Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Teo
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 111
Varsta : 23
Localizare : Romania
Puncte : 117
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Lun Sept 07, 2009 1:15 pm

Cum poate cineva să spună că Biblia nu este inspirată de Dumnezeu?
Dacă Biblia este o creație a omului, cum rămâne cu toate profețiile din ea? Cum rămâne cu toate lucrurile scrise acolo care nu erau cunoscute la vremea când Biblia a fost scrisă? Cum rămâne cu faptul că Biblia este perfectă si nu are nici o contradicție? Cum rămâne cu schimbarile din viața oamenilor care acceptă Biblia?

Profeții împlinite in ultimi 100 de ani.

1.) Ezechiel 26:4, care a fost scris aproximativ in 595BC spune: "Ele vor dărâma zidurile Tirului, îi vor surpa turnurile, îi voi răzui și țărâna, și o voi face o stâncă goală."
In jurul anului 350 BC Alexandru Macedon a folosit toate materialele din care era construita cetatea si a facut un pod. Profeția a fost implinită. Ezechiel 26:14 spune: "și nu vei mai fi zidit la loc." Cetatea respectivă nu a mai fost construită de atunci.

2.) Avram a avut 2 fii - Ismael si Isac. Geneza 16:12 spune despre Ismael: "El va fi ca un măgar sălbatic printre oameni; mâna lui va fi împotriva tuturor oamenilor, și mâna tuturor oamenilor va fi împotriva lui; și va locui în fața tuturor fraților lui.". Descendenții lui Ismael sunt Palestinienii. Si descendenții lui Isac sunt Israeliții. Asta este exact ce se intamplă astazi - aceste 2 popoare (descendenții ai lui Isac si Ismael) traiesc in aceeasi țară si mâna palestinienilor este importriva Israeliților.

3.) Zaharia 8:7-8 spune că Domnul va aduce pe Evrei inapoi in țara lor proprie, si vor trai din nou acolo de unde au fost alungați. In ultimii 2000 de ani Israeliții nu au avut o țară proprie. In anul 1967 însă eu s-au intors în țara lor si si-au câstigat independența.

Lucruri legate de știință necunoscute la scrierea Bibliei.

1.) Evrei 11:3 ...așa că tot ce se vede n-a fost făcut din lucruri care se văd.
Numai de curând oamenii de știință au descoperit ca materia este facuta din elemente care nu se pot vedea cu ochiul liber.

2.) Iov 36:27-28 Căci El trage la El picăturile de apă, le preface în abur și dă ploaia, pe care norii o strecoară, și o picură peste mulțimea oamenilor.
Când s-a scris Biblia nu se știa despre circuitul apei in natură.

3.) Iov 26:7 El întinde miazănoaptea asupra golului, și spânzură pământul pe nimic.
Nu de mult am aflat că in spațiu este intuneric si că pământul plutește in spațiu.

Biblia este inspirată de Dumnezeu. Dacă tu nu crezi asta, nu se va schimba, Adevărul rămâne adevăr indiferent de ceea ce crezi tu.
Indiferent dacă tu crezi sau nu crezi in Dumnezeu, Tu tot vei fi judecat de el. Și când o să fi față in față cu el, faza cu "EU NU CRED IN TINE!!!" nu o sa mai meargă.
Isaia 45:23 Pe Mine Însumi Mă jur, adevărul iese din gura Mea și cuvântul Meu nu va fi luat înapoi: orice genunchi se va pleca înaintea Mea, și orice limbă va jura pe Mine.

Abea aștept acea zi.
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/underground94teo
Avram
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Lun Sept 07, 2009 4:45 pm

Teo a scris:
..

Exemple sunt foarte multe daca stai sa le cauti .

Savanti ai antichitatii : Platon (cca 427 BC), Aristotel(n 328 BC) , sustineau ca pamantul este plat
Sa vedem ce spun scripturile :

jucand pe rotocolul pamantului Sau, si gasindu-mi placerea in fiii oamenilor. (Prov.8:31)
Scris de Solomon fiul lui David 970-930 BC ;

Iov 26:7
7. El intinde miazanoaptea asupra golului, si spanzura pamantul pe nimic.
Iov ce a trait inainte de Moise cca 1500 BC

Isaiah 40:21-22
21. "Nu stiti? N'ati auzit? Nu vi s-a facut cunoscut de la inceput? Nu v'ati gandit niciodata la intemeierea pamantului?"
22. El sade deasupra cercului pamantului, si locuitorii lui sunt ca niste lacuste inaintea Lui; El intinde cerurile ca o mahrama suptire, si le lateste ca un cort, ca sa locuiasca in el.
Isaiah cca 750 BC

Iov 28:25-27
25. Cand a randuit greutatea vantului, si cand a hotarat masura apelor,
26. cand a dat legi ploii, si cand a insemnat drumul fulgerului si tunetului,
27. atunci a vazut intelepciunea si a aratat-o, i-a pus temeliile si a pus-o la incercare.
Toricelli a fost cel care, in 1643 (La 3000 dupa), a demonstrat ca aerul are greutate si ca el exercita o presiune asupra pamantului , fapt care pana atunci nu a fost cunoscut .

Psalmul 102: 25-26
“Tu ai intemeiat in vechime pamantul si cerurile sunt lucrarea mainilor Tale. Ele vor pieri, dar Tu vei ramanea; toate se vor invechi ca o haina; le vei schimba ca pe un vesmant si se vor schimba”

De aici se vede in mod clar ca David cca 1000 BC cunostea prin inspiratie ca planetele se nasc si mor , dupa cum noi am aflat abia in ziua de astazi .

Oare de unde stiau ei astfel de lucruri nefiind oameni de stiinta - simplu Inspiratie Divina

Constatam din nou ca Scripurile sunt adevarate indiferent de ce au sustinut marii savanti ai lumii la un moment dat in istorie.

Acum daca toate aceste lucruri il dovedesc pe Dumnezeu Yahweh adevarat de ce sa nu credem tot ce a spus el ?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Lun Sept 07, 2009 6:52 pm

Teo a scris:
[size=12]
Cum poate cineva să spună că Biblia nu este inspirată de Dumnezeu?

Simplu si direct ...adica asa cum se rosteste adevarul!

...care adevar?

...faptul ca daca Bilia ar fi fost inspirata de Dumnezeu ...crestini aveau si ei o scriptura a lor si nu trabuiau sa fure scriptura evreilor adica Tanachul religiei iudaice si sa-l adapteze pe acesta la masura ambitiilor diabolice a unui criminal in serie ca si Constantin!

Citat :

Dacă Biblia este o creație a omului, cum rămâne cu toate profețiile din ea?
In Biblie nu sunt profetii decat in Apocalipsa ....dar pe acelea nu le intelegeti caci ati fugi din biserici ca apucatii ... dar cele la care te referi tu sunt profetiile din Tanach ...adica scriptura religiei iudaice ...si este bine cunoscut ca in aceasta scriptura si-a bagat dracu coada ....si asta vedem clar ca o fiecare tema importanta este contrazisa in alt capitol ... si argumentele mele ptr a-mi sustine afirmatia le gasesti in topicul :
http://forum-anti-christi.forumers.ro/pareri-fundamentate-f12/cum-s-a-strecurat-diavolul-in-scriptura-t329.htm#5263

Si ca sa iti raspund direct la intrebarea pusa ...faptul ca in Tanach exista niste profetii este cea mai clara dovada ca Satana incearca sa se legitimeze ca "dumnezeu" prin ce? ... prin vorbe care smintesc mintile oamenilor .
Dumnezeu (oricine ar fi) nu se legitimeaza cu vorbe ...caci El are CREATIE ...si asta o vedem CLAR!

Deci faptul ca Biblia e copia tradusa a Tanachului(care e scris de oameni apartinand poporului evreu ...dovedeste ca Biblia nu e inspirata de Dumnezeu ...cu atat mai mult cu cat chiar poruncile atribuite lui Dumnezeu de catre Moise ...adica cele din LEGE ...sau mai clar T O R A H ...sunt aruncate afara din Biblie caci fiul lui "dumnezeu" ...adica sarlatanul Pavel care si-a atrinuit aceleasi puteri ca cele ale lui Isus si dupa exemplul lui Isus a facut minuni ca Isus ba chiar cica i-a transmis Dumnezeu printr-o revelatie ...sa arunce Torah la gunoi caci e este doar ptr cei tauati!

Asa ca daca vreti argumente suplimentare puneti intrebarea clar ...si va voi raspunde cu placere! ...dar nu uitati ..tot asa cum voi sustineti ca profetiile sunt facute de Dumnezeu ...eu va raspund ca sunt facute de DRACU ... argumente v-am dat destule in acest sens ...daca nu le stiti le mai repet odata ...dar faptul ca ele se refera la o viitoare realitate care se va implinii ...este cea mai clara dovada ca ele vin de la Satana!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Sept 07, 2009 7:06 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Lun Sept 07, 2009 7:04 pm

Tu vorbești, vorbești, dar ceva documentație, ioc.
Poate că tu chiar crezi ceea ce spui, și anume ca noul testament este doar o fraudă a lui Pavel, Dar eu nu te cred. Mai multe dovezi imi da Domnul ca noul testament este adevărat si nu este doar o fraudă decât imi dai tu că este o fraudă.
Torah nu este aruncată din Biblie, Este tot acolo, faptul că nu trebuie urmată este altă treabă.
Tu spui că profețiile din vechiul testament sunt acolo pt ca si-a bagat dracul coada. Tu te faci de rușine cu afirmația asta. Adică dracul ar pune profeții care urmează să se implineacă intr-o carte care il face pe el să arate asa cum este, adică rau?
Asculta de mine, Soimos, Nu mai vorbii despre lucruri despre care nu sti, Ocupăte tu cu viața ta, concentrează-te pe ceea ce faci tu cel mai bine, Și lasă teologia. Dacă tu in Biblie vezi ca Lucifer este Isus (folosind ceva care tu spui ca este o fraudă) atunci mai bine te apuci de jucat ping-pong.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Lun Sept 07, 2009 7:13 pm

Citat :
[quote soimos]Dumnezeu (oricine ar fi) nu se legitimeaza cu vorbe ...caci El are CREATIE ...si asta o vedem CLAR!
Hai ca iar o dai de a dura cand este evolutie(cu mii de dovezi),cand e creatie,care...se si vede clar(culmea) .Tu te mai si urmaresti ce scrii?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Lun Sept 07, 2009 7:28 pm

Teo a scris:
Tu vorbești, vorbești, dar ceva documentație, ioc.
Hai ca asta e culmea tupeului !
Pai nici atata nu sti ca VT este copia tradusa cuvant cu cuvant a Tanachului?

Pai ia cauta pe internet Free Tanach on line ...adica ceva ca Biblia on line ...iar daca nu o gasesti ...mai cauta si pe linkul acesta ca sa vezi ADEVARUL

http://www.hebrewbooks.org/

Citat :

Poate că tu chiar crezi ceea ce spui, și anume ca noul testament este doar o fraudă a lui Pavel, Dar eu nu te cred.
Aici nu merge pe credinta ...ci oe CUNOASTERE !
Daca te intereseaza detalii te rog citeste pe forumul Istoria Crestinismului la topicul dedicat lui Pavel ...cred ca intelegi ca nu are sens sa dau copy ?paste ca sa transsfer toata documentatia aici!

Citat :

Mai multe dovezi imi da Domnul ca noul testament este adevărat si nu este doar o fraudă decât imi dai tu că este o fraudă.
Evident ...ptr ca "Domnul Tau" este acelasi cu cel al lui Pavel si al lui Constantin ...adica "dumnezeul cu copii" caci Yahwe nu are copii nici in ziua de azi asa cum nu avea nici inainte de toti vecii (ma refer acasa la El in religia lui .. IUDAICA) pe cand "dumnezeul" lui Pavel adica dumnezeul minciunii ... precum si dumnezeul lui Constantin adica "dumnezeul crimei" este exact si dumnezeu;l tau ...si asta nu o zic eu ci o zic FAPTELE a 2000 de ani de istore a crestinismului!

Citat :

Torah nu este aruncată din Biblie, Este tot acolo, faptul că nu trebuie urmată este altă treabă.
Aha aaaa ...adica recunosti ca ati furat Tanachul si dupa ce l-ati scos din contextul lui NATURAL l-ati cuprins cu intelesuri schimbate in marsavia unui criminal ca si Constantin ...caci lui si slugii sale Irineu i se datoreaza "Biblia Crestina" in varianta pe care o cunoastem azi!

Deci "faptul ca nu trebuie urmata" dovedeste clar ca voi nu pe Dumnezeul YAHWE il urmati ci pe Satana ...caci Yahwe zice clar in Maleahi ..."Eu nu ma schimb"... iar daca voi il urmati pe altul care e schimbat ...e inca o dovada ca voi nu il urmati pe Yahwe ci pe cel care il are ca fiu pe Lucifer si care recunoaste singur ca este Stapanul cheilor iadului ...unde va astepta pe voi cei care v-ati vandut lui sa va ofere "viata vesnica" in cazanul cu smoala!

Citat :

Tu spui că profețiile din vechiul testament sunt acolo pt ca si-a bagat dracul coada. Tu te faci de rușine cu afirmația asta. Adică dracul ar pune profeții care urmează să se implineacă intr-o carte care il face pe el să arate asa cum este, adică rau?
Atata timp cat este eu iti pot dovedit ca dracu si-a bagat coada in Tanach si vezi dovada in linkul dat (urmeaza continuare la acest subiet la care ti-am dat link) ...nu vad de ce sa ma fac de ras!
De ras se fac doar cei care vorbesc prin NESTIINTA ...adica credunta!

Citat :

Asculta de mine, Soimos, Nu mai vorbii despre lucruri despre care nu sti, Ocupăte tu cu viața ta, concentrează-te pe ceea ce faci tu cel mai bine, Și lasă teologia.
Pai tocmai aici e problema ...eu vorbesc despre ce STIU ...(si pot sa va dau documentatie )si voi vorbiti doar despre ce CREDETI ...deci avantaj eu ...si tot voi ar trebui sa va vedeti de viata ..pentru ca sunteti imbroboditi si prostiti pana peste poate!
Citat :

Dacă tu in Biblie vezi ca Lucifer este Isus (folosind ceva care tu spui ca este o fraudă) atunci mai bine te apuci de jucat ping-pong.
Daca tu nu vezi ca Isus-Christos dupa inviere ...aruncat fiind in IAD recunoaste ca e Stapanul cheilor Iadului ...atunci mai bine sa te apuci sa faci bilute cu mucii din nas !

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Sept 07, 2009 8:21 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Lun Sept 07, 2009 7:35 pm

corneliugi a scris:
Citat :
[quote soimos]Dumnezeu (oricine ar fi) nu se legitimeaza cu vorbe ...caci El are CREATIE ...si asta o vedem CLAR!
Hai ca iar o dai de a dura cand este evolutie(cu mii de dovezi),cand e creatie,care...se si vede clar(culmea) .Tu te mai si urmarest ce scrii?

Bag seama(cam de mult) ca tu esti cam limitat la capacitatea de intelegere !
La tine totul este ori alb ori negru ...adica probabil ca ai un creier de musca ca doar aia vede in alb-negru si nu stie ca alte specii mai evoluate pot vedea si nuante de culori!

De ex eu cred in Organizatia Universala a Milioanelor de Dumnezei Creatori ( caci si eu am voie sa cred in ceva ...nu?) .... .CREEAZA prin metoda Evolutiei ... cu mijloacele stintei si departe de prostia si prosteala religiei!

Astia milioanele colonizatori ai Universului nu sunt atata de prosti ca "dumnezeul" tau incat sa faca fiecare finta de pe pamant la presa cu noroi ...(iti dai seama cat de greu este sa faci presa dar si calitatile dporite de fircare specie) ... cand e mai usor sa deie un mic bobarnac in supa planetara si lantul evolutiei lucreaza asa cum am vazut si pe pamant si cum ne-o dovedeste Cartea de Siinte Naturale...caci timp ptr evolutie ..adica un miliard de ani ...doamne ajuta ...ESTE!

Incearca si tu sa fi mai deschis ...ca doar nu crezi ca Yahwe a stat cu kooroo pe oala de noapte ca sa sufle duh sfant pese creatie ...chiar langa Big Bang ... si ca corpurile ceresti care si acuma mai zboara sunt pimpinele lui!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Lun Sept 07, 2009 8:32 pm

Dragi credinciosi

Vad c a totusi sunteti la curent cu faptul ca VT din Biblie ...este copia tradusa si scoasa din context a ... T A N A C H U L U I !

Atunci zau daca pot intelege afirmatia ca "Biblia e inspirata de Dumnezeu" cand voi stiti CLAR ca cea care ar fi inspirata de Dummnezeu e tocmai scriptura numita Tanachul si nu Biblia!

Iata cat sunteti de imbroboditi si de confuzi ... cunoasteti Adevarul ...dar sustineti cu totii o MINCIUNA!

Nu va place Adevarul? ...pai daca da ...atunci spuneti-l simplu si deschis ...INSPIRAT de Dumnezeu este doar Tanachul religiei Iudaice ... si nu Biblia Crestina!
Biblia Crestina este doar o COPIE TRADUSA a Tanachului !

Asa ca va rog sa luati aminte si sa va exprimati corect si clar!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Lun Sept 07, 2009 8:41 pm

Avram a scris:

Oare de unde stiau ei astfel de lucruri nefiind oameni de stiinta - simplu Inspiratie Divina

Si de ce nu diabolica?

Pai nici atat nu stiti ca Dracu este marele geniu al inselatoriilor ...si este si el in totala cunostinta de cauza datorita faptului ca si el este in felul lui un "dumnezeu" ...adica "dumnezeul" lumii acesteia ...si asta zau ca nu e putin !

Citat :

Soimos a scris:
corneliugi a scris:
Citat :
Hai ca iar o dai de a dura cand este evolutie(cu mii de dovezi),cand e creatie,care...se si vede clar(culmea) .Tu te mai si urmarest ce scrii?

Bag seama(cam de mult) ca tu esti cam limitat la capacitatea de intelegere !
La tine totul este ori alb ori negru ...adica probabil ca ai un creier de musca ca doar aia vede in alb-negru si nu stie ca alte specii mai evoluate pot vedea si nuante de culori!

De ex eu cred in Organizatia Universala a Milioanelor de Dumnezei Creatori ( caci si eu am voie sa cred in ceva ...nu?) .... .CREEAZA prin metoda Evolutiei ... cu mijloacele stintei si departe de prostia si prosteala religiei!

Astia milioanele colonizatori ai Universului nu sunt atata de prosti ca "dumnezeul" tau incat sa faca fiecare finta de pe pamant la presa cu noroi ...(iti dai seama cat de greu este sa faci o presa ptr un greiere dar sa faci presa in asa fel incat greierul sa poata sa cante ....si asta ptr fiecare specie t ... cand e mai usor sa deie un mic bobarnac in supa planetara si lantul evolutiei lucreaza asa cum am vazut si pe pamant si cum ne-o dovedeste Cartea de Siinte Naturale...caci timp ptr evolutie ..adica un miliard de ani ...doamne ajuta ...ESTE!

Incearca si tu sa fi mai deschis ...ca doar nu crezi ca Yahwe a stat cu kooroo pe oala de noapte ca sa sufle duh sfant pese creatie ...chiar langa locul in care s-a produs Big Bangul ... si ca corpurile ceresti care si acuma mai zboara sunt pimpinele lui?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mar Sept 08, 2009 4:59 am

urat mai vorbesti mai Siomos
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mar Sept 08, 2009 7:14 am

Ma rog...daca asa vedeti voi ... imi cer scuze ... dar eu am facut doar o gluma care se refera la creatia din lut (adica ca si oala de noapte ca si aia e tot o creatie din lut ca si omul(dupa conceptia voastra) dar care nu a primit suflare divina asa cum a primit omul ...asta e diferenta esentiala intre cele doua creatii) ...iar daca ne luam dupa teoria ca omul este dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu ...ma gandesc ca la Big Bang (caci existenta acestui fapt este dovedit si rasdovedit ...si deci incontestabil ...ma gandesc ca bietul mamifer aseamanator cu omul numit Dumnezeu ... nu a putut sta prea aproape de miezul exploziei din motive foarte simplu de inchipuit si pe care am gasit sa le exemplific cu un pic de umor!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mar Sept 08, 2009 9:21 am

... de prost gust.

ca este si de bun gust
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mar Sept 08, 2009 11:09 am

de ce vorbeste urat? ..ca v-a facut religia de ras? .. hai s-a fim seriosi Wink v-a poate vorbii oricum , o data ce vine cu argumente impotriva religiei , si o face sah-mat nu mai conteaza cum vorbeste , pot s-a injur la fiecare 3 cuvinte , o data ce am argumente serioase impotriva religiei putin ma intereseaza cum vorbesc, corect?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mar Sept 08, 2009 2:42 pm

Mai Soimos, Imi scri 1.000 de rânduri in care nu spui nimic, Te învârți in jurul cozii.Tu nu ai raspuns la ceea ce am scis eu, Tu ai inceput să ataci Biblia. Da, Torah este in vechiul testament, asta nu inseamna ca a fost furata. Prostiile pe care le spui tu despre noul testament sunt doar imaginații.

Dar te rog, Spune'mi tu mie cum au ajuns toate profețiile alea in Biblie? Există ceva putere supranaturală? Nu cumva exista si ceva după ce murim?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mar Sept 08, 2009 3:16 pm

H1perion a scris:
de ce vorbeste urat? ..ca v-a facut religia de ras? .. hai s-a fim seriosi v-a poate vorbii oricum , o data ce vine cu argumente impotriva religiei , si o face sah-mat nu mai conteaza cum vorbeste , pot s-a injur la fiecare 3 cuvinte , o data ce am argumente serioase impotriva religiei putin ma intereseaza cum vorbesc, corect?

mmmda!

ce mai conteaza

si evolutia prostiei continua... asta se vede
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mar Sept 08, 2009 6:30 pm

Te miri?

Pai daca nu ar fi prostie cat cuprinde ...nu ar creste numarul religiosilor pe planeta ...si cu atat mai putin cel al religiosilor fanatici (adica pocaiti) ... apropo! ...tu daca te crezi ceva mai destept ... ce cauti printre ei?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 11:02 am

teo , biblia a fost scrisa si rescrisa de sute de ori , si de fiecare data cand au rescriso au mai bagat cate ceva care o sa se intample .. tu crezi ca oamenii primitivi de acum 2000 de ani , stiau ce o sa se intample peste 2000 de ani ? s-a fim seriosi .. uite o sa iti dau un clip , care cred ca l-a vazut majoritatea romaniei , cum o bancnota din 90 si ceva arata ca turnurile o sa cada si pentagonul pus la pamant http://www.220.ro/6OPvmTLDEi/INCREDIBIL-O-O-Bancnota-De-20-Si-Atentatu-Cu-Turnurile ... oamenii destepti care au facut bancnota au aratat in bancnota ca americanii o sa darame turnurile si pentagonul .. si asta a fost descoperita dupa ce au cazut astea .. acum putem spune ca acea bancnota este "SFANTA" ? ca a aratat chestia aia ? ..s-a fim seriosi ..

Soimos ti-a spus clar ca vechiul testament este FURAT .. nu creeat de religia crestina .. si cand au vazut crestinii ca vechiul testament este CIORDIT ce-au spus , hai sa facem si un Nou Testament , le bagam si cateva chestii care o sa se intample ca sa spuna ca este dat de dumnezeu , si uite asa si-au batut astia joc de voi , si v-a facut sa credeti ca niste foi scrise si rescrise sunt sfinte .. frumos .. !

"Ceva putere supranaturala"? .. sincer eu cred in asa ceva , dar nu cred in puterea supranaturala din religia falsa ..care nu are absolut nici o treaba cu chestiile astea .. tot ce fac ei este inscenare ..si facut in asa fel incat voi sa nu va dati seama .. chestiile supernaturale nu tine de religie , dumnezeu si alte porcarii , chestiile supernaturale tin de mind control , controlul mintii mai bine spus ..chestiile supernaturale nu tine de religie , dumnezeu , tine de lumea reala chestiile supernaturale nimeni nu are cum sa le explice , nici oamenii de stiinta nici religia , religia ca sa iasa in fata il baga pe Dumnezeu ,ca altceva nu are ce s-a spuna .. asa spun si eu , da Zamolxe face tot ..

" Nu cumva exista si ceva după ce murim?"

eu cred intr-o alta lume .. nu cred in rai si iad ..cred doar intr-o lume , atat

rai si iad e ceva prea la mintea puiului de melc.. rai si iad sunt creeate pentru a prostii credinciosii
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 11:44 am

Esti culmea, Vorbesti de parcă a face profeții este un lucru de nimic...
Soimos nu înțelege asta, dar poate tu vei înțelege. Veciul testament nu este furat... Vechiul testament este adevărul, de-asta e pus acolo.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 12:01 pm

ce nu intelegi ca vechiul testament este furat ... si redenumit?? .. vechiul testament este "TORAH" ..ce este asa de greu de inteles??

pentru mine profetiile sunt un nimic .. de ce? .. pentru ca profetiile nu sunt altceva decat un mare NIMIC .. care sunt puse de oameni sa le descopere alti oameni .. intelegi ? .. adica eu peste 3 ani vreau sa daram turnu eifel ... .si pun dovezi in 100.000 de bancnote .. cine il duce capu sa descopere..nu a descoperit nimeni .. asta e , s-e descopera dupa ce sa intamplat cum sa intamplat si in cazu cu turnurile .. ai inteles?!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 1:46 pm

Teo a scris:
Esti culmea, Vorbesti de parcă a face profeții este un lucru de nimic...
Soimos nu înțelege asta, dar poate tu vei înțelege. Veciul testament nu este furat... Vechiul testament este adevărul, de-asta e pus acolo.
Mah ...la 14 ani ar trebui sa ai mintea mai limpede si sa intelegi o logica simpla gen 1+1!

Sigur ca a face profetii este un lucru "mare" ....dar tu ce crezi ca satana e atat de impotent ca pastorul tau de la casa de adunare a zeciuileii incat sa nu fie in stare sa faca nici macar prorociri?
...pai vrei sa iti dau citatul sa vezi ca prin puterea satanei se pot face chiar minuni?

2) Pai cum iti explici atunci ca o scriptura a iudeilor numita Tanach care contine cuvant cu cuvant textele ce le aveti voi in Vechiul Testament a aparut cu cca 1000 de ani inaintea Bibliei? ...sa fie din cauza ca "dumnezeul" vostru s-a "inspirat" din ea atat de tare pana a copiat-o cuvant cu cuvant? ...
3) Intrebare ...de ce nu a inspirat si "dumnezeul" vostru o scriptura originala de a fost nevoit sa fure scriptura unui alt Dumnezeu apartinator altei religii?
Tanachul ...e adevarat ... reprezinta ceva adevar mai ales istoric ... dar asta e departe de religia crestina caci nue scris ...recte inspirat ... pentru aceasta noua religie caci insusi faptul de a copia o scriptura apartinand unei anumite religii in care aceasta scriptura cere respectarea anumitor legi, porunci si ritualuri si a o scoate din context aceasta scriptura pentru a o pune sa serveasca alte legi, porunci, obiceiuri si ritualuri ... se numeste MINCIUNA!
Ce dracu mai Teo ...nici atat nu poti intelege? ...te credeam mai dezghetat de ex asa cum Hippy .... pai daca ar fi sa acceptam ce zici tu inseamna ca trebuie sa acceptati ca o alta religie ...de ex satanista ..sa isi inclidua in scriptura lor NT si sa gaseasca in textele NT indicii care dovedesc ca e inspirat de Satana ...si asta nu e nici greu si este exact acelasi lucru ca cel pe care l-au facut crestinii furand scripturile religiei mozaice ... e acelasi lucru!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 2:12 pm

[quote soimos]
Citat :
Ce dracu mai Teo ...nici atat nu poti intelege? ...te credeam mai dezghetat de ex asa cum Hippy ....
sa fii dezghetat asa ca ionel e mai degrab "inghetat",cat despre tine...e de ajuns ca cineva sa intre pe acest forum o data ca sa se convinga ca esti taaaare redus la tartacuta.stii si tu o poezie invatata de pe acel link german si oooo tot spui de parca ai avea placa stricata in rest,"tufa de venetia".Tu vorbesti de a intelege?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 2:24 pm

cornel de cand te-am intalnit pe forum nu te-am vazut sa aduci argumente serioase impotriva noastra .. si sa iti spun de ce? . .pentru ca argumente impotriva noastra nu exista! argumente atat de serioase incat sa ne inchida nu exista! intelegi ? .. eu sunt inghetat? .. iauzi .. daca eu sunt inghetat inseamna ca tu ce esti ? .. dezghetat? esti unu-l de-al lui Dumnezeu ? .. daca tu crezi ca esti mai aproape de dumnezeu prin religie , inseamna ca esti ORB , tu tot nu ai inteles ca religia ta nu are nici un DUMNEZEU ?!?! .. ca jessus propovaduieste Tora legea unui dumnezeu iudaic .. si nu are nici o treaba cu dumnezeul crestin sau cureligia crestina ? .. tu tot nu ai inteles ca religia ta are decat un singur scop ..?! manipulare in masa .. tu tot nu ai inteles ca biblia (V.T) este furat si noul testament creeat in asa fel incat s-a va prosteasca in ultimul hal.. dar vad ca religia ta isi face bine treaba pe oameni ca tine .. cornel de curiozitate , cati ani ai ? ..
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 2:55 pm

[size=12]Nu am dat nici un argument impotriva voastră care să va inchidă. Corect, Nu am folosit nici macar un singur argument impotriva voastra pt ca nu stiu ce sunteti. Soimos vorbeste ca un ateu, dar apoi spune ca Satan si'a bagat coada in Biblie. Spuneti ce sunteți si apoi vedem noi argumente care să va inchidă.
Si dacă tot folosiți expresii de genul "câți ani ai?" sau "credeam că esti mai destept", Am ceva pt voi.
Romans 1:22 - Professing themselves to be wise, they became fools,
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 4:56 pm

corneliugi a scris:
[quote soimos]
Citat :
Ce dracu mai Teo ...nici atat nu poti intelege? ...te credeam mai dezghetat de ex asa cum Hippy ....
sa fii dezghetat asa ca ionel e mai degrab "inghetat",cat despre tine...e de ajuns ca cineva sa intre pe acest forum o data ca sa se convinga ca esti taaaare redus la tartacuta.stii si tu o poezie invatata de pe acel link german si oooo tot spui de parca ai avea placa stricata in rest,"tufa de venetia".Tu vorbesti de a intelege?

Eu "Tufa" ? ...multumesc ptr compliment dar nu-l merit !
Tufa era doar Dumnezeul care ardea dictand Legile lui Moise!

Cat despre "aprecierile" tale la persoana mea ....ele fiind fundamentate pe credinta ...vorbesti si tu sa fara sa intelegi ca cine are in loc de stiinta ... doar credinta e la fel de "sus" ca ultimul pr.... si faptul ca am dreptate il vedem ca tu in "desteptaciunea" ta repeti ca un papagal "noutati" de acum 2000 de ani ... pe care ca sa nu le uiti ti le mai citeste de trei ori pe saptamana un porcar cu Biblia in mana!

Deci pana sa ajungi tu "tufa" ... cel care esti creat din lut ca oala de noapte ....ha ha ...mai trebuie sa stai la coada evolutiei cca 1miliard de ani!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 5:24 pm

Teo a scris:
[size=12]Nu am dat nici un argument impotriva voastră care să va inchidă.

Eu credeam ca tu cauti argumente ca sa dovedesti ca VT nu este copia tradusa si marsavita a Tanachului care a fost scoasa din contextul religiei iudaice si pusa in mod mincinos sa serveasca o religie noua a bisericii (nu a lui Isus) si nu a oricarei biserici ci anume a unei biserici care pe baza acestui furt intelectual combinat cu minciuni fanatizante a comis MILIOANE de CRIME!
Sau asta nu stiai si nici nu te intereseaza?

Citat :

Corect, Nu am folosit nici macar un singur argument impotriva voastra pt ca nu stiu ce sunteti.
Suntem oameni normali care gandesc liber ... mai exact noi nu am fost drogati si lobotomizati cu drogul numit religie !...adica noi prteferam sa STIM decat sa Credem ...ti se pare asta un pacat? ...daca da vorbeste cu Androneasca sa inchida scolile ca biserici avem destule si putem crede pe gratis!
Citat :

Soimos vorbeste ca un ateu, dar apoi spune ca Satan si'a bagat coada in Biblie.
Pai ce atei nu au voie sa spuna asa ceva?
Pai tu nu vezi ca am deschis chiar un topic pe aceasta tema, topic in care arat clar cu "dovezi biblice" faptul ca initial s-a plecat in scriptura (adica Tanach nu VT) cu o idee pozitiva ca ulterior sa fie prezentat contrariul !
Pai daca Dumnezeu a dat "gandul bun" ...cine l-a contrazis dand "gand rau" ...nu satana?
Pai ia citeste topicul pe aceasta tema ca sa vezi ca nu vorbesc de la mine ci lucrez cu materialul clientului ...adica CU SCRIPTURA!

Citat :

Spuneti ce sunteți si apoi vedem noi argumente care să va inchidă.
Mai intai sa ne spui cine esti tu ca iti permiti sa ne ameninti si mai ales sa iti inchipui ca "adevarul" tau NEDEMONSTRABIL este mai valabil decat argumentele stintifice DEMONSTRABILE cu care imi afirm eu adevarul meu?

Sa ne inchida? ...zau ca as vrea sa o vad si pe asta ...ca se lasa cu scandal mare .. pai Romania nu este un stat LAIC? ...ci unul religios ca Iranul? ...si nici libertatea de exprimare nu e permisa din cauza ca afirmarea unui adevar demonstrat jigneste inima minciunii ? ... hai te rog fa ma curios sa o vad si pe asta!

Citat :

Si dacă tot folosiți expresii de genul "câți ani ai?" sau "credeam că esti mai destept", Am ceva pt voi.
Romans 1:22 - Professing themselves to be wise, they became fools,
Pai nu a fost cumva "ideea" ta sa ne spui ca ai 15 ani?
Pai tinerii la 15 ani sunt mai deschisi catre cunoastere decat aia cu un picior in groapa!

In rest nu ne intoxica cu prostiile din Romani ca Isus nu era roman ba chiar Contra lor (ca Messiah era obligatoriu) si intelege si tu care te crezi destept ca romanii sunt cei l-au ucis pe Isus .... si ca macar din respect si cinstire ptr martirajul sau nu ar trebui sa asculti de "romani" ca sa nu zic ca in calitate de crestin ar trebui sa scuipi pe ceea ce zic acei "romani" din Biblie caci sunt cuvintele unor deicizii (ptr tine ca si crestin asa ar trebui sa fie)

Si pentru ca tot te crezi motzat ..dar mai ales sa revenim la topic .... fa te rog o comparatie intre Tanach si VT ... si ia vezi te rog ce efecte a avut Tanachul asupra istoriei si in ce masura a ajutat la supravietuirea poporului evreu in cei 2000 de ani de raspandire fortata prin Europa (si nu numai) ...si vezi efectul Dumnezeiesc adevarat al acestei scripturi care uneste ...si compara-l te rog cu efectul avut de acea scoatere a ei mincinoasa din contextul original si natural al mozaismului si botezarea acestei scripturi in VT si punerea ei alaturi de scripturile Romei numite NT (din care vad ca iti place sa citezi) si vezi actiunea ei nefasta asupra istoriei Europei si chiar efectul nu de unire ca la Tanach ...ci de scindare ... pana si a celei mai demonice biserici din istorie ...si voi sunteti exact ilustrarea acestui efect!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   

Sus In jos

Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: