Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Dovezi pt Evoluție

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Teo
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mier Oct 21, 2009 11:41 am

What???

Acum ne luam si de felul cum vorbim? Vrei sa ma apuc sa puricesc toate mesajele tale ca sa vad ce greseli ai facut?

Si daca vezi bine, a doua definitie a "ROMÂNEȘTE" este "În limba română".
Eu am spus: Vorbesc ROMANESTE. Adica Vorbesc in limba româna...

Dar de ce deviezi de la subiect? Vorbim despre dovezi pt evolutie...
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/underground94teo
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mier Oct 21, 2009 8:00 pm

Teo a scris:
What???

Acum ne luam si de felul cum vorbim? Vrei sa ma apuc sa puricesc toate mesajele tale ca sa vad ce greseli ai facut?

Si daca vezi bine, a doua definitie a "ROMÂNEȘTE" este "În limba română".
Eu am spus: Vorbesc ROMANESTE. Adica Vorbesc in limba româna...

Dar de ce deviezi de la subiect? Vorbim despre dovezi pt evolutie...
Pentru ca am avut impresia ca te legi de aceasta exprimare a mea.

Daca nu era asa ... trebuia sa nu te opresti la ea.
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Oct 22, 2009 11:41 am

Oh... Scuze...

Cand am spus ca e greu sa te exprimi in romană nu m-am referit la tine, m-am referit la limba româna in general. Daca sti germana iti dai seama ca sunt unele lucruri pe care le poti spune in germana si in romana nu prea...
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/underground94teo
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Oct 22, 2009 12:48 pm

Teo a scris:
Oh... Scuze...

Cand am spus ca e greu sa te exprimi in romană nu m-am referit la tine, m-am referit la limba româna in general. Daca sti germana iti dai seama ca sunt unele lucruri pe care le poti spune in germana si in romana nu prea...

... asa este dar asta nu inseamna ca limba romana e dificila ci germana extrem de grea.
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 214
Data de inscriere : 09/02/2010

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Vin Feb 12, 2010 1:05 pm

Soimos, cum iti inchipui tu punctul initial a Creatiei universului? Mergand dincolo de acest punct, cam cum "vezi" ceea ce era? Vezi ca aceasta creatie sa aiba o finalitate sau este pur si simplu o intamplare ca este asa cum este?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Vin Feb 12, 2010 6:38 pm

Zian a scris:
Soimos, cum iti inchipui tu punctul initial a Creatiei universului? Mergand dincolo de acest punct, cam cum "vezi" ceea ce era? Vezi ca aceasta creatie sa aiba o finalitate sau este pur si simplu o intamplare ca este asa cum este?

La tema asta nu merge ca la religie cu ceea ce cred eu pentru ca spre deosebire de religie stinta este o "credinta" dovedita (pana la un punct) de la acel punct incep ipotezele ...adica ramanem la o alta forma a credintei.

Daca esti cu adevarat interesat sa afli ce a fost inainte ...uite aici o prezentare pe scurt:
http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang

Atentie! articolul este in engleza pentru ca in limba romana Wikipedia a ramas la stadiul de manele si rugaciuni !

Cat despre intrebarea daca totul este intamplare si nu dupa un plan ...eu cred ca totul este un plan!
...dar asta nu are legatura nici cu Yahwe ucigasul de copii al evreilor, si nici cu Diavolul botezat de crestini ca Dumnezeu, ci cu stiinta care ne invata Legile Lui. ... pentru ca nu-i asa Yahwele religiei mozaice este si azi Dumnezeul acelei religii ...si in aceasta calitate nu are nici azi un fiu inainte de toti vecii ....desi sunt zvonuri (Isaia 14, 12) ca a existat odata unul razvratit si alungat ca diavol pe pamant (vezi Apocalipsa 12.12)dar nici aici nu a stat prea mult ca a ajuns Seful cheilor Iadului ...vezi Apocalipsa 1.18

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Feb 12, 2010 8:17 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Vin Feb 12, 2010 7:24 pm

demn de mila.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Vin Feb 12, 2010 8:14 pm

Asa-i nelule ca adevarul aruncat verde in fata va arde mai rau ca vitriolul?

Noi astia pamantenii care nu traim cu chelia in nirvana ca tine ... macar intelegem ce scrie in Biblie si din ea am citat!

Apropo... chiar atat de departe esti incat nu poti lega si tu o propozitie ca raspuns ca sa ne bucuri si pe noi de inalta intelepciune a preasfintiei tale?
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 20/02/2010

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Dum Feb 21, 2010 12:31 pm

Principalul motiv științific pentru care nu există nici o dovadă pentru evoluție, fie în trecut fie în prezent (cu excepția imaginației creatoare a oamenilor de știință evoluționiști) este pentru că una dintre legile fundamentale ale naturii o împiedică. Legea creșterii entropiei - de asemenea cunoscută ca a doua lege a termodinamicii - stipulează faptul că toate sistemele din lumea reală au tendința de a se merge spre dezorganizare și complexitate scăzută. Această lege a entropiei este, după orice standard, una dintre cele mai bine dovedite, universal, legi ale naturii. Ea se aplică nu doar în sistemele fizice și chimice, ci de asemenea în sistemele biologice și geologice - de fapt, în toate sistemele, fără excepție.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Dum Feb 21, 2010 1:58 pm

buburuza a scris:
Principalul motiv științific pentru care nu există nici o dovadă pentru evoluție, fie în trecut fie în prezent (cu excepția imaginației creatoare a oamenilor de știință evoluționiști) este pentru că una dintre legile fundamentale ale naturii o împiedică. Legea creșterii entropiei - de asemenea cunoscută ca a doua lege a termodinamicii - stipulează faptul că toate sistemele din lumea reală au tendința de a se merge spre dezorganizare și complexitate scăzută. Această lege a entropiei este, după orice standard, una dintre cele mai bine dovedite, universal, legi ale naturii. Ea se aplică nu doar în sistemele fizice și chimice, ci de asemenea în sistemele biologice și geologice - de fapt, în toate sistemele, fără excepție.
Este o demonstratie buna contra evolutiei, dar "prinde" doar la cei ce au invatat fizica din talk show-urile de la Tv sau de pe forumurile crestine, la ceilalti, care-si mai amintesc cate ceva din fizica invatata in liceu, nu tine!
Legea a doua a termodinamicii este valabila doar pentru sisteme inchise!!! Un organism (sistem viu) este prin definitie un sistem deschis!
Tot asa cum ai facut tu demonstratia, pot si eu sa-ti demonstrez ca 1 = -1, incalcand domeniul de definitie al radicalilor!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Dum Feb 21, 2010 2:06 pm

Draga buburuzule.
Daca colegul Apopii s-a pus sa iti raspunda cu argumente din termodinamica eu imi permit sa te intreb despre religie ca doar despre ea discutam si ca atare as dori sa imi spui care este legea Termodinamica care dovedeste ca Yahwe (cel fara copii in religia sa naturala in care este slavit si astazi prin sinagogi) a tradat religia mozaica si a evadat din sinagoga fugind la Biserica adica la religia crestina ... unde a avut voie sa procreeze un fiu?
Daca nu ..dupa care lege Termodinamica poti sa fi in prezent tata intr-o religie si sa nu ai copii intr-o alta religie?

Sau crezi ca daca crestinii au furat scripturile evreilor si le-au intregit cu niste minciuni care incalca si batjocoresc legile date de Yahwe, au putut acesti crestini sa-l fure si pe Dumnezeul mozaicilor din ceruri... (pentru ca esti de acord cu mine ca Dumnezeul crestin nu a inspirat nicio scriptura, motiv ptr care crestinii au furat scripturile mozaicilor.)

Te-as ruga sa raspunzi la aceste intrebari ....si invata ca nu sustii cu nimic religia ... combatand stiinta cu "argumente stintifice"
Daca vrei sa iti sustii religia, fa o te rog tot cu argumente stintifice, asa cum procedezi la combatere, si te rog raspunde cu legile doveditoare din repertoriul stiintei (termodinamica ca vad ca la asta te pricepi) cele pe care te-am intrebat mai sus.

Nu de alta dar accepta ca este corect sa judeci si masori cu aceasi unitate de masura daca vrei sa cantaresti corect, si cum nu te banuiesc de rea credinta, cred ca esti interesat sa fi corect.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Localizare : ardeal
Puncte : 884

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Lun Feb 22, 2010 7:56 am

mei Soimos, care e diferenta dintre evolutie si creatie?
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

Localizare : .........
Puncte : 146

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Lun Feb 22, 2010 8:27 am

[quote="Apopii"]

susții cu tărie,că evoluția este oricum un fapt, și că conflictul este rezolvat avînd în vedere că pămîntul este un "sistem deschis", energia solară fiind capabilă să susțină evoluția pe parcursul erelor geologice, în ciuda tendinței naturale a tuturor sistemelor de a se deteriora către dezorganizare. În acest fel, un entomolog evoluționist a respins impresionanta carte recentă a lui W.A. Dembski, Design-ul inteligent. Acest om de știință apără ceea ce el numește "capacitatea proceselor naturale de a crește complexitatea" punînd în vedere ceea ce el numește un "defect" în "argumentația împotriva evoluției bazată pe cea de a doua lege a termodinamicii". Și care este acest defect?

"Deși cantitatea generală de dezordine într-un sistem închis nu poate scădea, ordinea locală înăuntrul unui sistem deschis poate crește chiar și fără acțiunea unui agent inteligent." [6]
Acest răspuns naiv la legea entropiei este tipic disimulării evoluționiste. Dacă este adevărat că ordinea locală poate crește într-un sistem deschis dacă anumite condiții sunt îndeplinite, realitatea este că evoluția nu îndeplinește aceste condiții. Doar afirmînd că pămîntul este "deschis față de energia solară" nu spune nimic despre cum această căldură solară brută este convertită în creșterea complexității în orice sistem, deschis sau închis.
Realitatea este că cea mai cunoscută și fundamentală ecuație a termodinamicii spune că influxul de căldură într-un sistem deschis va crește entropia în acel sistem, nu o va scădea. Toate cazurile cunoscute de scădere a entropiei (adică de creștere a organizării) în sisteme deschise implică un program de dirijare de vreun fel și unul sau mai multe mecanisme de conversie a energiei.
Evoluția nu posedă nici unul din aceste lucruri. Mutațiile nu sunt mecanisme "organizatoare", ci dezorganizatoare (în acord cu a doua lege). Ele sunt, în mod comun, dăunătoare, cîteodată neutre, niciodată benefice (cel puțin în cazul mutațiilor observate). Selecția naturală nu poate genera ordine, ci poate doar "tria" mutațiile dezorganizatoare care îi sunt prezentate, prin urmare conservînd ordinea existentă, dar niciodată generînd ordine nouă. În principiu, de-abia se poate concepe că evoluția ar putea avea loc în sisteme deschise, în ciuda tendinței tuturor sistemelor de a se dezintegra mai devreme sau mai tîrziu. Dar nimeni, încă, nu a putut să arate că ea are, într-adevăr, capacitatea de a depăși această tendință universală, și acesta este principalul motiv pentru care nu există încă nici o dovadă bona fide a evoluției, în trecut sau în prezent.
Din declarațiile evoluționiștilor înșiși, în consecință, am învățat că nu există nici o dovadă științifică pentru adevărata evoluție. Singura dovadă observabilă este aceea a unor schimbări foarte limitate orizontal (sau retrograde) înăuntrul unor limite stricte. Evoluția nu a avut loc niciodată în trecut, nu are loc în prezent, și nu ar putea avea loc niciodată.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Lun Feb 22, 2010 9:48 am

nelu a scris:
Evolutie este atunci cand iti folosesti mintea ca sa progresezi !

Creatie este atunci cand ai mintea ca lutul ... adica nu poti sa bagi nimic in util in ea ...si apoi daca nu stii nimic, este mai usor sa crezi totul!

Apropo ... tu cunosti vre-un om creat?

Nu de alta dar eu nu am intalnit decat oameni nascuti ...sau cu alte cuvinte CREATIA NU EXISTA!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Lun Feb 22, 2010 9:56 am

buburuza a scris:

Realitatea este că cea mai cunoscută și fundamentală ecuație a termodinamicii spune că influxul de căldură într-un sistem deschis va crește entropia în acel sistem, nu o va scădea. .
Si ce te face pe tine sa crezi ca teoriile pe care le expui vor dovedi ca e vorba de Dumnezeul in care crezi tu ...si nu de Dumnezeul Allah.

Cred ca nu ai uitat ca Dumnezeul crestin are copii iar Allah nu are copii ...deci e clar ca atunci cand rostesti cuvantul Dumnezeu sau Allah nu este vorba de una si aceasi persoana ...deci teoriile tale pe care "dumnezeu" vor sa il apere?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Lun Feb 22, 2010 1:33 pm

Soimos a scris:
nelu a scris:

Apropo ... tu cunosti vre-un om creat?

da, cel nascut din Dumnezeu.

Ultima editare efectuata de catre nelu in Lun Feb 22, 2010 1:41 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Lun Feb 22, 2010 1:38 pm

Doamne feri !
Sa inteleg ca dumnezeu naste oamenii ?
Unde sunt astia ...in cer la dreapta tatalui?

Sau dumnezeu doar pompeaza femeile ca El sa aibe placerea, si ele chinul si responsabilitatile care decurg din fapta?

Sa nu-mi zici cumva ca actioneaza atat de porceste ...ca zau ca n-as vedea nicio diferenta intre el si Dracu!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Lun Feb 22, 2010 5:20 pm

asta te depaseste, inteleg!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Lun Feb 22, 2010 5:24 pm

Ca de obicei crezi cam hai hui!

Deci esti si tu de acord ca oamenii (copii) nu se creeaza ?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Lun Feb 22, 2010 8:35 pm

ofcors
Sus In jos
amanda
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 41
Localizare : georgia,SUA
Puncte : 42
Data de inscriere : 22/12/2009

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Feb 23, 2010 7:42 am

.
Citat :
Evoluția nu a avut loc niciodată în trecut, nu are loc în prezent, și nu ar putea avea loc niciodată.
"magna cum laude","with great honor","with highest praise", from me insa tine in minte un lucru tot timpul cat vei scrie pe acest forum:cu mici exceptii pe ici pe colo te adresezi doar scursurii.Ca sa te convingi citeste cu putin in urma,mie mi a luat a zi sa ma conving da asta,te pup.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Feb 23, 2010 7:57 am

amanda a scris:
.
Citat :
Evoluția nu a avut loc niciodată în trecut, nu are loc în prezent, și nu ar putea avea loc niciodată.
"magna cum laude","with great honor","with highest
In lumea celor saracii cu duhul ...asa este cum zici!
Noroc ca in lumea reala cei care sustin evolutionismul, adica cei care pun pret mai mare pe stiinta decat pe credinta a proasta, sau altfel zis, oamenii normali, conduc omenirea, desi fanatacii religiosi, adica aberatii, se straduiesc din greu sa o franeze sau sa o distruga.
Citat :

insa tine in minte un lucru tot timpul cat vei scrie pe acest forum:cu mici exceptii pe ici pe colo te adresezi doar scursurii.
Adica unor oamenii care traisc si se ghideaza in viata folosind ratiunea si constiinta, si care vad ca cuvintele frumoase despre Dumnezeu sunt doar niste minciuni pentru ca in viata reala ele sunt insotite de 2000 de ani incoace de milioane de crime si mizerie.
Citat :

Ca sa te convingi citeste cu putin in urma,mie mi a luat a zi sa ma conving da asta,te pup.
Nu-l pune sa faca asta pentru ca s-ar putea sa i se deschida mintea si ,vorba lui Hiperion, pana si reprezentantul lui Dumnezeu pe pamant adica Papa, atunci cand a primit un glont in coor (tot de la un fanatic religios) nu a fost internat in cer sa-l ajute Dumnezeu ci tot la spital unde sa-l ajute medicii cu tehnologii bazate pe stiinta (adica ptr voi ... diablolice) si zau ca o asemenea realitate il poate trezi pe (deocamdata inconstientul) tau amic la realitate adica la ADEVAR!
Sau sa iti mai dau trimiterea din DEX care iti explica ceea ce este Adevarul?
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Feb 23, 2010 9:00 am

amanda a scris:
.
Citat :
"magna cum laude","with great honor","with highest praise", from me insa tine in minte un lucru tot timpul cat vei scrie pe acest forum:cu mici exceptii pe ici pe colo te adresezi doar scursurii.Ca sa te convingi citeste cu putin in urma,mie mi a luat a zi sa ma conving da asta,te pup.

Am observat din declarațiile unor savanți evoluționiști de marcă faptul că nici o adevărată evoluție verticală a unui organism către un altul mai complex nu a fost observată, în întreaga istorie a umanității.
Alte declarații asemănătoare ale evoluționiștilor recunosc faptul că nici un exemplu de asemenea tranziții evolutive nu a fost încă documentat în miliardele de rămășițe fosile din presupusele ere geologice din trecut.
De fapt, aceste dovezi negative împotriva evoluției reprezintă, în același timp, puternice dovezi pozitive ale creației. Ele sunt, de fapt, predicții specifice bazate pe modelul creaționist al originilor.
Creaționiștii, în mod evident, ar prezice goluri omniprezente între genurile de creaturi, cu multe variații capabile de a apare înăuntrul fiecărui gen, pentru a permite fiecărei specii să facă față schimbărilor de mediu fără a dispare. Creaționiștii ar anticipa, de asemenea, că orice "schimbare verticală" în complexitatea organizată ar fi retrogradă, din moment ce Creatorul (prin definiție) ar crea lucrurile "bune foarte". Astfel, argumentele și dovezile împotriva evoluției sunt, în același timp, dovezi pozitive pentru creație.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Feb 23, 2010 12:52 pm

buburuza a scris:

Am observat din declarațiile unor savanți evoluționiști de marcă faptul că nici o adevărată evoluție verticală a unui organism către un altul mai complex nu a fost observată, în întreaga istorie a umanității. 
[size=9]Alte declarații asemănătoare ale evoluționiștilor recunosc faptul că nici un exemplu de asemenea tranziții evolutive nu a fost încă documentat în miliardele de rămășițe fosile din presupusele ere geologice din trecut.
De fapt, aceste dovezi negative împotriva evoluției reprezintă, în același timp, puternice dovezi pozitive ale creației. Ele sunt, de fapt, predicții specifice bazate pe modelul creaționist al originilor.
Creaționiștii, în mod evident, ar prezice goluri omniprezente între genurile de creaturi, cu multe variații capabile de a apare înăuntrul fiecărui gen, pentru a permite fiecărei specii să facă față schimbărilor de mediu fără a dispare. Creaționiștii ar anticipa, de asemenea, că orice "schimbare verticală" în complexitatea organizată ar fi retrogradă, din moment ce Creatorul (prin definiție) ar crea lucrurile "bune foarte". Astfel, argumentele și dovezile împotriva evoluției sunt, în același timp, dovezi pozitive pentru creație.

Daca tu citesti doar dovezi crestine despre creatie si impotriva evolutiei Smile e normal sa ajungi la astfel de concluzii... Religia crestina s-a opus intotdeauna evolutiei si progresului, daca oamenii nu ar fi luptat sa scape de sub imperiul sau distructiv, inca am mai fi trait in conditiile evului mediu, sustinand ca orice progres este lucrarea Satanei!
Spuneai ca nimeni n-a observat evolutie... hmmm, poate nimeni din cei ce n-au vrut s-o observe... 
Evolutia o poti observa pretutindeni, dar trebuie sa mai ai si mintea treaza ca s-o poti vedea! Pana si un banal virus care produce gripa evolueaza de la un an la altul si se adapteaza sau se transforma in alte tipuri de virusi! Sau dumnezeul vostru a creat SIDA, gripa aviara, porcina, etc.?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Feb 23, 2010 2:43 pm

buburuza a scris:

Cum adica ?
Vrei sa zici ca la gradina zoologica in cusca cu tarcul maimutelor nu s-a nascut nici un om?
Pai sa sti ca atunci nu exista nicio evolutie!
Citat :

Alte declarații asemănătoare ale evoluționiștilor recunosc faptul că nici un exemplu de asemenea tranziții evolutive nu a fost încă documentat în miliardele de rămășițe fosile din presupusele ere geologice din trecut.

Despre ce ere geologice vorbesti daca Creatorul s-a nascut acum 6000 de ani ?
Ai auzit tu cumva ca Yahwe sa fi existat in erele geologice?
Sau te pomenesti ca au gasit o fosila cu stramosii Lui?

[quote}
De fapt, aceste dovezi negative împotriva evoluției reprezintă, în același timp, puternice dovezi pozitive ale creației.
[/quote]
Fara indoiala!
Chiar fosilele dumnezeilor analizate de paleontologii cei mai renumiti dovedesc existenta creatiei!
Problema care se pune este ...cine e acel creator ... o fi cumva Dracu?
Daca nu prin ce dovezi stintifice se poate adeveri ca acel creator era Dumnezeul mozaicilor (adica Dumnezeul fara fii) sau Dumnezeul crestinilor (adica "dumnezeul" cu un fiu)
Eu cred totusi ca acel Creator despre care vorbiti este "Fliyng Spaghetty Monster" desi toate dovezile stintifice ne directioneaza catre Marele Big-Bang!
Citat :

Ele sunt, de fapt, predicții specifice bazate pe modelul creaționist al originilor.
Predictii????
Pai cum asa ...a proasta?
Fara nicio baza stintifica?

Pai asa pot face si eu ...ba chiar inspirat de singurul Dumnezeu (Marele Creator al Universului) pe nume Fliyng Spaghetty Monster!
Daca nu crezi cauta pe Google sau vezi in Wikipedia exact PREDICTIILE care se refera la El!

Citat :

[size=9]Creaționiștii, în mod evident, ar prezice goluri omniprezente între genurile de creaturi

Ma tot gandesc cum pot face "predictii" niste inculti care nici atat nu stiu ca ceea ce este trecut in Geneza
este "imprumutat" din filozofia populara a Greciei Antice !
Oare Platon, Socrate si altii dupa care Prezicator s-au luat ?

Citat :

Creaționiștii ar anticipa, de asemenea, că orice "schimbare verticală" în complexitatea organizată ar fi retrogradă,
Care prezicatori ...Mama Omida sau Tata Benga?

Nu de alta dar astia sunt atat de afoni incat nu au observat ca in Lege (adica in Deuteronom) Dumnezeu prezice APARITIA CRESTINISMULUI ... si ii indemna pe cei care cred in EL sa ii ucida pe toti care fac minuni sau prezic in numele sau !!!!

Deci noi pe cine sa ascultam?
Pe prezicatorii de care vorbesti tu ...sau de insusi DUMNEZEU si Legea data de el insusi?

Ia vezi acel text ca sa nu ai dubii ca as trombonii :
Capitolul 13

1. "De se va ridica în mijlocul tău prooroc sau văzător de vise și va
face înaintea ta semn și minune, (aici e vorba de Christos)
2. Și se va împlini semnul sau minunea aceea,(semnul este crucea, si sub semnul crucii Constantin a castigat lupta care a impus crestinismul in bisericile sale) de care ți-a grăit el,
și-ți va zice atunci: Să mergem după alți dumnezei, pe care tu nu-i știi
și să le slujim acelora, (adica sa urmam un "dumnezeu" nou cica adevarat pe nume Isus Hriostos)
3. Să nu asculți cuvintele proorocului aceluia sau ale acelui văzător
de vise, că prin aceasta vă ispitește Domnul Dumnezeul vostru, ca să afle
de iubiți pe Domnul Dumnezeul vostru din toată inima voastră și din tot
sufletul vostru.
Deci ati inteles ca asta este doar o capcana?

5.

Citat :

din moment ce Creatorul (prin definiție) ar crea lucrurile "bune foarte".

Daca totusi gasesti ca e foarte important ce zice Dumnezeu ...atunci retine citatul de mai sus ...si te rog retine si predictia-indemn aia din Apocalipsa 15.2 unde ti se cere sa parasesti in mare fuga biserica Romei (Marea Curva a Noului Babilon) ca altfel dai de dracu!

In speranta ca ma vei neglija pe mine DAR NU si cuvintele lui Dumnezeu ...te las sa meditezi asupa norocului pe care l-ai avut intrand pe acest forum unde poti invata sa te lepezi de minciuna si sa iti salvezi sufletul din mana celui care se autointituleaza Stapanul cheilor Mortii si ale Iadului ...(vezi Apicalipsa 1.18) numit pe numele sau diabolic Lucifer slavit in biserici sub nickul de Isus-Hristos!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Feb 23, 2010 9:02 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Feb 23, 2010 6:17 pm

Cu toate acestea, din cauza lipsei oricărei dovezi directe pentru evoluție, evoluționiștii își îndreaptă atenția din ce în ce mai mult către dovezi circumstanțiale dubioase, cum ar fi similitudini în ADN sau alte componente biochimice, în căutarea "dovezii" că evoluționismul ar fi un fapt științific. Un număr de evoluționiști au susținut chiar că ADN-ul însuși este în sine o dovadă, deoarece este comun tuturor organismelor. Mai des folosit este argumentul că structuri ADN similare în două organisme diferite dovedesc descendența evolutivă comună.
Nici unul dintre argumente nu este valid. Nu există nici un motiv pentru care Creatorul să nu poată sau să nu dorească să folosească același tip de cod genetic bazat pe ADN pentru toate formele de viață create de El. Aceasta reprezintă un argument pentru design-ul inteligent și pentru creație, iar nu pentru evoluție. Cel mai frecvent citat exemplu de acest fel este "similaritatea" dintre om și cimpanzeu, avînd în vedere că cimpanzeii au mai mult de 90% din ADN-ul lor în comun cu oamenii. Acest lucru nu este însă deloc surprinzător, avînd în vedere multele asemănări fiziologice dintre oameni și cimpanzei. De ce ar fi anormal ca ei să aibă structuri ADN similare, în comparație cu, să spunem, diferențele în ADN dintre oameni și păianjeni? [/size]
Similitudinile - fie ale ADN-ului, ale anatomiei, ale dezvoltării embrionare, sau de orice alt fel - sunt explicate mai bine în termenii unei creații de către un Designer comun decît în termenii unei relații evoluționare. Marile diferențe dintre organisme au o semnificație mai mare decît similitudinile, iar evoluționismul nu are nici o explicație pentru acestea dacă ele toate sunt presupuse a fi avut același strămoș. Cum ar putea apare, în primul rînd, aceste goluri imense între tipuri, prin orice proces natural? Aparentele mici diferențe între ADN-ul uman și cel al cimpanzeului produc în mod evident diferențe foarte mari în respectiva lor anatomie, inteligență etc. Similitudinile superficiale dintre toate maimuțele și ființele umane nu reprezintă nimic în comparație cu diferențele, în orice sens: practic sau observabil. Cu toate acestea, evoluționiștii, devenind din ce în ce mai nemulțumiți de refuzul arhivei fosilifere de a se constitui într-un martor al evoluției din cauza omniprezenței golurilor acolo unde ar trebui să fie forme tranziționale, au promovat recent ADN-ul și alte probe genetice ca dovezi ale evoluției. Totuși, acest demers este deseori inconsistent, nu doar cu arhiva fosiliferă, ci si cu morfologia comparativă a creaturilor. Comentînd pe marginea cîtorva dintre numeroasele anomalii din istoria geneticii, Dr. Roger Lewin rezumă astfel situația, așa cum am luat aminte și în partea I a acestei serii:

"Efectul general este că filogenetica moleculară nu este în nici un fel atît de cinstită și limpede pe cît credeau pionierii ei... Dinamica schimbării genomului are multe alte consecințe pentru filogenetica moleculară, inclusiv faptul că gene diferite dezvăluie lucruri diferite."

Lewin menționează doar cîteva contradicții tipice produse de acest tip de dovezi în relație cu mai tradiționalele "probe" darwiniste.
"Scorpia elefant, așezată de analiza tradițională la ordinul insectivorelor... este de fapt mult mai înrudită cu... adevăratul elefant. Vacile sunt mai aproape înrudite cu delfinii decît sunt cu caii. Ornitorincul... se află pe aceeași treaptă evolutivă cu cangurii și urșii koala."
Există multe alte comparații și mai bizare produse de această abordare. Abundența așa-numitului "ADN rezidual" în codul genetic a fost oferit de asemenea ca un tip special de dovadă pentru evoluție, în special acele gene care, cred ei, au suferit mutații, uneori numite "pseudogene"3. Cu toate acestea, astăzi se acumulează dovezi care arată că aceste gene, presupuse a fi inutile, îndeplinesc de fapt funcții utile.

"Au fost deja descoperite suficiente gene pentru a arăta că ceea ce s-a crezut odată a fi gunoi este cu siguranță transmis în cod științific".
Este deci greșit a decide că ADN-ul rezidual, chiar și așa-numitele "pseudogene", nu au nici o funcție. Aceasta este doar o recunoaștere a ignoranței și un obiect al cercetării fructuoase. Precum așa-numitele "organe vestigiale" ale omului, odată considerate ca dovezi ale evoluției, sunt astăzi cunoscute ca avînd funcții specifice, și ADN-ul rezidual și pseudogenele sunt foarte probabil folositoare în mod specific organismului, chiar dacă acele funcții au fost sau nu descoperite încă de oamenii de știință.
În cel mai bun caz, acest tip de dovezi este strict circumstanțial și poate fi explicat la fel de bine în termenii unei creații primordiale suplimentată în unele cazuri de o deteriorare ulterioară, așa cum ne și așteptam conform modelului creaționist.
Adevărata problemă este, așa cum s-a amintit anterior, dacă există vreo dovadă observabilă a faptului că evoluția are loc acum sau a avut vreodată loc în trecut. Așa cum am văzut, chiar și evoluționiștii sunt nevoiți să recunoscă faptul că acest tip de dovadă științifică reală pentru evoluție nu există.
O bună întrebare este: De ce toate schimbările observabile sunt orizontale și minore (așa-numita microevoluție) sau regresive către deterioare și extincție? Răspunsul pare a fi de găsit în legile universal aplicabile ale științei termodinamicii.

Ultima editare efectuata de catre buburuza in Mar Feb 23, 2010 8:05 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Feb 23, 2010 6:38 pm

Evoluția influențează toate aspectele legate de forma și comportamentul organismelor. Ca urmare a selecției naturale, au loc acele adaptări comportamentale și fizice prin care indivizii își optimizează capacitatea de a găsi hrana, de a evita prădătorii sau de a atrage parteneri. Organismele pot răspunde la selecție și cooperând între ele, un exemplu în acest sens fiind simbioza. Pe termen lung, evoluția generează noi specii prin scindarea populațiilor ancestrale în noi grupuri între care nu mai au loc încrucișări.

Aceste consecințe ale evoluției se împart în macroevoluție , evoluția care are loc la nivelul speciilor (au loc fenomene ca: speciație, extincție) și microevoluție, care constă în schimbări evolutive de mai mică amploare (cum ar fi adaptarea) care au loc în cadrul unei specii sau unei populații. În general, macroevoluția este considerată ca fiind un rezultat al unor perioade mai lungi de microevoluție. Astfel, diferența dintre micro- și macroevoluție nu este una fundamentală, fiind realizată de factorul timp. Totuși, în cadrul macroevoluției, trăsăturile speciei pot fi importante. 

Adaptarea 
Adaptarea constă în acele structuri sau forme de comportament care îmbunătățesc o anumita funcție, ceea ce favorizează supraviețuirea și reproducerea organismelor.  Aceasta se realizează printr-o serie continuă de schimbări minore ale trăsăturilor, schimbări aleatorii din care selecția naturală alege pe cele mai adecvate mediului. Prin acest proces fie se câștigă o caracteristică nouă, fie se pierde una ancestrală. Un exemplu care arată ambele tipuri de schimbări îl constituie adaptarea bacteriilor la antibiotice, când se produc modificări genetice ce măresc rezistența la antibiotice a acestora și aceasta fie schimbând ținta medicamentului, fie accelerând activitatea transportorilor care elimină substanța medicamentoasă din celulă. Un alt exemplu îl constituie modul cum bacteria Escherichia coli își dezvolta capacitatea de a utiliza acidul citric ca nutrient, lucru obsetrvat în experimentele de laborator sau modul cum Flavobacterium dezvoltă o noua enzimă care îi permite să se dezvolte și în mediul format de produsele secundare obținute la fabricarea nylon-ului sau modul cum bacteria Sphingobium, prezentă în sol, dezvoltă un întreg mecanism metabolic prin care degradează pentaclorofenolul, un pesticid de sinteză.

Co-evoluție 
Interacțiunea dintre organisme poate genera atât conflict, cât și cooperare. Când această interacțiune are loc între perechi de specii, cum ar fi agentul patogen și gazda, sau prădător și pradă, aceste specii pot dezvolta adaptări corespondente. Cu alte cuvinte, evoluția unei specii conduce la evoluție prin adaptare și pentru specia cealaltă, care la rândul ei generează reacții de adaptare pentru prima specie. Acest ciclu selecție-răspuns se numeste co-evoluție. Un exemplu îl constituie producția de tetrodotoxină la salamandra roșcată, Taricha granulosa, dar și cresterea rezistenței la această neurotoxină din partea prădătorului acesteia, "șarpele-jartieră".
Cooperare
Nu toate interacțiunile dintre specii constituie conflict. Au evoluat multe situații în care există un beneficiu reciproc. O astfel de cooperare există între plante și ciupercile din specia Mycorrhiza care cresc la rădăcina acestora și le ajută să absoarbă din sol substanțele nutritive. Pe de altă parte, plantele asigură acestor ciuperci zahăr, pe care îl obțin în urma fotosintezei.

Coaliția dintre organismele de aceeași specie a evoluat foarte mult. Un exemplu îl constituie socializarea întâlnita la insecte ca albinele, termitele, furnicile. Aici, insecte sterile asigură paza și hrana unui mic număr de organisme din cadrul coloniei, singurele capabile sa se reproducă. Un lucru similar se petrece la nivelul organismelor animalelor, unde celulele somatice coordoneaza creșterea celulelor germinale. Celulele somatice răspund la semnale specifice care le indică să crească, să se dezvolte sau să moară. Dacă celulele ignoră aceste semnale și se înmulțesc în mod neadecvat, cresterea lor necontrolată generează cancer.

Speciație 
Speciația este procesul prin care o specie se divide în una sau mai multe specii descendente. A fost observat și studiat atât în condiții de laborator, cât și în natură.[68] În cazul organismelor care se reproduc sexual, speciația poate fi cauzată de izolare repoductivă urmată de divergență genealogică.

Există patru mecanisme ale speciației:
speciație alopatrică: este cea mai răspândită. Apare la populațiile inițial izolate geografic, cum ar fi în cazurile de fragmentare a habitatului sau de migrație. În aceste condiții, selecția poate produce schimbări rapide, atât în aspectul, cât și în comportamentul organismelor.
speciație peripatrică
speciație parapatrică
speciație simpatrică

Doar cine nu vrea sau este prea imbrobodit de povestile copilaresti si evident naive ale religiei, nu poate sa vada evolutia!
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Feb 23, 2010 8:08 pm

Doctrina lui Darwin nu este altceva decât o țesatură de erori de logică
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Feb 23, 2010 8:18 pm

De-a lungul timpului, problema originii omului a generat discuții aprinse între evoluționiști și creaționiști. Conform corifeilor darwiniști, „homo sapiens” ar fi provenit dintr-o specie de maimuță printr-un proces de evoluție lentă, de câteva milioane de ani, trecând prin mai multe „verigi intermediare”, susținute de câteva „dovezi” paleontologice. La o analiză mai atentă s-a constatat că fosilele considerate „verigi lipsă” între maimuță și om erau ori false (încă în paleontologie persistă falsuri), ori greșit interpretate (cazul omului din Neanderthal, considerat inițial om-maimuță, dovedit a fi de fapt tot un „homo-sapiens”). Deși mulți evoluționiști au acceptat la ora actuală că nu dispunem de fosile autentice ale „oamenilor-maimuță”, dar speră să fie descoperite în viitor, vom arăta că avem motive întemeiate să nu le împărtășim speranța: cercetarea comparativă a numărului de cromozomi la om și maimuță contrazice teoria evoluționistă cu privire la originea ființei umane.
Din clasele liceale am reținut că la mamifere, animalele cu reproducere sexuată, numărul cromozomilor este par. Determinările arată că toate speciile de maimuțe au 48 de cromozomi, în timp ce omul are numai 46. Din cauza acestei discontinuități nu putea avea loc o evoluție continuă de la maimuță la om, deoarece nu poate exista nici o specie de mamifer cu 46,5 cromozomi (sau alt număr neîntreg) și nici măcar cu 47 de cromozomi. Există și autori, apărători ai ideilor evoluționiste, care susțin că transformarea maimuță-om s-ar fi realizat brusc, prin contopirea unor cromozomi ai maimuței. Lipsiți de cunoștințe solide referitoare la mutațiile genetice, ei „uită” că la mamifere nu este posibilă apariția unui individ viabil și fertil, care să prezinte o mutație atât de radicală. Alți susținători ai umanizării maimuței afirmă transformarea lentă (în milioane de ani) a mamiferului în om, concomitent cu transformarea cromozomială bruscă. Să mai risipim cerneala pentru a comenta o asemenea atitudine „științifică”?
Să presupunem totuși că, printr-o minune, o maimuță cu 48 de cromozomi ar fi dat naștere unui om cu 46 de cromozomi sau măcar unui semi-om cu 47 de cromozomi. Se ridică întrebarea: cu cine ar fi putut acesta să dea naștere la urmași? În nici un caz cu o maimuță: număr diferit de cromozomi i-ar face incompatibili. Ar fi fost, așadar, necesară o nouă intervenție miraculoasă. În același timp și loc trebuia să apară un alt individ de sex opus, prezentând aceeași mutație. Suntem nevoiți să împingem șirul minunilor cam departe! Și, întrucât evoluționiștii susțin că toate speciile de viețuitoare ar fi evoluat unele din altele, în marea diversitate a lumii vii ar trebui ca astfel de „miracole” să fie destul de frecvente. În ciuda timpului îndelungat de observații sistematice în domeniu, până acum nici un caz de acest gen nu s-a descoperit… Să mai căutăm ipoteticele „verigi intermediare”? Ar fi mai înțelept să renunțăm la erorile evoluționiste.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Feb 23, 2010 9:07 pm

buburuza a scris:

Haugh!
Asa este ... pentru ca asa ai hotarat tu ...si nimic altceva nu conteaza ...
Oricum ma bucur ca ma sustii in privinta creatiei si accepti ca lumea e creata de Singurul Creator care este ... Flying Spaghetti Monster si nu "dumnezeul" celor care l-au tradat a doua oara pe Isus Nazariteanul urmand religia dusmanilor sai ...adica crestinismul Romei ...care de fapt nici nu are Dumnezeu ...caci adevaratul Dumnezeu al evreilor (Yahwe) a ramas tot in religia Mozaica unde nu are fii nici pana azi, desi "dumnezeieste" doar de 6000 de ani!!!

Creatorul ...nu uitati ...este Flying Spaghetti Monster ...adica Dumnezeul care nu s-a patat ucigand copii si nici nu a dat oamenilor cea mai bicisnica si criminala religie din istoria civilizatiei umane!
Sper ca sustii creatia nu de pe pozitia de a apara aceasta Marea Curva a Romei !

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Feb 24, 2010 7:16 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mier Feb 24, 2010 6:00 am

buburuza a scris:
Ar fi mai înțelept să renunțăm la erorile evoluționiste.

Daca nici asta nu este evolutie... iar voi, crestinii, o negati si considerati intelept sa renuntati la ea... atunci ar trebui sa nu mai fiti ipocriti si sa traiti intr-un mod primitiv fara sa va mai folositi de inventiile si realizarile Satanei!
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 37
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mier Feb 24, 2010 7:26 am

buburuza a scris:

Dar macar trunchiul este adevarat chiar daca nicte frunze sau crengute sunt rupte.

Ma tot intreb, ce va face sa credeti ca daca combateti stiinta il aparati pe Dumnezeu?
Aveti cumva niscaiva dovezi stintifice care sa va sustina aceasta convingere?
Sau totul se bazeaza pe "predictie"?
Ce parere aveti despre citatul dat de sefu soimos in care vedeti ca Yahwe a prezis crestinismul, drept ptr care ii indeamna pe adevaratii credinciosii sa ii ucida pe crestini?
Oare "predictiile" lui Dumnezeu nu au valoare ?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mier Feb 24, 2010 9:23 am

livius a scris:

Ce parere aveti despre citatul dat de sefu soimos in care vedeti ca Yahwe a prezis crestinismul, drept ptr care ii indeamna pe adevaratii credinciosii sa ii ucida pe crestini?
Livius, Yahwe (dumnezeu) este un personaj cu caracter si apucaturi criminale, deci la ce-l putea duce mintea decat sa indemne la crima! Cei ce i-au pus in gura aceste cuvinte ( ma rog, pe niste foi de papirus) au inteles ca va apare o noua religie a raului si cum nu-i convenea concurenta a incercat sa-i inlature apeland la credinciosii sai, care erau credinciosi numai cu gura Smile si uite ce a iesit! Crestinismul este religia despre care vorbeste si Ioan teologul in a sa Apocalipsa si o numeste FIARA! Mai este alta religie care sa-si fi facut casa de inchinaciune la fiecare colt de strada? Sau care sa aiba ca semn distinctiv, semnul mortii (crucea) si care sa fie facuta cu mana dreapta incepand de la cap?
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mier Feb 24, 2010 1:46 pm

Pe vremea lui Darwin, cercetătorii nu știau ce fel sau ce cantitate de informații se află în celulă. Darwin a presupus că ar fi vorba de informații elementare – câteva instrucțiuni care să-i spună celulei cum să funcționeze.
Întrucât credea în simplitatea informațiilor celulare, el a venit cu o teorie numită „pangeneză”, teorie potrivit căreia niște modificări uriașe răsăreau din celule la întâmplare – lucru care s-a dovedit ulterior a fi complet fals.
Mai mult, după 150 de ani, se știe că informațiile din celulă sunt de-a dreptul uimitoare.
Mai întâi, să vedem ce tip de informații se află în nucleul unei celule. Avem acolo un limbaj genetic – înzestrat cu un alfabet digital din patru litere și chiar cu niște reguli gramaticale – mult superior oricărui limbaj de calculator conceput vreodată de om. Bill Gates, fondatorul Microsoft, declara că

„ADN-ul este asemenea unui program de calculator, dar mult, mult mai avansat decât orice software creat vreodată”
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Astazi la 6:26 am

Sus In jos

Dovezi pt Evoluție
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 11Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Evolutie sau Creatie-
Mergi direct la: