Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Plagiatul religios

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Joi Iul 23, 2009 4:58 pm

Citat :
Si in acest context este foarte greu sa dovedesti ca un "dumnezeu" care pana la Avram (cel cu care a facut legamant) nici nu exista .... este Creatorul
Si pe asta de unde ai mai scos o,EL a fost inainte de Avraam si inainte de Genezi 1 ,pentru ca El este"EU SUNT CEL CE SUNT",asta ori o crezi acum ,ori atunci cand vei sta in fata tronului sau de judecata ...tu alegi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Joi Iul 23, 2009 6:23 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Adevarul nu este ceea ce CREDEM noi ...ci ceea ce se poate dovedi ca fiind adevarat!
Adevarul este adevar chiar si atunci cand nu poate fi dovedit ...sau acceptat...GENIULE.

Ma uimesti cu rationamentul tau!

Esti sigur ca nu ai stat prea mult in soare?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Joi Iul 23, 2009 7:27 pm

"Adevarul este adevar chiar si atunci cand nu poate fi dovedit ...sau acceptat...GENIULE." Smile)))))))

adica spunemi sie , pot spune ca este adevarat ca eu am ajuns pe luna , este adevarat dar nu poate fii dovedit Smile)))
ceva adevarat , este adevarat atunci cand poate fii dovedit , atunci inseamna ca este o minciuna Wink .. pot declara ca am fost la sf universului , este adevarat? bine inteles ca nu , pentru ca nu este dovedit;) .. asa cum religia ta nu are nici o dovada ca jessus este cu adevarat fiul lui dumnezeu , asta inseamna ca este minciuna , nu adevar pentru ca nu sunt dovezi
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Joi Iul 23, 2009 7:48 pm

Citat :
adica spunemi sie , pot spune ca este adevarat ca eu am ajuns pe luna , este adevarat dar nu poate fii dovedit
Nu ma Ionel,aia ar fi o minciuna,pentru ca i minciuna din nastere
Citat :
ceva adevarat , este adevarat atunci cand poate fii dovedit , atunci inseamna ca este o minciuna
Lucrurile stau cam asa mai Hiper-ionel:oamenii au crezut pentru o vreme unele lucruri intr un fel,le au luat ca adevar si le au tratat ca atare,dupa o vreme sa dovedit ca erau false si au fost lepadate.Numai ca si atunci cand au fost crezute ca fiind adevar ele tot minciuna au ramas,nu s au transformat in adevar.La fel si despre adevar,ramane adevar oricum,comprendes?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Joi Iul 23, 2009 9:46 pm

Ce e asta ...un exercitiu de glasolaie ...sau o perla a logicii "crita" in care vrei sa iti dai singur un spitz in dos ...ca vad ca te contrazici ?

Dar faptul ca tu crezi ca Biblia este inspirata de Dumnezeu ... cand este dovedit ca ea edoar furata de la o alta religie in care slujeste ca si o cronica a vietii spirituale a unui popor .. atunci cum vine cu adevarul si credinta ? ...sau ai vrut sa ne recunosti sincer ca tu crezi in minciuni ?

Pai adevarul sigur ca ramane adevar ..ptr ca se bazeaza pe probe ... iar credinta nu e adevar ci e doar fantezie ...adica credinta ....dar si asta provizoriu ...adica pana nu e dovedita ca prostie!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Vin Iul 24, 2009 9:55 am

cornel , este adevarat atunci cand un lucru este dovedit ca este adevarat , ce nu poti intelege .. uite s-a dovedit ca omu nu a fost pe luna niciodata..oamenii de atunci au crezut , dar nu au dovedit CLAR ca au fost pe luna , videou era o filmare din desert.. si oameniii inapoiati mintal bine inteles ca au crezut.. pentru ca nu i-au dus capu ca pe luna nu exista atmosfera , si omu cand a bagat steagu , steagu se flutura , cum sa se fluture o data ce nu e atmosfera..! .. adevarul este cand e dovedit.. altfel e o minciuna ..
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Vin Iul 24, 2009 9:56 am

Citat :
Dar faptul ca tu crezi ca Biblia este inspirata de Dumnezeu ... cand este dovedit ca ea edoar furata de la o alta religie in care slujeste ca si o cronica a vietii spirituale a unui popor .. atunci cum vine cu adevarul si credinta ? ...sau ai vrut sa ne recunosti sincer ca tu crezi in minciuni ?
Hai,ca iar a deschis soimos gura si uite ce usor iese prostia din launtrul ei.Si daca ar fi furata,asta o face mai putin inspirata?Si ...pentru cultura ta, la evrei Tanach ul nu este doar o cronica ci ADEVAR ABSOLUT.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Vin Iul 24, 2009 9:59 am

cornel tu nu poti intelege ca biblia a fost FURATA de la mozaici , nu este un lucru inspirat de dumnezeul tau fals .. religia ta a fost creata furand de ma mozaici .. tu nu intelegi ? ca tu crezi in ceva in care este furat ..tu spui ca biblia este o carte sfanta a religie crestine , vezi cum iti scapa esentialu , cum sa fie sfanta pentru religia crestina , este sfanta pentru religia mozaica , care dumnezeul Iahwe i-a spus lui moise tot ce scrie Wink de aceea sunt cartile lui moise desteptule ..
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Vin Iul 24, 2009 1:12 pm

corneliugi a scris:
Hai,ca iar a deschis soimos gura si uite ce usor iese prostia din launtrul ei.

Prostie DA ...ca tot ce tine de CREDINTA e bazat pe prostie si nu pe stinta ...adica inteligenta ... dar macar orice om normal accepta ca Tanacul este scriptura religiei mozaice ... si nu a religiei crestine ...asta chiar daca ar fi sa botezam Tanachul in Biblie sau cum ne taie la pimpinele !

Poti intelege asta ...mai inteligentule?

Citat :

Si daca ar fi furata,asta o face mai putin inspirata?
.

Evident .. pentru ca ea este asumata de cei care au scris-o ...adica de poporul evreu si de Marea Sinagoga!

Citat :

Si ...pentru cultura ta, la evrei Tanach ul nu este doar o cronica ci ADEVAR ABSOLUT.
Si ptr cultura ta ...este asa ptr ca a fost CANONIZATA ca sfanta ...si ea este Valoarea Morala cea ce i-a tinut pe evrei sa nu se piarda ca popor asa cum au pierit de ex dacii, costobocii pecenegii, cumanii avarii sau altii!

Iti inchipui cumva ca daca era inspirata de Dumnezeu ...mai era nevoie sa fie canonizata ca sfanta? ...oare de ce ...daca e "inspirata de Dumnezeu" ...nu e destul de sfanta?
Nu te mai da cult ...ca esti bata!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Vin Iul 24, 2009 4:25 pm

"Si daca ar fi furata,asta o face mai putin inspirata?" nu gandesti deloc .. cornel uite sa iti dau un exemplu bun , tu ai scrie ceva da ? .. si ceea ce ai scris a ajuns mare in lume , si dupa un timp ti-o fura cineva .. si dupa ce ti-a fost furata dupa un timp ceea ce ai scris CHIAR TU ajunge mult mai cunoscuta in INTREAGA LUME.. nu ti se pare ca este mai putin inspirata? ...
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Vin Iul 24, 2009 10:17 pm

scratch
Citat :
H1perion a scris:
"Si daca ar fi furata,asta o face mai putin inspirata?" nu gandesti deloc .. cornel uite sa iti dau un exemplu bun , tu ai scrie ceva da ? .. si ceea ce ai scris a ajuns mare in lume , si dupa un timp ti-o fura cineva .. si dupa ce ti-a fost furata dupa un timp ceea ce ai scris CHIAR TU ajunge mult mai cunoscuta in INTREAGA LUME.. nu ti se pare ca este mai putin inspirata? ...
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Vin Iul 24, 2009 10:54 pm

nu intelegi ? .. nu ma mir .. iti mai spun o data ca sa inteleaga orice om ..
deci tu scrii ceva da?
ceea ce ai scris tu o sa devina cunoscut
ceea ce ai scris tu o sa fie furat de cineva..
si dupa un timp ceea ce ai scris tu este cunoscut in toata lumea
sii ce-l ce a furato spune ca este scrisa de el ..
cand se stie clar ca ce este scris este scris de tine ..
spune-mi si mie ..cat de inspirata este de ala care a furato
si cat de inspirata este de tine
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Sam Iul 25, 2009 6:28 am

H1perion a scris:
". si dupa ce ti-a fost furata dupa un timp ceea ce ai scris CHIAR TU ajunge mult mai cunoscuta in INTREAGA LUME.. nu ti se pare ca este mai putin inspirata? ...
Ba chiar mai rau ...dupa ce ti-au furat-o ....te si vaneaza sa te omoare tocmai pe baza ei!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Sam Iul 25, 2009 9:54 am

Citat :
H1perion a scris:
nu intelegi ? .. nu ma mir .. iti mai spun o data ca sa inteleaga orice om ..
deci tu scrii ceva da?
ceea ce ai scris tu o sa devina cunoscut
ceea ce ai scris tu o sa fie furat de cineva..
si dupa un timp ceea ce ai scris tu este cunoscut in toata lumea
sii ce-l ce a furato spune ca este scrisa de el ..
cand se stie clar ca ce este scris este scris de tine ..
spune-mi si mie ..cat de inspirata este de ala care a furato
si cat de inspirata este de tine
CE ARE UNA CU ALTA MA IONELE?EU SPUNEAM:DACA TANACH-UL AR FI FURAT,ASTA FACE SA FIE MAI MAI PUTIN INSPIRAT DE YAHWEH? SAU SA TI O SPUN ALTFEL:DACA EU FUR UN "REMBRANDT" ACEA OPERA NU MAI ARE VALOARE?...ca greu esti de cap,omule
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Sam Iul 25, 2009 11:53 am

corneliugi a scris:
CE ARE UNA CU ALTA MA IONELE?EU SPUNEAM:DACA TANACH-UL AR FI FURAT,ASTA FACE SA FIE MAI MAI PUTIN INSPIRAT DE YAHWEH? SAU SA TI O SPUN ALTFEL:DACA EU FUR UN "REMBRANDT" ACEA OPERA NU MAI ARE VALOARE?...ca greu esti de cap,omule
Chiar nu realizezi cat de lipsit de logica esti?

Pai hai sa punem corect datele problemei conform exemplului tau:

....daca unu face o pictura si recunoaste ca e pictura sa proprie
apoi

...vine hotu si fura pictura ....
apoi
...ti-o vinde tie ca fiind un Rembrandt !!!!

tu chiar crezi ca ai cumparat un Rembrandt?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 26, 2009 11:07 am

nu-mi mai spune ionel Wink .. mersi .. omule pentru religia mozaica este carte sfanta , este cartea lor originala ca sa pot spune asa , scrisa de moise .. tu cum poti spune ca acea carte care este scrisa de moise care era de partea religie mozaice ..poate fii carte sfanta si la VOI la religia crestina..
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 26, 2009 12:27 pm

H1perion a scris:
nu-mi mai spune ionel Wink
Pe asta o stii?"Ce tie nu ti place....."
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 26, 2009 12:31 pm

Citat :
Chiar nu realizezi cat de lipsit de logica esti?

Pai hai sa punem corect datele problemei conform exemplului tau:

....daca unu face o pictura si recunoaste ca e pictura sa proprie
apoi ...vine hotu si fura pictura .... apoi ...ti-o vinde tie ca fiind un Rembrandt !!!!

tu chiar crezi ca ai cumparat un Rembrandt
Daca mi s ar zice soimos,atunci ...cu siguranta,sigur,100%.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 26, 2009 1:10 pm

Si pentru ca te cheama cornel ...esti atat de destept incat cumperi tabloul semnat de Vasile ca fiind al lui Rembrandt !

Am zis eu ca ai ceva probleme cu logica!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 26, 2009 1:23 pm

Smile))) soimos , el nu se bazeaza pe logica .. nu le are cu logica :-j nu intelege... cum sa nu intelegi asa ceva cornel .. pana si eu la 15 ani am logica foarte dezvoltata.. tu nu intelegi ca Torah(VT) este original de la religia mozaica , si religia crestina a furato si acum o da drept a lor ..cand de fapt ea este a mozaicilor , cum ar fii ca tu sa iti faci firma de haine , si hainele sa fie originale..sii pe urma sa iti fure unu semnu , cum au astia de la NIKE ca e plina romania de FAKE-uri .. si pe urma sa zica ca sunt originale ca nush ce, cand tu stii alt drq de bine ca tu ai creeat firma Wink
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Lun Iul 27, 2009 9:18 am

Citat :
pana si eu la 15 ani am logica foarte dezvoltata..
Very Happy esti modest ma ionele,tu ...esti un geniu si mai esti si frumos...pe deasupra(ai 15 anisori????,eu am crezut ca la toamna intri in cl a-I-a si asta numai dupa logica clown )PS. mai ai vre o trei ani pana sa ma ajungi... tongue
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Lun Iul 27, 2009 1:31 pm

nici nu ma intereseaza anii cornelus .. dar sincer stai prost cu logica Wink .. nu gandesti deloc , cum sa spui ca .. daca e furata este mai putin inspirata? .. si mam chinuit cu soimos sa iti aratam logica , dar nu o intelegi deloc .. ca nu este inspirata o data ce e furata .. bine ca intru eu in cls I si tu esti major .. dar dupa cum gandesti nu prea se vede ca esti major .. si te rog nu-mi mai spune IONEL mai "zeule" ..
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Aug 04, 2009 10:24 am

Citat :
Atributele lui Iisus:
Citat :
-nascut din fecioara Maria
Adevarat
Citat :
pe25 decembrie
fals
Citat :
Bethleem;
adevarat
Citat :
-nasterea
a fost marcata de o stea stralucitoare din est
adevarat
Citat :
urmarita de 3 crai,
regi,
fals
Citat :
magi, care au venit sa il adore, preamareasca;
adevarat(rege sau mag nu i tot aia)
Citat :
-la 12 ani era copil invatator
;adevarat
Citat :
-la 30 de ani a fost botezat de Ioan, incepandu-si astfel munca sau lucrarea divina; Ioan este mai tarziu decapitat;
adevarat
Citat :
-avea
12 discipoli cu care calatorea infaptuid miracole ca: transformarea
apei in vin, mersul pe apa, invierea mortilor, vindecarea bolnavilor.
si multe alte.Adevarat
Citat :
-era cunoscut ca si "Regele Regilor", "Fiul Ales", "Lumina Lumii", "Alpha si Omega", "Mielul" etc. ;
adevarat-
Citat :
dupa ce a fost tradat de apostolul Iuda, a fost crucificat, deci ucis;
adevarat

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Mar Aug 04, 2009 12:35 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Aug 04, 2009 10:30 am

Citat :
a stat 3 zile in mormant dupa care a inviat si s-a inaltat in cer
adevarat
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Aug 04, 2009 10:46 am

"a stat 3 zile in mormant dupa care a inviat si s-a inaltat in cer"

esti asa de sigur ca s-a inaltat la cer?! l-ai vazut tu ? l-ai intrebat tu ?!

nu cred;)

daca s-a dus in iad ?! . . religia spune clar , cand a murit s-a dus in iad .. si nu-mi aduc aminte sa fii zis ca a plecat si de acolo ..
dar s-a nu uitam ca raiul si iadul sunt niste vrajeli inventate de religii ca sa sperie lumea!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Aug 04, 2009 10:53 am

Citat :
Acestea se regasesc in numeroase mitologii si religii precedente. Iata Atributele lui Horus, zeu egiptean solar, cu 1500 de ani inainte de aparitia Cristosului:
Intai iata ce se spune in Zeitgeist despre Horus:
Din hierogrifele Egiptului antic știm multe despre acest mântuitor solar.De exemplu, Horus înseamnă Soare sau lumină și avea un dușman cunoscut sub numele Set. Și Set era personificarea întunericului sau al nopții. Metaforic vorbind, în fiecare dimineață (FALS!) Horus învingea în lupta cu Set în timp ce seara (FALS!) Set îl învingea pe Horus și îl trimitea în lumea subterană (FALS!). E important de știut că întunericul împotriva luminii, sau binele împotriva răului, e cea mai omniprezentă dualitate mitologică cunoscută vreodată și încă poate fi prezentată în multe moduri și azi. Pe scurt, povestea lui Horus e următoarea :

[b]Horus:Horus a fost născut pe 25 decembrie (FALS!) de virgina Isis Mary (FALS!). Nașterea lui a fost acompaniată de către o stea din Est (FALS!)care a fost urmată de trei regi (FALS!), pentru a-l localiza pe salvatorul nou născut (FALS!). La vârsta de 12 ani era un copil învățător (FALS!). La 30 de ani a fost botezat (FALS!) de către Anap (personaj inexintent in mitologia egipteana!) și tot atunci și-a început preoția (FALS!). Horus a avut 12 discipoli (FALS!) cu care călătorea, făcând miracole (FALS!), ca însănătoșirea bolnavilor și mersul pe apă. Horus era cunoscut sub multe nume, cum ar fi : Adevărul (FALS!), Lumina, Fiul Ales al Domnului (FALS!), Păstorul cel Bun (FALS!), Mielul lui D-zeu (FALS!) și altele. După ce a fost trădat (FALS!) de Typhon (personaj inexintent in mitologia egipteana! poate fi gasit in mitologia greaca!!), Horus a fost crucificat (FALS!), îngropat (FALS!) și după 3 zile a reînviat (FALS!)

Citat :
Astfel, caracterul gnostic Cristos devine mitic prin asociere. Intrebari ?
Am postat aici ceva ce am gasit pe un alt forum(crestin).Personal,nu am citit,deci nu stiu mai nimic despre Horus,insa propun spre dezbatere subiectul.Daca este adevarat ce scrie mai sus,intreb?:CUM SE POATE ASA CEVA?...Domnilor,va rog.PS-propun spre vizionare si documentarul:Zeitgeist Refuted

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Mar Aug 04, 2009 11:10 am, editata de 3 ori
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Aug 04, 2009 11:00 am

da intrebare.. de ce credeti voi crestinii ca jessus este dumnezeu si mai ales fiul lui dumnezeu , o data ce jessus s-a nascut iudeu , si nu avea cum sa devina crestin .. pentru ca , crestinismul a aparut mai tarziu , si cineva l-a pus pe el cap de biserica , religie , cum vrei tu sa-i spui .. de ce crezi in asa ceva?Neutral nu bate putin la ochi ca religia nu este altceva decat o mare vrajeala
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Aug 04, 2009 11:13 am

sursa :www.bcbluncailvei.net Voi pune mai jos mai multe articole pe care le puteti verifica personal si veti observa ca nu veti gasi:
nicaieri despre nasterea lui Horus pe 25 decembrie (cum nici Iisus nu a fost nascut pe 25.XII),
nimic despre faptul ca pe Isis o chema Maria
nimic despre o stea la rasarit care a anuntat nasterea lui
nimic despre trei regi care au urmarit-o pentru a localiza si a se inchina mantuitorului nou nascut
nimic despre faptul ca la 12 ani era copil invatator
nimic despre vreun botez, la nici o varsta
nimic despre vreun personaj Anap care sa fie botezator
nimic despre o lucrare inceputa la 30 de ani
nimic despre 12 ucenici cu care calatorea
nimic despre minuni facute de el (vindecari, mers pe apa)
nimic despre numirea lui ca Fiul lui Dumnezeu, Unsul, Pastorul cel bun, Mielul lui Dumnezeu
nimic despre tradarea lui
nimic despre un personaj Typhon
nimic despre uciderea lui
nimic despre crucificare (metoda de executie practicata de romani abia cu aprox. 3000 de ani mai tarziu)
nimic despre îngroparea lui
nimic despre invierea lui

Cum e posibil sa faca azi cineva atat de multe afirmatii false?

1. extras din "Dictionar al religiilor" - Mircea Eliade, Ioan P. Culianu, Humanitas, Bucuresti 1993:
- pag.144 - cap.13.1: ... in mituri, Horus si Seth isi disputau domnia...
- pag.144 - cap.13.2: ... Osiris, regele cel drept al Pământului este ucis de fratele său Seth. Isis concepe de la Osiris mort un copil și il naste pe Horus, fiul care il va razbuna pe Osiris...
- pag.147 - cap.13.4: ... in religia populara, Osiris, învingator asupra mortii și judecător al răposatilor, avea un loc cu totul deosebit. El simboliza renasterea si toti ii cautau sfaturile bune...

2. extras din ‟Istoria ideilor si credintelor religioase – vol.1” de Mircea Eliade,
editura Univers Enciclopedic București, 2000 (ISBN 973-9436-27-7) – pag.72,73

De la epoca de piatră la Misterele din Eleusis
29. Osiris, zeul asasinat
…După toate tradițiile, el era un Rege legendar, celebru prin vigoarea și dreptatea cu care guverna Egiptul. Seth, fratele său, îi întinde o cursă și reușește să-l asasineze. Soția lui Osiris, Isis, ‟marea magiciană", izbutește să se facă fecundată de către Osiris mort. (Pir., 626- 627 ', 651-652 etc. După o variantă asupra căreia Plutarh insistă, Seth a sfârtecat cadavrul lui Osiris (cf. Pir., 1867) în 14 bucăți si le-a împrăștiat. Dar Isis le-a găsit (cu excepția organului sexual, înghițit de un pește) si le-a îngropat acolo unde le-a găsit; ceea ce explică faptul că numeroase sanctuare erau cunoscute ca posedând — un mormânt al lui Osiris. A se vedea A. Brunner, ‟Zum Raumbegriff der Aegypter", p. 615) După ce i-a îngropat trupul, Isis se refugiază în Delta; acolo, ascunsă printre hățișurile de papirus, ea aduce pe lume un fiu, Horus. Ajuns adult, Horus își face recunoscute drepturile sale în fața zeilor Enneadei și îl atacă pe unchiul său Seth.
La început, Seth reușește să-i scoată un ochi (Pir. 1463), dar lupta continuă și în final Horus triumfă. El își recuperează ochiul și îl oferă lui Osiris. (Astfel Osiris își recapătă viața; Pir., 609 sq. etc.) Zeii îl condamnară pe Seth să-și poarte propria victimă. (De exemplu, Seth este transformat în barca ce-l transportă pe Osiris pe Nil.) Dar, ca și Apophis, Seth nu poate fi definitiv nimicit, căci și el încarnează o forță ireductibilă. După victorie, Horus coboară în țara morților și anunță știrea cea bună; recunoscut drept succesor legitim al tatălui său, el este încoronat rege. în acest mod el îl ‟trezește" pe Osiris: conform textelor, ‟el îi pune sufletul în mișcare".
Mai ales acest ultim act al dramei clarifică modalitatea de existență proprie lui Osiris. Horus îl găsește într-o stare de torpoare inconștientă și reușește să-l reanime: ‟Osiris ! Privește! Osiris! Ascultă! Ridică-te! înviază!" (Pir., 258 sq.). Osiris nu este niciodată reprezentat mișcându-se; ne e arătat întotdeauna neputincios și pasiv (De-abia în textele din Dinastiile IX-X el începe să vorbească în numele său însuși; cf. Rundle Clark, op. cit., p. 110). După încoronarea sa, adică după ce a pus capăt perioadei de criză (‟haosul"), Horus îl învie: ‟Osiris! Tu erai plecat, dar ai revenit; dormeai, dar te-ai trezit; ai murit, dar trăiești din nou" (Pir., 1004 sq.). Totuși, Osiris este resuscitat ca ‟persoană spirituală" (= suflet) și energie vitală. El este cel care va asigura de acum înainte fertilitatea vegetală și toate forțele de reproducere. El este descris ca fiind Pământul întreg sau e comparat cu Oceanul care înconjură lumea. Către anul ~ 2750, Osiris simbolizează deja izvoarele fecundității și ale creșterii37. Altfel spus, Osiris, Regele asasinat (= faraonul decedat), asigură prosperitatea regatului condus de către fiul său Horus (reprezentat de faraonul nou instalat).
Se ghicesc, în linii mari, raporturile dintre Ra, Faraon și cuplul Osiris-Horus. Soarele și mormintele regilor constituiau cele două izvoare principale de sacralitate. După teologia solară, faraonul era fiul lui Ra; dar deoarece succeda suveranului decedat (= Osiris), Faraonul era de asemenea Horus. O tensiune între aceste două orientări ale spiritului religios egiptean, ‟solarizarea" și ‟osirianizarea", apare în funcția regalității. Așa cum am văzut, civilizația egipteană este rezultatul unirii Egiptului de Sus și de Jos într-un singur regat. La început, Ra fusese considerat suveran al Vârstei de Aur, dar după Imperiul de Mijloc (cea 2040-1730), acest rol i-a fost transferat lui Osiris. în ideologia regală, formula osiriană sfârși prin a se impune, căci filiația Osiris-Horus garanta continuitatea dinastiei și, în plus, ea asigura prosperitatea țarii. Ca sursă a fertilității universale, Osiris făcea înfloritoare domnia fiului și succesorului său.

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Mar Aug 04, 2009 11:30 am, editata de 1 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Aug 04, 2009 11:24 am

sursa:www.bcbluncailvei.net/3. Horus

Conform credintei si traditiilor Egiptului Antic, Horus reprezinta stapanul Cerului, al imensitatii spatiului aerian. Legendele nu cad la un punct de vedere comun in ce priveste originea sau stramosii lui Horus. Unele povesti afirma ca Horus ar fi fiul lui Ra, altele afirma ca el ar fi de fapt fiul legendarului cuplu de zei Isis si Osiris, fiind considerat stramosul faraonior.
Dupa ce tatal sau este ucis de catre fratele sau Seth, Isis reuseste sa fie fecundata de catre Osiris cel mort si-l aduce pe lume pe Horus. Povestea mortii si invierii lui Osiris este una legendara. Seth, foarte gelos pe fratele sau, Osiris, reuseste sa-l inchida pe Osiris intr-un cufar pe care-l sigileaza si-i da drumul pe apele Nilului si il scufunda. Insa iubitoarea sa sotie, Isis strabate lumea intreaga in cautarea sotului sau si pana la urma il gaseste si reuseste sa-l aduca in Egipt, unde-l ascunde. Seth il va gasi pe Osiris, ii fura cadavrul, il dezmembreaza si ii arunca bucatile in cele patru zari, fiecare parte din corpul sau ajungad in unul dintre cele paispezece orase. Nici de data aceasta Isis nu cedeaza si reuseste sa recupereaze partile trupului sotului sau. Reconstruieste apoi corpul sau, ii oblojeste ranile, il unge cu uleiuri si parfumuri pana ce corpul isi recapata aspectul de fiinta vie. Folosindu-se de magie si ajutata de Thot, Nut, Ra si Anubis, aceasta il aduce chiar la viata si concepe cu el un copil, pe Horus.
Fiul porneste in cautarea asasinului, reusind sa recupereze puterea ce fusese preluata pe nedrept de catre Seth. Are loc chiar o lupta intre cei doi, in care Horus ii taie organul sexual al lui Seth, insa ramane fara un ochi (Luna), pe care Thot i-l va reda ulterior.
Pentru a pune capat acestei lupta interminabile intre cei doi, zeii ii aduc in fata lor pe cei doi adversari. In urma judecarii cauzei de catre zei, acestia decid ca Horus sa obtina Delta Nilului, iar Seth sa ramana stapanul Egiptului de Sus. Curand insa, Horus va deveni stapanul incontestabil al intregului Pamant, Seth nemaifiind decat un zeu al barbarilor. Horus reprezinta lumina, iar Seth reprezinta tenebrele. Horus mai este reprezentat ca un soim care poarta pe cap dubla coroana a faraonilor: cea a Egiptului de Sus si cea a Egiptului de Jos.
Exista si astazi unele scrieri care atesta mareata stapanire a lui Horus asupra Egiptului de Sus si asupra Egiptului de Jos. Unul dintre acestea reprezinta un basorelief a carui existenta se intinde inca din epoca celei de-a XII-a dinastii. Pe acest basorelief sunt incrustate urmatoarele: ‟Veniti si strigati de bucurie, voi, zei ai tarii! Veniti si va veseliti, oameni si popoare! Veniti cu imnuri de lauda, cu inima ferice! Horus si-a luat tronul in stapanire, el va prelua ceea ce zacea parasit, va aduce bucurie in inimile indurerate, ii va mantui pe toti oamenii. El este regele si viata sa este nesfarsita.”
Horus are doua chipuri: este deopotriva Haroeris cel Mare si Harpocrat cel Tanar (fiind reprezentat ca un copil care-si suge degetul). Este un zeu cu cap de soim ce domneste asupra vazduhului. Cei doi ochi ai sai sunt Soarele si Luna. Numele sau inseamna ‟soim”. Zeul vegheaza la aplicarea legilor si este ‟pastorul popoarelor”.
http://articole.famouswhy.ro/horus
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Aug 04, 2009 2:38 pm

Povestea Mariei cu pruncul are precedente pagane;
Isis si Horus
Zeitate babilioneana cu fiu
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Aug 04, 2009 2:44 pm

Iata cum crestinismul nu este decat o totala pastisare a altor religii pagane:

Tiara zeului peste Dagon si tiara papei Inocentiu al III-lea apoi zeul Dagon cu mitra si papa Paul al 6-lea tot cu mitra
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Aug 04, 2009 2:48 pm

Iata pe Papa Paul al 6 lea purtat in lectica, si cum era purtat faraonul
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Aug 04, 2009 6:40 pm

Citat :
Soimos a scris:
Povestea Mariei cu pruncul are precedente pagane;
Isis si Horus
Zeitate babilioneana cu fiu
Corect,insa asta nu are de a face cu scripturile;cultul icoanelor,al sfintilor,samd.nu este altceva decat:paganism "crestinat"(scuzati "paradoxul")
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Aug 04, 2009 6:42 pm

Citat :
Soimos a scris:
Iata cum crestinismul nu este decat o totala pastisare a altor religii pagane:

Tiara zeului peste Dagon si tiara papei Inocentiu al III-lea apoi zeul Dagon cu mitra si papa Paul al 6-lea tot cu mitra
Nu Crestinismul,ci Catolicismul
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   

Sus In jos

Plagiatul religios
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 8 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: