con) STINTA ...si nu credinta...semn ca Dumnezeu se releva ptin Stiinta si nu prin credinta!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Iul 31, 2009 1:51 pm, editata de 3 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Iul 31, 2009 12:37 pm

nelu a scris:
Dumnezeu nu este un dumezeu al Religiilor.
Dumnezeu este Dumnezeu si punct.
Da nelule ...de data asta sunt de acord cu tine.
Acesta este si motivul pentru care nu ne putem apropia de Dumnezeu prin Biblie, Religie si cu atat mai putin prin Biserica ...ci prin STINTA adica CUNOASTERE ...iar Stintele Naturii ne dezvaluie Legile Sale!

Citat :

Sunt de acord ca Dumnezeu nu vine la crestini... El vine cand intr-un fel cand intraltul.
El este prezent acolo unde este prezenta Iubirea si C O N S T I N T A !!!!!

Citat :

asa si Cuvantul care s-a materializat acu 2000 de ani... pt. unii e valabil pt altii nu.
Orice cuvant este valabil daca ascunde in el intelepciune si adevar ... dar ptr a cunoaste Intelepciunea timpurilor actuale avem nevoie pe langa "valorile impuse" ale omenirii ...si de INFORMATII aduse la zi!
Citat :

acel Cuvant e Duhul de care vorbe-ai tu ca locuieste in om... la unii chiar locuieste, pe cand la altii e doar slova/ vorba.
Corect !
Acel Duh locuieste sub forma de constiinta in fiecare dintre noi care ii deschidem usa prin educatie, invatatura si cunoastere rationala si inteligenta ...adica prin acele caracteristici care diferentiaza omul de animale ...sau de Bestiile cu aspect uman... si aici ma refer la oile-lupi care pasc bland ... pana nu le faci pe plac si stau la panda sa te sfasie cu coltii lor sangerosi a ..asa cum au sfasiat milioane de oameni in 2000 de ani de crestinism!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Iul 31, 2009 2:18 pm

Citat :
O,stai pe aproape si o sa mai auzi grozavii dintr astea pentru ca,Einstein spunea asa:"prostia si universul sunt infinite",despre univers(spunea el) nu s asa de sigur...
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Iul 31, 2009 8:39 pm

cornel .. legat de univers..sa-l lasam deoparte..pentru ca universul este infinit .. nu are latime , inaltime , lungime.. nici un om nu o sa inteleaga universul vreodata , doar dumnezeul care ne-a creeat , dumnezeul Atotstiutor , infinit , care nici un om nu il cunoaste, dumnezeul care nu apartine nici unei religii ..

""Daca Dumnezeu ar fii dorit religie pe acest Pamant , ar fii existat una singura , cu un singur punct de vedere , eliminand contradictiile."

legat de YHW .. nu are cum sa vina la crestini , tu crezi ca YHW si-a lasat religia mozaica ca sa vina la voi ? te inseli .. cred ca ai auzit niste bazaconii de la nu stiu cine .. tu crezi ca acest zeu isi lasa balta oamenii care cred in el ?! ..
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Iul 31, 2009 9:07 pm

corneliugi a scris:
Citat :
O,stai pe aproape si o sa mai auzi grozavii dintr astea pentru ca,Einstein spunea asa:"prostia si universul sunt infinite",despre univers(spunea el) nu s asa de sigur...
probabil cand spunea PROSTIE se referea neaparat la Credinta ....caci e bine stiut ca si credinta e infinita! ... de ex un vecin de-al meu crede ca pe lumea aialalta porcii zboara din floare in floare ...dar asta e nimic pe langa faptul ca predicatorul pampalau de la noi de pe strada este atata de prost incat crede ca Isus a putut sa o fecundeze pe maica-sa inca inainte de a se naste ... si culmea prostiei niste foste coorve(acum pocaite) il si cred desi credeau ca nu au taine in domeniul in speta .... si exemple din astea de prostie colosala legata de credinta pot continua la infinit ...ca doar nu-i asa cei care sunt prea prosti ca sa STIE ...se multumesc cu a Crede!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Iul 31, 2009 9:23 pm

Citat :
Pricepi
Am inteles...cei care au datat aceasta civilizatie (sumer) ca fiind cu vreo cca.6000 ani BC,au incercat sa discrediteze Biblia spunand ca popoare mentionate in "aceacta carte" n au existat niciodata...ei bine ,dupa ceva vreme au trebuit sa se recunoasca gresiti.Acum sunt din nou in conflict cu Biblia;eu am sa pariez pe Biblie...
Sus In jos
raTZiunea
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 28
Localizare : in mintea ta
Puncte : 6
Data de inscriere : 30/07/2009

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Iul 31, 2009 9:48 pm

Am aparut cam tarziu si din pacate nu am apucat sa citesc tot ce sa scris, asa ca nu intentionez sa ma bag in discutile voastre pana nu am citit toate argumentele, pana atunci vreau sa adaug cateva exemple de greseli in biblie:

CONTRADICTIE BIBLICA: Exodul 20:13: Sa NU ucizi.

Leviticul 20:9 ... sa fie pedepsit cu moartea;
Leviticul 20:10 ... sa fie pedepsiti cu moartea.
Leviticul 20:11 ... sa fie pedepsiti cu moartea; sângele lor sa cada asupra lor.
Leviticul 20:12 ... sa fie pedepsiti cu moartea, sângele lor sa cada asupra lor.
Leviticul 20:14 ... sa-i arda în foc, pe el si pe ele, ca nelegiuirea aceasta sa nu fie în mijlocul vostru.
Leviticul 20:15 ... sa fie pedepsit cu moartea; ...
Leviticul 20:16 ... sa fie omorâte: sângele lor sa cada asupra lor.
Leviticul 21:9 .... sa fie arsa în foc.

-----------------------------------

Leviticul
22:11 Dar robul cumparat de preot cu pret de argint, va putea sa
manânce, tot asa si cel nascut în casa lui; ei sa manânce din hrana lui.

Acesta e doar unul din cele referitoare discundaduse despre cum un preot isi cumpar un sclav, iar contradictia vine o data cu :

Leviticul
25:10 si sa sfintiti astfel anul al cincizecilea, sa vestiti slobozenia
în tara pentru toti locuitorii ei
: acesta si fie pentru voi anul de
veselie; fiecare din voi sa se întoarca la mosia lui, si fiecare din
voi sa se întoarca în familia lui.

CONTRADICTIE BIBLICA: Toti oameni sunt liberi (Leviticul 25:10)...toti oameni care nu sunt sclavi sunt liberi mai bine zis (Leviticul 22:11)

--------------------------------------------

2.16 A dat apoi Domnul Dumnezeu lui Adam poruncă și a zis: "Din toți pomii din rai poți să mănânci, 2.17 Iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit! 5.5 Iar de toate, zilele vieții lui Adam au fost nouă sutetreizeci de ani și apoi a murit.
Sus In jos
http://ratziunea.webs.com
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Sam Aug 01, 2009 6:28 am

raTZiunea a scris:
2.16 A dat apoi Domnul Dumnezeu lui Adam poruncă și a zis: "Din toți pomii din rai poți să mănânci, 2.17 Iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit! 5.5 Iar de toate, zilele vieții lui Adam au fost nouă sutetreizeci de ani și apoi a murit.

pt. EL o zi e ca o mie de ani si o mie de ani ca o zi.

2 Petru 3:8
Dar, prea iubiților, să nu uitați un lucru: că, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, și o mie de ani Sunt ca o zi.

deci:

a murit in prima zi. Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Sam Aug 01, 2009 9:54 am

corneliugi a scris:
Citat :
Pricepi
Am inteles...cei care au datat aceasta civilizatie (sumer) ca fiind cu vreo cca.6000 ani BC,au incercat sa discrediteze Biblia spunand ca popoare mentionate in "aceacta carte" n au existat niciodata...ei bine ,dupa ceva vreme au trebuit sa se recunoasca gresiti.Acum sunt din nou in conflict cu Biblia;eu am sa pariez pe Biblie...
Iarasi bati campii!
Biblia nu cunoaste decat FURTUL INTELECTUAL ...si nimic altceva!

Secventele istorice, cele la care te referi,SUNT in conflict cu BIblia pentru ca apartin Tanachului si nu Bibliei care le-a insusit prin sarlatanie, evident ca secventele istorice ale Tanachului au un sambure de adevar pentru ca sunt bazate pe evenimentele istorice consemnate in scris de cronicarii evrei si nu din "inspiratie divina" ...dar cui sa ii explici adevarul istoric cand unii ca tine pariaza pe SARLATANIE !
Cat despre Summer ...ea nu poate discredita Biblia ...ptr ca Sumerul este primul pas catre civilizatie ...pe cand Biblia este pasul care duce la sfarsitul civilizatiei ...de ce? pentru ca pe baza ei sunt legitimate cele mai abominabile marsavii si bicisnicii din istoria omenirii ...sau asta nu conteaza?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Aug 01, 2009 2:12 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Sam Aug 01, 2009 2:07 pm

cornel , tu tot nu intelegi .. biblia nu este altceva decat o simpla CARTE .. citeste noul topic care l-am deschis . . unde este facut sah mat biblia ta "sfanta" si a ta religie . . . nu stiu de ce esti asa greu de cap
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Dum Aug 02, 2009 5:15 am

tinere, invata in primul rand sa respecti

(copii in ziua de azi sunt fara respect.)

daca vei continua in felu acesta, o sa evoluezi inapoi. Wink
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   

Sus In jos

Greselile Biblice
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: