Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

www.forumcrestin.net

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Teo
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Mar Sept 01, 2009 7:34 pm

Noi aici ne invartim in cerc.
Cum poți tu să spui ca este "clar" si "evidenct" ca Isus este Satan? Eu nu vad deloc evident acest lucru.
Stiu că se intampla foarte rar, dar cred ca acum "baiețelul de 15 ani" are dreptate si un om de 43 de ani greșeste.
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/underground94teo
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Mar Sept 01, 2009 8:09 pm

Ha sa dam cezarului cei al cezarului si sa zicem ce zice insusi Isus ...si anume ca el este L U C I F E R ...adica Stapanul Cheilor iadului ... si asta e suficient ...nu e nevoie nci sa-l contrazicem si nici sa tinem cont de argumentele istoriei ...adica o materie ce tine de stinta!
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Mar Sept 01, 2009 8:24 pm

Isus spune ca el este "Luceafărul de dimineață", nu Lucifer...
De ce nu vrei să înțelegi?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Mar Sept 01, 2009 9:41 pm

pai si luceafar inseamna tot lucifer .. decat ca este spus in asa fel incat inapoiatii sa nu isi dea seama , intelegi ?!.. religia se joaca cu cuvintele .. le modifica , le spun in asa fel incat sa nu inteleaga lumea ce inseamna cu adevarat Wink
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Mier Sept 02, 2009 4:36 am

Soimos a scris:

Steaua Stralucitoare a diminetii este LUCEAFARUL ...adica LUCIFER ...adica exact personajul pe care si-l asuma Isus Christos ...sau uiti ca el se recunoaste ca fiind STAPANUL IADULUI?

!

cine citeste trebuie sa creada ceea ce sustii, nu!?

ce dovezi ai?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Mier Sept 02, 2009 7:09 am

nelu a scris:

cine citeste trebuie sa creada ceea ce sustii, nu!?

ce dovezi ai?

Nu trebuie nimic! ...fiecare e liber sa creada ce vrea... eu doar arat ce zice in Biblie si nimic altceva ...deci nu pe mine trebuie sa ma crezi ...ci scriptura ... asta bineinteles deca esti "credincios" eu cum cred numai in ceea ce este dovedoit de stinta ca fiind adevar ...nu cred nici macar in scriptura ...asa ca ce vedeti este o lucrare ptr voi executata cu "materialul clientului" .. adica al vostru!

Teo a scris:

De ce nu vrei tu sa intelegi ca Luceafarul de dimineata este planeta Venus ....adica tot LUCEAFARUL adica LUCIFER!

Si ca sa nu ai impresia ca eu bat campii te rog documenteaza-te, caci doar sti limba engleza, si te rog afla si tu prin documentatie asa cum am aflat si eu ... ca timp peste 1500 de ani, in biserica catolica in care liturghiile se tineau exclusiv in limba latina ....Isus era numit NUMAI LUCIFER!!!!!

Ce dovada mai mare ca asta vrei?
Daca e greu de acceptat aceasta idee de ce nu o cuplezi cu afirmatia lui Isus-Christos ca el este seful iadului ...si de ce nu accepti FAPTELE din REALITATE ca singurul adevar?

Chiar fara existenta nici unui vertset biblic ...este suficient sa studiezi istoria crestinismului si te convingi de DIABOLICITATEA acestei religii ....asa cum a facut-o si Mahatma Gandhi care denumeste religia crestina ca fiind a satanei!
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 18/07/2009

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Mier Sept 02, 2009 4:49 pm

Teo a scris:
Satan a fost aruncat in cer undeva in primii 50-100 de ani.
In Biblie nu scrie cât timp Adam si Eva au stat in gradină, dar ei nu au fost aruncați afară in prima zi, Eu cred ca au stat mulți ani in gradină până când au păcătuit.
Sper că am fost explicit

Eh haide incetisor sa urmam cele descrise in scripturi .

Tu spui ca minunatul de 'dracusor' a fost aruncat pe pamant la 50-100 ani dupa ce Adam a fost facut .

Din Geneza cap 5:3
3. La varsta de o suta treizeci de ani, Adam a nascut un fiu dupa chipul si asemanarea lui, si i-a pus numele Set.
rezulta dupa cum bine spui ca Adam pana maxim 129 ani a fost in gradina Edenului ca dupa i s-a nascut un copil care cu siguranta s-a nascut dupa alungarea din eden .

Acum sa urmarim Geneza 5:3-29 si 7:6 , din acestea rezulta CLAR ca De la Facerea lui Adam si pana la potop au fost 1.656 ani .

Acum una din cartile VT si anume IOV , care a trait la ceva vreme dupa potop , ne povesteste de Satan :
Iov 1:6-7
6. Fiii lui Dumnezeu au venit intr'o zi de s-au infatisat inaintea Domnului. Si a venit si Satana in mijlocul lor.
7. Domnul a zis Satanei: "De unde vii?" Si Satana a raspuns Domnului: "Dela cutreerarea pamantului si dela plimbarea pe care am facut-o pe el."
si Iov 2:1-2
1. Fiii lui Dumnezeu au venit intr'o zi de s-au infatisat inaintea Domnului. Si a venit si Satana in mijlocul lor si s-a infatisat inaintea Domnului.
2. Domnul a zis Satanei: "De unde vii?" Si Satana a raspuns Domnului: "Dela cutreierarea pamantului si de la plimbarea pe care am facut-o pe el."

Vedem din pasajele de mai sus , ca Satan dupa potop deci cam pe la 1700-1800 ani dupa facerea lui Adam se urca la Dumnezeu , si se cobora pe pamant dupa bunul lui plac , nefiind ingradit in vreun fel sa urce la cer . Ce facea el ?
umbla cu para dupa cum scrie in cartrea Apocalipsa 12:10

pentruca parasul fratilor nostri, care zi si noaptea ii para inaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos. (Apoc.12:10)

Apoi in Apocalipsa cap 12 :7-11

7. Si in cer s-a facut un razboi. Mihail si ingerii lui s-au luptat cu balaurul. Si balaurul cu ingerii lui s-au luptat si ei,
8. dar n'au putut birui; si locul lor nu li s-a mai gasit in cer.
9. Si balaurul cel mare, sarpele cel vechi, numit Diavolul si Satana, acela care inseala intreaga lume, a fost aruncat pe pamant; si impreuna cu el au fost aruncati si ingerii lui.
10. Si am auzit in cer un glas tare, care zicea: "Acum a venit mantuirea, puterea si imparatia Dumnezeului nostru, si stapanirea Hristosului Lui; pentruca parasul fratilor nostri, care zi si noaptea ii para inaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos.
11. Ei l-au biruit, prin sangele Mielului si prin cuvantul marturisirii lor, si nu si-au iubit viata chiar panala moarte.
13. Cand s-a vazut balaurul aruncat pe pamant, a inceput sa urmareasca pe femeia, care nascuse copilul de parte barbateasca

Aici se vede clar ca Satan dupa ce a fost biruit prin sangele mielului , nu i s-a mai gasit loc in cer , deci el nu mai putea urca la cer dupa ce a fost aruncat jos pe pamant .

Acum daca Satan dupa ce a fost aruncat jos pe pamant si batut in lupta din cer , la 100 ani dupa Adam si locul lui nu se mai gasea in cer , ce cauta el in cer la 1700-1800 ani dupa Adam , conform cartii lui IOV ?

ps: vad ca iti place sa te vezi cum scrii , incearca sa scrii la subiect ca sa intelegem si noi , ca de glasolalie cum zice soimos suntem satui
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Joi Sept 03, 2009 8:24 pm

Ezechiel 28:13 Stăteai în Eden, grădina lui Dumnezeu, și erai acoperit cu tot felul de pietre scumpe: cu sardonic, cu topaz, cu diamant, cu hrisolit, cu onix, cu iaspis, cu safir, cu rubin, cu smarald, și cu aur; timpanele și flautele erau în slujba ta, pregătite pentru ziua când ai fost făcut.
Ezechiel 28:14 Erai un heruvim ocrotitor, cu aripile întinse; te pusesem pe muntele cel sfântal lui Dumnezeu, și umblai prin mijlocul pietrelor scânteietoare.
Ezechiel 28:15 Ai fost fără prihană în căile tale, din ziua, când ai fost făcut, până în ziua când s-a găsit nelegiuirea în tine.
Ezechiel 28:16 Prin mărimea negoțului tău te-ai umplut de silnicie, și ai păcătuit; de aceea te-am aruncat de pe muntele lui Dumnezeu, și te nimicesc, heruvim ocrotitor, din mijlocul pietrelor scânteietoare.
Ezechiel 28:17 Ți s-a îngâmfat inima din pricina frumuseții tale, ți-ai stricat înțelepciunea cu strălucirea ta. De aceea, te arunc la pământ, te dau priveliște împăraților.

Satan a fost fără prihană până in ziua când a fost gisită nelegiuire in el.

Biblia nu spune că după ce Satan a fost aruncat din cer el nu va mai avea "dreptul" de a se urca inapoi si a discuta cu Dumnezeu, vedem că a facut asta din versetele pe care le'ai pus tu (Din Iov).
Versetele in care Mihail se luptă cu Satana sunt in Apocalipsa. Apocalpsa este o vedenie pe care o are Ioan de la Dumnezeu privind viitorul. Lupta descrisă acolo incă nu s'a petrecut. Lupta aceea va urma, Si după ea, Satan nu va mai putea să meargă in cer.
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Joi Sept 03, 2009 9:04 pm

Teo a scris:
Versetele in care Mihail se luptă cu Satana sunt in Apocalipsa. Apocalpsa este o vedenie pe care o are Ioan de la Dumnezeu privind viitorul. Lupta descrisă acolo incă nu s'a petrecut. Lupta aceea va urma, Si după ea, Satan nu va mai putea să meargă in cer.

Sa inteleg ca pentru faptul ca Satan a fost pe pamant inseamna ca a fost aruncat pe pamant ? Ce logica urmezi ?

Daca a fost aruncat jos , ce mai cauta sus ? Inseamna ca a fost aruncat degeaba .Tu spui acum ca Apocalipsa e o profetie , pai ezechiel de unde ai citat tu ce este ?Nu tot o carte profetica ? nu tot viitorul il arata ?

Ultima editare efectuata de catre Avram in Joi Sept 03, 2009 9:14 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

Localizare : Terra
Puncte : 174

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Joi Sept 03, 2009 9:13 pm

Teo a scris:

In Biblie nu scrie ziua in care Domnul a facut ingerii, dar i'a facut in una din cele 6 zile. .

Asa socotesti tu , ozi de 24 de ore ? hmm , buna logica

De unde deduci tu cu mintea ta de 15 ani ca ingerii ai fost creeati inauntrul celor 6 zile ? ai un verset in favoare ?

Iar cu ziua de 24 de ore ia sa vedem daca ai dreptate :
Geneza 2:17
dar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci, caci in ziua in care vei manca din el, vei muri negresit."

Oare a murit Adam in ziua in care a mancat ? Sau a mai trait
Geneza 5:5
5. Toate zilele pe cari le-a trait Adam, au fost de noua sute trei zeci de ani; apoi a murit.
Da biblia ne arata clar ca a murit in acea zi nu ?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Joi Sept 03, 2009 9:59 pm

Teo a scris:
... In plus, Noi stim că șarpele este un animal care nu vorbește. De ce ar veni el la Eva să o mintă, când Dumnezeu a facut totul bine. Dacă totul era bine atunci nu trebuia sa fie păcat pe pământ.

Zici tu ca sarpele in eden u a vorbit ? Oare nu putea sa il faca Satan sa vorbeasca ? Ce spui ?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

Varsta : 22
Localizare : Romania
Puncte : 117

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Vin Sept 04, 2009 8:28 am

Citat :
Sa inteleg ca pentru faptul ca Satan a fost pe pamant inseamna ca a fost aruncat pe pamant ? Ce logica urmezi ?

Satan a fost aruncat pe pământ, Lui I s-au luat drepturile pe care le
avea in cer. Asta insă nu inseamnă că I s'a luat dreptul de a merge in
cer din când in când.
Acest drept de a merge in cer i se v-a lua la lupta cu Mihail.

Citat :
Daca
a fost aruncat jos , ce mai cauta sus ? Inseamna ca a fost aruncat
degeaba .Tu spui acum ca Apocalipsa e o profetie , pai ezechiel de unde
ai citat tu ce este ?Nu tot o carte profetica ? nu tot viitorul il
arata ?

Da, Normal ca apocalipsa e o profeție, Nu de aceea ii spune "revelație".
Și in Ezechiel sun profeții, asta nu inseamnă insă că toată carea este o profeție.

Citat :
Asa socotesti tu , ozi de 24 de ore ? hmm , buna logica

De unde deduci tu cu mintea ta de 15 ani ca ingerii ai fost creeati inauntrul celor 6 zile ? ai un verset in favoare ?

Iar cu ziua de 24 de ore ia sa vedem daca ai dreptate :
Geneza 2:17
dar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci, caci in ziua in care vei manca din el, vei muri negresit."

Oare a murit Adam in ziua in care a mancat ? Sau a mai trait
Geneza 5:5
5. Toate zilele pe cari le-a trait Adam, au fost de noua sute trei zeci de ani; apoi a murit.
Da biblia ne arata clar ca a murit in acea zi nu ?

Este evident si pentru un copil de 5 ani că zilele creației sunt zile de 24/12 de ore. Nu degeaba spune după fiecare zi "a fost seară si a fost dimineață, asta a fost ziua a 3-a".

A murit Adam in ziua in care a mâncat dim pomul din care nu trebuia să manânce?
E clar că nu a murit fizic. Acolo e vorba despre altă moarte.
Biblia spune ca "Moartea a intrat in lume prin păcat"
Când Adam a mâncat din acel pom, omul perfect pe care l-a creat Dumnezeu a murit.

Citat :

Da, Eu cu mintea mea de 15 ani pot să deduc ușor că totul a fost creat in 6 zile. Uite:
Exod 20:11 - Caci in sase zile a facut Domnul cerurile, pamantul si marea, si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea S-a odihnit:

In 6 zile a făcut cerurile si tot ce este in ele. Sunt ingerii in cer?
I think so...

Citat :
Zici tu ca sarpele in eden u a vorbit ? Oare nu putea sa il faca Satan sa vorbeasca ? Ce spui ?

Deci tu îmi spui că Domnul l-a lăsat pe Satan să să-l mintă pe Adam? Crezi tu că Domnul nu l-ar fi pedepsit?
Si de ce in atătea locuri in Biblie Satan este numit "Sarpele cel vechi"?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Vin Sept 04, 2009 10:41 am

Teo a scris:
Corect,la fel cum leul din 1 PETRU 5:8(CEL CARE RACNESTE) nu i tot una cu leul din APOCALIPSA 5:5(CEL DIN SENINTIA LUI IUDA)...la mintea parameciului.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Vin Sept 04, 2009 11:34 am

[quote="corneliugi"]
Teo a scris:

Si care e problema ? ...nu e acelasi lucru?
...nu stii ca prima Biblie este Vulgata adica cea in limba latina si acolo scrie L U C I F E R ...sau tu crezi ca toata biblia s-a putut traduce in limba romana numai cuvantul Lucifer nu?

Citat :
Corect,la fel cum leul din 1 PETRU 5:8(CEL CARE RACNESTE) nu i tot una cu leul din APOCALIPSA 5:5(CEL DIN SENINTIA LUI IUDA)...la mintea parameciului.
Mai tu vorbesti de parameci ? ... ce valoare are cuvantul lui Petru? ...a ajuns cumva Petru Dumnezeu ca sa ne luam dupa el ...ma mir ca nu te iei si dupa Gabor Tiganu ...ca nici ala nu e mai prejos de Petru!

Pana una alta cand e vorba de Isus ...cel mai ineligent este sa ne luam dupa ce zice Isus si nu Petru, Vasile, Dumitru sau Gabor ...ca doar acestia nu o iesit toti din fafaloanca Mariei sa se creada si ei "dumnezei" si sa se bazeze pe intelepciune divina ca Isus Fiul!!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Vin Sept 04, 2009 12:58 pm

... ce valoare are cuvantul lui Petru? ...a ajuns cumva Petru Dumnezeu ca sa ne luam dupa el ...ma mir ca nu te iei si dupa Gabor Tiganu ...ca nici ala nu e mai prejos de Petru!

Pana una alta cand e vorba de Isus ...cel mai ineligent este sa ne luam dupa ce zice Isus si nu Petru, Vasile, Dumitru sau Gabor ...ca doar acestia nu o iesit toti din fafaloanca Mariei sa se creada si ei "dumnezei" si sa se bazeze pe intelepciune divina ca Isus Fiul!!
Citat :
[quote soimos]ce valoare are cuvantul lui Petru? ...a ajuns cumva Petru Dumnezeu ca sa ne luam dupa el ...ma mir ca nu te iei si dupa Gabor Tiganu ...ca nici ala nu e mai prejos de Petru!

[/quote]Intelege omule,regula nu o stabilesti tu ,asa cum vrei,cand nu ti convine.In IOAN 17:20 Domnul Isus spune ca,poti fi mantuit prin cuvintele ucenicilor Sai,deci ce spune PETRU valoreaza la fel de mult cu ce spune Isus(si asta pentru ca vorbeste de la Duhul sfant)
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Vin Sept 04, 2009 6:02 pm

Teo a scris:
Satan a fost aruncat pe pământ, Lui I s-au luat drepturile pe care le
avea in cer. Asta insă nu inseamnă că I s'a luat dreptul de a merge in
cer din când in când.

Deci sa inteleg ca a fost aruncat pe pamant ca sa urce iarasi in cer , pai ce e acolo Haos - daca spune ca e aruncat jos pe pamant atunci acolo ramane altfel nu mai are nici o noima faptul de a fi aruncat jos.
Acum daca Mesiah a venit jos pe pamant inseamna ca a fost aruncat jos ? Sau Gabriel si altii sau aratat oamenilor inseamna ca au fost aruncati jos pe pamant - ca doar ei faceau parte din 'cei buni' .

Teo a scris:
Da, Normal ca apocalipsa e o profeție, Nu de aceea ii spune "revelație".
Și in Ezechiel sun profeții, asta nu inseamnă insă că toată carea este o profeție.

Nu te supara ezechiel(la fel ca alti profeti - isaiah ...etc) a fost profet deci toata cartea lui este o profetie nu numai unde iti convine sa socotesti tu de la tine putere ca nu e .Si nu e Isaiah sau Ioan mai prorooc decat Ezechiel .

Teo a scris:

Este evident si pentru un copil de 5 ani că zilele creației sunt zile de 24/12 de ore. Nu degeaba spune după fiecare zi "a fost seară si a fost dimineață, asta a fost ziua a 3-a".

A murit Adam in ziua in care a mâncat dim pomul din care nu trebuia să manânce?
E clar că nu a murit fizic. Acolo e vorba despre altă moarte.
Biblia spune ca "Moartea a intrat in lume prin păcat"
Când Adam a mâncat din acel pom, omul perfect pe care l-a creat Dumnezeu a murit.

Da inteleg ca iar rotesti intelegerea versetelor .
Acum daca tu spui ca si un copil de 5 ani intelege ca o zi de creatie este o zi de 24 de ore , caci asa scrie acolo , faptul ca va muri in ziua cand va manca din pom (si aceasta este scris tot clar acolo la fel ca cele 6 zile de creatie) nu il mai socotesti asa la slova cum socotesti cele 6 zile ci o faci pe mana ta asa ca da bine nu ?

Teo a scris:

Da, Eu cu mintea mea de 15 ani pot să deduc ușor că totul a fost creat in 6 zile. Uite:

Exod 20:11 - Caci in sase zile a facut Domnul cerurile, pamantul si marea, si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea S-a odihnit:

In 6 zile a făcut cerurile si tot ce este in ele. Sunt ingerii in cer?
I think so...

Se pare ca matale nu ai citit Geneza 1:1
La inceput Dumnezeu (Eloah , Elohim sau Allah cum zic arabii)
a creat cerurile si pamantul .(este un punct acolo deci versetul se incheie)
Aceste lucruri stimabile au fost facute la inceput .(ca doar nu a pocnit din degete Dumnezeu si sau facut miliarde de miliarde de planete si galaxii in prima zi cum preferi tu sa 'deduci')

Iar daca ai urmari mai departe ai vedea clar ca in prima zi dumnezeu a facut lumina (Geneza 1:3-5) , nu planetele care erau intocmite cu mult inainte (nespecificandu-se timpul) .

Iar tu 'DEDUCI' introducand manipularea religiei in mintea ta ca Dumnezeu a creeat ingerii si alte creaturi ceresti in cuvintele 'a facut cerul , pamantul si marea' , e totusi absurd.

Teo a scris:
Deci tu îmi spui că Domnul l-a lăsat pe Satan să să-l mintă pe Adam? Crezi tu că Domnul nu l-ar fi pedepsit?
Si de ce in atătea locuri in Biblie Satan este numit "Sarpele cel vechi"?

Intrebarea mea era clara , a vorbit sau nu sarpele in gradina edenului ? caci tu ai afirmat ca animalele nu vorbesc .

Apocalipsa cap 12

7. Si in cer s-a facut un razboi. Mihail si ingerii lui s-au luptat cu balaurul. Si balaurul cu ingerii lui s-au luptat si ei,
9. Si balaurul cel mare, sarpele cel vechi, numit Diavolul si Satana, acela care inseala intreaga lume, a fost aruncat pe pamant; si impreuna cu el au fost aruncati si ingerii lui.

Daca spui tu ca Satan a fost aruncat pe pamant inainte de razboiul cu Mihail ce rost mai au cuvintele din Apoc cap 12:9 , adica cum totusi ? a fost o prima si o a doua aruncare ? ce se da la cos aici ? scripturile si anume cele cu proroocii vorbesc de o singura aruncare pe pamant , profetita pentru vremurile de pe urma , numai tu voiesti sa adaugi dupa 'deductia' ta de 15 ani.
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Vin Sept 04, 2009 7:21 pm

Citat :
Deci
sa inteleg ca a fost aruncat pe pamant ca sa urce iarasi in cer , pai
ce e acolo Haos - daca spune ca e aruncat jos pe pamant atunci acolo
ramane altfel nu mai are nici o noima faptul de a fi aruncat jos.
Acum
daca Mesiah a venit jos pe pamant inseamna ca a fost aruncat jos ? Sau
Gabriel si altii sau aratat oamenilor inseamna ca au fost aruncati jos
pe pamant - ca doar ei faceau parte din 'cei buni' .

Lui Satan i s-au luat drepturile pe care le avea in cer. Nu mai era ce era inainte, dar asta nu inseamna ca nu are voie sa urce in cer

Citat :
Nu
te supara ezechiel(la fel ca alti profeti - isaiah ...etc) a fost
profet deci toata cartea lui este o profetie nu numai unde iti convine
sa socotesti tu de la tine putere ca nu e .Si nu e Isaiah sau Ioan mai
prorooc decat Ezechiel .

Un profet nu spune doar profeții, un profet mai vorbeste si din trecut/prezent

Citat :
Da inteleg ca iar rotesti intelegerea versetelor .
Acum
daca tu spui ca si un copil de 5 ani intelege ca o zi de creatie este o
zi de 24 de ore , caci asa scrie acolo , faptul ca va muri in ziua cand
va manca din pom (si aceasta este scris tot clar acolo la fel ca cele 6
zile de creatie) nu il mai socotesti asa la slova cum socotesti cele 6
zile ci o faci pe mana ta asa ca da bine nu ?

Adică tu îl faci pe Dumnezeu mincinos?
Dacă nu a murit fizic, e clar ca a murit spiritual...

Citat :

Se pare ca matale nu ai citit Geneza 1:1
La inceput Dumnezeu (Eloah , Elohim sau Allah cum zic arabii)
a creat cerurile si pamantul .(este un punct acolo deci versetul se incheie)
Aceste
lucruri stimabile au fost facute la inceput .(ca doar nu a pocnit din
degete Dumnezeu si sau facut miliarde de miliarde de planete si galaxii
in prima zi cum preferi tu sa 'deduci')

Iar daca ai urmari mai
departe ai vedea clar ca in prima zi dumnezeu a facut lumina (Geneza
1:3-5) , nu planetele care erau intocmite cu mult inainte
(nespecificandu-se timpul) .

Iar tu 'DEDUCI' introducand
manipularea religiei in mintea ta ca Dumnezeu a creeat ingerii si alte
creaturi ceresti in cuvintele 'a facut cerul , pamantul si marea' , e
totusi absurd.

Si tu ce propui? Ca Dumnezeu a facut prima dată Cerurile si Pamântul apoi peste o perioadă mai lunga de timp se petrece si saptamâna creației? Crezi cumva in The Gap theory?
Hai sa iti arat ceva.

Deci, banuiesc, ca esti de acord cu ideea ca Dumnezeu a facut omul in ziua a 6-ea.
Dar tu spui ca cele 6 zile de creație nu sunt chiar la inceput (nu ai dat nici un verset să motivezi asta).
Dacă iti dau un verset in care spune ca Domnul a facut omul LA INCEPUT ce o sa spui?

Matei 19:4 Drept răspuns, El le-a zis: "Oare n-ați citit că Ziditorul, de la început i-a făcut parte bărbătească și parte femeiască,

Vezi ce scrie? DE LA INCEPUT i-a facut parte barbatească si parte femeiască... Deci ziua a 6-ea era tot inceputul.

Citat :
Intrebarea mea era clara , a vorbit sau nu sarpele in gradina edenului ? caci tu ai afirmat ca animalele nu vorbesc .

Da, Sarpele (Satana) a vorbit.

Citat :
Apocalipsa cap 12

Daca
spui tu ca Satan a fost aruncat pe pamant inainte de razboiul cu Mihail
ce rost mai au cuvintele din Apoc cap 12:9 , adica cum totusi ? a fost
o prima si o a doua aruncare ? ce se da la cos aici ? scripturile si
anume cele cu proroocii vorbesc de o singura aruncare pe pamant ,
profetita pentru vremurile de pe urma , numai tu voiesti sa adaugi dupa
'deductia' ta de 15 ani.

Satan, Dupa lupta cu Mihail va fi invins, Dupa acea lupta Satan nu va mai urca in cer.
Tu când crezi ca satan a fost aruncat din cer? Cred ca ai zis ca acum 2000 de ani, da nu's sigur. In fine.
Hai sa iti arat ce a spus un om inteligent odată.

Citat :
Nu te supara ezechiel(la fel ca alti profeti - isaiah ...etc) a fost profet deci toata cartea lui este o profetie nu numai unde iti convine sa socotesti tu de la tine putere ca nu e .Si nu e Isaiah sau Ioan mai prorooc decat Ezechiel .

Deci, Dupa ceea ce spui tu, toată apocalipsa este o profeție, deci satan inca nu a fost aruncat din cer?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Vin Sept 04, 2009 8:54 pm

Vreau sa fac un lucru clar.
Este posibil ca eu să greșesc, Si dacă tu imi dovedești mie ca eu greșesc eu o sa imi schimb credința despre topicul asta.
Dacă tu esti un creștin adevărat, Asa ar trebui sa fi si tu, Este clar ca unul dintre noi greșeste.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Sam Sept 05, 2009 11:20 am

Teo a scris:

Dacă tu esti un creștin adevărat, Asa ar trebui sa fi si tu, Este clar ca unul dintre noi greșeste.
Cine este in ziua de azi "crestin adevarat"?

NIMENI!

Adevaratii crestini erau comunitatile ramase dupa moartea lui Isus care au fost infintate si conduse de catre Adevaratii Apostoli dupa principiul acesta:

1 Tesaloniceni 2.9.
Vă aduceți aminte, fraților, de osteneala și de truda noastră; lucrând zi și noapte, ca să nu fim povară nici unuia din voi, așa v-am propovăduit Evanghelia lui Dumnezeu

adica cei care traiau ca in chibutz:
Faptele Apost. 2.44
44. Iar toți cei ce credeau erau laolaltă și aveau toate de obște.

caadica cei condusi de Petru cel caruia i-a lasat Isus mostenirea sa! ...adica cei pe care Pavel ii considera NEINSEMNATI ptr ca nu au pus botul la minciuna lui:

6. Iar de cei ce sunt mai de seamă - oricine ar fi fost ei cândva, nu mă privește; Dumnezeu nu caută la fața omului, - cei mai de seamă n-au
adăugat nimic la Evanghelia mea,
7. Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredințată Evanghelia pentru cei netăiați împrejur, după cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiați împrejur,

Iar daca Petru este mostenitorul lui Isus si Pavel zice ca el ii invata pe cei taiati imprejur ...inseamna clar de tot ca urmasii lui Isus via Petru trebuie sa fie "taiati imprejur"!

De ce? ...ptr ca Isus propovaduia Tora si nu Biblia si iata ce zice Isus:

8. Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.
19. Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri.

INTREBARE ...voi sunteti taiati imprejur? ...sau traiti voi in colective ca cei din chibuturi ... propovaduiti cumva si voi legile Torei pe carer Isus a venit nu sa le schimbe ci sa le implineasca ? ...sau voi il urmati pe Pavel cel care a venit sa le schimbe ?

Mey treziti-va la realitate ...voi sunteti adevaratii ANTICRISTI caci v-ati inrolat celor care au denaturat invataturile lui Isus ptr a urma invataturile bisericii ...si apartineti nu de SECTA CRESTINA a religiei MOZAICE asa cum erau si cei care l-au urmat pe Petru si chiar pe Pavel ci sunteti membrii ai unei BISERICI infintate de un scriminal care a interzis total crestinismul adevarat si i-a ucis pe ultimii ei razvratiti!

SAsa ca treziti -va la realitate ...nu exista crestinism via Constantin ...ci doar ucigasi de crestini prin aceste ...si voi sunteti membrii unei biserici care a tradat a N-a oara pe sarmanul Isus!
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Sam Sept 05, 2009 11:24 am

Mai Soimos, Taci din gură dacă nu sti ce vorbești, Nu ma invața tu pe mine cum să fiu creștin.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Sam Sept 05, 2009 4:46 pm

Citat :
INTREBARE ...voi sunteti taiati imprejur? ...sau traiti voi in colective ca cei din chibuturi ... propovaduiti cumva si voi legile Torei pe carer Isus a venit nu sa le schimbe ci sa le implineasca ? ...sau voi il urmati pe Pavel cel care a venit sa le schimbe ?

Mey treziti-va la realitate ...
Daca ti pasa ca mai citesc si altii ce debitezi tu acolo atunci opreste te,ca tot ce ai scris nu i decat...glosolalie...in cel mai literar sens cu putinta
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Sam Sept 05, 2009 4:47 pm

corneliugi a scris:
Citat :

Daca ti pasa ca mai citesc si altii ce debitezi tu acolo atunci opreste te,ca tot ce ai scris nu i decat...glosolalie...in cel mai literar sens cu putinta

Saracul Soimos e puțin confuz... El tre sa mai citeasă puțin Biblia...
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Sam Sept 05, 2009 6:08 pm

Teo a scris:
Un profet nu spune doar profeții, un profet mai vorbeste si din trecut/prezent
De aici intelegem foarte clar conform spuselor tale caci si Ioan vorbeste la fel cand se refera la fel ca ezechiel la aruncarea Satanei pe pamant , caci in scriptura nu sunt descrise 2 aruncari ci numai 1.
Teo a scris:

Adică tu îl faci pe Dumnezeu mincinos?
Dacă nu a murit fizic, e clar ca a murit spiritual...

Problema pe care nu ai inteles-o tu , este ca 'pe tine te fac mincinos' , deoarece tu socotesti ca spusele lui Dumnezeu se inteleg conform slovei (literei) , considerand ca un apucat 1 zi ca 24 de ore , numai unde iti convine in rest 'hai sa facem religie'

Nicidecum! Dimpotriva, Dumnezeu sa fie gasit adevaratsi toti oamenii sa fie gasiti mincinosi ... (Rom.3:4)

Iar daca tu spui ca Adam nu a murit fizic in ziua in care a mancat , TU il faci mincinos pe Dumnezeu , si esti de parea Satanei , dupa cum scrie in Geneza cap 3:4
4. Atunci sarpele a zis femeii: "Hotarat, ca nu veti muri"

pe cand Dumnezeu spune in Geneza cap 2:17
17. dar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci, caci in ziua in care vei manca din el, vei muri negresit."

Aceasta afirmatie a ta coincide cu spusele sarpelui care spune ca daca vor manca nu vor muri in acea zi .

Iar porunca sa nu manance , este fizica nu spirituala .

Teo a scris:

Si tu ce propui? Ca Dumnezeu a facut prima dată Cerurile si Pamântul apoi peste o perioadă mai lunga de timp se petrece si saptamâna creației? Crezi cumva in The Gap theory?
Hai sa iti arat ceva.

Totusi aici orice om care are ochi 'vede' ca este vorba numai de cele legate de pamant (nicidecum de miliardele de galaxii existente)

Teo a scris:

Deci, banuiesc, ca esti de acord cu ideea ca Dumnezeu a facut omul in ziua a 6-ea.
Dar tu spui ca cele 6 zile de creație nu sunt chiar la inceput (nu ai dat nici un verset să motivezi asta).
Dacă iti dau un verset in care spune ca Domnul a facut omul LA INCEPUT ce o sa spui?

Matei 19:4 Drept răspuns, El le-a zis: "Oare n-ați citit că Ziditorul, de la început i-a făcut parte bărbătească și parte femeiască,
Vezi ce scrie? DE LA INCEPUT i-a facut parte barbatească si parte femeiască... Deci ziua a 6-ea era tot inceputul.:

Hei MAN !

Avem probleme categorice de logica.
Acolo scrie la inceput ce ? Pai daca omul a fost facut 'la inceput' restul planetelor sau facut dupa ?
Problema este ca in acest verset se afirma : " Ca inca de la facerea , omul a fost facut de parte barbateasca si de parte femeiasca" nicidecum nu se afirma ceea ce sustii tu .
Deci acel 'inceput' scris acolo este legat de om si de inceputul lui nu de al planetelor

Teo a scris:
Da, Sarpele (Satana) a vorbit.

Pai daca sarpele a vorbit cum de ai declarat ca noi stim ca animalele nu vorbesc ? Sa inteleg ca ai gresit nu ?

Teo a scris:
Satan, Dupa lupta cu Mihail va fi invins, Dupa acea lupta Satan nu va mai urca in cer.
Tu când crezi ca satan a fost aruncat din cer? Cred ca ai zis ca acum 2000 de ani, da nu's sigur. In fine.
Hai sa iti arat ce a spus un om inteligent odată.

Eu nu am afirmat ca Satan a fost aruncat acum 200 de ani in nici un caz .

Ceea ce tu nu observi este ca toate versetele spun acelasi lucru despre aruncarea lui Satan dar in viitor .

Teo a scris:
Deci, Dupa ceea ce spui tu, toată apocalipsa este o profeție, deci satan inca nu a fost aruncat din cer?

Pai frumuselule nu eu spun tu sustii ca apocalipsa e o profetie si atat , si eu pe baza concluziei tale am vrut sa iti arat ca daca socotesti o carte a unui profet ca fiind doar profetica , atunci socoteste toate cartile scrise de profeti numai profetice , inclusiv pe cea a lui Ezechiel .

In final vreau sa spun doar un lucru :

Tu chiar nu faci macar un pas spre ceea ce exista in jurul tau ? Nu urmaresti vreun documentar cu diversele descoperiri din galaxia noastra sau din altele , daca macar 1 minut ai fi gandit cu o inima curata fara namolul religiei care acopera intreaga lume ai fi observat cum ia nastere o planeta si fazele prin care trece (nu mai fi asa naiv) , nu ca as sustine varianta evolutionista , dar totusi cam multe lucruri se descopera si trebuie sa ne revizuim modul de gandire habarnist in care ne-a tinut religia atatea secole .Descoperiri care nu contravin bibliei ci doar 'invataturii religiei' existenta de 2 milenii si care 'ne-a tinut robi' datorita lipsei de informatie si nu numai .
Iar daca conchidem ca o planeta nu ia nastere la o 'clipire' sau 'pocnit din degete' ci in timp , atunci urmareste mai departe acea logica referitor si la zilele de creatie , in sensul ca omul nu a fost facut in interiorul unei zile de 24 ore ci a unei anumite perioade de timp denumita de Dumnezeu 'zi'

Dar, prea iubitilor, sa nu uitati un lucru: ca, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, si o mie de ani sunt ca o zi. (2Pet.3:8)
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Sam Sept 05, 2009 6:44 pm

Citat :
De aici intelegem foarte clar conform spuselor tale caci si Ioan vorbeste la fel cand se refera la fel ca ezechiel la aruncarea Satanei pe pamant , caci in scriptura nu sunt descrise 2 aruncari ci numai 1.

Pai acum te-ai razgândit? Nu mai stă in picioare afirmația că...
Citat :
...a fost profet deci toata cartea lui este o profetie nu numai unde iti convine sa socotesti tu de la tine...
Ezechiel vorbeste din trecut, Ioan vorbeste din viitor...

Citat :
Problema pe care nu ai inteles-o, tu este ca 'pe tine te fac mincinos' , deoarece tu socotesti ca spusele lui Dumnezeu se inteleg conform slovei (literei) , considerand ca un apucat 1 zi ca 24 de ore , numai unde iti convine in rest 'hai sa facem religie'

Nicidecum! Dimpotriva, Dumnezeu sa fie gasit adevaratsi toti oamenii sa fie gasiti mincinosi ... (Rom.3:4)

Iar daca tu spui ca Adam nu a murit fizic in ziua in care a mancat , TU il faci mincinos pe Dumnezeu , si esti de parea Satanei , dupa cum scrie in Geneza cap 3:4
4. Atunci sarpele a zis femeii: "Hotarat, ca nu veti muri"

pe cand Dumnezeu spune in Geneza cap 2:17
17. dar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci, caci in ziua in care vei manca din el, vei muri negresit."

Aceasta afirmatie a ta coincide cu spusele sarpelui care spune ca daca vor manca nu vor muri in acea zi .

Iar porunca sa nu manance fizic nu spiritual .

Deci, Dacă Adam nu a murit (după cum spui tu) Satan a avut dreptate si Dumnezeu a mințit. Eu insă prefer să stau de partea lui Dumnezeu si să spun ca Adam a murit când a mâncat. Dacă tu nu întelegi că poate fi si altfel de moarte in afară de cea fizică atunci imi pare rau pentru tine.
In Geneza 1, O zi inseamna 12/24 de ore. Dacă tu vrei sa il faci pe Dumnezeu mincinos atunci asta e treaba ta, Cu El vei vorbii in ziua judecății.

Citat :
Totusi aici orice om care are ochi 'vede' ca este vorba numai de cele legate de pamant (nicidecum de miliardele de galaxii existente)

Serios?
Exod 20:11 - Caci in sase zile a facut Domnul
cerurile, pamantul si marea, si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea S-a odihnit:
Acum "vezi" că este vorba si de cele legate de ceruri?

Citat :
Hei MAN !

Avem probleme categorice de logica.
Acolo scrie la inceput ce ? Pai daca omul a fost facut 'la inceput' restul planetelor sau facut dupa ?
Problema este ca in acest verset se afirma : " Ca inca de la facerea , omul a fost facut de parte barbateasca si de parte femeiasca" nicidecum nu se afirma ceea ce sustii tu .
Acum il faci pe Isus mincinos?
Uite ce cred eu.
In primele 6 zile de existență a timpului/universului Dumnezeu a facut tot ceea ce există. De atunci au trecut 6000 de ani.
Ziua a 6-ea eu as considera-o la inceput.

Dacă tu te uiți la un match de fotbal intre Romania si USA. USA da gol in minutul 6. Când o sa vorbesti cu prietenii tai o sa spui "Pacat a a dat USA golul ala la inceput." Inceputul nu este numai primul moment al match-ului. Acelasi lucru se aplica si la cele 6 zile de creație.

Si ba da, Versetul respectiv afirma ca DE LA ÎNCEPUT au fost facuți barbați si femeie....

Citat :
Pai daca sarpele a vorbit cum de ai declarat ca noi stim ca animalele nu vorbesc ? Sa inteleg ca ai gresit nu ?

Vai... Vai... Vai... Chiar asa de greu este pt tine să intelegi?
Uite, O sa fac asta cât de ușor pot.
1. Animalele NU vorbesc.
2. Satan poate să posedeze un animal.
3. Satan poate să vorbescă prin gura unui animal pe care il posedă.
4. Un animal poate să vorbescă dacă este posedat de satan/demoni/ingeri.

Înțelegi?

Citat :
Eu nu am afirmat ca Satan a fost aruncat acum 200 de ani in nici un caz .

Ceea ce tu nu observi este ca toate versetele spun acelasi lucru despre aruncarea lui Satan dar in viitor .

Adică tu vrei sa imi spui mie ca Satan este incă in cer?
1 Imparati 22:19 Și Mica a zis: "Ascultă dar cuvântul Domnului! Am văzut pe Domnul stând pe scaunul Lui de domnie, și toată oștirea cerurilor stând lângă El, la dreapta și la stânga Lui.

Satan stătea la stânga/dreapta Domnului?

Neemia 9:6 Tu, Doamne, numai Tu, ai făcut cerurile, cerurile cerurilor și toată oștirea lor, și pământul cu tot ce este pe el, mările cu tot ce cuprind ele. Tu dai viață tuturor acestor lucruri, și oștirea cerurilor se închină înaintea Ta.

Ostirea cerurilor se inchina inaintea Domnului? Satan se inchina inaintea Domnului?

Citat :
Pai frumuselule nu eu spun tu sustii ca apocalipsa e o profetie si atat , si eu pe baza concluziei tale am vrut sa iti arat ca daca socotesti o carte a unui profet ca fiind doar profetica , atunci socoteste toate cartile scrise de profeti numai profetice , inclusiv pe cea a lui Ezechiel .

Pai mai... Dacă ar fi sa ma iau dupa tine, asta ar insemna ca Satan este inca in cer... Eu insă nu ma iau dupa tine, Il cunosc pe Isus, si imi dau seama ca este puțin mai deștept decât tine așa ca ma iau după el.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 06, 2009 9:31 am

corneliugi a scris:
Citat :

In sfarsit ma bucur sa aud ca si tu ti-ai dat seama ca tot ce scrie in Biblie a kk ...pentru ca ai vazut ... eu nu am facut decat sa iti citez din ea !
Asa ca nu la mine te puteai referi ...ci doar la ea!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Sept 06, 2009 9:41 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 06, 2009 9:40 am

Teo a scris:
Mai Soimos, Taci din gură dacă nu sti ce vorbești, ....
.
Evident ...dar cum vrei sa fie altfel daca eu las Biblia sa vorbeasca in locul meu?

Citat :

Nu ma invața tu pe mine cum să fiu creștin.[/size]
Nu cumva tu esti deasupra a tot ce se poate dovedi ca Adevar?

Sau te deranjeaza ca scot in evidenta anumite aspecte care nu iti convin ?
Retine ... atata timp cat eu imi pot sustine argumentele prin dovezi ale stintei numita ISTORIE ...si tu nu esti capabil sa le sustii prin nimic ... incapatanarea ta si inchiderea ta fata de adevar sunt de natura diabolica ...nu de alta dar cred ca sti ca Dumnezeu inseamna LUMINA (adica lumina cunoasterii) si ADEVAR ...adica ceea ce tine de CUNOASTERE si se poate demonstra.!

Asa ca astept sa imi raspundeti cu comentarii pertinente la sublinierile mele si nu cu pasari penibile folosite a proasta ...ca masca pentru a va acoperii nestiinta (citeste credinta) voastra si a neputintei voastre da a raspunde!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 06, 2009 4:43 pm

Citat :
Citat :
In sfarsit ma bucur sa aud ca si tu ti-ai dat seama ca tot ce scrie in Biblie a kk ...pentru ca ai vazut ... eu nu am facut decat sa iti citez din ea !
Cunosti sensul verbului "Rastalamaci"? daca nu ti l dau eu: RĂSTĂLMĂCÍ, răstălmăcesc, vb. IV. Tranz. 1. A explica, a interpreta în mod eronat idei, cuvinte, texte; a explica greșit, a denatura (în mod voit) înțelesul. 2. (Rar) A transpune; a oglindi, a reflecta. – Răs - + tălmăci.
Sursa: DEX '98 ce daca ai citat din Biblie,ai facut o prost,la fel cum prost pot fi facute multe lucruri in lumea asta,in toata domeniile
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 06, 2009 5:17 pm

Teo a scris:
Pai acum te-ai razgândit? Nu mai stă in picioare afirmația că...

Pai individule nu a mea era afirmatia ci te citam pe tine dar vad ca le intelegi aiurea , putin mai multa concentrare nu ar strica

Teo a scris:
Ezechiel vorbeste din trecut, Ioan vorbeste din viitor...

Ei bravo Tu esti mai tare ca Mesiah , spui ca profetii vorbesc din trecut - asta chiar e buna (Tine-o asa)

Teo a scris:
Deci, Dacă Adam nu a murit (după cum spui tu) Satan a avut dreptate si Dumnezeu a mințit. Eu insă prefer să stau de partea lui Dumnezeu si să spun ca Adam a murit când a mâncat. Dacă tu nu întelegi că poate fi si altfel de moarte in afară de cea fizică atunci imi pare rau pentru tine.
In Geneza 1, O zi inseamna 12/24 de ore. Dacă tu vrei sa il faci pe Dumnezeu mincinos atunci asta e treaba ta, Cu El vei vorbii in ziua judecății.

Bravo , nu am comentarii chiar vad ca analizezi ceea ce scriu eu exact la capacitatea varstei tale - asteptam macar sa realizezi ceea ce am scris eu acolo , chiar daca considerai ca e gresit sau nu .

Teo a scris:
Serios?
Exod 20:11 - Caci in sase zile a facut Domnul cerurile pamantul si marea, si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea S-a odihnit:
Acum "vezi" că este vorba si de cele legate de ceruri?
Mda este o enumeratie acolo
cerurile , pamantul si marea

pamantul si marea de unde fac ele parte micutule ?
din planeta terra , ceea ce lipseste sunt cerurile ca sa completeze opera ,
Cat despre aruncarea lui Satan e 'bisnisul' tau cum intelegi , ti-am aratat si vad ca nu ai ochi sa vezi.(dai trimiteri care nu au legatura cu ceea ce vorbim)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 06, 2009 5:51 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Citat :
Cunosti sensul verbului "Rastalamaci"? daca nu ti l dau eu: RĂSTĂLMĂCÍ, răstălmăcesc, vb. IV. Tranz. 1. A explica, a interpreta în mod eronat idei, cuvinte, texte; a explica greșit, a denatura (în mod voit) înțelesul. 2. (Rar) A transpune; a oglindi, a reflecta. – Răs - + tălmăci.
Sursa: DEX '98 ce daca ai citat din Biblie,ai facut o prost,la fel cum prost pot fi facute multe lucruri in lumea asta,in toata domeniile
Mda ... probabil iti inchipui ca ai si dreptate!

Problema este ca tu uiti ca tu ai ca baza de orientare Biblia ...adica un furt intelectual scos din contextul sau natural si prin urmare cu sensuri si intelesuri denaturate conform noilor interese dictate de o noua religie ...(macar recunosti acest adevar elementar?) ...
...si care cuprinde minciunile unei armate de slujitori ai minciunii si ai noului interes numiti apostoli ai bisericii ...si nu ai lui Dumnezeu!

...iar eu "cel gresit" ma bazez doar pe Tanachul original cu sensul sau asa cum este el in religia iudeilor si ne-pus la schimbare ca sa foloseasca altei religii ...iar din NT ...eu NU IAU decat afirmatiile puse in contul lui Isus ...si nu a unor neica nimeni care nu servesc decat un INTERES si anume interesul bisericii!
... astfel eu consider tu esti muuult mai mult pe calea gresita si nu ai nimic comun cu Dumnezeu ...pentru ca tu esti cel care batjocoresti Torah ...adica exact legile lui Dumnezeu!
Si Dumnezeu nu te va ierta ptr asta!

Deci referitor la pozitia mea "incorecta" ... eu inteleg sa accept faptul ca Isus a venit sa implineasca Legea Tatalui sau ...T O R A H ...si nu sa o schimbe cu invataturile unui aprig dusman al lui Isus ... care ca si tortionar a vazut ca nu are succes si astfel a fost pus de cler si stapanirea romana sa distruga reforma lui Isus din interiorul ei ...ceea ce a si reusit !

Deci tinand cont de aceasta realitate istorica usor de dovedit ... evident ca nu am cum sa gandesc ca tine ...unu care este vandut celor care l-au ucis pe Isus chiar si a doua oara!

Dar retine macar esentialul ...atata timp cat tu te documentezi din aceasta minciuna pe principiul ca "Biblia este adevarata ca asa scrie in Biblie" ...iar eu ma documentez din surse multiple ...automat esti pe locul doi conform principiului "cine crede dar nu stie" ...este mai inferior celui care a dobandit cunoastere cautand adevarul!

Asa ca nu ma acuza pe mine de rastalmacire ...cand sti bine ca Biblia ta mincinoasa este ea insasi o rastalmacire a Tanachului!
Sus In jos
vali
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 40
Varsta : 43
Localizare : acolo unde prostia si rautatea omeneasca ajung mai greu
Puncte : 21
Data de inscriere : 04/05/2008

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Sam Sept 19, 2009 5:23 am

Teo a scris:
Intradevăr, sunt mulți "dumnezei".
De asta când eu spun că Isus imi este prieten, și îl cunosc, alții spun că si ei au experiențe personale cu dumnezeii lor.
Trebuie să ținem minte, atunci când Satan a fost aruncat din cer, împreună cu el au fost aruncați si o treime din îngeri.
Ingerii aceia acum sunt, Allah si ceilalți dumnezei.

no shit ! poti proba cu versete ?
in quran spune
Credem în Dumnezeu și în ceea ce ni s-a trimis nouă și s-a trimis lui Avraam, Isaac, Iacov și semințiilor și ce s-a dat lui Moise, lui Isus și profeților din partea Domnului lor. Nu facem deosebire cu vreunul din ei: sîntem doar moslemi.” (quran 3:78)
Sus In jos
http://subvers.forumgratuit.ro/forum.htm
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Sam Sept 19, 2009 7:56 am

Bine ai revenit Vali
Lasa-l in pace pe saracu Teo caci el NU STIE ci numa CREDE caci e certat cu adevarul si cu documentatia!

Daca s-ar documenta (sau macar citi ce scrie pe acest forum) ar fi stiut ca Isus la rastignire se jeluia zicand "Eli Eli Lama sabachtani" si ca Tatal lui Isus Eli este Elohah care este in traducere aramaica (limba lui Isus) Elah respectiv Elaha, si asta dovedeste si celor care nu vor sa accepte, asemanarea clara cu numele de Allah... adica Dumnezeu ....si mai ales ca Isus insusi se ruga lui Alah!
Sus In jos
vali
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 40
Varsta : 43
Localizare : acolo unde prostia si rautatea omeneasca ajung mai greu
Puncte : 21
Data de inscriere : 04/05/2008

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 20, 2009 8:13 am

merci de urari ! cine vrea poate veni si pe forumul meu www.subvers.forumgratuit.ro

si acum sa revenim la oile noastre . islamul recunoste toti profetii si se spune ca este ultima religie care complteaza celelete 2 (n.n. iudaism ,crestinism)
Sus In jos
http://subvers.forumgratuit.ro/forum.htm
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 20, 2009 8:25 am

vali a scris:
merci de urari ! cine vrea poate veni si pe forumul meu www.subvers.forumgratuit.ro

si acum sa revenim la oile noastre . islamul recunoste toti profetii si se spune ca este ultima religie care complteaza celelete 2 (n.n. iudaism ,crestinism)
Desi este deja binecunoscuta atitudinea mea antireligie ...totusi daca este sa vorbesc de pe pozitia unuia care incearca sa inteleaga religiile ... si din acest p de vedere acceptam ce zic prorocii ...este mai mult decat clar ca acele prorociri isi au implinirea in Coran ...nu de alta dar prorocii care au prorocit venirea lui Isus nu au putut proroci si faptul ca invataturile lui Isus transmise prin Ucenicii sai au fost interzise si inlocuite cu o noua "lege" cea a Bisericii si nu a unei biserici oarecare ci una care a adus mai multe nenorocire decat orice altceva din istoria civilizatiei umane!
Asa ca nu este de mirare ca Dumnezeu(-l acestui veac) a hotarat sa trimita o alta scriptura!

Deci Da ... intradevar le completeaza ...zic eu din pacate ...caci nu cred ca era necesar ca un rau sa fie completat (ptr ca sti bine parerea mea ca in ziua de azi religia este un rau ...si nici macar unu necesar ...si asta ne-o dovedeste istoria) ... ptr ca societatea umana a progresat si s-a dezvoltat si nu mai este barbaria de acum 1500 de ani ...ci este "societatea mantuitoare" a celor care au devenit "ucenici de Dumnezeu" ...si la stadiul acesta de avansare ...nu s-a ajuns prin religie ci prin invatatura, educatie si CONSTIINTA!
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   Dum Sept 20, 2009 6:39 pm

Citat :
poti proba cu versete ?

Ce vrei sa probez cu versete?
Faptul ca sunt mai multi draci este in Biblie, Daca tu nu sti, atunci mai citeste.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   

Sus In jos

www.forumcrestin.net
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 6Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dialog cu pocaitii ?-
Mergi direct la: