Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

isterie in masa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 8:32 pm

Citat :
nici macar un POPA nu poate face sah mat un ateu
Nui nevoie,un ateu se face singur sah mat
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 18/07/2009

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 9:12 pm

corneliugi a scris:
Deci ,deschide ochii si urmeaza ma:versul 1La inceput Dumnezeu a facut...versul3Dumnezeu a zis...versul4 Dumnezeu a despartit
DEX_vers=stih,verset=stih;amandoua formele sunt corecte...spuneai ceva despre...DEX?...esti sigur ca stii cu ce se mananca?...

Eu inteleg multe dar ca iti arat clar ca bati campii si nu vrei sa vezi e altceva . Hai urmareste tu ceea ce scrie in DEX si sa vedem cine nu vrea sa vada realitatea , deci :

Sursa DEX online

VERS, versuri, s.n. Unitate prozodică elementară, alcătuită dintr-unul sau mai multe cuvinte, potrivit unei scheme si determinată fie de cantitatea silabelor, fie de accent, fie de numărul silabelor; fiecare dintre rândurile care alcătuiesc strofele unei poezii; p. ext. (la pl.) poezie. – Din fr. vers, lat. versus.

VERSÉT, versete, s.n. Fiecare dintre paragrafele, de obicei numerotate, în care sunt împărtite unele texte religioase si care au, în general, un sens de sine stătător. – Din fr. verset.

Ce spui , care se potriveste ?

Radacina cuvintelor este comuna dupa cum bine ai observat , dar cand tu CANTI sau reciti o POEZIE , sau spui niste propozitii ce din coada au sa sune , se spune VERS , iar cand comentezi pe teme biblice se spune VERSET .(lasa sinonimele: SINONÍM, -Ă, sinonimi, -e, adj., s.n. 1. Adj. (Despre cuvinte, expresii, afixe etc.) Care are (aproape) acelasi înteles cu alt cuvânt, cu altă expresie, cu alt afix etc. S P. gener. Asemănător, identic, similar; corespunzător. 2. S.n. Cuvânt, expresie, afix etc. care are același (sau aproape același) înțeles cu alt cuvânt, cu altă expresie, cu alt afix etc. – Din fr. synonyme.)
Deci cuvantul Vers este asemanator cu VERSET , DAR , nu este identic
Partea interesanta e , ca un individ isi arata maiestria si calitatea cand isi asuma si recunoaste cand greseste ceva - eu am facut-o , aviz amatorilor
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 9:50 pm

corneliugi a scris:
Exod24:9-11 spune ca acesti oameni"au vazut pe Dumnezeul lui Israel" si ti spune si catau vazut,versul10.Biblia nu se contrazice,IOAN1:18,IOAN 6:46 nu intra in contradictie cu Exod 24:10,doar ca unii nu stiu sa citeasca,simplu.

Eh vezi cum te-ai luminat , asa mai merge ai observat ca in versetul urmator spune exact ce ,.
Acum cu aceeasi logica dute la Cartea Genezei cap 1:26 si ai sa observi ca dupa ce tot scrie ca "Dumnezeu face si zice" in versetul 26 scrie ca nu facea singur ce facea , avea si pe altii cu el , acolo spune FACEM , interesant de parca ar fi avut el nevoie da ajutor nu ?

26. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa FACEM om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra; el sa stapaneasca peste pestii marii, peste pasarile cerului, peste vite, peste tot pamantul si peste toate taratoarele cari se misca pe pamant."
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 10:26 pm

corneliugi a scris:
Citat :
In ce povesti ai auzit ca taranii amarati devin regi ...?
Un rege imbracat in haine de taran,nu devine taran
Asa este ...dar nici un taran invelit in zdrente si nascut in grajd nu devne rege pana Dumnezeu nu face minunea ca gramada de balega de vaci de langa leagan sa se transforme in aur!

Citat :
Porcii nu si au locul...si nu pentru porci ori pentru vite a murit El ci PENTRU OAMENI(inclusiv pentru tine)
Visezi ! ...versetul prin care se recomanda sacrificarea porcilor ...sper ca nu l-ai uitat ...ca am cauta o ora dupa el in Biblie pana am dat de el!
Iar daca se sacrificau porcii ptr mine ...(in fiecare iarna ) ...nu trebuie sa moara nici un om ptr mine ... nici macar diavolul denumit Christos ...ptr ca eu pot sa fiu iertat si prin Eucharistie ...adica mancand paine si band vin ...dar si sacrificand un miel de pasti ptr spalarea pacatelor pe care doar inconstient le-oi fi comis ...asa cum cere insusi Dumnezeu !!!!!...si cred ca ai discernamantul sa realizezi care e diferenta ENORMA intre ce zice YHWH si ce zice un kk maca ca Luca ... sau Marcu care nu stie decat sa traga in f..d cu arcu si sa minta cum deschide gura!
Iata iti dau citatele cerute sa inveti si tu ce pretinde Dumnezeu ptr ca sa ti se spele pacatele ...lucru de care erau constienti si cei care ii vedem in versetul de la Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa ... pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,...
asta l-am postat repetat ca nu cumva sa uiti !!!!

vezi 3 Moise (adica Levitic) 4.4 .
1. Și a grăit Domnul cu Moise și a zis:
2. "Grăiește fiilor lui Israel și le spune: Dacă vreun om va păcătui din neștiință împotriva poruncilor Domnului și va face ce nu se cuvine, călcând vreuna din ele;
3. De a păcătuit arhiereu miruit și a tras pe popor la păcat, pentru păcatul său, pe care l-a săvârșit, să aducă un vițel fără meteahnă, ca jertfă Domnului pentru păcat;
4. Să înfățișeze vițelul înaintea Domnului, la ușa cortului adunării, să-și pună
...

Mai citeste singur si in ... Levitic 16.15 ...

si mai si aici vezi si in 4 Moise 28 .4..
3. Spune-le: Iată jertfele care trebuie să le aduceți Domnului: doi miei de câte un an fără meteahnă, ardere de tot necontenită, pe fiecare zi;
4. Un miel să-l aduci dimineața și pe celălalt miel să-l aduci seara.

.mai vrei sau iti ajung ? ...ptr ca ptr tine ce porunceste Yahwe nu conteaza ...ca pe tine te mantuieste Pavel si inventia sa diabolica Christos ...care recunoaste ca e STAPANUL IADULUI? (!Apoc 18)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Joi Iul 23, 2009 10:42 pm

corneliugi a scris:
Citat :
...sau aia cu opritul Soarelui in loc cand mai simplu era sa opreasca pamantul
deci era mai simplu sa opreasca pamantul...ce vrei,asta i Dumnezeul meu
Am inteles ...tu esti inca la mintea celor care cred ca Zmeu ...adica dumnezeu a furat soarele de pe cer ...si Greuceanu care l-a eliberat e mantuitorul !
Totul bine si frumos daca inca mai esti prescolar ...dac a esti adult ...e GRAV ... si sti de ce? ...ptr ca "Somnul Ratiunii naste MONSTRIII!!!"
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 8:53 am

Sursa DEX:STIH=1 vers,2 verset,iar tragi concluzii ?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 9:35 am

Citat :
Eh vezi cum te-ai luminat , asa mai merge ai observat ca in versetul urmator spune exact ce
Ei , cum te mai joci tu cu focul si cum iti mai place sa tot o dai dupa corcodus,avrame ,avrame.Tu "vezi "scripturile(spre deosebire de soimos) problema ta e atitudinea.
Citat :
Acum cu aceeasi logica dute la Cartea Genezei cap 1:26 si ai sa observi ca dupa ce tot scrie ca "Dumnezeu face si zice" in versetul 26 scrie ca nu facea singur ce facea , avea si pe altii cu el , acolo spune FACEM
Deschide ochii,priveste textul,ce spune?.VERSUL 2...DUHUL lui Dumnezeu se misca pe deasupra apelor,Ioan1(tot capitolul poate fi citit)vezi cine era a doua persoana,iar a treia o gasesti in tot capitolul 1 din Geneza
Citat :
, interesant de parca ar fi avut el nevoie da ajutor nu
Este un pic fortat ce o sa spun acum,insa _ cand Dumnezeu are nevoie de ajutor si l da singur(stiu ca nu suna bine insa ia de acolo ce am vrut sa spun,ceva mai bun nu mi a venit in minte)Daca vrei, cheia capitolului 1 din Geneza,aceasta se afla in versurile 26-27"Apoi Dumnezeu a zis:sa facem om dupa chipul Nostru"-"Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 12:58 pm

corneliugi a scris:
Ei , cum te mai joci tu cu focul si cum iti mai place sa tot o dai dupa corcodus,avrame ,avrame.Tu "vezi "scripturile(spre deosebire de soimos) problema ta e atitudinea

Si problema ta este exact cea a crestinismului ...adica incerci sa scoti in mod mincinos la suprafata unele false probleme ...iata ca singur ridici mingea:

.
Citat :
A.VERSUL 2...DUHUL lui Dumnezeu se misca pe deasupra apelor,Ioan1(tot capitolul poate fi citit)vezi cine era a doua persoana,

Raspunsul e la mintea cocosului ...odata cu nasterea luminii exista si intunericul, odata cu nastrerea binelui se naste si raul ...si mai ales odata cu existenta lui Dumnezeu ...exista si DRACU!
Acesta era duhul care se misca deasupra apelor!
Evident ca asta nu contrazice faptul ca dracu este insusi "Fiul" ...ca vedem clar ca in cer ..(veziin Apoc12.12 ) ...Dumnezeu il tranteste pe dracu jos pe pamant pana in fundu iadului ...unde vedem ca "Fiul" se lauda ca este tot ceea ce a fost in cer ...adica Diavol ..si ca acum este stapanul cheilor iadului ...adica cel cvare va mantuieste pe voi prin MOARTE ... si caruia voi i va vindeti crezand ca e Dumnezeul ...dar e de fapt AntiDumnezeul ... Razvratitul impotriva Dumnezeirii adica DRACU = Christos (nu antichristul ...ca aia e ceva extrem de pozitiv)!

Asa ca degeaba ai tu impresia ca esti priceput la scripturi ...cand nu esti capabil sa faci nici cea mai simpla asociatie logica din doua cuvinte simple ...de ex. matura si currte!...asa ca ce sa mai intelegi din asocierea Duhului care plutea pe ape ...si faptul ca Fiul a fost Trantit pe pamant ca Diavol ...ca Fiul recunoaste in Apoc 22.16 ca el este Lucifer si se va naste in familia lui David ...si ca este coborat in Iad unde este Stapanul Iadului!
Nu-i asa ca atat de multe "coincidente" te fac sa ametesti pentru ca nu esti capabil sa le patrunzi cu firul mintii si sa le luminezi cu ajutorul ratiunii?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 2:04 pm

corneliugi a scris:
Sursa DEX:STIH=1 vers,2 verset,iar tragi concluzii ?

Am observat , esti tare la cerbice si cam atat .Daca nici gramatical nu......
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

Localizare : Terra
Puncte : 174

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 2:08 pm

corneliugi a scris:
Ei , cum te mai joci tu cu focul si cum iti mai place sa tot o dai dupa corcodus,avrame ,avrame.Tu "vezi "scripturile(spre deosebire de soimos) problema ta e atitudinea.
corneliugi a scris:
Deschide ochii,priveste textul,ce spune?.VERSUL 2...DUHUL lui Dumnezeu se misca pe deasupra apelor,Ioan1(tot capitolul poate fi citit)vezi cine era a doua persoana,iar a treia o gasesti in tot capitolul 1 din Geneza , interesant de parca ar fi avut el nevoie da ajutor nu .Este un pic fortat ce o sa spun acum,insa _ cand Dumnezeu are nevoie de ajutor si l da singur(stiu ca nu suna bine insa ia de acolo ce am vrut sa spun,ceva mai bun nu mi a venit in minte)Daca vrei, cheia capitolului 1 din Geneza,aceasta se afla in versurile 26-27"Apoi Dumnezeu a zis:sa facem om dupa chipul Nostru"-"Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau"

Ai auzit de Obreja ? Asa o sucesti dupa cum iti convine , lipsa de logica te conduce prin ceea ce afirmi.Mai inainte spuneai ca Dumnezeu singur face tot acum o IMPARTI LA TREI ?
Ce ar fi sa ne spui si noua cate ceva despre Dumnezeul Tau sa intelegem si noi.

'Isus' numeste pe Yahweh , Tatal Sau SINGURUL DUMNEZEU ADEVARAT .

Acum stai pe fir , daca TATAL este SINGURUL DUMNEZEU ADEVARAT , restul de dumnezeuci pa care voi cei din religia Babilonului vi i-ati creeat (majoritatea pentru a trage foloase iar restul accepta precum o turma de capre) ce sunt ?

Si viata vecinica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, SINGURUL DUMNEZEU ADEVARAT si pe Yeshua Mesia , pe care L-ai trimes Tu. (Ioan.17:3)

Vrei viata vesnica ? IA ATITUDINE

Tu nu cunosti pe Dumnezeu omule! Daca nu ar fi fost amaratul asta de internet si cativa cu inima mai curata pentru ca Dumnezeu sa le arate , nu ai fi stiut nimic .
ACUM !!! Aduna-te omule , vino-ti in FIRE , Intrebuinteaza aceasta cheie la Geneza capitolul 1 . SUNT 3 nu ?

Veniti-va in fire, cum se cuvine, si nu pacatuiti! Caci sunt intre voi unii, cari nu cunosc pe Dumnezeu: spre rusinea voastra o spun. (1Cor.15:34)
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 3:03 pm

Citat :
Ai auzit de Obreja ? Asa o sucesti dupa cum iti convine , lipsa de logica te conduce prin ceea ce afirmi.Mai inainte spuneai ca Dumnezeu singur face tot acum o IMPARTI LA TREI
Nu eu ci scriptura spune ca "Dumnezeu a facut "Geneza 1:1.la fel cum,tot Scriptura descopera mai departe subiectul si "il imparte la trei ",cum bine ai observat si ca tot Dumnezeu il numeste si dupa ce L imparte la trei.Ce ti am spus eu (spre deosebire de tine)este doar Scriptura,insa unii nu vad : Matei 13:11
Citat :
Ce ar fi sa ne spui si noua cate ceva despre Dumnezeul Tau sa intelegem si noi.
Eu iti tot spun,insa vad ca tu dormi,crezi ca ai intelege daca as mai spune o odata?...la ce bun?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 3:30 pm

Citat :
...exista si DRACU!
Acesta era duhul care se misca deasupra apelor!
Evident ca asta nu contrazice faptul ca dracu este insusi "Fiul" ...ca vedem clar ca in cer ..(veziin Apoc12.12 ) ...Dumnezeu il tranteste pe dracu jos pe pamant pana in fundu iadului ...unde vedem ca "Fiul" se lauda ca este tot ceea ce a fost in cer ...adica Diavol ..si ca acum este stapanul cheilor iadului ...adica cel cvare va mantuieste pe voi prin MOARTE ... si caruia voi i va vindeti crezand ca e Dumnezeul ...dar e de fapt AntiDumnezeul ... Razvratitul impotriva Dumnezeirii adica DRACU = Christos (nu antichristul ...ca aia e ceva extrem de pozitiv)!
Pentru un roman de al sau,Marin Preda a creat un personaj,pe "Cocosila" care avea o replica :"pai vezi ca esti prost" si parerea mea este ca idea ia venit dupa ce a auzit pe unul ca tine vorbind.
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 3:46 pm

corneliugi a scris:
Dumnezeu il numeste si dupa ce L imparte la trei.... Matei 13:11

Cine imparte la trei ???
Iar vorbesti fara dovezi ??? Unde scrie ca imparte la 3 ??? cyclops
nu bate campii cu matei 13:11 , caci daca tie tia fost dat sa cunosti tainele imparatiei cerurilor ai fi capabil sa ne explici , MACAR , punctul tau de plecare , adica TRINITATEA , dar tu si alti religionisti spuneti ca TRINITATEA este o TAINA pe care nu o stie nimeni .

Caci, pe cand strabateam cetatea voastra si ma uitam de aproape la lucrurile la cari va inchinati voi, am descoperit chiar si un altar, pe care este scris: "Unui Dumnezeu necunoscut!" Ei bine, ceeace voi cinstiti, fara sa cunoasteti, aceea va vestesc eu. (Fapt.17:23)

Deci , daca tu detii tainele scriene si noua amaratilor ce este cu TRINITATEA asta a ta , sau va inchinati cumva UNUI DUMNEZEU NECUNOSCUT , cum scrie in citatul de mai sus ?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 4:00 pm

Citat :
dar tu si alti religionisti spuneti ca TRINITATEA este o TAINA pe care nu o stie nimeni .
Mai omule tu faci praf limba romana;ce i ala un "religionist"
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 4:04 pm

Citat :
Cine imparte la trei ???
Iar vorbesti fara dovezi ??? Unde scrie ca imparte la 3 ???
Tocmai te citasem ,citeste ce ai postat
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 4:05 pm

corneliugi a scris:
Citat :
dar tu si alti religionisti spuneti ca TRINITATEA este o TAINA pe care nu o stie nimeni .

Iar incepi ? Mi-am dat sema .....

Sa inteleg ca numai atat poti ?
Daca detii tainele , te rog , explica-ne si noua ca sa fim si noi mantuiti !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 4:16 pm

corneliugi a scris:
Marin Preda a creat un personaj,pe "Cocosila" care avea o replica :"pai vezi ca esti prost" si parerea mea este ca idea ia venit dupa ce a auzit pe unul ca tine vorbind.
Cred ca realizezi ca parerea ta ma lasa mai rece decat crivatul cand imi trece prin izmene!

Asa ca decat sa mai comentezi bazaconii ...vino si tu cu contraargumente!
hai sa le luam la rand ...ca sa vedem cine e prost si cine nu?
1)Nu scrie in Apoc 12.12 cu Dumnezeu l-a expediat pe dracu pe pamant?
2) Nu recunoaste Lucifer ca va veni pe pamant in familia lui David sa isi vesteasca propria biserica? (vezi Apoc16.22)
3) Nu confirma Petru ca asteapta sa apara dintr-un loc intunecos Lucifer si ca ii va vesti biserica? (nu sinagoga) vezi 2 Petru 1. 19
4) nu anunta cel trantit in Iad adica Lucifer ca el este ceea ce a fost si pana acum (adica tot Dracu) si ca e Stapanul cheilor mortii si ale iadului?

Na vezi ...asta este Christos ... adica dracu ...cel care era inainte de toti vecii ..."cel dintai si cel de pe urma"...pentru ca in naivitatea ta nu crezi ca un biet OM ca Isus este constient de biografia lui cereasca ...adica este asa cum esti si tu ...care CRED ca inainte de a te naste(vezi ca si eu pot fi credincios) ..ai fost sluga umila la cazanul cu smoala ... acum nu stiu exact daca ai fost ...sau daca vei fi ...dar oricum nu are importanta ca si tu ca si Christos veti fi ceea ce ati fost si inainte ... demoni!

Ramane sa ma contrazici referitor la aceste citate din biblie!....bine inteles daca esti capabil sa o faci?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 4:53 pm

Soimos a scris:
pt Cornel Ramane sa ma contrazici referitor la aceste citate din biblie!....bine inteles daca esti capabil sa o faci?

Nu e in stare decat sa observe greselile gramaticale ale altora , atat ia mai ramas saracutul Mad , eu spun sa il lasam se se 'imbucure' macar cu iluziile slovei pe care o slujeste .
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 4:57 pm

corneliugi a scris:

1.excessive or exaggerated religious zeal.
2.affected or pretended religious zeal.
Origin:
1785–95; religion + -ism

Related forms:
re⋅li⋅gion⋅ist, noun
re⋅li⋅gion⋅is⋅tic, adjective
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 10:03 pm

Citat :
Asa ca decat sa mai comentezi bazaconii ...vino si tu cu contraargumente!
hai sa le luam la rand ...ca sa vedem cine e prost si cine nu?
Hai sa vedem
Citat :
1)Nu scrie in Apoc 12.12 cu Dumnezeu l-a expediat pe dracu pe pamant?
Aici am sa ti dau nota de trecere,nu una mare,dar de trecere.
Citat :
2) Nu recunoaste Lucifer ca va veni pe pamant in familia lui David sa isi vesteasca propria biserica? (vezi Apoc16.22)
Aici esti prost(scuza ma dar tu ai facut regula jocului).1 Nu este adevarat ce spui,niciunde nu se pomeneste asta.2 Apocalipsa 16:22 nu exista...doar gargauni in capul tau.
Citat :
3) Nu confirma Petru ca asteapta sa apara dintr-un loc intunecos Lucifer si ca ii va vesti biserica? (nu sinagoga) vezi 2 Petru 1. 19
Unu:Aici nu pomeneste nimic despre Biserica si doi:este vorba de speranta care o aduce venirea zorilor (anuntata prin luceafarul de dimineata,un moment astronomic al zilei ),dupa intunericul noptii,intuneric in care poti rezista doar luand seama la "cuvantul prorociei ".Aici din nou esti prost(cer iertare,din nou,e regula ta)
Citat :
4 nu anunta cel trantit in Iad adica Lucifer ca el este ceea ce a fost si pana acum (adica tot Dracu) si ca e Stapanul cheilor mortii si ale iadului?
Nu ai referinta asa ca o iau drept o parere fara valoare.Pare rau insa calificativul ultimei intrebari este ca al ultimelor doua.Daca trag linie si raspund la intrebarea ta,cea cu cine e prost si cine nu i...
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Vin Iul 24, 2009 10:14 pm

Citat :
Daca detii tainele , te rog , explica-ne si noua ca sa fim si noi mantuiti !
De ce vrei sa treci la alt subiect?nu am auzit si parerea ta cu privire la Geneza 1 tre' sa mi arati si tu"concluziile tale" ,dirigintele de santier echipa de lucratori,macarale,betoane etc.De ce vrei sa treci la mantuire?,fiecare lucru la vremea lui.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Sam Iul 25, 2009 7:09 am

corneliugi a scris:
Aici esti prost
Deja faptul ca te exprimi astfel ne dovedeste ca tu n u esti un crestin ci un fariseu care s-a vandut pentru un interes (viata vesnica ...evident ca in iad)
Iata de ce ca sa vezi mai bine cine este prost:
22. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.

... iar daca ai acceptat versetul din Apoc 12.12 ...deja esti sah mat pentru ca nu exista nici un alt personaj mitologic trimis de Dumnezeui din cer la pamanteni ...mai ales unul care sa produca atata rau cat ne previne Dumnezeu si ne-o dovedeste Istoria!

Cat despre citatul cu pricina ...ai dreptate ...am gresit ...el este Apocalipsa 22.16

Citat :

(scuza ma dar tu ai facut regula jocului).
Asa este ... chiar in timp ce am scris Apocalipsa!...iarasi nu esti logic?

Citat :

Citat :
Unu:Aici nu pomeneste nimic despre Biserica si doi:este vorba de speranta care o aduce venirea zorilor (anuntata prin luceafarul de dimineata,un moment astronomic al zilei ),
Evident ca ai dreptate ...dar numai ca e pe dos decat ceea ce crezi ...Luceafarul ...se traduce in limba latina L U C I F E R ... de ce latina ...ptr ca cuvantul apare in Biblia Vulgata care era scrisa in latina ... iar cei care au tradus Biblia in limba romana au tradus si numele ...asa ca cei inculti nu au cum sa isi deie seama ...in plus de asta si Lucifer si Luceafarul inseamna acelasi lucru ...adica planeta Venus ...sau steaua stralucitoare a diminetii ...pricepi ? ...sau trebuie sa iti desenez ca sa intelegi chestii din astea simple?

Iata ca sa fie mai clar ...inclusiv "traducerea":
Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina și Sămânța lui David, Luceafărul strălucitor de dimineață.

Eu Isus (cred ca intelegi despre cine e vorba) a trimis " profetia" prin mesagerul sau .... Si iata ca mai confirma odata cine este ...adica din familia lui David ...ca sa nu poata fi confundat cu altii cu acelasi nume ...adica Luceafarul stralucitor de dimineata
...adica L U C I F E R !!!!!! e clar? daca nu e clar in mintea ta mai deschide un dictionar ca sa vezi ce inseamna ...sau vrei un link de la mine catre Wikipedia ca sa te lamuresti?

Citat :

dupa intunericul noptii intuneric in care poti rezista doar luand seama la "cuvantul prorociei ".Aici din nou esti prost(cer iertare,din nou,e regula ta
Dupa mintea ta redusa ...asa o fi parand ... pentru ca nici tu nu rezisti noaptea decat prin "cuvantul prorociei" ... nu-i asa?
2 Petru 1. 19 Și avem cuvântul prorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre.

...aici este vorba de exact acea Stea stralucitoare de dimineata (numiti-o cum va place ...Luceafar sau Lucifer ...ca tot aia e)...cea care ii proroceste lui Petru ca va veni sa isi faca biserica sa ...nu cuvantul sau ...pentru ca Christos din cer ...alias dracu azvarlit pe pamant de tatal sau ..... adica ala care recunoaste ca e Luceafarul venit din INTUNERIC ... nu cuvinte vine sa ne spuna ... ci vine sa isi faca o BISERICA...ghici care?

Daca ai avea capacitatea de a face o legatura simpla intre aceste doua citate ...in mod sigur ai intelege ...dar unde nu e ...nici Dumnezeu nu pretinde.

Citat :

Citat :
4 nu anunta cel trantit in Iad adica Lucifer ca el este ceea ce a fost si pana cum (adica tot Dracu) si ca e Stapanul cheilor mortii si ale iadului?
Nu ai referinta asa ca o iau drept o parere fara valoare.Pare rau insa calificativul ultimei intrebari este ca al ultimelor doua.Daca trag linie si raspund la intrebarea ta,cea cu cine e prost si cine nu i...
Ce referinta mai vrei decat versetul cu pricina ? ...sau ce scrie in Apocalipsa esta kkt si n u referinta?
Intreaba si pe un copil de 6 ani daca stie cine e stapanul iadului ...si mai invata si tu de la el ceva!
Si de parca toate acestea nu ar fi destule ...iata ca tot in aceasi Apocalipsa 18 suntem avertizati sa iesim din biserica Diavolului!!!

2. Și a strigat cu glas puternic și a zis: A căzut! A căzut Babilonul cel mare și a ajuns locaș demonilor, închisoare tuturor duhurilor necurate, și închisoare tuturor păsărilor spurcate și urâte.
3. Pentru că din vinul aprinderii desfrânării ei au băut toate neamurile și împărații pământului s-au desfrânat cu ea și neguțătorii lumii din mulțimea desfătărilor ei s-au îmbogățit.
4. Și am auzit un alt glas din cer, zicând: Ieșiți din ea, poporul meu, ca să nu vă faceți părtași la păcatele ei și să nu fiți loviți de pedepsele sortite ei;
5. Fiindcă păcatele ei au ajuns până la cer și Dumnezeu Și-a adus aminte de nedreptățile ei.
6. Dați-i înapoi, precum v-a dat și ea și, după faptele ei, cu măsură îndoită, îndoit măsurați-i; în paharul în care v-a turnat, turnați-i de două ori.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Sam Iul 25, 2009 10:18 am

Citat :
[quote="Soimos"]
corneliugi a scris:
Aici esti prost
Deja faptul ca te exprimi astfel ne dovedeste ca tu n u esti un crestin ci un fariseu care s-a vandut pentru un interes (viata vesnica ...evident ca in iad)
astea sunt cuvintele tale(deci "exprimarea ta")vezi ti postarea anterioara sau "uiti de la mana la gura"
Citat :
hai sa le luam la rand...ca sa vedem cine e prost si cine nu
Tu ai facut propunerea iar eu am intrat in joc...
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Sam Iul 25, 2009 10:33 am

Citat :
Iata de ce ca sa vezi mai bine cine este prost:[color=darkred]
22. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.
O,soimos...te rog frumos,te strecori cu nesimtire intr o clasa unde nu ti ai locul,tu nu mi esti frate ,tu esti vrajmas adevarului si oricum ai invarti o nu ti ai locul printre fratii mei.Locul tau este in 1 Petru2:15,invata te sa ti ocupi locul pe care l meriti(pentru ca tu il alegi si daca nu te indrepti cu Domnul asa il vei avea pentru vesnicie)
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Sam Iul 25, 2009 11:33 am

Soimos a scris:

Si de parca toate acestea nu ar fi destule ...iata ca tot in aceasi Apocalipsa 18 suntem avertizati sa iesim din biserica Diavolului!!!

2. Și a strigat cu glas puternic și a zis: A căzut! A căzut Babilonul cel mare și a ajuns locaș demonilor, închisoare tuturor duhurilor necurate, și închisoare tuturor păsărilor spurcate și urâte.
3. Pentru că din vinul aprinderii desfrânării ei au băut toate neamurile și împărații pământului s-au desfrânat cu ea și neguțătorii lumii din mulțimea desfătărilor ei s-au îmbogățit.
4. Și am auzit un alt glas din cer, zicând: Ieșiți din ea, poporul meu, ca să nu vă faceți părtași la păcatele ei și să nu fiți loviți de pedepsele sortite ei;
5. Fiindcă păcatele ei au ajuns până la cer și Dumnezeu Și-a adus aminte de nedreptățile ei.
6. Dați-i înapoi, precum v-a dat și ea și, după faptele ei, cu măsură îndoită, îndoit măsurați-i; în paharul în care v-a turnat, turnați-i de două ori.

AMIN.(executie in public)
Toti cei ce aveti Dumnezeul TRINITAR sau TRIUNIC dupa capetele voastre triunghiulare , VA INCLUDETI AICI , pentru ca ati urmat pasii CURVEI , degeaba ati lasat anumite ritualuri si doctrine , ca aveti restul ca sa fiti parte din Babilonul modern.
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Sam Iul 25, 2009 11:52 am

corneliugi a scris:
,dirigintele de santier echipa de lucratori,macarale...

Aveti ravna in voi dar FARA PRICEPERE .
Romani 10:2-3
2. Le marturisesc , ca ei au ravna pentru Dumnezeu , dar fara pricepere .
3. pentruca, intrucat n-au cunoscut neprihanirea, pe care o da Dumnezeu, au cautat sa-si puna inainte o neprihanire a lor insisi, si nu s-au supus astfel neprihanirii, pe care o da Dumnezeu.
_ _ _ _ _ _ _

Pentruca prin El au fost facute toate lucrurile cari sunt in ceruri si pe pamant, cele vazute si cele nevazute: fie scaune de domnii, fie dregatorii, fie domnii, fie stapaniri. Toate au fost facute prin El si pentru El. (Col.1:16)

Deci ce a urmat dupa Yeshua ca si creatie a fost facut PRIN EL , SAU CU AJUTORUL LUI .

so...acolo unde scrie Dumnezeu a facut , a facut intradevar dar IMPREUNA CU EL - deci NU NUMAI DUMNEZEU SINGUR A FACUT .
Iar Yeshua NU E DUMNEZEU conform Ioan 17:3 :

3. Si viata vecinica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat si pe Isus Hristos, pe care L-ai trimes Tu.

Deci 'triunghiule' NU DUMNEZEU SINGUR A FACUT CI CU AJUTORUL LUI , YESHUA .

IATA :

27. Cand a intocmit Yahve cerurile, eu eram de fata; cand a tras o zare pe fata adancului,
28. cand a pironit norii sus, si cand au tasnit cu putere izvoarele adancului,
29. cand a pus un hotar marii, ca apele sa nu treaca peste porunca Lui, cand a pus temeliile pamantului,
30. EU ERAM MESTERUL LUI, la lucru langa el, si in toate zilele eram desfatarea Lui, jucand neancetat inaintea Lui,
31. jucand pe rotocolul pamantului Sau, si gasindu-mi placerea in fiii oamenilor.
A avut MESTER sau nu ?
FATARNICULE , Mormant varuit plin cu oasele mortilor pe care i-ati omorati VOI cu religia SATANEI , amagindu-i , cu DUMNEZEUL VOSTRU TRINITAR si cu invataturile Satanei - va veti primi partea cu varf si indesat , veti gusta din vinul maniei lui Dumnezeu
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Sam Iul 25, 2009 4:56 pm

Citat :
Deci ce a urmat dupa Yeshua ca si creatie a fost facut PRIN EL , SAU CU AJUTORUL LUI .
Partea asta ...vrei sa mi o explici mai pe larg,te rog.Restul am priceput(exceptand micile rautati)
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Sam Iul 25, 2009 6:30 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Partea asta ...vrei sa mi o explici mai pe larg,te rog.Restul am priceput(exceptand micile rautati)

Daca restul ai inteles e oK.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Sam Iul 25, 2009 8:20 pm

Citat :
Daca restul ai inteles e oK
Nu ti face iluzii,am vrut sa ti spun ca ti am inteles punctul de vedere.O sa mai am ceva intrebari,daca se poate.Deocamdata astept raspuns la intrebarea pusa
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Dum Iul 26, 2009 12:36 pm

No,avram baiete,pe unde mi umbli.Ai de gand sa mi mai raspunzi? or ba.Chiar asa de grea o fo intrebarea?. Nu ma dezamagi ma "fisior".
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Lun Iul 27, 2009 9:32 am

avraaaamm,you can run,but you can't hide,boy...or you can?,chickeeeeeen! pale
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Lun Iul 27, 2009 1:25 pm

corneliugi a scris:
astept raspuns la intrebarea pusa

Hai sa nu intram in alte subiecte , fiecare la vremea lui.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Lun Iul 27, 2009 3:22 pm

Citat :
Hai sa nu intram in alte subiecte , fiecare la vremea lui
Aia i invatat o de la mine...
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: isterie in masa   Lun Iul 27, 2009 3:30 pm

Citat :
Iar Yeshua NU E DUMNEZEU conform Ioan 17:3 :
Daca Isus nu este DUMNEZEU,atunci spune tu,ce este(asta ca sa ramanem tot la subiect),multumit?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: isterie in masa   

Sus In jos

isterie in masa
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Teze, Sinteze si Antiteze crestine-
Mergi direct la: