Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Plagiatul religios

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iun 28, 2009 5:47 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Adica vrei sa iti traduc niste lucrari stintifice ...nu?
O fac cu placere daca dai comanda si o sustii financiar.
Io vorbeam de urmatorul lucru:scrii prostia sau ce scrii tu acolo apoi mai scrii si anul cand a fost ea debitata,si cam atat...auzi tu...lucrari stiintifice....
Te miri ca referitor la religie si la istoria ei exista si studii de specialitate si chiar lucrari stintifice?
Nu ma surprinde!
Asa este atunci cand traiesti in lumea credintei ... nu sti nimic ...adica esti fericit ... caci a fi sarac cu duhul si a nu rationa, este o mare virtute biblica...
Existenta acestor nefericiti ... o accept caci ea exista indubitabil ... dar ma bucur ca nu fac parte din ea!

La noi astia rationalii ... care nu dam doi bani pe credinta si credem doar ceea ce deja se STIE ...exista o alta zicala ...si iata ca Goya zice:

"Somnul ratiunii naste monstrii"!!!

Cum ar fi sa inlocuiesti "somnul ratiunii" cu credinta?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Lun Iun 29, 2009 8:42 am

Citat :
Asa este atunci cand traiesti in lumea credintei ... nu sti nimic ...adica esti fericit ... caci a fi sarac cu duhul si a nu rationa, este o mare virtute biblica...
Iarasi spui prostii(ca de obicei),a fi sarac cu duhul nu inseamna a nu rationa ci mai degraba :constienta nimicniciei proprii naintea a ceia ce este Dumnezeu.Cineva spunea:"daca Dumnezeu nu are nevoie de intelepciunea ta cu cat mai mult nu are nevoie nici de prostia ta"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Lun Iun 29, 2009 9:21 am

Ma vi tu care nu sti nimic dar crezi totul (ca de asta esti credincios si nu savant) sa ne inveti limba romana?

Te crezi cumva mai destept decat academicienii care au scris DEX-ul?

Iata definitia din DEX:
Sărac cu duhul = lipsit de inteligență, de spirit; prost.

Mai ai ceva de comentat? ... sau vrei sa dezvolt eu tema si sa iti dovedesc ca religia pentru a supravietui a avut nevoie permanenta de PROSTIE si nu de inteligenta si cunoastere ...si asta este valabil inca de la inceputurile crestinismului cand Sfantul Chiril a ucis-o pe Hypatia conducatoarea scolii de matematici din Alexandria ... sau cand au dat foc Bibliotecii din Alexandria ...ce sa mai vorbim de Giordano Bruno si alti nefericiti arsi pe rug doar ptr pacatul de a nu fi prosti si de a-si permite sa gandeasca !
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Lun Iun 29, 2009 10:17 am

Citat :
cum un text colectionat in sute de ani de la diversi oameni simplii din popor ... a devenit "inspiratie divina".. cum acest text doar rin furt traducere si insussire mincinoasa ...devine text inspirat de Dumnezeu ...ba chiar plin cu "profetii divine"?
Pentru a intelege asta tre sa ai ceva neuroni putere sub caciula
intrebarea este pusa gresit mai corect era daca o puneai asa:cum un text sris dea lungul a sute de ani cu autori si profesii diferite(profeti, pastori fermieri printi scribi muzicieni carturari demnitari etc)a reusit sa pastreze aceiasi idee fara sa se contrazica?Pune tu zece oameni(care nu se cunosc si fara sa le dai subiect ) ca in decursul a zece ani sa scrie apoi aduna le operele intr o carte ,vezi ce ti ese
Citat :
Deci retine bine ...Biblia ta este un text furat .. nu unul inspirat ...adica fceva ara nicio valoare ptr ca un furt intelectual este ceva abject si nu valoare
esti ignorant....
Citat :
motiv ptr care nici Isus nu-l recomanda NIMANUI!
logica pe matale nu joaca,trebuia sa recomande ceva ce nu exista inca ,tare de tot

...
Citat :
daca se adapteaza textul pentru o religie noua ... asortata cu tot felul de idei si obiceiuri pagane !
aia i poate religia ta
Citat :
Acel text antic al iudeilor cuprinde invataturi de viata, comori de intelepciune , scene istorice care apartin poporului evreu si religiei mozaice, ...cei care l-au scris erau pastori sau preoti ...si nu divinitati!
ba era,si nu la plural doar singularul e valabil aici
Citat :
Si asta ti-o poate confirma orice rabin care cunoaste acele texte!
iar iti vorbeste gura fara tine ...
Citat :
Dar daca iti plac profetiile ...mai ales acelea cu autor ... de ce nu studiezi profetiile lui Mama Omida, ale lui Hannussen ale lui Edgar Cayce sau ale lui Nostradamus?
Astia s ai tai,nu ma bag
Citat :
Cat despre profetia cu "chip-uri"... sa sti ca a facut-o si soacra mea citind zatul din cafea ... ba chiar si Mbembe Habalunga citind viitorul in matele gainilor!
Si care e marea scofala? ...vrei sa iti fac si eu cateva profetii privind viitorul planetei?
[/quote]deci tot crezi in ceva supranatural care ti arata in mate,il meriti
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Lun Iun 29, 2009 10:58 am

corneliugi a scris:
Pentru a intelege asta tre sa ai ceva neuroni putere sub caciula

Zice unu care are impresia ca neuronii si inteligenta se capata prin credinta a proasta si nu prin acumulare de informatii si legaturi corecte intre neuroni.

Citat :

intrebarea este pusa gresit mai corect era daca o puneai asa:cum un text sris dea lungul a sute de ani cu autori si profesii diferite(profeti, pastori fermieri printi scribi muzicieni carturari demnitari etc)a reusit sa pastreze aceiasi idee fara sa se contrazica?Pune tu zece oameni(care nu se cunosc si fara sa le dai subiect ) ca in decursul a zece ani sa scrie apoi aduna le operele intr o carte ,vezi ce ti ese
Tare slab stai la capitolul logica ...tu crezi ca acele texte au ramas asa cum au fost?
Uiti ca acele texte au fost pe mana clerului care le modifica in functie de cum batea vantul ...motiv ptr care si Isus (rabinul nu christosul) isi permite sa le schimbe in Predica de pe Munte la "antiteze" ...adica acolo unde el isi incepe modificarile cu vorba ..."Eu insa va spun voua" !
Slab la logica ...si tabula rasa la informatii

100%"]
logica pe matale nu joaca,trebuia sa recomande ceva ce nu exista inca ,tare de tot

[/quote]

Pai nu era proroc si facea prorociri chiar si despre Chip? ...pai cum naiba nu a putut prorocii aparitia Bibliei?

Citat :
ba era,si nu la plural doar singularul e valabil aici
Aha ...adica singurul argument este ca la copii de 4 ani ....BA DA si atat! ... nu ti se pare cam subtire ptr unul cu logica doabndita prin rugaciuni si spalatul religios al creierului?

Citat :
deci tot crezi in ceva supranatural care ti arata in mate,il meriti
cred si eu bineinteles ...de ex plecand de la ideea ca si porcii au suflet ...ma gandesc ca finta supranaturala responsabila de mantuirea sufletelor porcilor a lasat-o gravida pe scroafa Maria ca sa aduca pe lume purcelasi ...bineinteles mantuitori...

Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Lun Iun 29, 2009 4:32 pm

Citat :
Iata definitia din DEX:
Sărac cu duhul = lipsit de inteligență, de spirit; prost
.Este o definitie buna daca te ei si te raportezi la ceia ce este Dumnezeu si tocmai asta arata ca rationezi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Lun Iun 29, 2009 7:10 pm

Draga CornelLuigi

... ai ajuns tu cumva sa pui la indoiala sau sa dai aprobare la ce au stabilit membrii Academiei Romane care au facut DEX-ul?

Nu ai vrea mai bine sa ne explici de ce Isus nu a propovaduit din Biblie (care zici tu ca inca nu era scrisa in vremea cand traia Isus) ?

Cum nu era scrisa? ... "nu a fost inspirata de Dumnezeu" ... Tatal lui Isus? ...sau poate ai vrut sa ne dai totusi un exemplu ca aceasta carte de minciuni este totusi "opera" Romei ? ... adica totusi urmezi religia Romei ... o religie bazata pe Biblie ...si nu religia lui Isus bazata pe Torah ?
Hai recunoaste sincer ...pe cine urmezi ... ca pe Isus in mod sigur Nu! ...sau poate totusi urmezi legile Torei si nu ale Bibliei?

Cat despre afirmatia ta referitoare la ceea ce este Dumnezeu ...adica "cunoasterea" lui Dumnezeu ... nu pot decat sa zic WOOOOuW!
Ce grozav!
Adica vrei sa zici ca nu mai este credinta in Dumnezeu ... ci deja stiinta de Dumnezeu ...asta da!
...si eu care credeam ca stinta cauta de 2000 de ani cea mai mica dovada de "cunoastere" de Dumnezeu ... si nu a gasit pana acum absolut NIMIC!
...noroc ca tu ai gasit aceasta dovada intr-un text scris de oameni primitivi ...si in religia lansata de un criminal ...!?!

...sa mai zici ca religia nu e plin de minuni!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Lun Iun 29, 2009 9:26 pm

am gasit un "citat" daca se poate spune asa , la un prieten care este mai credincios el de fel , pe o icoana scrie mare
"caci va ajunge vremea
cand ma veti cauta
Dar EU fara MILA
Nu va voi asculta
primiti vor fii aceea in LOCASUL MEU SFANT
care traiesc in lume
uniti cu DUmnezeu ..
Atunci cand vremea aceia
se va apropria
Primeste-ne iisuse
cu mila-n turma ta "

de aici rezuma ca , jessus nu are pic de mila , asa trebuie sa fie un dumnezeu , fara mila ? asa este un dumnezeu , nu asculta pe ceilalti , nu are MILA de nimeni ? ce dumnezeu este acela ....
si la sfarsit vedem ... "Primeste-ne iisuse
cu mila-n turma ta " deci cu adevarat sunt oite cei din turma lui jessus , si jessus este ciobanul , si oitele asa prostute cum sunt ele , il asculta pe acest "Dumnezeu " fara MILA de NIMENI , daca nu credeti "citatul" trimit poza ca am facut si poza
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Iun 30, 2009 7:16 am

Citatul cu privina este o dovada de culme a prostiei...si asta chiar daca ar fi sa privesti lucrurile numai din pct de vedere religios ...adica lasand la o partelogica la care tu corect apelezi!

Isus (rabinul si nu hristosul) ne arata ca omul traieste in Dumnezeu si nu poate fi despartit de el ...ba ca corpul sau este adevaratul templu al lui Dumnezeu.

Asa ca nu poate fi vorba de alt lacas sfant ...recte biserica ... caci tocmai Isus ne invata ca acele cladiri de piatra nu sunt temple ale divinitatii ci locul in care isi desfasoara activitatea oamenii vanduti Mamonei ...adica cei care slujesc la doi stapani ...banul si biserica!

Cat despre Isus...el saracu nu poate primii pe nimeni ptr ca a murit de mult dandusi cica viata ca sa saleveze porcii si oile care mureau in sacrificii ptr a spala pacatele oamenilor!

Ptr cei care nu cred spusele mele doar asa pe cuvant ...iata citatele biblice:

Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curatirea trupului,
14. Cu cat mai mult sângele lui Hristos,

Iata ca ni se arata clar ca omenirea avea mantuitori si pana la Isus ...adica tapii si taurii sacrificati ritual ...dar odata cu "nasterea lui Isus" se da semnalul bicisnic (pardon bisericesc) ca in locul acestor vite sa fie sacrificati oamenii ....( primul era Isus ...iar milioanele care au urmat au fost mai ales cei care au indraznit sa gandesca ...intr-o lume in care toti trebuie doar sa creada ... nu sa si STIE!)
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Iun 30, 2009 7:58 am

Citat :
Iata ca ni se arata clar ca omenirea avea mantuitori si pana la Isus ...adica tapii si taurii sacrificati ritual ...dar odata cu "nasterea lui Isus" se da semnalul bicisnic (pardon bisericesc) ca in locul acestor vite sa fie sacrificati oamenii ....( primul era Isus ...iar milioanele care au urmat au fost mai ales cei care au indraznit sa gandesca ...intr-o lume in care toti trebuie doar sa creada ... nu sa si STIE!)
toate jertfele de vina,de multumire etc. erau acceptate in contul jertfei ce avea sa vina(Cristos),daca Isus nu ar fi venit sa se nasca cum s a nascut sa traiasca fara pacat si apoi sa moara pentru pacatele noastre toate jertfele facute ar fi fost inutile.Si... scoate porcii,aia nu aveau ce cauta acolo(doar:vaci capre porumbei oi)
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Iun 30, 2009 8:28 am

Citat :
Zice unu care are impresia ca neuronii si inteligenta se capata prin credinta a proasta si nu prin acumulare de informatii si legaturi corecte intre neuroni.
Stai linistit,neuronii si inteligenta tin mai mult de partea nativa a lucrurilor decat de cea dobandita(acumulare de informatii,cum spui tu).Potoleste te si nu te mai agita atata ca ti o plesni vre o vena prin cap,si n ai vrea,ce nu i,nu i.

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Vin Iul 17, 2009 5:02 am, editata de 1 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Iun 30, 2009 8:51 am

Citat :
am gasit un "citat" daca se poate spune asa , la un prieten care este mai credincios el de fel , pe o icoana scrie mare
"caci va ajunge vremea
cand ma veti cauta
Dar EU fara MILA
Nu va voi asculta
primiti vor fii aceea in LOCASUL MEU SFANT
care traiesc in lume
uniti cu DUmnezeu ..
Atunci cand vremea aceia
se va apropria
Primeste-ne iisuse
cu mila-n turma ta "

de aici rezuma ca , jessus nu are pic de mila , asa trebuie sa fie un dumnezeu , fara mila ? asa este un dumnezeu , nu asculta pe ceilalti , nu are MILA de nimeni ? ce dumnezeu este acela ....
si la sfarsit vedem ... "Primeste-ne iisuse
cu mila-n turma ta " deci cu adevarat sunt oite cei din turma lui jessus , si jessus este ciobanul , si oitele asa prostute cum sunt ele , il asculta pe acest "Dumnezeu " fara MILA de NIMENI , daca nu credeti "citatul" trimit poza ca am facut si poza
Mie nu mi plac icoanele,si nici nu cred in ele(si in general nu mi place religia) insa citatul cu pricina cred ca se refera la judecata de apoi,dupa ce Dumnezeu va "trage linie".Biblia spune ca de o parte si de alta a Domnului(la stanga si la dreapta)vor fi oameni, la dreapta vor fi cei ce au crezut in El, la stanga cei ce nu au crezut(inclusiv religia).Aici nu va mai fi chip de schimbare pentru nimeni,fiecare isi va lua rasplata(chiar daca unii vor spune ca sunt din turma Lui)Si,da,in acel moment Dumnezeu va fi fara mila.Pentru ca dupa moarte nu mai este posibila nici o schimbare(asa spune Biblia)Dumnezeu este dragoste,dar in acelasi timp si dreptatea Lui trebuie satisfacuta(pentru ca El nu calca dreptatea in picioare)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Iun 30, 2009 10:46 am

corneliugi a scris:
]toate jertfele de vina,de multumire etc. erau acceptate in contul jertfei ce avea sa vina
Nu stiu daca tu realizezi gogomania pe care o debitezi?
Tu nu sti ca cei de o religie cu Isus nu pot astepta sa vina un mantuitor din tabara dusmanilor lui Isus ...mai ales ca Dumnezeul lor Yahwe (cel fara fii si in ziua de azi, daca nu crezi cauta adevarul prin sinagoga) spune ca NU este si nici NU va fi alt mantuitor decat el insusi!(vezi Isaia 43.11) ...lucru pe care il propovaduieste si Isus in Luca 10.25 ...care probabil nu stia toate cele pe care le "stii" tu!
Citat :

(Cristos),daca Isus nu ar fi venit sa se nasca cum s a nascut sa traiasca fara pacat
Asta de unde o mai scoti?
Isus era un om ca toti oamenii ...adica PLIN de pacate ...iar pacatul cel mai mare pe care poate sa-l faca un om in acele vremuri ...este pacatul de a nu avea copii si familie ...ca sa nu mentionez despre pacatul sodomiei de care era acuzat ...si probabil ca nu fara temei din moment ce ii placea sa fie inconjurat numai de barbati tineri ...pe care chiar si in seara cinei cea de taina ii spala pe picioare ... el insusi fiind in curu gol!
Sau vedeti ca ceva normal ca un alt barbat in pielea goala sa va spele pe picioare ...pana sus sus de tot!
Informatii si citate adevereitoare in topicul Isus Homosexual de pe acest forum!

Citat :

si apoi sa moara pentru pacatele noastre toate jertfele facute ar fi fost inutile.Si... scoate porcii,aia nu aveau ce cauta acolo(doar:vaci capre porumbei oi)
Vezi daca nu cunosti scriptura ?
Mai citeste si poate vei gasi informatii ...mai ales cele ale unora care pretuiau ovinele caprinele si bovinele ...motiv ptr care au propovaduit doar sacrificarea porcilor (animale fara valoare) ...sacrificiu care il mai vezi si azi de Ispas ...in n oua ta religie inventata si impusa sub forma ei actuala ... de un criminal !

Apropo ...vad ca tot ma contrazici dar uiti sa raspunzi la intrebari !
Cum e cu Isus care nu a recomandat nimanui Biblia ...desi cica este inspirata de Tatal sau ?
Este cumva Biblia acea carte care a aparut in Imperiul Roman ...adica face parte din religia Romei (Ropma fiind denumire generice ptr intregul Imperiu in care au fost impuse cu forta bisericile?
Sau tu urmezi si astazi religia lui Isus si cartea de legi a lui Isus ...numita Torah
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Iun 30, 2009 11:09 am

corneliugi a scris:

... insa citatul cu pricina cred ca se refera la judecata de apoi,dupa ce Dumnezeu va "trage linie".Biblia spune
Iti dai seama ce valoare poate avea ce spune o carte marsivata ...adica furata dintr-o alta alta religie in care spunea exact altceva?
ZERO!

Citat :

ca de o parte si de alta a Domnului(la stanga si la dreapta)vor fi oameni, la dreapta vor fi cei ce au crezut in El,

Nu mai prosti lumea cu inventiile lui Pavel care contrazic ceea ce spune Isus.
Mantuirea nu se capata prin credinta ci prin fapte conforme legii ...adica conform Torei. vezi iarasi Luca 10.25
iar contrazicerea totala a afirmatiei tale o gasim in Galateni 3.12.Însă Legea nu se întemeiază pe credință; ci ea zice: ,,Cine va face aceste lucruri, va trăi prin ele``

Tu inveti oamenii "Calea Falsa" a lui Pavel ... caci Isus te invata si te lamureste tot in Luca 10
16. Cel ce vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă, și cel ce se leapădă de voi se leapădă de Mine; iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine

Citat :

la stanga cei ce nu au crezut(inclusiv religia
ioca este ceea ce tu spui!

Matei 7.21.
"Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.

Intelegi ce e vorba de Voia Tatalui ? ...adica de Lege ..kk credinta!
Credinta ati bagat-*o voi pocaitii ca sa atrageti prin ea tot mai multe curve si banditi catre Casa De Adunare a zeciuielii !

Citat :

Dumnezeu este dragoste,dar in acelasi timp si dreptatea Lui trebuie satisfacuta(pentru ca El nu calca dreptatea in picioare)
Exact acesta este motivul ptr care trebuie sa tremuri tu de frica ...pentru ca urmezi legile lui Pavel si le incalci pe cale ale lui Dumnezeu neglijand ceea ce te invata Isus!
vezi iarasi Luca 10.25
25. Și iată, un învățător de lege s-a ridicat, ispitindu-L și zicând:
Învățătorule, ce să fac ca să moștenesc viața de veci?
26. Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citești?
27. Iar el, răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți.
28. Iar El i-a zis: Drept ai răspuns, fă aceasta și vei trăi.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mier Iul 01, 2009 8:24 am

Citat :
... ai ajuns tu cumva sa pui la indoiala sau sa dai aprobare la ce au stabilit membrii Academiei Romane care au facut DEX-ul?
problema ta e ca nu stii sa asculti (citesti) ia mai vezi odata ce ti spusei
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mier Iul 01, 2009 8:38 am

Citat :
Nu ai vrea mai bine sa ne explici de ce Isus nu a propovaduit din Biblie (care zici tu ca inca nu era scrisa in vremea cand traia Isus) ?
Ai dovedit ca stii sa explici babeste insa bag de sama ca si de inteles tot babeste trebuiesti luat.Buuun!Fii atent:Noul testament(ca despre asta i vorba)o fo' scris c.40-90 d.c. te ai prins?Domnul ar fi putut sa dea citate din el insa ceilalti n ar prea fi stiut cu ce se mananca
Citat :
Cum nu era scrisa?
uite asa ... "
Citat :
nu a fost inspirata de Dumnezeu" ... Tatal lui Isus?
bravo
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mier Iul 01, 2009 11:21 am

Citat :
...tu crezi ca acele texte au ramas asa cum au fost?
bingo
Citat :
Uiti ca acele texte au fost pe mana clerului care le modifica in functie de cum batea vantul
fals,mai documenteaza te(de acord ca asa s a intamplat cu unele copii insa acele texte au fost etichetate ca atare si puse deoparte(pentru ca din totdeauna Diavolul a incercat sa strice cuvantul lui Dumnezeu
Citat :
)...motiv ptr care si Isus (rabinul nu christosul) isi permite sa le schimbe in Predica de pe Munte la "antiteze" ...adica acolo unde el isi incepe modificarile cu vorba ..."Eu insa va spun voua"
!Ce spui tu acolo mai bade,iar iti dai cu parerea in ce nu pricepi o iota???Matei5:17Chiar Domnul spune ca nu a venit sa strice legea ori altceva din scripturi versurile18,19,20,ca tu umbli pe pustii asta i alta.Mai departe versul 21,pricepi tu ce inseamna a desfiinta si a intari?ia gandeste un pic ca nu o sa te doara,vorbeste de farisei care respectau legea insa in inima lor urau,iar Domnul intareste legea spunandu le ca daca ai manie(ura) in inima fata de aproapele tau nu esti mai bun ca ei chiar daca respecti legea,si asa mai departe. citestele
Citat :
Aha ...adica singurul argument este ca la copii de 4 ani ....BA DA si atat! ... nu ti se pare cam subtire ptr unul cu logica doabndita prin rugaciuni si spalatul religios al creierului?

cred si eu bineinteles ...de ex plecand de la ideea ca si porcii au suflet ...ma gandesc ca finta supranaturala responsabila de mantuirea sufletelor porcilor a lasat-o gravida pe scroafa Maria ca sa aduca pe lume purcelasi ...bineinteles mantuitori
Ba ca la copiii prosti,ca uneori asa am impresia.Tu te asculti ce spui?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mier Iul 01, 2009 11:50 am

Citat :
...mai ales ca Dumnezeul lor Yahwe (cel fara fii si in ziua de azi, daca nu crezi cauta adevarul prin sinagoga)
Este drept ce spui insa ei au o"scuza "ca nu stiu acest adeva, Romani 11:1-36.Biblia spune asa: din cauza faptului ca poporul evreu l au respins pe Mesia,"Dumnezeu le a dat un duh de adormire"asa se face ca pan'in ziua da astazi poporul evreu inca il mai asteapta pe MESIA.DAR SE VOR TREZI SI VOR CUNOASTE ADEVARUL,in schimb tu daca nu esti evreu n ai nici o scuza.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mier Iul 01, 2009 12:40 pm

Draga Cornele

Iarasi o dai de-a dura.
Pai cum sa nu stie ei evreii cine e Messia lor cand ei au in Torrah criterii clare dupa care il pot recunoaste ...? si culmea prostiei STIU crestinii cine este Messia evreilor?

Tu chiar nu intelegi ca tu pleci de pe premise false bazate pe minciuna ca Biblia este inspirata de Dumnezeu! ...prostie pe care evrei care au scris ei insisi acel text nu il impartasesc!

Evreii pleaca de la adevarul istoric precum ca Tenach-ul(cum ii zici tu) este o scriptura populara ca la noi Greuceanu ... in care ei viseaza de secole venirea unui Greuceanu evreu care sa ii salveze de zmeu sau de cotropitori dusmani, adica ptr ei Messiah cel asteptat este OM !!!!! ... adica conducator spiritual providential ... si nu un hermafrodit ceresc nascut din corcirea unui extraterestru cu o fecioara!.

La voi crestinii ... unde Biblia e bazata pe furt intelectual ... scoatere mincinoasa din contextul ei original al istoriei iudeilor si transpusa pe planul minciunii ceresti (caci acolo nu poate fi verificata de nimeni) ...minciuna ia amploare si ceea ce ptr evrei era Omul Messianic, devine ptr voi prin intermediul minciunii chiar fiul lui Yahwe ...adica fiu de Dumnezeu ...el insusi dumnezeu "adevarat" iar povestea istoriei poporului evreu ,adica Tanachul ... devine ptr voi "cuvantul Domnului"!

De aici diferenta intre "punctele de vedere" al celor doua religii!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mier Iul 01, 2009 4:23 pm

corneliugi a scris:
[fals,mai documenteaza te(de acord ca asa s a intamplat cu unele copii insa acele texte au fost etichetate ca atare si puse deoparte(pentru ca din totdeauna Diavolul a incercat sa strice cuvantul lui Dumnezeu
Care e acel cuvant ...ca nici dracu nu l-a auzit!
Daca te referi la Tanach ...apoi afla te rog ca acela este un text colectiv al poporului evreu ...inspirat nu de Dumnezeu ci din povesti populare orale ale poporului ecreu ...completat cu texte din religiile invecinate ...sau in cazul genezei texte;e sunt preluata de la scoala antica greca de filozofie ...si tot asa mai departe trecand si pe la egipteni si faraonul Echnathon ...pe la Zoroastrimul persilor ...si muuuuuulte alte influente ... pe care chiar Dumnezeu sa le fi scris ...si tot il puteai acuza de prostie si plagiat nerusinat!

Citat :
) !Ce spui tu acolo mai bade,iar iti dai cu parerea in ce nu pricepi o iota???Matei5:17Chiar Domnul spune ca nu a venit sa strice legea ori altceva din scripturi versurile18,19,20,
Care Domn? ...ub fel deMircea cel Batran Domnul Tarii Romanesti?
Esti cumva Martor al lui Yehova ...adica unul care sustine ca Isus nu e pui de extraterestru supranatural ci doar Rege ...adica asa cum ii scria e cruce(INRI)

Citat :

Mai departe versul 21,pricepi tu ce inseamna a desfiinta si a intari?
Si tu ce faci ...intaresti sau desfintezi?
Cred ca iti este clar ca Isus propovaduia din Tora ...adica a venit sa intareasca legea prin care tu trebuie sa te tai imprejur ... sa nu crezi in Christosi si alti diavoli care fac scamatorii si minuni ... sa accepti ca nu este niciun mantuitor in afara lui Yahwe ...si mantuirea se primeste prin LEGE nu prin credinta a proasta ....si multe cele ...adica toate acelea care fac diferenta intre religia ta nascocita de un criminal ...si religia lui Isus ...adica cea pe care a venit sa o intareasca !
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mier Iul 01, 2009 4:33 pm

Citat :
Cristos,daca Isus nu ar fi venit sa se nasca cum s a nascut sa traiasca fara pacat
Citat :
Asta de unde o mai scoti?
Asa spune scriptura 2 Corinteni 5:21
Citat :
Isus era un om ca toti oamenii ...adica PLIN de pacate
cum ai aflat asta iarasi ai ghicit in mate?...
Citat :
iar pacatul cel mai mare pe care poate sa-l faca un om in acele vremuri ...este pacatul de a nu avea copii si familie
erai privit ca un om binecuvantat de Dumnezeu daca aveai copii insa a nu avea copii nu era nicidecum un pacat,asta cu pacatul,daca nu aveai copii sunt doar gargauni din capul tau

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Mier Iul 01, 2009 4:54 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mier Iul 01, 2009 4:53 pm

Citat :
Vezi daca nu cunosti scriptura ?
Mai citeste si poate vei gasi informatii ...mai ales cele ale unora care pretuiau ovinele caprinele si bovinele ...motiv ptr care au propovaduit doar sacrificarea porcilor (animale fara valoare)
hai ma lasa te arata mi tu mie un singur vers in scripturi unde evreiii credinciosi torei sacrificau porci si eu promit ca o sa mananc bucata aia de hartie sau vorbesti sa nu adormi?
Citat :
...sacrificiu care il mai vezi si azi de Ispas ...in n oua ta religie inventata si impusa sub forma ei actuala ... de un criminal !
porcii sunt in religia ta nu a evreilor
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Joi Iul 02, 2009 7:31 am

corneliugi a scris:
Asa spune scriptura 2 Corinteni 5:21

Asta nu dovedeste nimic ...cu atat mai mult cu cat in acel capitol din Corinteni (dar cu cateva aliniate anterioare) vedem iclar vca mincinosul Pavel doreste sa "innoiasca " tot ce a propovaduit Isus prin noile invataturi ale lui Christos clar ca mincinosul Petru doreste sa modifice tot ce a fost pana la el atribuindu-i falsului Isus ...adica lui Christos(inventia diabolica) puterea de a recruta mase de oameni ptr noua lui mincina

16. De aceea, noi nu mai știm de acum pe nimeni după trup; chiar dacă
am cunoscut pe Hristos după trup, acum nu-L mai cunoaștem.
17. Deci, dacă este cineva în Hristos, este făptură nouă; cele vechi
au trecut, iată toate s-au făcut noi.
Si sa revenim la tema discutiei :
Toti STIM ca ..." scriptura ta" ...adica cea nascuta din minciuna ...insusita prin furt ...si impusa de un criminal cu scopul de a-si legitima cu "putere divina" crimele sale dar si milioanele de crime ale bisericii sale ... NU ARE VALOARE DIVINA ...ptr ca vezi clar cum s-a "nascut" ea ...adica din diabolicitate.

Din acest motiv trebuie sa te gandesti bine ale cui cuvinte sa le asculti si care cuvinte subt importante ptr tine?
Cuvintele in care se expima direct Isus ...sau cuvintele mincinosului Pavel si a celor care il ling in k-r si stabilesc ei inregimentarea "la nou" ... prin renuntarea la ceea ce este "vechi" (adica invataturile lui Isus si mai ales LEGILE lui Yahwe) !...sau a celor care nu doresc sa intareasca legile lui Yahwe ...ci totusi sa le SCHIMBE!
Deci dupa cine te iei ...tu mai cornele ?
Dupa scriptura marsavita de toti zevzecii ...sau dupa ce zice Isus personal si ce zic poruncile lui Yahwe?

Citat :
erai privit ca un om binecuvantat de Dumnezeu daca aveai copii insa a nu avea copii nu era nicidecum un pacat,asta cu pacatul,daca nu aveai copii sunt doar gargauni din capul tau
Asta inseamna ca nu ai priceput nimic din ceea ce este scopul si sensul vietii !
Tipic ptr cei care cred totul asa a proasta si nu stiu ... si nici nu inteleg nimic ...ptr ca nu-i asa ...e mult mai usor sa crezi ..decat sa STI ...pentru ca A STII impune EFORT intelectual ...iar a crede ...nici un efort de nici un fel ptr ca poti inghitii totul fara sa rumegi. (si asta ne arata ptr cine este facuta credinta ... mai tii minte chestia aia cu :fericiti cei saraci cu duhul"?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Joi Iul 02, 2009 9:42 am

Citat :
Pai cum sa nu stie ei evreii cine e Messia lor cand ei au in Torrah criterii clare dupa care il pot recunoaste ...?
Teoretic ei stiau si l asteptau pe Mesia insa practic s a dovedit altfel,cei pusi in frunte si au cam uitat menirea si uite asa ca in loc sa invete pe popor legea transformase totul intr o mare afacere(vezi alungarea din templu Matei 21:12-13)
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Joi Iul 02, 2009 10:45 am

Citat :
Tu chiar nu intelegi ca tu pleci de pe premise false bazate pe minciuna ca Biblia este inspirata de Dumnezeu! ...prostie pe care evrei care au scris ei insisi acel text nu il impartasesc!

Evreii pleaca de la adevarul istoric precum ca Tenach-ul(cum ii zici tu) este o scriptura populara ca la noi Greuceanu
Mai sa fie ca destept esti tu si ce prosti sunt evreiii,ei au luat povestile lor nemuritoare si le au transformat in adevar absolut,ia verifica tu,cat de prosti sunt ei ca popor si ai sa vezi unde se situeaza.Ia mai vezi tu cate ceva din istoria lor ca natie:Cum le a spus Yahwe ca o sa i imprastie prin toata lumea(motivul il vom discuta alta data daca vrei) adica cu vreo 1000 de ani 'nainte de Cristos,cum s a intamplat asta in anul 66 d.c,132d.c. si cum tara Evreilor s a transformat in Filistia(PALESTINA)si cum au trait ei in diaspora cam vreo 2000 de ani dupa care s au intors din nou in tara lor(1948).Totul s a intamplat asa cum o spunea Biblia (scrierile vechi ale lor,care tu zici ca au fost falsificate,)Repeta prostia asta(cu falsificatul) ca poate pan' la urma o sa o crezi... Ce zici putea mama omida sa faca asa ceva? sau Nostredamus(care era un drac,insa cunostea bine scripturile,ca mai fusese si calugar) si ceilalti pe care mi ai enumerat? sau poate ca Greuceanu...
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Joi Iul 02, 2009 7:09 pm

Citat :
Toti STIM ca ..." scriptura ta" ...adica cea nascuta din minciuna ...insusita prin furt ...si impusa de un criminal
.ca te incapatanezi sa legi"scriptura mea "de acest criminal este un neadevar ,pur si simplu,scriptura nu are nici o legatura directa cu constantin
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Joi Iul 02, 2009 7:34 pm

corneliugi a scris:

Mai sa fie ca destept esti tu si ce prosti sunt evreiii,ei au luat povestile lor nemuritoare si le au transformat in adevar absolut,ia verifica tu,cat de prosti sunt ei ca popor si ai sa vezi unde se situeaza.

Nu tin minte sa fi facut vreo remarca peiorativa privind poporul evreu !
Ba chiar din cele afirmate de mine se intelege clar ca ei si-au ingrijit tezaurul de intelepciune populara ...asa ca si pana acum ...tu esti "pe langa" ...adica nu esti capabil sa intelegi mesajul posterilor mele.
Citat :

Ia mai vezi tu cate ceva din istoria lor ca natie:Cum le a spus Yahwe ca o sa i imprastie prin toata lumea(motivul il vom discuta alta data daca vrei)

Asta in eventual in trilurile pe care le laneseaza pasarelele dintre urechile tale.
Yahwe ...chiar si cel al evreilor ...adica tufa care arde si nineinteles este Dumnezeu ... nu este decat un personaj fictiv inventat de Moise dupa pilda faraonului Ecknathon (Akenaten) si al religiei monoteiste pe care a vrut sa o impuna!
Tu chiar nu faci diferenta intre mit si realitate?
Citat :

adica cu vreo 1000 de ani 'nainte de Cristos,cum s a intamplat asta in anul 66 d.c,132d.c. si cum tara Evreilor s a transformat in Filistia(PALESTINA)si cum au trait ei in diaspora cam vreo 2000 de ani dupa care s au intors din nou in tara lor(1948).

Nuesti capabil sa intelegi absolut nimic despre valoarea cu adevarat spirituala a mozaimului ...si mai ales ca ea inainte de a fi o religie era un liant care unea pe toti evreii care erau imprastiati cu forta in toata lumea. Lederii lor spirituali adica invatatii Rabini au reusit sa-i mobilizezesi sa-i tina uniti prin faptul ca i-au facut sa isi inteleaga radacinile ...adica exact ceea ce se face si astazi dupa modelul luat de la ei ia lectiile de istorie unde inveti despre daci si despre romani ...dar sa crezi ca Zamolxe a fost un personaj trimis din cer ca sa ii mantuiasca pe romani ...zau ca este o aberatie ..tot asa cum crezi tu in existenta lui Yahwe ...cel care a fost doar un pitic de gradina intr-o lume in care alti Dumnezei "conduceau" popoare muuuult mai mari si mai puternice decat Yahwe ...care a ahuns mare doar ptr ca criminalul Constantin a invins sub semnul crucii si l-a impus prin crima in biserica satanista inventata de el insusi!
Citat :

Totul s a intamplat asa cum o spunea Biblia

Ma omori cu logica ta gaunoasa ...pai daca Tanachul este insasi cartea lor in care consemnau momentele istorice importante ...cum sa fie asta o prorocire ...si facuta de cine ...de Diavol ? ...sau crezi ca Dumnezeu se legitimeaza ca dracu prin prorociri ... ptr ca nu are creatie care sa-l legitimeze ?
Citat :

scrierile vechi ale lor,care tu zici ca au fost falsificate,

Intelegi totul anapoda!
Unde spun eu ca scrierile lor ...in speta Tanachul a fost modificat?
Nu draga ...el este si astazi asa cum a fost atunci cand evrei au fost imprastiati ca frunza in vant.
Pana atunci evident ca tot a fost modificat ptr ca au trebuit consemnate noi si noi evenimente istorice, noi texte si legi noi ...(pe care le vedem in asa zisele contradicrii Biblice ...si cred ca o sa deschid un topic special cu contrazicerile din Tanach). ... dar asta nici pe departe nu inseamna ca Tanachul a fost falsificat ci ca a fost un "organism viu " in continua transformare si dezvoltare.
Citat :

Repeta prostia asta(cu falsificatul) ca poate pan' la urma o sa o crezi... Ce zici putea mama omida sa faca asa ceva? sau Nostredamus(care era un drac,insa cunostea bine scripturile,ca mai fusese si calugar) si ceilalti pe care mi ai enumerat? sau poate ca Greuceanu...
Este o diferenta enorma intre cei pomeniti de tine si "religia bisericilor" cea inventata de un criminal ca si Constantin ... si asta din macar 3 motive fundamentale:
1) Mama Omida et compani nu erau criminali care si-au legitimat crimele pe baza minciunii numita "cuvantul domnului" ... asa cum au facut conducatorii religiei tale...aia cu Biblia (cand au avut puterea in mana) nu au visat sa detina puterea mondiala asa cum mai viseaza si astazi crestinii (vezi ecumenism) ... si mai ales nu si-a permis sa isi legitimeze divin prostiile si interesele inventand o noua religie pe baza de texte furate de la o alta religie ... unde serveau altor zeitati si altor scopuri!

De ex in iudaism ele serveau pe Yahwe cel fara copii ...iar in crestinism pe Yahwele cu copii ...in iudaism yahwe atrage atentia ca el este singurul Dumnezeu si singurul mantuitor ... in crestinism si Isus e dumnezeu ...ba chiar si mantuitor ...adica la trimis pe Yahwele fara copii la plimbare ... in iudaism Yahwe isi indeamna supusii sa ii ucida pe acei proroci care aduc schimbari legilor sale ...iar voi crestinii ii divinizati pe cei care ar fi trebuit sa ii ucideti ...asa cum cere Yahwele fara copii!...in iudaism Yahwe cel fara copii mantuieste pe cei care ii asculta legea (adica ca in Tatal Nostru ...adica ...Faca-se voia Ta...) si nu prin CREDINTA cum se mantuiesc cei care il slujesc pe Yahwele cel cu copii ...diferentele pt continua ...dar o sa fac un topic aparte in care ma voi referi la ele

Diferentele sunt ENORME sunt fundamentale ...si dovedesc ca voi crestinii ati furat textele evreiesti ca sa le prezentati in mod mincinos in bisericile voastre aservite mamonei(zice Isus nu eu).

Intelegi care este diferenta intre FURTUL intelectual care serveste alte scopuri decat cele ptr care a fost conceput ...si intre originalul care serveste exact acele scopuri ptr care a fost facut! ?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Iul 02, 2009 7:48 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Joi Iul 02, 2009 7:41 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Toti STIM ca ..." scriptura ta" ...adica cea nascuta din minciuna ...insusita prin furt ...si impusa de un criminal
.ca te incapatanezi sa legi"scriptura mea "de acest criminal este un neadevar ,pur si simplu,scriptura nu are nici o legatura directa cu constantin
Depinde la care scriptura te referi !
De ex Tenachul scriptura iudeilor nu are intradevar nicio legatura cu Constantin.
La fel nici cele 20 -30 de Evanghelii (sau cate or fi ele)...nu au legatura cu Constantin ...
Legatura se naste acolo unde sub numele de Biblie se naste o noua culegere de texte selectate (conform unui anume interes) si au fost bineinteles "corectate" ca sa corespunda aceluiasi interes ...si bineinteles compilate si cenzuratesi modificate la comanda imperiala ... fie de Constantin inca la Niceea ...fie de urmasii sai ...de ex Damasus care la catanit pe bietul Ieronim cel fricos sa scrie ceea ce vrea muschii sai imperiali!
Ca sa nu ma acuzi ca bat campii iata ca iti dau o trimitere bibliografica care iti da muuuuuuuult mai multe informatii despre aceasta tema decat pot eu sa postez aici pe forum.

http://www.theologe.de/theologe14.htm
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Vin Iul 03, 2009 7:49 am

Citat :
1) Mama Omida et compani nu erau criminali care si-au legitimat crimele pe baza minciunii numita "cuvantul domnului" ... asa cum au facut conducatorii religiei tale...aia cu Biblia (cand au avut puterea in mana) nu au visat sa detina puterea mondiala asa cum mai viseaza si astazi crestinii (vezi ecumenism) ... si mai ales nu si-a permis sa isi legitimeze divin prostiile si interesele inventand o noua religie pe baza de texte furate de la o alta religie ... unde serveau altor zeitati si altor scopuri!
te referi la cei care omorau,considerand "blasfemie"daca indrazneai sa spui ca pamantul este rotund?.Aia nu cunosteau scripturile...ca si tine ,de altfel,de ce i judeci?tu esti in aceiasi conditie.Si daca ai avea puterea ai face exact ca ei,numai ca ai fi de cealalta parte a baricadei...ma insel?...
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Vin Iul 03, 2009 8:24 am

Citat :
Ca sa nu ma acuzi ca bat campii iata ca iti dau o trimitere bibliografica care iti da muuuuuuuult mai multe informatii despre aceasta tema decat pot eu sa postez aici pe forum.

http://www.theologe.de/theologe14.htm
Multumesc mult pentru trimitere,m am uitat pe acolo(in graba,cei drept)insa dovezile "istorice"pe care le am vazut nu s deloc o surpriza(poate doar pentru cei ca tine) care incearca sa lupte cu minciuna folosind una la fel de mare,si asta nu de dragul adevarului .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Vin Iul 03, 2009 3:39 pm

corneliugi a scris:

te referi la cei care omorau,considerand "blasfemie"daca indrazneai sa spui ca pamantul este rotund?.Aia nu cunosteau scripturile...

Da ce tu le cunosti?
Aia nu cunosteau "scripturile originale" ...ci cunosteau si ei cunosteau ca si tine doar Biblia ... adica Sarlatania ... ca doar ei au nascocit mutilarea scripturilor si mai ales a legilor lui Yahwe si a invataturilor lui Isus sub denumirea de Biblie ...cu aspectul ei mincinos care o face sa fie atat de indragita de cei vanduti ...ca tine!

Citat :

... tu esti in aceiasi conditie.Si daca ai avea puterea ai face exact ca ei,numai ca ai fi de cealalta parte a baricadei...ma insel?...
Total gresit ...mai degraba uite-te tu in oglinda ... unu ca mine care apara un adevar documentat si bazat pe realitati ...nu poate fi un fanatic ca tine care apara minciuni ...numite "adevarurile din ceruri" ptr ca acolo nu se pot dovedi ca minciuni .. ptr ca nimeni (nici tu) nu stie unde este acel cer ca sa le poata verifica!
Diferenta intre voi pocaitii si acei criminali care au ucis in numele Domnului se datoreaza doar faptului ca azi fanaticii fundamentalisti religiosi (intre care se numara toti pocaitii) nu mai au puterea in mainile lor ...azi puterea este in mainile celor ca mine ...care vezi bine ... nu ucid pe nimeni ptr credinta lor tampa ...ba chiar ii lasa sa isi consume prostia in lacasurile lor speciale numite Case de Adunare (a prostiei si a zeciuielii) ... si nimeni nu are nimic cu ei atata vreme cat raman in vizuina lor si nu incearca sa atraga alti tineri prea cruduti care nu fac fata santajului murdar cu divinitatea supranaturala.

Apropo ...nu ti se pare o culme a prostiei sa fi atat de rupt de realitate incat sa refuzi sa cunosti LEGEA de pe lumea aceasta ...si crezi ca daca citesti scrierile unui popor primitiv ...ajungi sa cunosti Legile Universului?
Nu e Doof?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 05, 2009 7:53 am

Citat :
Aia nu cunosteau "scripturile originale" ...ci cunosteau si ei cunosteau ca si tine doar Biblia ... adica Sarlatania ... ca doar ei au nascocit mutilarea scripturilor si mai ales a legilor lui Yahwe si a invataturilor lui Isus sub denumirea de Biblie ...cu aspectul ei mincinos care o face sa fie atat de indragita de cei vanduti ...ca tine!
Cand s a incercat mutilarea scripturilor a fost prin scoatere de text nu prin adaugare,asta ca tot iti place formula de "culme a prostiei"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 05, 2009 10:45 am

Habar nu ai!
Pavel a bagat tot felul de Legi false ... si schimbari de Legi dupa exemplul de mai jos in care vedem ca mantuirea nu se capata asa cum a spus Isus ...ci cum i se nazare lui Pavel prin dovleac
.
Romani 11.6.
Iar dacă
este prin har, nu mai este din fapte; altfel harul nu mai este har. Iar
dacă este din fapte, nu mai este har, altfel fapta nu mai este faptă.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 05, 2009 12:03 pm

Citat :
Nu mai prosti lumea cu inventiile lui Pavel care contrazic ceea ce spune Isus Mantuirea nu se capata prin credinta ci prin fapte conforme legii ...adica conform Torei. vezi iarasi Luca 10.25
Macar de ai pricepe si tu cate ceva din ce vorbesti...ca tare it dai cu parerea ...si tare ignorant mai esti."Contradictiile" despre care vorbesti sunt doar lipsuri din cunoasterea ta care oricum se dovedeste "subtirica" ..sa nu i spun altfel.Despre fapte si credintasi unde este locul fiecareia s a vorbit in biserica din primii ani de mai multe ori pentru ca unii crestini credeau ca ai nevoie de una,alti ca de cealalta.Din aceasta pricina am sa fiu ingaduitor cu soimos si am sa o consider doar ca pe o simpla ignoranta avand in vedere ca si oamenni sinceri si cu adevarat speciali au trecut pe aici. Problema,de fapt era extrem de simpla si anume ca se vorbea despre aceiasi "moneda",insa ca orice moneda avea doua parti(cap si pajura) dat care nu puteai sa le separi in orice fel le ai fi abordat.Uite aici si ceva trimiteri:Evrei 11:1-40(despre credinta),Iacov 2:14-26(despre fapte).PS-uite sfatul meu :apuca te de ceva ce cunosti

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Dum Iul 05, 2009 9:09 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   

Sus In jos

Plagiatul religios
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 10Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: