Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Intrebari si raspunsuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18 ... 24  Urmatorul
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum Aug 26, 2012 8:45 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
Sunt si aici cele enumerate de tine, doar cu diferenta ca somerii primesc un ajutor mai mare ca salariile voastre,+ asistenta medicala gratuita + medicamente compensate , asa ca aici nu sufera decat prostii fara minte ptr ca ceilalti beneficiaza de posibilitatile cele mai avansate ale medicinei astfel incat chiar muribund sa fi ...nu suferi nimic ptr ca primesti calmante ptr durere!

Si aici sunt oameni care beneficiaza de cele mai bune tratamente si facilitati!
Da sunt si pe la voi catziva care traiesc ca in occident!
Altii au biserica si pe Dumnezeu si lasa totul in puterea lui.
Iar altii , si astia sunt cei mai multi, nu au nici bani ptr medicamente!

Da,asa este ca peste tot!
Sus In jos
NICOLETA1980
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 94
Data de inscriere : 24/08/2012

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun Aug 27, 2012 2:21 pm

EmaLovesJesus, comenteaza-mi te rog textul urmator!
Te rog frumos!

Stricăciunea oamenilor.
1 Când au început oamenii să se înmulțească pe fața pământului și li s-au născut fete,
Gen 1.28;
2 fiii lui Dumnezeu au văzut că fetele oamenilor erau frumoase; și din toate și-au luat de neveste pe acelea pe care și le-au ales.
Deut 7.3-4;
3 Atunci Domnul a zis: „Duhul Meu nu va rămâne pururi în om, căci și omul nu este decât carne păcătoasă: totuși zilele lui vor fi de o sută douăzeci de ani.”
Gal 5.10-17; 1Pet 3.19-20; Ps 78.39;
4 Uriașii erau pe pământ în vremurile acelea și chiar și după ce s-au împreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor și le-au născut ele copii: aceștia erau vitejii care au fost în vechime, oameni cu nume.
5 Domnul a văzut că răutatea omului era mare pe pământ și că toate întocmirile gândurilor din inima lui erau îndreptate în fiecare zi numai spre rău.
Gen 8.21; Deut 29.19; Prov 6.18; Mat 15.19;
6 I-a părut rău Domnului că a făcut pe om pe pământ și S-a mâhnit în inima Lui.
Num 23.19; 1Sam 15.11-29; 2Sam 24.16; Mal 3.6; Iac 1.17; Isa 63.10; Efes 4.30;
7 Și Domnul a zis: „Am să șterg de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut, de la om până la vite, până la târâtoare și până la păsările cerului; căci Îmi pare rău că i-am făcut.”
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun Aug 27, 2012 3:03 pm

Pana comenteaza Ema, am sa incerc eu un comentariu, dar nu neaparat si o explicatie...

In primul rand, aflam ca dumnezeu avea mai multi fii, deci Isus e un puradel facut mai la batranete... si cu o muritoare, deci nu unul pur sange ci un fel de semi-zeu!

In al doilea rand, cu cine a facut dumnezeu primii sai copii?

In al treilea rand, generatiile urmatoare de oameni, de dupa imperecherea cu fiii lui dumnezeu, au fost generatii atat de rele, incat dumnezeu s-a gandit sa le starpeasca de pe fata pamantului. Fii lui dumnezeu erau tot atat de rai ca si tatal lor, cel care omora oamenii dupa cum i se ridica lui, deci acestia au determinat rasa umana sa degenereze prin imperecherea cu ei.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun Aug 27, 2012 7:50 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
Sunt si aici cele enumerate de tine, doar cu diferenta ca somerii primesc un ajutor mai mare ca salariile voastre,+ asistenta medicala gratuita + medicamente compensate , asa ca aici nu sufera decat prostii fara minte ptr ca ceilalti beneficiaza de posibilitatile cele mai avansate ale medicinei astfel incat chiar muribund sa fi ...nu suferi nimic ptr ca primesti calmante ptr durere!

Si aici sunt oameni care beneficiaza de cele mai bune tratamente si facilitati!

Ce vorbesti?????
Asta doar in mintea ta aberata de om care nu stie nimic dar crede totul a proasta!
In Germania nu exista DECAT medicamente compensate ptr toata lumea si bineinteles pentru copii gratuite.
Nu exista cuvantul NU ESTE medicamentul decat atunci cand este urmat de afirmatia ca pina dupa amiaza va fi si vi le trimitem acasa ca sa nu va deranjati!
Nu exista plata pentru nicio operatie cat de scumpa si cat de moderna, decat in cazul spitalelor de lux in care bogatanii nu vor sa imparta camera cu oamenii normali.
Nu mai vorbi prostii fara sa stii, pentru ca lumea normala din occident nu este tot aia cu Romania religioasa in proportie de 95% ...sau cu alte cuvinte populata de ignoranti!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar Aug 28, 2012 8:51 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Ce vorbesti?????
Asta doar in mintea ta aberata de om care nu stie nimic dar crede totul a proasta!
In Germania nu exista DECAT medicamente compensate ptr toata lumea si bineinteles pentru copii gratuite.
Nu exista cuvantul NU ESTE medicamentul decat atunci cand este urmat de afirmatia ca pina dupa amiaza va fi si vi le trimitem acasa ca sa nu va deranjati!
Nu exista plata pentru nicio operatie cat de scumpa si cat de moderna, decat in cazul spitalelor de lux in care bogatanii nu vor sa imparta camera cu oamenii normali.
Nu mai vorbi prostii fara sa stii, pentru ca lumea normala din occident nu este tot aia cu Romania religioasa in proportie de 95% ...sau cu alte cuvinte populata de ignoranti!

Draga ,stai linistit ca eu am fost in Germania si in vizita si la lucru.Nu este atat de roz cum pretinzi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar Aug 28, 2012 10:38 am

EmaLovesJesus a scris:

Draga ,stai linistit ca eu am fost in Germania si in vizita si la lucru.Nu este atat de roz cum pretinzi.

Evident ca atunci cand vii din comuna primitiva in care ai terminat o scoala despre care chiar presedintele tarii spunea ca scoate numai tampiti si idioti, si te duci sa stergi curu plin de rahat al babelor paralizate sau demente din familiile sarace, nu este nimic pozitiv, dar asta nu inseamna ca acea baba nu avea asigurarea medicala asigurata, ci doar ca societatea nu isi permite sa trimita un ingrijitor pentru mai mult de 4 ore pe zi, in timp ce cei "cu studii superioare de sters curu ...chiar si cu diploma inutila) preseteaza servicii 24 de ore pe zi ptr o jumatate de salar cat il primeste o ingrijitoare care sta numai 4 ore!
Avanataj tu si familia ta ca nu muriti de foame in Romania !
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar Aug 28, 2012 12:02 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Evident ca atunci cand vii din comuna primitiva in care ai terminat o scoala despre care chiar presedintele tarii spunea ca scoate numai tampiti si idioti, si te duci sa stergi curu plin de rahat al babelor paralizate sau demente din familiile sarace, nu este nimic pozitiv, dar asta nu inseamna ca acea baba nu avea asigurarea medicala asigurata, ci doar ca societatea nu isi permite sa trimita un ingrijitor pentru mai mult de 4 ore pe zi, in timp ce cei "cu studii superioare de sters curu ...chiar si cu diploma inutila) preseteaza servicii 24 de ore pe zi ptr o jumatate de salar cat il primeste o ingrijitoare care sta numai 4 ore!
Avanataj tu si familia ta ca nu muriti de foame in Romania !

Nu as cobori atat de mult incat sa sterg la fund babe!Am lucrat la o pizzerie,faceam salate cu tot felul de sosuri!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Aug 29, 2012 6:28 am

EmaLovesJesus a scris:

Nu as cobori atat de mult incat sa sterg la fund babe!Am lucrat la o pizzerie,faceam salate cu tot felul de sosuri!

Vai de tine si de capul tau aiurit de crestina "iubitoare de oameni"!

Sa ingrijesti un infirm inseamna pentru tine "sa te cobori"?

Chiar nu ti-e rusine sa faci o asemenea afirmatie sau nu realizezi ca esti cu adevarat inconstienta?

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Aug 29, 2012 5:23 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Vai de tine si de capul tau aiurit de crestina "iubitoare de oameni"!

Sa ingrijesti un infirm inseamna pentru tine "sa te cobori"?

Chiar nu ti-e rusine sa faci o asemenea afirmatie sau nu realizezi ca esti cu adevarat inconstienta?

Nu as face acest lucru pentru bani pentru ca nu duc lipsa.Dar,daca este nevoie de ajutorul meu,o fac cu placere!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Aug 29, 2012 5:56 pm

NICOLETA1980 a scris:

EmaLovesJesus, comenteaza-mi te rog textul urmator!
Te rog frumos!

Stricăciunea oamenilor.
1 Când au început oamenii să se înmulțească pe fața pământului și li s-au născut fete,
Gen 1.28;
2 fiii lui Dumnezeu au văzut că fetele oamenilor erau frumoase; și din toate și-au luat de neveste pe acelea pe care și le-au ales.
Deut 7.3-4;
3 Atunci Domnul a zis: „Duhul Meu nu va rămâne pururi în om, căci și omul nu este decât carne păcătoasă: totuși zilele lui vor fi de o sută douăzeci de ani.”
Gal 5.10-17; 1Pet 3.19-20; Ps 78.39;
4 Uriașii erau pe pământ în vremurile acelea și chiar și după ce s-au împreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor și le-au născut ele copii: aceștia erau vitejii care au fost în vechime, oameni cu nume.
5 Domnul a văzut că răutatea omului era mare pe pământ și că toate întocmirile gândurilor din inima lui erau îndreptate în fiecare zi numai spre rău.
Gen 8.21; Deut 29.19; Prov 6.18; Mat 15.19;
6 I-a părut rău Domnului că a făcut pe om pe pământ și S-a mâhnit în inima Lui.
Num 23.19; 1Sam 15.11-29; 2Sam 24.16; Mal 3.6; Iac 1.17; Isa 63.10; Efes 4.30;
7 Și Domnul a zis: „Am să șterg de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut, de la om până la vite, până la târâtoare și până la păsările cerului; căci Îmi pare rău că i-am făcut.”

Dumnezeu a dorit sa aiba o familie, copii care sa Il iubeasca si sa traiasca in armonie deplina cu El. Insa, oamenii au pacatuit si au trait in pacat, intristand pe Dumnezeu care este sfant.''I-a parut rau Domnului ca L-a facut pe om pe pamant.” Apoi continua “…si s-a mahnit in inima Lui.” Acest verset declara ca Dumnezeu a regretat ca l-a creat pe om, dar vedem ca Dumnezeu nu a rasturnat decizia creatiei! In loc de distrugere, prin Noe, Dumnezeu a lasat omul sa continue sa existe pe pamant, iar contextul acestui pasaj ne arata starea de pacat a omenirii, stare care a provocat mahnirea Lui Dumnezeu, nu existenta omului. Sa ne uitam la Iona 3:10 “…Atunci DOMNUL s-a cait de raul pe care hotărase sa li-l faca, si nu l-a facut.” Din nou gasim acelas cuvant in limba Ebraica care exprima “parere de rau.” De ce “i-a parut rau Lui Dumnezeu” pentru ceea ce a planificat pentru cei din Ninive? Pentru ca ei si-au schimbat inima si caile lor de la neascultare la ascultare de Dumnezeu.
Sus In jos
NICOLETA1980
Pedestras
Pedestras

Varsta : 36
Localizare : CALARASI
Puncte : 96

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Aug 29, 2012 6:19 pm

TU ti-ai ucide copilul daca pacatuieste ?!
Sus In jos
NICOLETA1980
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Aug 29, 2012 6:20 pm

L-ai ucide si-ai face altul pentru ca sta in puterea ta ?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Aug 29, 2012 6:32 pm

NICOLETA1980 a scris:
L-ai ucide si-ai face altul pentru ca sta in puterea ta ?

Draga mea, ca sa intelegi pe Dumnezeu trebuie sa stii ca in atributele Lui este drept si sfant. In dreptatea Sa, El trebuie sa pedepseasca pacatul. Dar in marea Sa dragoste, tot El plateste pretul pentru pacatele noastre, daruind pe singurul Sau Fiu la Golgota pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Sus In jos
NICOLETA1980
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Aug 29, 2012 7:04 pm

"Draga mea, ca sa intelegi pe Dumnezeu trebuie sa stii ca in atributele Lui este drept si sfant. In dreptatea Sa, El trebuie sa pedepseasca pacatul. Dar in marea Sa dragoste, tot El plateste pretul pentru pacatele noastre, daruind pe singurul Sau Fiu la Golgota pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica."

Draga mea nu stiu sa-ti raspund citandu-te ( asa ca i-am dat copy paste) o sa-ti spun un lucru simplu : NIMENI NU ARE DREPTUL SA IA VIATA CUIVA ! si mai cu seama asa masacru : 7 Și Domnul a zis: „Am să șterg de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut, de la om până la vite, până la târâtoare și până la păsările cerului; căci Îmi pare rău că i-am făcut.” Cu atat mai mult mult un dumnezeu sfant!

Pf ! sa-ti expun ideea mea! Eu as vrea sa cred in dumnezeu , dar nu pot ( sa nu ma iei cu d-alea : " daca poti vrei "), chiar nu pot.
Aplicand la realitatea mea de zi cu zi , ceea ce scrie in biblie n-are nicio legatura!
Mi-e teama totusi ca , poate chiar citind aceste randuri , persoane interesate din cadrul bisericii , rescriu biblia tocmai pentru a fi de actualitate , ptr a o face credibila!

Tu nu mi-ai raspuns la intrebare : ti-ai ucide copilul daca-ar pacatui ?
Ai face-o ?
Raspunsul tau este ( cel mai probabil )NU ( daca-i da anunta-ma , nimic nu-i exlus pana la proba contrarie)! Explica-mi atunci cum se face ca dumnezeu cel sfant , pur, tatal ...etc...are dreptul .. si mai explica-mi , te rog... cum tu poti intelege si accepta motivele lui cand vine vorba de-un masacru in masa.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Aug 29, 2012 7:42 pm

NICOLETA1980 a scris:
"Draga mea, ca sa intelegi pe Dumnezeu trebuie sa stii ca in atributele Lui este drept si sfant. In dreptatea Sa, El trebuie sa pedepseasca pacatul. Dar in marea Sa dragoste, tot El plateste pretul pentru pacatele noastre, daruind pe singurul Sau Fiu la Golgota pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica."

Draga mea nu stiu sa-ti raspund citandu-te ( asa ca i-am dat copy paste) o sa-ti spun un lucru simplu : NIMENI NU ARE DREPTUL SA IA VIATA CUIVA ! si mai cu seama asa masacru : 7 Și Domnul a zis: „Am să șterg de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut, de la om până la vite, până la târâtoare și până la păsările cerului; căci Îmi pare rău că i-am făcut.” Cu atat mai mult mult un dumnezeu sfant!

Pf ! sa-ti expun ideea mea! Eu as vrea sa cred in dumnezeu , dar nu pot ( sa nu ma iei cu d-alea : " daca poti vrei "), chiar nu pot.
Aplicand la realitatea mea de zi cu zi , ceea ce scrie in biblie n-are nicio legatura!
Mi-e teama totusi ca , poate chiar citind aceste randuri , persoane interesate din cadrul bisericii , rescriu biblia tocmai pentru a fi de actualitate , ptr a o face credibila!

Tu nu mi-ai raspuns la intrebare : ti-ai ucide copilul daca-ar pacatui ?
Ai face-o ?
Raspunsul tau este ( cel mai probabil )NU ( daca-i da anunta-ma , nimic nu-i exlus pana la proba contrarie)! Explica-mi atunci cum se face ca dumnezeu cel sfant , pur, tatal ...etc...are dreptul .. si mai explica-mi , te rog... cum tu poti intelege si accepta motivele lui cand vine vorba de-un masacru in masa.

Eu nu pot sa ma compar cu Atotputernicul Dumnezeu,Creatorul.El poate sa faca ce doreste cu ce este al Sau.La fel cum face olarul cu vasul sau.
Sus In jos
NICOLETA1980
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Aug 29, 2012 8:14 pm

N-am inteles nimic Ema ! Nu mi-ai raspuns cu nimic la obiect ! Stii ...n-am 5-6 ani ...Era mult mai fair-play sa-mi raspunzi : "Bai Nicoleta adevarul este ca habar n-am ce sa-ti raspund, eu cred in dumnezeu si mi-e teama sa ma rup de acesta credinta , ptr ca mi s-ar zdruncina toate ideile si mi-as pierde puternic simtul orientarii prin viata"( ma rog asta-i o varianta , puteai sa raspunzi orice , dar mai la obiect )!Te-as fi inteles.
Dar macar la intrebarea cu copilul puteai sa spui un categoric : nu!!!!!ptr ca nu l-ai fi contrazis pe dumnezeu , ci doar ti-ai fi exprimat tu clar sentimentul matern asa cum este firesc.

Uite ! Eu traiesc in acest moment , tu traiesti !Smile)

Daca dumnezeu ar decide maine ca misiunea mea s-a incheiat pe pamant... tu ai fi impacata cu ideea, ptr ca asa a decis si a dorit el ,
Daca maine copilul meu n-ar mai exista , EU n-as putea sa accept ideea ca "Atotputernicul Dumnezeu,Creatorul.El poate sa faca ce doreste cu ce este al Sau.La fel cum face olarul cu vasul sau."
ma intelegi ???

Este complicat !
N-am cum sa accept ideea ca ceva , o divinitate , indiferent cum l-ar chema , sta p-acolo undeva ( ca faza cu cerul a cazut de cand cu aselenizarea).. ascuns... nimeni nu stie pe unde , si decide el soarta noastra a muritorilor pacatosi !

Nu ma intreba care-i adevarul ! Nu-l cunosc , dar cat voi trai si voi putea ... voi cerceta!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Aug 29, 2012 8:42 pm

EmaLovesJesus a scris:
El poate sa faca ce doreste cu ce este al Sau.La fel cum face olarul cu vasul sau.

Da si tocmai de aceea acest dumnezeu este un zeu rau si criminal, deoarece are posibilitatea sa aleaga, iar alegerea sa este de a omora oamenii si a-i pedepsi tocmai pe cei care nu pacatuiesc doh Daca nu ar fi asa, atunci cum de mama masii aia rai prospera peste tot in lume iar copii nevinovati mor de foame? Unde-i dreptatea despre care vorbesti? Unde-i ca nu se vede pe nicaieri...

Un olar bun are grija de oalele sale, unul prost si rau da cu bata-n ele ca nu-s asa cum vrea el, de parca altcineva le-ar fi facut. Multa ipocrizie in lumea asta!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Vin Sept 07, 2012 5:05 am

Oare din ce cauza Dumnezeu a Creat lumea tocmai prin Cuvant?
La ce sa aibe Spiritul Suprem nevoie de cuvinte pentru creatia Sa si nu de fapte?
Avea Spiritul Suprem nevoie dr un organ al vorbirii ca sa vorbeasca cu cine? Si daca poate vorbi de ce nu vorbeste cu oamenii? Cuvantul nu este un mijloc de Creatie, decat pentru poeti, dar si in acest caz, cuvintele fac parte tot dintr-un sistem de Comunicare numit limba!
Si Cuvantul este baza oricarei limbi, in ce limba a comunicat El?
Oare nu si-a gresit Dumnezeu instrumentele creative, pentru ca Omul, creatia Sa aidoma cu El, creaza gandind cu mintea si reali\and cu mainile, nu latrand ca animalele, care si ele latra tot pentru a comunica ceva, bineinteles la alt nivel?
Sa intelegem oare ca Dumnezeu avea corzile vocale dezvoltate pentru limbaj asa cum le are Omul? Care necesitate a dus la acest lucru ? Cu cine a comunicat Dumnezeu daca era singur ?
Iata cateva intrebari rationale care evidentiaza absurditatile pe care se bazeaza religia
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Sam Sept 08, 2012 9:32 am

Plecand de la afirmatia lui Dumnezeu din Isaia 43:11, in care insusi Dumnezeu spune oamenilor ca nu exista nici un alt Dumnezeu si nici un alt mantuitor in afara de El insusi, oare din ce cauza absolut toti crestinii nu asculta de Dumnezeu, dar asculta de niste oameni primitivi cioflingari analfabeti care spun in NT ca Isus este Dumnezeul si Mantuitorul?
Crestinii credinciosi, normali si sanatosi la minte, oare pe cine ar trebui sa Creada?
1 Pe Dumnezeu care face afirmatia din Isaia 43:11
2 Sau pe cioflingarii analfabeti si primitivi care spun exact inversul?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum Sept 09, 2012 9:51 am

Care din aceste doua categorii de oameni se afla pe Calea corecta?
1Cei care au ales Calea minciunii numita Religie crestina, o cale retrograda care duce catre primitivism?
sau
2 Cei care au ales prin Cunoastere, Ratiune si Constiinta Calea Adevarului si a evolutiei?

Explicatii suplimentare
1 Credinciosii crestinii care urmeaza calea mincinoasa a unui criminal ca Pavel care a a infitat prin minciuna o biserica a urii si a crimei in numele unui rabin evreu care mort fiind nu se mai putea apara si impune, religie fara nici un Dumnezeu, care s-a dovedit a fi cea mai bicisnica institutie din istoria umanitatii, o religie bazata pe o biserica care cere crestinilor sa ramana prosti si sa creada neconditionat minciunile unei scripturi furate de la o alte religie si modificata astfel ca sa corespunda minciunii politico-religioase de manevrare, indobitocire, spionare si belire a maselor, minciuna numita religia crestina
sau
2 Ateii care au ales Calea Adevarului prin multa cunoastere dobandita prin invatatura, rationalitate, atei care astfel au ajuns sa aibe o CONSTIINTA superioara, si au ajuns sa indeplineasca exact pretentiile rabinului Isus din Nazareth (cel Ne-Cristos), cel care ii invata pe ucenicii sai in Ioan3.3, ca cine nu se "naste de sus" (adica cine nu va dobandi CONSTIINTA) nu va fi mantuit!... acelasi Isus din Nazareth, un ateu, care ii invata pe oameni sa NU mearga la biserica si ca nu avem nevoie de preoti sarlatani si de religie pentru a-l accesa pe Dumnezeul care este de fapt Constiinta si Ratiunea care se afla in noi adica in Templul lui Dumnezeu care este corpul nostru si noi insine( vezi 1Corinteni 3.16).

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum Sept 09, 2012 10:01 am

Oare din ce cauza crestinii atunci cand vorbesc despre Biblie, spun ca este Cuvantul lui Dumnezeu?
1 Oare ei nu vad ca Dumnezeu tace de 2000 de ani ca porcu-n cucuruz si nu zice nimanui nici un cuvant?
2 Cum sa fie Cuvantul lui Dumnezeu daca aceasta scriptura este asumata de autorii ei, si anume rabinii Marii Sinagoge
3 Cum sa aibe aceasta scriptura valoare divina, daca ea este un text FURAT de la alta religie, si prezentata in mod MINCINOS crestinilor ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu, cand de fapt religia crestina nu are niciun Dumnezeu pentru ca este o religie scornita de un criminal si gasca lui de sarlatani interesati, si nu vine direct de la Dumnezeu asa cum a venit religia mozaica de la Dumnezeu prin Moise care a primit poruncile divine sub forma de Legi?
4 Cum sa fie Biblia o scriptura cu valoare divina daca nici Dumnezeu si nici macar Fiul Sau nu ne-o recomanda sa o urmam, dar ne-o cer niste sarlatani ahtiati de bani din biserici?
5 Ce "divinitate" poate avea un text scris de oameni, furat de la o alta religie, text care prin interventii marsavite a fost pus sa serveasca minciunii numite crestinism?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum Sept 09, 2012 12:45 pm

In Biblie la cap. 1 Timotei 6 ni se vorbeste despre superioritatea adevarurilor credintei fata de MINCIUNILE stiintei!!!! grin
Plecand de la aceasta afirmatie biblica si de la realitatea ca religia crestina a fost mereu impotriva Stiintei, si asta inca de la inceputurile ei, adica atunci cand crestinii au ucis-o pe matematiciana Hypathia, fata filozofului si matematicianului Theon din Alexandria, si cand au dat foc Bibliotecii din Alexandria si Muzeonului pina la arderea pe rug a lui Giordano Bruno ca sa nu mai vorbim de interzicera astronomiei si a medicinii, .... oare din ce cauza tinerii crestini mai ales pocaitii (ptr ca astia sunt mai fanatici), TRADEAZA regulat aceste cerinte de baza ale crestinismului si fac cariere bazate pe studii in diverse stiinte, si nu traiesc asa cum a trait Isus si apostolii sai din cersit si vagabondaj?
Oare nu li se mai pare morala viata pe care a dus-o Isus Christos ?
Poi atunci de ce nu renunta definitiv la calea crestinismului si nu o apuca pe calea rationalismului stintific (Epistemologie)?
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 27
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum Sept 09, 2012 11:02 pm

Soimos a scris:
1Cei care au ales Calea minciunii numita Religie crestina, o cale retrograda care duce catre primitivism?

Astia-s pe calea ignorantei care duce la, chiar oare unde poate duce ignoranta?

Citat :
sau
2 Cei care au ales prin Cunoastere, Ratiune si Constiinta Calea Adevarului si a evolutiei?

2 Ateii care au ales Calea Adevarului prin multa cunoastere dobandita prin invatatura, rationalitate, atei care astfel au ajuns sa aibe o CONSTIINTA superioara

Sunt destui atei prosti si batuti in cap cu leuca de fier doh si singura diferenta intre astia si credinciosi e, niciuna Basketball

Dar e mai bine sa vezi realitatea decat sa crezi in povestile primitivilor si sa astepti sa-ti cada din cer para malaiata. Cei destepti pun mana si isi fac singuri viata, ceilalti zic da doamne si o primesc din tri pe cea mai lunga hohot
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar Sept 11, 2012 8:29 am

Fernando a scris:
, chiar oare unde poate duce ignoranta?
Evident ca la ratarea vietii

Citat :

Sunt destui atei prosti si batuti in cap cu leuca de fier doh si singura diferenta intre astia si credinciosi e, niciuna Basketball
N-ai inteles problema!
Prostia in general se bazeaza pe lipsa de educatie si instruire iar cineva care este ateu poate fi lipsit de ele. In schimb religia, mai ales cea ortodoxa prosteste oamenii cu buna stiinta, si asta indifirent de cat de bine sunt instruiti sau educati
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Sam Sept 15, 2012 9:47 pm

Oare cum de nu-si dau seama credinciosii ca ei sunt de fapt "fii ai Tatalui Minciunii", caci ei se mint singuri zilnic in mod constient si zic ca exista Dumnezeu, desi absolut toti stiu prea bine ca Stiinta nu a descoperit nici cea mai mica forma de manifestare a existentei unui asemenea personaj?

Oare daca esti fiu al Tatalui Minciunii poti sustine ca il slujesti pe Dumnezeu sau nu stiti cine e Tatal Mincinosilor?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun Sept 17, 2012 10:00 am

Nu cumva Dumnezeul bisericilor este Satana?
Intrebarea tine cont de faptul ca noi oamenii din specia Homo Sapiens Sapiens am ajuns Dumne-Zei Creatori, fapt dovedit de realitatea care ne arata zilnic ca suntem Zei aproape atotputernici (doar ca societate), asta in comparatie cu alte specii de fiinte vii de pe planeta, si acest progres enorm l-am facut noi oamenii tocmai datorita dezvoltarii ratiunii si a dobandirii constiintei, fructul oprit al binelui si raului din legenda biblica.
Cum va expicati faptul ca in legenda cu "fructul oprit", ""Diavolul"" ii ademeneste pe oameni spunand-le adevarul (si anume ca vor cunoaste binele si raul) si astfel face cel mai mare bine omenirii daruind oamenilor ratiunea si constiinta.... in timp ce "Dumnezeu" ii minte? (precum ca daca vor gusta vor muri indata, ceea ce nu s-a intamplat dupa ceea ce au gustat?) si le vrea raul, adica sa ramana prosti ca orice animal?
Nu cumva noi gresim in interpretare si astfel il denumim pe adevaratul Diavol drept Dumnezeu?
Nu cumva Dumnezeul bisericilor este Satana?
Cum va explicati ca in Ioan 8: 44 Isus ne invata ca pe Diavol il cunoastem dupa faptul ca minte si ca este ucigas de oameni?
Nu vi se pare curios ca asa zisul Dumnezeu minte, indeamna la crime ba chiar si ucide oameni si chiar bebelushi nevinovati?(Vezi 2Imparati 2:23-24;
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun Sept 17, 2012 10:42 am

In limba germana a fi siret este sinonim cu a fi destept, asa ca sensul folosit de religia ortodoxa si in limba romana nu este cel mai potrivit pentru ca siret in limba romana este sa pacalesti pe cineva cu un anumit interes deobicei personal (vezi vulpea cea sireata)
Perosnajul Sarpele din Tanach nu a pacalit pe nimeni si nici nu a mintit, ci a spus un adevar si prin acest indemn a adus oamenilor inteligenta superioara si constiinta, ceea ce este extrem de pozitiv!!!

Iata cum minte Dumnezeu:
17. Iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!
Intrebare: A murit Adam in ZIUA in care a mancat din el????

Iata cum sarpele spune adevarul:
4.Atunci șarpele a zis către femeie: "Nu, nu veți muri!
5.Dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul".
Cine este tatal minciunii si cine spune adevarul aducand cea mai mare binecuvantare asupra omenirii???
Nu cumva sarpele?
De ce este un pacat sa dobandesti CONSTIINTA de a STII ce este bine si rau?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun Sept 17, 2012 4:29 pm

Se stie ca Isus a venit sa inlocuiasca credinta din VT cu IUBIREA!
Nu vi se pare ca aceasta reforma este una ateista ????
Fac aceasta afirmatie pentru ca exact in renuntarea la credinta si inlocuirea credintei cu altceva sta chiar samburele ateismului?

In plus Isus precizeaza natura lui Dumnezeu si ne explica clar ca Dumnezeu este viu in fiecare din noi! vezi 1Corinteni 3.16 si Luca 17; 21.
Oare la ce biserica si de care "religie" are omul nevoie ca sa vorbeasca cu Dumnezeul din noi insine?
Chiar nu va dati seama ca Isus era un ateu si ca asa zisa religia crestina este o marsavie pusa la cale de niste preoti fara niciun Dumnezeu, preoti care i-au impins bietului Isus o religie noua in cont tocmai din cauza ca stiau ca Isus mort la acea vreme si nu mai poate protesta!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Sept 26, 2012 6:33 pm

Soimos a scris:

Depinde ce intelegi prin iubire... Uite ce zicea Isus ca a venit sa ne aduca:

"Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamânt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34.
"Cine n-are sabie, sa-si vânda haina si sa-si cumpere o sabie" - Luca 22:36.
"Cât despre vrasmasii mei, care n-au vrut sa împaratesc eu peste ei, aduceti-i încoace, si taiati-i înaintea mea." - Luca 19:27
"Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu; ci mai degraba desbinare." - Luca 12:51.

2. Matei 10:
35.Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
36.Și dușmanii omului (vor fi) casnicii lui.
37.Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.

3.Luca 12:
51.Vi se pare că am venit să dau pace pe pământ? Vă spun că nu, ci dezbinare.
52.Căci de acum înainte cinci dintr-o casă vor fi dezbinați: trei împotriva a doi și doi împotriva a trei.
53.Dezbinați vor fi: tatăl împotriva fiului și fiul împotriva tatălui, mama împotriva fiicei și fiica împotriva mamei, soacra împotriva nurorii sale și nora împotriva

4.Matei 10
21.Va da frate pe frate la moarte și tată pe fiu și se vor scula copiii împotriva părinților și-i vor ucide.

Daca ne uitam putin in jurul nostru, vom vedea ca crestinii au stiut sa puna in practica cele invatate de la Isus!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Sept 26, 2012 8:06 pm

Black velvet a scris:
Soimos a scris:

Depinde ce intelegi prin iubire... Uite ce zicea Isus ca a venit sa ne aduca:

"Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamânt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34.
"Cât despre vrasmasii mei, care n-au vrut sa împaratesc eu peste ei, aduceti-i încoace, si taiati-i înaintea mea." - Luca 19:27
"Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu; ci mai degraba desbinare." - Luca 12:51.

2. Matei 10:
35.Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
36.Și dușmanii omului (vor fi) casnicii lui.
37.Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.

3.Luca 12:
51.Vi se pare că am venit să dau pace pe pământ? Vă spun că nu, ci dezbinare.
52.Căci de acum înainte cinci dintr-o casă vor fi dezbinați: trei împotriva a doi și doi împotriva a trei.
53.Dezbinați vor fi: tatăl împotriva fiului și fiul împotriva tatălui, mama împotriva fiicei și fiica împotriva mamei, soacra împotriva nurorii sale și nora împotriva

4.Matei 10
21.Va da frate pe frate la moarte și tată pe fiu și se vor scula copiii împotriva părinților și-i vor ucide.

Daca ne uitam putin in jurul nostru, vom vedea ca crestinii au stiut sa puna in practica cele invatate de la Isus!

Domnul Isus din dragoste pentru noi a parasit slava cereasca si a venit sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.Acesta a fost scopul cu care a venit Domnul Isus, ca sa moara pentru pacatele noastre.Crucea nu putea sa fie evitata. el stia ce I se va intampla cand va veni pe pamant. El este Jertfa de ispasire.Aceasta era o parte din planul pe care El si Tatal L-au facut inainte de crearea lumii. El a declarat:,, Și, după cum a înălțat Moise șarpele în pustiu, tot așa trebuie să fie înălțat și Fiul omului,,
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi Sept 27, 2012 5:26 pm

Mai tu vorbesti de pe pereti? Eu iti spun una si tu ii tragi cu lozinci popesti? Putin bun simt, ca nu vorbesc cu gaste electrocutate, sau ma insel?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi Sept 27, 2012 6:20 pm

Black velvet a scris:
Mai tu vorbesti de pe pereti? Eu iti spun una si tu ii tragi cu lozinci popesti? Putin bun simt, ca nu vorbesc cu gaste electrocutate, sau ma insel?

Ce nu ai inteles,sa iti traduc?!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Vin Sept 28, 2012 9:20 am

Black velvet a scris:
Soimos a scris:

Depinde ce intelegi prin iubire...

Pai este clar ca in religia crestina iubirea este = sex!
Si asta se vede din faptul ca biserica nu permite iubirea intre doua persoane de acelasi sex!

Citat :

Uite ce zicea Isus ca a venit sa ne aduca:

Poi tu nu stii ca Isus este schizofrenic?
El una predica oilor proaste din turma sa, si anume le vorbeste despre iubire si intorsul obrazului. si alta pretinde cleruluim adica sa ucida in numele lui si in interesul bisericii sale, si de asta vedm preoti care binecuvanteaza tunuri si soldatii inainte de a pleca la asalt!

Citat :

Asta este mai mult decat evident!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Vin Sept 28, 2012 10:24 am

EmaLovesJesus a scris:

Domnul Isus din dragoste pentru noi a parasit slava cereasca
Evident ca el a venit din dragoste pentru oameni tot asa cum vulpea vine la cotet din dragoste pentru gaini.
Dar motivul real al venirii lui il gasim in Apoc 12;12 si anume din cauza ca Dumnezeu l-a azvarlit pe pamant?
Din ce cauza?
Poi daca el era Lucifer adica acela care s-a razvratit impotriva lui, ce ai fi vrut sa-i faca?
Sa-l rastigneasca El?

Citat :

si a venit sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.
Rationamentul asta este valabil doar daca ai nivelul de gandire al unui om primitiv care are impresia ca daca tai vaca si te speli cu sangele ei, ti se iarta pacatele!
Pentru a crede asta in era informatiei trebuie sa fi prost de bubuie.
Pentru cineva care intelege lucrurile conform realitatii actuale, Isus a fost urmarit, acuzat, arestat, judecat si condamnat conform legilor in vigoare, si nu si-a facut harakirii ca semn de protest pentru drepturile clasei muncitoare.

Citat :

Aceasta era o parte din planul pe care El si Tatal L-au facut inainte de crearea lumii. E
Adica Isus Christos inainte de a se naste a avut planul de a o lasa gravida pe viitoarea sa mama, si a planuit sa joace scena crucificarii ca sa impresioneze prostii?
Poi stii cum se cheama asta?
Crima/Delict cu premeditare!
Dar de fapt nu este decat o minciuna ordinara!
este o idiotenie sa iti inchipui ca Dumnezeul unei religii planuieste cu propriul sau dusman Lucifer, cum sa devina acel Christos care vrea sa-l darame pe Dumnezeu din tronul sau, ca apoi sa se kce pe Legile lui si sa-i prigoneasca poporul care-l urmeaza!
Si toate acestea pe baza unei piese de teatru de prost gust jucat pentru oile proaste

Citat :

l a declarat:,, Și, după cum a înălțat Moise șarpele în pustiu, tot așa trebuie să fieînălțat și Fiul omului,,
Dumnezeu nu a declarat nimic! Cele care ai tu impresia ca sunt "declarate" apartin doar de piticii pe care ii ai pe creier!
Dumnezeu NICIODATA nu a declarat NIMANUI absolut nimic, in toata istoria civilizatiei umane!
Asta trebuie sa retii!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 13 din 24Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18 ... 24  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dialog cu pocaitii ?-
Mergi direct la: