Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 8:31 am

Citat :
Pai tocmai ca am citit ...si spre deosebire de tine am si inteles?
Isus i-a lasat lui Petru toata mostenirea sa ...chiar si aia sppirituala ...dar cum sa ajungem la ele ...daca niste falsi "apostoli" adica apostolii bisericii le-au distrus? ...ca sa isi poata pune ei "legile" lor ...legile bisericii ...adica a unei biserici dovedite de milioane de ori ca fiind criminala ...si ca atare nu poate fi decat diabolica!

Acum este randul tau sa imi areti unde Isus il desemneaza pe Pavel ca sa ne lase invataturile sale ...adica ceea ce cunoastem noi ca NT?
Intelegi tu ce ti am pus acolo cu portocaliu ?,adica tocmai "Degetul"dupa care te tot ascunzi.Pai daca aceste dovezi pe care le tot invoci sunt distruse ,cum de le mai tii ca dovezi? Sau vrei sa te iau pe cuvant ca tu spui adevarul?De fapt toate dovezile cu care te lauzi ...nu prea sunt
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 8:36 am

[quote]
Citat :
daca ai fi 'nteles,ai fi stiut ca Domnul fece referire la continutul versului 16(adica la un mare adevar)descoperit lui Petru de catre DUHUL SFINT,nu la Petru ca persoana
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 9:15 am

corneliugi a scris:
Citat :
Isus i-a lasat lui Petru toata mostenirea sa ...chiar si aia sppirituala ...dar cum sa ajungem la ele ...daca niste falsi "apostoli" adica apostolii bisericii le-au distrus? ...ca sa isi poata pune ei "legile" lor ...legile bisericii ...adica a unei biserici dovedite de milioane de ori ca fiind criminala ...si ca atare nu poate fi decat diabolica!

Acum este randul tau sa imi areti unde Isus il desemneaza pe Pavel ca sa ne lase invataturile sale ...adica ceea ce cunoastem noi ca NT?
Intelegi tu ce ti am pus acolo cu portocaliu ?,adica tocmai "Degetul"dupa care te tot ascunzi.Pai daca aceste dovezi pe care le tot invoci sunt distruse ,cum de le mai tii ca dovezi?
Intrebare total pe langa!
Pai nu au disparut dovezile ci Evanghelia ! ...dovezile sunt la tot pasul ...si chiar in NT vezi ca aceasta Evanghelie dar si altele ale adevaratilor apostoli ai lui isus LIPSESC !!! ... dar in schimb exista doar "evangheliile" unor falsi apostoli ...adica "apostolii bisericii"!
Ce dovada mai clara decat asta vrei?

Citat :

Sau vrei sa te iau pe cuvant ca tu spui adevarul?De fapt toate dovezile cu care te lauzi ...nu prea sunt
Pai uite ...chiar mai sus ti-am explicat una ...nu te supara ...dar nu e vina mea ca tu nu le poti intelege !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 9:23 am

corneliugi a scris:
Citat :
daca ai fi 'nteles,ai fi stiut ca Domnul fece referire la continutul versului 16(adica la un mare adevar)descoperit lui Petru de catre DUHUL SFINT,nu la Petru ca persoana
Da vesetul sau un link la toata pagina si comenteaza pe text asa cum il intelegi tu!
Sa vedem ce vrei sa ne dovedesti?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 10:07 am

Citat :
[quote soimos]Intrebare total pe langa!
Pai nu au disparut dovezile ci Evanghelia ! ...dovezile sunt la tot pasul ...si chiar in NT vezi ca aceasta Evanghelie dar si altele ale adevaratilor apostoli ai lui isus LIPSESC !!!
total in plop,"am dovada dar ea(dovada)nu exista,in schimb,gargauni cati vrei.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 10:14 am

Cum adica in plop?
Hai sa rezolvam o problema de 3 simple:

1) Nu ai auzit de versetul in care Isus ne lasa mostenirea sa prin Petru!

2) Exista un verset prin care Isus ne spune ca il lasa pe Pavel sa ne aduca Evanghelia sa?

3) Pai atunci de ce sa citim un NT care e compusa aproape in totalitate de evangheliile ucenicilor lui Pavel ?

Ce ? ...Evangheliile Adevaratilor Apostoli ai lui Isus nu erau valabile si prin urmare trebuiau inlocuite cu "evangheliile" bisericii?

Din moment ce eu iti prezint niste realitati clare ...deocamdata "in plop" raman doar afirmatiile tale ne demonstrate!

PS!!

Vezi ca ai uitat "in plop" doua probleme:

Una referitoare la intrebarea din topicul precedent:Acum este randul tau sa imi areti unde Isus il desemneaza pe Pavel ca sa ne lase invataturile sale ...adica ceea ce cunoastem noi ca NT?

si 2 ... sa faci ceea ce te-am rugat ...adica sa iti sustii afirmatia facuta in postarea ta anterioara facand o mica analiza pe acel text de care vorbesti din care sa vedem si noi ca nu vorbesti asa doar a proasta si arunci cu citate anapoda doar ca sa aburesti cu ele lumea!

Sau de asemenea comentarii nu esti capabil motiv ptr care recurgi la noroi verbal!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 6:05 pm

Citat :
Una referitoare la intrebarea din topicul precedent:Acum este randul tau sa imi areti unde Isus il desemneaza pe Pavel ca sa ne lase invataturile sale ...adica ceea ce cunoastem noi ca NT?

(desi,stiu ca i pierdere de vreme cu tine)citeste si tu FAPTE cap. 9
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Dum Sept 13, 2009 6:25 pm

Pai a citi nu inseamna mare lucru ...totul este sa vedem cum iti sustii tu afirmatiile bazandu-te pe acel verset!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Lun Sept 14, 2009 10:29 am

Citat :
[quote soimos]Pai a citi nu inseamna mare lucru ...totul este sa vedem cum iti sustii tu afirmatiile bazandu-te pe acel verset!
[ ...era un capitol,nu un"verset",daca vrei pot sa te ajut ca sa faci diferenta intre unul si altul
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Lun Sept 14, 2009 10:40 am

Citat :
[quote="Soimos"]Pai a citi nu inseamna mare lucru ...totul este sa vedem cum iti sustii tu afirmatiile bazandu-te pe acel verset!
este drept ce spui ca pentru unii "a citi nu inseamna mare lucru" mai ales pentru cei ce isi iau bruma de cultura de la TV,insa lasand asta deoparte si sa ne intoarcem la ale noastre:ca sa nu te obosesc cu un capitol intreg citeste Fapte 9:1-22 cred ca este suficient sa te ajute ca sa intelegi raspunsul la intrebarea ta;este ceva ce nu intelegi scrie mi si o sa incerc sa te ajut
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Lun Sept 14, 2009 4:55 pm

corneliugi a scris:
Citat :
[quote soimos]Pai a citi nu inseamna mare lucru ...totul este sa vedem cum iti sustii tu afirmatiile bazandu-te pe acel verset!
[ ...era un capitol,nu un"verset",daca vrei pot sa te ajut ca sa faci diferenta intre unul si altul

Mai bine "ajuta-ma" sa inteleg ce ai inteles si tu din acel capitol !
Ca vad ca tot o dai dupa coltz si fugi de incercarea de a ti sustine parerea!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Lun Sept 14, 2009 5:12 pm

corneliugi a scris:
este drept ce spui ca pentru unii "a citi nu inseamna mare lucru" mai ales pentru cei ce isi iau bruma de cultura de la TV,
Se poate si asa ceva ...ba chiar vei vedea ca e chiar de viitor ...cu conditia sa te uiti la emisiuni care ofera documentatii sau la emisiuni culturale !
Spre deosebire de acest tip de dobandire a culturii mai grav este cazul acelora care nu au predilectie pentru documentatii stintifice din cauza ca pritocesc toata viata versete din Biblia ....iar a pritoci textele absurde ale unor primitivi inseamna lobotomizere totala !
Sau chiar crezi ca se poate dobandi cultura citind versete biblice, ascultand niste sarlatani si prin a spune rugaciuni ...sau intr-un cuvant fiind rupt total de realitate si normalitate?
Citat :

insa lasand asta deoparte si sa ne intoarcem la ale noastre:ca sa nu te obosesc cu un capitol intreg citeste Fapte 9:1-22 cred ca este suficient sa te ajute ca sa intelegi raspunsul la intrebarea ta;este ceva ce nu intelegi scrie mi si o sa incerc sa te ajut
Zau ca oricat am incercat tot nu am putut gasi un verset prin care Isus il deposedeaza pe Petru de mostenirea transmisa ...dar in schimb am citit ceva despre niste halucinatii ale unui sarlatan mincinos!

Pai te rog revino la realitate si nu imi arata niste afirmatii mincinoase ale unui nimeni ...caci Pavel este un nimeni ptr Isus si ptr Dumnezeu caci vorba ta nici prorocii nu il prorocesc ...ci aratami text clar in care vorbeste Isus asa cum este acel text pe care l-am postat eu ...text in care nu ascultam povestile lui Petru sau Vasilica ... si care nu ne sunt prezentate nici aiurelile lui Pavel datorate insolatiei ca fiind mesaj divin ...ci TEXT CLAR afirmat de Isus!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mar Sept 15, 2009 5:46 am

Citat :
[quote soimos]...caci Pavel este un nimeni ptr Isus si ptr Dumnezeu caci vorba ta nici prorocii nu il prorocesc
"vorba mea"? te rog fain,n am spus eu asa ceva;retrage ti cuvintele ca nu mi apartin.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mar Sept 15, 2009 10:49 am

Iarasi nu ai inteles ...cand am spus ceea ce am spus m-am referit la faptul ca tu justifici scriptura prin existenta unor profetii ...si asta e valabil nu numai ptr tine ci ptr majoritatea credinciosilor ... iar exprimarea mea care a fost spusa la modul general te includea si pe tine tot la modul general asa cum ii include pe majoritatea credinciosilor!

Sau tu faci exceptii si spui ca si mine ca prorocirile nu au nicio valoare din cauza ce ele prorocesc venirea lui Isus ca Mesia si prin Isus schimbarea VT ...ceea ce este un mare bluf ptr ca sracul Isus nu a fost acel asteptat Messiah din cauza ca l-au omorat romanii inainte de a ajunge un Messiah ...si nici Legile lui Isus nu au putut avea nici un efect din cauza ca au fost inlocuite cu legile unei bisericii ...si nu ale divinitatii !

....sau te pomenesti ca dupa parerea ta iarasi bat campii din cauza ca Isus a avut 66 e apostoli (era sa postez 666) iar cei 13 ai bisericii (care ar fi putut sa ne transmita direct invatura lui Isus) ...au fost doar niste "duhuri rele" motv ptr care au fost indepartate din NT caci evangheliile unor duhuri rele nu au avut ce cauta in scriptura? Twisted Evil
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mier Sept 23, 2009 5:36 am

"In primul rand, Biblia nu este o singura carte. Aceasta este o parere gresita mai raspandita decat multi oameni isi dau seama, mai ales intre cei care nu provin din mediul iudeo-crestin. Nu numai ca nu e o singura carte, ci Biblia este o colectie de 66 de carti numite canonul Scripturii. Aceste 66 de carti contin o varietate de genuri literare: istorie, poezie, profetie, scrieri de intelepciune, scrisori si scrieri apocaliptice – aceasta doar ca sa numim cateva din ele.
In al doilea rand, aceste 66 de carti au fost scrise de 44 de autori diferiti. Acesti autori au provenit din medii variate: ciobani, pescari, doctori, imparati, profeti si altii. Si cei mai multi dintre acesti autori nu s-au cunoscut personal niciodata.
In al treilea rand, aceste 66 de carti au fost scrise intr-o perioada de 1500 de ani. Acest lucru ne reaminteste inca o data de faptul ca autorii lor nu s-au cunoscut si nu au colaborat niciodata in scrierea acestor carti.
In al patrulea rand, cele 66 de carti ale Bibliei au fost scrise in 3 limbi diferite. Avem in Biblie carti care au fost scrise in limbi antice – evreieste, greaca si aramaica – lucru care reflecta circumstantele istorice si culturale in care acestea, ele au fost scrise.
In sfarsit, aceste 66 de carti au fost scrise pe 3 continente diferite: Africa, Asia si Europa. Din nou, acest lucru vorbeste despre circumstantele istorice si culturale variate prin care a trecut poporul lui Dumnezeu. "
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Joi Sept 24, 2009 6:39 am

In primul rand apreciez ca ai inceput si tu sa iti expui in sc ris niste pareri ... ca in ultimul timp ne-ai rasfatat doar cu onomatopee

nelu a scris:
"In primul rand, Biblia nu este o singura carte. Aceasta este o parere gresita mai raspandita decat multi oameni isi dau seama, mai ales intre cei care nu provin din mediul iudeo-crestin. Nu numai ca nu e o singura carte, ci Biblia este o colectie de 66 de carti numite canonul Scripturii. Aceste 66 de carti contin o varietate de genuri literare: istorie, poezie, profetie, scrieri de intelepciune, scrisori si scrieri apocaliptice – aceasta doar ca sa numim cateva din ele.

Multumim ptr informatie ...nu ne zici nimic necunoscut ...dar in schimb zici ceva fals... ce ar fi sa realizezi ca Biblia exista doar dupa secolul 4 e.n. si ca acele carti de care pomenesti tu apartin Tanachului si nu Bibliei ...asta daca tot esti atat de preocupat sa pui la punct niste detalii ...si in mod sigur ca nu iti zic ceva nou ci specificarea o fac ptr CORECTITUDINE si exactitatea exprimarii!
Citat :

In al doilea rand, aceste 66 de carti au fost scrise de 44 de autori diferiti. Acesti autori au provenit din medii variate: ciobani, pescari, doctori, imparati, profeti si altii. Si cei mai multi dintre acesti autori nu s-au cunoscut personal niciodata.

Parca numai 44?
De unde sti tu ca de exemplu un psalm nu contine de fapt o prelucrare a ideilor mai multor persoane ...eu cred ca atata precizie incat sa afirmi ca fix 44 de autori au scris acele texte ...IMPUNE ...si specificarea ca nu Biblia ci Tanachul este textul ptr care acesti autori s-au straduit sa lucreze!

Citat :

In al patrulea rand, cele 66 de carti ale Bibliei au fost scrise in 3 limbi diferite. Avem in Biblie carti care au fost scrise in limbi antice – evreieste, greaca si aramaica – lucru care reflecta circumstantele istorice si culturale in care acestea, ele au fost scrise.

Hai ca asta ma distreaza ... arata si tu o Biblie in cele 3 limbi caci in schimb eu iti dovedesc ca acelea nu sunt Biblii ci scrieri religioase apartinand religiei Mozaice deci texte ale Tanachului ...inclusiv Septuaginta care este traducerea facuta in limba greaca de catre R A B I N I greci (elenisti)

Citat :

In sfarsit, aceste 66 de carti au fost scrise pe 3 continente diferite: Africa, Asia si Europa. Din nou, acest lucru vorbeste despre circumstantele istorice si culturale variate prin care a trecut poporul lui Dumnezeu. "
Ce ar fi sa zici poporul evreu ...caci deocamdata existenta lui Dumnezeu inca nu este dovedita ...asta desi stinta care este astazi la nivelul pe care il vezi ...se straduieste (pe degeaba) de mii de ani sa gaseasca cea mai mica dovada a existentei lui Dumnezeu
Sus In jos
Pagan14
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 30
Localizare : Dacia
Puncte : 36
Data de inscriere : 16/03/2010

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mar Mar 16, 2010 8:20 am

biblia e inspirata din toate legendele pagane.Cine nu vede peste munti e un om ignorant.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mar Mar 16, 2010 10:44 am

si cine vede, cum se numeste?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Mar Mar 16, 2010 11:57 am

nelu a scris:

Daca ala care nu vede ... pentru ca nu vrea sa vada ...este un ignorant ...evident ca inversul acestuia ...adica unul care vede, pentru ca isi deschide larg ochii si mintea ... este inversul unui ignorant!

Nu e la mintea cocosului?

Dar sa sti ca omu are dreptate ...(si sunt dovezi clare in acest sens) ... dar m-as fi asteptat sa-l contrazici ....nu sa o dai cotita la stanga

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Dec 25, 2010 11:02 am, editata de 1 ori
Sus In jos
adrianb
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 26
Localizare : Cluj
Puncte : 26
Data de inscriere : 24/12/2010

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Vin Dec 24, 2010 12:02 pm

Nostradamus e considerat sfant? A fost introdus in biblie? Deaorece si el a prezis viitorul.

Unele preziceri erau inevitabil interpretabile si sub alte circumstante le puteai interpreta altfel. Plus .. faptul ca pamantul e rotund si a fost unanim recunoscut relatv recent nu e o dovada ca aceasta conceptie nu este mult mai veche; egiptenii o cunosteau de acum 4000 de ani in urma.. si sa nu uitam ca evreii erau un popor de sclavi ai egiptenilor.. deci e posibil sa se preia informatii de la alte civilizatii. Se pot da exemple de astea pana epuizam Biblia
Sus In jos
dorina
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 19
Varsta : 35
Puncte : 9
Data de inscriere : 25/04/2008

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Vin Apr 08, 2011 8:07 pm

buburuzu a scris:

VIZIONAR!

Dar poti sa-i spui si "iluminat"
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Sam Sept 24, 2011 12:53 am

Teo a scris:

2.) Iov 36:27-28 Căci El trage la El picăturile de apă, le preface în abur și dă ploaia, pe care norii o strecoară, și o picură peste mulțimea oamenilor.
Când s-a scris Biblia nu se știa despre circuitul apei in natură.

hohot lol!

”26. Cât este de mare Dumnezeu! Dar noi nu putem să-L înțelegem și numărul anilor Săi nu se poate socoti.
27. El atrage picăturile de apă, El le preface în aburi și dă ploaia.
28. Iar norii o trec prin sita lor și o varsă picături peste mulțimile omenești.”

Acum se stie despre circuitul apei in Natura, dar tot nu se poate observa vreun dumnezeu pe post de generator de aburi tavaleala hohot rostogol
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 48
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Sam Sept 24, 2011 1:26 pm

Black velvet a scris:
Teo a scris:

2.) Iov 36:27-28 Căci El trage la El picăturile de apă, le preface în abur și dă ploaia, pe care norii o strecoară, și o picură peste mulțimea oamenilor.
Când s-a scris Biblia nu se știa despre circuitul apei in natură.

hohot lol!

”26. Cât este de mare Dumnezeu! Dar noi nu putem să-L înțelegem și numărul anilor Săi nu se poate socoti.
27. El atrage picăturile de apă, El le preface în aburi și dă ploaia.
28. Iar norii o trec prin sita lor și o varsă picături peste mulțimile omenești.”

Acum se stie despre circuitul apei in Natura, dar tot nu se poate observa vreun dumnezeu pe post de generator de aburi tavaleala hohot rostogol
Ce iti este si cu ateii astia grin Dumnezeu nu este observabil si nu poate fi dovedit prin mijloace stiintifice( adica lumesti). Instrumentul potrivit pentru al dovedi pe Dumnezeu este omul asa cum termometrul este instrumentul potrivit pentru temperatura. Dar degeaba iti zic eu asta ca tot nu intelegi.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Sam Sept 24, 2011 2:30 pm

Mihai12 a scris:
Instrumentul potrivit pentru al dovedi pe Dumnezeu este omul asa cum termometrul este instrumentul potrivit pentru temperatura. Dar degeaba iti zic eu asta ca tot nu intelegi.

Cum sa nu inteleg doh Precum termometrul masoara temperatura in grade celsius, tot la fel omul il masoara pe dumnezeu prin delirul mistic cu care s-a contaminat datorita psihozei raspandite de biserica grin

Adeptii lui Xenu, au realizat chiar niste aparate electronice pentru a-si masura propriul zeu si vointa acestuia, crestinii sunt mai ramasi in urma, saracii... inca mai folosesc agheazma, tamaia si busuiocul grin

Ia zi, daca scientologii sunt convinsi ca exista doar zeul lor, iar voi sunteti convinsi ca exista doar zeul vostru, care zeu, dintre cei doi, exista cu adevarat?

Si uite asa se va deschide sezonul la Xenu versus Dumnezeu hohot hohot

Oare cine va castiga, eu pariez pe Xenu, deoarece scientologii pot sa-ti arate cum aparatul lor de masura il indica pe acest zeu, pe cand crestinii nu pot sa-ti arate decat o carte veche in care niste evrei antici si de demult grin au scris despre un zeu batran si hain care n-are altceva de lucru decat sa le poarte oamenilor sambetele hohot
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 48
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Sam Sept 24, 2011 3:05 pm

Ignorant ca orice ateu respectabil
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   Sam Sept 24, 2011 8:16 pm

Mihai12 a scris:
Dumnezeu nu este observabil si nu poate fi dovedit prin mijloace stiintifice( adica lumesti)

Ha ha ha ... dar prin care ? ... cumva prin cele ceresti ?

Pai voi astia care sunteti rupti de cele "lumesti" ... adica rupti de REALITATE ... voi sunteti atat de ignoranti incat nici nu macar "instrumentul de masura ceresc" nu il aveti ptr ca nici macar nu stiti unde este CERUL (desi vorbiti toata ziua a proasta despre el)!!!!!

Vezi pentru ce sunteti considerati IRATIONALI? ... Ptr ca voi vorbiti despre lucruri existente doar in imaginatia voastra bolnava ca fiind o realitate inconjuratoare ... si acest gen de afectiune psihica diagnosticata prin faptul ca se confunda imaginarul cu realitatea ... are o denumire precisa in psihiatrie.
Stii cum se numeste aceasta boala psihica?

Citat :

Instrumentul potrivit pentru al dovedi pe Dumnezeu este omul asa cum termometrul este instrumentul potrivit pentru temperatura.
Poate ai vrut sa zici in loc de "omul" ... oaia din turma domnului ...adica Credinciosul .... ca Omul, spre deosebire de oaie are Constiinta dobandita prin dezvoltarea inteligentei si sporirea cunoasterii care este un pacat in religie ...asa ca nu il putem cunoaste pe Dumnezeu prin Omul Rational cu Constiinta ...ptr ca Dumnezeu nu poate fi cunoscut prin cunoastere (chair tu ai spus-o) ci prin credinta a proasta ... si de asta sunt capabile numai oile cu aspect uman!

Revenind la "omul" credincios (adica oaia din turma Domnului) ca instrument de masura a "cunoasterii divine" ... de care spui tu ca este un "termometru" de masurat divinitatea ... sa stii ca ai dreptate!
De masurat divinitatea prin "metoda termometrului" se face la fel ca si cu un termometru oarecare ....adica se baga "termometrul" (uman) in coor ... ca sa se masoare mai exact dumnezeirea!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?   

Sus In jos

Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: