Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Mier Aug 05, 2009 4:07 pm

Daca ar fi sa ne ghidam dupa ce scrie in Biblie, atunci Dumnezeul de pe vremea lui Moise a poruncit genociduri, sangeroase si crude sacrificii animale .... dar daca ar fi sa ne orientam dupa ce ne invata Isus din Nazareth, lucrurile se schimba radical si problema arata cam asa:
Vezi Luca 6.27. Iar vouă celor ce ascultați vă spun: Iubiți pe vrăjmașii voștri, faceți bine celor ce vă urăsc pe voi

Oare nu e logic sa ne intrebam: S-o fi schimbat Dumnezeu? ...sau intre copertile scripturii mascati sub denumirea generica de Dumnezeul Bibliei exista 2 Dumnezei ?
...sau poate mai multi ?
... oare de ce sunt atat de multe contradictii in Biblie ...asa cum vom vedea ... si care din aceste contradictii sunt bune si care sunt rele si de care din ele trebuie sa le ascultam?

In catehismul actual deseori se explica ca VT (Legea Veche) pregateste doar calea ptr Noul Testament (Legea Noua) ... ca si cum un "cuvant inspirat de Dumnezeu" asa cum este considerat VT ar pregati niste texte ale unor Neica Nimeni ?.(..citeste "apostoli ai bisericii" si nu ai lui Dumnezeu,) in timp ce invataturile lui Isus transmise ucenicilor sai , (Apostolii adevarati), cu scopul de a ni le transmite mai departe, sunt interzise, ptr a face loc unui Testament al bisericii.

Unii dintre credinciosii crestini si anume romano-catolicii afirma ca odata cu NT(al bisericii) ...testamentul cel vechi s-a incheiat, intre timp ce alte culte ale religiei crestine fac cunoscute ca atat NT cat si VT sunt ambele inca valabile si ele sunt judecator, si directie de urmat conform carora toti trebuie sa invete sa cunoasca si sa aprecieze ce legi trebuie sa urmeze si care sunt "bune" si care sunt cele "rele"....dar fara sa se inteleaga ca o "lege" data de Dumnezeu im VT nu poate fi calcata in picioare si modificata de niste oameni simpli (asa zisi apostoli) apartinand altei religii in care se servesc alte tinte, alte interese....desi in Biblie in:
Maleachi 3.6 scrie clar "Eu sunt Dumnezeu si Eu nu ma schimb" !
Si asta chiar daca niste falsi apostoli ai bisericii si nu ai lui Dumnezeu ... si parinti ai bisericii ... nu pot deveni prin atribuire mincinoasa autotii unui "Cuvant Inspirat De Dumnezeu"....ci autorii unui "cuvant inspirat de biserica" ...dar nu a unei biserici oarecare ...ci a celei mai mari aducatoare de nenorociri din istoria omenirii.

Isus care propovaduieste Legea Tatalui Sau (adica Tora) ne repeta aceasi invatatura ca cea a Tatalui Sau in
Evrei 13.8 Iisus Hristos, ieri și azi și în veci, este același. "
....

Atunci cine a "inspirat" mesajele contradictorii din NT in favoarea noi religii ?... ba chiar si din textele din acealasi Vechi Testament?

... nu cumva si-a bagat si aici Diavolul coada?

Hai sa privim indeaproape aceste contradictii"

La inceput mesajul initial (cu rosu)...apoi modificarea (
cu albastru)
1 Creatia "cea buna" a lui Dumnezeu:
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră

Si aici iata schimbarea"
2. Groază și frică de voi să aibă toate fiarele pământului; toate păsările cerului, tot ce se mișcă pe pământ și toți peștii mării; căci toate acestea vi le-am dat la îndemână.
3. Tot ce se mișcă și ce trăiește să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca și iarba verde.

2 Impacarea
...macar cateva animale sunt protejate de toporul macelarului:

a) Nu sunt permise taierea si consumarea carnii "necurate" ca cea de camila, iepure si porcul + toate celelalte descrise ...ele fiind protejate prin declararea lor ca necurate in Moise cap 11 7. Porcul are copita despicată și despărțită în două, dar nu rumegă; acesta este necurat pentru voi.

b) contradictia: si anume Pavel cu de la sine putere da liber la tot ce se poate vinde pe piata
1 Corinteni 10. 25. Mâncați tot ce se vinde în măcelărie, fără să întrebați nimic pentru cugetul vostru

zice el ptr ca toate sunt creatia lui Dumnezeu ...si tare mie teama ca aceasta sa nu fie interpretata ca o invitatie la canibalism

3 Dumnezeu si sacrificiile sangeroase ...
a) pe care nu le cere ca sunt prea groaznice: Hosea 6.6 ; Ieremia 7.21 dar si Isaia 11.13
11. Ce-mi folosește mulțimea jertfelor voastre?, zice Domnul. M-am săturat de arderile de tot cu berbeci și de grăsimea vițeilor grași și nu mai vreau sânge de tauri, de miei și de țapi!

b) Contrazicerea o gasim in:
4 Moise 28 Spune-le: Iată jertfele care trebuie să le aduceți Domnului: doi miei de câte un an fără meteahnă, ardere de tot necontenită, pe fiecare zi;
4. Un miel să-l aduci dimineața și pe celălalt miel să-l aduci seara
plus 2 Moise 12 .3 si e Moise 3.1-17

5)Prietenia si impacarea intre Om si animalele

a) care impacandu-se trecem cu totii la vegetarianism caci nu mai consumam carne!

Ioan 10 .11 si in Isaia 11.6-9 Atunci lupul va locui laolaltă cu mielul și leopardul se va culca lângă căprioară; și vițelul și puiul de leu vor mânca împreună și un copil îi va paște.

b) Indicatii dupa care trebuiesc ucise animalele:

(3. Moise 3, 8-9 3. Mose 1, 6; 4) 8. Să-și pună mâna sa pe capul jertfei sale și s-o junghie înaintea cortului adunării; iar preoții, fiii lui Aaron, să stropească cu sângele ei jertfelnicul pe toate părțile

6 Unde este templul lui Dumnezeu( conform invataturilor lui Isus)

b) iata Regele pe Solomon fiul lui David ...cum a primit de la Dumnezeu o misiune divina sa construiasca un templu al lui Dumnezeu ... .dar de la care Dumnezeu?:
Cartea 2 a regilor 7.4. Și chiar în noaptea aceea a fost cuvântul Domnului către Natan, zicând:
5. "Mergi și spune robului Meu David: Așa grăiește Domnul: Tu oare ai să-Mi zidești casă pentru locuința Mea,
si iata si in Isaia 56.7. Pe aceștia îi voi aduce în muntele cel sfânt al Meu și îi voi bucura în locașul Meu de rugăciune. Arderile lor de tot și jertfele lor vor fi primite pe altarul Meu; căci templul Meu, locaș de rugăciune se va chema pentru toate popoarele!"

b) si iata ca Isus corecteaza VT prin antiteze de gen:
" Ați auzit că s-a zis celor de demult ... Eu însă vă spun vouă..

desi acest lucru este total interzis

- 1Corinteni 3.16.
16. Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi?
17. De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteți voi
.

7 Nu exista mantuire prin credinta ci doar prin fapte corecte:

(Jakov 2, 14.24); (Matei 7, 24);(Matei 7, 12); (Lukas 10, 25-27) (Proverbe 24, 12); (Jeremia 17, 10) si (Galateni 6, 7.9-aici Pavel e de acord cu Isus!

si contrariul:
Nu conteaza faptele ci totul depinde de credinta:
(Romani 3, 23-28* lsi 9, 16.18-21)

8 Legea talionului sau sa ne intoarcem obrazul
(Matei 5, 38-39)

In timp ce Moise ne vorbeste de legea Talionului ...dinte ptr dinte si ochi ptr ochi:
(2 Moise21 24)

9 Dumnezeu sau Diavol?

Dumnezeu joaca cinstit si nu duce oamenii in ispita(Jacov 1, 13-14)

si contrariul Dumnezeu ii duce oamenii in ispita (vezi rugaciunea Tatal Nostru) (Matei 6, 9.13)

10 Dumnezeu e drept si echidestant
adica nu avantajeaza sau prefera pe nimeni:
(Amos 9, 7 in textul asta vedem si ca Dumnezeu nu este doar al evreilor ci si al filistenilor si al arameilor)+ (Romani 2, 11) + (Matei 7, 21) + (Matei 5, 46-47)
Dumnezeu ii iubeste doar pe alesi: 5. Moise 10, 14-15

[b11 ]Iubeste-ti vrajmasu[/b]:

Iezechil 18.23 si Luca 9, 54-56)

contrazise in:
(Psalm 139, 19.22) dar mai ales in (5 Deuteronom 20, 2-4.13-14.16) sau (4. Moise 31, 17-18)

12 Unde este imparatia lui Dumnezeu?
Stapanitorii lumii tin popoarele in opresiune fara ca Dumnezeu sa aibe ceva influenta ptr ca "imparatia Sa este pe alte lumi":
Dai cezarului cei al cezarului si lui Dumnezeu ce este a lui ... Marcu 12, 17; (Matei 20, 25-26) (Faptele Apostolilor 5, 29) ; (Ioan 18, 36)

versus

Puterea lumeasca este de Dumnezeu data (chiar si in tiranii) ptr ca Dumnezeu conduce lumea cu manie:
(Romani 13, 1.4):1
1 Tot sufletul să se supună înaltelor stăpâniri, căci nu este stăpânire decât de la Dumnezeu; iar cele ce sunt, de Dumnezeu sunt rânduite.
2 Pentru aceea, cel ce se împotrivește stăpânirii se împotrivește rânduielii lui Dumnezeu. Iar cel ce se împotrivesc își vor lua osândă
6. Că pentru aceasta plătiți și dări. Căci (dregătorii) sunt slujitorii lui Dumnezeu, stăruind în această slujire neîncetat.
+ Apocalipsa 19, 15 -.

13 Platesc copii ptr pacatele parintilo

(Esechil 18, 20)
20. Sufletul care păcătuiește va muri. Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, și tatăl nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa.

versus

Nelegiuirile vor fi platite pana la a 4-a generatie
(2. Mose 20, 5 5. ... că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam,

14 Discriminarea sexuala, de pozitie sociala si nationala

Nu este diferenta intre barbat si femeie sau intre stapan si sclav sau intre oamenii de origini diferite
Galateni 3.28 Nu mai este iudeu, nici elin; nu mai este nici rob, nici liber; nu mai este parte bărbătească și parte femeiască, pentru că voi toți una sunteți în Hristos Iisus
.

versus

Efeseni 5, 23-24 Barbatul este cap femeii ... (2. Moise 21, 20-21)sau ranirea urmata de moartea unui sclav nu se pedepsesc:"

va continua
.

Text citat si partial tradus cu aprobarea Dlui Dieter Potzel si al revistei "Der Theologe" editor Dieter Potzel, Nr. 8: Wie der Teufel in der Bibel hauste, Wertheim 2001, 3. Auflage 2005, zit. nach http://www.theologe.de/theologe8.htm, Fassung vom 3.7.2007
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Lun Sept 21, 2009 11:19 am

continuare
15 Pot femeile sa il slujeasca pe Dumnezeu ?
Marcu 16.9

9. Și înviind dimineața, în ziua cea dintâi a sătamânii (Duminică) El s-a arătat întâi Mariei Magdalena, din care scosese șapte demoni.
+
Luca Capitolul 8 Și după aceea Iisus umbla prin cetăți și prin sate, propovăduind și binevestind împărăția lui Dumnezeu, și cei doisprezece erau cu El;
2. Și unele femei care fuseseră vindecate de duhuri rele și de boli: Maria, numită Magdalena, din care ieșiseră șapte demoni
+
Apost Pavel 16.1. Și vă încredințez pe Febe, sora noastră, care este diaconiță a Bisericii din Chenhrea,
7. mbrățișați pe Andronic și pe Iunias, cei de un neam cu mine și împreună închiși cu mine, care sunt vestiți între apostoli și care înaintea mea au fost în Hristos.

(cu specificarea ca numele feminin Iunia a fost masculinizat in Iunias)

versus
1 Corinteni 14.33
33. Pentru că Dumnezeu nu este al neorânduielii, ci al păcii.
34. Ca în toate Bisericile sfinților, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice și Legea.
35. Iar dacă voiesc să învețe ceva, să întrebe acasă pe bărbații lor, căci este rușinos ca femeile să vorbească în biserică.
+

1 Timotei 2.12
12. Nu îngăduiesc femeii nici să învețe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniștită.
13. Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva
.

16 Nici un crestin sa nu fie mai presus altuia ...ne invata Isus

8. Voi însă să nu vă numiți rabi, că unul este Învățătorul vostru: Hristos, iar voi toți sunteți frați.
9. Și tată al vostru să nu numiți pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.
10. Nici învățători să nu vă numiți, că Învățătorul vostru este unul: Hristos.
Versus

1 Timotei Capitolul 3
1. Vrednic de crezare, este cuvântul: de poftește cineva episcopie, bun lucru dorește.
+
Evrei 13. 17. Ascultați pe mai-marii voștri și vă supuneți lor, fiindcă ei priveghează pentru sufletele voastre, având să dea de ele seamă, ca să facă aceasta cu bucurie și nu suspinând, căci aceasta nu v-ar fi de folos.

17 "Invataturile" teologilor sunt bune sau rele?

(5. Deuter 17, 12) Iar cine se va purta așa de îndărătnic, încât să nu asculte pe preotul care stă acolo la slujbă înaintea Domnului Dumnezeului tău, sau pe judecătorul care va fi în zilele acelea, unul ca acela să moară.

versus

Matei 23. 13. Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că închideți împărăția cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intrați, și nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsați.
Matei 23.15
15. Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că înconjurați marea și uscatul ca să faceți un ucenic, și dacă l-ați făcut, îl faceți fiu al gheenei și îndoit decât voi.

!!!! 18 Duhul Adevarului va veni in viitor
Adica in prezentul nostru ...(si el se cheama Stinta):

12. Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați.
13. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul

versus

a fost pecetluit in trecut

Apocal.22 18. Și eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărți: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta;

2 Timotei 3.15
6. Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate,

19 Isus schimba scripturile:

(Matei 5, 21-48)
21. Ați auzit că s-a zis celor de demult: ... 22. Eu însă vă spun vouă:

versus

Apoc 22.18. Și eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărți: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta;
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Mier Sept 23, 2009 7:40 am

Soimos a scris:

Marcu 16.9
9. Și înviind dimineața, în ziua cea dintâi a sătamânii (Duminică) El s-a arătat întâi Mariei Magdalena, din care scosese șapte demoni.

Ar fi interesant sa privim totusi un ''codex sinainticus'' inainte de a posta versete apocrife , caci Capitolul 16 din cartea lui Marcu se termina totusi la versetul 8

Ultima editare efectuata de catre Avram in Mier Sept 23, 2009 1:05 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Mier Sept 23, 2009 10:28 am

Habar n-am de ce l-au strecurat in scriptura si pe Diavol, cei ce au scris-o! Daca Diavolul i-ar fi inspirat pe unii sa creeze o religie care sa-l proslaveasca, probabil nici n-am mai fi auzit de dumnezeu, totusi Diavolul este fair play, nu arunca cu noroi in cei care nu-i convin si nici nu ii omoara pe cei ce nu-l asculta!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Joi Sept 24, 2009 6:05 am

Avram a scris:
Soimos a scris:

Marcu 16.9

Ar fi interesant sa privim totusi un ''codex sinainticus'' inainte de a posta versete apocrife , caci Capitolul 16 din cartea lui Marcu se termina totusi la versetul 8

Citatele le-am luat chiar eu din Biblie si nu din oarece apocrife.
In Biblia in care iti dau link vei vedea ca Marcu 16 se termina la 20 si nu la 9 cum spui tu:

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=53&cap=16
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Joi Sept 24, 2009 6:07 am

Apopii a scris:
Habar n-am de ce l-au strecurat in scriptura si pe Diavol, cei ce au scris-o! Daca Diavolul i-ar fi inspirat pe unii sa creeze o religie care sa-l proslaveasca, probabil nici n-am mai fi auzit de dumnezeu, totusi Diavolul este fair play, nu arunca cu noroi in cei care nu-i convin si nici nu ii omoara pe cei ce nu-l asculta!
De unde putem trage concluzia ca Biserica este mai diabolica decat insusi Dracu
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Joi Sept 24, 2009 8:46 am

Soimos a scris:
In Biblia in care iti dau link vei vedea ca Marcu 16 se termina la 20 si nu la 9 cum spui tu:
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=53&cap=16
Totusi in cel mai vechi manuscris al noului Testament se vede clar ca , Marcu capitolul 16 are numai 8 versete , de aici deduc umil ca scrierile mai recente care contin alte versete ulterior acelui codex sinaiticus sunt apocrife .
Mai ales ca in majoritatea traducerilor recente textele care nu se regasesc in codex sinaiticus sunt adaugate totusi dar in paranteze sau cu caractere inclinate , iar in traducerile recente abunda completarile papilor si a celor 'bine intentionati' dar a avut cineva grija sa lamureasca totusi cu codex sinaiticus numeroase asa zise probleme .
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Vin Sept 25, 2009 8:01 am

Soimos a scris:

1 Creatia "cea buna" a lui Dumnezeu:
29. A
poi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră
Si aici iata schimbarea"
2. Groază și frică de voi să aibă toate fiarele pământului; toate păsările cerului, tot ce se mișcă pe pământ și toți peștii mării; căci toate acestea vi le-am dat la îndemână.
3. Tot ce se mișcă și ce trăiește să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca și iarba verde.

2 Impacarea
...macar cateva animale sunt protejate de toporul macelarului:

a) Nu sunt permise taierea si consumarea carnii "necurate" ca cea de camila, iepure si porcul + toate celelalte descrise ...ele fiind protejate prin declararea lor ca necurate in Moise cap 11 7.
Porcul are copita despicată și despărțită în două, dar nu rumegă; acesta este necurat pentru voi.

b) contradictia: si anume Pavel cu de la sine putere da liber la tot ce se poate vinde pe piata

1 Corinteni 10. 25. Mâncați tot ce se vinde în măcelărie, fără să întrebați nimic pentru cugetul vostru

zice el ptr ca toate sunt creatia lui Dumnezeu ...si tare mie teama ca aceasta sa nu fie interpretata ca o invitatie la canibalism

Cele 2 puncte pe care le-ai scris le analizam impreuna caci se refera la acelasi lucru : Mancare
Sa vedem mediul , timpul si cadrul in care Dumnezeu a schimbat pe rand modul in care oamenii se pot alimenta si cu ce .
In scripturi sunt descrise 4 moduri in care omul sa se alimenteze

1. Geneza 1:29 – Unde Dumnezeu da oamenilor doar “partea vegetala” a naturii spre a se hrani .

2.Geneza 9:1-4 – Unde Dumnezeu spune ca tot ce exista pe pamant va sluji ca hrana cu exceptia sangelui

3.Leveticul 11:1-47 – Unde Dumnezeu interzice fata de Geneza 9:1-4 anumite animale de a nu fi folosite ca hrana , in rest ramanand ca in Geneza 9:1-4

4.1 Corinteni 10:25 ,Fapte 11:1-10 – Unde Dumnezeu restabileste intocmai cele scrise in Geneza 9:1-4

Le putem imparti in 2 mari categorii , una Inainte de potop in care regasim din scripturi modul 1 de alimentatie , iar dupa potop gasim modul 2,3,4 care nu difera decat in modul 3 si anume o parte din animale sunt interzise .

Inainte de potop :
Stim ca inainte de potop omul traia cca 900 ani deci media lui de viata era foarte ridicata fata de cea de dupa potop de 80 - 100 ani , de unde deducem ca pamantul inainte de potop avea o stare mult mai buna decat cea de dupa potop , si deci roadele pamantului contineau suficiente ‘substante’ pentru ca omul sa poate traii numai cu ‘plante’ fara a consuma carne , asta se datorandu-se inelului de apa ce era inainte de potop in jurul pamantului , si prin urmare actiunea directa a soarelui si a radiatiilor lui erau estompate de acel inel , si prin urmare Creatorul si prin aceasta subliniez ca fiind creator stapanea ‘legile fizicii’ la perfectiune , stia comportamentul uman in acele conditiuni , si in consecinta de cauze a stabilit hrana omului ca fiind cele vegetale .

Dupa Potop :
Un exemplu al faptului ca inainte de potop soarele nu patrundea in mod direct pe pamant ci era estompat de acel inel de apa il avem in Geneza 9:8-13
8. Dumnezeu a mai vorbit lui Noe si fiilor lui cari erau cu el, si a zis:
9. "Iata, Eu fac un legamant cu voi, si cu samanta voastra, care va veni dupa voi;
10. cu toate vietuitoarele, cari sunt cu voi, atat pasarile cat si vitele, si toate fiarele de pe pamant cari sunt cu voi; cu toate cele cari au iesit din corabie si cu orice alte dobitoace de pe pamant.
11. Fac un legamant cu voi ca nicio faptura nu va mai fi nimicita de apele potopului, si nu va mai veni potop ca sa pustiasca pamantul."
12. Si Dumnezeu a zis: "Iata semnul legamantului pe care-l fac intre Mine si voi, si intre toate vietuitoarele cari sunt cu voi, pentru toate neamurile de oameni in veci:
13. curcubeul Meu, pe care l-am asezat in nor, el va sluji ca semn al legamantului dintre Mine si pamant.

Rezulta din aceste versete ca , curcubeul nu exista inainte de potop , era un semn nou , tocmai datorita acelui inel de apa care cazuse in impul potopului pe pamant .
In urma acestui fapt razele soarelui si radiatiile lui patrundeau in mod direct pe pamant si consecintele le cunoastem cu totii , viata s-a limitat in loc de cca 900 ani la 80 ani (Anii vietii noastre se ridica la saptezeci de ani, iar, pentru cei mai tari, la optzeci de ani; si lucrul cu care se mandreste omul in timpul lor nu este decat truda si durere, caci trece iute, si noi sburam. (Ps.90:10)) – 120 de ani (Dumnmezeu inainte de potop stabilise ceea ce avea sa urmeze , cunoscand pe deplin cum am spus ‘legile fizicii’ si anume in urma ruperii inelului de apa viata omului urma sa se termine muuult mai rapid decat cea de dinainte de potop – Atunci Yahwe a zis: "Duhul Meu nu va ramanea pururea in om, caci si omul nu este decat carne pacatoasa: totus zilele lui vor fi de o suta douazeci de ani." (Fac.6:3))

Prin urmarea degradarii vietii pe pamant datorita potopului , Dumnezeu – Creatorul care cunostea comportamentul corpului omenesc in asemnea situatie , stabileste ca hrana pentru om modul 2 – si anume toate animalele si plantele , mod pe care il avem si noi acum in modul 4 , care coincide cu modul 2 de alimentatie .
A existat o modificare a modului de hranire cca 1500 ani de la Moise la Mesiah la cca 500 ani dupa potop , perioada in care Dumnezeu stabileste anumite animale ca fiind ‘necurate’ tot in cunostinta de cauza , si anume cunoscand modificarile in corpul acestor animale datorate vietii de dupa potop , animale care prin mancarea lor ar fi afectat buna functionare a corpului omenesc , animale care dupa cca 1500 ani sunt permise din nou sa le mancam , deoarece Dumnezeu considera ca ele nu mai sunt un pericol pentru sanatatea omului .

In final putem spune ca scripturile nu se contrazic , ci doar trebuia sa ne punem intrebarea DE CE Dumnezeu a schimbat modul de alimentatie .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Vin Sept 25, 2009 3:32 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=53∩=16
[size=13]Totusi in cel mai vechi manuscris al noului Testament se vede clar ca , Marcu capitolul 16 are numai 8 versete , de aici deduc umil ca scrierile mai recente care contin alte versete ulterior acelui codex sinaiticus sunt apocrife .

Asta nu are nicio revelanta ...ba din contra e ceva negativ... pentru ca NT fie el in Codex sinaiticus sau nu tot o marsavie a bisericii ramane si este opusa invataturilor lui Isus care se gaseau in unele din acele Apocrife...ma refer la Evangheliile adevaratilor Apostoli care ar fi trebuit sa completeze VT si nu sa fie aruncate la comanda bisericii care culmea nerusinarii le mai considera si apocrife cu atat mai mult ca scripturile trebuiau sa le contina pe acestea iar "scripturile" unor apostoli ai bisericii nu apocrife ar fi trebuit sa se numeasca ci sminteli periculoase !

Matei 27.23.
Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că dați zeciuială din
izmă, din mărar și din chimen, dar ați lăsat părțile mai grele ale
Legii: judecata, mila și credința; pe acestea trebuia să le faceți și
pe acelea să nu le lăsați
24. Călăuze oarbe care strecurați țânțarul și înghițiți cămila!
25.
Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că voi curățiți partea
din afară a paharului și a blidului, iar înăuntru sunt pline de răpire
și de lăcomie.
26. Fariseule orb! Curăță întâi partea dinăuntru a paharului și a blidului, ca să fie curată și cea din afară.
27.
Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că semănați cu
mormintele cele văruite, care pe din afară se arată frumoase, înăuntru
însă sunt pline de oase de morți și de toată necurăția.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Vin Sept 25, 2009 3:47 pm

Avram a scris:

Le putem imparti in 2 mari categorii , una Inainte de potop in care regasim din scripturi modul 1 de alimentatie , iar dupa potop gasim modul 2,3,4 care nu difera decat in modul 3 si anume o parte din animale sunt interzise .

Putea sa fie si dupa somnul de dupa-amiaza ...nu numai dupa potop ...ptr ca tot aia era ...Legea este Maleahi 3:6 „Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb;

Si asta era indiferent de faptul ca in Golful Mexic a cazut un asteroid urias care a distrus 75 % din viata de pe pamant si a dus la disparitia dinozaurilor sau ca a fost potop la Machu Pichu in varful Anzilor !

Legea este si va ramane cea din Maleahi 3:6 „Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb" !
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Lun Sept 28, 2009 10:49 am

Soimos a scris:

Asta nu are nicio revelanta ...ba din contra e ceva negativ... pentru ca NT fie el in Codex sinaiticus sau nu tot o marsavie a bisericii ramane si este opusa invataturilor lui Isus care se gaseau in unele din acele Apocrife...ma refer la Evangheliile adevaratilor Apostoli care ar fi trebuit sa completeze VT si nu sa fie aruncate la comanda bisericii care culmea nerusinarii le mai considera si apocrife cu atat mai mult ca scripturile trebuiau sa le contina pe acestea iar "scripturile" unor apostoli ai bisericii nu apocrife ar fi trebuit sa se numeasca ci sminteli periculoase !
Matei 27.23.
Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că dați zeciuială din
izmă, din mărar și din chimen, dar ați lăsat părțile mai grele ale
Legii: judecata, mila și credința; pe acestea trebuia să le faceți și
pe acelea să nu le lăsați
24. Călăuze oarbe care strecurați țânțarul și înghițiți cămila!
25.
Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că voi curățiți partea
din afară a paharului și a blidului, iar înăuntru sunt pline de răpire
și de lăcomie.
26. Fariseule orb! Curăță întâi partea dinăuntru a paharului și a blidului, ca să fie curată și cea din afară.
27.
Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că semănați cu
mormintele cele văruite, care pe din afară se arată frumoase, înăuntru
însă sunt pline de oase de morți și de toată necurăția.

Probabil pentru tine ca unicat nu are importanta faptul ca intr-un manuscris de 1600 de ani vechime scrie putin mai diferit , inseamna ca descoperirile arheologice al STIINTEI le refuzi , e bine de stiut .

Pai daca spui ca evangheliile sunt apocrife cele existente in scriptura , de ce citezi din ele incearca sa aduci texte proaspete sa te inteleg ce spui , nu cita din scriptura ca nu ti se potriveste , caci acolo mai scrie si altceva :
Nebunul zice in inima lui: "Nu este Dumnezeu!" ... (Ps.14:1)
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Lun Sept 28, 2009 10:52 am

Soimos a scris:

Putea sa fie si dupa somnul de dupa-amiaza ...nu numai dupa potop ...ptr ca tot aia era ...Legea este Maleahi 3:6 „Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb;
Legea este si va ramane cea din Maleahi 3:6 „Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb" !
Legea nu este Maleahi 3:6 , in nici un caz , acolo este un enunt al faptului ca Yahwe nu se schimba .

Pai daca e tot aia , de ce inainte de potop oameni au trait pana la 900 ani si dupa pana la 100 ?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Lun Sept 28, 2009 1:44 pm

Avram a scris:
Maleahi 3:6 „Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb" !
Legea nu este Maleahi 3:6 , in nici un caz , acolo este un enunt al faptului ca Yahwe nu se schimba .
[/quote]
Si asta nu inseamna ca el nu se razgandeste? sau se refera la faptul ca El nu se schimba si ca ca atare nu fuge din Sinagoga in Biserica pentru ca in Biserica are voie sa umble la femei?

Citat :

Pai daca e tot aia , de ce inainte de potop oameni au trait pana la 900 ani si dupa pana la 100 ?
Vezi de ce spuneam in alta postare ca nu eu sunt robul cuvantului scris?

Tu chiar crezi ca un primitiv fara apa potabila si igiena corespunzatoare putea trai 900 de ani? si asta doar ptr ca s-a nascut inainte de o inundatie asa cum probabil au mai fost si altele in istoria planetei!
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Mar Sept 29, 2009 11:41 am

Soimos a scris:

Si asta nu inseamna ca el nu se razgandeste? sau se refera la faptul ca El nu se schimba si ca ca atare nu fuge din Sinagoga in Biserica pentru ca in Biserica are voie sa umble la femei?

Ai citit undeva ca Dumnezeu s-ar afla in Sinagoga ? Ar fi tare chestia asta .

Sa iti spun ceva clar , Sinagoga = Biserica = Satan
Dumnezeu le-a permis sa faca doar 1 Casa pentru Numele Sau , iar faptul ca ei si-au facut Sinagogi nu inseamna ca sunt si bune , ca ei au facut si altare lui Moloh , Dagon , Astarte

Soimos a scris:
Tu chiar crezi ca un primitiv fara apa potabila si igiena corespunzatoare putea trai 900 de ani? si asta doar ptr ca s-a nascut inainte de o inundatie asa cum probabil au mai fost si altele in istoria planetei!
Acum chiar le spui tare .Cum fara apa potabila ? Sau avem apa numai acum ?Izvoare de apa potabila exista cam deodata cu planeta , probabil de vreo 13 miliarde de ani .

Cat despre potop ce sa mai zic.Daca ai fi cum spui , un om care adopta stiinta ca pe un adevar ai fi aflat de ceva vreme ca oameni de stiinta au admis existenta unui asemenea potop , iar daca tu spui ca au fost mai multe , ai putea sa ne spui ceva mai mult si noua.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Mar Sept 29, 2009 5:16 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:

Tot acolo unde scrie ca Dumnezeu se afla in biserica crestina
Diferenta este totusi acolo ca in sinagoga se invata si se asculta legile lui Yahwe, si in biserica lui Constantin se invata "legile lui Pavel" si iata asa putem pune in balanta pe Dumnezeul Yahwe care a fost trimis la joaca de catre Marele Creator (de corturi) ... Pavel!
Citat :

Sa iti spun ceva clar , Sinagoga = Biserica = Satan
Macar te exprimi corect cand afirmi "iti spun"!
Nu de alta dar FAPTELE spun exact inversul!
In timp ce Yahwele evreilor a tinut viu si unit spiritul poporului evreu raspandit in lume timp de 2000 de ani, "yahwele" crestinilor (impus prin crima de catre un odios criminal in serie avid de putere ) a adus Europei peste 1000 de ani de suferinte si fapte bicisnice.
Si cred ca esti de acord cu mine cand repet zicala Faptele Vorbesc !

Citat :

[size=13]Acum chiar le spui tare .Cum fara apa potabila ? Sau avem apa numai acum ?Izvoare de apa potabila exista cam deodata cu planeta , probabil de vreo 13 miliarde de ani .
Chiar peste tot?
Sau tu poate bei si azi apa din rau fara sa fie pregatita in prealabil sa devina potabila?

Citat :

Cat despre potop ce sa mai zic.Daca ai fi cum spui , un om care adopta stiinta ca pe un adevar ai fi aflat de ceva vreme ca oameni de stiinta au admis existenta unui asemenea potop , iar daca tu spui ca au fost mai multe , ai putea sa ne spui ceva mai mult si noua.
Nu cumva ai impresia ca in istoria planetei nu a fost decat o singura mare inundatie?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Mier Sept 30, 2009 1:36 pm

Soimos a scris:

Tot acolo unde scrie ca Dumnezeu se afla in biserica crestina
Diferenta este totusi acolo ca in sinagoga se invata si se asculta legile lui Yahwe, si in biserica lui Constantin se invata "legile lui Pavel" si iata asa putem pune in balanta pe Dumnezeul Yahwe care a fost trimis la joaca de catre Marele Creator (de corturi) ... Pavel!

Spui ca tu ai gasit in scripturi ca Yahwe se gaseste in Sinagoga ?
Prezinta dovada!

Soimos a scris:
Macar te exprimi corect cand afirmi "iti spun"!
Nu de alta dar FAPTELE spun exact inversul!
In timp ce Yahwele evreilor a tinut viu si unit spiritul poporului evreu raspandit in lume timp de 2000 de ani, "yahwele" crestinilor (impus prin crima de catre un odios criminal in serie avid de putere ) a adus Europei peste 1000 de ani de suferinte si fapte bicisnice.
Si cred ca esti de acord cu mine cand repet zicala Faptele Vorbesc !

Esti in eroare !
Daca eu spun ca am visat CRUCI , inseamna ca vorbesc cu Satan sau cu Dumnezeu ?
Iar daca spui ca faptele vorbesc atunci sa vorbeasca , cine , care crede in Dumnezeu face lucrurile pe care le-au facut Constantin si urmasii ? Din FAPTELE lor dovedesc ca ei nu ascultau de Dumnezeu si nu credeau in el , deci urmand logica ERAU ATEI , si asta se vede lamurit din FAPTELE LOR , caci in scripturi Dumnezeu a spus sa intorci obrazul .

Soimos a scris:
Chiar peste tot?
Sau tu poate bei si azi apa din rau fara sa fie pregatita in prealabil sa devina potabila?

Nu pot sa cred cele scrise , chiar ma minunez .

Pai cum au trait majoritatea oamenilor pana acum cateva sute de ani , tratau apa ? Sau nu exista izvoare din care sa putem folosi apa ? Sau Fantani ?

Ma am exemplu pe mine , am trait pana la 14 ani cu apa din izvor , si ca mine au trait toti cei din jurul meu, si ma gandesc ca multi altii tot asa au trait , iar daca eu in acest secol al 'stiintei' am trait in acest mod , de ce nu si altii care au trait in vremuri mult mai departate .Iar cei ramasi in acel sat de unde am plecat , si in ziua de astazi traiesc numai cu apa din izvor .
Pot sa iti spun ca si din valea ce curgea pe langa casa bunicilor mei , am baut apa de nenumarate ori .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Mier Sept 30, 2009 4:54 pm

Avram a scris:

Spui ca tu ai gasit in scripturi ca Yahwe se gaseste in Sinagoga ?
Prezinta dovada!
Eu nu am spus ceea ce crezi sau vrei tu, ci spun ca templul in care sunt propovaduite legile lui Yahwe si se invata si respecta obiceiurile rituale cerute de El se numeste Sinagoga si nu biserica!
Citat :

Esti in eroare !
Daca eu spun ca am visat CRUCI , inseamna ca vorbesc cu Satan sau cu Dumnezeu ?
Nici una nici alta, inseamna ca ai dormit.
Citat :

Iar daca spui ca faptele vorbesc atunci sa vorbeasca , cine , care crede in Dumnezeu face lucrurile pe care le-au facut Constantin si urmasii ?
Pai aici e marea ciudatenie si inconsecventa in logica!
Toti cei care urmeaza "religia NOUA" impusa de Constantin in prin crime in biserica sa, se delimiteaza de faptele comise de acea biserica si comise sub influenta aceleiasi dogme crestine nascuta la Niceea!

Citat :

Din FAPTELE lor dovedesc ca ei nu ascultau de Dumnezeu si nu credeau in el , deci urmand logica ERAU ATEI , si asta se vede lamurit din FAPTELE LOR , caci in scripturi Dumnezeu a spus sa intorci obrazul .
Ba din contra, faptele nu le-au comis "asociatia crescatorilor de animale" ci o alta institutie numita BISERICA, sau ai cumva impresia ca Biserica inseamna doar cladirea nu si oamenii care comit faptele ?

Citat :

Nu pot sa cred cele scrise , chiar ma minunez .

De ce nu te minunezi de datele date de UNESCO sau alte organizatii internationale ca sa vezi cat de mare este si azi criza de apa potabila?

Citat :

Pai cum au trait majoritatea oamenilor pana acum cateva sute de ani , tratau apa ? Sau nu exista izvoare din care sa putem folosi apa ? Sau Fantani ?

Si tu ai impresia ca toate fantanile ofera apa potabila? Acuma ma mir eu!

Citat :

Ma am exemplu pe mine , am trait pana la 14 ani cu apa din izvor ,

Draga Avrame, nu toti au avut norocul tau sa se nasca intr-una din cele mai binecuvantate tari din lume! ..asa ca exemplul tau are valoare de exceptie !
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Joi Oct 01, 2009 11:00 am

Soimos a scris:

Eu nu am spus ceea ce crezi sau vrei tu, ci spun ca templul in care sunt propovaduite legile lui Yahwe si se invata si respecta obiceiurile rituale cerute de El se numeste Sinagoga si nu biserica!
Iarasi gresit .
Sinagoga este o cladire care a aparut in Palestina cu putin timp inainte de cucerirea romana , prin urmare sunt niste biserici ale evreilor care erau decazuti din favoarea lui Dumnezeu .Templul este 1 si ATAT , sa nu facem confuzii .
Continui sa sustin in baza a ceea ce tiam spsu ca
Sinagoga = Biserica = Satan
Iar templul cum spui tu nu inseamna Sinagoga nici in cel mai rau caz .

Soimos a scris:

Nici una nici alta, inseamna ca ai dormit.

Atunci rezulta clar ca nici Constantin nu credea in Dumnezeu ci in Satan , si deci era Ateu , mai ales si prin faptul ca nu s-a botezat .

Soimos a scris:
Pai aici e marea ciudatenie si inconsecventa in logica!
Toti cei care urmeaza "religia NOUA" impusa de Constantin in prin crime in biserica sa, se delimiteaza de faptele comise de acea biserica si comise sub influenta aceleiasi dogme crestine nascuta la Niceea!

Acum sa nu exageram , Urmasi ai lui Yeshua existau deja cu 300 si de ani inaintea lui Constantin si stim ca ei erau cei persecutati , si tocmai aceia spunea ca urmeaza pe Isus si sunt crestini , faptul ca au aparut altii pe piata care s-au gandit sa profite nu inseamna ca ei sunt ai lui Dumnezeu pentru ca sunt multi ci chiar contrariul ca sunt ai Satanei , caci daca ar fi ai lui Dumnezeu ar asculta cuvintele lui , iar neascultarea lor ai dovedeste ca nu cred in dumnezeu si prin urmare sunt niste atei condusi de Satan .

Soimos a scris:
Ba din contra, faptele nu le-au comis "asociatia crescatorilor de animale" ci o alta institutie numita BISERICA, sau ai cumva impresia ca Biserica inseamna doar cladirea nu si oamenii care comit faptele ?

Spui ca biserica inseamna si cladire ?
Gresit !!!
Termenul de biserica din scriptura are doar un inteles nu 2 cum sustii si anume cel al unor oameni grupati .
Ca el astazi este aplicat la o cladire in loc sa fie aplicat la gruparea de oameni nu ma lamureste decloc pentru ca in scripturi este lamurit lucru ca acest termen nu inseamna o cladire , asta tot minunatul ce Constantin a facut-o .

Soimos a scris:

De ce nu te minunezi de datele date de UNESCO sau alte organizatii internationale ca sa vezi cat de mare este si azi criza de apa potabila?

Acum depasesti orice logica , sau tu nu stii ca populatia globului inainte se aduna numai in jurul unui curs de apa ?
Sau ca o mare perioada de timp oamenirea de la facerea ei traia in 'leaganul civilizatiei' intre cele 3 mari fluvii , unde dupa cele spuse de tine duceau lipsa de apa , sa am pardon.

Soimos a scris:
Si tu ai impresia ca toate fantanile ofera apa potabila? Acuma ma mir eu!

Ei acu' , ce tratare a apei avea acum 100 de ani oamenii , dar acu 2000 , 5000 , sau cum sustii tu sute de mii , chiar milioane ? hai sa rationam totusi un pic .

Soimos a scris:

Draga Avrame, nu toti au avut norocul tau sa se nasca intr-una din cele mai binecuvantate tari din lume! ..asa ca exemplul tau are valoare de exceptie !

Stii cum e , iti spun sleau , esti rupt total de realitate , probabil esti cocotat pe un munte de beton si refuzi sa vezi realitatile .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Joi Oct 01, 2009 12:37 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:

[size=13]Iarasi gresit .
Sinagoga este o cladire care a aparut in Palestina cu putin timp inainte de cucerirea romana , prin urmare sunt niste biserici ale evreilor care erau decazuti din favoarea lui Dumnezeu .Templul este 1 si ATAT , sa nu facem confuzii .

Pai tocmai vedem ca tu le faci!
Aparitia termenului de sinagoga este din pacate neclar, desi cei mai multi cercetatori ii plaseaza inceputul in Exilul Babilionean, desi termenul de Synagoga a devenit uzitat in secolul 3 i.e.n.
cand este intalnit si intr-un act al regelui Artaxerxes.(in Palestina asa cum zici tu) .. adica cu muuuult inaintea de cucerirea romana a lui Gnaeus Pompeius Magnus, prin urmare nici fantezia crestina cu "decaderea din favorurile lui Dumnezeu" nu sunt nici valabile si nici rezonabile, ci sunt doar praf aruncat de crestini in ochii celor nedocumentati ptr a sustine minciuna ca Dumnezeu i-a parasit pe evrei ca sa decada intratat incat sa aibe relatii cu o femeie usuratica, care maritata fiind, a ramas gravida cu un soldat roman(vezi Abdes Iulius Tiberius Pantera)

Deci totul pute a propaganda crestina mincinoasa !
Citat :

Continui sa sustin in baza a ceea ce tiam spusu ca
Sinagoga = Biserica = Satan
Faptul ca tu le pui pe toate sub aceiasi palarie nu ma deranjeaza dar eu as mai adauga si Moschea la aceasta triada diabolica ...si totusi tinand cont de realitatea istorica as remarca faptul ca Synagoga nu a fost instrument de crima in timpurile de dupa Isus, ba chiar a fost "liantul" care a tinut unita evreimea astfel incat in loc sa dispara ca atetea alte popoare ea a ajuns sa fie astazi ceea ce vedem ca este si cu aportul ei stintific si cultural pe care il stim ...si asta numai diabolic nu se poate numi ...spre deosebire de biserica si moschee.
Citat :

Atunci rezulta clar ca nici Constantin nu credea in Dumnezeu ci in Satan , si deci era Ateu , mai ales si prin faptul ca nu s-a botezat .
Fals ...nu era ateu din moment ce credea in Sol Invinctus, faptul ca nu a dat doi bani pe crestinismul inventat de el ne arata ca nu putea fi atat de debil incat sa creada in minciuna politico-religioase pe care el insusi a inventat-o din interes si nu din convingeri spirituale!

Citat :

Acum sa nu exageram , Urmasi ai lui Yeshua existau deja cu 300 si de ani inaintea lui Constantin si stim ca ei erau cei persecutati
Sa nu uitam ca acei urmasi ai lui Yeshua denumiti de noi "primii crestini" nu erau de religie crestina ci de religie Mozaica constituind doar o SECTA a religiei mozaice! Si ca romaniicare aveau zeitatile lor, i-au persecutat ptr tupeul de a trimite la plimbare toate zeitatile lor ptr a afirma un Dumnezeu Unic si asta cu nerusinare chiar in capitala Imperiului si culmea obrazniciei chiar langa templele zeitatilor romane! Ia vezi cum ar fi acceptata astazi in societatea romaneasca faptul ca musulmanii vor sa inlocuiasca ortodoxia cu Islamul? ...cam ce crezi?

Citat :

, si tocmai aceia spunea ca urmeaza pe Isus si sunt crestini ,

Invata sa te exprimi corect caci a rosti doar o jumatate de adevar este un mod de a minti mult mai periculos decat folosind o minciuna intreaga! Asa ca spune cei care l-au urmat pe Isus au fost "sectanti crestini ai religiei mozaice"!
Dar ca sa nu ramai cu impresia ca "crestinismul" de azi au ceva in comun cu asa zisi "crestini" de azi ...apai afla ca acel crestinism de religie mozaica a fost total interzis si inlocuit cu "crestinismul mincinos impus de un criminal in biserici institutii de stat de manipulare, spionare, manipulare si oprimare a maselor"...asta e Crestinismul de azi!

[size=13]Spui ca biserica inseamna si cladire ?
Gresit !!!
Termenul de biserica din scriptura are doar un inteles nu 2 cum sustii si anume cel al unor oameni grupati .
Citat :

Acum depasesti orice logica , sau tu nu stii ca populatia globului inainte se aduna numai in jurul unui curs de apa ?
Nu te supara, dar si tu ai probleme cu intelegerea, nimeni nu contesta ca asezarile umane se fac langa un curs de apa, si dai exemplul a 3 mari fluvii. Dar tu chiar nu intelegi ca nu toate cursurile de apa erau si potabile, si acest lucru si atunci ca si azi scurta vietile oamenilor alaturi de conditiile precare de igiena!

Citat :

Stii cum e , iti spun sleau , esti rupt total de realitate , probabil esti cocotat pe un munte de beton si refuzi sa vezi realitatile
La fel mi se pare si mie "realismul" care reiese din felul tau de a vedea realitatea.
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Mar Oct 06, 2009 9:32 pm

Soimos a scris:

Fals ...nu era ateu din moment ce credea in Sol Invinctus, faptul ca nu a dat doi bani pe crestinismul inventat de el ne arata ca nu putea fi atat de debil incat sa creada in minciuna politico-religioase pe care el insusi a inventat-o din interes si nu din convingeri spirituale!

Pai nici evolutionistii nu sunt atei si ei cred ca Dumnezeu este in ei .

Cine nu crede in Dumnezeu Yahwe este ateu , pentru ca restul nu sunt Dumnezei , deci afirmatia mea este corecta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Mier Oct 07, 2009 7:23 am

Iata un exemplu de exclusivism separatism, si inoleranta!
Numai "Dumnezeul" meu e bun (ca a permis ca in numele lui sa se comita milioane de crime) al vostru este zero

Iata cum credinta si religia incepe cu exclusivismul , ajunge la intoleranta si se continua cu ura!

Exact aceasta este dovada precum ca Religia crestina are o natura diabolica si ca vine de la Diavol si nu de la Dumnezeu, si exact tipul acesta de a pune problemele este exact inversul a ceea ce ne invata Isus.

Imi pare rau Avrame dar asta este realitatea, si anume ca voi mintiti in numele lui Isus tocmai ca prin aceste minciuni sa ii incalcati invataturile pline de iubire si toleranta!
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Mier Oct 07, 2009 8:29 am

Soimos a scris:
Iata un exemplu de exclusivism separatism, si inoleranta!
Numai "Dumnezeul" meu e bun (ca a permis ca in numele lui sa se comita milioane de crime) al vostru este zero

Iata cum credinta si religia incepe cu exclusivismul , ajunge la intoleranta si se continua cu ura!

Exact aceasta este dovada precum ca Religia crestina are o natura diabolica si ca vine de la Diavol si nu de la Dumnezeu, si exact tipul acesta de a pune problemele este exact inversul a ceea ce ne invata Isus.

Imi pare rau Avrame dar asta este realitatea, si anume ca voi mintiti in numele lui Isus tocmai ca prin aceste minciuni sa ii incalcati invataturile pline de iubire si toleranta!

Da este o parere personala cea pe care o expui , nimic de comentat fiecare poate sa decida ce face cu constiinta lui.
Cand ti se cer dovezi scripturale la argumentele pe care le aduci , vi doar cu ''pareri personale'' fara ceva concret si in acest mod tot ce vom spune noi tu consideri minciuni , dar eu consider minciuna ce sustii tu personal fara a aduce vreun argument din scripturi .
Conform scripturii nu am voie sa te ascult pe tine si sa cred in ceea ce spui tu pentru ca nu ai putere suficienta ca prin invataturile predicate sa imi poti oferi ceva mai bun decat ce imi ofera Dumnezeu prin scripturi
"Asa vorbeste Yahwe : blestemat sa fie omul care se increde in om, care se sprijineste pe un muritor si isi abate inima dela Yahwe ! (Ier.17:5)
Deci in prisma acestei dovezi nu ascult ceea ce unul sau altul purtati incolo si incoace de un vant neprielnic vorbesc pe la colturi .
Pai si tu sustii ca ''numai evolutionismul tau e adevarul'' cu ce te deosebesti de mine sau de altul care sustinem ca numai scripturile spun adevarul , chiar cu nimic .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Mier Oct 07, 2009 1:09 pm

Avram a scris:

Da este o parere personala cea pe care o expui , nimic de comentat fiecare poate sa decida ce face cu constiinta lui.
'Din pacate nu este o "parere personala" ci este o concluzie care se bazeaza pe o afirmatie rostita de tine.

Iar faptul ca tu crezi ca doar "dumnezeul" tau exista si ca doar religia ta sau doar "scriptura" ta este adevarata desi mai sunt si alte scripturi ale altor "dumnezei" (de ex. Coranul care e mult mai rational ) si mai ales "scriptura numita STIINTA a "dumnezeului" Big Bang ... evident ca o asmenea pozitie cum este cea a ta este una exclusivista ...si indiferent de ce parere am eu, iar faptul ca exclusivismul este primul pas catre intoleranta si duce la ura ...asta nu mai e doar "parere" ci este o realitate dovedita si explicata de specialistii in sociologie (de unde am preluat si eu ideea).

... deci totul este CLAR si CONCRET !
Citat :

dar eu consider minciuna ce sustii tu personal fara a aduce vreun argument din scripturi .
Nu te supara dar asta nu este un criteriu valabil!
Cine a mai auzit ca realitatea si adevarul sa fie explicate doar prin scripturi?
Asa un "criteriu" mai au doar sarmanii talibani jegosi si bine prostiti din cauza conditiilor precare ca sa nu zic primitive in care traiesc si s-au dezvoltat fara sa aibe educatie si contact cu civilizatia.
Doar acestia se ghideaza doar dupa legile Sharia de parca Biblia si Sharia ite invata sa cunosti absolut tot ce este real sau adevarat inclusiv care din legile de circulatie pe drumurile publice sunt bune si care nu!
Viata este muuuult mai complexa decat accepti tu ...si Biblia este doar o scriptura pentru primitivi, astazi adevarata scriptura se numeste STINTA si nici un om nu are capacitatea de a stapani tot cuprinsul ei.
Citat :

Pai si tu sustii ca ''numai evolutionismul tau e adevarul'' cu ce te deosebesti de mine sau de altul care sustinem ca numai scripturile spun adevarul , chiar cu nimic
Diferenta intre noi este ENORMA!
Eu ma bazez pe probe din realitate ca sa imi sustin "credinta" ...pe cand tu te bazezi pe NIMIC REAL!
La voi si pana si "adevarul" este ascuns in cer ca nu cumva sa poata fi verificat ...tot asa cum nu exista nici o proba care sa dovedeasca existenta zeului supranatural la care va inchinati ...dar poate e mai bine asa ...ca daca l-am vedea in realitate cat de hados si scarbos este cred ca s-ar vindeca toti de boala religiei!
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Vin Oct 09, 2009 6:45 pm

Soimos a scris:

... La voi si pana si "adevarul" este ascuns in cer ca nu cumva sa poata fi verificat ...tot asa cum nu exista nici o proba care sa dovedeasca existenta zeului supranatural la care va inchinati ...dar poate e mai bine asa ...ca daca l-am vedea in realitate cat de hados si scarbos este cred ca s-ar vindeca toti de boala religiei!

Nu prea ai cum sa il vezi ,

Si daca de acolo vei cauta pe Yahwe , Dumnezeul tau, Il vei gasi daca-l vei cauta din toata inima ta si din tot sufletul tau. (Deut.4:29)
ceea ce nu cred ca faci , deci nu poti sa il ''vezi''
cat despre aspectul fizic am mai discutat , el nu exista ! caci Dumnezeu este Duh (nu are trup , de aceea a si interzis prin una din cele 10 porunci ca sa i se faca asemanare)
Dumnezeu este Duh ; si cine se inchina Lui, trebuie sa I se inchine in duh si in adevar." (Ioan.4:24)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   Sam Oct 10, 2009 7:16 am

Avram a scris:

[size=13]Nu prea ai cum sa il vezi ,

Pai vezi ! Stie el de ce nu se lasa vazut sau cunoscut in vreun alt mod (de exemplu transmisiuni televizate sau macar radiofonice)

Noi ca oameni trebuie doar sa-i respectam vointa si nu trebuie sa ne batem capul cu ceea ce nici el nu vrea!

Citat :

Si daca de acolo vei cauta pe Yahwe , Dumnezeul tau, Il vei gasi daca-l vei cauta din toata inima ta si din tot sufletul tau.
Unde sa-l caut ? In cer ? ...n-ai frica ca o s-o facem cu totii dar numai atunci cand ajungem in cer ... nu vezi ca aici pe pamant nu vrea sa se lase cunoscut? Vrei sa-i incalcam dorinta?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura   

Sus In jos

Cum s-a strecurat Diavolul in Scriptura
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
Mergi direct la: