Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

1TIMOTEI 6:20

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Aug 31, 2009 10:00 am

Citat :
auzi ...? ...tu chiar nu pricepi ca religia nu se poate dovedi
N ai inteles nimic,eu incerc sa arat ca tot ce a spus scriptura este asa adica adevarat si tot ce a sustinut a ramas in picioare peste veacuri si asa va ramane...TOT.Asta i Dunmezeul meu,El cunoaste TOT,poate TOT si TOT ul este in planul sau.El vrea sa te mantuiasca sa te scape de povara si sa te adopte in familia Lui,sa te faca un copil al sau sa ti ofere totul sa implineasca scopul pentru care ai fost creat,TOT ul pe gratis,fara plata,mai gandeste te,asa a facut cu mine.El este creatorul lumii intregi si are dreptul asupra ei,alege viata ca sa traiesti,El este adevarul si viata vesnica.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Aug 31, 2009 10:07 am

Citat :
Iti voi lua la "studiu" ca sa ti demontez prin cateva comentarii papricashul de prostii ... cand am mai mult timp!
ASTA I STIINTA PENTRU TINE?...UN PAPRICAS.citeste bibliografia de la subsol acolo vei gasi si carti de stiinta care sustin cele afirmate...papricas,stiinta nu poate fi papricas,omule,pentru ca stiinta este lasata de Dumnezeu
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Aug 31, 2009 10:14 am

http://www.youtube.com/watch?v=GBwXFBBXcS0
vezi cata logica au evolutionistii atunci cand dau socoteala de "credinta" lor(atat pentru vorbitorii de spaniola cat si pentru cei de engleza)

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Mar Sept 01, 2009 5:15 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Aug 31, 2009 11:06 am

corneliugi a scris:
Citat :
Iti voi lua la "studiu" ca sa ti demontez prin cateva comentarii papricashul de prostii ... cand am mai mult timp!
ASTA I STIINTA PENTRU TINE?...UN PAPRICAS.citeste bibliografia de la subsol acolo vei gasi si carti de stiinta care sustin cele afirmate...papricas,stiinta nu poate fi papricas,omule,pentru ca stiinta este lasata de Dumnezeu
Cred ca glumesti!
Stinta nu e lasata de Dumnezeul la care te referi tu pentru ca crestinii nu au niciun Dumnezeu !
Ceea ce numim Stinta este ceva aparut in mod natural si chiar milioanele de Dumnezei din Univers au trebuit sa invete sa lucreze cu legile naturii asa cum astazi face si omul.
In plus de asta ... Stinta nu are nimic de a face cu Dumnezeul religiilor ...si chiar daca stinta ar descoperi vre-un Dumnezeu ...acela nu poate avea nimic comun cu religia ...cu atat mai putin cu religia crestina nascuta din minciuna ....impusa de un criminal in biserici asezaminte politico economice de stat ...religie care s-a remarcat doar prin bicisniciile comise !
Cred ca acum ealizezi din ce cauza Dumnzeu v-ar intoarce spatele ...mai ales voua crestinilor!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 02, 2009 2:39 pm

“Cerurile spun slava lui Dumnezeu si intinderea lor vesteste lucrarea mainilor Lui…(Psalmul19,1 ) Vezi si: Isaia 42,5; 40,22 ; 51,13 ; Ieremia 10, 12; Psalmul 104, 2 etc.
" Universul cunoscut se intinde pe o distanta de 15 miliarde de ani-lumina. In vastul sau cuprins, se vad nenumarate mesaje lasate de inteligenta divina cu scopul de a descuraja orice scuza invocata de cei care Il reneaga pe Creator. De la fortele de coeziune din interiorul nucleului atomic si pana la structurile megagalactice, pretutindeni sunt dovezi de necontestat ca o Inteligenta suprema le-a adus pe toate la existenta si le sustine prin puterea Sa"...mai mult puteti afla pe www.articolecrestine.com la topic ul:07.UNIVERSUL-Big bang sau Creatie.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 02, 2009 2:45 pm

Citat :
Ceea ce numim Stinta este ceva aparut in mod natural si chiar milioanele de Dumnezei din Univers au trebuit sa invete sa lucreze cu legile naturii asa cum astazi face si omul.
Ce mai urmeaza sa ne spui?...alba ca zapada,Greuceanu...?sau faci...cum ii spuneai tu...exercitiu de glosolalie?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 02, 2009 2:51 pm

Citat :
Cred ca acum ealizezi din ce cauza Dumnzeu v-ar intoarce spatele ...mai ales voua crestinilor!
Dumnezeu arata(in Scriptura) foarte clar cui va intoarce spatele si nu se potriveste deloc,ce spune acolo,cu ce spui tu...ghici cine are dreptate?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 02, 2009 3:05 pm

"Dumnezeu arata(in Scriptura) foarte clar cui va intoarce spatele si nu se potriveste deloc"

tu cu-i crezi ca ii intoarce spatele dumnezeu , oamenilor destepti care nu cred in el ? si nu se lasa vandut religiei ?! .. ma faci sa rad ..

crezi ca dumnezeu e atat de incult incat sa intoarca spatele oamenilor destepti , rationali , oamenii cu ceva in cap .. si nu intoarce spatele oamenilor vanduti , retardati mintal , inculti ?! .. nu bate putin la ochi ca dumnezeu este inventat de religie , pentru religie ?! ..
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 02, 2009 3:19 pm

"Asta i Dunmezeul meu,El cunoaste TOT,poate TOT si TOT ul este in planul sau.El vrea sa te mantuiasca sa te scape de povara si sa te adopte in familia Lui,sa te faca un copil al sau sa ti ofere totul sa implineasca scopul pentru care ai fost creat,TOT ul pe gratis,fara plata,mai gandeste te,asa a facut cu mine.El este creatorul lumii intregi si are dreptul asupra ei,alege viata ca sa traiesti,El este adevarul si viata vesnica."

vorbesti ca un manipulat , bine manipulat .. hai sa o luam cu logica ..

""Asta i Dunmezeul meu,El cunoaste TOT,poate TOT si TOT ul este in planul sau.El vrea sa te mantuiasca sa te scape de povara si sa te adopte in familia Lui,sa te faca un copil al sau sa ti ofere totul sa implineasca scopul pentru care ai fost creat,TOT ul pe gratis,fara plata,mai gandeste te,asa a facut cu mine."

tu crezi ca fii lui dumnezeu sunt doar aceea care cred in religie , si in el ?! ..te inseli , o data ce el a creeat TOTUL , OMUL inseamna ca toti suntem fii lui .. tu crezi ca adevaratul Dumnezeu face blaturi ? ..adica aceea care nu cred in religia lui ii da de-o parte?! te inseli dragul meu .. dumnezeu nu ar fii atat de Retardat ca sa spunem asa , sa faca asa ceva , o data ce este DUMNEZEU
!

draga cornel , Dumnezeu ne-a daruit tot ce ne trebuia , mai ales MINTE! .. daca stii sa o folosesti este foarte bine , daca nu stii sa o folosesti , religia te manipuleaza si te face sa crezi ce vor ei .. tu nu intelegi ca adevaratului DUMNEZEU nu ii trebuie religie ?!?! .. tu crezi ca adevaratului dumnezeu ii trebuie religie , biserica , ca oamenii sa fie mai aproape , + popi si conducatorii religie CORUPTI?! .. inseamna ca ai o minte de copil de 12 ani .. care se uita toata ziua la jetix

"TOT ul pe gratis,fara plata,mai gandeste te,asa a facut cu mine.""

mai gandeste-te putin .. ca religia iti cere sa donezi bani cu nemiluita .. cum a facut cu tine ? .. adica, tu crezi ca dumnezeu a stat sa te schimbe doar pe tine ? .. ca tu crezi in religie , si in el ?! .. nu imi vine sa cred ce vorbe scoti , tu nu intelegi ca Dumnezeu nu mai are absolut nici o treaba cu noi ? ..ne vedem singuri de treburile noastre ..

"El este creatorul lumii intregi si are dreptul asupra ei,alege viata ca sa traiesti,El este adevarul si viata vesnica.""

el este creatorul lumii intregi si are dreptul asupra ei , CORECT ! .. dar dumnezeu este atat de inteligent este atat de dumnezeu incat nu se mai baga peste noi .. el a fost atat de inteligent si atat de atotstiutor ca ne-a creeat perfect .. cu minte , cu tot ce ne trebuie .. daca tu nu stii sa iti folosesti mintea nu este din cauza lui dumnezeu , este din cauza ta ca nu stii sa ti-o formezi singur , si lasi pe altii sa ti-o formeze asa cum vor ei ..

"alege viata ca sa traiesti,El este adevarul si viata vesnica.""

serios? .. mai bine spus , alege documentatia , alege stiinta ca sa traiesti , fara astea esti (suntem) 0 ! .. nimic
.. doar niste inculti care se uita la un bec aprins ca la dumnezeu .. ..

"El este adevarul si viata vesnica." ..este atat de adevar incat nu ii trebuie religie ca sa aive oameni aproape de el .. este atat de destept incat ne lasa sa ne ferim singuri de religie si porcariile lumii , nu intervine cu absolut nimic ..

daca tu esti atat de incult incat sa te lasi vandut unei religii inventate de oameni destepti pentru oameni retardati , asta este treaba ta .. tu tot nu te-ai prins ca dumnezeii religiilor sunt inventati pentru oameni retardati mintal ? .. si este inventat in asa fel incat sa fie primitivi pentru oamenii destepti , si Dumnezeu pentru voi .. sper ca ai inteles totul din ce am spus cornel
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 02, 2009 3:24 pm

"Cerurile spun slava lui Dumnezeu si intinderea lor vesteste lucrarea mainilor Lui…" ((Psalmul19,1 )) .. ia spune-mi si mie cornel , cate ceruri vezi tu ? .. eu vad doar unul singur .. unul singur care se intinde pe toata latimea , lungimea terrei .. si universul infinit ..
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 02, 2009 4:43 pm

H1perion a scris:
"Cerurile spun slava lui Dumnezeu si intinderea lor vesteste lucrarea mainilor Lui…" ((Psalmul19,1 )) .. ia spune-mi si mie cornel , cate ceruri vezi tu ? .. eu vad doar unul singur .. unul singur care se intinde pe toata latimea , lungimea terrei .. si universul infinit ..

Scuze ca mi-am permis sa intervin .

Cerul de deasupra noastra , are un soare care lumineaza (nu doar ...) micuta noastra galaxie , un alt soare lumineaza cerul altor planete care nu sunt incluse in galaxia noastra , de aici expresia 'ceruri'
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 02, 2009 5:12 pm

Citat :
daca tu esti atat de incult incat sa te lasi vandut unei religii inventate de oameni destepti pentru oameni retardati , asta este treaba ta .. tu tot nu te-ai prins ca dumnezeii religiilor sunt inventati pentru oameni retardati mintal ? .. si este inventat in asa fel incat sa fie primitivi pentru oamenii destepti , si Dumnezeu pentru voi .. sper ca ai inteles totul din ce am spus cornel
Ionel dragule,ce sa ti spun...ti ai mancat azi legumele?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 02, 2009 6:37 pm

doar atat ai avut de spus ? .. ma bucur .. legumele mi le mananc in fiecare zii stai tu linistit
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 02, 2009 11:09 pm

Nu te supara draga cornele ...dar Hippy iti da clasa !
Tot ce vrei ...logica, informatie , umot ...adica toate ce iti lipsesc tie(deocamdata) poate da Dumnezeu si ne convingi la postarile urmatoare de contrariul!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 03, 2009 8:29 am

Citat :
Nu te supara draga cornele ...dar Hippy iti da clasa !
Tot ce vrei ...logica, informatie , umot ...adica toate ce iti lipsesc tie(deocamdata) poate da Dumnezeu si ne convingi la postarile urmatoare de contrariul!
A,nu ma supar,stai linistit,insa nu cred ca tu crezi ce spui vis-a-vis de Ionel,cred ca l ai ajuta cu adevarat aratiandu i "micimea",in loc sa l,lauzi gratuit.Dar poate ca gresesc,nu vreau sa fiu rau...insa,mie mi facut alta impresie...pe bune.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 03, 2009 9:46 am

daca ti-am facut alta impresie cornel , comenteaza-mi chestiile care ti le-am spus anterior ..sincer Soimos nu m-a ajutat cu nimic , nu mi-a dat nici un sfat , dar stand zii de zii pe forum am invatat Wink
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 03, 2009 7:29 pm

n am vrut sa te jignesc;cat despre comentariu...ar trebui sa iau fiecare postare de a ta...aproape fiecare.si daca tot stai pe forum invata si tu ceva cu adevarat util si cum ti am mai spus incearca sa gandesti cu propria ti minte
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 03, 2009 8:18 pm

Probabil ca fiecare om si-a pus, cel putin odata in viata, una din intrebarile urmatoare: De ce este mai usor sa strici un lucru, decat sa-l faci ? De ce, spre exemplu, este mai usor sa strici o casa, decat sa o cladesti ? O casa trainica poate fi cladita in luni sau ani, in timp ce, pentru demolarea ei
sunt suficiente doar cateva ore sau chiar cateva minute ?
De ce un om ,caruia i-au trebuit in jur de 20 de ani de ingrijire side educatie pentru a se maturiza, poate disparea , trecand in nefiinta, doar intr-o singura clipa ?
De ce e mai usor sa faci dezordine, decat ordine ? De cat timp avem nevoie pentru a aranja toate lucrurile la locul lor intr-o casa si de cat timp avem nevoie pentru a le arunca in dezordine ?De ce toate acestea?
Stiinta ne ajuta sa gasim raspunsul: Exista o lege fundamentala care guverneaza intreaga noastra existenta- Legea entropiei.
Legea entropiei este cea de-a doua din cele trei legi ale termodinamicii ( grec. “therme”=caldura, “dunamis”=putere ). Albert Einstein a numit aceste trei legi “legile primordiale ale tuturor stiintelor”
mai mult puteti citi lawww.articolecrestine.com topic 06 Legea Entropiei

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Joi Sept 03, 2009 9:09 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 03, 2009 8:30 pm

Pentru ca ordinea se face prin cunoastere si nu prin credinta!
Gandeste ce haos ar fi intr-o lume in care fiecare e liber sa creada ceva ...de ex ca porcii zboara din floare in floare ...ca albinele sunt mini bombe atomice ... ca florile sunt sufletele inflorite ale porcilor taiati de Ispas ...si tot felul de alte dezordini mentale!

Ordinea o face stinta !
Adica nu credem ca porci zboara din floare in floare ...pana cand nu este dovedit ca acest lucru este REALITATE!

Nu la fel este si la voi credinciosii !

Vezi ce diferenta enorma ? ...asa ca nu te mai mira tu atata ci invata ce e aia ordine pe baza de prioritati ...adica mai intai prioritatile cunoasterii ...si abia pe urma la urma urmelor ...cele ale credintei!

De ce ...ptr ca un mare prost care crede orice dar nu stie nimic ...nu este decat un balast inutil ptr societate ..spre deosebire de un mare savant care stie tot dar nu crede nimic!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 03, 2009 8:53 pm

Citat :
Nu la fel este si la voi credinciosii !

Vezi ce diferenta enorma ? ...asa ca nu te mai mira tu atata ci invata ce e aia ordine pe baza de prioritati ...adica mai intai prioritatile cunoasterii ...si abia pe urma la urma urmelor ...cele ale credintei!

tu crezi evolutia dar nu esti in stare sa dovedesti sau sa sustii ceva in favoarea'ti,asta nu face din tine "un credincios?"
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 03, 2009 9:05 pm

Citat :
un crestin poate fi si un om de stiinta-cinste lui;un om de stiinta care nu i crestin-paguba lui
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 03, 2009 9:09 pm

corneliugi a scris:
Citat :
un crestin poate fi si un om de stiinta-cinste lui;un om de stiinta care nu i crestin-paguba lui
Da poate ...dar numai daca isi TRDEAZA principiile si modul de viata ... adica intelege si el ca in loc sa Creada mult si a proasta ...e mai bine sa STI ...ca stinta nu e a proasta...asa cum este Credinta!
Sau nu intelegi ca nimeni pe planeta asta nu poate fi atata de prost ...indiferent de cat de debil este ...ca sa nu fie capabi SA CREADA ...ba chiar si mult si tare!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Vin Sept 04, 2009 10:15 am

Citat :
[quote="Soimos] Sau nu intelegi ca nimeni pe planeta asta nu poate fi atata de prost ...indiferent de cat de debil este ...ca sa nu fie capabi SA CREADA ...ba chiar si mult si tare
Buna bservare,pentru ca tocmai asta i motivul pentru care Dumnezeu nu cere mai mult;ca nimeni sa nu poata sa spuna vreodata ca i a fost cerut prea mult pentru a avea viata vesnica
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Vin Sept 04, 2009 11:22 am

Asa este ...uite aici sunt de acord cu tine ... iti dai seama daca nu ar fi campioni in nestiinta(care se mai numeste si altfel) ... cine ar fi atat de prost ca sa renunte la viata asta ptr a-si dori "viata vesnica" ...dar in IAD ...acolo unde "dumnezeul" vostru (adica al mortii) este marele Stapan!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Vin Sept 04, 2009 1:23 pm

"daca tot stai pe forum invata si tu ceva cu adevarat util si cum ti am mai spus incearca sa gandesti cu propria ti minte"

pai dar cu ce minte gandesc draga cornel , am o minte artificiala care gandeste mai profund si mai bine ca propria mea minte? .. nu cred... gandesc totul cu propria minte, tot ce postez, tot ce fac , tot ce spun .. nu ma pe nimeni care hotaraste pentru mine , care vorbeste pentru mine , care posteaza pe acest forum in locul meu ..

sa iei fiecare postare a mea .. nu trebuie sa iei fiecare postare , ia postarile de pe pagina a 2-a , care incep cu cornel .. adica despre tine , ca alea sunt postate pentru tine , o data ce ti-am spus numele , ca si cineva daca spune despre mine intr-o postare e clar ca trebuie sa postez dupa ce a postat el , corect?! ..si daca ai vazut ca am postat impotriva ta , si ti-am spus numele , trebuie sa vii si tu cu argumente impotriva mea .. nu asa e corect? s-au gandesc eu prost
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Sam Sept 05, 2009 6:51 am

Citat :
pai dar cu ce minte gandesc draga cornel
as putea sa ti spun insa in felul acesta nu ti ar fi de ajutor,eu ti am facut observatia( sincer),treaba ta e sa cauti sa vezi daca e asa.Am sa ti dau o pista:vezi ca pana si cuvintele pe care le folosesti,modul in care te adresezi este...imprumutat.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Sam Sept 05, 2009 8:20 am

modul in care ma adresez?! .. sa fie imprumutat ?? nu cred .. asa ma adresez de cand ma stiu , deci de la cine s-a fie imprumutat?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Dum Sept 06, 2009 7:02 pm

Cerurile spun slava lui Dumnezeu si intinderea lor vesteste lucrarea mainilor Lui. O zi istoriseste alteia acest lucru si o noapte da de stire alteia despre El. Si aceasta fara vorbe, fara cuvinte al caror sunet sa fie auzit. Dar rasunetul lor strabate tot pamantul si glasul lor merge pana la marginile lumii. Psalmul 19, 1-4
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Dum Sept 06, 2009 8:03 pm

In prima epistola adresata de apostolul Pavel lui Timotei- tanarul prezbiter al comunitatii crestine din Efes-gasim un indemn care ne atrage atentia: “Timotee, pazeste ce ti s-a incredintat; fereste-te de flecariile lumesti si de impotrivirile stiintei pe nedrept numita astfel, pe care au marturisit-o unii si au ratacit cu privire la credinta.”(1 Timotei 6, 20-21)
Inainte de a patrunde mai adanc sensul acestor cuvinte, este bine sa ne reamintim cine era cel ce le-a scris. In societatea secolului intai d.Chr., Pavel era privit ca un erudit. Pregatirea sa a fost multilaterala si, faptul ca invatase la “picioarele lui Gamaliel” ( Faptele apostolilor 22,3 )- unul din cei mai respectati si mai eruditi farisei ai timpului, a facut ca Pavel sa fie privit ca o mare speranta pentru natiunea iudaica.
Intelegem de aici ca indemnurile date tanarului Timotei nu vin din partea unui anonim oarecare, din partea vreunui extremist religios si ignorant, ci din partea unui erudit al timpului sau.Mai mult despre acest articol puteti citi pe: www.articolecrestine.com , topic 04 Stiinta pe nedrept numita astfel

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Dum Sept 06, 2009 8:08 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Dum Sept 06, 2009 8:07 pm

Da ...frumos citat apartinator religiei iudaice!

Te rog spune-mi ce legatura are acest citat cu crestinismul ...si mai ales de ce trebuie voi asa zisi crestini sa dati citate din Torah evreilor ...cand si voi aveti un "dumnezeu" care putea inspira asemenea versete frumoase ?

Sa fie oare din cauza ca "dumnezeul" vostru era preocupat mai mult de tema "perpetuarii speciei" articuland tinere fecioare din care ...cica se va naste tocmai fecundatorul care a insamantat-o pe propria sa mama?

...si asta tot frumos si divin ti se pare ? ... sau nu a fost Isus ci altcineva parte a Treimii care a insamantat-o pe Maria astfel ca sa se nasca Isus?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Sept 06, 2009 9:03 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Dum Sept 06, 2009 8:17 pm

Evident ...doar ca nu inteleg de ce imi vine sa ma picur pe mine de atata ras!

sa fie din cauza ca tu te referi la un Pvel care era el insusi un fiu de Dumnezeu ca Isus si avea chiar puterea sa faca minuni ca si Isus ...ba chiar a facut mai multe decat acesta...asa cum vedem in Faptele Apost.19 .

Daca da ...atunci nu inteleg de ce avea el nevoie sa propovaduiasca despre Isus si nu propvaduia din burta sa ... caci si el avea aceasi "duh sfant" ca si Isus care il dirija.

Sau nu era decat un carpitor de corturi care nu era in stare sa faca alte minuni decat cele pe care le fac pescarii cand isi pierd vremea la balta si nu prind nimic ...dar nimicul acela minunat poate avea chiar si 2 metri de la cap la coada!

In rest multumim ptr documentatie ...dar te rugam sa ne menajezi timpul pentru ca cele postate de tine referitoare la Pavel le gasesti pe forumul nostru la Istoria crestinismului la topicul referitor la Pavel

Deci in viitor am aprecia ca "informatiile" tale sa ni le postezi pe acel topic ...
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Dum Sept 06, 2009 8:35 pm

Soimos a scris:
Da ...frumos citat apartinator religiei iudaice!

Te rog spune-mi ce legatura are acest citat cu crestinismul ...si mai ales de ce trebuie voi asa zisi crestini sa dati citate din Torah evreilor ...cand si voi aveti un "dumnezeu" care putea inspira asemenea versete frumoase ?

Sa fie oare din cauza ca "dumnezeul" vostru era preocupat mai mult de tema "perpetuarii speciei" fiind preocupat de poaezia practica a articularii de tinere fecioare din care sa se nasca tocmai fecundatorul care a insamantat-o pe propria sa mama?
...si asta tot frumos si divin ti se pare ? ... sau nu a fost Isus ci altcineva parte a Treimii care a insamantat-o pe Maria astfel ca sa se nasca Isus?

de ce hulesti?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Dum Sept 06, 2009 8:59 pm

Pentru ca am convingerea ca nu il hulesc pe Dumnezeu ci pe dracu!

Voi nu il huliti de loc pe dracu?

... da ce faceti ...il slaviti?

Pai slaviti-l macar voi in versuri daca el e prea impotent in cap sa lege niste cuvinte in versuri asa cum vedem ca a facut-o Dumnezeul religiei iudaice ..adica ala fara copii ...dar pesemne cu preocupari literar-poetice ...adica spirituale ...si nu preocupat de furturi si violuri ca asta crestin (cand zic furt ma refer la furtul scripturilor ...si cand zic vioalat ma refer ca biata fecioara a fost fecundata fara consimtamantul ei liber declarat in scris)!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Sept 07, 2009 5:27 pm

Citat :
[quote soimos]In rest multumim ptr documentatie ...dar te rugam sa ne menajezi timpul pentru ca cele postate de tine referitoare la Pavel le gasesti pe forumul nostru la Istoria crestinismului la topicul referitor la Pavel

Deci in viitor am aprecia ca "informatiile" tale sa ni le postezi pe acel topic ...
ma,tu intelegi ce citesti?acolo nu era,in primul rand,o documentatie despre pavel ci era o introducere la:www.articolecrestine.com , topic 04 Stiinta pe nedrept numita astfel,ca despre pavel se pot spune mult mai multe.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   

Sus In jos

1TIMOTEI 6:20
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: