Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Despre cer

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
stuttgart
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 45
Data de inscriere : 09/05/2010

MesajSubiect: Re: Despre cer   Dum Iun 20, 2010 12:30 am

hhhhhj

Ultima editare efectuata de catre stuttgart in Lun Iun 21, 2010 11:36 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Despre cer   Dum Iun 20, 2010 5:41 am

Incearca sa nu faci referinte la persoana cuiva ci multumeste-te sa combati ideea.

Ce ai tu de impartit cu colegul totyo ca sa-l terfelesti in toate felurile?

Intelege ca pentru bun ul mers al forumului este necesar sa ai un discurs mai elevat in care sa iti sustii civilizat si argumentat ideile, si nu sa-i faci albie de porci pe ceilalti participanti pentru ca cred ceea ce le-au bagat in cap parintii lor.
Sus In jos
stuttgart
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 45
Data de inscriere : 09/05/2010

MesajSubiect: Re: Despre cer   Dum Iun 20, 2010 6:23 pm

Jesus Christ ...super Star!

Ultima editare efectuata de catre stuttgart in Lun Iun 21, 2010 11:34 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Despre cer   Dum Iun 20, 2010 7:56 pm

Te inteleg bine, stiu ca ai dreptate, dar incearca sa dai parerilor tale stralucire exprimandu-te ingrijit ...asta chiar daca iti vine sa injuri.

Noi trebuie sa ne dovedim superioritatea fata de credinciosi printr-uin comportament rational ... iar victoria noastra este deplina atunci cand ii desfintam prin argumente rationale incuindu-i atat de rau, incat ei prin injuraturi sa isi deie arama pe fata dovedint tuturor ca nu sunt decat niste dobitoace inferioare ... ceea ce noi stim de mult.
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Despre cer   Mar Iun 22, 2010 11:02 am

ai dreptate domnule.

atata vreme cat ma port in felul acesta, iti dau dreptate.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Despre cer   Mar Iun 22, 2010 11:31 am

Pai vezi!
Unde mai pui si faptul ca scriind acele texte in scriptura numita Forum + numele forumului ...fi convins ca Dumnezeu ne urmareste de sus pentru ca nu cred ca mai sunt multe forumuri specializate in suturi in fund date divinitatii.
Noi ca atei stim ca nu putem fi pedepsiti ...dar tu ca religios convins ...nu se stie.

Ai vazut ca noi ateii suntem scutiti si de exorcizari si posedari satanice pentru ca noi STIM ca satana este duhul religiei si ca prin religie (mai ales crestina) odata cu spiritul religiei intra in voi si spiritul satanei....si asta doar in crestinism ptr ca in vechiul Testament (adica Tanachul evreilor) nu exista satana ...deci nici nu are cine sa-i posedeze.

Ai vazut vreodata un ateu exorcizat?
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Despre cer   Mar Iun 22, 2010 8:45 pm

"religios convins"... [img]http://illiweb.com/fa/i/smiles/icon_eek.gif[/img]
de unde pana unde!?

Ultima editare efectuata de catre totyo in Mier Iun 23, 2010 9:03 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Despre cer   Mier Iun 23, 2010 8:02 am

De acolo de unde ai venit .... pana unde te-ai vindecat de aceasta boala ...mi-ar place sa cred ca datorita forumului nostru!

... deci vorbim de trecut!
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

MesajSubiect: Re: Despre cer   Mier Sept 29, 2010 1:42 pm

Apopii a scris:
Sa vedem ce sustine Vishnuismul despre crearea Universului [...]

Sa vedem ce zice si Stephen Hawking despre crearea universului:
http://www.descopera.ro/maratoanele-descopera/descopera-misterele-universului/7429470-suntem-singuri-in-univers-nu
Astept cu mare nerabdare serialul ce va fi transmis pe Discovery Science incepand cu 10 octombrie (premiera pe 2 oct. pe Discovery Channel): "Universul vazut de Stephen Hawking.
Ce sa mai spun de documentarul (pe 4 oct.) ce va fi prezentat de catre Morgan Freeman (actorul de culoare pe care il admir), un adevarat regal!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Varsta : 55
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Despre cer   Dum Oct 03, 2010 8:14 pm

Salutari! Va lafaiti in documentare stiintifice si eu stau fara net de o saptamina.
Am avut o defectiune,iar la noi fiind sarbatori si eu fiind tot timpul plecat nu am avut cum sa remediez defectiunea,pina acuma seara.
Deci sper ca in curind sa reintru in normal.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Despre cer   Dum Oct 03, 2010 8:48 pm

Noi te asteptam cu placere ...dar suntem un pic mirati de faptul ca si in sarbatori si festinuri probabil bahice ...tot la internet iti sta gandul ...si nu la vinul si coniacul Carmel ...adevarate liqori Dumnezeiesti!
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

Localizare : universuri paralele
Puncte : 151

MesajSubiect: Re: Despre cer   Lun Oct 04, 2010 3:39 pm

Anticristul a scris:
Salutari! Va lafaiti in documentare stiintifice si eu stau fara net de o saptamina.
Festinul...abia incepe!
Primul episod din seria lui Hawking mi-a adus in minte dorinta mea din copilarie (sub influenta lecturii cartii lui Erich von Daniken) de a ne intalni cu o civilizatie extraterestra. Daca atunci, copil fiind (sub "obladuirea" comunista) visam la astronauti frumosi si buni, veniti din alte galaxii, sa ne daruiasa libertate si cunoastere, acum ii dau dreptate lui Hawking. Comparatia facuta de catre fizician, cu trimitere la decimarea populatiei amer-indiene de catre europeni, mi s-a parut mai mult decat elocventa.
Si totusi e fascinanta aceasta dorinta de cunoastere a omului! Ma gandesc la momentul in care (nu foarte departe in timp) astronautii nostri vor ajunge sa prospecteze satelitul Europa al lui Jupiter;va fi o mare cucerire pentru stiinta.
Pana atunci, eu astept sa se faca ora 21 si sa-l urmaresc pe Morgan Freeman pe Discovery Science. Il ador pe actorul asta dupa rolul din "The Shawshank Redemption" din '94. E unul dintre cele mai bune filme vazute (si am vazut ceva la viata mea). Pasiunea lui pentru univers - din viata reala - explica pe undeva trairea, prin toti porii - in film - a ideii de libertate.
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Despre cer   Lun Oct 04, 2010 3:58 pm

Anticristul a scris:
Salutari!
Scuze! Salutari si tie!
Inc-o vorba sa-ti mai spun. Adicatelea -mai precis - o intrebare, daca tot suntem la capitolul cer.
http://www.descopera.ro/cultura/7438409-este-raiul-nostru-doar-paradisul-naivilor
In materialul de pe descopera.ro, lasand deoparte informatiile rasuflate, mi-a atras atentia o afirmatie: ideea de rai si iad se contureaza pentru prima data in invatatura profetilor, ca urmare a ofensivei impotriva regelui seleucid Antioh (in material se explica mai pe larg); momentul este marcat de sarbatoarea Hanukkah. Sa inteleg ca, de atunci s-a infiripat credinta in lumea de dincolo, idee care atinge cote uriase (devine si instrument de manipulare) in crestinism si in islamism?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre cer   Lun Oct 04, 2010 7:54 pm

Festinuri Bahice?
Karmel?
Nu esti chiar asa departe de adevar.
Acum cu ocazia sarbatorilor am incropit vre-o 400 de litri de vin.Dar nu Karmel ci Hebron.Ca eu sint aproape de Hebron si strugurii sint viile hebronului.
Un vin negru,ceva ,cred-mai presus de singele domnului.
Te iarta de toate pacatelesavirsite impotriva domnului,nu si impotriva aproapelui.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre cer   Lun Oct 04, 2010 8:44 pm

Im-Isha,nu stiu de unde i-si trage seva cuvintul rai si iad,ca nu au corespondente in limba noastra.
Raiul este suma tuturor imaginatiilor unui crestin,indiferent de orientare,orto,cato sau neo.Cuvintul,cuprinde tot ce mintea lui poate sa-si imagineze.
Referitor la iad,au avut preotii grija sa-l impodobeasca cu multe soiuri de draci ,cu coarne si cu coada in asa fel incit acum ar fi greu sa-l depopulezesi daca ar avea bune intentii.Noi avem ideia de viata viitoaredar asa cum este scris;Sub vita si sub smochin,sau Gan Edencare se traduce prin Gradina de flkori pomi roditori si tot ce si poate dori omul ca sa si racoreasca sufletul.
Dar nu undeva printere galaxiile universului ci aici pe pamint.
Notiunea de Pardes,de unde crestinii au luat probabil Paradisul este exact livada de pomi(citrice in special.
Ce si poate dori omul mai mult.Odihna intr-o livada sau gradina ,fara grija mortii,sau a imbatriniri,si fara grija ratelor la banci.
Ai mai vrea sa mergi in rai Im-Isha,sau vii sa ne plimbam prin Paradis?
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

Localizare : geea
Puncte : 317

MesajSubiect: Re: Despre cer   Mar Oct 05, 2010 5:05 am

cine va face posibil starea aceasta, tuu... cine?... sau, cum se va ajunge acolo?

hai Idea-ne putin !
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Despre cer   Mar Oct 05, 2010 3:38 pm

Anticristul a scris:

Ai mai vrea sa mergi in rai Im-Isha,sau vii sa ne plimbam prin Paradis?
Tentanta evadare (as putea trai perfect numai cu fructe) din realitate! Ratiunea insa, ma trage de maneca si imi flutura sub ochi legile fizicii. Uite, ca sa fac o punte de legatura cu documentarul prezentat de M. Freeman, m-am lasat "sedusa" de teoriile astrofizicienilor contemporani. Ultima, teoria branelor, pare desprinsa din filmele S.F. Si totusi....(pana nu demult asa erau "privite" gaurile negre). Chiar daca, totul e la nivel de teorie - deocamdata - se bazeaza pe niste calcule sofisticate (imposibil ca mintea mea sa le cuprinda).
O.K., mai pot accepta - tot ca o evadare din realitate - teoriile din teosofie. Imediat dupa revolutie am citit cateva lucrari ale lui R. Steiner. El avea o viziune a pamantului in nu mai stiu cate stari (sa le zicem fizice), in prezent nu-mi mai amintesc in a cata ne-am afla - dupa viziunea sa, ca teosof.
Si totusi, bunul-simt (o expresie a prof. meu de mate din liceu, cand o luam prin "balarii") ce ne zice: ce ne facem cu materia fie ea organica au ba?
Hmmmm...ceva nu se leaga...

Stai, ca n-ai scapat asa usor (garantat, azi mi-s avocatul diavolului): In materialul de pe descopera.ro, in secventa cu subtitlul "Raiul s-a nascut" se face trimitere la anul 165 I.Hr. Pana la acel an, se zice (eu nu stiu, tu sa-mi spui daca e asa) asa-numitul Shamayim (iti spune ceva?) era locasul lui Dumnezeu, unde oamenii nu puteau ajunge (omul era mort - ingropat - si...adios) Se face apoi o trimitere la grecii antici, zoroastrism, brahmanism (in contextul de fata nu ma intereseaza) si sare iarasi la vechii evrei, a caror conceptie sufera o modificare. Urmeaza un citat: "Profetii au anuntat atunci ca evreii martiri vor fi bine recompensati. Multi dintre cei care isi vor dormi somnul de veci in tarana se vor trezi, unii la viata vesnica, altii la rusine si jelire eterna".
Eu nu mai inteleg nimic!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre cer   Mar Oct 05, 2010 7:46 pm

Inainte de toate sa edificam doua notiuni,Semes=Soaresi Samaiim =cer,ceruri.
Sam=acolo+Es=foc.Deci soare=Acolo este foc.Se pare ca asa este.
Sam=acolo+maiim=apa=acoloe este apa.E posibil deci ca acolo unde Biblkia spune ca sa facut o intindere intre ape si a fost numita intinderea=Sam-Maiim.
Acolo este apa.Deci si de-o parte si de alta a intinderii este apa.
Asa se intelege din Tora.Mai tirziu cind oamenii au vrut sa-l localizeze pe Dumnezeu si neavind un cuvint adecuat pentru asta l-au numit cerul cerurilor.Samaiim Hasamaiim.
Ce-o fi vrind insa sa insemneze,eu inca nu am ajuns cu studiul meu asa sus.
Sa revenim pe pamint,acum.
In 165 sa petrecut minunea de Hanuca,adica razboiul macabeilor impotriva lui Antioh Epifanes.(cel mare)
Nu mi-se pare corecta ideaca profetii sa schimbat ideologia,ca in acele vremuri deja Tanachul nostru era incheiat,si nici un prooroc nu a mai fost adaugat ulterior.
Scrierile macabeilor au intrat in circuitul cultural al poporului,pina in ziua de azi,dar nu ca scrieri sacre.
Sint scrieri cu continut istoric si cultiral,si legendar in acelasi timp ,dar nimic mai mult.
Asa ca deocamdata ,uneori eu mai dau cite o raita prin Gradina Eden,ca tare e placut.
desi doar in viata asta ,ce va fi in viitor,cred ca nu mi-as dori mai mult.Daca moartea ,imbatrinirea si durerea ar fi extirpate.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre cer   Mar Oct 05, 2010 8:03 pm

totyo a scris:
cine va face posibil starea aceasta, tuu... cine?... sau, cum se va ajunge acolo?

hai Idea-ne putin !
Sa te luminez?
Dar vrei sa primesti?
Iata;Isus in nici un caz,ca el nu poate contribui cu nimic la desavirsirea acestei stari de lucruri.Si iata motivele;
1)Acest Isus pe care cerul trebuie sa-l primeasca pina la vremile asezarii din noua tuturor lucrurilor.Fapte cap 3;21.
Scurt comentar.Isus sa dus la cer ca sa astepte implinirea vremilor despre asezarea imparatiei lui Israel.
Stii ce-l intreaba ucenicii.In vremea aceasta ai de gind sa asezi din nou imparatia lui Israel.Nu-i treaba voastra le zice el.Adica nu era nici treaba lui.El doar asteapta reasezarea.Daca o asteapta.
Eu cred ca Chifa caruia unii ii zic Petru stia ce vorbeste.El nu spune ca si alti muritori vor ajunge acolo.
Ci ca el insusi va veni aici.
2)Acum fagaduintele au fost facute lui Avraam si semintei sale(adica Hristos)Galateni 3;16.
Acum daca Isus mosteneste fagaduinta facuta lui Avraam inclusiv lui ,el nu poate face alte fagaduinte ,caci el insusi este mostenitor.
3)Am dorit mult sa maninc acestea impreuna cu voi ca nu le voi mai minca pina nu voi sedea cu Avraanm cu Isac si Iacob etc.Citat din memorie.
Cine pregateste aceasta masa a lui Avraam?Isus abia asteapta sa vina si el la masa pregatita gata de altii.
Daca nu am dreptate spune- mi ,dar eu cred ca stiu sa citesc N Testament altfel decit crestinii.
Ca defapt unor evrei a si fost spus, si ei au stiut si sa inteleaga.
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Despre cer   Mier Oct 06, 2010 11:26 am

Biblia vb. de doo imparati; una care este a Cerurilor si o gasim in exclusivitate doar in Matei (si sti de ce-o gasim doar aici?), iar cealalta se numeste imparatia lui Dumnezeu (se afla in mai multe locuri)...

prima are de-a face cu evreii, (imparatia lor va fi pt. un timp aici pe pamant)... aici ai dreptate

a doua, cu acei care sunt nascuti din nou/ Dumnezeu.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre cer   Mier Oct 06, 2010 5:05 pm

Dar ucenicii cind intreaba;In vremea aceasta ai de gind sa ridici imparatia lui Israel,la care se refera?
Si cind Petru zice Ca Acest Isus va reveni la implinirea vremiidespre care au vorbit proorocii,la care imparatie va veni?
Si cind Isus zice ca am dorit mult sa maninc pastele ca nu le voi mai minca pina ce le voi minca cu Avraam etc.Cind le va minca si unde?
Oare dupa ce se va intoarce Isus ca sa manince cu Avraam la masa,va lasa totul balta si se va duce cu altii in alta parte,pe alta planeta?
Daca tu incerci sa ti raspunzi sincer la intrebarile care eu le pun i-ti promit ca te luminezi,si o sa intelegi lucruri care nici nu ti treceau cindva prin minte.
Cu stima Haym din Ierusalaym.
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Despre cer   Joi Oct 07, 2010 10:39 am

te inteleg perfect.

se pare ca tu nu ma intelegi!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre cer   Sam Oct 09, 2010 8:30 pm

Cum sa nu te inteleg?
Dar nu exista 2 imparatii.
Se numeste imparatia lui Dumnezeusau imparatia cerului,ca este sub conducerea lui Dumnezeu ,dar este una si aceeasi problema.
Doar tu cunosti ;Tatal nostru.
Vie imparatia ta,
Faca se voia ta.
Precum in cer asa si pe pamint.
Iata ca Isus nu ia indus in eroare pe ucenici sa le promita o imparatie in cer.
Ci una cereasca pe pamint.
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Despre cer   Dum Oct 10, 2010 4:40 am

corect.

doar ca, in atotstiinta lui Dumnezeu, El stia ca Israel va face alegeri gresite( ca peste tot in intregul sau istoric)... iar ca urmare trebuia sa se implineasca ceea ce s-a spus in Geneza 3/ 15

Samanta respectiva este Dumnezeiasca... la fel si cel care este nascut din Dumnezeu! (aici e problemaaa... samanta care te naste din Dumnezeu, este Duhul lui Dumnezeu... acelasi Duh care a dat nastere Mantuitorului.)
pe cand samanta asta a noastra este supusa puterzirii/ mortii, dupa cum bine stim si vedem.

curand, Israel va stapanii lumea impreuna cu Isus( acelasi Isus care a fost ucis acum 2000 si ceva de ani.)... aceata este imparatia pe care o asteptati voi, si va venii cu siguranta!

pe cand imparatia lui Dumnezeu a existat, exista si va exista vesnic.

multe profetii biblice s-au implinit, altele urmeaza sa se implineasca.... cu sau fara noi.
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: Despre cer   Dum Oct 10, 2010 7:20 am

In postarea precedenta,regasesc o minte care nu are nici un fel de contact cu realitatea.E total "cereasca". Suspect
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Despre cer   Dum Oct 10, 2010 9:59 am

si normal... trece peste mintea umana. Idea
Sus In jos
Bogdan Stanoiu
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 43
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Puncte : 61
Data de inscriere : 30/05/2010

MesajSubiect: Re: Despre cer   Dum Oct 10, 2010 11:30 am

Arcangelo a scris:
In postarea precedenta,regasesc o minte care nu are nici un fel de contact cu realitatea.E total "cereasca". Suspect
Numai o astfel de minte poate confunda credințele/convingerile cu demonstrațiile/dovezile.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre cer   Lun Oct 11, 2010 6:40 pm

totyo a scris:
corect.

doar ca, in atotstiinta lui Dumnezeu, El stia ca Israel va face alegeri gresite( ca peste tot in intregul sau istoric)... iar ca urmare trebuia sa se implineasca ceea ce s-a spus in Geneza 3/ 15

Samanta respectiva este Dumnezeiasca... la fel si cel care este nascut din Dumnezeu! (aici e problemaaa... samanta care te naste din Dumnezeu, este Duhul lui Dumnezeu... acelasi Duh care a dat nastere Mantuitorului.)
pe cand samanta asta a noastra este supusa puterzirii/ mortii, dupa cum bine stim si vedem.

curand, Israel va stapanii lumea impreuna cu Isus( acelasi Isus care a fost ucis acum 2000 si ceva de ani.)... aceata este imparatia pe care o asteptati voi, si va venii cu siguranta
pe cand imparatia lui Dumnezeu a existat, exista si va exista vesnic.
multe profetii biblice s-au implinit, altele urmeaza sa se implineasca.... cu sau fara noi.

Ba fratilor.cum sa impac eu capra aceasta ;ca Duhul lui Dumnezeu este saminta lui Dumnezeu.
Iar in alta parte este Dumnezeu adevarat.
Mai mult ,este si putin afemeiat,stiti cum sa dus la Marioara si lasat-o gravida si a pus vina pe Tatal.
Iar varza este ca ;Isus va veni si va stapini lumea cu Israelul.
Asta poate fiindca a fost omorit de romani si romanii au pus vina pe noi acum vine sa ne consoleze.
Era si normal ,ca de 2000 de ani biserica ne-a biciuit intr-una pentru ca l-am omorit pe dumnezeu.
Dar acum nu inteleg.daca Isus vine sa stapineasca lumea cu noi,cine va fi in imparatia aceea a lui Dumnezeu,daca Isus va fi aici?
.Apopii,Soimos si poate domnul Bogdan Stanoiu,pe care nu-l cunosc ci numai superficial din anumite postari,ma ajutati putin sa inteleg dilema asta a lui totyo?
Ca multe aberatii am vazut la viata mea dar asta nu am intilnito inca.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Despre cer   Mar Oct 12, 2010 4:51 am

Zau ca te-as ajuta cu mare drag, daca as pricepe si eu. Mai mult decat sa inteleg ca stie mai bine ca voi ce asteptati si mai bine ca dumnezeu ce fel de samanta are... nu reusesc sa deslusesc din aberatie!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Despre cer   Mar Oct 12, 2010 9:08 am

totyo a scris:
corect.

.
Lasa tu ideile acestea tampite ...si intelege ca e vorba de GNOZA .... adica de Cunoastere Rationala !

...si aici nu e loc de Metafizica si alte chestii "culturale" ...p0e care tot iti place sa le amesteci!

Pana una alta ....Dumnezeu inca nu exista ...decat in mintile unor oameni primitivi ...asa cum esti si tu!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Despre cer   Mar Oct 12, 2010 9:12 am

totyo a scris:
corect.

.
Lasa tu ideile acestea tampite ...si intelege ca e vorba de GNOZA .... adica de Cunoastere Rationala ...bazata pe formule matematice .... si bineinteles pe baza de formule demonstrabile si demonstrate din astrofizica!

...si aici nu e loc de Metafizica si alte chestii "culturale" ...pe care tot iti place sa le amesteci!

Pana una alta ....Dumnezeu inca nu exista ...decat in mintile unor oameni primitivi ...asa cum esti si tu!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Despre cer   Joi Oct 14, 2010 2:19 pm

Atotstiinta si Dumnezeu!

....adica vorbim de una si aceeasi persoana care in calitatea Lui de Maimuta Supranaturala .... (care ne-a creat dupa chipul si asemanarea Sa) .... nici macar nu stia sa explice de ce tuna si fulgera?

Pai ce acela e Dumnezeu?

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Despre cer   Joi Oct 14, 2010 6:52 pm

Nu mey ...da m-am aflat in treaba sa-i explic ceva unuia care nu a inteles faptul ca nu tot ceea ce e maimuta .... e si Dumnezeu!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Despre cer   Dum Oct 17, 2010 6:40 am

ie ie... mda!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Despre cer   

Sus In jos

Despre cer
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 5Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Evolutie sau Creatie-
Mergi direct la: