Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

isterie in masa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Mar Iul 21, 2009 7:32 pm

cornel tu nu ai cum sa intelegi o data ce in mintea ta este intuneric , si o data ce esti ca si vandut , nu ai cum sa intelegi chestiile astea .. pentru ca tu nu le accepti ca adevar , tu crezi ca jessus este a tot puternicul dumnezeu care este fiul lui dumnezeu .. deci fii tu atent aici .. jessus este dumnezeu , care este fiul lui dumnezeu , asta cum vine cornel Smile)) tu nu poti gandii logic .. pentru ca esti indoctrinat , imbrobodit in religia ta falsa
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 18/07/2009

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Mar Iul 21, 2009 7:41 pm

corneliugi a scris:
PS-Infinge nu este cuvant din dictionarul limbii Romane

Nu cred ca ai putut sa faci afirmatia cu `infinge` am gresit si eu cand am scris , daca te uiti la mesajele scrise de tine ai sa iti gasesti o duzina , nu pot sa cred totusi ca acesta este raspunsul tau la intrebarea mea .
Atat de slabut sa fi ? De ce ocolesti intrebarea cu gramatica ?
Daca esti amabil te-as ruga sa raspunzi la ea. Mersi

PS : rusinicaa
corneliugi a scris:
raspunde mi

se scrie cu cratima ''raspunde-mi''
corneliugi a scris:
Vrei tu sa mi arati ca stii iblia,felicitari ,insa eu vorbeam de :Geneza 1.Deci ,deschide ochii si urmeaza ma:versul 1La inceput Dumnezeu a facut...versul3Dumnezeu a zis...versul4 Dumnezeu a despartit...

Aici dragutule responsabil cu gramatica se spune VERSET , vers o fi cand canti tu cu gurita in adunare .
(Se vede ca nu esti matur ca te legi de o `virgula`)

Dragutule tu cam bati campii.
Adica eu iti dovedesc ca toate actiunile lui Dumnezeu in legatura cu oamenii le-a facut prin cineva , si tu vi si zici ca acolo NU , nu crezi ca e cam deplasat ?

Tu zici ca daca SCRIE acolo ca El a facut asa e.Incearca si da un raspuns intrebarii mele caci nu am postat-o degeaba si nu mare iti va fi mirarea ca este contrariul .

Ultima editare efectuata de catre Avram in Joi Iul 23, 2009 12:21 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Mar Iul 21, 2009 7:49 pm

Citat :
H1perion a scris:
cornel tu nu ai cum sa intelegi o data ce in mintea ta este intuneric , si o data ce esti ca si vandut , nu ai cum sa intelegi chestiile astea .. pentru ca tu nu le accepti ca adevar , tu crezi ca jessus este a tot puternicul dumnezeu care este fiul lui dumnezeu .. deci fii tu atent aici .. jessus este dumnezeu , care este fiul lui dumnezeu , asta cum vine cornel Smile)) tu nu poti gandii logic .. pentru ca esti indoctrinat , imbrobodit in religia ta falsa
Hiper-ion-el,Isus nu poate fi decat Dumnezeu pentru ca este fiul lui Dumnezeu("singurul nascut din Tatal") ca si tine,daca vei avea copii,ei vor fi oameni si nu o specie inferioara,te ai prins?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Mar Iul 21, 2009 7:51 pm

cornel , vad ca in mintea ta este un intuneric absolut , tu nu intelegi COPILE ca YAHWE NU ARE NICI UN FIU NICI IN ZIUA DE AZI ! si asta o spune religia MOZAICA! religia cu un dumnezeu adevarat .. nu cum aveti voi dumnezeu pe insusi satana care detine cheile iadului ..
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Mar Iul 21, 2009 7:59 pm

Citat :
si tu vi si zici
Se spune vii nu vi,insa asta cred ca este greseale,cea cu infinge am mai auzit o la cei certati cu,cultura...ca in cazul tau,draga... Very Happy soimos,pardon avram

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Joi Iul 23, 2009 5:07 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Mar Iul 21, 2009 8:00 pm

cornel , acum stam sa facem ore de gramatica ? .. nu conteaza cum vorbeste .. o data ce omu te face sah mat Wink .. pot sa spun si eu la fel daca vreau , o data ce omul intelege ..ce spun .. nu ma intereseaza cum scriu
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Mar Iul 21, 2009 8:06 pm

Citat :
VERSET , vers o fi cand cantu tu cu gurita in adunare .
in ce limba mi scrii?...
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Mar Iul 21, 2009 8:12 pm

cornel ti-am spus , facem ora de gramatica ? .. a spus , VERSET , vers o fii cand canti tu cu gurita in adunare ... sper ca intelegi ce a spus sau este prea greu pentru mintea ta de indoctrinat?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Mar Iul 21, 2009 8:14 pm

corneliugi a scris:
Cine te a invatat sa ispitesti asa? Very Happy,imi aduci aminte de un personaj din" ispitirea din pustie"...in fine.Tu cum citesti scriptura?,am sa ti dau doua versuri la intrebarea ta:IOAN 1:18,IOAN 6:46...citeste si tu.

Deci tu spui asta ca numai Fiul l-a vazut pe Dumnezeu .

Iar in legatura cu faptul ca te-am ispitit
Ioan 6:5-6

5. Isus Si-a ridicat ochii, si a vazut ca o mare gloata vine spre El. Si a zis lui Filip: "De unde avem sa cumparam pani ca sa manance oamenii acestia?"

6. Spunea lucrul acesta ca sa-l incerce, pentruca stia ce are de gand sa faca.

De aici rezulta baiatule ca eu am procedat corect cand te-am intrebat pentru ca stiam ce ai de gand sa raspunzi.

Hai sa iti dau eu un Verset " OM AL SLOVEI " ce esti .

Exod 24:9-12

9. Moise s-a suit impreuna cu Aaron, Nadab si Abihu, si cu saptezeci de batrani ai lui Israel.

10. EI AU VAZUT PE DUMNEZEUL LUI ISRAEL ; subt picioarele Lui era un fel de lucrare de safir straveziu, intocmai ca cerul in curatia lui.

11. El nu Si-a intins mana impotriva alesilor copiilor lui Israel. EI AU VAZUT PE DUMNEZEU, si totus au mancat si au baut.

DECI NU NUMAI ISUS LA VAZUT PE DUMNEZEU , CI SI ALTII SI NU POTI NEGA PENTRU CA ASA SCRIE .

Acum om al slovei raspunde , ai zis cumva ca numai ;ISUS' l-a vazut sau nu am inteles eu bine ?

Pe tine om al SLOVEI te regasesc aici :
2 Corinteni cap 3:5-6
5. Nu ca noi prin noi insine santem in stare sa gandim ceva ca venind dela noi. Destoinicia noastra, dimpotriva, vine dela Dumnezeu,
6. care ne-a si facut in stare sa fim slujitori ai unui legamant nou, NU AL SLOVEI, ci al Duhului; CACI SLOVA OMOARA, dar Duhul da viata.

Ultima editare efectuata de catre Avram in Mar Iul 21, 2009 8:51 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

Localizare : Terra
Puncte : 174

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Mar Iul 21, 2009 8:20 pm

corneliugi a scris:
Citat :
VERSET , vers o fi cand cantu tu cu gurita in adunare .
in ce limba mi scrii?...

Ce nu ai inteles , cauta in DEX daca nu pricepi ce e un VERSET !!!
Si dupa cum ti-am spus CRATIMAAAA - ca nimeni nu pricepe ce faci cu spatiul ala gol

corneliugi a scris:
Citat :
si tu vi si zici
Se spune vii nu vi,insa asta cred ca este greseale,cea cu infinge am mai auzit o la cei certati cu,cultura...ca in cazul tau,deaga... Very Happy soimos,pardon avram

Auzi "Mesterule" tu chiar nu te pricepi la Gramatica deloc

De la o 'blonda' m-as fi asteptat sa spun cuvantul 'VI' cu 2 II dar de la un barbat nu pot crede ochilor ce vad...ce spui tu se foloseste la Cei ce traiesc adica VII , so - scuza-ma cu gramatica .
Apoi ce mai vad 'deaga' parca - 'draga' , nu ?
Spui: greseale , sa inteleg ca ai vrut sa scrii greseli , sau greseala, nu ? cine mai intelege
De azi incolo am sa te numesc : Gramatici

Ultima editare efectuata de catre Avram in Joi Iul 23, 2009 12:22 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Mar Iul 21, 2009 9:13 pm

H1perion a scris:

.. tu nu intelegi ca religia ta a fost creeata furand scripturile religiei mozaice si tu imi spui mie ca religia ta este ce-a sfanta si cu dumnezeul adevarat :-j dar asa sunteti voi , imbroboditiii .. nu va lasati , credeti , va inchinati la pietre ..si la picturi Neutral .. de exemplu cum poti crede ca o pictura este sfanta , care este pictata de un simplu om Neutral .. nu stiu ce este in mintea voastra , dar cred ca aveti un iq de 50 Neutral ... este bezna

eu sunt antireligie, si tu ma iei la rost!!!!!!!!!!!!!!!!!!?

yahhhh!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Mar Iul 21, 2009 9:19 pm

nu prea s-a vazut nelu ^_^
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Mar Iul 21, 2009 9:22 pm

ce?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Mar Iul 21, 2009 9:33 pm

ca esti anti religie
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Mier Iul 22, 2009 10:29 pm

nu ma opun parerii tale.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 12:50 pm

cornel , tu nu mai ai ce posta ,si acum postezi greselile de tipar altora ? .. asta inseamna ca esti sah mat prietene Smile .. si tu stii biine lucrul asta.. nici macar un POPA nu poate face sah mat un ateu Wink
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 4:18 pm

Citat :
...si de faptul ca in citatul Din cartea a 4 a lui Moise la 13.1 el cere ca cei ca Isus-Christos ...adica prorocii care fac minuni ...sa fie ucisi!
[/quote]Ca Dumnezeu este singurul mantuitor am postat deja,cat despre intrebarea pusa mai sus,poti sa verifici faptul ca tot vechiul testament,prorocii lui Yahweh faceau frecvent minuni,asa ca nu prea inteleg sensul intrebarii tale.De ce ai ajuns pana la Isus,evreii erau obisnuiti cu minunile...
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 4:41 pm

Citat :
Tu draga cornel ...faci o foarte mare confunzie amestecand planurile ca sa le zic asa "istorice"!

Bietul nenorocit pe nume Isus nu a facut nicio minune deci nu avea de ce sa fie ucis de evrei pe baza porunci din Deut 13.1.. .el doar s-a vrut regele evreilor (vezi INRI) adica mai exact conducatorul lor spiritual ...adica un Messia mozaic care are rolul omenesc de leader spiritual.
Pe timpul Domnului Isus Cristos mai traiau si alti oameni cu numele de isus poate ca tu la unul din ei faci referinta.Daca Isus Cristos(cel despre care vorbesc evangheliile,si la care fac referinta si eu atunci cand spun "Isus") ar fi vrut sa fie regele evreilor asa s ar fi intamplat,insa nu asta a fost planul sau(INRI-a fost acuza lor pentru el nu dorinta lui)Planul sau pentru care a venit pe pamanta fost implinit 100% nu a esuat niciodata (intreaba ti stapanul si o sa vezi ca o sa ti confirme)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 6:39 pm

corneliugi a scris:
Pe timpul Domnului Isus Cristos mai traiau si alti oameni cu numele de isus poate ca tu la unul din ei faci referinta.

Eu fac referinta la Rabinul Isus ...om ca toti oamenii ...cel care si-a atras popularitate prin reformele sale religioase ... scarbit fiind de clerul care si atunci ca si azi ...smechereau prin temple!
Acest Isus nu se chema Christos ci Nazariteanul ...iar pe numele sau exact Yeshua (Yehoshua) ben Yusef ...!
Insusi traducerea numelui sau de botez (Yeshua) este un spitz in kooor dat crestinismului ...daca nu sti de ce cauta postarile lui Avram si vei sti!
Citat :

Daca Isus Cristos(cel despre care vorbesc evangheliile,si la care fac referinta si eu atunci cand spun "Isus") ar fi vrut sa fie regele evreilor asa s ar fi intamplat
...
Daca si cu parca se plimbau cu barca ... chiar si baba de avea un cui era ministru de razboi ...dar nu avea ... ce sa-i faci!
Tot la fel cu amaratul taran evreu despre care discutam!
In ce povesti ai auzit ca taranii amarati devin regi ...?

Citat :

Planul sau pentru care a venit pe pamanta fost implinit 100% nu a esuat niciodata (intreaba ti stapanul si o sa vezi ca o sa ti confirme)
Si care era planul sau...sa moara in locul porcilor si vitelor?
Sau pana la voi nu a ajuns porunca prin care Dumnezeu (YHWH) pretindea ca sa se faca sacrificii abimale cu scop ritual pentru a se spala pacatele ?
(Vrei sa iti dau citatele din Legi?)

Iata ce zice gasca lui Pavel referitor la prostia pe care o indrugi tu ca un papagal ...adica fara sa stai sa te gandesti la sensul acestor citate ...BIBLICE!!!!

Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa
junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea
trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

Nu vrei sa faci te rog analiza acestui text?
Sau te pomenesti ca daca nu iti convine ...nu exista?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 6:47 pm

corneliugi a scris:
Ca Dumnezeu este singurul mantuitor am postat deja,
Da linkul ca mi-a scapat!

Citat :

cat despre intrebarea pusa mai sus,poti sa verifici faptul ca tot vechiul testament,prorocii lui Yahweh faceau frecvent minuni,asa ca nu prea inteleg sensul intrebarii tale

Care proroci vere ... aia din fantezia ta ... ca doar ce numesti tu in mod mincinos Vechiul Testament ...adica TANACHUL ...ai uitat ca este scris de oamenii si nu inspirat de nici un Dumnezeu?
Adica aia de au scris textele recunosc ca nu sunt inspirati de nimeni ...motiv ptr care ca sa le sfinteasca au trebuit sa le canonizeze asa cum au facut romanii cu Stefan Cel Mare si Sfant! ... si tu sti mai bine ca ei cei care au scris acele texte ...esti cumva sigur ca nu ai febra?

Citat :

.De ce ai ajuns pana la Isus,evreii erau obisnuiti cu minunile...
Zau ...cu care ...? ...alea prin care vorbeau cu o tufa arzanda si o credeau Dumnezeu...sau aia cu opritul Soarelui in loc cand mai simplu era sa opreasca pamantul ...hai lasa-ma cu povesti de adormit copii ...ce era de mult cazul sa te maturizezi si tu!

... cat referitor la Christos ...acei preoti care au scris Tanachul ...aticipau ca vor fi altii care vor dori sa le batjocoreasca religia (asa cum au facut-o crestinii) ...si au cautat prin aceste amenintari sa preintampine falsificatorii de religie ca si Christos (atentie ...nu ca Isus )!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 7:10 pm

Citat :
DECI NU NUMAI ISUS LA VAZUT PE DUMNEZEU , CI SI ALTII SI NU POTI NEGA PENTRU CA ASA SCRIE .

Acum om al slovei raspunde , ai zis cumva ca numai ;ISUS' l-a vazut sau nu am inteles eu bine ?
Cum sa ti spun eu...dar mai bine nu ti spun nimic,pentru ca prostia nu trebuie dovedita,ci ocolita.Uite si vezi,din nou ce am postat.Au fost doua versuri din scripturi ca raspuns la intrebarea ta,nicidecum "concluzia"(mai omul concluziilor) mea.Si pentru ca a fost doar scriptura nealterata de parerea omului,nu poate fi gresita.Scriptura a fost scrisa prin Duhul LUI Dumnezeu(la fel de adevarat este daca spui ca a fost scrisa prin Duhul lui CRISTOS) si ca sa o intelegi ai nevoie de acelasi Duh.Dar ca sa nu o mai lungesc,deschide ochii si urmareste ma cu atentie:Exod24:9-11 spune ca acesti oameni"au vazut pe Dumnezeul lui Israel" si ti spune si catau vazut,versul10.Biblia nu se contrazice,IOAN1:18,IOAN 6:46 nu intra in contradictie cu Exod 24:10,doar ca unii nu stiu sa citeasca,simplu.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 7:15 pm

Citat :
Si dupa cum ti-am spus CRATIMAAAA - ca nimeni nu pricepe ce faci cu spatiul ala gol
Ei,nu chiar nimeni,doar aia care citesc ...greu.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 7:31 pm

Citat :
...sau aia cu opritul Soarelui in loc cand mai simplu era sa opreasca pamantul
deci era mai simplu sa opreasca pamantul...ce vrei,asta i Dumnezeul meu
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 8:12 pm

Citat :
1.Deci ,deschide ochii si urmeaza ma:versul 1La inceput Dumnezeu a facut...versul3Dumnezeu a zis...versul4 Dumnezeu a despartit...

Citat :
Aici dragutule responsabil cu gramatica se spune VERSET , vers o fi cand canti tu cu gurita in adunare
DEX_vers=stih,verset=stih;amandoua formele sunt corecte...spuneai ceva despre...DEX?...esti sigur ca stii cu ce se mananca?...
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 8:27 pm

Citat :
Un rege imbracat in haine de taran,nu devine taran

Citat :
Si care era planul sau...sa moara in locul porcilor si vitelor?
Porcii nu si au locul...si nu pentru porci ori pentru vite a murit El ci PENTRU OAMENI(inclusiv pentru tine)
Citat :
(Vrei sa iti dau citatele din Legi?)
te rog
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 8:32 pm

Citat :
nici macar un POPA nu poate face sah mat un ateu
Nui nevoie,un ateu se face singur sah mat
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 9:12 pm

corneliugi a scris:
Deci ,deschide ochii si urmeaza ma:versul 1La inceput Dumnezeu a facut...versul3Dumnezeu a zis...versul4 Dumnezeu a despartit
DEX_vers=stih,verset=stih;amandoua formele sunt corecte...spuneai ceva despre...DEX?...esti sigur ca stii cu ce se mananca?...

Eu inteleg multe dar ca iti arat clar ca bati campii si nu vrei sa vezi e altceva . Hai urmareste tu ceea ce scrie in DEX si sa vedem cine nu vrea sa vada realitatea , deci :

Sursa DEX online

VERS, versuri, s.n. Unitate prozodică elementară, alcătuită dintr-unul sau mai multe cuvinte, potrivit unei scheme si determinată fie de cantitatea silabelor, fie de accent, fie de numărul silabelor; fiecare dintre rândurile care alcătuiesc strofele unei poezii; p. ext. (la pl.) poezie. – Din fr. vers, lat. versus.

VERSÉT, versete, s.n. Fiecare dintre paragrafele, de obicei numerotate, în care sunt împărtite unele texte religioase si care au, în general, un sens de sine stătător. – Din fr. verset.

Ce spui , care se potriveste ?

Radacina cuvintelor este comuna dupa cum bine ai observat , dar cand tu CANTI sau reciti o POEZIE , sau spui niste propozitii ce din coada au sa sune , se spune VERS , iar cand comentezi pe teme biblice se spune VERSET .(lasa sinonimele: SINONÍM, -Ă, sinonimi, -e, adj., s.n. 1. Adj. (Despre cuvinte, expresii, afixe etc.) Care are (aproape) acelasi înteles cu alt cuvânt, cu altă expresie, cu alt afix etc. S P. gener. Asemănător, identic, similar; corespunzător. 2. S.n. Cuvânt, expresie, afix etc. care are același (sau aproape același) înțeles cu alt cuvânt, cu altă expresie, cu alt afix etc. – Din fr. synonyme.)
Deci cuvantul Vers este asemanator cu VERSET , DAR , nu este identic
Partea interesanta e , ca un individ isi arata maiestria si calitatea cand isi asuma si recunoaste cand greseste ceva - eu am facut-o , aviz amatorilor
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 9:50 pm

corneliugi a scris:
Exod24:9-11 spune ca acesti oameni"au vazut pe Dumnezeul lui Israel" si ti spune si catau vazut,versul10.Biblia nu se contrazice,IOAN1:18,IOAN 6:46 nu intra in contradictie cu Exod 24:10,doar ca unii nu stiu sa citeasca,simplu.

Eh vezi cum te-ai luminat , asa mai merge ai observat ca in versetul urmator spune exact ce ,.
Acum cu aceeasi logica dute la Cartea Genezei cap 1:26 si ai sa observi ca dupa ce tot scrie ca "Dumnezeu face si zice" in versetul 26 scrie ca nu facea singur ce facea , avea si pe altii cu el , acolo spune FACEM , interesant de parca ar fi avut el nevoie da ajutor nu ?

26. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa FACEM om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra; el sa stapaneasca peste pestii marii, peste pasarile cerului, peste vite, peste tot pamantul si peste toate taratoarele cari se misca pe pamant."
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 10:26 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Un rege imbracat in haine de taran,nu devine taran
Asa este ...dar nici un taran invelit in zdrente si nascut in grajd nu devne rege pana Dumnezeu nu face minunea ca gramada de balega de vaci de langa leagan sa se transforme in aur!

Citat :
Porcii nu si au locul...si nu pentru porci ori pentru vite a murit El ci PENTRU OAMENI(inclusiv pentru tine)
Visezi ! ...versetul prin care se recomanda sacrificarea porcilor ...sper ca nu l-ai uitat ...ca am cauta o ora dupa el in Biblie pana am dat de el!
Iar daca se sacrificau porcii ptr mine ...(in fiecare iarna ) ...nu trebuie sa moara nici un om ptr mine ... nici macar diavolul denumit Christos ...ptr ca eu pot sa fiu iertat si prin Eucharistie ...adica mancand paine si band vin ...dar si sacrificand un miel de pasti ptr spalarea pacatelor pe care doar inconstient le-oi fi comis ...asa cum cere insusi Dumnezeu !!!!!...si cred ca ai discernamantul sa realizezi care e diferenta ENORMA intre ce zice YHWH si ce zice un kk maca ca Luca ... sau Marcu care nu stie decat sa traga in f..d cu arcu si sa minta cum deschide gura!
Iata iti dau citatele cerute sa inveti si tu ce pretinde Dumnezeu ptr ca sa ti se spele pacatele ...lucru de care erau constienti si cei care ii vedem in versetul de la Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa ... pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,...
asta l-am postat repetat ca nu cumva sa uiti !!!!

vezi 3 Moise (adica Levitic) 4.4 .
1. Și a grăit Domnul cu Moise și a zis:
2. "Grăiește fiilor lui Israel și le spune: Dacă vreun om va păcătui din neștiință împotriva poruncilor Domnului și va face ce nu se cuvine, călcând vreuna din ele;
3. De a păcătuit arhiereu miruit și a tras pe popor la păcat, pentru păcatul său, pe care l-a săvârșit, să aducă un vițel fără meteahnă, ca jertfă Domnului pentru păcat;
4. Să înfățișeze vițelul înaintea Domnului, la ușa cortului adunării, să-și pună
...

Mai citeste singur si in ... Levitic 16.15 ...

si mai si aici vezi si in 4 Moise 28 .4..
3. Spune-le: Iată jertfele care trebuie să le aduceți Domnului: doi miei de câte un an fără meteahnă, ardere de tot necontenită, pe fiecare zi;
4. Un miel să-l aduci dimineața și pe celălalt miel să-l aduci seara.

.mai vrei sau iti ajung ? ...ptr ca ptr tine ce porunceste Yahwe nu conteaza ...ca pe tine te mantuieste Pavel si inventia sa diabolica Christos ...care recunoaste ca e STAPANUL IADULUI? (!Apoc 18)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 10:42 pm

corneliugi a scris:
Citat :
...sau aia cu opritul Soarelui in loc cand mai simplu era sa opreasca pamantul
deci era mai simplu sa opreasca pamantul...ce vrei,asta i Dumnezeul meu
Am inteles ...tu esti inca la mintea celor care cred ca Zmeu ...adica dumnezeu a furat soarele de pe cer ...si Greuceanu care l-a eliberat e mantuitorul !
Totul bine si frumos daca inca mai esti prescolar ...dac a esti adult ...e GRAV ... si sti de ce? ...ptr ca "Somnul Ratiunii naste MONSTRIII!!!"
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 8:53 am

Sursa DEX:STIH=1 vers,2 verset,iar tragi concluzii ?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 9:35 am

Citat :
Eh vezi cum te-ai luminat , asa mai merge ai observat ca in versetul urmator spune exact ce
Ei , cum te mai joci tu cu focul si cum iti mai place sa tot o dai dupa corcodus,avrame ,avrame.Tu "vezi "scripturile(spre deosebire de soimos) problema ta e atitudinea.
Citat :
Acum cu aceeasi logica dute la Cartea Genezei cap 1:26 si ai sa observi ca dupa ce tot scrie ca "Dumnezeu face si zice" in versetul 26 scrie ca nu facea singur ce facea , avea si pe altii cu el , acolo spune FACEM
Deschide ochii,priveste textul,ce spune?.VERSUL 2...DUHUL lui Dumnezeu se misca pe deasupra apelor,Ioan1(tot capitolul poate fi citit)vezi cine era a doua persoana,iar a treia o gasesti in tot capitolul 1 din Geneza
Citat :
, interesant de parca ar fi avut el nevoie da ajutor nu
Este un pic fortat ce o sa spun acum,insa _ cand Dumnezeu are nevoie de ajutor si l da singur(stiu ca nu suna bine insa ia de acolo ce am vrut sa spun,ceva mai bun nu mi a venit in minte)Daca vrei, cheia capitolului 1 din Geneza,aceasta se afla in versurile 26-27"Apoi Dumnezeu a zis:sa facem om dupa chipul Nostru"-"Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 12:58 pm

corneliugi a scris:
Ei , cum te mai joci tu cu focul si cum iti mai place sa tot o dai dupa corcodus,avrame ,avrame.Tu "vezi "scripturile(spre deosebire de soimos) problema ta e atitudinea

Si problema ta este exact cea a crestinismului ...adica incerci sa scoti in mod mincinos la suprafata unele false probleme ...iata ca singur ridici mingea:

.
Citat :
A.VERSUL 2...DUHUL lui Dumnezeu se misca pe deasupra apelor,Ioan1(tot capitolul poate fi citit)vezi cine era a doua persoana,

Raspunsul e la mintea cocosului ...odata cu nasterea luminii exista si intunericul, odata cu nastrerea binelui se naste si raul ...si mai ales odata cu existenta lui Dumnezeu ...exista si DRACU!
Acesta era duhul care se misca deasupra apelor!
Evident ca asta nu contrazice faptul ca dracu este insusi "Fiul" ...ca vedem clar ca in cer ..(veziin Apoc12.12 ) ...Dumnezeu il tranteste pe dracu jos pe pamant pana in fundu iadului ...unde vedem ca "Fiul" se lauda ca este tot ceea ce a fost in cer ...adica Diavol ..si ca acum este stapanul cheilor iadului ...adica cel cvare va mantuieste pe voi prin MOARTE ... si caruia voi i va vindeti crezand ca e Dumnezeul ...dar e de fapt AntiDumnezeul ... Razvratitul impotriva Dumnezeirii adica DRACU = Christos (nu antichristul ...ca aia e ceva extrem de pozitiv)!

Asa ca degeaba ai tu impresia ca esti priceput la scripturi ...cand nu esti capabil sa faci nici cea mai simpla asociatie logica din doua cuvinte simple ...de ex. matura si currte!...asa ca ce sa mai intelegi din asocierea Duhului care plutea pe ape ...si faptul ca Fiul a fost Trantit pe pamant ca Diavol ...ca Fiul recunoaste in Apoc 22.16 ca el este Lucifer si se va naste in familia lui David ...si ca este coborat in Iad unde este Stapanul Iadului!
Nu-i asa ca atat de multe "coincidente" te fac sa ametesti pentru ca nu esti capabil sa le patrunzi cu firul mintii si sa le luminezi cu ajutorul ratiunii?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 2:04 pm

corneliugi a scris:
Sursa DEX:STIH=1 vers,2 verset,iar tragi concluzii ?

Am observat , esti tare la cerbice si cam atat .Daca nici gramatical nu......
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: isterie in masa   

Sus In jos

isterie in masa
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Teze, Sinteze si Antiteze crestine-
Mergi direct la: