Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

A Crede inseamna A nu Stii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Mar Feb 23, 2010 2:10 pm

Daca e asa ...stiu ca esti pe drumul cel bun ...adica urmezi Calea(lui Isussi nu pe a crestinismului ) Adevarul (adica realiatea) si VIATA (adica viata asta ca alta nu e decat in povestile cu Ros Cocos)

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Feb 23, 2010 10:08 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Mier Feb 24, 2010 2:02 pm

Soimos a scris:
Daca e asa ...stiu ca esti pe drumul cel bun ...adica urmezi Calea(lui Isus si nu pe a crestinismului ) Adevarul (adica realiatea) si VIATA (adica viata asta ca alta nu e decat in povestile cu Ros Cocos)

oooooooooo!!!

realitatea vietzii acesteia este Isus... hmmm, interesant!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Mier Feb 24, 2010 4:16 pm

Pai nu Isus (fara christos)este Calea(exemplul sau personal) Adevarul(ai vazut in DEX ca Adevarul=Realitate) si Viata (care se naste din iubire) si nu din predici din Biblie.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Mier Feb 24, 2010 5:23 pm

mila voiesc, spunea Mantuitorul!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Mier Feb 24, 2010 5:28 pm

nelu a scris:
mila voiesc, spunea Mantuitorul!
Isus nu era Mantuitor!
Singurul mantuitor e Dumnezeu, vezi Maleahi. chiar traducerea numelui lui Isus confirma acest lucru!

Atentie ...cand vorbesc de Dumnezeu ma refer la micul zeu tribal al religiei mozaice ...adica Yahwe cel fara copii ...crestinii desi au ca zeu tot un Yahwe ...dar cu copii ...nu au Dumnezeu ci Diavol!
Crezi ca Diavolul te va putea mantui? ... sau astepti cuminte in biserica ta mantuirea prin Pavel ...adica cel pe a cui cale o urmezi!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Mier Feb 24, 2010 9:45 pm

urmez Adevarul, te deranjeaza?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Joi Feb 25, 2010 10:21 am

nelu a scris:

Tot asa cum si eu il urmez pe Dumnezeu ... atunci cand zbor cu avionul!
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Joi Feb 25, 2010 10:28 am

nelu a scris:
Cum il urmezi ?
Asa cum o fac spionii care te fileaza?
Adica cand isi intoarce privirea catre tine te intorci facandu-te ca nu-l vezi, iar cand se indreapta catre tine te ascunzi de el ?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Joi Mar 04, 2010 6:00 am

Urmeaza adevarul prin credinta, adica ceea ce i se nazare lui ca este adevar!!! In evul mediu crestinii urmau adevarul precum ca planeta este plata ca o farfurie.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
amanda
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 41
Localizare : georgia,SUA
Puncte : 42
Data de inscriere : 22/12/2009

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Vin Mar 05, 2010 10:50 am

Apopii a scris:
In evul mediu crestinii urmau adevarul precum ca planeta este plata ca o farfurie.
ca farfuria este capul tau,ba cocalarule.Adevarul este ca :inainte ca stiinta sa descopere ca pamantul este rotund,asta era scris in Biblie.Ei,asta i adevarul,CAP SEC.
Sus In jos
otilia
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 47
Varsta : 50
Localizare : my mind
Puncte : 47
Data de inscriere : 05/02/2010

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Vin Mar 05, 2010 2:17 pm

amanda a scris:
Apopii a scris:
In evul mediu crestinii urmau adevarul precum ca planeta este plata ca o farfurie.
ca farfuria este capul tau,ba cocalarule.Adevarul este ca :inainte ca stiinta sa descopere ca pamantul este rotund,asta era scris in Biblie.Ei,asta i adevarul,CAP SEC.

E drept ca in general farfuriile sunt rotunde,numai ca referirea era ca pamantul era plat ca o farfurie,nu rotund.
Iar limbajul tau si modul de abordare nu te ridica mai sus de mahala.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Vin Mar 05, 2010 4:42 pm

Amanda, spune drept, faci parte din clubul de negri? Nu ma refer la culoarea pielii  ci la aceea a creierului, ca asa scria in biblie Smile 
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Sam Mar 06, 2010 10:22 pm

In Biblie este scris ca pamintul este rotund,dar pina prin sec 16 Biserica a socotit pe Aristotel parintele bisericii.Si cine se ridica impotriva teoriei aristoteliene,trebuia sa suporte rigorile bisericii.Si nu a fost usor.Mai vedeti acolo cu iluminismul cum sta treaba.Biserica ar vrea sa cam stearga paginile alea,dr e cam greu.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Mar Mar 09, 2010 6:42 am

Iluminismul a pretins eliberarea ființei umane de sub tutela sa autoindusă. "Tutela este incapacitatea ființei umane de a-și folosi abilitățile cognitive în lipsa instrucțiunilor de la o altă persoană. Această tutelă este auto-indusă atunci când cauza sa nu rezidă în absența rațiunii, ci în absența hotărârii și a curajului de a lua hotărâri fără instrucțiuni de la o altă persoană". Sapere aude! "Aveți curajul de a vă folosi propriul simț al rațiunii!" – acesta este motto-ul Iluminismului (Immanuel Kant).

Acesta este termenul aplicat curentului de gândire din Europa și America secolului al XVIII-lea. Evenimentele științifice și intelectuale din secolul al XVII-lea – descoperirile lui Isaac Newton, raționalismul lui René Descartes, scepticismul lui Pierre Bayle, panteismul lui Benedict de Spinoza și empirismul lui Francis Bacon și John Locke – au promovat credința în legile naturale și în ordinea universală, precum și încrederea în rațiunea ființei umane și în abilitățile inovatoare ale acesteia care au reușit să influențeze întreaga societate a secolului al XVIII-lea.

Au atacat în diverse feluri autoritatea de ordin religios și științific, dogmatismul, intoleranța, cenzura, precum și constrângerile economice și sociale. Considerau că statul este instrumentul adecvat și rațional al progresului. Raționalismul extrem și scepticismul epocii au condus în mod firesc la deism; aceleași calități au avut un rol important în determinarea reacției de mai târziu a romantismului. Reacționând la dogmatism, iluminismul a găsit un culoar favorabil într-o perioadă în care Biserica își pierduse autoritatea sa atotputernică de a impune ordinea socială cu aceeași fervoare și implicare precum în evul mediu și la începutul modernității. Conceptele filosofice din Franța mijlocului de secol al XVIII-lea au transformat perspectiva mecanicistă asupra universului într-o variantă revizuită radical a creștinătății, pe care au denumit-o deism.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Iluminism 
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Mier Mar 24, 2010 12:14 pm

A crede presupune uneori si a delira!

"Delirul mistic este delirul ce are ca tema centrala ideile delirante mistice sau religioase

.De la inceput, dorim sa separam semantic notiunea de delir - tulburare de constienta cu modificarea starii de luciditate (din latinescul delirium - aiurare) - de cea de idee deliranta (din latinescul de lira - alaturi de brazda), prin care se intelege o tulburare de gandire caracterizata printr-o idee sau un sistem de idei patologice ce au urmatoarele trasaturi:

Un mod eronat de judecata care domina gandirea bolnavului si ii modifica in sens patologic comportamentul;
Impenetrabila la contraargumente logice, imposibil de confruntat in ciuda contradictiilor evidente cu realitatea;
Incompatibila cu o atitudine critica, bolnavul fiind incapabil sa-i recunoasca esenta patologica.
O definitie mai simpla a ideii delirante este aceea a unei idei in dezacord cu realitatea, dar in a carei realitate crede bolnavul, impenetrabila la argumentele logicii formale si care-i modifica conceptia despre lume, comportamentul si trairile.

Ideile delirante au si un aspect afectiv, delirurile fiind sustinute de un suport afectiv si volitiv cu o mare energie care le confera forta, intensitatea si durabilitatea, vorbindu-se despre o grupare ideo-afectiva, ideile fiind insotite de o mare incarcatura emotionala. In functie de continutul lor tematic, ideile delirante pot fi impartite in idei de persecutie, hipocondriace, de gelozie si erotomanice, de filiatie, de grandoare, de relatie, de influenta, metafizice, de inventie, de reforma, mistice etc. Ideile delirante nu apar izolate, ele avand tendinta de a se articula si sistematiza, restructurand gandirea intr-un mod particular, realizand diferite tipuri de deliruri, mai mult sau mai putin sistematizate, mai mult sau mai putin bizare. Delirul modifica afectivitatea si perceptia individului, angajand intregul psihism al acestuia.

In delirul mistic, bolnavul are convingerea ca este purtatorul unei misiuni de ordin moral, religios, spiritual. El este „menit” fie sa „reinstaureze armonia si pacea in lume” si sa „raspandeasca pacea si credinta”, fie „sa-i curete de pacate pe semenii sai” si „sa indeparteze demonii”. In tesatura delirului, de inspiratie biblica, apar adeseori tulburari de perceptie de tipul halucinatiilor vizuale sau auditive, in care bolnavul aude si vede ingeri, diavoli sau sfinti si profeti.

Ca si in alte deliruri, debutul delirului mistic este de cele mai multe ori insidios, progresiv, putand dura saptamani, luni sau chiar ani. In faza predeliranta, bolnavul are tendinta de a se izola, poate deveni suspicios, iritabil, preocupat excesiv de semnificatia unor evenimente, gesturi, simboluri, schimbandu-si treptat felul obisnuit de a trai pana atunci. Este receptiv la orice ar putea sa-i serveasca drept argument pentru sustinerea falselor sale credinte. Treptat, ajunge sa fie inabordabil in fata unor explicatii logice. In debutul brusc, bolnavul are revelatia, „intuitia” principalei sale idei delirante in jurul careia construieste apoi delirul."

http://grajdaru.3x.ro/e107_plugins/content/content.php?content.93 
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Mier Mar 24, 2010 4:41 pm

Buburuzule, iti multumesc, in numele paganilor, pentru reclama facuta. Eu nu mi-as fi permis asa ceva, nu sunt nesimtit... sa introduc o pagina a unui site pe un forum!!! Ha Ha Ha Smile 
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Localizare : ardeal
Puncte : 884

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Joi Mar 25, 2010 8:23 am

si de ce n-ai lasat-o, hmmm?

ei vezi!

din nou sah!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Sam Apr 10, 2010 6:48 am

"Biserica spune că Pământul este plat, dar eu știu că este rotund pentru că i-am văzut umbra pe Lună, iar eu am mai mare încredere în umbră decât în Biserică."Ferdinand Magellan

buburuza
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 106
Localizare : .........
Puncte : 146
Data de inscriere : 20/02/2010

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Lun Apr 12, 2010 5:56 am

Ia spune-mi si mie, de cand ii Geea mamucata, mei!?

a crede inseamna a nu sti...corect?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Lun Apr 12, 2010 10:46 am

buburuza a scris:

a crede inseamna a nu sti...corect?

Tu nu esti in stare sa pricepi nici macar ceea ce citesti! Cu un intelect subliminal, nu ma mira deloc ca esti sectar!

Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 48
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Lun Aug 08, 2011 12:41 pm

A crede inseamna a nu sti. Deci va dati seama ce rusine este sa nu stii. Coane Soimos, ca sa faci afirmatia asta trebuie sa fii atotstiutor, caci daca nu ai fi asa, inseamna ca si tu crezi, caci nu ai cum sa stii tot.

Totusi a ''crede in'' nu este legat doar de religie. Si oamenii de stiinta mai cred, cred ca vor gasi leac la boala X, cred ca toata comunitatea evolutionista va recunoaste ca minte pentru bani etc.

Totusi ''a crede in Dumnezeu'' este un concept diferit de ''a crede ca'' Mike Tyson e mai bun decat Mohamad Ali. Afirmatia ar fi formulata astfel: Cred ca Tyson este mai bun decat Ali, desi nu stiu sigur.

Acum: Dumnezeu exista, eu cred in el.

Nu este asa ca cele 2 fraze sunt diferite. Nu este asa ca a crede in Dumnezeu e diferit de a crede in lucruri de care nu esti sigur?
Sus In jos
Seitan
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 40
Varsta : 45
Localizare : Europa
Puncte : 40
Data de inscriere : 12/07/2011

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Lun Aug 08, 2011 2:38 pm

buburuza a scris:

Parca din lut a creat D-zeul vostru primul om si i-a insuflat viata???!!! Culmea..."dupa chipul si asemanarea sa". De unde-o fi avut lutul? Question De pe Marte? sau Pluton....Neeee....ca Pamantul era plat si singur in Univers...daca mergeai pana la capat, cadeai in galeata... scratch
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Lun Aug 08, 2011 3:43 pm

Seitan a scris:
buburuza a scris:

Parca din lut a creat D-zeul vostru primul om si i-a insuflat viata???!!! Culmea..."dupa chipul si asemanarea sa". De unde-o fi avut lutul? Question De pe Marte? sau Pluton....Neeee....ca Pamantul era plat si singur in Univers...daca mergeai pana la capat, cadeai in galeata... scratch

Ha ha ha ... ce replica faina !
Sa stii ca iti fur ideea si incerc sa o dezvolt!
Sus In jos
Seitan
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 40
Varsta : 45
Localizare : Europa
Puncte : 40
Data de inscriere : 12/07/2011

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   Lun Aug 08, 2011 4:57 pm

Cu placere! salutare Promit sa stau pe-aproape... Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: A Crede inseamna A nu Stii   

Sus In jos

A Crede inseamna A nu Stii
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
Mergi direct la: