Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 11:02 am

teo , biblia a fost scrisa si rescrisa de sute de ori , si de fiecare data cand au rescriso au mai bagat cate ceva care o sa se intample .. tu crezi ca oamenii primitivi de acum 2000 de ani , stiau ce o sa se intample peste 2000 de ani ? s-a fim seriosi .. uite o sa iti dau un clip , care cred ca l-a vazut majoritatea romaniei , cum o bancnota din 90 si ceva arata ca turnurile o sa cada si pentagonul pus la pamant http://www.220.ro/6OPvmTLDEi/INCREDIBIL-O-O-Bancnota-De-20-Si-Atentatu-Cu-Turnurile ... oamenii destepti care au facut bancnota au aratat in bancnota ca americanii o sa darame turnurile si pentagonul .. si asta a fost descoperita dupa ce au cazut astea .. acum putem spune ca acea bancnota este "SFANTA" ? ca a aratat chestia aia ? ..s-a fim seriosi ..

Soimos ti-a spus clar ca vechiul testament este FURAT .. nu creeat de religia crestina .. si cand au vazut crestinii ca vechiul testament este CIORDIT ce-au spus , hai sa facem si un Nou Testament , le bagam si cateva chestii care o sa se intample ca sa spuna ca este dat de dumnezeu , si uite asa si-au batut astia joc de voi , si v-a facut sa credeti ca niste foi scrise si rescrise sunt sfinte .. frumos .. !

"Ceva putere supranaturala"? .. sincer eu cred in asa ceva , dar nu cred in puterea supranaturala din religia falsa ..care nu are absolut nici o treaba cu chestiile astea .. tot ce fac ei este inscenare ..si facut in asa fel incat voi sa nu va dati seama .. chestiile supernaturale nu tine de religie , dumnezeu si alte porcarii , chestiile supernaturale tin de mind control , controlul mintii mai bine spus ..chestiile supernaturale nu tine de religie , dumnezeu , tine de lumea reala chestiile supernaturale nimeni nu are cum sa le explice , nici oamenii de stiinta nici religia , religia ca sa iasa in fata il baga pe Dumnezeu ,ca altceva nu are ce s-a spuna .. asa spun si eu , da Zamolxe face tot ..

" Nu cumva exista si ceva după ce murim?"

eu cred intr-o alta lume .. nu cred in rai si iad ..cred doar intr-o lume , atat

rai si iad e ceva prea la mintea puiului de melc.. rai si iad sunt creeate pentru a prostii credinciosii
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 11:44 am

Esti culmea, Vorbesti de parcă a face profeții este un lucru de nimic...
Soimos nu înțelege asta, dar poate tu vei înțelege. Veciul testament nu este furat... Vechiul testament este adevărul, de-asta e pus acolo.
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/underground94teo
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 12:01 pm

ce nu intelegi ca vechiul testament este furat ... si redenumit?? .. vechiul testament este "TORAH" ..ce este asa de greu de inteles??

pentru mine profetiile sunt un nimic .. de ce? .. pentru ca profetiile nu sunt altceva decat un mare NIMIC .. care sunt puse de oameni sa le descopere alti oameni .. intelegi ? .. adica eu peste 3 ani vreau sa daram turnu eifel ... .si pun dovezi in 100.000 de bancnote .. cine il duce capu sa descopere..nu a descoperit nimeni .. asta e , s-e descopera dupa ce sa intamplat cum sa intamplat si in cazu cu turnurile .. ai inteles?!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 1:46 pm

Teo a scris:
Soimos nu înțelege asta, dar poate tu vei înțelege. Veciul testament nu este furat... Vechiul testament este adevărul, de-asta e pus acolo.
Mah ...la 14 ani ar trebui sa ai mintea mai limpede si sa intelegi o logica simpla gen 1+1!

Sigur ca a face profetii este un lucru "mare" ....dar tu ce crezi ca satana e atat de impotent ca pastorul tau de la casa de adunare a zeciuileii incat sa nu fie in stare sa faca nici macar prorociri?
...pai vrei sa iti dau citatul sa vezi ca prin puterea satanei se pot face chiar minuni?

2) Pai cum iti explici atunci ca o scriptura a iudeilor numita Tanach care contine cuvant cu cuvant textele ce le aveti voi in Vechiul Testament a aparut cu cca 1000 de ani inaintea Bibliei? ...sa fie din cauza ca "dumnezeul" vostru s-a "inspirat" din ea atat de tare pana a copiat-o cuvant cu cuvant? ...
3) Intrebare ...de ce nu a inspirat si "dumnezeul" vostru o scriptura originala de a fost nevoit sa fure scriptura unui alt Dumnezeu apartinator altei religii?
Tanachul ...e adevarat ... reprezinta ceva adevar mai ales istoric ... dar asta e departe de religia crestina caci nue scris ...recte inspirat ... pentru aceasta noua religie caci insusi faptul de a copia o scriptura apartinand unei anumite religii in care aceasta scriptura cere respectarea anumitor legi, porunci si ritualuri si a o scoate din context aceasta scriptura pentru a o pune sa serveasca alte legi, porunci, obiceiuri si ritualuri ... se numeste MINCIUNA!
Ce dracu mai Teo ...nici atat nu poti intelege? ...te credeam mai dezghetat de ex asa cum Hippy .... pai daca ar fi sa acceptam ce zici tu inseamna ca trebuie sa acceptati ca o alta religie ...de ex satanista ..sa isi inclidua in scriptura lor NT si sa gaseasca in textele NT indicii care dovedesc ca e inspirat de Satana ...si asta nu e nici greu si este exact acelasi lucru ca cel pe care l-au facut crestinii furand scripturile religiei mozaice ... e acelasi lucru!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 2:12 pm

[quote soimos]
Citat :
Ce dracu mai Teo ...nici atat nu poti intelege? ...te credeam mai dezghetat de ex asa cum Hippy ....
sa fii dezghetat asa ca ionel e mai degrab "inghetat",cat despre tine...e de ajuns ca cineva sa intre pe acest forum o data ca sa se convinga ca esti taaaare redus la tartacuta.stii si tu o poezie invatata de pe acel link german si oooo tot spui de parca ai avea placa stricata in rest,"tufa de venetia".Tu vorbesti de a intelege?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 2:24 pm

cornel de cand te-am intalnit pe forum nu te-am vazut sa aduci argumente serioase impotriva noastra .. si sa iti spun de ce? . .pentru ca argumente impotriva noastra nu exista! argumente atat de serioase incat sa ne inchida nu exista! intelegi ? .. eu sunt inghetat? .. iauzi .. daca eu sunt inghetat inseamna ca tu ce esti ? .. dezghetat? esti unu-l de-al lui Dumnezeu ? .. daca tu crezi ca esti mai aproape de dumnezeu prin religie , inseamna ca esti ORB , tu tot nu ai inteles ca religia ta nu are nici un DUMNEZEU ?!?! .. ca jessus propovaduieste Tora legea unui dumnezeu iudaic .. si nu are nici o treaba cu dumnezeul crestin sau cureligia crestina ? .. tu tot nu ai inteles ca religia ta are decat un singur scop ..?! manipulare in masa .. tu tot nu ai inteles ca biblia (V.T) este furat si noul testament creeat in asa fel incat s-a va prosteasca in ultimul hal.. dar vad ca religia ta isi face bine treaba pe oameni ca tine .. cornel de curiozitate , cati ani ai ? ..
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 2:55 pm

[size=12]Nu am dat nici un argument impotriva voastră care să va inchidă. Corect, Nu am folosit nici macar un singur argument impotriva voastra pt ca nu stiu ce sunteti. Soimos vorbeste ca un ateu, dar apoi spune ca Satan si'a bagat coada in Biblie. Spuneti ce sunteți si apoi vedem noi argumente care să va inchidă.
Si dacă tot folosiți expresii de genul "câți ani ai?" sau "credeam că esti mai destept", Am ceva pt voi.
Romans 1:22 - Professing themselves to be wise, they became fools,
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/underground94teo
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 4:56 pm

corneliugi a scris:
[quote soimos]
Citat :
Ce dracu mai Teo ...nici atat nu poti intelege? ...te credeam mai dezghetat de ex asa cum Hippy ....
sa fii dezghetat asa ca ionel e mai degrab "inghetat",cat despre tine...e de ajuns ca cineva sa intre pe acest forum o data ca sa se convinga ca esti taaaare redus la tartacuta.stii si tu o poezie invatata de pe acel link german si oooo tot spui de parca ai avea placa stricata in rest,"tufa de venetia".Tu vorbesti de a intelege?

Eu "Tufa" ? ...multumesc ptr compliment dar nu-l merit !
Tufa era doar Dumnezeul care ardea dictand Legile lui Moise!

Cat despre "aprecierile" tale la persoana mea ....ele fiind fundamentate pe credinta ...vorbesti si tu sa fara sa intelegi ca cine are in loc de stiinta ... doar credinta e la fel de "sus" ca ultimul pr.... si faptul ca am dreptate il vedem ca tu in "desteptaciunea" ta repeti ca un papagal "noutati" de acum 2000 de ani ... pe care ca sa nu le uiti ti le mai citeste de trei ori pe saptamana un porcar cu Biblia in mana!

Deci pana sa ajungi tu "tufa" ... cel care esti creat din lut ca oala de noapte ....ha ha ...mai trebuie sa stai la coada evolutiei cca 1miliard de ani!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 09, 2009 5:24 pm

Teo a scris:
[size=12]Nu am dat nici un argument impotriva voastră care să va inchidă.

Eu credeam ca tu cauti argumente ca sa dovedesti ca VT nu este copia tradusa si marsavita a Tanachului care a fost scoasa din contextul religiei iudaice si pusa in mod mincinos sa serveasca o religie noua a bisericii (nu a lui Isus) si nu a oricarei biserici ci anume a unei biserici care pe baza acestui furt intelectual combinat cu minciuni fanatizante a comis MILIOANE de CRIME!
Sau asta nu stiai si nici nu te intereseaza?

Citat :

Corect, Nu am folosit nici macar un singur argument impotriva voastra pt ca nu stiu ce sunteti.
Suntem oameni normali care gandesc liber ... mai exact noi nu am fost drogati si lobotomizati cu drogul numit religie !...adica noi prteferam sa STIM decat sa Credem ...ti se pare asta un pacat? ...daca da vorbeste cu Androneasca sa inchida scolile ca biserici avem destule si putem crede pe gratis!
Citat :

Soimos vorbeste ca un ateu, dar apoi spune ca Satan si'a bagat coada in Biblie.
Pai ce atei nu au voie sa spuna asa ceva?
Pai tu nu vezi ca am deschis chiar un topic pe aceasta tema, topic in care arat clar cu "dovezi biblice" faptul ca initial s-a plecat in scriptura (adica Tanach nu VT) cu o idee pozitiva ca ulterior sa fie prezentat contrariul !
Pai daca Dumnezeu a dat "gandul bun" ...cine l-a contrazis dand "gand rau" ...nu satana?
Pai ia citeste topicul pe aceasta tema ca sa vezi ca nu vorbesc de la mine ci lucrez cu materialul clientului ...adica CU SCRIPTURA!

Citat :

Spuneti ce sunteți si apoi vedem noi argumente care să va inchidă.
Mai intai sa ne spui cine esti tu ca iti permiti sa ne ameninti si mai ales sa iti inchipui ca "adevarul" tau NEDEMONSTRABIL este mai valabil decat argumentele stintifice DEMONSTRABILE cu care imi afirm eu adevarul meu?

Sa ne inchida? ...zau ca as vrea sa o vad si pe asta ...ca se lasa cu scandal mare .. pai Romania nu este un stat LAIC? ...ci unul religios ca Iranul? ...si nici libertatea de exprimare nu e permisa din cauza ca afirmarea unui adevar demonstrat jigneste inima minciunii ? ... hai te rog fa ma curios sa o vad si pe asta!

Citat :

Si dacă tot folosiți expresii de genul "câți ani ai?" sau "credeam că esti mai destept", Am ceva pt voi.
Romans 1:22 - Professing themselves to be wise, they became fools,
Pai nu a fost cumva "ideea" ta sa ne spui ca ai 15 ani?
Pai tinerii la 15 ani sunt mai deschisi catre cunoastere decat aia cu un picior in groapa!

In rest nu ne intoxica cu prostiile din Romani ca Isus nu era roman ba chiar Contra lor (ca Messiah era obligatoriu) si intelege si tu care te crezi destept ca romanii sunt cei l-au ucis pe Isus .... si ca macar din respect si cinstire ptr martirajul sau nu ar trebui sa asculti de "romani" ca sa nu zic ca in calitate de crestin ar trebui sa scuipi pe ceea ce zic acei "romani" din Biblie caci sunt cuvintele unor deicizii (ptr tine ca si crestin asa ar trebui sa fie)

Si pentru ca tot te crezi motzat ..dar mai ales sa revenim la topic .... fa te rog o comparatie intre Tanach si VT ... si ia vezi te rog ce efecte a avut Tanachul asupra istoriei si in ce masura a ajutat la supravietuirea poporului evreu in cei 2000 de ani de raspandire fortata prin Europa (si nu numai) ...si vezi efectul Dumnezeiesc adevarat al acestei scripturi care uneste ...si compara-l te rog cu efectul avut de acea scoatere a ei mincinoasa din contextul original si natural al mozaismului si botezarea acestei scripturi in VT si punerea ei alaturi de scripturile Romei numite NT (din care vad ca iti place sa citezi) si vezi actiunea ei nefasta asupra istoriei Europei si chiar efectul nu de unire ca la Tanach ...ci de scindare ... pana si a celei mai demonice biserici din istorie ...si voi sunteti exact ilustrarea acestui efect!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Joi Sept 10, 2009 4:15 am

H1perion a scris:
ca jessus propovaduieste Tora legea unui dumnezeu iudaic .. si nu are ..

Isus din Nazaret spune-a la un moment dat unui invatat din Israel ca trebuie sa se nasca din nou... si omu ala nu a inteles, probabil nici tu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Joi Sept 10, 2009 6:17 am

Da un citat sa vedem ca vorbesti cu temei ... ca de mult caut citate care sa vorbeasca de reincarnare!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Joi Sept 10, 2009 10:34 am

Teo a scris:

Na.... ? cum e cu VT ? ..este acesta o copie tradusa a Tanachului si scoasa din contextul ei natural ptr a servi unei noi religii?
Oare scoaterea din context si alipirea ei la un " alt testament" ptr a sluji o alta religie diferita de cea originala ...nu se cheama MINCIUNA?

Daca nu hai sa facem un apel satanistilor ca sa includa in "Biblia Profetului LaVey" noul testament al criminalului Constantin ...ca doar nu-i asa el i-a impus lui Ieronim cum sa fie Biblia
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Joi Sept 10, 2009 6:12 pm

Citat :
[quote soimos]Na.... ? cum e cu VT ? ..este acesta o copie tradusa a Tanachului si scoasa din contextul ei natural ptr a servi unei noi religii?
Oare scoaterea din context si alipirea ei la un " alt testament" ptr a sluji o alta religie diferita de cea originala ...nu se cheama MINCIUNA?

[/quote] deja ma obosesti cu afirmatia asta ridicola:
Citat :
...Tanachului si scoasa din contextul ei natural...
de fapt ce tot bolborosesti tu acolo?Doctrina crestinismului este luata din NT nu din VT;VT este in aceiasi coprerta cu NT pentru (cel putin) o privire de ansamblu a lucrarii lui DUMNEZEU;ar fi mult mai mult de vorbit pe aceasta tema insa nu este cu cine sa vorbesc,pentru ca ti s au spus lucruri mult mai simple si n ai priceput nimic,ar fi pierdere de vreme,asa ca afirmatia precum ca ar fi
Citat :
scoasa din contextul ei natural
=prostie.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Joi Sept 10, 2009 7:00 pm

cornel , dar greu de tot intelegi tu .. tu ce nu intelegi ..hai sa iti spun pe logica ..

eu scriu ceva da? .. sa spun de exemplu un roman , romanul meu se numeste Tanach ..
pe urma vii tu , imi copii tot ce scrie in tanach ..cum se spune dai copy si paste .. si pe urma o numesti Vechiul Testament .. ia spune-mi si tu mie , cine a furat ? eu s-au tu .. a cui este originala , a mea s-au a ta? ..
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Joi Sept 10, 2009 7:06 pm

corneliugi a scris:
Citat :
[quote soimos]
Citat :
Na.... ? cum e cu VT ? ..este acesta o copie tradusa a Tanachului si scoasa din contextul ei natural ptr a servi unei noi religii?

deja ma obosesti cu afirmatia asta ridicola:
Nu asta era raspunsul asteptat ...ci un argument cu care combati afirmatia mea !
Ce te plictiseste pe tine ne lasa rece ... incearca sa intelegi ca tu ...adica unu care nu e capabil sa combata argumentat o afirmatie sustinuta de partea adversa prin dovezi ...nu e o persoana atat de interesanta incat sa ne plictisesti cu asemenea comentarii izvorate probabil din Nestiinta ...adica Credinta!
Citat :

Citat :
...Tanachului si scoasa din contextul ei natural...
de fapt ce tot bolborosesti tu acolo?Doctrina crestinismului este luata din NT nu din VT;VT este in aceiasi coprerta cu NT pentru (cel putin) o privire de ansamblu a lucrarii lui DUMNEZEU;

In sfarsit ai zis si tu o fraza ...cei drept cam natanga ...dar totusi e o performanta la tine ... felicitari!

Acum hai sa vedem unde gresesti ?
In primul rand nu vorbim de doctrina crestinismului ...si nici nu contestam ca ea este bazata pe NT!
Dragu meu ...tu chiar realizezi ce prostii debitezi?
Pai tu nu stii ca VT nu este cartea de Stintele Naturii ca sa ai o vedere de ansamblu asupra "lucrarii" ...ci este scriptura unei religii in care Dumnezeu isi expune Legile Poruncile si Pretentiile ... basca culegeri de texte poetice, istorice, filozofii populare despre viata si alte chestii de acest gen!
Tu uiti ca in VT sunt Legile lui Dumnezeu ...care nu se schimba caci El nu se schimba in Veci ...vezi Maleahi.3:6 „Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb;

Deci hallo trezeste-te ...ca Dumnezeul din VT nu este acelasi cu cel din NT ...ca asta e unul "schimbat" ...si vezi clar asta si dupa faptul ca cel din VT nu are copii nici inainte de toti vecii ...nu ca cel nou care a umblat la femei ca sa aibe un fiu om !
Citat :

ar fi mult mai mult de vorbit pe aceasta tema insa nu este cu cine sa vorbesc,
Nu e vorba de cate prostii esti tu capabil sa debitezi ...ci de faptul de cate argumente poti tu aduce in favoarea parerilor tale!
Uite ...in afirmatia de mai sus ... nu te supara ...dar "iar ai calcat pi dansa"!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Joi Sept 10, 2009 7:08 pm

H1perion a scris:
cornel , dar greu de tot intelegi tu .. tu ce nu intelegi ..hai sa iti spun pe logica ..

eu scriu ceva da? .. sa spun de exemplu un roman , romanul meu se numeste Tanach ..
pe urma vii tu , imi copii tot ce scrie in tanach ..cum se spune dai copy si paste .. si pe urma o numesti Vechiul Testament .. ia spune-mi si tu mie , cine a furat ? eu s-au tu .. a cui este originala , a mea s-au a ta? ..
Bravo Ionele ...mai simplu si mai clar nici ca se putea!
Daca nu intelege nici asta ...trebuie sa ne fie mila ptr el!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Joi Sept 10, 2009 7:37 pm

si cum se manifesta mila voastra?

ce intelegi tu prin mila?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Joi Sept 10, 2009 7:38 pm

Il lasam in plata Domnului ...ca unde nu e minte ...nici Dumnezeu nu poate cere!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Joi Sept 10, 2009 8:02 pm

Citat :
[quote soimos]Nu asta era raspunsul asteptat ...ci un argument cu care combati afirmatia mea !
[/quote] argument,asta i ce ti lipseste tie in tot ce indrugi;si inca ceva:nu pricepi nimic din scriptura insa nu asta i grav la tine ci faptul ca,desi nu pricepi o iota iti dai cu parerea de parca ai incerca sa dovedesti contrariu...si arati jalnic
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Joi Sept 10, 2009 9:04 pm

Draga CornelLuge(minciuna in germana) tu chiar nici atat nu intelegi ca Scriptura nu are un inteles unitar?
Pai ce ea e scrisa de Dumnezeu ca sa fie un tot unitar?
Pai tu nu sti ca in Tanach si-a bagat dracu coada si ca din cauza asta e plina de contradictii si o parte din ele le vezi pe topicul cu Cum si-a varat satana coada in scripturi" apoi vezi tu ca insasi Yahwe ne previne in Deuteronom 13.1 fapt confirmat si despre aparitia lui Christos si a crestinismului, si aici vezi consecintele in Apocalipsa 18.1 apoi Isus in predica de pe Munte rastoarna el insusi anumite legi prin "Eu insa va zic voua" ...apoi ca invataturile lui isus sunt calcate in picioare de Pavel ...apoi ca in NT nu a avut intrare nici o evanghelie a unui Apostol ... si tot asa mai departe ...
Numai contradictii si nimic unitar ...
deci Biblia nu are un singur inteles decat ptr cei ca tine care citesc pe alese ce le cspune sarlatanul din amvon ...si atat!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Sam Sept 12, 2009 9:27 pm

Tinand cont de faptul ca scripturile sunt atat de pline de contradictii in care o afirmatie o contrazice pe cealalta ce sa credem ?

.. ca Dumnezeu se contrazice pe el insusi? ..sau ca nu stie ce vorbeste?

...daca da ...care din cele doua afirmatii contradictorii este afirmatia corecta?

...iar daca am afla care este cea corecta si o putem deosebi de cea mincinoasa ... si aceea aflata tot in scriptura ...putem sa numim o asemenea scriptura "cuvantul Inspirat al lui Dumnezeu"?

Exemple in topicul Cum si-a varat dracu coada in scriptura
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Sam Sept 12, 2009 9:40 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Draga CornelLuge(minciuna in germana)
Iar tie ti s ar potrivi:soim albern ... si asta ti-o zice un prost in limba romana!
Apreciem sinceritatea ! ...

corneliugi a scris:
[quote soimos]Numai contradictii si nimic unitar ...
contradictiile sunt in capatana ta seaca ...si trebuie sa ma crezi ca ti-o spun eu ...adica cel mai mare proost![/quote]

Ce-i cu tine azi ? ... esti pus pe spovada ?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 7:51 am

Teo a scris:
Mai Soimos, Imi scri 1.000 de rânduri in care nu spui nimic, Te învârți in jurul cozii.

Te pomenesti ca in tot forumul nu gasesti nimic ...(ptr tine) ...nu-i asa?

Citat :

Tu ai inceput să ataci Biblia.
Da ...dar am facut-o argumentat ...si daca ma gandesc ca pe baza ei s-au comis si s-au justificat milioane de crime ...crezi ca pot fi atat de debil sa o laud?

Citat :

Da, Torah este in vechiul testament,
Fals!
Nu este in Vechiul Testament ci este in Tanach ...si apoi incearca sa te exprimi corect si sa te inveti cu denumirea de Tanach caci testament poate fi scrisoarea lu tata mosu inainte de a muri ... sau te pomenesti ca batranul Yahwe a murit si ca acele i-o fi testamentul?

Citat :

asta nu inseamna ca a fost furata.

Ai dreptate ...Torah nu a fost furata ci a fost aruncata la gunoi!
De furat a fost doar Tanachul cel pe care crestinii l-au scos din context si l-au carpit cu minciuni ...bineinteles sfinte ...care sa serveasca o biserica atat de sfanta incat nici dracu in persoana nu a comis atatea milioane de crime cat a comis aceasta biserica "sfanta"!

Citat :

Prostiile pe care le spui tu despre noul testament sunt doar imaginații.
Pai religia ta nu este tot doar o imaginatie bazata pe prostii?

Cat despre valoarea NT ...ea este egal cu zero barat ...ptr ca Isus a lasat lui Petru mostenirea sa ...iata dovada:

Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.
Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri.

si iata acum dovada ca Evanghelia lui Petru a existat ...si cum a fost ea pusa deoparte de Pavel:

"Iar de cei ce sunt ei mai de seamă - oricine ar fi fost ei cândva, nu mă privește; Dumnezeu nu caută la fața omului, - cei mai de seamă n-au adăugat nimic la Evanghelia mea,
Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredințată Evanghelia pentru cei netăiați împrejur, după cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiați împrejur
,

sti tu cumva vre-o porunca data de Isus in care Petru a fost deposedat de misiunea data de Isus ptr a fi inlocuit cu Pavel ?

Na vezi ? ... Noul Testament avea valoare doar daca cuprindea si intreaga Evanghelie a lui Petru ...si nu toate minciunile "evangheliei" lui Pavel si a ucenicilor sai +apostolii bisericii" ...NU ai lui Isus sau Dumnezeu!
A carei biserici.... vezi cartea de istorie ... a unei biserici care a comis milioane si milioane de crime !
Citat :

Dar te rog, Spune'mi tu mie cum au ajuns toate profețiile alea in Biblie?
Asa cum i-am explicat si lui Avram ...vezi postarea mea catre el pe tema aceasta ...dar ca sa iti rasound si tie pe scurt ... acele profetii au fost introduse in scriptura de catre DIAVOL!
Mai multe amanunte gaseti pe topicu "cum a penetrat diavolul scripturile" !

Citat :

Există ceva putere supranaturală?
Nu exista puteri supranaturale ...toate puterile sunt Naturale!
Daca vrei sa cunosti toate puterile naturale ...aprofundeaza Stintele Naturii!

Citat :

Nu cumva exista si ceva după ce murim?
NU ! Nu exista!
Viata este o ardere ...si dupa ce ea se stinge(vezi paralelismul ...se stinge!) ...ramane ceea ce ramane din orice foc stins!
Sau tu crezi ca si focul din cuptor e nemuritor ?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Sept 13, 2009 8:16 am, editata de 1 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 8:04 am

soimos a scris:
Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.
Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri.

si iata acum dovada ca Evanghelia lui Petru a existat ...si cum a fost ea pusa deoparte de Pavel:

"Iar de cei ce sunt ei mai de seamă - oricine ar fi fost ei cândva, nu mă privește; Dumnezeu nu caută la fața omului, - cei mai de seamă n-au adăugat nimic la Evanghelia mea,
Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredințată Evanghelia pentru cei netăiați împrejur, după cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiați împrejur
,

sti tu cumva vre-o porunca data de Isus in care Petru a fost deposedat de misiunea data de Isus ptr a fi inlocuit cu Pavel ?

Na vezi ? ... Noul Testament avea valoare doar daca cuprindea si intreaga Evanghelie a lui Petru ...si nu toate minciunile "evangheliei" lui Pavel si a ucenicilor sai +apostolii bisericii" ...NU ai lui Isus sau Dumnezeu!
De unde ai scos o pe asta cu evanghelia lui Petru.Citeste textul "in context"si vei vedea "piatra" despre care i vorba acolo.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 8:14 am

corneliugi a scris:
soimos a scris:

,

De unde ai scos o pe asta cu evanghelia lui Petru.
Citat :

Din istorie, din Biblie si din logica evenimentelor!
Pai nu stiai ca Petru facea si el misionariat ? ...pai ce propovaduia el daca nu "vestea buna"? ...adica Evangelia ?
Citeste textul "in context"si vei vedea "piatra" despre care i vorba acolo.

Pai tocmai ca am citit ...si spre deosebire de tine am si inteles?
Isus i-a lasat lui Petru toata mostenirea sa ...chiar si aia sppirituala ...dar cum sa ajungem la ele ...daca niste falsi "apostoli" adica apostolii bisericii le-au distrus? ...ca sa isi poata pune ei "legile" lor ...legile bisericii ...adica a unei biserici dovedite de milioane de ori ca fiind criminala ...si ca atare nu poate fi decat diabolica!

Acum este randul tau sa imi areti unde Isus il desemneaza pe Pavel ca sa ne lase invataturile sale ...adica ceea ce cunoastem noi ca NT?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Sept 13, 2009 10:20 am, editata de 1 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 8:31 am

Citat :
Isus i-a lasat lui Petru toata mostenirea sa ...chiar si aia sppirituala ...dar cum sa ajungem la ele ...daca niste falsi "apostoli" adica apostolii bisericii le-au distrus? ...ca sa isi poata pune ei "legile" lor ...legile bisericii ...adica a unei biserici dovedite de milioane de ori ca fiind criminala ...si ca atare nu poate fi decat diabolica!

Acum este randul tau sa imi areti unde Isus il desemneaza pe Pavel ca sa ne lase invataturile sale ...adica ceea ce cunoastem noi ca NT?
Intelegi tu ce ti am pus acolo cu portocaliu ?,adica tocmai "Degetul"dupa care te tot ascunzi.Pai daca aceste dovezi pe care le tot invoci sunt distruse ,cum de le mai tii ca dovezi? Sau vrei sa te iau pe cuvant ca tu spui adevarul?De fapt toate dovezile cu care te lauzi ...nu prea sunt
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 8:36 am

[quote]
Citat :
daca ai fi 'nteles,ai fi stiut ca Domnul fece referire la continutul versului 16(adica la un mare adevar)descoperit lui Petru de catre DUHUL SFINT,nu la Petru ca persoana
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 9:15 am

corneliugi a scris:
Citat :

Intelegi tu ce ti am pus acolo cu portocaliu ?,adica tocmai "Degetul"dupa care te tot ascunzi.Pai daca aceste dovezi pe care le tot invoci sunt distruse ,cum de le mai tii ca dovezi?
Intrebare total pe langa!
Pai nu au disparut dovezile ci Evanghelia ! ...dovezile sunt la tot pasul ...si chiar in NT vezi ca aceasta Evanghelie dar si altele ale adevaratilor apostoli ai lui isus LIPSESC !!! ... dar in schimb exista doar "evangheliile" unor falsi apostoli ...adica "apostolii bisericii"!
Ce dovada mai clara decat asta vrei?

Citat :

Sau vrei sa te iau pe cuvant ca tu spui adevarul?De fapt toate dovezile cu care te lauzi ...nu prea sunt
Pai uite ...chiar mai sus ti-am explicat una ...nu te supara ...dar nu e vina mea ca tu nu le poti intelege !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 9:23 am

corneliugi a scris:
Citat :
daca ai fi 'nteles,ai fi stiut ca Domnul fece referire la continutul versului 16(adica la un mare adevar)descoperit lui Petru de catre DUHUL SFINT,nu la Petru ca persoana
Da vesetul sau un link la toata pagina si comenteaza pe text asa cum il intelegi tu!
Sa vedem ce vrei sa ne dovedesti?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 10:07 am

Citat :
[quote soimos]Intrebare total pe langa!
Pai nu au disparut dovezile ci Evanghelia ! ...dovezile sunt la tot pasul ...si chiar in NT vezi ca aceasta Evanghelie dar si altele ale adevaratilor apostoli ai lui isus LIPSESC !!!
total in plop,"am dovada dar ea(dovada)nu exista,in schimb,gargauni cati vrei.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 10:14 am

Cum adica in plop?
Hai sa rezolvam o problema de 3 simple:

1) Nu ai auzit de versetul in care Isus ne lasa mostenirea sa prin Petru!

2) Exista un verset prin care Isus ne spune ca il lasa pe Pavel sa ne aduca Evanghelia sa?

3) Pai atunci de ce sa citim un NT care e compusa aproape in totalitate de evangheliile ucenicilor lui Pavel ?

Ce ? ...Evangheliile Adevaratilor Apostoli ai lui Isus nu erau valabile si prin urmare trebuiau inlocuite cu "evangheliile" bisericii?

Din moment ce eu iti prezint niste realitati clare ...deocamdata "in plop" raman doar afirmatiile tale ne demonstrate!

PS!!

Vezi ca ai uitat "in plop" doua probleme:

Una referitoare la intrebarea din topicul precedent:Acum este randul tau sa imi areti unde Isus il desemneaza pe Pavel ca sa ne lase invataturile sale ...adica ceea ce cunoastem noi ca NT?

si 2 ... sa faci ceea ce te-am rugat ...adica sa iti sustii afirmatia facuta in postarea ta anterioara facand o mica analiza pe acel text de care vorbesti din care sa vedem si noi ca nu vorbesti asa doar a proasta si arunci cu citate anapoda doar ca sa aburesti cu ele lumea!

Sau de asemenea comentarii nu esti capabil motiv ptr care recurgi la noroi verbal!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 6:05 pm

Citat :
Una referitoare la intrebarea din topicul precedent:Acum este randul tau sa imi areti unde Isus il desemneaza pe Pavel ca sa ne lase invataturile sale ...adica ceea ce cunoastem noi ca NT?

(desi,stiu ca i pierdere de vreme cu tine)citeste si tu FAPTE cap. 9
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 6:25 pm

Pai a citi nu inseamna mare lucru ...totul este sa vedem cum iti sustii tu afirmatiile bazandu-te pe acel verset!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Lun Sept 14, 2009 10:29 am

Citat :
[quote soimos]Pai a citi nu inseamna mare lucru ...totul este sa vedem cum iti sustii tu afirmatiile bazandu-te pe acel verset!
[ ...era un capitol,nu un"verset",daca vrei pot sa te ajut ca sa faci diferenta intre unul si altul
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   

Sus In jos

Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: