Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Joi Iun 02, 2011 8:59 pm

GaSpAr a scris:
uite asa, pentru ca atunci evreii renuntasera sa se mai inchine la statui si l-au acceptat pe Yahweh ca Dumnezeu.

Cata lipsa de logica, mamma mia, mai rar poti vedea asa ceva!

Ti-as explica de-a fira-n par, dar m-as simti ca o educatoare la o gradinita pentru autisti!

Pentru cititorii forumului: Dumnezeu nu este o functie ci este un nume! A spune ca Yahweh a fost acceptat ca Dumnezeu, e ca si cum ai spune ca Ghita a fost acceptat ca Vasile!

In al doilea rand, evreii nu aveau cum sa-l accepte pe Yahweh ca unic Zeu inainte de Moise, deoarece acesta a fost omul care l-a propovaduit pe Yahweh ca Zeu suprem si datorita lui iudeii l-au acceptat ca atare!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 4:04 am

Apopii a scris:
Pentru cititorii forumului: Dumnezeu nu este o functie ci este un nume! A spune ca Yahweh a fost acceptat ca Dumnezeu, e ca si cum ai spune ca Ghita a fost acceptat ca Vasile!
atunci in loc de Dumnezeu l-au acceptat drept Creator. suna mai bine asa?

Apopii a scris:
In al doilea rand, evreii nu aveau cum sa-l accepte pe Yahweh ca unic Zeu inainte de Moise, deoarece acesta a fost omul care l-a propovaduit pe Yahweh ca Zeu suprem si datorita lui iudeii l-au acceptat ca atare!
dar cine a zis ma ca inainte de Moise evreii credeau in Yahweh?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 7:30 am

GaSpAr a scris:
Apopii a scris:
Ptr cei lipsiti de cultura ...poate!
Ptr cei care cunosc istoria, stiu ca micutul zeu tribal Yahwe a ajuns "Mare Dumnezeu" doar dupa ce criminalul Constantin l-a adoptat si i-a transferat ...asta doar in mintea lui "puterile gigantice" ale zeului roman Sol Invinctus.
Asta ca sa intelegi si tu cum a devenit micul zeu tribal ... "Mare Dumnezeu" ...prin puterile unui ordinar criminal in serie!

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 8:01 am

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
Apopii a scris:
Ptr cei lipsiti de cultura ...poate!
Ptr cei care cunosc istoria, stiu ca micutul zeu tribal Yahwe a ajuns "Mare Dumnezeu" doar dupa ce criminalul Constantin l-a adoptat si i-a transferat ...asta doar in mintea lui "puterile gigantice" ale zeului roman Sol Invinctus.
Asta ca sa intelegi si tu cum a devenit micul zeu tribal ... "Mare Dumnezeu" ...prin puterile unui ordinar criminal in serie!

vaaai, multumesc ca mai luminat
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 1:01 pm

GaSpAr a scris:

Daca ai fi fost luminata atat incat sa crezi ca ai baze temeinice ca sa ma persiflez, macar stiai ca se scrie m-ai si nu mai de la mai vreau!
Dar probabil ca mai vrei un pic de lumina ...ca vad ca ti-ar prinde bine!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 1:25 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:

Daca ai fi fost luminata atat incat sa crezi ca ai baze temeinice ca sa ma persiflez, macar stiai ca se scrie m-ai si nu mai de la mai vreau!
Dar probabil ca mai vrei un pic de lumina ...ca vad ca ti-ar prinde bine!
trebuia sa plec si am scris in graba
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 5:24 pm

OK se accepta!
Atunci sa revenim la oile noastre ...cum comentezi afirmatia lui Yahwe din Isaia precum ca el este singurul mantuitor? (citat dat mai sus).

Si comenteaza care era amploarea in zona a micului zeu al unui trib de pastori cum era Yahwe in perioada cand mari culturi ale popoarelor contemporane din jur, aveau zei cu adevarat gigantici ... de ex. Zeus, Sol Invinctus, Ra, Zoroastru, Krishna si altii, zei care au facut ca popoarele lor sa devina mari si puternice si atat de avansate incat uimesc si astazi !

Apoi te rog comenteaza-mi cum ar fi fost astazi acel mic zeu Yahwe daca Constantin ar fi pierdut lupta impotriva lui Maxentius in Batalia de la Verona,(de la Podul Milvius) lupta in urma caruia Yahwe a fost acceptat ca Zeu, prim pas catre detronarea lui Sol Invinctus si "carpirea" puterii acestui zeu atotputernic pe camasuta rupta a micului zeu tribal Yahwe ... care nu mai avea sinagogi in care sa fie slavit la "valoarea" sa pentru ca al sau popor a fost raspandit in lume ?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 6:28 pm

Soimos a scris:
cum comentezi afirmatia lui Yahwe din Isaia precum ca el este singurul mantuitor?
am inteles ca tu nu accepti trinitatea, dar in schimb dadeai un citat din psalmi in care zice ca ''Dumnezeu sade in adunarea de Dumnezei''. oare nu ar putea fi aceasta o dovada ca Iisus face parte din Dumnezeu, mica bineinteles, mai ales ca la Avraam in cort, Dumnezeu s-a prezentat sub forma a 3 oameni?

Soimos a scris:
Si comenteaza care era amploarea in zona a micului zeu al unui trib de pastori cum era Yahwe in perioada cand mari culturi ale popoarelor contemporane din jur, aveau zei cu adevarat gigantici ... de ex. Zeus, Sol Invinctus, Ra, Zoroastru, Krishna si altii, zei care au facut ca popoarele lor sa devina mari si puternice si atat de avansate incat uimesc si astazi !
toate zeitatile, inafara de Yahweh, daca stam si ne uitam de prin Babilon si pana la Roma in decursul a mii de ani, sunt aceleasi si toate au fost candva oameni care au fost ridicati la rangul de zei: citeste The Two Babylons de Alexander Hislop si ai sa te convingi. asadar acei zei nu au ajutat cu nimic, deoarece ei erau morti.

Soimos a scris:
Apoi te rog comenteaza-mi cum ar fi fost astazi acel mic zeu Yahwe daca Constantin ar fi pierdut lupta impotriva lui Maxentius in Batalia de la Verona,(de la Podul Milvius) lupta in urma caruia Yahwe a fost acceptat ca Zeu, prim pas catre detronarea lui Sol Invinctus si "carpirea" puterii acestui zeu atotputernic pe camasuta rupta a micului zeu tribal Yahwe ... care nu mai avea sinagogi in care sa fie slavit la "valoarea" sa pentru ca al sau popor a fost raspandit in lume ?
daca Constantin ar fi pierdut lupta impotriva lui Maxentius, crestinismul nu era legalizat de el, dar la un moment dat trebuia cineva sa o faca deoarece numarul crestinilor crestea rapid si se puteau revolta oricand ceea ce nu ar fi putut fi un lucru bun pentru imperiu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 6:46 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
cum comentezi afirmatia lui Yahwe din Isaia precum ca el este singurul mantuitor?
am inteles ca tu nu accepti trinitatea, d.....
Nu asta era tema care ti-am propus sa o comentezi!

Citat :

toate zeitatile, inafara de Yahweh, daca stam si ne uitam de prin Babilon si pana la Roma in decursul a mii de ani, sunt aceleasi si toate au fost candva oameni care au fost ridicati la rangul de zei: citeste The Two Babylons de Alexander Hislop si ai sa te convingi. asadar acei zei nu au ajutat cu nimic, deoarece ei erau morti.
Chiar daca ar fi adevarat ce zici tu ...desi am oarescari indoieli ca Soarele Neinvins adica Sol Invinctus ar fi fost un om ...dar si asa este destul de rau ptr Yahwe caci era mai mic, mai pricajit si pipernicit decat acesti oameni!

Oare sa fie din cauza ca el nici macar om nu era ... ci doar un personaj virtual inventat de Moise dupa modelul faraonului Akenathon?

Citat :

daca Constantin ar fi pierdut lupta impotriva lui Maxentius, crestinismul nu era legalizat de el, dar la un moment dat trebuia cineva sa o faca deoarece numarul crestinilor crestea rapid si se puteau revolta oricand ceea ce nu ar fi putut fi un lucru bun pentru imperiu.
Hallo ...despre ce "religie" vorbim ?
Despre legalizarea sectei Nazaritenului sau de interzicerea ei ptr a face loc noii inventii politico-religioase numita "religia crestina" care va deveni "religie de stat" ...adica singura religie (inventata de imparat dupa modelul sectei crestine) si permisa in intreg Imperiul Roman pe cand toate celelate religii cu exceptia iudaismului au fost interzise sub amenintarea pedepsei cu moartea!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Varsta : 25
Localizare : Iasi
Puncte : 966

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 7:16 pm

Soimos a scris:
Nu asta era tema care ti-am propus sa o comentezi!
nu era, dar aducea raspuns la intrebarea ta: daca Iisus este Yahweh intrupat, in concluzie este si el mantuitor, dar dc mai discutam despre asta cand tu zici ca Hristos a fost inventia lui Pavel?

Soimos a scris:
Chiar daca ar fi adevarat ce zici tu ...desi am oarescari indoieli ca Soarele Neinvins adica Sol Invinctus ar fi fost un om
soarele, luna etc erau reprezentate de o zeitate. asa cum exista zeita lunii, exista si zeul soare.

Soimos a scris:
dar si asa este destul de rau ptr Yahwe caci era mai mic, mai pricajit si pipernicit decat acesti oameni!
mai dintre toate zeitatile, Yahweh nu se aseamana cu nimeni, este unic iar Tanakul demontreaza ca el chiar exista. spuneai undeva ca profetiile sunt ale diavolului. tinand cont ca acele profetii s-au implinit exact cum au fost facute detaliu cu detaliu, tu nu ai facut decat sa demonstrezi existenta diavolului, caci omul nu poate vedea viitorul decat daca i se arata de o fiinta superioara. daca exista diavolul asta nu inseamna ca exista si un Dumnezeu?

Soimos a scris:
Oare sa fie din cauza ca el nici macar om nu era ... ci doar un personaj virtual inventat de Moise dupa modelul faraonului Akenathon?
vrei sa zici dupa modelul zeului Aton? nu ti-am mai spus ca asta este minciuna antisemita?

Soimos a scris:
Despre legalizarea sectei Nazaritenului sau de interzicerea ei ptr a face loc noii inventii politico-religioase numita "religia crestina" care va deveni "religie de stat"
Hallo, nu a fost interzisa secta iudaica a lui Iisus, ci paganizata rezultand crestinismul de azi. acei protocrestini credeau ca au castigat, dar nu si-au dat seama ca de atunci a inceput decaderea religiei lor. chiar daca religia crestina de azi este pagana 80%, dar restul de 20% adica bazele ei, este sunt adevarate.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 8:09 pm

GaSpAr a scris:
nu era, dar aducea raspuns la intrebarea ta: daca Iisus este Yahweh intrupat,
Cum sa fie Isus Yahwe intrupat?
Nu ti se pare o blasfemie enorma sa afirmi ca Dumnezeu cel Atotputernic a iesit din pipoasca unei muieri?

Sau sa inteleg ca ptr tine Yahwe = Soldatul roman Tiberius Abdes Pandira ...tatal biologic al pruncului Isus?

Ce nevoie ar fi avut Yahwe sa se intrupeze intr-un om si nu intr-un bou ?

Citat :

in concluzie este si el mantuitor,
Chiar nu realizezi ca si tu procedezi la fel ca Biserica Crestina ...adica scoti versete din Tanach ... le amesteci cu "rahat" crestin schimbandu-le sensul si intelesul ... si le servesti naivilor ca fiind "Adevar Dumnezeiesc" !
Nu te supara ...dar tu chiar ai probleme cu logica ?
Pai tu interperetezi Tanachul mozaicilor ..crestineste?
Pai tu crezi cumva ca Dumnezeul Tanachului a inebunit si a inceput sa si traga singur spitzuri in fund?

Citat :

dar dc mai discutam despre asta cand tu zici ca Hristos a fost inventia lui Pavel?
Christos ...adica UNS poate fi oricine ...chiar si cateau mea daca o ung in numele sfintei slanine!
Dar Christos in intelesul de fiu al tatalui intunericului (cel care nu stia ca lumina ar fi buna) care face minuni- sarlatanii ptr a se impune ca "dumnezeu" si apoi "invie"in corpul proaspat lasat de un biet rabin cu carisma, ca sa se laude ca el este ceea ce a fost si in cer atunci cand era Lucifer si tot el este si acum ...dar in calitate de stapain al cheilor mortii si al cheilor Iadului ...nu poate fi decat unul ... si anume Diavolul!

Citat :
soarele, luna etc erau reprezentate de o zeitate. asa cum exista zeita lunii, exista si zeul soare.
Si vrei sa spui ca acel soare nu este soarele de pe cer ...ci un om ...probabil vre-un "sunny boy"?
Hai ma las-o mai usor ca te incurci in minciuni ...dar asta nu e bai ...baiul ar fi ca nici macar logice nu sunt ...si asta zau ca nu te favorizeaza!
Citat :

mai dintre toate zeitatile, Yahweh nu se aseamana cu nimeni, este unic
Pai de unde sti tu care alt zeu ia infatisarea unei tufe de maslin care arde?
Pai ce "secretul tufei" apartine doar Dumnezeului Yahwe?

Citat :

iar Tanakul demontreaza ca el chiar exista. spuneai undeva ca profetiile sunt ale diavolului. tinand cont ca acele profetii s-au implinit exact cum au fost facute detaliu cu detaliu, tu nu ai facut decat sa demonstrezi existenta diavolului,
Poi evident ... Diavolul spre deosebire este un personaj real care traieste in lumea virtuala a bisericii crestine si chiar in cea Islamica ...si asta vedem clar dupa cat rau emana aceste doua religii pestilentiale !
Citat :

caci omul nu poate vedea viitorul decat daca i se arata de o fiinta superioara.
Poi care finta superioara o vi vazut Mama Omida ?
Probabil motanul care o insotea?

hai ma GaSpare ...tu chiar nu poti face deosebirea intre lumea reala si cea imaginata?
Pai daca ma strofoc nitel ...si eu iti pot face pe loc vre-o zece previziuni care se vor adeveri in mod sigur intr-un viitor nu prea indepartat!
Ce minune o fi asta?
Citat :

daca exista diavolul asta nu inseamna ca exista si un Dumnezeu?
Pai asta accept si eu ...dar in "varianta lui Isus" ..adica aceea ca Dumnezeul viu isi are templul (ba chiar cu Duh Sfant) in corpul meu!
Adica si eu sunt un Dumnezeu ... care vezi bine ca exista ...conform dictonului "Cogito ergo sum"!

Citat :
vrei sa zici dupa modelul zeului Aton? nu ti-am mai spus ca asta este minciuna antisemita?
Pe mine nu minciunile antisemite ma preocupa ...ci dovezile stintifice (recte arheologice) care dovedesc existenta faraonului Akenathon si a modelului sau de "Monoteism"!

Citat :
Hallo, nu a fost interzisa secta iudaica a lui Iisus, ci paganizata rezultand crestinismul de azi. acei protocrestini credeau ca au castigat, dar nu si-au dat seama ca de atunci a inceput decaderea religiei lor. chiar daca religia crestina de azi este pagana 80%, dar restul de 20% adica bazele ei, este sunt adevarate.
Ce le mai incurci ...exact cum iti convine ...nu conteaza dovezile istorice ...conteaza numai interesul tau!
... si mai zici ca nu-ti place ghiveciul ?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 8:51 pm

Soimos a scris:
Cum sa fie Isus Yahwe intrupat?
Nu ti se pare o blasfemie enorma sa afirmi ca Dumnezeu cel Atotputernic a iesit din pipoasca unei muieri?
Yahweh, i-a spus lui Moise, ca va aduce un prooroc ca el caruia ii va pune pune vorbele Lui, in gura lui.

Soimos a scris:
au sa inteleg ca ptr tine Yahwe = Soldatul roman Tiberius Abdes Pandira ...tatal biologic al pruncului Isus?
as vrea sa vad si o alta sursa inafara de Talmud pentru afirmatia asta

Soimos a scris:
Si vrei sa spui ca acel soare nu este soarele de pe cer ...ci un om ...probabil vre-un "sunny boy"?
Hai ma las-o mai usor ca te incurci in minciuni ...dar asta nu e bai ...baiul ar fi ca nici macar logice nu sunt ...si asta zau ca nu te favorizeaza!
am zis eu ca in loc de soare se afla sunny boy?

Soimos a scris:
Pai de unde sti tu care alt zeu ia infatisarea unei tufe de maslin care arde?
acea tufa era acolo, Yahweh doar a vorbit prin ea, caci si ea era creatia lui si uite cum Creatorul se legitimizeaza prin propria creatie.

Soimos a scris:
Poi evident ... Diavolul spre deosebire este un personaj real care traieste in lumea virtuala a bisericii crestine si chiar in cea Islamica ...si asta vedem clar dupa cat rau emana aceste doua religii pestilentiale !
hai nu mai schimba subiectul ca de obicei, tu explica cum zecile de profetii au fost implinite daca nici diavolul sau Dumnezeu nu exista?

Soimos a scris:
Pai daca ma strofoc nitel ...si eu iti pot face pe loc vre-o zece previziuni care se vor adeveri in mod sigur intr-un viitor nu prea indepartat!
o profetie despre viitor, ii arata celui ce o face, viitorul in imagini. chiar as vrea sa aud de la tine ca ai vazut imagini cu ce se va intampla in viitor. vad ca ignorati aceste profetii, care sunt dovezi destul de puternice care atesta existenta altor lumi, dar voi ateii nu recunoasteti deoarece sunteti goi prin interior, voi va ghidati numai dupa ce spune creierul, dar nu va asculati niciodata inima.

Soimos a scris:
Ce le mai incurci ...exact cum iti convine ...nu conteaza dovezile istorice ...conteaza numai interesul tau!
... si mai zici ca nu-ti place ghiveciul ?
care dovezi istorice ma ca m-ai innebunit Laughing adica toata lumea stie ca dupa legalizarea crestinismului in imperiu, acesta a avut o shimbare nu o eliminare, caci daca era o eliminare nu se mai vorbea acum despre Iisus&company ci despre altcineva.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 9:16 pm

Soimos a scris:
Despre legalizarea sectei Nazaritenului
ziceai ca ucenicii lui Iisus nu se chemau crestini. Iata ce zice Flavius Josephus

nu mai stau sa traduc

The “Testamonium Flavium” (Antiquities 18:3.3)

About this time there lived Jesus, a wise man, if indeed one ought to call him a man. For he was one who wrought surprising feats and was a teacher of such people as accept the truth gladly. He won over many Jews and many of the Greeks. He was the Messiah. When Pilate, upon hearing him accused by men of the highest standing amongst us, had condemned him to be crucified, those who had in the first place come to love him did not give up their affection for him. On the third day he appeared to them restored to life, for the prophets of God had prophesied these and countless other marvelous things about him. And the tribe of Christians, so called after him, has still to this day not disappeared.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 9:20 pm

GaSpAr a scris:
acea tufa era acolo, Yahweh doar a vorbit prin ea, caci si ea era creatia lui si uite cum Creatorul se legitimizeaza prin propria creatie.

Asta fu cu adevarat tare! Marele Yahweh, creatorul Lumii vorbind din tufe ca orice boschet-ar si legitimandu-se prin propria-i tufa!

Asta-i antologica! Ce mai, tare religie mai aveti si tare Zeu!

Citat :
tu explica cum zecile de profetii au fost implinite

Pai, hai sa incepem!

Tu scrie prima profetie si modul in care s-a implinit si apoi eu iti explic despre ce-i vorba! Nu de alta, dar eu habar n-am de vreo profetie biblica implinita Very Happy Very Happy Very Happy

Presupun ca nici nu exista asa ceva! Poti demonstra contrariul, nu poti!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 9:25 pm

Black velvet a scris:
Asta fu cu adevarat tare! Marele Yahweh, creatorul Lumii vorbind din tufe ca orice boschet-ar si legitimandu-se prin propria-i tufa!

Asta-i antologica! Ce mai, tare religie mai aveti si tare Zeu!
cat esti de inteligent

Black velvet a scris:
Tu scrie prima profetie si modul in care s-a implinit si apoi eu iti explic despre ce-i vorba! Nu de alta, dar eu habar n-am de vreo profetie biblica implinita Very Happy Very Happy Very Happy
vorbesti de parca tu le-ai sti pe toate, iar daca nu ai habar de vreo profetie implinita inseamna ca ele nu exista. daca nu ai habar, te-ai documentat vreodata, sau iti place sa vorbesti aiurea ca sa pari interesant?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 9:44 pm

GaSpAr a scris:
cat esti de inteligent

Poate nu oi fi eu chiar atat de inteligent... dar nici chiar atat de prost incat sa cred ca un zeu ”creator de Univers” se acunde prin tufe pentru a vorbi cu Moise! Tu crezi gogomania asta?

Black velvet a scris:
GaSpAr a scris:
vorbesti de parca tu le-ai sti pe toate, iar daca nu ai habar de vreo profetie implinita inseamna ca ele nu exista. daca nu ai habar, te-ai documentat vreodata, sau iti place sa vorbesti aiurea ca sa pari interesant?

Hai, n-o mai intoarce atat! Strict si la obiect: Profetiile si cum s-au implinit! Ca de vorbe-s satul!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 9:48 pm

Black velvet a scris:
GaSpAr a scris:
cat esti de inteligent

Poate nu oi fi eu chiar atat de inteligent... dar nici chiar atat de prost incat sa cred ca un zeu ”creator de Univers” se acunde prin tufe pentru a vorbi cu Moise! Tu crezi gogomania asta?

Black velvet a scris:
GaSpAr a scris:

Hai, n-o mai intoarce atat! Strict si la obiect: Profetiile si cum s-au implinit! Ca de vorbe-s satul!
dar ce astepti mura in gura, pune mana si documenteaza-te.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 9:58 pm

Black velvet a scris:
GaSpAr a scris:
Black velvet a scris:

dar ce astepti mura in gura, pune mana si documenteaza-te.

pai tu sustii numai tampenii si defapt nici nu stiu dc te mai bag in seama, asta dupa ce ai aruncat vorbe ca ''coaie goale'' ''scobitule''. hai du-te la culcare ca e tarziu
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 10:01 pm

Linistiti-va ca altfel luati pauza de la postat! Cel ce sustine un lucru este normal sa-l si demonstreze!

Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 10:32 pm

Cu alte cuvinte... profetiile astea ”implinite” sunt doar vorbe si atat! Exact asa cum ma si asteptam!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Vin Iun 03, 2011 10:44 pm

GaSpAr a scris:
Yahweh, i-a spus lui Moise, ca va aduce un prooroc ca el caruia ii va pune pune vorbele Lui, in gura lui.
Si de ce ai tu impresia ca acel profet nu este Simon Bar Kochba si este Isus Christos ...adica unul care indeamna la "stropirea" Legilor Torei ...adica chiar Legile lui Yahwe.
...asta desi ti-am mai spus ieri ca acel citat al lui Moise si nu al lui Iahwe ...este o incercare de legitimare a sa ca si conducator divin cu binecuvantare Dumnezeiasca.
Scrie cumva in Biblie ca acel citat nu este ptr Simon Bar Kochba ...ci ptr Isus Christos ca el se peesha pe legile mele?

Citat :
as vrea sa vad si o alta sursa inafara de Talmud pentru afirmatia asta
este una istorica ...si este vorba de conflictul intre Origene si Celsus vezi linkul: http://de.wikipedia.org/wiki/Panthera_%28r%C3%B6mischer_Soldat%29

Citat :
am zis eu ca in loc de soare se afla sunny boy?

Poi ai uitat ca mai sus ai spus ca Sol Invinctus ...ala care a fost jumulit de puteri ca sa-l impaieze pe amaratul Yahwe cu ele ...ai raspuns ca acei zei erau oameni !?

Citat :

Pai evident ca era acolo ca doar nu avea piioare sa se deplaseze ...dar ma mir ca a putut sa se transforme in Tufa ...dar ca sa se transforme in om ...trebuia sa o reguleze pe Fecioara Maria!
Hai ma ...ce nu vezi ca oricum o intorci tot se vede ata alba a minciunii cu care voi ati cusut aceasta religie idioata

Citat :
hai nu mai schimba subiectul ca de obicei, tu explica cum zecile de profetii au fost implinite daca nici diavolul sau Dumnezeu nu exista?

De logica ai auzit?
Pai si eu pot profetii faptul ca se vor termina ...in cateva decenii ... combustibili fosili !

Citat :
adica toata lumea stie ca dupa legalizarea crestinismului in imperiu, acesta a avut o shimbare nu o eliminare, caci daca era o eliminare nu se mai vorbea acum despre Iisus&company ci despre altcineva.
Asta o stiu doar manelistii ...adica aceia care se informeaza dupa ureche !
cei mai bine documentati STIU ca in anul 381 e.n.la Conciliul de la Constantinopole, Imparatul Teodosius a interzis SECTELE crestine (ale primilor "crestini" denumite " EREZII CRESTINE" !!!! ) si a ramas permisa doar Noul Crestinism made by criminalul Constsntin!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Sam Iun 04, 2011 8:10 am

Soimos a scris:
Si de ce ai tu impresia ca acel profet nu este Simon Bar Kochba
conform unei profetii, Mesia trebuia sa sa nasca pana la distrugerea templului, Simon bar Kokhba s-a revoltat in sec II

Soimos a scris:
si este Isus Christos ...adica unul care indeamna la "stropirea" Legilor Torei ...adica chiar Legile lui Yahwe
acele legi ale Torei erau invechite, cele noi ale lui Yeshua le continea si pe acestea dar si imbunatatirea lor, uite ceva de genul

''21. Ați auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu ucizi"; iar cine va ucide, vrednic va fi de osândă.
22. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului'' deci avem de a face cu o evolutie, Yahweh dorind sa-i faca pe oameni sa treava la alt nivel.

Soimos a scris:
asta desi ti-am mai spus ieri ca acel citat al lui Moise si nu al lui Iahwe ...este o incercare de legitimare a sa ca si conducator divin cu binecuvantare Dumnezeiasca
asta doar in mintea ta, in realitate nu exista asa ceva? defapt asa vrei tu sa interpretezi citatul acela sa-ti dea bine la teorie

Soimos a scris:
Pai evident ca era acolo ca doar nu avea piioare sa se deplaseze ...dar ma mir ca a putut sa se transforme in Tufa
nu se transformase in tufa, ci vorbea prin ea, e o mare mica diferenta

Soimos a scris:
aaa am uitat, tu ai acces la surse ''credibile''

Soimos a scris:
la Conciliul de la Constantinopole, Imparatul Teodosius a interzis SECTELE crestine (ale primilor "crestini" denumite " EREZII CRESTINE" !!!! ) si a ramas permisa doar Noul Crestinism made by criminalul Constsntin!
pai stii si tu ca pe vremea aceea erau N secte, gnostice si alte cacaturi cu doctrini diferite intre ele. care este crestinismul facut de Costel? as vrea si eu asemanari intre crestinismul lui Costel si cel a lui Iisus( dupa cum ne zicea Flavius Josephus_
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Sam Iun 04, 2011 3:07 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
Si de ce ai tu impresia ca acel profet nu este Simon Bar Kochba
conform unei profetii, Mesia trebuia sa sa nasca pana la distrugerea templului, Simon bar Kokhba s-a revoltat in sec II
Asta nu e un argument ci o prostie care doreste sa legitimeze fortat un anumit interes crestin
Profetiile nu au absolut nicio valoare ptr ca vin de la Diavol!

Soimos a scris:
Citat :
si este Isus Christos ...adica unul care indeamna la "stropirea" Legilor Torei ...adica chiar Legile lui Yahwe
acele legi ale Torei erau invechite, cele noi ale lui Yeshua le continea si pe acestea dar si imbunatatirea lor.
Yeshua nu a vcenit sa aduca legi noi ...ci sa le implineasca pe cele ale Tatalui.
iar Tatal zice: Maleahi 3:6 „Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb;
Si tu vrei ca in loc de Dumnezeu sa te cred pe tine si o organizatie mafiota de ucigasi si sarlatani?
Pai chiar atat de debili ne crezi?

Citat :
defapt asa vrei tu sa interpretezi citatul acela sa-ti dea bine la teorie
Oare cam cat de naiv trebuie sa fi ca sa ai impresia ca Moise a spus acel lucru ptr crestini (adica ptr o religie dusmana) si nu pentru religia sa a carui profet este el insusi?
Pai dupa un asemenea stil de interpretare putem afirma ca NT este adresat satanistilor lui LaVey ...ti se pare logice asemenea afirmatii?

Soimos a scris:

Citat :
Pai evident ca era acolo ca doar nu avea piioare sa se deplaseze ...dar ma mir ca a putut sa se transforme in Tufa
nu se transformase in tufa, ci vorbea prin ea, e o mare mica diferenta

Adica vrei sa zici ca folosea tufa ca difuzor de radioficare? ...sau ca sufla a proasta in duda?

Pai daca avea o asemenea posibilitate de comunicare ...de ce nu se pun in bisericile crestine "tufe de radioficare" in loc de altar ca sa tina predica de duminica insusi preainaltul vostru "dumnezeu"?
Hai mai las-o balta ca nu vezi ca oricum o intorci ...tot scartzie si pute a minciuna?

Soimos a scris:

Citat :
aaa am uitat, tu ai acces la surse ''credibile''

Acces la surse credibile are oricine ptr ca acum suntem in era informatiei,
problema este ca pe tine nu te intereseaza decat minciuna ... si asta o faci ptr ca stii tu de ce.

Soimos a scris:

Citat :
la Conciliul de la Constantinopole, Imparatul Teodosius a interzis SECTELE crestine (ale primilor "crestini" denumite " EREZII CRESTINE" !!!! ) si a ramas permisa doar Noul Crestinism made by criminalul Constsntin!
pai stii si tu ca pe vremea aceea erau N secte, gnostice si alte cacaturi cu doctrini diferite intre ele. care este crestinismul facut de Costel? as vrea si eu asemanari intre crestinismul lui Costel si cel a lui Iisus( dupa cum ne zicea Flavius Josephus_
Diferenta este ca NU exista nici un crestinism a lui Isus ... ci doar excrocherii puse in carca lui!
Isus s-a nascut in religia parintilor sai, a devenit rabin al acestei religii, calitate in care propovaduia intarirea Legilor acestei religii de care nu s-a dezis nici pe cruce!
Asta este diferenta!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Sam Iun 04, 2011 4:29 pm

nu am sa-mi mai bat capul cu tine, mai bine ma duc si vorbesc cu cainele meu. pana si ala o sa inteleaga mai bine decat tine. iti place sa repeti in continuu aberatiile tale si chiar daca vine cineva cu multe contraargumente tot degeaba.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Sam Iun 04, 2011 6:04 pm

GaSpAr a scris:
nu am sa-mi mai bat capul cu tine, mai bine ma duc si vorbesc cu cainele meu.

Ai fi indreptatit sa faci asemenea afirmatii daca ai fi dat un raspuns argumentat la cele postate de mine, dar asa nu este ceva ce sa-mi poti imputa ...ci mai degraba inteleg ca vorbesti cu cainele tau ca esti poate la acelasi nivel de intelegere cu acesta.

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Sam Iun 04, 2011 6:13 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:

Ai fi indreptatit sa faci asemenea afirmatii daca ai fi dat un raspuns argumentat la cele postate de mine, dar asa nu este ceva ce sa-mi poti imputa ...ci mai degraba inteleg ca vorbesti cu cainele tau ca esti poate la acelasi nivel de intelegere cu acesta.

probabil tu crezi ca eu renunt sa mai raspund deoarece nu am argumente. nu vreau sa mai raspund, iar, la aceleasi aberatii pe care le repeti mereu. un sfat iti dau: mai iesi din Matrixul in care te afli si incearca sa iti eliberezi mintea, sa fii deschis la orice informatie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Sam Iun 04, 2011 6:41 pm

GaSpAr a scris:
probabil tu crezi ca eu renunt sa mai raspund deoarece nu am argumente.
Exact!

Citat :

nu vreau sa mai raspund, iar, la aceleasi aberatii pe care le repeti mereu
Le repet tocmai din cauza ca eviti sa-mi raspunzi!

Citat :

. un sfat iti dau: mai iesi din Matrixul in care te afli si incearca sa iti eliberezi mintea, sa fii deschis la orice informatie.
Ma faci sa rad!
Adica unu care repeta la nesfarsit aceleasi idei vechi de 2000 de ani ...vorbeste de minte deschisa si iesirea din Matrix!

Nu ti se pare comica o asemenea chestie?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Iun 04, 2011 7:31 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Sam Iun 04, 2011 7:07 pm

Soimos a scris:
Exact!
ma provoci.

Soimos a scris:
le repeti deoarece nu ai alte argumente si te invarti in jurul cozii, nu ai dovezi solide pentru ceea ce zici, cauti mereu cate o bresa sa iesi dintr-o situatie grea pentru tine cand nu ai argumente si deviezi de la subiect etc etc etc asta o poate vedea oricine

Soimos a scris:
Adica unu care repete la nesfarsit aceleasi idei vechi de 2000 de ani
biblia e o carte actuala, chiar daca a fost
scrisa acum N ani, o gasesti pretutindeni
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Sam Iun 04, 2011 7:13 pm

GaSpAr a scris:

Haaaaa, ai vazut tu caine atat de prost incat sa se inchine la dumnezei din basme? Cainele e mult mai destept decat multi indivizi care impropriu sunt numiti oameni.
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Sam Iun 04, 2011 7:14 pm

GaSpAr a scris:

Si hartie igienica gasesti pretutindeni, chiar daca are vechime mare Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Sam Iun 04, 2011 7:38 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
Exact!
ma provoci.

Soimos a scris:
le repeti deoarece nu ai alte argumente si te invarti in jurul cozii, nu ai dovezi solide pentru ceea ce zici
Hallo ...pai daca spune ceva insusi Dumnezeul in Biblie ...mai ai nevoie si de argumentele mele?
Multumesc ptr incredere ... niciodata nu am sperat ca afirmatiile mele sa fie mai puternice decat afirmatiile lui Dumnezeu scrise chiar in Biblie!

Soimos a scris:
Citat :
Adica unu care repete la nesfarsit aceleasi idei vechi de 2000 de ani
Odata ca o carte scrisa cu mii de ani in urma nu mai poate fi actuala ... cu toate ca sarlatani in sutane negre au mai "imbunatatit-o" din cand in cand si 2 ...noi nu vorbim de Biblie ci de felul in care o intelegem !
Si tu o "intelegi" exact cum ti-au bagat-o altii in cap ... exact ca in Matrix!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   

Sus In jos

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: