Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

1TIMOTEI 6:20

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Sam Sept 05, 2009 6:51 am

Citat :
pai dar cu ce minte gandesc draga cornel
as putea sa ti spun insa in felul acesta nu ti ar fi de ajutor,eu ti am facut observatia( sincer),treaba ta e sa cauti sa vezi daca e asa.Am sa ti dau o pista:vezi ca pana si cuvintele pe care le folosesti,modul in care te adresezi este...imprumutat.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Sam Sept 05, 2009 8:20 am

modul in care ma adresez?! .. sa fie imprumutat ?? nu cred .. asa ma adresez de cand ma stiu , deci de la cine s-a fie imprumutat?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Dum Sept 06, 2009 7:02 pm

Cerurile spun slava lui Dumnezeu si intinderea lor vesteste lucrarea mainilor Lui. O zi istoriseste alteia acest lucru si o noapte da de stire alteia despre El. Si aceasta fara vorbe, fara cuvinte al caror sunet sa fie auzit. Dar rasunetul lor strabate tot pamantul si glasul lor merge pana la marginile lumii. Psalmul 19, 1-4
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Dum Sept 06, 2009 8:03 pm

In prima epistola adresata de apostolul Pavel lui Timotei- tanarul prezbiter al comunitatii crestine din Efes-gasim un indemn care ne atrage atentia: “Timotee, pazeste ce ti s-a incredintat; fereste-te de flecariile lumesti si de impotrivirile stiintei pe nedrept numita astfel, pe care au marturisit-o unii si au ratacit cu privire la credinta.”(1 Timotei 6, 20-21)
Inainte de a patrunde mai adanc sensul acestor cuvinte, este bine sa ne reamintim cine era cel ce le-a scris. In societatea secolului intai d.Chr., Pavel era privit ca un erudit. Pregatirea sa a fost multilaterala si, faptul ca invatase la “picioarele lui Gamaliel” ( Faptele apostolilor 22,3 )- unul din cei mai respectati si mai eruditi farisei ai timpului, a facut ca Pavel sa fie privit ca o mare speranta pentru natiunea iudaica.
Intelegem de aici ca indemnurile date tanarului Timotei nu vin din partea unui anonim oarecare, din partea vreunui extremist religios si ignorant, ci din partea unui erudit al timpului sau.Mai mult despre acest articol puteti citi pe: www.articolecrestine.com , topic 04 Stiinta pe nedrept numita astfel

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Dum Sept 06, 2009 8:08 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Dum Sept 06, 2009 8:07 pm

Da ...frumos citat apartinator religiei iudaice!

Te rog spune-mi ce legatura are acest citat cu crestinismul ...si mai ales de ce trebuie voi asa zisi crestini sa dati citate din Torah evreilor ...cand si voi aveti un "dumnezeu" care putea inspira asemenea versete frumoase ?

Sa fie oare din cauza ca "dumnezeul" vostru era preocupat mai mult de tema "perpetuarii speciei" articuland tinere fecioare din care ...cica se va naste tocmai fecundatorul care a insamantat-o pe propria sa mama?

...si asta tot frumos si divin ti se pare ? ... sau nu a fost Isus ci altcineva parte a Treimii care a insamantat-o pe Maria astfel ca sa se nasca Isus?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Sept 06, 2009 9:03 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Dum Sept 06, 2009 8:17 pm

Evident ...doar ca nu inteleg de ce imi vine sa ma picur pe mine de atata ras!

sa fie din cauza ca tu te referi la un Pvel care era el insusi un fiu de Dumnezeu ca Isus si avea chiar puterea sa faca minuni ca si Isus ...ba chiar a facut mai multe decat acesta...asa cum vedem in Faptele Apost.19 .

Daca da ...atunci nu inteleg de ce avea el nevoie sa propovaduiasca despre Isus si nu propvaduia din burta sa ... caci si el avea aceasi "duh sfant" ca si Isus care il dirija.

Sau nu era decat un carpitor de corturi care nu era in stare sa faca alte minuni decat cele pe care le fac pescarii cand isi pierd vremea la balta si nu prind nimic ...dar nimicul acela minunat poate avea chiar si 2 metri de la cap la coada!

In rest multumim ptr documentatie ...dar te rugam sa ne menajezi timpul pentru ca cele postate de tine referitoare la Pavel le gasesti pe forumul nostru la Istoria crestinismului la topicul referitor la Pavel

Deci in viitor am aprecia ca "informatiile" tale sa ni le postezi pe acel topic ...
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Dum Sept 06, 2009 8:35 pm

Soimos a scris:
Da ...frumos citat apartinator religiei iudaice!

Te rog spune-mi ce legatura are acest citat cu crestinismul ...si mai ales de ce trebuie voi asa zisi crestini sa dati citate din Torah evreilor ...cand si voi aveti un "dumnezeu" care putea inspira asemenea versete frumoase ?

Sa fie oare din cauza ca "dumnezeul" vostru era preocupat mai mult de tema "perpetuarii speciei" fiind preocupat de poaezia practica a articularii de tinere fecioare din care sa se nasca tocmai fecundatorul care a insamantat-o pe propria sa mama?
...si asta tot frumos si divin ti se pare ? ... sau nu a fost Isus ci altcineva parte a Treimii care a insamantat-o pe Maria astfel ca sa se nasca Isus?

de ce hulesti?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Dum Sept 06, 2009 8:59 pm

Pentru ca am convingerea ca nu il hulesc pe Dumnezeu ci pe dracu!

Voi nu il huliti de loc pe dracu?

... da ce faceti ...il slaviti?

Pai slaviti-l macar voi in versuri daca el e prea impotent in cap sa lege niste cuvinte in versuri asa cum vedem ca a facut-o Dumnezeul religiei iudaice ..adica ala fara copii ...dar pesemne cu preocupari literar-poetice ...adica spirituale ...si nu preocupat de furturi si violuri ca asta crestin (cand zic furt ma refer la furtul scripturilor ...si cand zic vioalat ma refer ca biata fecioara a fost fecundata fara consimtamantul ei liber declarat in scris)!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Sept 07, 2009 5:27 pm

Citat :
[quote soimos]In rest multumim ptr documentatie ...dar te rugam sa ne menajezi timpul pentru ca cele postate de tine referitoare la Pavel le gasesti pe forumul nostru la Istoria crestinismului la topicul referitor la Pavel

Deci in viitor am aprecia ca "informatiile" tale sa ni le postezi pe acel topic ...
ma,tu intelegi ce citesti?acolo nu era,in primul rand,o documentatie despre pavel ci era o introducere la:www.articolecrestine.com , topic 04 Stiinta pe nedrept numita astfel,ca despre pavel se pot spune mult mai multe.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Lun Sept 07, 2009 6:33 pm

corneliugi a scris:
Citat :
[quote soimos]In rest multumim ptr documentatie ...dar te rugam sa ne menajezi timpul pentru ca cele postate de tine referitoare la Pavel le gasesti pe forumul nostru la Istoria crestinismului la topicul referitor la Pavel

ma,tu intelegi ce citesti?acolo nu era,in primul rand,o documentatie despre pavel ci era o introducere la:www.articolecrestine.com , topic 04 Stiinta pe nedrept numita astfel,ca despre pavel se pot spune mult mai multe.
Se pare ca tot tu esti cel care nu intelegi!

Eu ti-am spus ca exact aceste informatii (dar si altele in plus) le gasesti in topicul amintit ...adica in http://forum-anti-christi.forumers.ro/din-istoria-crestinismului-f4/studiu-pavel-primul-eretic-t280.htm

ce e asa de greu de inteles?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mar Sept 08, 2009 2:40 pm

Citat :
[quote soimos]Eu ti-am spus ca exact aceste informatii (dar si altele in plus) le gasesti in topicul amintit ...adica in [url=http://forum-anti-christi.forumers.ro//din-istoria-crestinismului-f4/ in]http://forum-anti-christi.forumers.ro/din-istoria-crestinismului-f4/ in[/url] [color=brown]

Citat :

topicul ala sunt numai pareri idioate(doar vin de la tine)si nu m as pune sa postez acolo,asa ca,te rog,pastreaza ti gunoiul...
Iar ai dat cu palma in rahat ...
Gunoi gasesti la tine in biserica ...ceea ce crezi tu ca vine de la mine ...chiar si pe topicul cu Pavel despre care discutam este bazat pe un studiu al unor cercetatori stintifici in domeniul crestinismului .... vezi mai jos linkul catre sursa de unde le-am luat si faptul ca respect intocmai pretentiile de publicare pretinse de autori.

Si daca nu ai fi preaplin de ingamfarea proasta care te tot mana .... si ai avea totusi curiozitatea sa aflii de unde sunt studiile si cui ii apartin .... ai vedea cu surprindera ca ele au ca autor Doctori in Teologie a unor Universitati renumite din Germania !
Si ca sa nu crezi ca vorbesc a proasta doar pe baza de credinta ...ca tine ... iata linkul care te duce ...la adevar!
Sursa este revista germana Teologul http://www.theologe.de/
Iar numarul 5 al acestei reviste este dedicata unui STUDIU despre sarlatanul Pavel sub titlul:
"Cum a falsificat Pavel invataturile lui Isus"

La capatul studiului vei vedea expus si materialul bibliografic de care s-a folosit autorul si date personale despre acest autor. ...si vei gasi si colectivul de redactie ca sa vezi ca te mai inseli inca o data in privinta mea ...si anume ca eu in loc sa debitez prostii ...prefer sa vorbesc TOTAL documentat si argumentat ...si ca in acest Forum nu gasesti un citat sau o ideea pe care nu o pot sustine cu dovezi ! ... ceea ce tu nu esti capabil sa faci in sustinerea religiei tale.

PS ...intrucat la nivelul tau nu ma astept sa cunosti limba germana ...te anunt ca aceasta revista o gasesti tradusa si in franceza si in spaniola la aceasi adresa: http://www.theologe.de/
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 09, 2009 6:46 am

Citat :
Citat :
[quote soimos]Iar ai dat cu palma in rahat ...
Gunoi gasesti la tine in biserica ...ceea ce crezi tu ca vine de la mine ...chiar si pe topicul cu Pavel despre care discutam este bazat pe un studiu al unor cercetatori stintifici in domeniul crestinismului .... vezi mai jos linkul catre sursa de unde le-am luat si faptul ca respect intocmai pretentiile de publicare pretinse de autori.

Si daca nu ai fi preaplin de ingamfarea proasta care te tot mana .... si ai avea totusi curiozitatea sa aflii de unde sunt studiile si cui ii apartin .... ai vedea cu surprindera ca ele au ca autor Doctori in Teologie a unor Universitati renumite din Germania !
Si ca sa nu crezi ca vorbesc a proasta doar pe baza de credinta ...ca tine ... iata linkul care te duce ...la adevar!
Iar numarul 5 al acestei reviste este dedicata unui STUDIU despre sarlatanul Pavel sub titlul:

La capatul studiului vei vedea expus si materialul bibliografic de care s-a folosit autorul si date personale despre acest autor. ...si vei gasi si colectivul de redactie ca sa vezi ca te mai inseli inca o data in privinta mea ...si anume ca eu in loc sa debitez prostii ...prefer sa vorbesc TOTAL documentat si argumentat ...si ca in acest Forum nu gasesti un citat sau o ideea pe care nu o pot sustine cu dovezi ! ... ceea ce tu nu esti capabil sa faci in sustinerea religiei tale.

PS ...intrucat la nivelul tau nu ma astept sa cunosti limba germana ...te anunt ca aceasta revista o gasesti tradusa si in franceza si in spaniola la aceasi adresa: [url=http://www.theologe.de/
http://www.theologe.de/[/url]
[/quote] Asa sunt unii(cu intelligence quotient)sub medie...si eu ti as putea da link-uri scrise de "doctori in teologie" care contrazic spusele "doctorilor in teologie" de la http://www.theologe.de/ si ti ar dovedi ca sunt idioate si atunci parerea carui "DOCTOR IN TEOLOGIE "ai alege o?,ba chiar poti gasi link-uri care ti aduc "dovezi" ca holocaust ul n ar fi existat niciodata insa "doctori in istorie si teologie" de felul aste cu dovezile lor nu "prind" decat la da'astia ca tine cu IQ-ul de euglena,care iau drept absolut spusele unor oameni fie ei si DOCTORI.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 09, 2009 2:02 pm

Citat :
corneliugi a scris:
Citat :
Citat :
[quote soimos]Iar ai dat cu palma in rahat ...

PS ...intrucat la nivelul tau nu ma astept sa cunosti limba germana ...te anunt ca aceasta revista o gasesti tradusa si in franceza si in spaniola la aceasi adresa: [url=http://www.theologe.de/
http://www.theologe.de/[/url]
Asa sunt unii(cu intelligence quotient)sub medie...si eu ti as putea da link-uri scrise de "doctori in teologie" care contrazic spusele "doctorilor in teologie" de la http://www.theologe.de/ si ti ar dovedi ca sunt idioate si atunci parerea carui "DOCTOR IN TEOLOGIE "ai alege o?,ba chiar poti gasi link-uri care ti aduc "dovezi" ca holocaust ul n ar fi existat niciodata insa "doctori in istorie si teologie" de felul aste cu dovezile lor nu "prind" decat la da'astia ca tine cu IQ-ul de euglena,care iau drept absolut spusele unor oameni fie ei si DOCTORI.
[/quote]
Iarasi esti pe langa ...asa ca de obicei!
Noi nu vorbim despre Credinta ci despre Stiinta ... si de crezut trebuie sa crezi doar ceea ce s-a dovedit cu mijloacele stintei ...si atat.

Cum la voi totul se bazeaza doar pe credinta caci nu exista nici o stinta care l-a "cunoscut" pe Dumnmezeu ... o sa cred in Dumnezeu atunci cand o sa fie dovedit ca exista! ...pana atunci plecam de la premisa ca "dumnezeul" vostru este DRACU ...si voi nu aveti dovezi sa-mi confirmmati contrariul caci si Biblia spune ca "dumnezeul" vostru e Lucifer si Stapanul Cheilor Iadului ...iar 2000 de am\ni de c restinism confirma cu dovezi extrem de clare ca Crestinismul+Satanism ...cu deosebirea ca actualul satanism nu are milioane de victime pe constinta

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Sept 09, 2009 7:30 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 09, 2009 2:21 pm

[quote soimos]
Citat :
Cum la voi totul se bazeaza doar pe credinta caci nu exista nici o stinta care l-a "cunoscut" pe Dumnmezeu ... o sa cred in Dumnezeu atunci cand o sa fie dovedit ca exista! ...pana atunci plecam de la premisa ca "dumnezeul" vostru este DRACU
ma,tu esti facut pentru replica pe care o dadea Cocosola in "Morometii";pai spune mi tu ma aiuritule:ce stiinta a dovedit ca dracu exista de crezi asa de tare in el?...oare de ce mi pierd vremea cu tine.

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Mier Sept 09, 2009 8:26 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 09, 2009 2:33 pm

Cornel , daca tu spui ca Jessus este intr'adevar fiul lui Dumnezeu .. si daca chiar este asa ..daca stam sa o luam pe logica si istorie mai bine cred in Satana .. de ce? pentru ca religia ta si dumnezeul tau a omorat mai multi oameni decat a facuto satana in persoana ! .. daca stam sa o luam pe logica , satanistii cand isi cheama "dumnezeul" el vine .. la voi nu vine atunci cand il chemati .. satanistii cand fac incantantii si tot felul de lucruri .. pe ei ii ajuta "Dumnezeul " lor .. pe voi pauza nu v-a ajuta.. si i-a spune-mi si mie cornel , care sunt sansele ca in religia ta sa existe Dumnezeu ? ..s-a iti spun eu ? ..0%
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Mier Sept 09, 2009 6:01 pm

corneliugi a scris:
[quote soimos]
Citat :
Cum la voi totul se bazeaza doar pe credinta caci nu exista nici o stinta care l-a "cunoscut" pe Dumnmezeu ... o sa cred in Dumnezeu atunci cand o sa fie dovedit ca exista! ...pana atunci plecam de la premisa ca "dumnezeul" vostru este DRACU
ma,te esti facut pentru replica pe care o dadea Cocosola in "Morometii";pai spune mi tu ma aiuritule:ce stiinta a dovedit ca dracu exista de crezi asa de tare in el?...oare de ce mi pierd vremea cu tine.
Pentru ca te intriga faptul ca nu esti capabil sa iti prezinti argumente ale credintei tale nici macar in fata acelora care te contrazic pe baza Bibliei!

Cat despre Satana ...e la fel ca si in cazul lui Cocosila de care amintesti tu ...eu un personaj din carte ...si culmea absurdului este ca el isi bate joc de voi si va pune la incercare nivelul de imbrobodire spunand in scriptura ca el este LUCIFER si se va naste in familia lui David si dupa "invierea ca mort" ... mai va zice o data ca el este Seful Iadului si voi tot nu va prindeti ...!
In concluzie ...parerea mea este ca pe langa rolul de Cocosila doin Biblie ...DRACU "exista" doar ca personaj virtual caci vedem clar ca facandusi biserica si atribuindu-si in mod mincinos numele de YHWH Dumnezeul evreilor ... a fost impreuna cu marii mincinosii ai primei biserici ....apoi ca instrument de manipulare prostire si spoliere pentru niste criminali de imparati romani ...apoi model ptr personajele politice ale secolului XX (Hitler Stalin Mao etc).

Deci acest personaj virtual, adica inexistent, personificat in organizatia numita biserica a comis mai mult rau decat orice pe lumea asta ... in timp ce "adevaratul dumnezeu" tot al bisericii voastrea ... nu a comis nici un bine ...iar binele asa cum este dovedit de realitatea cotidiana vine din partea Societatii Dezvoltate ...si nu din partea sarlatanului cu Biblia in mana ...si uite asa ...daca ai ochii deschisi .... si crezi totusi in existenta unui " Dumnezeu virtual" ...apai fa bine si baga de seama ca acel "Dumnezeu virtual" lucreaza zilnic 24 de ore din 24 in spitale ...unde ajuta si hotareste ...alaturi de medici si STIINTA cea mai inalta ... si nu in Casa de Adunare a ZECIUIELII unde nu ajuta pe nimeni si chiar daca niste porcari sau zidari fara pregatire .. se lauda ca stiu sa citeasca din Biblie ...totusi pocaitii mai inteligenti se lasa pe mana medicilor si se lasa internati in spitale ca sa ii ajute "Dumnezeul STIINTA" ...si nu diavolul din biserica!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Localizare : ardeal
Puncte : 884

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 10, 2009 4:28 am

ups!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 10, 2009 10:25 am

Adica Sah - Mat?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 10, 2009 6:19 pm

adica:dute si te culca!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 10, 2009 6:38 pm

Ma da profund mai poti fi! ...asa sunteti voi pocaitii care credeti tot dar nu stiti nimic?
Probabil ca ne trimiti la culcare ca sa fim si noi niste adormiti ca tine ...?

Zau daca am vazut in atata vreme de cand am placerea sa iti citesc postarile ... macar ceva cat de cat rational ...sa fie oare ca tu esti dus si culcat?

Incearca sa intelegi ca acesta este un forum in care se schimba idei ... si prin urmare astept sa te pronunti pe topicul acesta referitor la faptul ca VT nu e o copie marsavita a Tanachului ....si nici scoasa din contextul ei original pentru a fi pusa intr-un alt context mincinos?

Daca nu esti in stare sa sustii acest lucru ... altfel decat prin jigniri ca si stindard al nestintei ... atunci ciocu mic si uita-te la aceia care STIU sa argumenteze ...ca poate poate se prinde ceva si de tine.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 10, 2009 7:10 pm

adica dute si te culca , dute si te culca tu .. pentru ca el va facut sah-mat , de ce s-a se culce el ? .. explica-mi si mie ..vezi ca nu mai ai ce sa spui , ce s-a comentezi impotriva noastra ,si incepi sa spui porcarii care nu ar trebui spuse? .. ce-ar fii sa facem din forumu asta un CHAT?.. sa vorbim asa fara nici un rost .. aa ? cum ar fii .. de ce nu veniti si voi cu argumente serioase impotriva noastra , sa spuneti si voi , woa am inchis un forum de atei .. si nu stiu ce .. ? .. vorba lui soimos , credeti dar nu stiti nimic Wink
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 10, 2009 7:25 pm

noo, no!

usurel boy-ule, ca n-or picat zilele-n sac si nici evolutia nu s-o terminat

si credinciosii evolueaza in felul lor, numa ca evlutionistii nu cred asta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 10, 2009 7:36 pm

Vrei sa deschidem un topic pe tema "evolutia credinciosilor" ?
Zau ca ar fi interesant ...uite pana si faptul ca in loc sa stai la lumanare si sa te rogi in genunchi asa cum faceau stramosii tai ...tu spre deosebire postezi pe internet, iei medicamente, injectii sau vaccine cand esti bolnav in loc sa spui rugaciuni cand ai febra mare ...intr-un cuvant ...evoluezi ... dar evolutia este exact pe calea potrivnica religiei si a bisericii ... !
Deci "evolutia" voastra este o TRADARE a adevaratului crestinism ... Isus va cere sa renuntati la totul si sa duceti o viata simpla asa cum a dus-o el ...dar voi o smecheriti ca sa iesiti bine ...vorbim despre Isus ca si credinciosii ...dar vrem sa traim ca evolutionistii si nu dupa voia lui Isus ...dar pentru a intelege tradarea voastra ... nu e suficient studiul bibliei ...ci trebuie ceva cultura generala .... adica ceva ce nu se poate capata niciodata prin studiul Bibliei ...ci prin muuuulte alte studii complementare!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 10, 2009 8:20 pm

Citat :
[quote soimos]Ma da profund mai poti fi! ...
ha,ha,ha,
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 10, 2009 8:52 pm

Citat :

In 1912, ramasitele fosilizate ale celei mai timpurii fiinte humanoide au fost descoperite sub forma unor parti apartinand craniului si maxilarului. Specimenul a fost botezat oficial, dupa cel care il gasise, Charles Dawson, Eoanthropus Dawsoni. Abia in 1953 avea sa fie revelata inselatoaria, dovedindu-se ca maxilarul apartinea unui urangutan si doar restul craniului provenea de la un barbat adult

M am gandit(daca tu tot n ai fost in stare) sa ti aduc una din "miile de probe" in favoarea evolutiei(oricum,fii mandru ca...totusi,falcile apartin unui stramos de al tau si nu stiu ce ma face sa cred ca nu i tocmai asa de indepartat)

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Vin Sept 11, 2009 6:29 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 10, 2009 8:55 pm

corneliugi a scris:
Citat :
[quote soimos]Ma da profund mai poti fi! ...
ha,ha,ha,

Razi tu razi Harap Alb ...dar Isus te vede ...si nu te iarta ...nu stiu cum o sa ii explici lui ca tu in loc sa-i urmezi Calea saraciei, si simplitatii ...tu te dai cu ateii si dusmanii religiei si postezi pe internet in loc sa numeri cacarezele de pe rozariu!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 10, 2009 9:20 pm

1921 : o rana enigmatica

La muzeul de istorie a Naturii din Londra se poate vedea un craniu de om de Neanderthal. Acest craniu vechi de peste 20.000 de ani, prezinta o rana stranie.
Pe partea stanga, se zareste net o gaura rotunda si neteda.
Netezimea ranii ne lasa sa credem ca ea a fost provocata de un proiectil cu o foarte mare viteza, cum ar face-o un glonte.
In partea opusa a acestei rani, craniul este zdrobit ca si cum proiectilul ar fi iesit. Un expert in medicina legala din Berlin a estimat dupa examinare ca gaura era identica cu cea cauzata de un glonte.
Acest craniu a fost descoperit la 18m adancime in actuala Zambie. Descoperirea este cu atat mai stranie cu cat ea nu este unica. Craniul unui auroch, o specie de bou salbatic disparut de 17 secole, prezenta o gaura neteda de forma rotunjita, semanand de asemenea mai mult cu o rana de glont. Scheletul a fost descoperit in fosta U.R.S.S. Animalul a trait mai multi ani dupa ce a primit aceasta rana

de asta ce spui draga cornel .. ? vechi de peste 20.000 de ani .. adam si eva erau mici copilasi pe langa chestia asta

cum spune un amic , mai bine cred in zeii egipteni decat in dumnezeu .. si are o dreptate enorma
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 10, 2009 9:42 pm

Citat :
Razi tu razi Harap Alb ...dar Isus te vede ...si nu te iarta ...nu stiu cum o sa ii explici lui ca tu in loc sa-i urmezi Calea saraciei, si simplitatii ...tu te dai cu ateii si dusmanii religiei si postezi pe internet in loc sa numeri cacarezele de pe rozariu!
excuse me,mr.mosu',eu am fost creat"dupa chipul si asemanarea LUI" asta include si intelect,pe cand tu...tu esti produsul unui....tin'te bine....BOLOVAN(tre sa recunosc,tu platesti mare tribut pe plan intelectual originii tale)asa ca locul tau nu este in fata PC ului.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Joi Sept 10, 2009 9:58 pm

Citat :
[quote ionel]istorie a Naturii din Londra se poate vedea un craniu de om de
Neanderthal. Acest craniu vechi de peste 20.000 de ani, prezinta o rana
stranie.
si...spui ca acest CRANIU avea o RANA...buuuun;tu ai fi in stare sa crezi orice,ionel baiatule,insa vezi ca te rad fetele(sa nu spun euglenele)...Maine o sa mi spui despre un schelet de 20.000 de ani cu sechele pe creier,sau scheletul uniu picior de 20 000 de ani cu atrofie musculara;sa te mai intreb cum au stabilit varsta craniului ar fi prea mult pentru capsorul tau.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Vin Sept 11, 2009 5:02 am

Soimos a scris:
Vrei sa deschidem un topic pe tema "evolutia credinciosilor" ?
Zau ca ar fi interesant ...uite pana si faptul ca in loc sa stai la lumanare si sa te rogi in genunchi asa cum faceau stramosii tai ...tu spre deosebire postezi pe internet, iei medicamente, injectii sau vaccine cand esti bolnav in loc sa spui rugaciuni cand ai febra mare ...intr-un cuvant ...evoluezi ... dar evolutia este exact pe calea potrivnica religiei si a bisericii ... !
Deci "evolutia" voastra este o TRADARE a adevaratului crestinism ... Isus va cere sa renuntati la totul si sa duceti o viata simpla asa cum a dus-o el ...dar voi o smecheriti ca sa iesiti bine ...vorbim despre Isus ca si credinciosii ...dar vrem sa traim ca evolutionistii si nu dupa voia lui Isus ...dar pentru a intelege tradarea voastra ... nu e suficient studiul bibliei ...ci trebuie ceva cultura generala .... adica ceva ce nu se poate capata niciodata prin studiul Bibliei ...ci prin muuuulte alte studii complementare!

toate au evoluat... si una si alta

numa un singur lucru nu... moartea.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Vin Sept 11, 2009 7:46 am

cornel varsta unui os , s-au craniu s-au ce vrei tu o stabilesc oamenii de stiinta .. asa cum ti-au spus despre Tutankamon ca a trait acum 3000 de ani .. fiecarui os , i se face probe adn .. si i se stabileste acum cati ani a murit .. dar la mintea ta .. tu cum crezi ca s-a gasit acum cate milioane de ani erau dinozaurii ? ..da
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Vin Sept 11, 2009 7:54 am

si stai ca vin cu argumente ..

Fosile umane vechi de 1,2 milioane de ani au fost descoperite intr-o
pestera situata in apropierea orasului Burgos, din nordul Spaniei,
transmite, joi, editia online a publicatiei The Times.

O mandibula, cativa dinti si cateva unelte rudimentare din cremene au
fost datate ca fiind mai vechi cu 400.000 de ani decat cele descoperite
in apropiere, cu 14 ani in urma.

Omul a aparut pe continentul european cu mult mai mult timp inainte
decat se credea pana acum. Dovada in acest sens au adus-o
paleoantropologii spanioli, care au publicat date privind descoperirea
acestor fosile umane vechi de aproximativ 1,2 milioane de ani.

Ele sunt similare celor descoperite la Atapuerca in 1994 si aduc noi
argumente in sprijinul ipotezei ca fiintele umane aparute in Africa au
venit in Europa nu prin stramtoarea Gibraltar, ci prin Orientul
Mijlociu.

Mandibula descoperita langa Burgos seamana cu un fragment fosil din Georgia, care are 1,7 milioane de ani.

Fosilele descoperite recent in Spania conduc la o noua teorie:
calatoria stramosilor omului dinspre continentul negru spre celelalte
regiuni ale lumii a inceput cu aproape doua milioane de ani in urma.

si acum mai crezi ca ne tragem din adam si eva? ..ca suntem creati din tarana.. acum 2 milioane de ani , dumnezeu era in FASA , pe cand omenirea continua sa se dezvolte pe terra ( sa iti spun ce este si terra , in caz ca nu stii?)

http://www.ziare.com/Fosile_umane_vechi_de_1_2_milioane_de_ani_descoperite_in_Spania-276025.html

uite si articolu in caz ca spui ca te fraieresc Wink ..
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Vin Sept 11, 2009 10:53 am

T u mai citesti si altceva in afara de propriile postari?uite am sa ti dau o frintura din subiectul(postat deja de mai mult timp) ca poate,poate o sa te urnesti si tu un pic sa cauti la adresa:www.articolecrestine.com 04.”Stiinta pe nedrept numita astfel-omul de Piltdown, de care s-a facut mare caz in legatura cu originea omului si a etapelor prin care a trecut pana la stadiul actual. Iata un paragraf extras din lucrarea “Practica-criteriul adevarului in stiinta”, Editura stiintifica, 1963, pag. 241-242: “In 1912, colectionarul englez Dawson a pretins ca a gasit la Piltdown, comitatul Susex-Anglia, o parte dintr-un craniu de om precum si maxilarul inferior al acestuia, imbinand in mod neobisnuit trasaturi de om cu cele de maimuta. Cutia craniana era complet dezvoltata, iar mandibula nu se deosebea cu nimic de cea a unei maimute…In 1953 s-a dovedit ca descoperirea lui Dawson reprezenta un fals grosolan. La craniul unui om de tip contemporan, Dawson a adaugat mandibula unei maimute contemporane, vopsind totul cu grija cu bicromat de potasiu, pentru ca el sa arate cat mai vechi. Unul dintre dintii antropodului a fost ascutit in mod special.” (3)
“Descoperirea “ fosilei “omului de Piltdown” a produs un entuziasm general in Anglia. Ziarele au comentat pe larg “descoperirea’, iar Arthur Keit ( 1866- 1955 ), cunoscutul savant evolutionist care l-a insotit pe Charles Dawson si echipa sa in sapaturile arheologice a fost rasplatit de coroana regala cu titlul de Cavaler, in semn de recunostinta pentru “munca” sa.
Timp de 40 de ani, englezii s-au mandrit cu acesta descoperire. Insa in 1953, savantul Kenneth Oakley (1911-1981 ) de la British Museum a descoperit ca asa-zisul “om de Piltdown” era de fapt cel mai mare fals al secolului al 20-lea de pana atunci. La craniul unui om contemporan se adugase o mandibula de urangutan.
Radio Londra anunta: …” Una din cele mai cunoscute fosile din lume a fost descoperita ca fiind o cacealma. Acum 40 de ani descoperirea sa a fost senzationala; astazi vine vestea socanta: acesta este o talharie fosiliera.” (4)
Dupa descoperirea acestui fals grosolan, alte cranii folosite de evolutionisti ca dovezi ale evolutiei omului s-au dovedit a fi fie falsuri, fie interpretarea lor a fost eronata. Fosile ca Sinanthropus, Ramapithecus, Hesperopithecus au fost renegate de evolutionistiomul de Piltdown, de care s-a facut mare caz in legatura cu originea omului si a etapelor prin care a trecut pana la stadiul actual. Iata un paragraf extras din lucrarea “Practica-criteriul adevarului in stiinta”, Editura stiintifica, 1963, pag. 241-242: “In 1912, colectionarul englez Dawson a pretins ca a gasit la Piltdown, comitatul Susex-Anglia, o parte dintr-un craniu de om precum si maxilarul inferior al acestuia, imbinand in mod neobisnuit trasaturi de om cu cele de maimuta. Cutia craniana era complet dezvoltata, iar mandibula nu se deosebea cu nimic de cea a unei maimute…In 1953 s-a dovedit ca descoperirea lui Dawson reprezenta un fals grosolan. La craniul unui om de tip contemporan, Dawson a adaugat mandibula unei maimute contemporane, vopsind totul cu grija cu bicromat de potasiu, pentru ca el sa arate cat mai vechi. Unul dintre dintii antropodului a fost ascutit in mod special.” (3)
“Descoperirea “ fosilei “omului de Piltdown” a produs un entuziasm general in Anglia. Ziarele au comentat pe larg “descoperirea’, iar Arthur Keit ( 1866- 1955 ), cunoscutul savant evolutionist care l-a insotit pe Charles Dawson si echipa sa in sapaturile arheologice a fost rasplatit de coroana regala cu titlul de Cavaler, in semn de recunostinta pentru “munca” sa.
Timp de 40 de ani, englezii s-au mandrit cu acesta descoperire. Insa in 1953, savantul Kenneth Oakley (1911-1981 ) de la British Museum a descoperit ca asa-zisul “om de Piltdown” era de fapt cel mai mare fals al secolului al 20-lea de pana atunci. La craniul unui om contemporan se adugase o mandibula de urangutan.
Radio Londra anunta: …” Una din cele mai cunoscute fosile din lume a fost descoperita ca fiind o cacealma. Acum 40 de ani descoperirea sa a fost senzationala; astazi vine vestea socanta: acesta este o talharie fosiliera.” (4)
Dupa descoperirea acestui fals grosolan, alte cranii folosite de evolutionisti ca dovezi ale evolutiei omului s-au dovedit a fi fie falsuri, fie interpretarea lor a fost eronata. Fosile ca Sinanthropus, Ramapithecus, Hesperopithecus au fost renegate de evolutionisti
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   Vin Sept 11, 2009 10:59 am

Vorbind despre metodele de datare in general si de cea cu carbon radioactiv in mod special, este bine sa subliniem faptul ca functionalitatea lor se bazeaza pe o “dogma” stiintifica care nu este altceva, in esenta ei, decat o simpla ipoteza, neverificata stiintific- teoria uniformismului ( numita si actualism ). In mare, aceasta “dogma” stiintifica sustine ca istoria planetei noastre s-a derulat uniform, fara existenta unor catastrofe.
sursa:www.articolecrestine.com 11. CONDITIILE CLIMATERICE INAINTE DE POTOP
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 1TIMOTEI 6:20   

Sus In jos

1TIMOTEI 6:20
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: