Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Dovezi pt Evoluție

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Mar 18, 2010 8:38 pm

buburuza a scris:
[size=21][i]Fiecare popor din istorie a avut o formă sau alta de norme sau legi. Toți au avut o percepție asupra binelui sau răului. Crimele, minciuna, hoția și imoralitatea sunt pretutindeni asociate cu răul. De unde am putea să avem acest simț al binelui și răului dacă nu de la un Dumnezeu Sfânt?
Ce prostie!
Pai cei care cred in omul Buda .. crezi ca sunt mai prosti ?
Notiunea de bine si rau este una care apartine de cultura, de ex daca un arab face pipi pe Dumnezeul tau si tu te stergi cu caricaturile profetului ...este bine sau este rau ?
Pentru mine nu e nici una nici alta.
Pana una alta omul este dotat cu ratiune si si-o folosind-o a putut inca de la inceputuri sa analizeze valoarea lucrurilor ...sau sa invete din experiente sale ...de ex crezi ca Dumnezeu l-a invatat sa se fereasca de foc ca acesta arde ?

Citat :

În ciuda a tot ce am prezentat mai sus, Adevarul ne spune că există și vor exista oameni vor refuza aceste argumente clare și de netăgăduit cu privire la Dumnezeu

Pai daca ar fi asa ...sa stii ca ar fi niste prosti !
Deocamdata prostii sunt cei care cred in existenta unui Dumnezeu ...fara nicio dovada ...si din pacate stinta cauta de 2000 de ani sa gaseasca dovezi ...si din pacate nu s-a gasit niciuna!

Citat :

”Adevarul arată de asemenea că oamenii nu au nici o scuză pentru necredința în Dumnezeu

Poate "adevarul" sarlatanilor de prin biserici si case de adunare a zeciuielii...adica un "adevar" nascut din minciuna dospit prin sarlatabie si impus de criminali prin milioane si milioane de crime ..evident ca toate aceste crime erau Dumnezeiesti ...pentru ca mantuirea venea prin Moarte!

Citat :

“În adevăr, însușirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veșnică și dumnezeirea Lui, se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiți cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El.
De carer facere a lumii vorbesti ...ca nici cel pe care-l numesti tu Dumnezeu nu a existat acum 7000 de ani ...ci a aparut dupa ce Moise s-a prins de smecheria lui Akenathon!

Citat :

Așa că nu se pot dezvinovăți”
Dar ce vina sa fie pentru un om sa nu creda in cel care a adus omenirii mai multe nenorociri decat insusi dracu personal ... (daca ar fi cumva altul decat el insusi)

Citat :

.Oamenii își justifică lipsa credinței în Dumnezeu pentru că nu ar fi “științific” sau pentru că “nu ar exista dovezi”.

Nu toti oamenii!
Eu imi justific necredinta prin faptul ca am descoperit in scriptura zeci de c itate si versete din care reiese ca "dumnezeul tau" este insusi dracu!

Citat :

Adevăratul motiv este că odată ce oamenii ar recunoaște că Dumnezeu există, ei ar trebui să recunoască și că există și o relație de responsabilitate față de Dumnezeu,

Iti dai seama ce responsabilitate trebuie sa ai in fata celui care recunoaste ca este Stapanul Iadului ..asa cum recunoaste Isus Hristos!

Citat :

Eu cred că ...

Ce crezi tu este egal cu 0!
In lumea aceasta se apreciaza doar ceea ce stii!
Din cauza asta si la seminariile de sarlatani ai bibliei ...nu intereseaza pe nimeni ce si cat crezi ...ci doar cat sti!

Citat :

. Dumnezeu există și toți știm la urma urmei că El există.
Evident ca exista ...dar sub identitatea lui Flying Spaghetty Monster cel care mantueste omenirea prin dealuri de paine, paduri de carnati si rauri de Coca-Cola ....ceea ce trebuie sa recunosti ca e o mantuire mult mai superioara decat mantuirea prin MOARTE!!!

Citat :

Simplul fapt că unele persoane promovează atât de agresiv necredința în existența lui Dumnezeu este de fapt un argument al existenței Sale.[

In lumea asta nici tu nu esti altceva decat un necredincios agresiv pentru ca refuzi sa il accepti si sa te inchini singurului Creator al Un iversului marelui mantuitor ...Flying Spaghetty Monster !
Pentru ca nu crezi ...te va bate si pe tine Flying !

Citat :

Cum știu eu că Dumnezeu există? Știu că Dumnezeu există pentru că vorbesc cu El în fiecare zi.
Pe la vre-un psihiatru ai mai fost?

[quote]
Nu Îi aud vocea efectiv, prin sunete, dar Îi simt prezența, Îi simt călăuzirea, Îi cunosc dragostea pentru mine,
Da de unde esti tu atat de sigur ca ceea ce simti tu nu este Dracu?
Pai poate te iubeste chiar Diavolul cel care vede cat de mult il ridici in slavi desi stii bine ca Yahwe nu si-a abandonat religia lui strabuna ...adica aia a lui Moise ...ca sa treaca de partea crestinilor?

Restul este gargara !
Miracolele pe care le-ai simtit tu sunt evident diabolice ...pentru ca dracu isi ajuta doar adoratorii !
Noi astia oamenii normali, cand avem nevoie de "minuni" ...noi mergem la medici. luam medicaminte ...si vedem ca Dumnezeul din noi ne ajuta NUMAI la spital ...spre deosebire de prostii care cred ca Dumnezeu este in biserica. ... si cred ca numai citind minciuni furate din religiilor altor popoare vine vindecatorul-mantuitor ...si daca il astepti la biserica si nu la spital unde STINTA e rege ... vine ...dar vine ...cu coasa!
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 20/02/2010

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Mar 18, 2010 8:44 pm

in afara de a jigni, ce mai sti!?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Mar 18, 2010 9:03 pm

Stiu sa argumentez toate adevarurile rostite de mine mai sus ...adica cele pe care le consideri tu jigniri!

Daca nu crezi asta ...te rog pune-ma la incercare!
Promit ca iti raspun la ele numai cu citate din Biblie!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Dum Mar 21, 2010 11:29 am

"Cintezoii confirmă teoria evoluționistă

O specie de cintezoi din Insulele Galapagos, păsări care l‑au inspirat pe celebrul naturalist britanic Charles Darwin să‑și postuleze teoria evoluționistă, oferă în prezent o prețioasă confirmare a acesteia, suferind o mutație evolutivă pentru a se adapta mai bine la mediul în care trăiesc.

Reprezentanții unei specii de cintezoi de mărime medie, botezați chiar cintezoii lui Darwin, au suferit o mutație evolutivă, dezvoltîndu‑și ciocuri de dimensiuni mai mici, pentru a face față în competiția pentru hrană intrării în lanțul trofic al habitatului din Galapagos a unui rival, un cintezoi de dimensiuni mai mari. "Modificarea dimensiunilor ciocului demonstrează că speciile care se află în competiție pentru hrană într‑un areal determinat pot trece prin modificări evolutive", a explicat biologul Peter Grant de la Princeton University, într‑un articol publicat ieri în revista Science

http://www.evenimentul.ro/articol/cintezoii-confirma-teoria-evolutionista.html 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Dum Mar 21, 2010 3:32 pm

nici bau bau nu poate sa dovedeasca asta
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Apr 27, 2010 10:18 am

http://www.filebox.ro/video/play_video.php?key=x64bjr08xlr6wbtt

accidentu asta a evoluat sau a fost creat?

tu ce zici, mei buburuzule!?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Apr 27, 2010 12:17 pm

totyo a scris:

tu ce zici, mei buburuzule!?

Vorbesti cu tine insuti, pardon, cu clona... Smile 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Apr 27, 2010 2:59 pm

cine vorbeste!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Joi Apr 29, 2010 10:34 am

Super interesant
Buburuzo asta e,Ei numesc Dumnezeul nostru Diavol,citandu-l pe Apopii care a prezentat pamantul, ca MAMA geea,GAia,tera etc,Poate avea mai multe denumiri.
Din fericire fara sa isi dea seama Soimos il recunoaste .Ca atare accepta ideea de xistenta alui Si ca atare exista, deci nu mai e cine zice el ca e......... Uite un exemplu"
Decat sa te agiti degeaba in tribuna, mai ales in
calitate de religioasa, mai bine ai INVATA si asculta de invataturile
lui Isus si nu de minciunile lui Pavel, adica a celor care l-u ucis pe
Isus, ca la vremea cand vei da coltul, pentru cei ca tine nu va exista
niciodata nicio mantuire prin Pavel si nicidecum prin batjocorirtea
Legilor lui Yahwe cele din Deuteronom ca doar nu crezi ca Dumnezeu s-a
scraintit la bibilica si a dat Legea ... ca peste alte doua secunde(mii
de ani pentru oameni) sa se kace pe legea data de El insusi doar de
dragul sarlatanului Pavel care nu ii era nimic!

ce poate sa te invete un om ca el care azi jigneste si nu recunoaste nici o invatatura, si maine te pune si te invata sa asculti de ceea ce cu o zi inainte s-a contrazis.
Beclean....... e spital mic,Poate Socola e mai indicat, acolo e si un centru de cercetare .
Oricum se vede ca e criza in Romania, Nu mai sunt bani de medicamente psihosomatice si se vede.

Mai vrei e plin in tot forumul de dat cu stangul in dreptul le poti numara cate sunt.Dar ia-ti liber vreo doua zile. Eu personal cred ca omenirea merge spre regres.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Vin Apr 30, 2010 4:51 am

Alin Soimosi a scris:
Eu personal cred ca omenirea merge spre regres.
De acord, omenirea si-a inceput regresul spiritual din momentul in care a renuntat la spiritualitatea reala pagana si a inceput sa creada in basmele populare evreiesti! Este hilar Smile e ca si cum evreii ar incepe sa creada in basmele populare romanesti si sa inceapa sa se inchine lui Harap Alb. Apoi sa mai aiba si pretentia ca au o religie adevarata si sa discute in amanunt toate cuvintele Harapului si a Zmeului, iar tu sa le explici in toate felurile ca sunt doar basme... iar ei sa te creada zmeu-ist pentru asta!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Mai 11, 2010 6:28 am

Despre "inceputurile" primilor oameni din specia Homo ne invata clar si Biblia dar in ziua de azi si stiinta ne dovedeste ca Biblia a avut dreptate caci vedem CLAR confirmat ca inceputul vine de la .... Maimuta Primordiala (unii ii zic Dumnezeu) ... adica cea care l-a facut pe om "dupa chipul si asemenarea sa" ...adica 98,5% maimuta primata

Deci iata cum Biblia recunoaste faptul ca omul se trage din maimuta ...si confirma realismul Evolutiei!

Se pare ca popii si credinciosii sunt prea blocati mental ca sa poata intelege ca insasi afirmatiile Biblice .... coroborate cu rezultatele cercetarorilor stintifice ... ne confirma Marele Adevar ...si anume ca omul se trage din maimuta!(poti sa-i zici si Dumnezeu)
Sus In jos
adrianb
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 26
Localizare : Cluj
Puncte : 26
Data de inscriere : 24/12/2010

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Vin Dec 24, 2010 9:29 am

Salutare,

Acesta este primul post al meu.. m-a intrigat putin topicul acesta. Nu am citit tot.. ca e prea lung, insa este vreme si pentru asta.

In primul rand vreau sa clarific faptul ca nu vreau sa convertesc pe nimeni in nici un fel.. vreau doar sa aduc argumente credintei mele si eventual dovezi stiintifice (intr-un fel sau altul). Mi-a placut sa fac polemica si sa discut despre credinta si stiinta de cand am inceput sa ma constientizez ca inainte de culcare nu recit o poezie ci ma rog.. deci la cine marog .. iar apoi de ce ma rog.

In fine.. sa incep idea prin faptul ca intr-o zi, dupa o discutie aprinsa cu un amic de al meu (care crede cu desavarsire in creatie) a incercat sa imi demonstreze cu un filmulet cat de atotputernic este D-zeu. Intr-adevar filmuletul este interesant deoarece incearca sa combine stiinta cu creatia. Insa sunt lagune in logica crestina.

Filmul (ma rog.. ceea ce am gasit eu pe youtube) este: http://www.youtube.com/watch?v=rCIyBxPBJXw cred ca este doar o parte din el aici, insa nu cred ca o sa aveti probleme sa gasiti restul partilor in cazul in care va intereseaza.

Domnul care gazduieste show-ul din film este un fel de misionar din credintele crestine pe care in jargon le spunem "pocaiti". Respectivul domn incearca sa ne demonstreze printr-o gramada de date stiintifice gen cat de mare e soarele sau alte planete sau stele din univers in comparatie cu pamantul, deci cat de atotputernic si mare este D-zeu care a creat tot.

Dupa vizionarea filmului i-am pus o singura intrebare amicului:
Se spune la un moment dat in film ca soarele sa ajunga pe pielea noastra ii trebuie 9minute ca sa parcurga distanta, adica se afla la 9min lumina distanta (se poate face calcului distantei prin 9min x 300.000km/h). Iar la un moment dat se zice ca s-a descoperit o stea undeva in univers la milioane de ani distanta; In conditiile in care pamantul a fost creat de D-zeu acum 6-7.000 ani in urma, cum reusim noi sa vedem acea stea?

Bineinteles ca nu a mai avut replica. Va las si pe voi sa meditati la intrebarea asta.. si daca biblia accepta timpul acesta de milioane de ani .. ne intrebam daca e posibil ca in imensitatea timpului sa nu se intample nimic aleator care sa duca la o evolutie intr-un fel sau altul.

Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Vin Dec 24, 2010 3:19 pm

In primul rand, bine ai venit pe forum!
In al doilea rand, imi pare bine sa observ ca esti o persoana care gandeste si care-si pune intrebari!
A crede inseamna a nu sti, iar atunci cand iti pui intrebari incepi sa gasesti si raspunsuri si ajungi sa stii si sa nu mai crezi in basmele antice transformate in religie de catre manipulatori!

Cu mii de ani inaintea crestinismului, oamenii stiau ca pamantul este rotund si cunosteau chiar si pozitia sa in cadrul sistemului solar, precum si miscarea de revolutie a altor planete. A trebuit sa vina crestinismul si sa ne spuna ca pamantul este plat ca o farfurie, iar cerul cu stelele se sprijina pe marginea sa!

Cu mii de ani inaintea crestinismului, oamenii stiau ca viata a aparut pe aceasta planeta, pe care o respectau numind-o Mama! A trebuit sa vina crestinismul si sa ne spuna ca oamenii au fost facuti din lut sau din coaste de catre ceva atotputernic, dar care nu stia nici macar ce-i aia lumina, dar totusi a facut-o fara sa stie ce face...

Evolutia tuturor fiintelor este un lucru cert, ca poate nu s-a produs chiar asa cum sustin oamenii de stiinta la ora actuala, asta nu este o problema, in timp se vor descoperi toate amanuntele care inca nu sunt perfect conturate.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Sam Dec 25, 2010 2:05 pm

adrianb a scris:

Se spune la un moment dat in film ca soarele sa ajunga pe pielea noastra ii trebuie 9minute ca sa parcurga distanta, adica se afla la 9min lumina distanta (se poate face calcului distantei prin 9min x 300.000km/h).

E bine ca iti pui aceste probleme si ca alegi sa te luminezi in loc sa orbecai asa cum fac alti in intuneric.

Totusi as dori sa rectific o greseala care ti- scapat in postare!
Viteza luminii este de cca 300 000 km pe secunda si nu pe ora!
Mai exact 299,792,458 metri/secunda
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Varsta : 55
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Sam Dec 25, 2010 4:02 pm

Si o alta rectificare.Distanta de la pamint la soare este de 8 minute lumina.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
adrianb
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Dec 28, 2010 3:02 pm

Scuze de gresala cu /h si nu /s ... o stiam .. doar ca mi-a scapat din rapiditate sau poate cu gandu la subiectu discutiei Wink
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Dec 28, 2010 3:21 pm

Nu-i asta o problema Smile Bine ai venit!
Sus In jos
adrianb
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Vin Ian 07, 2011 11:15 am

Se pare ca pana la urma usor, usor, coplesiti de atatea dovezi stiintifice Vaticanu incepe sa dea inapoi si sa recunoasca evolutia (bineinteles ca e face porte tot din "planul divin").

Am gasit articolul: http://news.yahoo.com/s/nm/20110106/ts_nm/us_pope_bigbang
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Vin Mar 25, 2011 1:38 am

Insasi biblia aduce dovezi clare pentru evolutie! Avand in vedere ca doar animalele nu sunt pudice... si nu au constiinta propriei lor goliciuni... si ca nici Adam si Eva nu o aveau inainte de a musca din fructul cunoasterii... inseamna ca Adam si Eva nu erau altceva decat niste maimute din care a evoluat omul prin intermediul cunoasterii si la insistentele sarpelui...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Vin Mar 25, 2011 5:45 am

Si asta este un adevarat harakiri ptr biserica care intelege sa discrimineze femeia pentru "pacatul evolutiei" ...asta desi ar trebui sa o considere macar loctiitor de Dumnezeu ...ptr ca fara evolutie nici religie si nici biserica nu exista ... asa cum vad la catelusa mea deosebit de inteligenta, care desi intelege foarte multe cuvinte ... nici de al naibii nu se lasa imbrobodita cu idiotenii despre un maimutoi urias cu puteri supranaturale.
Sus In jos
somios
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 12
Localizare : ici
Puncte : 20
Data de inscriere : 27/03/2011

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Dum Mar 27, 2011 6:41 am

"O femeie si-a facut harakiri in apartamentul ei

O femeie cu probleme psihice a incercat luni, 7 februarie, in jurul orei 11, sa-si puna capat zilei intr-un mod neobisnuit. Femeia, in varsta de 44 de ani, si-a infipt un cutit de bucatarie in piept, in timp ce se afla in apartamentul ei situat la etajul trei al unui imobil de pe strada Motorului din Baia Mare. Vecinii au sunat la 112 si un echipaj al SMURD a sosit la locul tragediei. Femeia a fost resuscitata de medicii si transportata apoi la Spitalul Judetean de Urgenta, unde a fost supusa unei interventii chirurgicale de urgenta pentru indepartarea lamei metalice. Din fericire pentru ea, lama cutitului nu i-a atins inima. Vecinii au confirmat faptul ca are probleme psihice, in urma cu cateva zile a intrat dezbracata intr-o biserica din Baia Mare. Cazul a fost preluat spre cercetare de o echipa de criminalisti din cadrul IJP Maramures."
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Dum Mar 27, 2011 1:00 pm

somios a scris:
Vecinii au confirmat faptul ca are probleme psihice, in urma cu cateva zile a intrat dezbracata intr-o biserica din Baia Mare.
Probabil Adam nu era nebun sau nu a fost ”facut” nebun de catre dumnezeu... ca doar l-a facut dupa chipul si asemanarea sa! Ca l-a facut maimuta este de inteles, pentru ca primul om a fost Homo Neanderthalensis, deci putem avea o idee despre cum aratau, posibilii extraterestri care au intervenit prin inginerie genetica in evolutia maimutelor, facand omul!

Acum, eu presupun ca n-au reusit sa faca omul chiar asa cum aratau ei si probabil nu l-au facut si la minte la fel cu ei... ca daca l-ar fi facut, n-ar mai fi dat atatia oameni dovada de un asemenea primitivism incat sa se inchine la personajele unui basm vechi precum cel al evreilor, dupa care a fost scrisa biblia!

Acum, ca personajele acestui basm sunt pur fictive sau au fost extraterestri, mai putin conteaza, conteaza doar absurditatea credintei in ele!

livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 37
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Vin Apr 15, 2011 4:37 pm

Cine cauta dovezi clare despre evolutie, le gaseste aici:

http://www.evolutionfaq.com/articles/five-proofs-evolution
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Vin Apr 15, 2011 5:38 pm

livius a scris:
Cine cauta dovezi clare despre evolutie, le gaseste aici:

http://www.evolutionfaq.com/articles/five-proofs-evolution

Evolutia, este demonstrata de stiinta, dar si foarte usor observabila, nu o pot intelege doar aceia ce au mintea legata, nu prin vrajitorie, ci prin manipulare religioasa!

A crede ca lumea are o vechime de doar 6000 de ani, ca asa scrie la beblie sau ca omul a fost facut asa prin Hocus Pocus din tarana Laughing este o dovada de infantilism!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Varsta : 26
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Iun 07, 2011 1:47 pm

Soimos a scris:
.si exact ca acestia ma intalnesc cu religia si o respect doar la Pasti la Craciun si la vre-o nunta botez
am o intrebare: tu ti-ai botezat copilul sau daca inca nu il ai si o sa vina mai tarziu o sa-l botezi? Very Happy
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Iun 07, 2011 3:13 pm

GaSpAr a scris:
am o intrebare: tu ti-ai botezat copilul sau daca inca nu il ai si o sa vina mai tarziu o sa-l botezi? Very Happy
Da!
Dar nu in apa chioara sau apa murdara cum va botazati voi aiurea copiii, ci i-am botezat asa cum pretinde rabinul Isus ... nu in numele unei religii ... ca Isus nu va cere sa va spalati pe urechi ca sa deveniti membrii ai unei asociatii mafiot criminale, ... ci EDUCANDU-I si INVATANDU-I si cultivandu-le curiozitatile, adica dragostea ptr CUNOASTERE!
Ptr ca numai prin CUNOASTERE poti deveni om liber si normal ...si nu prin credinta in cai veryi pe pereti!

Acesta-i adevaratul botez care i va face OAMENI ...si nu lipurca aia mincinoasa cu care voi le spalati creierele copiilor vostri astfel ca generalizand prostia, toata tara sa arate dupa chipul si asemanarea voastra.
Adica una de boi cu aspect uman, in care vedem clar efectele "culturii" de tip "sa faci ce spune popa si nu ceea ce face popa", ... si ce rezultate ne sunt date sa vedem ?

O tata in care 90% din populatie este profund religioasa ...dar si numarul de hoti, curve, curvari, betivi sau violatori de babe ... este cam la acelasi procent!

Bravos orto-hotie ... ca bun lucru mai faci Romaniei!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Iun 07, 2011 8:21 pm

http://www.lovendal.net/wp52/evolutionismul-o-mare-minciuna-partea-1-selectia-naturala-nu-inseamna-evolutionism/

http://www.lovendal.net/wp52/evolutionismul-o-mare-minciuna-partea-2-toate-speciile-au-aparut-dezvoltate-complet-si-nu-au-evoluat2/

http://www.lovendal.net/wp52/evolutionismul-o-mare-minciuna-partea-3-viata-nu-a-aparut-dintr-o-intamplare/

http://www.lovendal.net/wp52/evolutionismul-o-mare-minciuna-partea-4-de-ce-trebuie-sa-credem-ca-au-existat-erele-geologice/

http://www.lovendal.net/wp52/evolutionismul-o-mare-minciuna-partea-5-veriga-lipsa-din-lantul-evolutiei-n-a-fost-gasita-niciodata/

Uitati si o alta parere in ceea ce priveste evolutionismul
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mar Iun 07, 2011 9:00 pm

Nu pot sa le accept din cauza ca ele sunt exprimate folosind argumente din sfera stiintei de catre niste oameni care nu sunt oameni de stiinta ...ci doar niste urechisti (ca manelistii) sau oameni de stiinta interesati, deci vanduti minciunii, aflati in tabara adversa stiintei!
Concluzie: credibilitate 0.
Sau poate va inchipuiti ca puteti afla vreun adevar atunci cand nu STITI ci doar CREDETI?

Deci sa lasam stiinta sa se exprime in limbajul ei ... iar voi "credinciosii" vorbiti despre "evolutionism", in limbajul vostru religios si nu stintific, cu argumente din sfera credintei religioase!

Daca nu am respecta acest principiu ar insemna ca religia si creationismul ar fi o STIINTA ....si stiti prea bine ca religia nu este o ramura a stiintei ... ci doar o credinta!
Iar credinta nu dispune de mijloace de a dovedi ceva ... cu atat mai putin nu are competenta de a combate un adevar demonstrat stiintific

Cu alte cuvinte propun ca fiecare sa isi prezinte argumentele de pe planul care se situeaza ...ptr ca nu cred ca un credincios preocupat doar de studiul Bibliei sa fie la fel de competent si sa aibe expertiza in probleme stintifice ca si cineva care s-a dedicat total stiintei!

Ca si remarca paralela as dori sa va rog saaduceti si voi macar tot atatea argumente/dovezi in favoarea existentei lui Dumnezeu cate sunt in favoarea evolutiei!
Poate voi aveti prin pivnitele Vaticanului, pe langa aparatele de tortura, si vre-o ramasita sau vre-un proiect a presei la care Dumnezeu presa oameni din lut, sau alte savantlacuri la fel de ....religioase!

Ca si raspuns practic la postarea ta iata parerile unui specialist in astro fizica despre felul in care s-a creat Universul>
http://www.youtube.com/watch?v=YRrC3HUUDvg&

http://www.youtube.com/watch?v=4V-6yJ5sTmY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=E5jzk9HIu0w&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=TvvtHhweqrA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=RVt4Z3qu6SA&feature=related

am dat doar linkuri catre inceputurile unei teme, continuarile le gasiti si singuri fiind pe aceasi pagina

Greselile fundamentale ale creationismului
http://www.youtube.com/watch?v=9hUjbwwfX1M
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mier Iun 08, 2011 7:29 am

superb Very Happy in limba germana, inteleg tot Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mier Iun 08, 2011 7:39 am

GaSpAr a scris:
superb Very Happy in limba germana, inteleg tot Laughing
Faptul ca nu sti germana ...desi e scuzabil...iti limiteaza posibilitatile de cunoastere si informare!
Probabil ca nu stii nici faptul ca Cioran (dar si alti filozofi si ganditori) puneau conditia cunoasterii acestei limbi ca si baza a intelegerii filozofiei ...nu numai ptr ca cei mai mari filozofi si scriitori erau de limba germana ...ci mai ales ptr ca Limba Germana permite o exprimare deosebit de precisa, care exclude posibilitatea unei interpretari gresite ... fapt deosebit de important in filozofie, jurisprudenta, logica, literatura dar si viata sociala de zi cu zi!

Cu toate acestea nu reprosez romanilor nimic in acesta privinta!

...ci doar ma mir!

Ce ma mira este faptul cum in 700 de ani de convietuire pe actualul teritoriu cu sasii, care aveau scoli superioare inca in evul mediu, si care au construit o civilizatie deosebita si valoroasa pe acest pamant, totusi romanii nu au dezvoltat no cultura sau o civilizatie bazate pe aceasta influenta germanica si nici mari nu au avut mari personalitati culturale romanesti care sa fi studiat la aceste scoli ...dar sunteti cu toti mari "francofili" ... desi nu ati avut in tara voastra nici macar vre-un kcat frantuzesc ...ce sa mai vorbim de vre-o civilizatie franceza intinsa pe un spatiu atat de mare ca cea germanica pe actualul teritoriu, sau atat de durabila in timp (700 de ani) ..

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Iun 08, 2011 10:21 am, editata de 1 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mier Iun 08, 2011 8:25 am

nu este vina mea ca nu am facut germana in scoala, in schimb am facut franceza si engleza( cea mai importanta)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mier Iun 08, 2011 10:20 am

Poi evident ca nu e vina ta ca ai facut franceza, adica o limba moarta si nefolositoare, si nu limba celor cu care ai trait 700 de ani in aceasi curte.Ciudat este ca insasi denumirea limbii "franceze" vine de la Francii lui Charlemagne ...adica Karol der Grosse, rege Franc ... adica a unui neam germanic care astazi este in Franconia Superioara si Franconia Inferioara care sunt Regiuni Autonome in Statul Liber Bayern, unul din cele 3 state libere din Germania. si sa revenim la limba Francilor care era si atunci asa cum mai este si azi, tot germana, desi limba oficiala a asa zisilor "francezi" trebuia sa se numeasca Galica si nu Franceza ...ptr ca asa cum ziceam Karell der Grosse nu era Gal, ci Franc din neamul francilor si vorbitor al limbii germane iar Imperiul lui era al Francilor si se intindea de la oceanul Atlantic pana in Banat iar cele doua tari mereu antagoniste, Franta si Germania au luat nastere doar ptr ca Karol cel Mare si-a impartit imperiul la ci doi fii ai sai !

Parca ziceai ca ma "da gata" vreun credincios la istorie?
Ada-l incoa sa-l testez si eu!

E totusi apreciabil ca ai facut engleza, adica o limba anglo-saxona, adica tot de origine germanica tinand cont de faptul ca anglii sunt un neam germanic care si astazi mai traieste in peninsula Iutlanda (in Germania) si saxonii ...adica sasii ...din acelasi neam cu sasii din Transilvania, deci poti spune ca totusi vorbesti un dialect german!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mier Iun 08, 2011 11:22 am

3 pareri a unor evolutionisti cunoscuti

I. dr .George Wald ''Exista doar doua explicatii posibile la problema originii vietii :prin apariția generației spontane care a evoluat în
timp, sau ca o creație voluntară a lui Dumnezeu. O altă cale nu există. Apariția generației spontane a fost
respinsă cu dovezi științifice de Louis Pasteur și colaboratorii săi cu mai bine de 120 de ani în urmă.Prin urmare rămâne în picioare o singură explicație, aceea că viața a apărut ca act voluntar de creație al lui
Dumnezeu
. Eu unul nu pot accepta această idee pentru că nu am intenția să cred în Dumnezeu. în consecință,
aleg să cred într-o teorie despre care știu că este științific imposibilă, cu alte cuvinte să cred în faptul că generația
spontană a determinat evoluția vieții
.''

II. Dr. Colin Patterson ''Ipoteza evoluționistă a unei origini comune nu explică nimic! Această teorie nu clarifică nimic, ci dimpotrivă.
Altfel cum aș fi putut să studiez timp de zece ani procesul de evoluție, fără nici un rezultat? Mulți dintre
dumneavoastră trebuie să recunoașteți că în ultimii zece ani datele care au stat la baza teoriei evoluției s-au
transformat din certitudini, în incertitudini
. Se pare că nivelul cunoștințelor noastre despre procesul de evoluție
este unul superficial
. Tot ce știm despre acesta este că n-ar trebui predat în licee''

III. dr. Edwin Conklin ''Probabilitatea ca viața să fi apărut în mod accidental poate fi comparată cu probabilitatea ca o explozie într-o
tipografie să genereze un dicționar complex.'' ( asta e buna Very Happy )

si acuma una pe care a zis-o Darwin ''Mărturisesc că poate părea o adevărată nebunie să presupui că ochiul, cu sistemele sale complexe pentru
ajustarea distanței și a intensității luminii, pentru corectarea anomaliilor cromatice și de sfericitate, este rezultatul
selecției naturale''

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   Mier Iun 08, 2011 11:53 am

Daaa.... interesant! Conform logicii acestor indivizi, tot ceea ce este complex are o probabilitate mare de a fi creat de cineva.

Acum stau si ma intreb (evident in acceptiunea ca ar exista vreo divinitate creatoare) daca aceasta a creat, inseamna ca este complexa, deci conform acestui tip de logica, probabilitatea cea mai mare este ca si ea la randul ei sa fi fost creata, deoarece nu putea apare de la sine sau ca urmare a hazardului... Cu alte cuvinte, cine a creat divinitatile creatoare? Aplicand aceasta logica crestinismului, putem sa intrebam, cine l-a creat pe Domnul-zeu?

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Dovezi pt Evoluție   

Sus In jos

Dovezi pt Evoluție
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 8 din 11Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Evolutie sau Creatie-
Mergi direct la: