Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

www.forumcrestin.net

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 06, 2009 9:40 am

Teo a scris:
Mai Soimos, Taci din gură dacă nu sti ce vorbești, ....
.
Evident ...dar cum vrei sa fie altfel daca eu las Biblia sa vorbeasca in locul meu?

Citat :

Nu ma invața tu pe mine cum să fiu creștin.[/size]
Nu cumva tu esti deasupra a tot ce se poate dovedi ca Adevar?

Sau te deranjeaza ca scot in evidenta anumite aspecte care nu iti convin ?
Retine ... atata timp cat eu imi pot sustine argumentele prin dovezi ale stintei numita ISTORIE ...si tu nu esti capabil sa le sustii prin nimic ... incapatanarea ta si inchiderea ta fata de adevar sunt de natura diabolica ...nu de alta dar cred ca sti ca Dumnezeu inseamna LUMINA (adica lumina cunoasterii) si ADEVAR ...adica ceea ce tine de CUNOASTERE si se poate demonstra.!

Asa ca astept sa imi raspundeti cu comentarii pertinente la sublinierile mele si nu cu pasari penibile folosite a proasta ...ca masca pentru a va acoperii nestiinta (citeste credinta) voastra si a neputintei voastre da a raspunde!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 06, 2009 4:43 pm

Citat :
Citat :
In sfarsit ma bucur sa aud ca si tu ti-ai dat seama ca tot ce scrie in Biblie a kk ...pentru ca ai vazut ... eu nu am facut decat sa iti citez din ea !
Asa ca nu la mine te puteai referi ...ci doar la ea!
Cunosti sensul verbului "Rastalamaci"? daca nu ti l dau eu: RĂSTĂLMĂCÍ, răstălmăcesc, vb. IV. Tranz. 1. A explica, a interpreta în mod eronat idei, cuvinte, texte; a explica greșit, a denatura (în mod voit) înțelesul. 2. (Rar) A transpune; a oglindi, a reflecta. – Răs - + tălmăci.
Sursa: DEX '98 ce daca ai citat din Biblie,ai facut o prost,la fel cum prost pot fi facute multe lucruri in lumea asta,in toata domeniile
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 18/07/2009

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 06, 2009 5:17 pm

Teo a scris:
Pai acum te-ai razgândit? Nu mai stă in picioare afirmația că...

Pai individule nu a mea era afirmatia ci te citam pe tine dar vad ca le intelegi aiurea , putin mai multa concentrare nu ar strica

Teo a scris:
Ezechiel vorbeste din trecut, Ioan vorbeste din viitor...

Ei bravo Tu esti mai tare ca Mesiah , spui ca profetii vorbesc din trecut - asta chiar e buna (Tine-o asa)

Teo a scris:
Deci, Dacă Adam nu a murit (după cum spui tu) Satan a avut dreptate si Dumnezeu a mințit. Eu insă prefer să stau de partea lui Dumnezeu si să spun ca Adam a murit când a mâncat. Dacă tu nu întelegi că poate fi si altfel de moarte in afară de cea fizică atunci imi pare rau pentru tine.
In Geneza 1, O zi inseamna 12/24 de ore. Dacă tu vrei sa il faci pe Dumnezeu mincinos atunci asta e treaba ta, Cu El vei vorbii in ziua judecății.

Bravo , nu am comentarii chiar vad ca analizezi ceea ce scriu eu exact la capacitatea varstei tale - asteptam macar sa realizezi ceea ce am scris eu acolo , chiar daca considerai ca e gresit sau nu .

Teo a scris:
Serios?
Exod 20:11 - Caci in sase zile a facut Domnul cerurile pamantul si marea, si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea S-a odihnit:
Acum "vezi" că este vorba si de cele legate de ceruri?
Mda este o enumeratie acolo
cerurile , pamantul si marea

pamantul si marea de unde fac ele parte micutule ?
din planeta terra , ceea ce lipseste sunt cerurile ca sa completeze opera ,
Cat despre aruncarea lui Satan e 'bisnisul' tau cum intelegi , ti-am aratat si vad ca nu ai ochi sa vezi.(dai trimiteri care nu au legatura cu ceea ce vorbim)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 06, 2009 5:51 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Citat :
In sfarsit ma bucur sa aud ca si tu ti-ai dat seama ca tot ce scrie in Biblie a kk ...pentru ca ai vazut ... eu nu am facut decat sa iti citez din ea !
Asa ca nu la mine te puteai referi ...ci doar la ea!
Cunosti sensul verbului "Rastalamaci"? daca nu ti l dau eu: RĂSTĂLMĂCÍ, răstălmăcesc, vb. IV. Tranz. 1. A explica, a interpreta în mod eronat idei, cuvinte, texte; a explica greșit, a denatura (în mod voit) înțelesul. 2. (Rar) A transpune; a oglindi, a reflecta. – Răs - + tălmăci.
Sursa: DEX '98 ce daca ai citat din Biblie,ai facut o prost,la fel cum prost pot fi facute multe lucruri in lumea asta,in toata domeniile
Mda ... probabil iti inchipui ca ai si dreptate!

Problema este ca tu uiti ca tu ai ca baza de orientare Biblia ...adica un furt intelectual scos din contextul sau natural si prin urmare cu sensuri si intelesuri denaturate conform noilor interese dictate de o noua religie ...(macar recunosti acest adevar elementar?) ...
...si care cuprinde minciunile unei armate de slujitori ai minciunii si ai noului interes numiti apostoli ai bisericii ...si nu ai lui Dumnezeu!

...iar eu "cel gresit" ma bazez doar pe Tanachul original cu sensul sau asa cum este el in religia iudeilor si ne-pus la schimbare ca sa foloseasca altei religii ...iar din NT ...eu NU IAU decat afirmatiile puse in contul lui Isus ...si nu a unor neica nimeni care nu servesc decat un INTERES si anume interesul bisericii!
... astfel eu consider tu esti muuult mai mult pe calea gresita si nu ai nimic comun cu Dumnezeu ...pentru ca tu esti cel care batjocoresti Torah ...adica exact legile lui Dumnezeu!
Si Dumnezeu nu te va ierta ptr asta!

Deci referitor la pozitia mea "incorecta" ... eu inteleg sa accept faptul ca Isus a venit sa implineasca Legea Tatalui sau ...T O R A H ...si nu sa o schimbe cu invataturile unui aprig dusman al lui Isus ... care ca si tortionar a vazut ca nu are succes si astfel a fost pus de cler si stapanirea romana sa distruga reforma lui Isus din interiorul ei ...ceea ce a si reusit !

Deci tinand cont de aceasta realitate istorica usor de dovedit ... evident ca nu am cum sa gandesc ca tine ...unu care este vandut celor care l-au ucis pe Isus chiar si a doua oara!

Dar retine macar esentialul ...atata timp cat tu te documentezi din aceasta minciuna pe principiul ca "Biblia este adevarata ca asa scrie in Biblie" ...iar eu ma documentez din surse multiple ...automat esti pe locul doi conform principiului "cine crede dar nu stie" ...este mai inferior celui care a dobandit cunoastere cautand adevarul!

Asa ca nu ma acuza pe mine de rastalmacire ...cand sti bine ca Biblia ta mincinoasa este ea insasi o rastalmacire a Tanachului!
Sus In jos
vali
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 40
Data de inscriere : 04/05/2008

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Sam Sept 19, 2009 5:23 am

Teo a scris:
Intradevăr, sunt mulți "dumnezei".
De asta când eu spun că Isus imi este prieten, și îl cunosc, alții spun că si ei au experiențe personale cu dumnezeii lor.
Trebuie să ținem minte, atunci când Satan a fost aruncat din cer, împreună cu el au fost aruncați si o treime din îngeri.
Ingerii aceia acum sunt, Allah si ceilalți dumnezei.

no shit ! poti proba cu versete ?
in quran spune
Credem în Dumnezeu și în ceea ce ni s-a trimis nouă și s-a trimis lui Avraam, Isaac, Iacov și semințiilor și ce s-a dat lui Moise, lui Isus și profeților din partea Domnului lor. Nu facem deosebire cu vreunul din ei: sîntem doar moslemi.” (quran 3:78)
Sus In jos
http://subvers.forumgratuit.ro/forum.htm
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Sam Sept 19, 2009 7:56 am

Bine ai revenit Vali
Lasa-l in pace pe saracu Teo caci el NU STIE ci numa CREDE caci e certat cu adevarul si cu documentatia!

Daca s-ar documenta (sau macar citi ce scrie pe acest forum) ar fi stiut ca Isus la rastignire se jeluia zicand "Eli Eli Lama sabachtani" si ca Tatal lui Isus Eli este Elohah care este in traducere aramaica (limba lui Isus) Elah respectiv Elaha, si asta dovedeste si celor care nu vor sa accepte, asemanarea clara cu numele de Allah... adica Dumnezeu ....si mai ales ca Isus insusi se ruga lui Alah!
Sus In jos
vali
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 20, 2009 8:13 am

merci de urari ! cine vrea poate veni si pe forumul meu www.subvers.forumgratuit.ro

si acum sa revenim la oile noastre . islamul recunoste toti profetii si se spune ca este ultima religie care complteaza celelete 2 (n.n. iudaism ,crestinism)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 20, 2009 8:25 am

vali a scris:
merci de urari ! cine vrea poate veni si pe forumul meu www.subvers.forumgratuit.ro

si acum sa revenim la oile noastre . islamul recunoste toti profetii si se spune ca este ultima religie care complteaza celelete 2 (n.n. iudaism ,crestinism)
Desi este deja binecunoscuta atitudinea mea antireligie ...totusi daca este sa vorbesc de pe pozitia unuia care incearca sa inteleaga religiile ... si din acest p de vedere acceptam ce zic prorocii ...este mai mult decat clar ca acele prorociri isi au implinirea in Coran ...nu de alta dar prorocii care au prorocit venirea lui Isus nu au putut proroci si faptul ca invataturile lui Isus transmise prin Ucenicii sai au fost interzise si inlocuite cu o noua "lege" cea a Bisericii si nu a unei biserici oarecare ci una care a adus mai multe nenorocire decat orice altceva din istoria civilizatiei umane!
Asa ca nu este de mirare ca Dumnezeu(-l acestui veac) a hotarat sa trimita o alta scriptura!

Deci Da ... intradevar le completeaza ...zic eu din pacate ...caci nu cred ca era necesar ca un rau sa fie completat (ptr ca sti bine parerea mea ca in ziua de azi religia este un rau ...si nici macar unu necesar ...si asta ne-o dovedeste istoria) ... ptr ca societatea umana a progresat si s-a dezvoltat si nu mai este barbaria de acum 1500 de ani ...ci este "societatea mantuitoare" a celor care au devenit "ucenici de Dumnezeu" ...si la stadiul acesta de avansare ...nu s-a ajuns prin religie ci prin invatatura, educatie si CONSTIINTA!
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 20, 2009 6:39 pm

Citat :
poti proba cu versete ?

Ce vrei sa probez cu versete?
Faptul ca sunt mai multi draci este in Biblie, Daca tu nu sti, atunci mai citeste.
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/underground94teo
vali
Pedestras
Pedestras

Varsta : 44
Localizare : acolo unde prostia si rautatea omeneasca ajung mai greu
Puncte : 21

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 20, 2009 6:44 pm

Teo a scris:
Citat :
poti proba cu versete ?

Ce vrei sa probez cu versete?
Faptul ca sunt mai multi draci este in Biblie, Daca tu nu sti, atunci mai citeste.

vreau sa probezi ca in biblie este scris allah ca demon cazut. si sa nu mai faci afirmatii fara sustinere
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

Varsta : 23
Localizare : Romania
Puncte : 117

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 20, 2009 7:04 pm

Citat :
vreau sa probezi ca in biblie este scris allah ca demon cazut.

2 Petru 2:4 Căci dacă n-a cruțat Dumnezeu pe îngerii
care au păcătuit, ci i-a aruncat în Adânc, unde stau înconjurați de
întuneric, legați cu lanțuri și păstrați pentru judecată;

Iuda 1:6 El a păstrat pentru judecata zilei celei
mari, puși în lanțuri veșnice, în întuneric, pe îngerii care nu și-au
păstrat vrednicia, ci și-au părăsit locuința.

Deuteronomul 32:17 Au adus jertfe dracilor, unor idoli
care nu sunt dumnezei, Unor dumnezei pe care nu-i cunoșteau, Dumnezei
noi, veniți de curând, De care nu se temuseră părinții voștri.

Psalmii 106:37 Și-au jertfit fiii și fiicele la idoli,

Faptele apostolilor 16:16 Pe când ne
duceam la locul de rugăciune, ne-a ieșit înainte o roabă, care avea un
duh de ghicire (Grecește: Un duh al lui Piton.). Prin ghicire, ea
aducea mult câștig stăpânilor ei.
Faptele apostolilor 16:17
Roaba aceasta s-a luat după Pavel și după noi, și striga: "Oamenii
aceștia sunt robii Dumnezeului Celui Prea Înalt și ei vă vestesc calea
mântuirii."
Faptele apostolilor 16:18
Așa a făcut ea timp de mai multe zile. Pavel, necăjit, s-a întors, și a
zis duhului: "În Numele lui Isus Hristos îți poruncesc să ieși din ea."
Și a ieșit chiar în ceasul acela.
Faptele apostolilor 16:19
Când au văzut stăpânii roabei că s-a dus nădejdea câștigului lor, au
pus mâna pe Pavel și pe Sila și i-au târât în piață înaintea
fruntașilor.

Apocalipsa 16:14 Acestea sunt duhuri de draci, care
fac semne nemaipomenite, și care se duc la împărații pământului întreg,
ca să-i strângă pentru războiul zilei celei mari a Dumnezeului Celui
Atotputernic. -

2 Corinteni 11:14 Și nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină.

1 Ioan 4:1 Preaiubiților, să nu dați crezare oricărui
duh; ci să cercetați duhurile, dacă sunt de la Dumnezeu; căci în lume
au ieșit mulți prooroci mincinoși.

Mai sunt o gramada de versete.
Sus In jos
vali
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 20, 2009 7:06 pm

Teo a scris:
Citat :
vreau sa probezi ca in biblie este scris allah ca demon cazut.

2 Petru 2:4 Căci dacă n-a cruțat Dumnezeu pe îngerii
care au păcătuit, ci i-a aruncat în Adânc, unde stau înconjurați de
întuneric, legați cu lanțuri și păstrați pentru judecată;

Iuda 1:6 El a păstrat pentru judecata zilei celei
mari, puși în lanțuri veșnice, în întuneric, pe îngerii care nu și-au
păstrat vrednicia, ci și-au părăsit locuința.

Deuteronomul 32:17 Au adus jertfe dracilor, unor idoli
care nu sunt dumnezei, Unor dumnezei pe care nu-i cunoșteau, Dumnezei
noi, veniți de curând, De care nu se temuseră părinții voștri.

Psalmii 106:37 Și-au jertfit fiii și fiicele la idoli,

Faptele apostolilor 16:16 Pe când ne
duceam la locul de rugăciune, ne-a ieșit înainte o roabă, care avea un
duh de ghicire (Grecește: Un duh al lui Piton.). Prin ghicire, ea
aducea mult câștig stăpânilor ei.
Faptele apostolilor 16:17
Roaba aceasta s-a luat după Pavel și după noi, și striga: "Oamenii
aceștia sunt robii Dumnezeului Celui Prea Înalt și ei vă vestesc calea
mântuirii."
Faptele apostolilor 16:18
Așa a făcut ea timp de mai multe zile. Pavel, necăjit, s-a întors, și a
zis duhului: "În Numele lui Isus Hristos îți poruncesc să ieși din ea."
Și a ieșit chiar în ceasul acela.
Faptele apostolilor 16:19
Când au văzut stăpânii roabei că s-a dus nădejdea câștigului lor, au
pus mâna pe Pavel și pe Sila și i-au târât în piață înaintea
fruntașilor.

Apocalipsa 16:14 Acestea sunt duhuri de draci, care
fac semne nemaipomenite, și care se duc la împărații pământului întreg,
ca să-i strângă pentru războiul zilei celei mari a Dumnezeului Celui
Atotputernic. -

2 Corinteni 11:14 Și nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină.

1 Ioan 4:1 Preaiubiților, să nu dați crezare oricărui
duh; ci să cercetați duhurile, dacă sunt de la Dumnezeu; căci în lume
au ieșit mulți prooroci mincinoși.

Mai sunt o gramada de versete.

asa si unde scrie ca allah este demon?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 20, 2009 7:36 pm

Când Biblia a fost scrisa nu existau musulmani, nu credea nimeni in Allah, Dar Biblia ne avertizeaza ca vor venii proroci mincinosi, si Biblia ne spune ca Satana se poate transforma intr-un inger de lumina.
Sus In jos
vali
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Lun Sept 21, 2009 4:01 am

daca nu poti demonstra nu mai face afirmatii gratuite. ca sa nu ma apuce grandomania sa ititi explic eu cat si ce a mai ramas din biblie dupa ce a aranjat-o constantin.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Lun Sept 21, 2009 6:33 am

Teo a scris:
Când Biblia a fost scrisa nu existau musulmani, nu credea nimeni in Allah, Dar Biblia ne avertizeaza ca vor venii proroci mincinosi, si Biblia ne spune ca Satana se poate transforma intr-un inger de lumina.

Dragutule!

Esti departe de adevar ...

Odata ca Biblia nu a fost scrisa ci a fost furata de la cei care au scris scripturile iudaice ...si aici sunt incluse si Evangheliile TOATE caci si evanghelistii au fost cu totii iudei de religie mozaica si nu crestini!

Deci ar trebui sa intelegi ca insusi Isus se ruga lui Alah = Elaha (in aramaica)= Elohim deci nu cred ca vrei sasustii ca Isus se ruga Diavolului atunci cand zicea Eli Eli lama sabachtani !

Daca vrei sa-l descoperi pe diavol in vre-o religie ...pai atunci vezi care "dumnezeu: inspira la furtul scripturilor altor religii ...si mai vezi care "dumnezeu" umbla la kooorve de dragul de a aveasa un copil ...nu de alta dar nici Dumnezeul Yahwe si nici Elaha=Alah .... NU au copii nici in ziua de azi ...spre deosebire de "dumnezeul" crestinilor!

In concluzie ...insusi Isus il accepta pe Alah ca pe Tatal sau!

Iar atentionarea referitoare la falsii profetii si la facatorii de "minuni" diabolice din Deuteronom 13.2 nu este din Biblie caci nu este adresata crestinilor ci mozaicilor (desi tu in Biblie ai citit-o) ea este dovada cea mai clara ca textele Bibliei sunt scoase din context ...adica ca Biblia e un text furat care prin minciuna isi atribuie un inteles scos din contextul altei religii) este un text din Pentateuch adica din Torah iudeilor (fragment din Tanach) in care Dumnezeu atrage atentia credinciosilor sai MOZAICI (ca pe atunci inca nu erau crestini) sa ii ucida pe profetii care faqc minuni si vor sa schimbe legea divina ...referire directa la Christos si la Noul Testament
Si nu la Coran care este "inspirat" de acelasi Dumnezxeu ca Dumnezeul religiei mozaice!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Sept 21, 2009 1:37 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Lun Sept 21, 2009 12:59 pm

Da Soimos, M'am saturat de toate povestiile tale. Nu te cred, da? Nu te cred, Nu ai nici o dovada, vorbesti cu vorbe din burta fara dovezi. Vrei sa te cred?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Lun Sept 21, 2009 1:31 pm

Teo a scris:
Da Soimos, M'am saturat de toate povestiile tale. Nu te cred, da? Nu te cred, Nu ai nici o dovada, vorbesti cu vorbe din burta fara dovezi. Vrei sa te cred?
Pai vezi ca faci o mare confuzie ...aici nu esti la Cina cea de Taina ca sa te saturi ...ci aici schimbam idei fundamentate pe DOVEZI!

Ce sa iti dovedesc ? ... de ex. ca Tanachul este si astazi tot Tanach si prin urmare scriptura religiei Mozaice asa cum a fost ea si acum 3000 de ani?
Ce dovada vrei ...un link catre Tanach ...sau catre Wikipedia care iti explica ce este Tanachul?

Sau ce vrei sa iti mai dovedesc ? ...ca Scriptura religiei Mozaice ...Tanachul ... isi apara legitimitatea si existenta proprie in Deuteronom 13.2 si ca avertizarea de acolo nu o pot revendica crestinii ca fiind a lor caci ei sunt vizati in primul rand in acel verset care este conceput ptr o alta reliie decat cea mozaica ? ...vezi citatul ... si fa tu singur paralelismul si vei ajunge la concluzia ca iudeii ar trebui sa ii ucida pe crestini ...ca asa scrie in scriptura!
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Lun Sept 21, 2009 1:37 pm

Citat :
Ce sa iti dovedesc ? ... de ex. ca Tanachul este
si astazi tot Tanach si prin urmare scriptura religiei Mozaice asa cum
a fost ea si acum 3000 de ani?

Incearca sa intelegi, Ceea ce scrie in Tanach este adevarul... Intelegi? El este in Biblie pt ca este adevarul! Din acest motiv nu vedem in Biblie capra cu 3 iezi...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Lun Sept 21, 2009 1:44 pm

La 15 ani te credeam mai sprinten la minte ..scuze ...e o constatare si nu o afirmatie cu scopul de a te jigni!

Si iata dovada de care tu zici ca este adevarata ...

Pai daca acel text al religiei mozaice in care Dumnezeu cere sa fie ucisi toti acei profeti care fac minuni si profetii ca sa schimbe sau modifice religia SA ...(adica pe cea Mozaica) ... pai nu este acest text o porunca ADEVARATA data de Dumnezeu evreilor ca sa il omoare si pe Christos si pe voi crestinii?
Citeste atent acest din Deuteronom capitolul 13.1 ...adica Legea Divina!
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=17&cap=13

Deci e adevarat?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Lun Sept 21, 2009 1:46 pm

As putea sa iti dau si eu niste lucruri sa citesti, Dar e useless.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Lun Sept 21, 2009 1:54 pm

Ce faci ? ...fugi de raspuns?
Hai sa iti demonstrezi logica prin care crestinismul recunoaste ca este adevarat textul unei religii in care Dumnezeu ne atrage atentia sa nu ii urmam pe cei care se revendica prin minciuni de la religia Sa?

Ti se pare ca e logic sa sustii si tu un asemenea Adevar Biblic din Tanach ... sub pretextul ca Tanachul este ADEVARAT"?

Tu raspunde la problema pe care ti-am pus-o ...si dupa aceea o sa vedem si ce probleme ai tu!
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Lun Sept 21, 2009 2:11 pm

Psalmii 12:6 Cuvintele Domnului sunt cuvinte curate, un argint lămurit în cuptor de pământ, și curățit de șapte ori. -

Psalmii 12:7 Tu, Doamne, îi vei păzi, și-i vei apăra de neamul acesta pe vecie.

Mai mult nu vreau. Domnul a promis ca va avea grija de cuvântul lui, da? Asta a si facut. Daca tu nu vrei sa il crezi asta e treaba ta, tu o sa discuti cu el la sfârsit.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Lun Sept 21, 2009 5:25 pm

Pai vad ca fugi de comentarii ...si te afunzi singur din cauza lor!

Pai daca Cuvintele Domnului sunt curate ...pai cu atat mai mult trebuie sa fie ascultate ...deci cu atat mai mult evreii ar trebui sa ii ucida pe crestini ...caci asa le zice Dumnezeu!
Tu chiar nu intelegi ca aceste porunci din Deuter.13.1 au fost date de Dumnezeu ptr cei de religia Lui ...adica mozaica(dupa Moise) si ca exact in aceste texte Dumnezeu Atotstiutorul stia ca se va naste un Chrisos care face scamatorii adica din apa vin ...sau trezeste un mort tocmai ca sa isi castige notorietate ...si exact impotriva acestora a dat porunca Sa...adica impotriva lui Christos si a crestinilor!

In CONCLUZIE:
Lumea religiei s-a oprit cu muuuult inainte de nasterea lui Isus ...iar Isus ne-a intors de la credinta la iubire si de la religie la CONSTIINTA ...si exact acestea adaugate cu ura impotriva bisericii si a clericilor au fost ratiunea sa de a trai ...si exact din cauza acestopr invataturi ascunse cu grija de noua religie a unui crimonal, el a capatat dimensiunea pe care i-o vedem, dar mai ales actualitatea sa deocamdata nepieritoare

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Ian 12, 2010 2:16 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Lun Sept 21, 2009 5:38 pm

Soimos, Nu mai vorbi de religia Mozaica... Citeste noul testament si vei vedea cum ramane cu religia mozaica...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Mar Sept 22, 2009 9:09 am

Dar de ce sa nu vorbesc?
Nu sti ca Yahwe l-a desemnat pe Moise sa aplice niste Legi si Porunci si ca acestea sunt de fapt Religia lui Moise ...adica MOZAICA!
Pai tu nu sti ca insusi Isus a fost de aceasta religie si ca ucenicii iol numeau Rabi si ca Legile pe care le propovaduia se numesc si azi Tora iar scriptura pe care o propovaduia Isus era Tanachul?
Ai auzit sau vazut tu ca Isus sa recomande vreodata cuiva Biblia?

In plus de asta tu chiar nu iti poti imagina ca un Testament Nou adica "Lege Noua" scrisa de niste oameni ai bisericii este zero in comparatie cu Legile lui Dumnezeu ..cu atat mai mult cu cat acesti "falsi apostoli" de fapt slujbasi ai bisericii sunt cei care au interzis Evangheliile Apostolilor lui Isus ...adica a adevaratilor Apostoli, ptr a le inlocui cu false evanghelii ale bisericii ?
Deja acest fapt ...adica Faptul ca in Scripturi nu este nicio Evanghelie Adevarata ...ar trebui sa iti deie de gandit!
Oare de ce au fost interzise Evangjelia lui Petru cand Isus l-a lasat tocmai pe Petru sa ii cladeasca biserica ...si nu pe prigonitorul de crestini Pavel?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Lun Ian 11, 2010 9:45 am

Teo a scris:
Citat :
Ce sa iti dovedesc ? ... de ex. ca Tanachul este
si astazi tot Tanach si prin urmare scriptura religiei Mozaice asa cum
a fost ea si acum 3000 de ani?

Incearca sa intelegi, Ceea ce scrie in Tanach este adevarul... Intelegi? El este in Biblie pt ca este adevarul! Din acest motiv nu vedem in Biblie capra cu 3 iezi...

Evident ca este Tanachul este adevarat cam 90% ...dar asta din cauza ca Tanachul este Letopisetul poporului evreu scris de el insusi ...si nu de vre-un Dumnezeu.
Minciuna apare acolo unde acest Tanach a fost preluat de crestini si botezat in VT si atribuit lui Dumnezeu ...si culmea prostiei cica desi Dumnezeu a lasat porunca ca nimeni sa nu adauge nimic la scriptura sa ...iata ca vedem ca Noul Testament incalca porunca divina si niste sarlatani aflati in slujba bisericii au adaugat cu de la sine putere 4 Evanghelii fara sa fie imputerniciti spre a o face ...in timp ce singurul "imputernicit divin" adica Petru ...nu are nici o Evanghelie a sa in Biblie ... si asta nu pentru ca nu a avut si el o Evanghelie a sa ...ci pentru ca niste sarlatani vanduti unei biserici nascuta din minciuna si bazata pe interes au preferat sa-l cenzureze ...si asta culmea tupeului ...chiar daca au incalcat prin aceasta Legamantul lui Isus.

Deci Biblia ...este V A X !
Facatura mincinoasa a bisericii care minte in numele lui Isus!
Nu vi se pare asta ceva diabolic?
Pai va mai mira faptul ca biserica care este bazata pe aceasta Biblie a fost exponentul crimei si al brutalitatii timp de peste 1500 de ani ...si acum cand prin laicizare a fost deposdata de putere voi oameni normali sa o considerati o institutie sfanta?

Urmand aceasta logica de ce este mai diabolica institutia numita Inchisoare caci si acolo stau inghesuiti criminalii condamnati la inchisoare pe viata si care astfel traiesc ca sfintii in chilie meditand si nu mai au puterea sa faca rau nimanui?

Hai sa vad daca sunteti competenti sa imi desfinati aceasta postare?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

Localizare : Terra
Puncte : 174

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Lun Ian 11, 2010 12:57 pm

Bine vam regasit ! ,

Soimos a scris:

Evident ca este Tanachul este adevarat cam 90% ...dar asta din cauza ca Tanachul este Letopisetul poporului evreu scris de el insusi ... iata ca vedem ca Noul Testament incalca porunca divina si niste sarlatani aflati in slujba bisericii au adaugat cu de la sine putere 4 Evanghelii fara sa fie imputerniciti spre a o face ...

Bine spus .

Dar …

Cum spune Isaiah in cap 45:1
“Asa vorbeste Yahwe catre unsul sau , catre Cir , pe care il tine de mana dreapta , ca sa supuna popoarele inaintea Lui si sa dezlege briul imparatilor , sa-I deschida portile , ca sa nu se mai inchida :”

Profetul Isaiah si-a desfasurat ‘slujba’ in perioada a 4 imparati din Iuda : Oziah , Iotam , Ahaz , Ezechiah – cca 740 i.e.n. , deci el Isaiah scria despre Cir cu 200 de ani inainte ca acesta sa apara sa cucereasca Babilonul unde erau captivi Evreii si sa-ai elibereze in anul 537 conform descoperirii arheologice “Cilindrul lui Cir” si conform celor Descrise de profetul Daniel .

Acum tinand cont ca legamantul lui Dumnezeu cu Evreii a avut loc la cca 1250 i.e.n pana in cca 530 i.e.n sunt aproximativ 700 ani in care sa scris tot Tanachul existent.

Acum intrebarea devine :

Unde au disparut PROFETII sau prorocii Evreilor ?

Caci nu avem dovezi sa existe vreun profet a lui Yahwe in Israel si in concluzie nu mai exista carti profetice adaugate la Tanach.

Caci daca ei au disparut si nu mai exista ne duce doar la o concluzie :
Adica se confirma cele scrise in Luca 16:16
Legea si prorocii au tinut pana la Ioan (Botezatorul – care a fost ultimul)
Si mai… Romani 10:4

Caci Mesiah (Christos) este sfarsitul legii (a legii lui Moise si inceputul legamantului nou sub Ieshua)

Si dupa cum bine vedem ce sa intampla la evrei de cca 2500 ani si anume nu mai au un rege sau imparat uns de Yahwe prin profeti , ei au un presedinte ales democratic adica de Oameni si nu theocratic adica de Dumnezeu .

Iar cat despre amintitul TANACH , sa cam oprit la ceea ce era acum cca 2500 ani fara sa mai apara nimic , rezultantand o moarte a poporului evreau . De ce ? Simplu ei au fost lepadati ca natiune a lui Dumnezeu conform multitudinii de prorociri ale profetilor despre lepadarea lor (existente in Tanach) , care se observa si in ziua de azi .

Daca nu ar mai exista altceva decat evrei si Tanachul , azi am vedea in poporul evreu o multitudine de profeti , si niste scrieri mai recente mai noi , dar se vede treaba ca au fost lepadati de Ziditor, iar daca ei evreii au fost lepadati de Ziditor si legamantul lor a luat sfarsit se implinesc cuvintele lui Yahwe din Tanach unde spune prin Ieremiah la 31:31

"Iata ,vin zile , zice Yahwe , cand voi face cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda , un Legamant Nou ." Un legamant facut prin Mesiah (Cristos)
Ieremiah 31:32
" Nu ca legamantul pe care lam facut cu parintii lor...."

Soimos a scris:

Deci Biblia ...este V A X !
Facatura mincinoasa a bisericii care minte in numele lui Isus!
Nu vi se pare asta ceva diabolic?
Pai va mai mira faptul ca biserica care este bazata pe aceasta Biblie a fost exponentul crimei si al brutalitatii timp de peste 1500 de ani ...si acum cand prin laicizare a fost deposdata de putere voi oameni normali sa o considerati o institutie sfanta?
Urmand aceasta logica de ce este mai diabolica institutia numita Inchisoare caci si acolo stau inghesuiti criminalii condamnati la inchisoare pe viata si care astfel traiesc ca sfintii in chilie meditand si nu mai au puterea sa faca rau nimanui?

In primul rand a spune ca biserica (Romano-catolica si surorile ei) este bazata pe biblie este mult .S-a vazut din faptele ei pe ce a fost bazata cercetand , toate abominalitatile , cruciade ,si tot desfraul si rautatile ei .

Hotul cand merge la furat zice : “ Domane ajuta !”
Oare este bazat pe Biblie ?

Nu cred , Tot asa nici ‘biserica’ nu a fost bazata pe biblie in ceea ce a facut caci biblia zicea contrariul , concluzia este ca oricine spune ‘sunt bazat pe biblie’ ramane a se dovedi din faptele si actiunile fiecarui individ sau asociatie existenta aceste bazari .

Si evrei supneau ca au de tata pe Avraam , dar Yeshua ia contrazis si lea spus ca au de tata pe Dracu .

Iar faptul ca biserica este o prostituata si este numita “ Babilonul cel mare , mama prostituatelor si a uraciunilor pamantului conform Apocalipsa 17:5 ne lamureste pe deplin .

Dar… nu inseamna ca nu exista oameni de bine cu judecata dreapta care sa se bazeze in adevaratul sens al cuvantului pe scripturi , din pricina majoritatii covarsitoare a celor ce intocmesc raul si il declara ca bine si ca bazat pe scripturi .

Caci Yeshua spunea ca la sfarsitul lumii va fi ca in vremea potopului , iar daca luam aminte cati oameni credinciosi au scapat prin potop – un numar de 8 , nu mai e nevoie de altceva ca sa fim lamuriti ca doar putini sunt cei ce sunt intra-devar bazati pe scripturi .

Un asa zis ‘potop’ a existat in chiar poporul lui Dumnezeu proaspat iesit (exod) din tara egiptului si proaspat intrat in legamant , cand din tot poporul foarte mare la numar – 600.000 au fost doar cei ce erau in stare sa poarte armele , cumuland femeile , copii si batranii se ajunge undeva peste 2.000.000 de oameni din care aflam din cronicile evreiesti si din scripturi ca numai 2 au ajuns in tara promisa – Canaan .

Asadar mintea sa ne fie ascutita si cu judecata dreapta cand ne judecam in sinea noastra .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Mar Ian 12, 2010 1:45 pm

Avram a scris:
Bine vam regasit ! , ....Asadar mintea sa ne fie ascutita si cu judecata dreapta cand ne judecam in sinea noastra
Bine ai revenit alaturi de noi si ne bucuram ca prin prezenta ta putem beneficia de bogatele tale cunostinte in domeniul religiei, care au darul de a ne lumina si ne dau posibilitatea ca folosind ratiunea care ne ascute mintea sa intelegem altfel unele pasaje din Tanach, ...iar asta este fapt benefic, pentru ca noi nefiind imbroboditi (asa cum sunt majoritatea religiosilor activi) avem posibilitatea si mai ales libertatea sa analizam neinfluentat de vreo doctrina acele texte si astfel sa interpretam mai neutru unele versete, descoperind cu ajutorul tau noi sensuri acelor vechi texte.

Citat :

Acum tinand cont ca legamantul lui Dumnezeu cu Evreii a avut loc la cca 1250 i.e.n pana in cca 530 i.e.n sunt aproximativ 700 ani in care sa scris tot Tanachul existent.

Acum intrebarea devine :

Unde au disparut PROFETII sau prorocii Evreilor ?

Caci nu avem dovezi sa existe vreun profet a lui Yahwe in Israel si in concluzie nu mai exista carti profetice adaugate la Tanach.

Ca nu exista carti profetice ai dreptate ...dar asta se datoreaza faptului ca Isus nu stia sa scrie, pentru ca Isus cu invataturile sale nu a venit sa schimbe legile din Tanach ci sa le implineasca, si in nici un caz nu sa infinteze noi religii, asa cum se crede astazi de catre acei credinciosi ignoranti pentru care "cunoasterea" se rezuma la a crede si nu la a fi documentat si cunoscator al adevarului documentat.

Citat :

Caci daca ei au disparut si nu mai exista ne duce doar la o concluzie :
Adica se confirma cele scrise in Luca 16:16
Legea si prorocii au tinut pana la Ioan (Botezatorul – care a fost ultimul)
Si mai… Romani 10:4

Aici draga Avrame chiar ca ai surprins un aspect foarte interesant ...unul care ne lumineaza mult si mi-a folosit si mie pentru a intelege mai bine o anumita situatie
Si anume cea ca deodata cu disparitia profetilor incepe o periaoada noua diferita de cea a lui Moise ....si asta zau ca este TROMFUL! ...dar revin imediat la tema.

Citat :

Iar cat despre amintitul TANACH , sa cam oprit la ceea ce era acum cca 2500 ani fara sa mai apara nimic , rezultantand o moarte a poporului evreau . De ce ? Simplu ei au fost lepadati ca natiune a lui Dumnezeu

Iarta-ma dar nu-ti pot impartasi parerea!
Poporul evreu si civilizatia sa a supravietuit in ciuda faptului ca au fost raspanditi in lume, tocmai datorita credintei lor, a Tanachului si traditiei lor, in timp ce alte popoare mari ca Tracii sau Celtii (vezi si Dacii, Cumanii sau Pecenegii care au trait in acelasi spatiu geografivc ca noi) au pierit in negura istoriei, si zau ca asta este dela o minune ea insasi, fara sa mai punem la socoteala ca astfel au ajuns sa aibe propria lor tara

Citat :

"Iata ,vin zile , zice Yahwe , cand voi face cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda , un Legamant Nou ." Un legamant facut prin Mesiah (Cristos)
Ieremiah 31:32
" Nu ca legamantul pe care lam facut cu parintii lor...."

Caci Mesiah (Christos) este sfarsitul legii (a legii lui Moise si inceputul legamantului nou sub Ieshua)
Poate ar fi trebuit sa fie asa...dar saracu Isus nu a ajuns niciodata un adevarat Messia desi acest statut si-l dorera si el ...si asta din urmatoarele cauze ...odata ca a fost ucis inainte de a-si juca rolul mesianic ...si 2 din cauza ca pana si invaturile sale extraordinare si mai ales conforme cu afirmatia ta anterioara au fost falsificate si marsavite de dusmanii sai romanii .. incepand cu Pavel si apoi cu alti falsi apostoli ai unei biserici care s-a dovedit singura ca fiind diabolica indeferent de afirmatiile mele.

Marea Revolutie a lui Isus se referea tocmai la noua sa intelegere a divinitatii, ...adica "botezul de sus" (prin constiinta) si intelegerea faptului ca Dumnezeu
este in noi iar noi suntem "Temple ale lui Dumnezeu" ...si mai ales esentialul ...si anume renuntarea la CREDINTA prin inlocuirea ei cu IUBIREA ...
Multumesc ca prin indicatiile din trimiteri caci prin ele mi se confirma exact acesta parere ...si anume ca "vremea credintei" a trecut ...si Dumnezeu ne-a indicat prin Omul Isus ca a sosit vremea IUBIRII, a bunului simtz , adica a CONSTIINTEI

Citat :

In primul rand a spune ca biserica (Romano-catolica si surorile ei) este bazata pe biblie este mult .
Din pacate exact acesta este adevarul!
Inainte de Constantin si "biserica" sa nu a existat nici o Biblie ci doar un Tanach completat cu texte scrise de cler.
Tot ce numim azi crestinism s-a nascut la Niceea si are a baza Biblia ... si asta este valabil si ptr Biserica Reformata o alta "mare curva cu dintii manjiti de sange" mama diabolica ce se trage tot din Marea curva a Romei, cea din care s-au nascut micile "curvulite reformate" dupa un stagiu "in care dupa ce au fost la produs" in Lumea Noua iata ca s-au reintors acasa si vor sa fie crezute ca sfinte.
Citat :

S-a vazut din faptele ei pe ce a fost bazata cercetand , toate abominalitatile , cruciade ,si tot desfraul si rautatile ei
Ce te-ai asteptat sa iasa dintr-o scriptura furata de la o alta religie, completata cu niste texte mincinoase de niste sarlatani din cler si intronata ca si "Cuvcant al Domnului" de catre un criminal ca si Constantin care isi urma prin ea interesele?

Crezi ca dintr-un asemenea altoi diabolic se poatre ajunge la Iluminare ca in Budism?

Citat :

Si evrei supneau ca au de tata pe Avraam , dar Yeshua ia contrazis si lea spus ca au de tata pe Dracu
Uau ce tare!
Pai daca evreii il au ca Tata pe Dracu ...atunci ce au cei care l-au furat din cer tocmai pe Tatal Ceresc al evreilor basca cu scriptura lor cu tot?
Oare cui i se inchina atunci crestinii?
Zau ca e interesant de stiut!

Citat :

Iar faptul ca biserica este o prostituata si este numita “ Babilonul cel mare , mama prostituatelor si a uraciunilor pamantului conform Apocalipsa 17:5 ne lamureste pe deplin
Aici iti dau dreptate deplina!

Citat :

Dar… nu inseamna ca nu exista oameni de bine cu judecata dreapta care sa se bazeze in adevaratul sens al cuvantului pe scripturi ,
Sunt convins ca exista ...dar nu cred in acestia ...pentru ca cine are ca fundament minciuna si este inrolat intr-o institutie crimanala care a ucis institutionalizat milioane de oameni nu este un om bun ...ci un PROST ...caci oricum diferenta intre "bunatate" si prostie este de cca 1 milimetru ...pe cand diferenta intre CONSTIINTA si lipsa acesteia ...este de "ani lumina"
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Mar Ian 12, 2010 9:13 pm

Soimos a scris:

...Din pacate exact acesta este adevarul!
Inainte de Constantin si "biserica" sa nu a existat nici o Biblie ci doar un Tanach completat cu texte scrise de cler.
Tot ce numim azi crestinism s-a nascut la Niceea si are a baza Biblia ...
............
Ce te-ai asteptat sa iasa dintr-o scriptura furata de la o alta religie, completata cu niste texte mincinoase de niste sarlatani din cler si intronata ca si "Cuvcant al Domnului" de catre un criminal ca si Constantin care isi urma prin ea interesele?
Crezi ca dintr-un asemenea altoi diabolic se poatre ajunge la Iluminare ca in Budism?

Aici am o neclaritate :
Constantin , Catolicismul (cu urmasii lui ...) , si miscarile pe care le cunoastem ce atrocitati au facut , acestea toate se incadreaza aici :

Ioan 8:39,41,44
39. "Tatal nostru" , i-au raspuns ei "este Avraam" .
Isus le-a zis : "Daca ati fi copii lui Avraam ati face faptele lui Avraam"
41. Voi faceti faptele tatalui vostru .Ei iau zis "Noi nu suntem copii nascuti din curvie , avem un singur Tata pe Dumnezeu "
44. Voi aveti da Tata pe Diavolul ....

Prin ce au fost catalogati evreii ca avand de "tata pe Diavolul"?
Prin faptul ca ei nu infaptuiau binele conform faptelor lui Avraam , descrise in scripturi , precum si a invataturilor Tanachului existent la acea vreme .
Deci ei - evreii - se aseamana cu Catolicismul (iar sectele lor cu cele existente acum) , deoarece si unii si altii au detinut acel Tanach , in care scria ce trebuia sa faca un om care considera ca se afla in favoarea lui Dumnezeu , dar nici unul din ei nu avea FAPTELE conforme scripturilor , fapt conform caruia si unii si alti au de tata pe Satan sau Diavol .
Constantin si acolitii lui , biserica formata de el - nu urmeaza Tanachul , si ce este mai interesant nici scrierile pe care spui tu ca le-a adaugat insusi Constantin cele ce formeaza azi Biblia , atunci in mod evident nu putem spune sub nici o forma cum ca Biblia a fost calauza lui Constantin .
Orice individ are curiozitatea sa citeasca Biblia cu "adaugiturile" de care spui nu poate sa considere faptele lor ca fiind urmare a invataturilor existente in acele carti , ci CONTRARIUL .
In concluzie - putem spune ca , Constantin si Bisericile creeate atunci sunt RELE , dar nu sunt formate pe baza scripturilor pe care noi toti le avem inaintea noastra .
Faptul ca ei au sustinut ca sunt urmasii lui Petru si a lui Isus , nu inseamna ca este adevarat , mai ales avand ploaia de argumente scripturale cum ca ei au facut viceversa , ei putand sa spuna acest lucru , prin oprirea celor ce voiau sa descopere pe Dumnezeu - de la citirea Scripturilor , tinandu-i in INTUNEREC , dar acest lucru a fost posibil dupa cum vedem in cartea lui Daniel 12:4
4. Tu insa Daniele , tine ascunse aceste cuvinte , si pecetluieste cartea pana la "vremea sfarsitului" , atunci multi o vor citi si cunostinta v-a creste .
Dupa cum s-au derulat faptele , suntem in cunostinta de cauza ca , scriptura (Biblia) nu a fost la indemana tuturor timp de aproape 2000 ani chiar dupa Cristos , deci nu putea sa se implineasca Daniel 12:4 numai daca MULTI vor citi cartea , ceea ce stim ca s-a petrecut nu cu mult timp in urma , fapt caruia si noi ai datoram multumire ca putem spune neingraditi ceea ce credem despre un lucru sau altul .

Ultima editare efectuata de catre Avram in Mar Ian 12, 2010 9:20 pm, editata de 3 ori
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Mar Ian 12, 2010 9:14 pm

Soimos a scris:

...Din pacate exact acesta este adevarul!
Tot ce numim azi crestinism s-a nascut la Niceea si are a baza Biblia ...
............

Aici am o neclaritate :
Constantin , Catolicismul (cu urmasii lui ...) , si miscarile pe care le cunoastem ce atrocitati au facut , acestea toate se incadreaza aici :

39. "Tatal nostru" , i-au raspuns ei "este Avraam" .
Isus le-a zis : "Daca ati fi copii lui Avraam ati face faptele lui Avraam"
41. Voi faceti faptele tatalui vostru .Ei iau zis "Noi nu suntem copii nascuti din curvie , avem un singur Tata pe Dumnezeu "
44. Voi aveti da Tata pe Diavolul ....

Prin ce au fost catalogati evreii ca avand de "tata pe Diavolul"?
Prin faptul ca ei nu infaptuiau binele conform faptelor lui Avraam , descrise in scripturi , precum si a invataturilor Tanachului existent la acea vreme .
Deci ei - evreii - se aseamana cu Catolicismul (iar sectele lor cu cele existente acum) , deoarece si unii si altii au detinut acel Tanach , in care scria ce trebuia sa faca un om care considera ca se afla in favoarea lui Dumnezeu , dar nici unul din ei nu avea FAPTELE conforme scripturilor , fapt conform caruia si unii si alti au de tata pe Satan sau Diavol .
Constantin si acolitii lui , biserica formata de el - nu urmeaza Tanachul , si ce este mai interesant nici scrierile pe care spui tu ca le-a adaugat insusi Constantin cele ce formeaza azi Biblia , atunci in mod evident nu putem spune sub nici o forma cum ca Biblia a fost calauza lui Constantin .
Orice individ are curiozitatea sa citeasca Biblia cu "adaugiturile" de care spui nu poate sa considere faptele lor ca fiind urmare a invataturilor existente in acele carti , ci CONTRARIUL .
In concluzie - putem spune ca , Constantin si Bisericile creeate atunci sunt RELE , dar nu sunt formate pe baza scripturilor pe care noi toti le avem inaintea noastra .
Faptul ca ei au sustinut ca sunt urmasii lui Petru si a lui Isus , nu inseamna ca este adevarat , mai ales avand ploaia de argumente scripturale cum ca ei au facut viceversa , ei putand sa spuna acest lucru , prin oprirea celor ce voiau sa descopere pe Dumnezeu - de la citirea Scripturilor , tinandu-i in INTUNEREC , dar acest lucru a fost posibil dupa cum vedem in cartea lui Daniel 12:4
4. Tu insa Daniele , tine ascunse aceste cuvinte , si pecetluieste cartea pana la "vremea sfarsitului" , atunci multi o vor citi si cunostinta v-a creste .
Dupa cum s-au derulat faptele , suntem in cunostinta de cauza ca , scriptura (Biblia) nu a fost la indemana tuturor timp de cca 2000 ani chiar dupa Cristos , deci nu putea sa se implineasca Daniel 12:4 numai daca MULTI vor citi cartea , ceea ce stim ca s-a petrecut nu cu mult timp in urma , fapt caruia si noi ai datoram multumire ca putem spune neingraditi ceea ce credem despre un lucru sau altul .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Mier Ian 13, 2010 11:59 am

Avram a scris:

[size=13]Aici am o neclaritate :

Vad ca in mare imi impartasesti afirmatiile referitoare la evenimente, desi vezi lucrurile dintr-un alt punct de vedere... zic eu cam tendentios si un pic cam departat de adevarul si realitatea istorica.
Evident ca nici evrei nu il puteau urma pe Dumnezeu si asta cel putin din 2 motive, 1 pentru ca nici ei nu au un Dumnezeu Real viu macar ca Forta Spirituala, ci tot un "Dumnezeu" virtual (rod al proiectie imaginatiei lor) pentru ca si modelul de "Dumnezeu inchipuit" nu este decat tot o ideea pe care Moise a furat-o din Egipt recte monoteismul lui Akenaton, si a aplicat-o datorita faptului ca s-a bucurat de respect, dar si de inteligenta intuind ca nici uin om nu poate avea o putere asupra altor oameni decat prin modelul Divin in care li se dadea oamenilor impresia ca sunt condusi de insusi Divinitatea si nnu de oameni.!
Evident ca si un asemenea "Dumnezeu virtual" strecurat in mintile oamenilor prin doctrine sau ideologii, poate chiar fanatiza, sau poate face si binedar si rau, de fapt dupa cum ii dicteaza constiinta.
In acest context trebuie subliniat si faptul ca "Diavolul" (adica manifestarea animalicului din oameni)a infectat Tanachul inca de la inceputuri pentru ca acesta tot de oameni a fost scris.
Deci nu trebuie luat ca indreptar ptr viata noastra de azi, ci ca un text antic uimitor de bogat in invataturi, dar care a avut o influenta colosala asupra supravietuiri poporului evreu.

Citat :

Constantin si acolitii lui , biserica formata de el - nu urmeaza Tanachul , si ce este mai interesant nici scrierile pe care spui tu ca le-a adaugat insusi Constantin cele ce formeaza azi Biblia , atunci in mod evident nu putem spune sub nici o forma cum ca Biblia a fost calauza lui Constantin
Nici nu am spus vreodata ca Biblia a fost calauza lui Constantin pentru ca Constantin ca intemeietor al noi sale religii crestine nu a dat doi bani pe crestinism si a ramas pana pe patul de moarte fidel zeilor romani, si s-a convertit la crestinism doar in ultima clipa, dar si asta ca sa nu isi ncompromita singur "opera"!
"Minciunile bibliei" au inceput odata cu falsul apostol Pavel si cu ucenicii sai numiti "apostoli ai bisericii" (deci nu ai lui Isus) si aceste minciuni au fost permanent continuate desi prima forma finala aproximativ actuala a Bibliei este munca lui Hyeronimus cel care aplica asupra textelor religioase vointa lui Constantin si a imparatilor care l-au urmat.

Citat :

Macar de doua ori gresit!
Odata ca Biblia este o "scriptura" conceputa ca banul, adica cu cap si pajura.
"Pajura" pretindea prostimii sa fie suspusa umila, fara personalitate, masa de manevra ...iar "Capul" continea texte care aveau rostul sa le deie peste nas celor care credeau ca se pot pune cu biserica, astfel ca tot biserica sa iasa bine oricand ...pentru a nu se afla aceasta "taina" si lumea sa ramana prostime, ea a fost ascunsa cu buna stinta.

Revenind la tema, absolut toti crestinii de azi au sub nas exact "minciuna romana" si nu altceva, acel ceva care a avut inca din prima clipa ca scop desfintarea invataturilor si comunitatilor lui Isus dupa ce Romanii si Clerul au inteles ca prin forta nu se pot obtine rezultate favorabile si l-au pus pe ucigasul Pavel ca agent de influenta infiltrat in acele comunitati.
Aici renuntand la masacrari jucand rolul lupului convertit ca vegan, s-a straduit prin minciuni combinate cu jumatati de adevaruri, sa schimbe total si radical ceea ce a lasat mostenire Isus, si ca marturie a acestei afirmatii aduc la dorinta citate biblice care atesta nesfarsita cearta intre Petru si Pavel exact din motivele aratate.

Deci Constantin a preluat aproape total "minciuna romana" si doar adaptat-o conform intereselor sale, dar pentru a putea conduce, manevra, spiona, indoctrina (citeste a prosti) si beli de bani populatia el a creat o singura institutie numita "biserica crestina", si toti crestinii vechi dar si alti religiosi care nu au acceptat sa se converteasca la facatura sa cea noua au fost ucisi ...evident ca nu in prima zi dar au fost vanati in sute de ani pana la desfintarea lor completa desi chiar si acele secte ratacite tot "minciuna romana" a lui Pavel o urmau.
Motivul acestor prigoane post Niceea nu era bazate pe diferentele religioase care oricum nu interesau pe nimeni ci era vorba de supunerea pe care nu o acceptau ... aceasta era "durerea" lor.

Citat :

Faptul ca ei au sustinut ca sunt urmasii lui Petru si a lui Isus , nu inseamna ca este adevarat ,
Evident ca nu este adevarat!
Cum am spus toate invataturile lui Isus au fost schimbate de Pavel si ai lui, si tocmai Evanghelia lui Petru a fost interzisa!
Si asta este extrem de grav pentru ca schimba radical mesajul lui Isus inlocuindu-l cu mesajul unor sarlatani care au priceput ca o minciuna bine ticluita miroase a parale.

Pacat ca si astazi aceste false evanghelii sunt urmate de toti crestinii si asta are ca si cauza generala faptul ca pentru cvrestini Credinta este noua stiinta si asta ii face sa fie atat de certati cu adevarul demonstrabil si realitatea incat ei cred ca au gasit "adevarul divin" tocmai in miezul celei mai mari minciuni din istoria omenirii.
Citat :

dar acest lucru a fost posibil dupa cum vedem in cartea lui Daniel 12:4
Acestea sunt valabile pana in ziua de azi.
Intradevar religia avea nevoie de prosti ca unii mai sarlatani sa traiasca bine in carca lor, iar prostimea era cea mai mare valoare asa cum vedem si azi asa cum ne invata zicale "cele mai importante lucruri sunt apa, aerul si fraierul!

Problema este ca fraierii sunt din ce in ce mai putini ...si iata vedem ca tot mai putina este puterea bisericii in tarile civilizate, cu oameni normali .... chiar daca se incearca aberarea tinerilor in "scoli confesionale".
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Mier Ian 13, 2010 10:12 pm

Soimos a scris:

Cum am spus toate invataturile lui Isus au fost schimbate de Pavel si ai lui, si tocmai Evanghelia lui Petru a fost interzisa
Despre evanghelia lui Petru am mai discutat odata dar nu m-am lamurit nici atunci , asa ca o sa te intreb ca sa fiu mai bine informat : Exista asa ceva , sau spui asta in prisma faptului ca si Petru a avut o Evanghelie dar a fost tainuita de "religie" ?

Soimos a scris:

Revenind la tema, absolut toti crestinii de azi au sub nas exact "minciuna romana" ...

Pacat ca si astazi aceste false evanghelii sunt urmate de toti crestinii si asta are ca si cauza generala faptul ca pentru cvrestini Credinta este noua stiinta si asta ii face sa fie atat de certati cu adevarul demonstrabil si realitatea incat ei cred ca au gasit "adevarul divin" tocmai in miezul celei mai mari minciuni din istoria omenirii.

Problema este ca fraierii sunt din ce in ce mai putini ...si iata vedem ca tot mai putina este puterea bisericii in tarile civilizate, cu oameni normali .... chiar daca se incearca aberarea tinerilor in "scoli confesionale".

Partea interesanta la aceasta "minciuna" este urmatoarea :

- Acum 2000 de ani apostolul Ioan scria in Cartea Apocalipsei de Curva ce sade pe ape multe , cu care curvesc imparatii pamantului , facand o referire foarte clara la Biserica romano-catolica si suratele ei care stateau si stau sub comanda Satanei .
- Tot el scrie si despre faptele care le face aceasta Curva , si ce fel de "COMERT" ilicit face ea , comert pe care cei ce au fost "calariti" si l-au insusit dupa cum vedem desfasurarea evenimentelor politice .
- Si tot acolo descoperim faptul ca in aceeasi vreme a sfarsitului , descoperita in Daniel , ca acea Curva va pierde puterea ei si v-a fi data de rusine , tocmai ce si tu confirmi ca puterea Curvei s-a minimalizat sau mai bine zis nu mai exista Apocalipsa cap18 .

Prin urmare chiar nu prea pare a fi minciuna , deoarece vedem evenimentele perindandu-se chiar in fata ochilor nostrii .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Joi Ian 14, 2010 8:11 am

Avram a scris:

Despre evanghelia lui Petru am mai discutat odata dar nu m-am lamurit nici atunci , asa ca o sa te intreb ca sa fiu mai bine informat : Exista asa ceva , sau spui asta in prisma faptului ca si Petru a avut o Evanghelie dar a fost tainuita de "religie" ?
Draga Avrame
O asemenea intrebare nici nu aveai dreptul sa mi-o pui ne de alta dar punand-o blamezi insusi pe Isus, si arunci in derizoriu telul si motivul vietii sale!
Pai nu Isus era cel ce ne zicea ca ii lasa lui Petru mostenirea sa?
Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.

Pai cum sa o zideasca o biserica fara fundament...adica invataturi, fara evanghelie ...dar mai ales fara mostenitor desemnat ?
Oare nu sti ca Petru a propovaduit in lume invataturile lui Isus ...in timp ce un altul (Pavel) o facea si el, dar pe cont propriu, si in mod mincinos, asta nu numai pentru ca a fost infiltrat de dusmanii lui Isus sa denatureze invataturile maestrului, dar si datorita faptului ca fara sa-i fi fost Ucenic si Apostol , nici nu avea cum sa-i cunoasca mesajul, si de altfel nici nu i s-a lasat lui de catre Isus sa ne lase o asemenea mostenire!
Problemele cu Pavel de care eu le pomenesc acum, au existat inca in acele timpuri, asa cum ne-o dovedeste Biblia in care gasim destule secvente despre cearta celor doi, sau despre faptul ca Pavel se plange de faptul ca Petru il spioneaza nemultumit fiind de mesajul gresit pe care acesta il transmite comunitatilor.
Daca la acestea adaugam textele Biblice in care Pavel recunoaste ca si Petru are o evanghelie(care astazi nu mai exista) dar cica ea era numai ptr "cei taiati" ...iata ca ai aflat adevarul risipind intunericul minciunii prin documentatie insotita de ratiune si logica.

Daca vrei sa iti mai repet acele citate la care ma refer, te rog sa-mi spui, ca o fac cu placere.

Citat :

Partea interesanta la aceasta "minciuna" este urmatoarea :

- Acum 2000 de ani apostolul Ioan scria in Cartea Apocalipsei de Curva ce sade pe ape multe , cu care curvesc imparatii pamantului , facand o referire foarte clara la Biserica romano-catolica si suratele ei care stateau si stau sub comanda Satanei .
Minciuna este si acolo unde se mascheaza adevarul si se prezinta in mod fals o realitate.
In acest context vreau sa amintesc ca pe atunci nu exista nici o alta biserica crestina decat cea de la Roma mama din care s-au nascut ulterior toate celelalte biserici, bisericute, culte sau secte...
Deci intentia ta de a abate "vina crestina" doar asupra catolicismului este un demers fals. Chiar daca in acea perioada de la inceputuri poate au mai existat cate o secta apartinand "primilor crestini" raspandita prin vreun cotlon izolat al Imperiului Roman ... acestea nu erau "biserici crestine" in acceptiunea de azi, ci secte ale religiei mozaice, asa cum au fost initial toate comunitatile care urmau pe Isus Nazariteanul.

Deci mergand pe linia documentatiei si a analizei rationale a acestora ...hai sa ne exprimam clar si precis si sa evitam metoda religioasa de exprimare ambigua in care invaluirea adevarului in mantii mincinoase este singura metoda generalizata de a comunica o realitate.

Deci Marea Curva este crestinismul modificat de Constantin si impus ca INSTITUTIE si apoi ca ideologie ca SINGURA RELIGIE DE STAT in imperiul roman(deci repet nu exista un alt crestinism in acea perioada) pentru ca "crestinism" era exclusiv aceasta institutie si aceasta ideologie si nu altele care erau considerate PAGANE, iar acea Mare Curva a Romei avea un asternut pentru a justifica orgiile ei asternut numit Biblia (scriptura furata si modificata de la adevaratii crestini care sper ca ai retinut erau doar o secta a mozaismului) adica acelasi asternut pe care se tavalesc astazi cei care incearca sa spele fata hada a celei mai diabolice religii din istoria omenirii.

Citat :

- Si tot acolo descoperim faptul ca in aceeasi vreme a sfarsitului , descoperita in Daniel , ca acea Curva va pierde puterea ei si v-a fi data de rusine , tocmai ce si tu confirmi ca puterea Curvei s-a minimalizat sau mai bine zis nu mai exista Apocalipsa cap18 .

Prin urmare chiar nu prea pare a fi minciuna , deoarece vedem evenimentele perindandu-se chiar in fata ochilor nostrii .
Asta vezi tu asa draga Avrame pentru ca tu cauti sa fortezi interpretarea in sensul dorit de tine.
Si eu accept concluzia ta dar interpretand-o altfel, si anume ca acel sfarsit va fi de fat doar sfarsitul lumii crestine, ceea ce pare plauzibil daca vedem escaladarea continua a conflictului dintre cele 2 mari religii islam si crestinism, si aceasta realitate vine ca si o confirmare finala a faptului ca nimic nu este mai periculos ca religia care plaseaza prin ideologii fanatizante "pitici nebuni" in creierele oamenilor, si ne confirma ca nimic nu este mai benefic decat CUNOASTEREA (citeste stiinta!
Iar asta vedem clar prin cat de larga si complexa este raza ei de Mantuire ...si mai ales trebuie retinut ca ea ne este data spre descoperire de insusi Dumnezeu(oricare ar fi sau este conceput acesta) adica tocmai de Acela care nu permite NIMANUI sa cunoasca realitatile de pe lumea aiailalta si nici cele din cer !

Si stie El de ce face asta!...ba chiar ne dovedeste prezenta lui zilnica in spitale si asta in milioane de cazuri zilnic ...si NICIODATA in biserica si langa clasa clerului.

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Ian 17, 2010 11:21 am, editata de 1 ori
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Sam Ian 16, 2010 7:28 pm

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   

Sus In jos

www.forumcrestin.net
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dialog cu pocaitii ?-
Mergi direct la: