Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Dovezi pt Evoluție

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Teo
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 111
Varsta : 22
Localizare : Romania
Puncte : 117
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Dovezi pt Evoluție   Joi Sept 03, 2009 11:35 am

De mult tot cer să vad dovezi pt evoluție.
Cei care cred in evolție spun că evoluția nu mai este o teorie, ci un fact.
Hai să vedem, cine imi poate da si mie niste dovezi că evolția s'a inamplat?
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/underground94teo
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 23
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Sept 03, 2009 12:34 pm

da ia da-mi si mie niste dovezi teo ,ca cineva a creeat toate acestea .. si nu m-a luat cu dovezi scrise in scriptura , biblie etc.. ca alea sunt pentru zei primitivi Wink de oameni primitivi
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Sept 03, 2009 12:38 pm

Eu nu spun că (virgulă) creația este o știință, este o religie, eu nu trebuie să dau dovezi pt ea.
Dar de ce nu imi dai dovezi care să susțină evoluția?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 23
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Sept 03, 2009 1:02 pm

creatia este o religie?! , cum poti sa spui asa ceva.. tu crezi ca adevaratul dumnezeu este atat de nebun incat sa creeze o religie? , si mai ales rai si iad ? .. s-a sperie lumea cu religia si cu rai si iad ? crezi ca dumnezeu ar fii atat de malefic si atat de rau cu oamenii incat sa creeze o religie si sa spuna "cine nu crede in religia lui " s-e duce in IAD si acolo va fii chinuit pe veci , daca intr-adevar este asa dumnezeu inseamna ca este nebun de legat , si ne-a creeat doar ca sa se joace cu noi
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Sept 03, 2009 1:04 pm

Exact cum bănuiam, eu am cerut dovezi legate de evoluție. Ai vreo dovadă sau ști doar să mă ataci si să ataci ceea ce cred eu schimbând subiectul.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Sept 03, 2009 7:20 pm

Nop,n'are Very Happy ,dar hai sa mai astept
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Sept 03, 2009 7:24 pm

Uite ...ia si de aici una ...dar daca nu ajung ma angajez ca in locul ei sa iti mai dau 100 !
Te supara daca le primesti in limba germana?

Iata ce a scris o fata de liceu din Slobozia ...adica nu un profesor de la Cambridge:

http://www.referat.ro/referate/Originea_si_evolutia_omului_3348.html

Iata unul despre "cechimea pamantului:
http://www.stiintaazi.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=3962:james-hutton
-parintele-geologiei-sau-omul-care-a-daramat-mitul-ca-pamantul-are-doar-7000-de-ani&catid=94:
geologie&Itemid=82

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Sept 03, 2009 7:53 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Sept 03, 2009 7:29 pm

Of... Asta puteam să găsesc si eu pe net, Soimos...
Eu vreau să vorbesc cu TINE, AICI, ACUM despre evoluție, Nu vorbim prin linkuri...
Dacă nu esti pregătit pt asta, Okay, nimeni nu-i perfect. Dar nu mai evita asa de mult.
Esti culmea, Am doar 15 ani...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Sept 03, 2009 7:40 pm

Ti-am spus ieri ca eu nu vad nicio legatura in faptul ca a combate evolutionismul inseamna automat creatia piticului de gredina numit yahwe "sarlatanul religiilor"!

La fel de bine creatia se poate efectua prin metoda evolutiei de catre Brigada de Arhitecti Universali Atei!

Sau poate nu crezi ca Marii arhitecti care creaza si azi universul pot fi atei si ca neaparat trebuie sa creada in existenta unei tufe care arde ...cu o inteligenta atat de mare incat scrie carti unor analfabeti primitivi cand putea la fel de bine sa proiecteze si filme !

Nu mai faceti legaturi absurde intre Asociatia Arhitexulor Creatori ai Universului ...si Dumnezeul vostru adica Dumnezeul vremurilor de acum ...adica Dracu ..ptr ca vedeti bine ca Dumnezeu si Legile lui sunt descoperite tot prin STINTA ...si nu prin fantezia voastra bolnava numita religie!

Cat despre tema evolutiei ...nu ma intereseaza tema intrucat ptr mine lucrurile atat de clar dovedite si incontestabile nu prezinta interes sa le dezbat asa cum nu dezbatem Astrofizica sau Biologia moleculara ... ptr ca sunt teme prea mari si largi ca sa le putem cuprinde nu intr-un forum.

In plus de asta ...acestea nereprezetand vre-un pericol pentru nimeni ci eventual o cale catre iluminare ...nu are rost sa ma mobilizez asa cum o fac impotriva Pericolului Religios!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Sept 03, 2009 7:47 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Sept 03, 2009 7:46 pm

Mda... E greu să spui că ti-e frică?
Pai ce rost are să pierd timpul cu tine dacă nici să aperi ceea ce crezi tu nu poți?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Sept 03, 2009 7:50 pm

Te rog intelege ca eu nu am nicio motivatie sa combat sau sa sustin stinta pentru ca asa cum vezi chiar acum cand navighezi pe internet si transmiti informatii cu viteza luminii caci vezi bine este ea singura destul de capabila sa se sustina singura!

In plus de asta eu combat doar Pericolul Fanatismului Religios ...si nu binecuvantarile stintei care ma coplesesc 24 de ore din 24!
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Sept 03, 2009 7:58 pm

Lord give me patience...

Pai atunci banuiesc ca nu am ce să caut aici, la Biblie esti slab, evoluție nu vrei să dezbați...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Sept 03, 2009 8:13 pm

Dragu meu ... pai tinand cont ca Biblia este o carte atat de jegoasa incat nici Isus nu o recomanda NIMANUI si NICIODATA ...nu vad ce e rau sa fi slab la Biblie?

Eu macar sunt tare la combatutul ei ...si vad ca la problemele ridicate de mine ...cat sunteti voi de "tari" in Biblie ..si tot nu sunteti capabili sa le raspundeti.

In rest cauta si tu pe altcineva cu care sa discuti problema evolutie - creatie ptr ca aruncand cu pietre in evolutie ... NICIODATA nu vei putea nici tu si nici alti dovedi faptul ca "creatia" (chiar daca ar exista cu adevarat) are legatura cu marea personificare a Nimicului ...adica Dumnezeu (se traduce cu Mister Nobody)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Sept 03, 2009 8:23 pm

Teo a scris:
Eu nu spun că (virgulă) creația este o știință, este o religie, eu nu trebuie să dau dovezi pt ea.
Dar de ce nu imi dai dovezi care să susțină evoluția?
In primul rand ptr ca evolutia deocamdata este cel mai dovedit adevar din lumea stintei ...iar creatia nu e o religie !
Cand o sa ne prezinti si tu niste dovezi directe ale creatiei ...adica resturile de la presa de noroi cu care s-au presat milioane de specii de insecte, animale sau plante !
Dar cum deocamdata nu aveti nicio dovada directa si credet ca ea poate fi dovedita prin scuipat aruncat catre religie ...va spun ca va lipseste cea mai mica urma de logica!

Si sti de ce?

Pentru ca si Evolutia poate fi considerata o credinta ...ba chiar si o religie ... deci nu e nevoie sa fie demonstrata ...iar faptul ca evolutia se poate dovedi direct si creatia NU (amandoua luate ca religii) iata de ce trebuie sa o accepti (evolutia) ...ca si ea este o religie ...dar bine sustinuta de dovezi ...pe cand "religia numita creatie" ramane mai departe goala de continut!
Adica ZERO !
Pricepi?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Lun Sept 07, 2009 7:25 am

mei Soimos

despre moarte, ce spune evolutia?

ca despre viata, vedem....
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Lun Sept 07, 2009 9:41 am

Nu mulți evoluționisti accepta ideea ca Evolutia este o religie.
Este nevoie de credința pt a crede in evoluție, Categoric. Cu 0 dovezi numai prin credința.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Lun Sept 07, 2009 7:49 pm

Teo a scris:
Nu mulți evoluționisti accepta ideea ca Evolutia este o religie.
Este nevoie de credința pt a crede in evoluție, Categoric. Cu 0 dovezi numai prin credința.
Astai avantajul atunci cand CREZI ! ...nu trebuie sa dovedesti nimic si chiar esti crezut!

Uite eu de multa vreme cred ca animalele au suflet ...si pot sa iti dau linkuri cu documentatie stintifica serioasa pe aceasta tema ...si astfel CRED ca Dumnezeu a trimis pe Fiul Sau ca sa salveze si mantuiasca sufletele porcilor (caci si ei au suflet si e pacat sa se piarda) si astfel propun ca voi religiosii sa intemeiati o religie pentru porci ...o religie in care Fiul Scroafei cea virgina isi da viata cu placere ca sa salveze sufletele porcilor ?

Ce zici nu e buna ideea? ...e vorba de credinta ...si credinta e libera si nici nu trebuie dovedita desi o pot dovedi cu un citat din Biblie:

"Eu sunt de vita (adica soi bun) caci Tatal meu e Vierul!"
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Sept 08, 2009 5:05 am

tu dovedesti prin "dovezile" care-ti sunt neadevarate?

hmmm, ciudat om mai esti!

probabil nu ai altceva de facut.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Vin Sept 11, 2009 9:47 pm

nelu a scris:
tu dovedesti prin "dovezile" care-ti sunt neadevarate?
Pai religia pe ce fel de dovezi se bazeaza? ...nu tot pe "dovezi" din cer ...adica acolo unde nu le poate verifica nimeni?
Ia da o dovada stintifica a existentei lui Yahwe ?

Citat :

hmmm, ciudat om mai esti!
Mda ... asa e cand vezi doar paiul din ochii altora ...fara sa vezi barnele tale!

Citat :

probabil nu ai altceva de facut.
E adevarat ca sunt momente cand vreau sa ma relaxez ... ba chiar sa ma distrez ...mai ales pe seama naivitatii unora care sunt atat de aberati incat considera credinta drept stiinta!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Sam Sept 12, 2009 5:12 am

ei, uite ca ai aflat si tu ceva

credinta e dovada intelepciunii sau prostiei... depinde ce fel de credincios esti.

iar dovada ca Dumnezeu exista, o spunea-i chiar tu... ca El locuieste in om.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Sam Sept 12, 2009 9:20 am

nelu a scris:

credinta e dovada intelepciunii sau prostiei... depinde ce fel de credincios esti.

Asa este ...eu de exemplu cred doar lucrurile de mare notorietate descoperite si dovedite de stiinta ....pentru ca nu pot sti chiar i totul ... asta este o dovada de intelepciune!

Dar sa crezi in cai verzi pe pereti, in porci care zboara din floare in floare sau personaje absurde care locuiesc intr-un cer de care nimeni nu are habar unde este ...zau ca este o mare dovada de prostie!

Citat :

iar dovada ca Dumnezeu exista, o spunea-i chiar tu... ca El locuieste in om.
Si tu cam la ce crezi ca ma refer?
... pai cand eu pomenesc de "Dumnezeul din mine ma refer la viata" ...si nu la o tenie care creste in matele mele !

Pai ca sa am contact cu viata din mine am nevoie de preoti, religie sau biserica?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Sam Sept 12, 2009 5:46 pm

ca te consideri singur intelept, vedem si noi

apoi, viata din tine are nevoie de un pic bun simtz (ma refer la fazele urate care le afishezi)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Sam Sept 12, 2009 8:39 pm

Gresesti!
Nu ma cred inventatorul verzei si nici profet ...eu sunt doar un om care pune ceva pret pe atitudinea civica!

Si pentru ca imi place ordinea ...chiar si in logica ... dar si in viata cotidiana ...imi place sa ma comport CORECT ...adica atunci cand vad un rahat (nu Lockum) ptr mine este rahat si imi arat sincer scarba si dezgustul ptr o asemenea "vedenie" ...iar cand aud o muzica buna sau vad ceva frumos ...reactionez pe masura ...!

Ptr mine totul este la locul sau ...chiar si o religie care a confiscat ptr sine exprimarea in cele mai frumoase vorbe ...devine ptr mine, atunci cand FAPTELE o dovedesc ca aducatoare de moarte , suferinta saracie si mizerie in milioane si milioane de cazuri ...timp de 2000 de ani ...ceva mai abject decat un rahat scarbos ...si iata im manifest scarba fata de existenta sa nefasta !

Si cum as putea fo altfel daca si astazi aceeasi religie trimite la moarte bieti copii cu sanse de viata doar ptr ca Biblia interzice anumiote practici medicale care ar putea salva viata bietului copil nevinovat (de faptul ca are parinti atat de prosti)

De boul ala renumit Johnny Travolta ...actorul ala de a Hollywood ...idiotul ala care si-a lasat copilul sa moara ca religia ii interzicea tratamentele medicale ...ati auzit!

Ce ar fi sa deschidem un topic pe asemenea subiecte?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Sept 12, 2009 9:54 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Sam Sept 12, 2009 9:36 pm

Si eu as putea sa spun ce sentimente am față de tine si de hipocriziile pe care le spui, dar nu fac asta, pt ca aici ar trebui sa fie dezbateri civilizade, nu injuraturi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Sam Sept 12, 2009 9:46 pm

Felicitari Teo!

Asa vreau si eu ...dar cum in loc de argumente care sa dovedeasca "on topic" ca tocmai Yahwe a facut toata creatia .... si nu Marele Creator Fliyng Spagetty Monster (asa cum cred eu) ...primesc numai caracterizari referitoare la persoana mea ...si culmea caracterizari bazate nu pe Stinta ci tot pe Credinta ...zau ca sunt si eu deja exasperat ...si incerc sa le arat ca la caracterizari si "tamaieri" ...ma pricep si eu!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   

Sus In jos

Dovezi pt Evoluție
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 11Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Evolutie sau Creatie-
Mergi direct la: