Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Plagiatul religios

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Joi Iul 02, 2009 7:09 pm

Citat :
Toti STIM ca ..." scriptura ta" ...adica cea nascuta din minciuna ...insusita prin furt ...si impusa de un criminal
.ca te incapatanezi sa legi"scriptura mea "de acest criminal este un neadevar ,pur si simplu,scriptura nu are nici o legatura directa cu constantin
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Joi Iul 02, 2009 7:34 pm

corneliugi a scris:

Mai sa fie ca destept esti tu si ce prosti sunt evreiii,ei au luat povestile lor nemuritoare si le au transformat in adevar absolut,ia verifica tu,cat de prosti sunt ei ca popor si ai sa vezi unde se situeaza.

Nu tin minte sa fi facut vreo remarca peiorativa privind poporul evreu !
Ba chiar din cele afirmate de mine se intelege clar ca ei si-au ingrijit tezaurul de intelepciune populara ...asa ca si pana acum ...tu esti "pe langa" ...adica nu esti capabil sa intelegi mesajul posterilor mele.
Citat :

Ia mai vezi tu cate ceva din istoria lor ca natie:Cum le a spus Yahwe ca o sa i imprastie prin toata lumea(motivul il vom discuta alta data daca vrei)

Asta in eventual in trilurile pe care le laneseaza pasarelele dintre urechile tale.
Yahwe ...chiar si cel al evreilor ...adica tufa care arde si nineinteles este Dumnezeu ... nu este decat un personaj fictiv inventat de Moise dupa pilda faraonului Ecknathon (Akenaten) si al religiei monoteiste pe care a vrut sa o impuna!
Tu chiar nu faci diferenta intre mit si realitate?
Citat :

adica cu vreo 1000 de ani 'nainte de Cristos,cum s a intamplat asta in anul 66 d.c,132d.c. si cum tara Evreilor s a transformat in Filistia(PALESTINA)si cum au trait ei in diaspora cam vreo 2000 de ani dupa care s au intors din nou in tara lor(1948).

Nuesti capabil sa intelegi absolut nimic despre valoarea cu adevarat spirituala a mozaimului ...si mai ales ca ea inainte de a fi o religie era un liant care unea pe toti evreii care erau imprastiati cu forta in toata lumea. Lederii lor spirituali adica invatatii Rabini au reusit sa-i mobilizezesi sa-i tina uniti prin faptul ca i-au facut sa isi inteleaga radacinile ...adica exact ceea ce se face si astazi dupa modelul luat de la ei ia lectiile de istorie unde inveti despre daci si despre romani ...dar sa crezi ca Zamolxe a fost un personaj trimis din cer ca sa ii mantuiasca pe romani ...zau ca este o aberatie ..tot asa cum crezi tu in existenta lui Yahwe ...cel care a fost doar un pitic de gradina intr-o lume in care alti Dumnezei "conduceau" popoare muuuult mai mari si mai puternice decat Yahwe ...care a ahuns mare doar ptr ca criminalul Constantin a invins sub semnul crucii si l-a impus prin crima in biserica satanista inventata de el insusi!
Citat :

Totul s a intamplat asa cum o spunea Biblia

Ma omori cu logica ta gaunoasa ...pai daca Tanachul este insasi cartea lor in care consemnau momentele istorice importante ...cum sa fie asta o prorocire ...si facuta de cine ...de Diavol ? ...sau crezi ca Dumnezeu se legitimeaza ca dracu prin prorociri ... ptr ca nu are creatie care sa-l legitimeze ?
Citat :

scrierile vechi ale lor,care tu zici ca au fost falsificate,

Intelegi totul anapoda!
Unde spun eu ca scrierile lor ...in speta Tanachul a fost modificat?
Nu draga ...el este si astazi asa cum a fost atunci cand evrei au fost imprastiati ca frunza in vant.
Pana atunci evident ca tot a fost modificat ptr ca au trebuit consemnate noi si noi evenimente istorice, noi texte si legi noi ...(pe care le vedem in asa zisele contradicrii Biblice ...si cred ca o sa deschid un topic special cu contrazicerile din Tanach). ... dar asta nici pe departe nu inseamna ca Tanachul a fost falsificat ci ca a fost un "organism viu " in continua transformare si dezvoltare.
Citat :

Repeta prostia asta(cu falsificatul) ca poate pan' la urma o sa o crezi... Ce zici putea mama omida sa faca asa ceva? sau Nostredamus(care era un drac,insa cunostea bine scripturile,ca mai fusese si calugar) si ceilalti pe care mi ai enumerat? sau poate ca Greuceanu...
Este o diferenta enorma intre cei pomeniti de tine si "religia bisericilor" cea inventata de un criminal ca si Constantin ... si asta din macar 3 motive fundamentale:
1) Mama Omida et compani nu erau criminali care si-au legitimat crimele pe baza minciunii numita "cuvantul domnului" ... asa cum au facut conducatorii religiei tale...aia cu Biblia (cand au avut puterea in mana) nu au visat sa detina puterea mondiala asa cum mai viseaza si astazi crestinii (vezi ecumenism) ... si mai ales nu si-a permis sa isi legitimeze divin prostiile si interesele inventand o noua religie pe baza de texte furate de la o alta religie ... unde serveau altor zeitati si altor scopuri!

De ex in iudaism ele serveau pe Yahwe cel fara copii ...iar in crestinism pe Yahwele cu copii ...in iudaism yahwe atrage atentia ca el este singurul Dumnezeu si singurul mantuitor ... in crestinism si Isus e dumnezeu ...ba chiar si mantuitor ...adica la trimis pe Yahwele fara copii la plimbare ... in iudaism Yahwe isi indeamna supusii sa ii ucida pe acei proroci care aduc schimbari legilor sale ...iar voi crestinii ii divinizati pe cei care ar fi trebuit sa ii ucideti ...asa cum cere Yahwele fara copii!...in iudaism Yahwe cel fara copii mantuieste pe cei care ii asculta legea (adica ca in Tatal Nostru ...adica ...Faca-se voia Ta...) si nu prin CREDINTA cum se mantuiesc cei care il slujesc pe Yahwele cel cu copii ...diferentele pt continua ...dar o sa fac un topic aparte in care ma voi referi la ele

Diferentele sunt ENORME sunt fundamentale ...si dovedesc ca voi crestinii ati furat textele evreiesti ca sa le prezentati in mod mincinos in bisericile voastre aservite mamonei(zice Isus nu eu).

Intelegi care este diferenta intre FURTUL intelectual care serveste alte scopuri decat cele ptr care a fost conceput ...si intre originalul care serveste exact acele scopuri ptr care a fost facut! ?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Iul 02, 2009 7:48 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Joi Iul 02, 2009 7:41 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Toti STIM ca ..." scriptura ta" ...adica cea nascuta din minciuna ...insusita prin furt ...si impusa de un criminal
.ca te incapatanezi sa legi"scriptura mea "de acest criminal este un neadevar ,pur si simplu,scriptura nu are nici o legatura directa cu constantin
Depinde la care scriptura te referi !
De ex Tenachul scriptura iudeilor nu are intradevar nicio legatura cu Constantin.
La fel nici cele 20 -30 de Evanghelii (sau cate or fi ele)...nu au legatura cu Constantin ...
Legatura se naste acolo unde sub numele de Biblie se naste o noua culegere de texte selectate (conform unui anume interes) si au fost bineinteles "corectate" ca sa corespunda aceluiasi interes ...si bineinteles compilate si cenzuratesi modificate la comanda imperiala ... fie de Constantin inca la Niceea ...fie de urmasii sai ...de ex Damasus care la catanit pe bietul Ieronim cel fricos sa scrie ceea ce vrea muschii sai imperiali!
Ca sa nu ma acuzi ca bat campii iata ca iti dau o trimitere bibliografica care iti da muuuuuuuult mai multe informatii despre aceasta tema decat pot eu sa postez aici pe forum.

http://www.theologe.de/theologe14.htm
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Vin Iul 03, 2009 7:49 am

Citat :
1) Mama Omida et compani nu erau criminali care si-au legitimat crimele pe baza minciunii numita "cuvantul domnului" ... asa cum au facut conducatorii religiei tale...aia cu Biblia (cand au avut puterea in mana) nu au visat sa detina puterea mondiala asa cum mai viseaza si astazi crestinii (vezi ecumenism) ... si mai ales nu si-a permis sa isi legitimeze divin prostiile si interesele inventand o noua religie pe baza de texte furate de la o alta religie ... unde serveau altor zeitati si altor scopuri!
te referi la cei care omorau,considerand "blasfemie"daca indrazneai sa spui ca pamantul este rotund?.Aia nu cunosteau scripturile...ca si tine ,de altfel,de ce i judeci?tu esti in aceiasi conditie.Si daca ai avea puterea ai face exact ca ei,numai ca ai fi de cealalta parte a baricadei...ma insel?...
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Vin Iul 03, 2009 8:24 am

Citat :
Ca sa nu ma acuzi ca bat campii iata ca iti dau o trimitere bibliografica care iti da muuuuuuuult mai multe informatii despre aceasta tema decat pot eu sa postez aici pe forum.

http://www.theologe.de/theologe14.htm
Multumesc mult pentru trimitere,m am uitat pe acolo(in graba,cei drept)insa dovezile "istorice"pe care le am vazut nu s deloc o surpriza(poate doar pentru cei ca tine) care incearca sa lupte cu minciuna folosind una la fel de mare,si asta nu de dragul adevarului .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Vin Iul 03, 2009 3:39 pm

corneliugi a scris:

te referi la cei care omorau,considerand "blasfemie"daca indrazneai sa spui ca pamantul este rotund?.Aia nu cunosteau scripturile...

Da ce tu le cunosti?
Aia nu cunosteau "scripturile originale" ...ci cunosteau si ei cunosteau ca si tine doar Biblia ... adica Sarlatania ... ca doar ei au nascocit mutilarea scripturilor si mai ales a legilor lui Yahwe si a invataturilor lui Isus sub denumirea de Biblie ...cu aspectul ei mincinos care o face sa fie atat de indragita de cei vanduti ...ca tine!

Citat :

... tu esti in aceiasi conditie.Si daca ai avea puterea ai face exact ca ei,numai ca ai fi de cealalta parte a baricadei...ma insel?...
Total gresit ...mai degraba uite-te tu in oglinda ... unu ca mine care apara un adevar documentat si bazat pe realitati ...nu poate fi un fanatic ca tine care apara minciuni ...numite "adevarurile din ceruri" ptr ca acolo nu se pot dovedi ca minciuni .. ptr ca nimeni (nici tu) nu stie unde este acel cer ca sa le poata verifica!
Diferenta intre voi pocaitii si acei criminali care au ucis in numele Domnului se datoreaza doar faptului ca azi fanaticii fundamentalisti religiosi (intre care se numara toti pocaitii) nu mai au puterea in mainile lor ...azi puterea este in mainile celor ca mine ...care vezi bine ... nu ucid pe nimeni ptr credinta lor tampa ...ba chiar ii lasa sa isi consume prostia in lacasurile lor speciale numite Case de Adunare (a prostiei si a zeciuielii) ... si nimeni nu are nimic cu ei atata vreme cat raman in vizuina lor si nu incearca sa atraga alti tineri prea cruduti care nu fac fata santajului murdar cu divinitatea supranaturala.

Apropo ...nu ti se pare o culme a prostiei sa fi atat de rupt de realitate incat sa refuzi sa cunosti LEGEA de pe lumea aceasta ...si crezi ca daca citesti scrierile unui popor primitiv ...ajungi sa cunosti Legile Universului?
Nu e Doof?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 05, 2009 7:53 am

Citat :
Aia nu cunosteau "scripturile originale" ...ci cunosteau si ei cunosteau ca si tine doar Biblia ... adica Sarlatania ... ca doar ei au nascocit mutilarea scripturilor si mai ales a legilor lui Yahwe si a invataturilor lui Isus sub denumirea de Biblie ...cu aspectul ei mincinos care o face sa fie atat de indragita de cei vanduti ...ca tine!
Cand s a incercat mutilarea scripturilor a fost prin scoatere de text nu prin adaugare,asta ca tot iti place formula de "culme a prostiei"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 05, 2009 10:45 am

Habar nu ai!
Pavel a bagat tot felul de Legi false ... si schimbari de Legi dupa exemplul de mai jos in care vedem ca mantuirea nu se capata asa cum a spus Isus ...ci cum i se nazare lui Pavel prin dovleac
.
Romani 11.6.
Iar dacă
este prin har, nu mai este din fapte; altfel harul nu mai este har. Iar
dacă este din fapte, nu mai este har, altfel fapta nu mai este faptă.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 05, 2009 12:03 pm

Citat :
Nu mai prosti lumea cu inventiile lui Pavel care contrazic ceea ce spune Isus Mantuirea nu se capata prin credinta ci prin fapte conforme legii ...adica conform Torei. vezi iarasi Luca 10.25
Macar de ai pricepe si tu cate ceva din ce vorbesti...ca tare it dai cu parerea ...si tare ignorant mai esti."Contradictiile" despre care vorbesti sunt doar lipsuri din cunoasterea ta care oricum se dovedeste "subtirica" ..sa nu i spun altfel.Despre fapte si credintasi unde este locul fiecareia s a vorbit in biserica din primii ani de mai multe ori pentru ca unii crestini credeau ca ai nevoie de una,alti ca de cealalta.Din aceasta pricina am sa fiu ingaduitor cu soimos si am sa o consider doar ca pe o simpla ignoranta avand in vedere ca si oamenni sinceri si cu adevarat speciali au trecut pe aici. Problema,de fapt era extrem de simpla si anume ca se vorbea despre aceiasi "moneda",insa ca orice moneda avea doua parti(cap si pajura) dat care nu puteai sa le separi in orice fel le ai fi abordat.Uite aici si ceva trimiteri:Evrei 11:1-40(despre credinta),Iacov 2:14-26(despre fapte).PS-uite sfatul meu :apuca te de ceva ce cunosti

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Dum Iul 05, 2009 9:09 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 05, 2009 12:17 pm

Citat :
Pavel a bagat tot felul de Legi false ... si schimbari de Legi dupa exemplul de mai jos in care vedem ca mantuirea nu se capata asa cum a spus Isus ...ci cum i se nazare lui Pavel prin dovleac

Romani 11.6.
Iar dacă
este prin har, nu mai este din fapte; altfel harul nu mai este har. Iar
dacă este din fapte, nu mai este har, altfel fapta nu mai este faptă.
soimos esti strain de scripturi,si pe cat esti de ignorant pe atat esti de tupeist
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 05, 2009 12:45 pm

De scripturi nici ...mai ales de cele "crestine" (ca alea inca nu s-au inventat) nu poti fi altfel decat strain ...asta in ncazul in care esti om normal ... si nu un VANDUT!
Cat despre ignoranta ...de abia astept sa imi dovedesti acest lucru ...nu de alta dar ptr mine culmea ignorantei este sa crezi ca "postarile" iudeilor in cartea lor numita Tanach , carte a carei paternitate este atribuita oamenilor evrei ... e de inspiratie divina!
Zau ca asta e ignoranta la patrat!

Nu te supara dar "inspiratia" formulei de Coca Cola ...nu e ptr tine tot de inspiratie divina?

Pana una-alta cu caracterizari nu mi-ai raspuns de ce daca urmezi neabatut Legea lui Dumnezeu ...ai juns sa ai alte legi, total diferite, decat a avut Isus, si mai au si astazi cei care urmeaza scriptura pe care a urmat-o si Isus ...adica TORAHHHHHH!
De unde a aparut diferenta enorma ... daca voi urmati legile lui Dumnezeu cele din Torah?
A dat cuma Dumnezeu o lege mai noua ? ...daca Da ...cand si unde?
Nu cumva la Niceea in 325 cand minciuna s-a impreunat cu criminalul ...si s-a nascut cel mai mare "sfant ucigator de oameni"?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Iul 05, 2009 12:53 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 05, 2009 12:53 pm

Ia uimeste ma ,si spune mi mai exact la ce te referi
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 05, 2009 12:56 pm

corneliugi a scris:
Ia uimeste ma ,si spune mi mai exact la ce te referi
Ma refer la faptul ca Religia ta incalca toate legile date de Yahwe ...oare cine v-a inspirat sa o faceti ...nu cumva "sfantul Pavel"? adica Marele Mantuitor prin Minciuna ...care si el a primit comanda de la Yahwe sa i se cace in cap ...scuze ptr expresia plastica folosita ...dar ea exprima mai bine ce a facut de fapt Pavel!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 05, 2009 12:58 pm

Asta i tot ce poti?treci peste "mahala",zi mi ceva concret
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 05, 2009 3:35 pm

Ia vezi ce zice aici Isus:

25. Și iată, un învățător de lege s-a ridicat, ispitindu-L și zicând:
Învățătorule, ce să fac ca să moștenesc viața de veci?
26. Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citești?
27. Iar el, răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți.

si vezi ce zice aici Pavel:

Galateni
2. Știind însă că omul nu se îndreptează din faptele Legii, ci prin credința în Hristos Iisus, am crezut și noi în Hristos Iisus, ca să ne îndreptă din credința în Hristos, iar nu din faptele Legii, căci din faptele Legii, nimeni nu se va îndrepta.

acum tu pe cine intelegi sa urmezi?
Pe Isus sau pe Pavel? ...asta ca sa vedem daca te lepezi de Dumnezeu...de dragul lui Pavel ...caci:
"iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine"
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 05, 2009 8:06 pm

"Eu am venit ca să fiu o
lumină în lume, pentru ca oricine crede în Mine, să nu rămână în întuneric."... a spus-o inainte de Pavel/ Constantin
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Dum Iul 05, 2009 9:02 pm

Citat :
"Eu am venit ca să fiu o în lume, pentru ca oricine crede în Mine, să nu rămână în întuneric."... a spus-o inainte de Pavel
in logica lui soimos asta se numeste "contradictie"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Lun Iul 06, 2009 8:11 am

nelu a scris:

"Eu am venit ca să fiu o
lumină în lume, pentru ca oricine crede în Mine, să nu rămână în întuneric."... a spus-o inainte de Pavel/ Constantin
In primul rand ai uitat sa specifici de unde ai luat citatul !
...si doi la mana unu care vine sa iti lumineze mintea (de ex profu de mate) ...este cumva Mantuitoru!

Ce va tot jucati cu termeni aproximativi ? ...nu stiti ca Dracu s-a insinuat in crestinism tocmai prin cuvinte cu doua intelesuri si prin exprimari aproximative???

Daca Isus a vrut sa fie un reper ptr cei de langa el ... nu inseamna nici pe departe ca Pavel nu a mintit ...si nici ca Isus este mantuitorul care iti da viata vesnica!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Lun Iul 06, 2009 8:14 am

corneliugi a scris:
Citat :
"Eu am venit ca să fiu o în lume, pentru ca oricine crede în Mine, să nu rămână în întuneric."... a spus-o inainte de Pavel
in logica lui soimos asta se numeste "contradictie"
Nu vorbi tu cel care fugi de realitate ... de logica ...ca nu-ti sta bine ...daca vrei sa citesti ce am scris eu despre contradictia intre invataturile lui Isus si minciunile lui Pavel le gasesti aici pe forum la topicul: "Pavel primul eretic!"
http://forum-anti-christi.forumers.ro/din-istoria-crestinismului-f4/studiu-pavel-primul-eretic-t280.htm#4719
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Lun Iul 06, 2009 10:46 am

Soimos a scris:
nelu a scris:

"Eu am venit ca să fiu o

evanghelia lui Ioan

pe care o apreciezi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Lun Iul 06, 2009 1:35 pm

nelu a scris:
Soimos a scris:
nelu a scris:

"Eu am venit ca să fiu o

evanghelia lui Ioan
Numa atat ?

Citat :

pe care o apreciezi.
De unde e scoti pe asta ...zau ca nu stiu!
Cum sa apreciez eu evangheliile unui Neica Nimeni ... sau nu ai retinut ca evanghelia la care te referi nu este "a lui Ioan" ci doar DUPA Ioan!
De ce "Dupa" ... si nu "A lui" ... pai asta ar cam trebui sa iti deie de gandit ... in sensul ca cineva a avut chef sa schimbe cate ceva .... bineinteles cu "binecuvantare divina"!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Iul 07, 2009 10:02 am

Citat :
De unde e scoti pe asta ...zau ca nu stiu!
Cum sa apreciez eu evangheliile unui Neica Nimeni ... sau nu ai retinut ca evanghelia la care te referi nu este "a lui Ioan" ci doar DUPA Ioan!
De ce "Dupa" ... si nu "A lui" ... pai asta ar cam trebui sa iti deie de gandit ... in sensul ca cineva a avut chef sa schimbe cate ceva .... bineinteles cu "binecuvantare divina"!
Logica de fier,zau asa ,parca i si vad pe aia:"vezi ca i "dupa" si nu i "a lui" deci baga bine la cap ca am falsificat o.Daca asta era un motiv sa fie falsa,atunci falsificatorul a fost un idiot.Ce dreapta i aia care spune ca "somnul ratiunii naste monstri"si inca din aia care se vad pe temelie "stiintifica"

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Mar Iul 07, 2009 10:29 am, editata de 2 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Iul 07, 2009 10:12 am

Citat :
Nu vorbi tu cel care fugi de realitate ... de logica ...ca nu-ti sta bine ...daca vrei sa citesti ce am scris eu despre contradictia intre invataturile lui Isus si minciunile lui Pavel le gasesti aici pe forum la topicul: "Pavel primul eretic!"
http://forum-anti-christi.forumers.ro/din-istoria-crestinismului-f4/studiu-pavel-primul-eretic-t280.htm#4719
[/quote] parca trimiterea ta e la cine stie ce' lucrare de referinta 'si nu la o alta ...cum sa i spun...prostie pura.Eretic esti tu.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Iul 07, 2009 10:22 am

Citat :
Soimos a scris:
Ia vezi ce zice aici Isus:

25. Și iată, un învățător de lege s-a ridicat, ispitindu-L și zicând:
Învățătorule, ce să fac ca să moștenesc viața de veci?
26. Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citești?
27. Iar el, răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți.

si vezi ce zice aici Pavel:

Galateni
2. Știind însă că omul nu se îndreptează din faptele Legii, ci prin credința în Hristos Iisus, am crezut și noi în Hristos Iisus, ca să ne îndreptă din credința în Hristos, iar nu din faptele Legii, căci din faptele Legii, nimeni nu se va îndrepta.

acum tu pe cine intelegi sa urmezi?
Pe Isus sau pe Pavel? ...asta ca sa vedem daca te lepezi de Dumnezeu...de dragul lui Pavel ...caci:
"iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine"
Ioan3:36"CINE CREDE IN FIUL ARE VIATA VESNICA....Pavel nu contrazice pe Isus
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Iul 07, 2009 11:39 am

Imi place cum te joci tu cu cuvintele si cu citatele ...fara sa pui nicio prioritate.

Nu intelegi ca una este sa citesti ce spune un bou ca Ioan ...si alta ceea ce spune Isus ...chiar si in evanghelia lui Ioan ... adica nici macar Ioan ca aia nu e evanghelia lui Ioan ... ci "dupa Ioan" (adica a unor mincinosi care au vrut sa mai pastreze cate ceva din Evanghelia lui Ioan)

Tu te agheti de citate biblice asa a proasta (scuza-ma ptr exprimare) fara sa intelegi esentialul ...si anume ca Isus asa cum ti-am aratat are o linie a lui dupa care se ghideaza ... sau crezi ca Isus a bolanzit ca in unele citate zice una si in altele zice alta?

Intelege te rog sa faci diferenta intre miezul afirmatiilor si acestea sa te invete care sunt cele adevarate si care sunt gresite care sunt puse in gura lui de catre zevzecii care au scris aceste evanghelii penibile si pline de minciuni!
Pai daca Isus in exemplul pe care ti-l-am dat deja de 10 x spune ca mantuireqa se primeste "dupa fapte" savarsite in acord cu LEGEA ...cum crezi tu ca poate fi Isus atat de zevzec incat sa zica ca gata amu nu mai conteaza faptele ci credinta?! ...o fi bolanzit la batrenete ca s-a schimbat atat de mult?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Iul 07, 2009 8:03 pm

Eu cred ca tu te ghidezi dupa principiul potrivit caruia"daca nu pot ajunge la nivelul lor atunci sa i cobor la nivelul meu".Auzi mosule:tu pricepi ca in scripturi esti varza, ori tre'sa ti desenez?Tu pricepi ca esti penibil ori de cate ori folosesti vre o referinta Biblica?,ca in afara de faptul ca o folosesti "a proasta"(ca sa folosesc o expresie draga tie)incercand sa ti argumentezi niste idei schiloade(care nu au nimic in comun cu textul citat), nici nu stii cand sa te opresti.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mar Iul 07, 2009 8:50 pm

Citat :
..si anume ca Isus asa cum ti-am aratat are o linie a lui dupa care se ghideaza ... sau crezi ca Isus a bolanzit ca in unele citate zice una si in altele zice alta?
Asculta ma draguta,tu haaaabar nu ai despre ce ti ese pe gura ti am dovedit o de mai multe ori

Citat :
Intelege te rog sa faci diferenta intre miezul afirmatiilor si acestea sa te invete care sunt cele adevarate si care sunt gresite care sunt puse in gura lui de catre zevzecii care au scris aceste evanghelii penibile si pline de minciuni!
Ooooo,crede ma ca penibil si plin de minciuni esti tu
Citat :
Pai daca Isus in exemplul pe care ti-l-am dat deja de 10 x spune ca mantuireqa se primeste "dupa fapte" savarsite in acord cu LEGEA ...cum crezi tu ca poate fi Isus atat de zevzec incat sa zica ca gata amu nu mai conteaza faptele ci credinta! ...o fi bolanzit la batrenete ca s-a schimbat atat de mult?
[/quote]Este adevarat ce spui tu acum?bine n teles ca nu! dar asta nu ma surprinde deloc.ISUS nu a spus nicicand ca faptele nu ar conta,ba din contra,insa spre deosebire de tine el stie ce vorbeste.Spune doar ca faptele,ca si credinta de altfel,isi au locul bine stabilit in doctrina crestina.Luca18:18-23-Ia mai vezi tu textul pe care mi l ai dat de 10 ori,text care ascunde mult mai mult decat la prima vedere.PS-toata scriptura este inspirata de Dumnezeu 2 Timotei 3:16,gresala nu i in carte,ci la tine.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mier Iul 08, 2009 5:16 am

corneliugi a scris:
Eu cred ca tu te ghidezi dupa principiul potrivit caruia"daca nu pot ajunge la nivelul lor atunci sa i cobor la nivelul meu".
In mod sigur ca asa par lucrurile cand privesti din punctul de vedere a celor care CRED totul dar nu STIU nimic !
Citat :

Auzi mosule:tu pricepi ca in scripturi esti varza, ori tre'sa ti desenez?Tu pricepi ca esti penibil ori de cate ori folosesti vre o referinta Biblica?,
Aia cu desenatul ti se trage de pe vremea cand invatai desenand pe peretii pesterilor?

Iti dai seama ce mare dreptate poate avea unu ca tine care nu intelege nici macar elementarul fapt ca acele scripturi la care te referi tu, nu sunt cele ale religiei crestine ci cele ale religiei mozaice ...si daca le-ai scos din contextul lor original unde serveau o alta religie si un alt Dumnezeu (fara copii) ca sa le pui intr-un nou context mincinos ... evident ca interpretarea mea ti se para varza !
...desi varza se gaseste probabil in capusorul tau celatat de mic ptr care orice documentatie sau asociere logica e preaa mare.
... sorry ptr atac ...dar se pare ca nu poti pricepe nici cat face 1+1! ...si anume ca Biblia este un text insusit de la o alta religie unde servea alte legi, rituale si interese decat cele ale unora care l-au furat ca sa serveasca unor interese criminale! ...Evident ca interpretarea cea care ti s-a bagat in cap este cea a sarlatanilor care au conceput cea mai marte excrocherie din istoria omenirii.
Deci nu textele sunt de vina ...ci faptul ca tu fiind imbrobodit si cu creierul spalat ...nu mai esti deschis la nimic altceva ce nu corespunde minciunii cu care ai fost "botezat" adica lobotomizat!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mier Iul 08, 2009 5:52 am

corneliugi a scris:
]Asculta ma draguta,tu haaaabar nu ai despre ce ti ese pe gura ti am dovedit o de mai multe ori
Draga luigii ...tu prin credinta nu poti dovedi absolut nimic ...de dovedit se dovedeste cu argumente din REALITATE ... si ptr ca sa poti face acest lucru ...trebuie sa le STII ...nu sa crezi!
Pe ce crezi tu ...si pe CREDINTA in general ...nimeni nu da doi bani ...peste tot esti apreciat dupa ce STI ...si prin credinta nu poti STI nimic ...dar poti crede totul ...bineinteles a proasta!

Citat :

Este adevarat ce spui tu acum?bine n teles ca nu!
Ce faci dragutule ...te intrebi si iti dai raspunsul singur ...(ca in filmele cu Stan si Bran )...si bineinteles ca e adevarat ca doar le-ai spus tu!...si pe tine trebuie sa te credem pe cuvant ca tu esti plin de har!

Citat :

dar asta nu ma surprinde deloc.ISUS nu a spus nicicand ca faptele nu ar conta,
Evident ca nu ...din moment ce a afirmat ca DOAR FAPTELE aduc mantuirea!
Crezi ca intelege totul la fel de stramb ca tine ...nu iti dai seama cat de incurcate si contradictorii sunt propriile tale afirmatii?
Citat :

.Spune doar ca faptele,ca si credinta de altfel,isi au locul bine stabilit in doctrina crestina
Dragu meu ...nu te supara dar esti aiurea rau de tot ...ce are Isus cu crestinismul?
A venit Isus cumva sa aduca o noua religie...sau a venit sa o intareasca pe cea veche...tu nu iti dai seama ca crestinismul tau nu vine de la Isus ...ci de la Constantin . Isus propovaduia Torah si cerea respectarea legilor ei ... si tu urmezi Biblia .... o carte de care Isus nu a auzit ... dar care luata fiind din religia mozaica a fost pregatita (citeste definitiv modificata) ca sa slujeasca noua minciuna crestina pe care Constantin a impus-o cu forta si crima in intregul sau imperiu!
Ce are Isus cu chestia asta murdara care pute a crima, manipulari si hotii .... pe care voi o numiti crestinism ....zau ca nu inteleg?

Citat :

.Luca18:18-23-Ia mai vezi tu textul pe care mi l ai dat de 10 ori,text care ascunde mult mai mult decat la prima vedere.
Intradevart ascunde ...dar exact ceea ce zic eu ...adica FAPTE nu credinta a proasta ...ce sustii tu!
Care fapte ? ...pai le vezi acolo insiruite ...adica Faptele din LEGE!
Unde ai vazut tu in citatul pe care mi-l recomanzi ca Isus sa indice CREDINTA ptr mantuire?
Chiar atat de aberat esti datorita credintei ...incat nu vezi ca tin exemlul aratat de tine ...iti dai singur un shut in fund?

Citat :

PS-toata scriptura este inspirata de Dumnezeu 2 Timotei 3:16,gresala nu i in carte,ci la tine.
Ma da esti pierdut rau de tot ...vbad ca mintea iti este total blocata!
Pai la care "scripturi" crezi tu ca se refera Timotei ?
La Biblia ta care va aparea dupa 300 de ani dupa moartea lui ...sau la scriptura religiei mozaice ...TORA?

Si in acelasi context ...la care Dumnezeu crezi ca se refera ?
La Yahwele religiei mozaice ...adica ala fara copii ...sau la Yahwele ala cu copii ... care se va naste dua 300 de ani la comanda criminalului Constantin?
Tu chiar nu esti capabil sa sesizezi aceste diferente?
Pai daca ar judeca toata lumea atat de talamb cum judeci tu ...probabil ca Timotei s-a referit la scripturile care vor aparea dupa 1800 de ani sub numele de Biblia Satanica !
Invata sa judeci corect ...si baga la cap ca Timotei nu e Dumnezeu ...deci nu stia ca vor aparea cele doua Biblii mai sus mentionate si ca el se refera la singura scriptura care exista in acele vremuri ...adiva TOOOOOORRRRAAAHHH!

Hai sa vad daca ai capacitatea sa imi comentezi chestia cu scriptura lui Timotei ...si daca ai curajul sa imi raspunzi la care Dumnezeu se refera Timotei ...la ala fara copii sau la ala cu copii ...adica cel lansat de un criminal ...adica cel in care crezi tu?

PS
Dragu meu ...daca am lua-o logic si am pleca de la faptul ca VT isi are locul in Biblie doar ptr ca este inspirat de Yahwele cel fara copii ... atunci ar trebui sa asculti neaparat de Legea Lui YHWH...aia cea Deuteronom 13.1 !
Adica sa fugi de Isus si de Yahwele cel cu copii ... CA DE DRACU !!!! ...sau nu ti frica ca prin ignoranta ta il superi tocmai pe Dumnezeu in care crezi?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mier Iul 08, 2009 9:48 am

Ce ma fac eu cu tine ma soimos-ule,cu cat vorbesc mai mult cu tine cu atat simt ca ma bag si mai mult in taratele porcului.Din toate dovezile ce ti le am dat,un om cu bun simt ar fi primit raspuns la toate intrebarile nebune insirate de tine in tot acest timp,iar tu ma intrebi din nou aceleasi lucruri?Pai nu ti am spus odata ca NT a fost scris(terminat)pana in anul 100d.c.,si nu cum aiurezi tu?;ce sa ti mai spun?ca nu pocaitii au inventat "credinta"(asa cum deraezi tu)ci ca despre credinta vorbeste atat VT cat si NT:Habacuc 2:4,Romani 3:22si ca nu numai Pavel (de eretic ce era) vorbeste despre credinta ci insusi Isus Cristos:Ioan17:20,8:24,7:38 si muuuulte alte versuri in care Isus vorbeste de credinta.Insa toate astea ti le am mai spus de mai multe ori si nu m ar surprinde daca dupa putin timp ai sa negi din nou totul,si ai sa ti incepi iar si iar,din nou si din nou...delirul.Dar probabil,in momentul asta cel mai bun loc in care tre sa fiu este in trocul porcului...
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 23
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mier Iul 08, 2009 1:47 pm

corneluigi cred ca tu nu intelegi ca religia crestina este FALSA si nu e altceva decat o afacere , tu nu intelegi ca jessus nu are nici o treaba cu religia ta CRESTINA , tu nu intelegi ca religia crestina nu are nici un dumnezeu , ca religia crestina a fost FURATA de la mozaici , nu intelegi ca religia crestina este inventata de un ASASIN pe nume constantin .. ce iti este asa de greu
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mier Iul 08, 2009 3:05 pm

corneliugi a scris:
Ce ma fac eu cu tine ma soimos-ule,cu cat vorbesc mai mult cu tine cu atat simt ca ma bag si mai mult in taratele porcului.
Ma rog ...accept si exprimarea aceasta ...ca doar fiecaruia ii este mai usor sa dea exemple din mediul apropiat lui!
Eu de exemplu as fi spus ca incepi sa intelegi minciuna in care te afli inconjurat ...dar ma rog daca tu ii spui taritele porcului ...e treba ta!!
Citat :

Din toate dovezile ce ti le am dat,un om cu bun simt ar fi primit raspuns la toate intrebarile nebune insirate de tine in tot acest timp,iar tu ma intrebi din nou aceleasi lucruri?
Asta ptr ca fugi de raspuns!
Citat :

Pai nu ti am spus odata ca NT a fost scris(terminat)pana in anul 100d.c.,si nu cum aiurezi tu?
Si eu iti spun intruna ca esti INCULT si de aia ti se pare ca eu aiurez, in schimb tu cu nestinta ta, bati campii cu afirmatii prostesti.
Noul Testament este denumirea sub care Ieronim i-a prezentat criminalului Constantin ...compilatia de texte care a comandat-o criminalul si care se numeste Biblia!

Daca erai ceva mai cult ai fi inteles ca in timpul lui Timotei sau a altor personaje "evanghelice", nu exista NT ... ci scripturile iudaice ...adica Tanachul si Evangheliile Iudaice ... ptr ca ar trebui sa sti ...si asta este deosebit de IMPORTANT ... ca toti evanghelistii au fost de religie mozaica ...nici unul nu a fost crestin, dect ca SECTANT ...tot asa cum tu nu esti de religie penticostal ...ci de religie crestina , penticostal este doar CULTUL si nu RELIGIA!
Deci revenind la Timotei in acele vremuri pe langa Tanach ...mai circulau liber vreo cca 30 - 40 de evanghelii ...care au disparut la comanda parintilor minciunii ...adica a bisericii!
Citat :

;ce sa ti mai spun?ca nu pocaitii au inventat "credinta

Evident ca nu!
Credinta a fost inventata inca inainte de epoca pietrei pe cand oamenii se speriau de tunet ...si cand nici religia inca nu era inventata
Citat :

"ci ca despre credinta vorbeste atat VT cat si NT:Habacuc
Pai cum sa nu vorbeasca cand toata religia e bazata pe credinta a proasta si nu pe stinta!
Important este sa intelegi ca Isus nu propovaduieste Mantuirea prin credinta ...asa cum va minte Pavel ....ci prin FAPTE!
LAsa ca lasa-l tu pe Habacuc si VT caci acestea nu te invata ca mantuirea vine prin credinta ...ci tot prin prin de la Dumnezeu si ascultarea Lui!(adica FAPTE conform poruncilor Sale!)
Tatal nostru il sti ? ...pai acolo nu cumva zice ... "faca se voia Ta"?
Pai vezi clar si aici ca e vorba de fapte facute conform vointei sale si nu de credinta!
Citat :

,Romani 3:22si ca nu numai Pavel (de eretic ce era)

Ma ti-am zis sa nu te iei dupa romani ...adica dupa gasca de criminali ai lui Pavel ...ca aia au fost tocmai UCIGASII lui Isus ! ...tu pe astia ti-ai propus sa-i urmezi ?
Te pomenesti ca tu vrei mantuirea de la ucigasi si nu de la Isus!

Citat :

vorbeste despre credinta ci insusi Isus Cristos:Ioan17:20,8:24,7:38 si muuuulte alte versuri in care Isus vorbeste de credinta.

Ti-am spus credinta este baza pe care s-a nascut TOATA religia oriunde in lume ... ptr ca atunci cand tuna si fulgera oamenii oamenii incercau sa isi explice aceste fenomene muuuult prea impresionante sa le neglijeze ...la nivelul lor de NESTINTA de atunci ...uite asa intelegi cum s-a nascut religia...si din ce cauza acum cand ar trebui sa sti de ce fulgera si tuna ... sa iti dai seama ca nu mai are rost sa stai cu mentalul in epoca pietrei!
De crezut in forte supranaturale crede si catelul meu ...cand tuna se ascunde intotdeauna ...dar nu e important daca credem ca maine vine ploaia sau ca exista Dumnezeu ci daca exista mantuire prin credinta si viata vesnica? ...ca doar asta este tema de baza!
Asa ca arata-mi mie unde zice Isus ca te mantuieste prin credinta?
Minciuna asta o INVENTEAZA Pavel!

Isus nu e mantuitor ... ci el este (daca ar fi sa acceptam prostia) Christos ...adica UNSUL CEL TRIMIS sa vesteasca biserica "tatalui sau"!
Mantuitorul este singur Dumnezeu! ... asta conform citatelor din Tanach ...si e de fapt vorba de o credinta si nu de un adevar documentat. Adevar documentat este faptul ca Moise s-a inspirat din exemplul lui Ecknathon atunci cand a INVENTAT religia mozaica!

Vezi ca ai uitat sa imi raspunzi la intrebarile puse mai sus alea referitoare la cei doi Dumnezei ...si la care este de fapt Dumnezeul scripturilor ?!
Daca nu le intelegi mai citeste-le odata!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Iul 09, 2009 5:24 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mier Iul 08, 2009 6:28 pm

H1perion a scris:
corneluigi cred ca tu nu intelegi ca religia crestina este FALSA si nu e altceva decat o afacere
Na vezi luigii ...ca cei care ne privesc din tribuna ...vad mai clar ...si ne puncteaza !
Asa ca e 1;0 ptr mine!

Sa vedem ce mai zic si alti arbitri din tribuna!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Iul 09, 2009 9:51 am, editata de 1 ori
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Mier Iul 08, 2009 9:10 pm

goooooooool Luigii

centrare din partea dreapta si gol inscris cu capul (credinta). Wink

1 - 1 Very Happy

ps:

eu sunt doar un mic comentator, unu care priveste
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Astazi la 4:39 am

Sus In jos

Plagiatul religios
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 10Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: