Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

1TIMOTEI 6:20

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Sept 14, 2009 11:28 am

H1perion a scris:
cornel , se pare ca nu ai inteles, eu mam referit la faptul sa nu imi dai copy si paste Wink .. dar la mintea ta ..
de ce sa nu dau copy si paste ma ionel,da si tu (daca stii ce i cu tine) si iti promit ca am sa ti citesc debitarile,pardon argumentele...
ps. sau...iti este teama ca ai sa afli adevarul
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Sept 14, 2009 5:40 pm

Adevarul nu este niciodata ceea ce crezi ...ci doar ceea ce este demonstrat ca find adevarat!

Poti sa dai si copy/paste ...nu e interzis ...dar neaparat trebuie sa argumentezi de ce ai dat copy/paste si ce ai vrut sa subliniezi cu acesta !

Adica daca nu esti capabil sa iti sustii parerile in mod rational si pe baza de probe ...poti sa dai copy/paste si din Praslea cel voinic si merele de aur ...ca nu te baga nimeni in seama la modul serios!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Sept 14, 2009 5:52 pm

Citat :
[quote soimos]Adica daca nu esti capabil sa iti sustii parerile in mod rational si pe baza de probe ...poti sa dai copy/paste si din Praslea cel voinic si merele de aur ...ca nu te baga nimeni in seama la modul serios!
Aici ai dreptate urmeaza sa mai si faci ce spui.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Sept 14, 2009 5:56 pm

Mai bine ti-ai vedea de barna din ochii tai ca de cand te rog sa scoti si tu macar prin scremut ceva din mintea ta ...si tu nu si nu ...oricat te-ai screme
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Sept 14, 2009 6:09 pm

Citat :
[quote soimos]Adevarul nu este niciodata ceea ce crezi ...ci doar ceea ce este demonstrat ca find adevarat!

asta i logica de baltoaca;pai ia spune mi tu :pana a fi demonstrat, ce a fost?;in loc de niciodata,era mai corect sa pui "intotdeauna".
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Sept 14, 2009 6:19 pm

corneliugi a scris:
Citat :
[quote soimos]Adevarul nu este niciodata ceea ce crezi ...ci doar ceea ce este demonstrat ca find adevarat!

asta i logica de baltoaca;pai ia spune mi tu :pana a fi demonstrat, ce a fost?;in loc de niciodata,era mai corect sa pui "intotdeauna".
Hai sa facem o proba de logica si sa vedem care e "logica de baltoaca" (exprimare tipica dobitoacelor familiarizate cu baltoaca) si sa facem corectia pe care o propui tu ...si anume sa inlocuim "niciodata" cu "intotdeauna", si iata vedem rezultatul...adica afirmatia suna astfel "Adevarul este intotdeauna ce crezi"!

Si cum eu cred ca Christos este Diavolul ...iata ca am aflat si adevarul!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Sept 14, 2009 6:45 pm

soimos a scris:
sa facem corectia pe care o propui tu ...si anume sa inlocuim "niciodata" cu "intotdeauna", si iata vedem rezultatul...adica afirmatia suna astfel "Adevarul este intotdeauna ce crezi"!
tare ce mai,asta i tot ce poti(in materie de logica?) se pare ca da.
Daca ai fi incercat,in loc de:
Citat :
Adevarul nu este niciodata ceea ce crezi
,ceva de genul:Adevarul nu este "intotdeauna" ceea ce crezi , ai fi spus si tu ceva "de duh"... dar asa,ai spus(ca intotdeauna cand te gandesti si tu sa deschizi gura) ...o tampenie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Sept 14, 2009 7:06 pm

Ma rog ...poate pentru voi credinciosii care credeti totul a proasta si mai nimeriti din cand in cand adevarul asa cum nimereste orbul Braila ...poate fi valabila si afirmatia ta!

Eu fiind de o alta formatie ca tine vad lucrurile altfel ... nu cred nimic "a proasta" ...adica nu cred nimic ca fiind adevarat pana cand NU STIU sigur ca este adevarat, sau pana acel lucru nu apartine unei spetze de adevaruri notorii !

...pana atunci tot ce doar cred ...ramane in zona incertitudinii pana cand nu ma edific in privinta acestuia ...si crede-ma ca este o metoda de a trai muuult mai rationala si mai inteligenta decat naivitatea (zici tu tampenia) de a crede ceva asa "a proasta"!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mar Sept 15, 2009 8:19 am

Citat :
[quote soimos]...pana atunci tot ce doar cred ...ramane in zona incertitudinii pana cand nu ma edific in privinta acestuia
Bun,asa e mult mai corect,fata de adevar(care inca nu ti este descoperit) si fata de tine insuti
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mar Sept 15, 2009 10:38 am

Deci revenind la topic, iata ce gasim la Timotei 6:20:

20. O, Timotei, păzește comoara ce ți s-a încredințat, depărtându-te de vorbirile deșarte și lumești și de împotrivirile științei mincinoase,
21. Pe care unii, mărturisind-o, au rătăcit de la credință. Harul fie cu tine! Amin.

Eu inteleg ca e vorba de comoara numita credinta, adica marea comoara a celor care profita de credinciosi si nestiutori ptr ca unii pot trai foarte bine pe baza prostiei altora...si nu rareori ne este dat sa vedem ca atunci cand se aduc la biserici niste oase scarbavnice ale unor "moaste" ptr atingerea caruia o cireada de vaci proaste se calca in picioare in speranta unei minuni din cer (adica un loc inezistent) in timp ce vedem preotii multumiti razand in barba de profit ... adica singura"minune" ... pe care o fac acele moaste... pe seama prostilor.

Nu la genul asta de comoara se refera in Timotei?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Sept 16, 2009 10:38 am, editata de 1 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 16, 2009 10:07 am

Citat :
[quote soimos]Nu la genul asta de comoara se refera in Timotei?
Nu! si apoi aceste vorbe nu sunt ale lui Timotei, ci ale lui Pavel,asta se vede clar chiar din versul cu pricina:
20. Timotee, pazeste ce ti s-a incredintat; fereste-te de flecariile lumesti si de impotrivirile stiintei, pe nedrept numite astfel, dar si din primele versuri al capitolului I:
1. Pavel, apostol al lui Isus Hristos, prin porunca lui Dumnezeu, Mantuitorul nostru, si a Domnului Isus Hristos, nadejdea noastra,
2. catre Timotei, adevaratul meu copil in credinta: Har, indurare si pace dela Dumnezeu, Tatal nostru, si dela Hristos Isus, Domnul nostru!

Cartea 1 TIMOTEI (ca si cea de a II-A) Este adresata tanarului lucrator Timotei,iar acolo ,Pavel il pune in garda cu privire la invatatura pe care a primit o(si nu gresesti cu nimic daca i spui comoara) dar si cu privire la "invatatura" straina.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 16, 2009 10:44 am

Faptul ca acele versete apartin lui Pavel ... este o dovada in plus ca ele sunt niste minciuni si mizerii ordinare ...pai ce am ajuns noi cei din ziua de azi sa ne luam dupa toti sarlatanii si dobitocii care pretind ca sunt potentati de Dumnezeu? Pai atunci sa ne luam si dupa Mama Omida!
Sau o fi si Pavel chiar Dumnezeul sau Fiul Sau ...ca sa ascultam de el ? ... pai am ajuns pana acolo sa acultam de ce zic toti sarlatanii ?

"Pavel este apostol al lui Isus prin porunca lui Dumnezeu? ???" Si cine i-a auzit porunca ...si de unde stim noi ca acea porunca nu i-a fost data de Dracu?
Am impresia ca acel cinva care a scris versetul respectiv fie e un sarlatan, fie aiureaza beat fiind critza ...si altii vor sa ne ia de prosti.

Cineva care a distrus la comanda Romei si a clerului evreu invataturile lui Isus si le-a modificat asa cum i-au cerut-o stapanii si ne vinde noul sau rahat ca fiind comoara (scuze ptr duritatea exprimarii dar ea reflecta exact realitatea) nu poate fi impartial chiar daca crede si isi vede rahatul ca fiind o comoara ... si asta nici daca o vinde fraierilor ca fiind invataturile lui Isus !
Cel mai clar motiv ca afirmatiile sale sunt gunoi este faptul ca le contrazic pe cele ale lui Isus cel care prin invataturile sale ofera mantuire, in timp ce invataturile lui Pavel nu aduc decat prostire ...ca nu am auzit pana acum ca Pavel ar fi Mantuitor!

Apostol al lui Isus sunt doar ucenicii lui Isus ...Pavel este un apostol al bisericii ...adica un LaVey al antichitatii ! ...sti cine e LaVey?

PS ...de ce crezi ca au fost indepartate din NT Evangheliile adevaratilor Apostoli ?...de ex Evanghelia lui Petru, Evanghelia lui Iacov, Evanghelia lui Iuda , si altele?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Sept 16, 2009 6:28 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 16, 2009 5:38 pm

Citat :
de ce sa nu dau copy si paste ma ionel,da si tu (daca stii ce i cu tine) si iti promit ca am sa ti citesc debitarile,pardon argumentele...
ps. sau...iti este teama ca ai sa afli adevarul

Scuzati-mi intarzierea dar am avut putina treaba deci , revin ...

ma bazez pe argumente la contraziceri serioase ..
dar la contraziceri cu cei ca tine ma bazez pe logica .. si momentan se pare ca o duc binisor , nu am de ce s-a vin cu argumente serioase daca tu habarnai de capul tau ..uneori ii faci pe crestini doar cu argumente mai mici + putina logica ...
dar cum forumul este plin de argumente serioase , cred ca ar inchide orice credincios infocat Smile nu-i asa corneliu? ..
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Sam Sept 26, 2009 3:56 pm

Psalmul 1

1. Ferice de omul care nu se duce la sfatul celor răi, nu se oprește pe calea celor păcătoși, și nu se așează pe scaunul celor batjocoritori!
2. Ci își găsește plăcerea în Legea Domnului, și zi și noapte cugetă la Legea Lui!
3. El este ca un pom sădit lângă un izvor de apă, care își dă rodul la vremea lui, și ale cărui frunze nu se veștejesc: tot ce începe, duce la bun sfârșit.
4. Nu tot așa este cu cei răi: ci ei sunt ca pleava, pe care o spulberă vântul.
5. De aceea cei răi nu pot ține capul sus în ziua judecății, nici păcătoșii în adunarea celor neprihăniți.
6. Căci Domnul cunoaște calea celor neprihăniți, dar calea păcătoșilor duce la pieire.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Sam Sept 26, 2009 4:28 pm

Ce cuvinte frumoase si pline de miez!

Zau ca nu inteleg de ce esti atat de nepasator fata de acest mesaj divin si in loc sa urmezi calea trasata de acel Dumnezeu al Torei, tu in totala sfidare a celor pe care ;e pomenesti urmezi calea unui "dumnezeu" nou cu o "lege noua" un dumnezeu care umbla la coorve si care ucide oamenii care indraznesc sa gandeasca liber fandu-si mana, asa cum zice Apoc.13.1 cu marii coorve si criminali ai omeniri?

Chiar nu ti-a frica sa semnalizezi dreapta si sa o iei la stanga?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Sam Sept 26, 2009 4:34 pm

Soimos a scris:
Ce cuvinte frumoase si pline de miez!

asa e,ca de altfel toata scriptura
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Dum Sept 27, 2009 7:11 am

Evident nu contest asta !
Acum sper sa intelegi din ce cauza altii au furat-o, au scos-o din contextul ei original si au lipit-o la sarlatania lor tocmai ca perfida lor minciuna sa placa tuturor, dar mai ales sa o poate vinde celor naivi si inculti ca fiind o frumusete care le apartine!

Oare tu cat mai stai afundat cu capul in hardaul imputit minciunilor si nu te lepezi de ele ca sa pasesti pe calea adevarului?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Dum Sept 27, 2009 5:16 pm

Citat :
[quote="Soimos"]dar mai ales sa o poate vinde celor naivi si inculti ca fiind o frumusete care le apartine!
stii bine ca nu ai dreptate,sau vrei sa ti o dovedesc
Citat :
Oare tu cat mai stai afundat cu capul in hardaul imputit minciunilor si nu te lepezi de ele ca sa pasesti pe calea adevarului?
pentru ca fac si eu parte dintre cei "inculti"...fata de minciuna
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Sept 28, 2009 8:10 am

corneliugi a scris:
Citat :
Soimos a scris:
dar mai ales sa o poate vinde celor naivi si inculti ca fiind o frumusete care le apartine!
Evident ca da!
Te rog dovedeste-mi ca acei psalmi plini de frumusete si intelepciune sunt opera crestinilor si nu a mozaicilor?

Citat :
pentru ca fac si eu parte dintre cei "inculti"...fata de minciuna [/quote]

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Sept 29, 2009 8:27 am, editata de 1 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Sept 28, 2009 9:05 am

[quote="Soimos"]
Citat :
[quote="corneliugi"]
Citat :
[quote="Soimos"]dar mai ales sa o poate vinde celor naivi si inculti ca fiind o frumusete care le apartine!
Citat :
Evident ca da!
ok,dute pe http://forum-anti-christi.forumers.ro/teme-diverse-f19/oameni-celebrii-impotriva-religiei-t286-30.htm si vezi ce ti scrise avram,apoi arata mi si mie cat de "inculti" erau ei

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Lun Sept 28, 2009 11:46 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Sept 28, 2009 10:55 am

Tu ce faci? Joci bambilici?
Eu vorbesc de cultura ta si tu ignorantul te compari cu acesti corifei?

Tu trebuia sa imi aduci dovada clara ca acele versete pe care le-ai postat si le-am gasit amandoi valoroase sunt opera religiosilor crestini si nu ale credinciosilor mozaici asa cum am afirmat eu ca sa imi dovedesti "valorile crestine" si nu valorile furate de crestini de la altii!

Astept in continuare raspunsul la intrebarea care ti-am pus-o ? ...sau daca nu esti capabil ...TE ROG nu iti mmai bate joc de acest forum (ca te banez)

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Sept 28, 2009 1:16 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Sept 28, 2009 11:45 am

Soimos a scris:
Tu ce faci? Joci bambilici?
Eu vorbesc de cultura ta si tu ignorantul te compari cu acesti corifei?

Tu trebuia sa imi aduci dovada clara ca acele versete sunt opera religiosilor crestini si nu ale credinciosilor mozaici asa cum am afirmat eu ca sa imi dovedesti "valorile crestine" si nu valorile furate de crestini de la altii!

Astept in continuare raspunsul la intrebarea care ti-am pus-o ? ...sau daca nu esti capabil ...TE ROG nu iti mmai bate joc de acest forum (ca te banez)
tu nu prea stii ce vorbesti,dar uite ca ti aduc eu aminte:
Citat :
Acum sper sa intelegi din ce cauza altii au furat-o, au scos-o din contextul ei original si au lipit-o la sarlatania lor tocmai ca perfida lor minciuna sa placa tuturor, dar mai ales sa o poate vinde celor naivi si inculti ca fiind o frumusete care le apartine!
iar eu ti am aratat ca acei oameni(care credeau si respectau scripturile) nu erau asa cum spui tu(inculti si naivi),ci aveau un "nume" in domeniul in care activau.Asta ti am spus eu;cat despre poezioara ta cum ca ar fi scoasa din context,bla,bla,bla...nu merita bagata in seama,e o tampenie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Sept 28, 2009 1:24 pm

corneliugi a scris:

iar eu ti am aratat ca acei oameni(care credeau si respectau scripturile) nu erau asa cum spui tu(inculti si naivi),ci aveau un "nume" in domeniul in care activau.
.

Nu asta era obiectul discutiei noastre si daca vrei sa ti-l reamintesc ...spune si iti indeplinesc dorinta de a -ti da lincuri catre pagina anterioara ...sau totusi nu esti atat de uituc si doar il joci pe niznaiul ca sa scapi din groapa in care tocmai ai picat!

Dar si asa tu te situezi tot in greseala pentru faptul ca tu vrei sa ne dovedesti ca unele personalitati marcante au fost si ele indoctrinate, dar asta nu este un criteriu care confirma ca tu ai dreptate ci ca oamenii pe langa calitati profesionale mai pot avea si diverse conceptii de viata in functie de ideologiile sub care cresc sau cu care intra ulterior in contact si pentru corectitudine trebuie sa facem distinctie intre conceptiile lor de viata si rezultatele profesionale

Deci ce zici tu nu este un criteriu pentru ca exista zeci de mii der savanti cu notorietate care au fost fascisti!

Dar tu ai uitat ca noi discutam despre valorile sublime si pline de intelepciune ale unui Psalm postat de tine

si de aici si intrebarea mea la care tot cauti diferite motive ptr a nu-i raspunde!
Citat :

cat despre poezioara ta cum ca ar fi scoasa din context,bla,bla,bla...nu merita bagata in seama,e o tampenie.
Tu chiar nu realizezi ce spui?

Adica un Psalm din sfanta scriptura ....."nu merita bagata in seama,e o tampenie."

Pai ce faci ... te convertesti la religia mea ? (aia cu Flying Spaghetty Monster?)
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Sept 28, 2009 8:34 pm

Soimos a scris:
Dar si asa tu te situezi tot in greseala pentru faptul ca tu vrei sa ne dovedesti ca unele personalitati marcante au fost si ele indoctrinate, dar asta nu este un criteriu care confirma ca tu ai dreptate ci ca oamenii pe langa calitati profesionale mai pot avea si diverse conceptii de viata in functie de ideologiile sub care cresc sau cu care intra ulterior in contact si pentru corectitudine trebuie sa facem distinctie intre conceptiile lor de viata si rezultatele profesionale

Deci ce zici tu nu este un criteriu pentru ca exista zeci de mii der savanti cu notorietate care au fost fascisti!
de acord cu tine,barosanu',insa asta nu ti da dreptul sa i faci "inculti" sau mai stiu eu,cum iti tuna tie,pricepi ce ti spun?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mar Sept 29, 2009 8:37 am

corneliugi a scris:
Soimos a scris:

de acord cu tine,barosanu',insa asta nu ti da dreptul sa i faci "inculti" sau mai stiu eu,cum iti tuna tie,pricepi ce ti spun?

Unde am spus eu pe acest topic faptul ca savantii de religie crestina sunt inculti?

Sti tu pe cineva care sa fie perfect si atoate stiutor?

Si chiar daca as face o afirmatie care se refera exclusiv la pozitia lor religioasa si la "cultura" referitoare la istoria religiei crestine ...nici atunci nu li se poate imputa ceva ptr ca ei nu aveau acces atat de usurat la informatii asa cum avem noi cei din ziua de azi!
Deci nu incerca sa te joci cu cuvintele ca la mine nu tine, si asa ca ramanem la intrebarea initiala:

De ce crezi tu ca sunt mai frumoase Versetele biblice daca sunt furate din Tanach ...si de ce se impauneaza crestinii cu versete apartinand scripturilor unor alte religii ...fapt pe care totusi l-am intelege si accepta daca s-ar face o referire corecta si exacta asupra lor ... in loc de a se impauna in mod mincinos cu ele si astfel comitatnd minciuna prin omisiune?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mar Sept 29, 2009 4:10 pm

tu ai spus ca biblia a fost facuta in asa fel incat sa pota fi vanduta celor naivi si inculti ,la care eu ti am spus ca nu ai dreptate si ti am dat si linckul doveditor;ce nu pricepi?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mar Sept 29, 2009 5:28 pm

Uiti ca discutia initiala era "frumusetea versetului din psalmi" ...pe care tu in mod fals (ca minciuna sau ca ignoranta) le-ai pus pe seama Bibliei.

Fapt la care eu ti-am spus ca nu este meritul crestinilor sa se impauneze cu ceva ce nu le apartine si intradevar ...ca Biblia e vanduta ca lucrare originala "inspirata de Dumnezeu" ignorantilor si incultilor care nu stiu ca ea este un furt intelectual al unui text religios scos din contextul sau natural si completat cu baliverne ca sa poata sluji unei religii inventate sub forma actuala de un criminal in serie al antichitatii.
Faptul ca Galilei, Newton si altii mai renumiti ca ei au cazut victima unei bisericii care a ascuns si interzis adevarul, nu le scade geniul stintific dar nici nu iti da tie sau altora dreptul sa sa se impauneze cu cultura lor maui ales ca daca ati avea ceva mai multa cultura ati sti ca si Galilei la fel ca alte genii ale evului mediu au fost prigoniti de biserica tocmai ptr "stiinta" lor!

Deci incearca sa separi graul de neghina, caci asta este calea care te va lumina!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Vin Oct 02, 2009 2:24 pm

Citat :
Fapt la care eu ti-am spus ca nu este meritul crestinilor sa se impauneze cu ceva ce nu le apartine si intradevar ...ca Biblia e vanduta ca lucrare originala "inspirata de Dumnezeu" ignorantilor si incultilor care nu stiu ca ea este un furt intelectual al unui text religios scos din contextul sau natural si completat cu baliverne ca sa poata sluji unei religii inventate sub forma actuala de un criminal in serie al antichitatii.
bla,bla,bla stii si tu o poezie care are atata valoare ca poti sa o pui pe o melodie de manele
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Vin Oct 02, 2009 4:09 pm

Cum ar fi ca in loc de comentariile tale sa aduci argumente pe care iti bazezi tu parerea ta si prin care sa imi dovedesti ca eu nu am dreptate?

Sau nu aveti nivelul necesar ptr asta?

Astept sa vad ce va poate mintea!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Dum Oct 04, 2009 8:10 pm

Soimos a scris:
Cum ar fi ca in loc de comentariile tale sa aduci argumente pe care iti bazezi tu parerea ta si prin care sa imi dovedesti ca eu nu am dreptate?

Sau nu aveti nivelul necesar ptr asta?

Astept sa vad ce va poate mintea!
pai,cum sati spun eu ca sa poti pricepe si tu...asta am tot facut de 2-3 luni incoace,problema e ca tu nu vezi decat...ce ti ai programat sa vezi,sau altfel spus ,nu te prea duce mintea sa inveti si altceva decat "poezioara" pe care deja o stii si cam atat,"hardul" tau nu are spatiu suficient,nu e destinat pentru "a invata" ci doar pentru o miiiiiica "poezie"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Dum Oct 04, 2009 8:21 pm

corneliugi a scris:
... pai,cum sati spun eu ca sa poti pricepe si tu..
Pai simplu de tot, asa cum fac toti oamenii normali, adica prezentand probe reale in loc de caracterizari si aprecieri iesite dintr-uin cap debilizat ...bineinteles prin religie

Citat :

.asta am tot facut de 2-3 luni incoace,problema e ca tu nu vezi
Pai sigur ca nu vad ca pentru ca nu e nimic de vazut!

Singurul lucru pe care lam vazut este ca tu nu esti capabil sa legi doua cuvinte intr-o propozitie logica, basca sa te preocupi de gramatica asa cum se preocupa un alt lobotomizat care este incapabil sa dovedeasca ca argumentele mele sunt mincinoase si ale lui sunt unanim acceptate ca valabile de marile universitati ale lumii!

Hai ca sa nu zici ca te jignesc ... da si tu un link catre o postare inteligenta a ta in care legi si tu doua trei cuvinte bazate pe o analiza a realitatii care sa iti sustina tie "filozofiile"?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mar Oct 06, 2009 1:18 pm

Nu mai putin de 10 trilioane de lire turcesti noi, echivalentul a 4,4 trilioane de lire sterline, este premiul oferit de controversatul autor creationist de origine turca, Adnan Oktar, pentru oricine poate dovedi ca teoria evolutionista a lui Charles Darwin este corecta, anunta TheIndependent.
Adnan Oktar, cunoscut si sub pseudonimul Harun Yahya, a devenit cunoscut in lumea intreaga prin violentele campanii indreptate impotriva a ceea ce numeste „Dictatura Darwinista”. Extrem de popular in Turcia, acolo unde mai putin de 25% din populatia crede in evolutie, Oktar a reusit de curand sa interzica site-ul renumitului om de stiinta britanic, evolutionistul Richard Dawkins.

Fostul student la arhitectura, acum in varsta de 52 de ani, Adnan Oktar, sustine ca nu exista absolut nicio fosila care sa sustina teoria evolutiei. „Evolutionistii de afla in fata unei cai blocate, si asta pentru ca nu exista nicio dovada care sa le sustina teoria. Pur si simplu, nu exista fosile care sa demonstreze ipoteza fantezista a evolutiei”, declara increzator autorul turc.

Oktar s-a remarcat in anul 2006, atunci cand 10.000 de copii ale cartii sale intitulate Atlasul Creatiei, au fost distribuite in aproape toate tarile lumii. Volumul de 800 de pagini incearca sa demonstreze ca de-a lungul milioanelor de ani, formele de viata nu au evoluat.

Sursa:TheIndependent
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mar Oct 06, 2009 9:28 pm

corneliugi a scris:
...Sursa:TheIndependent

O postare Buna sai zic asa , mai aflam multe lucruri interesante , tine-o tot asa .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Oct 07, 2009 7:27 am

Buna pe naiba!

Ati ajuns sa credeti toti mincinosii militanti ai unor religii fanatice in loc sa credeti STIINTA ?

Vi se pare normala pozitia voastra?

Nici atat nu stiti ca Stinta se bazeaza pe adevaruri dovedite si nu pe vorbe goale ca si credinta? ..
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   

Sus In jos

1TIMOTEI 6:20
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: