Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Cuvant Inapoi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Cuvant Inapoi   Vin Noi 14, 2008 11:13 pm

Religioșii nu doar că nu suportă să fie contraziși.
Ei nu suportă nici măcar să fie aprobați!

Ia întrați oricine într-o mănăstire și apucați-vă să aprobați exact cu argumentele lor ceea ce spun ei! Vă garantez vă veți fi dați afară în șuturi. Am curaj și să pun pariu. Vor crede despre voi că sunteți sectanți și vă vor da afară în șuturi.

În fanatismul religios nu există minciună și adevăr ci doar supunere și nesupunere, iar oamenii de acolo sunt foarte posesivi unii față de alții.
Degeaba zici tu ca ei dacă nu ești de-al lor. Trebuie mai întâi să fi de-al lor.

Fanatismul religios e un disc stricat care trebuie să repetat "la program".si asta neaparat cu conditia sa fi invitat de cineva să faci asta. Dacă faci asta neinvitat vei fi dat afară și se va crede fie că ai venit să le furi oamenii sau fie că vrei să le sucești mințile.
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 17
Localizare : von Klausenburg
Puncte : 18
Data de inscriere : 26/09/2009

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Sam Sept 26, 2009 6:36 am

Cateva nelamuriri, fara a cauta a fi lipsit de respect:
1. Din moment ce este evident ca ca religia nu este sustinuta de catre o grupare "Pro" pe acest forum, ce fel de "dialog" este asta?
Nu cumva este un monolog?

2. Ce fel de forum este asta, anti?! Nu credeti ca ar fi mult mai simplu sa declarati pentru ceea ce sunteti pro?
Si in fond, numele este "Forum-Christi", doar ca sa "explicati" mai sus ca, de fapt, este un "forum anti Christi"?!
3. Daca vreti sa impresionati pe cineva cu "argumentele" (a se intelege propaganda) dumneavoastra, nu credeti ca ar trebui, inainte de toate, sa cautati a va pune la punct punctuatia si ortografia? Stiti ca prima impresie conteaza. Prima impresie pe care o lasati, cu "argumentele Dvs stintifice" este proasta, stimate domn Zeus!
Cat pot sa fie de calificate
Citat :
parerile fundamentate ale unor expertii in religii astfel ca in acest forum sa gasiti un loc unde se pot gasi informatii competente si se pot schimba liber si necenzurat diferite pareri cu alti useri interesati de a afla adevarul despre crestinism si la fel de necenzurat cu cei care isi sustin credinta!
cand formularea este ca si cea de mai sus, in cel mai bun caz greoaie si dificil de urmat?
4. Cum va asteptati sa va tineti de cuvant privitor la grolsolanie, cum ziceti mai jos
Citat :
Pentru a raspandi adevarul dovedit stintific, consideram ca libertatea de exprimare este importanta ... astfel aici pe acest forum, nimeni nu va fi banat ptr of topic sau"indrazneala" in exprimare.
Dar ...chiar daca autorul nu va fi banat...minciuna si vulgaritatea grosolania sub toate formele, vor fi aspru combatute pe acest forum chiar daca e scrisa in numele "domnului".
Cand va exprimati ca mai sus, ba mai mult, astfel:
Citat :
Adica cea mai periculoasa si curvita doctrina ... pentru manipulat, imbrobodit, controlat si belit oamenii, religie-politica care impusa cu forta armelor a nenorocit multe milioane de opameni si a intarziat progresul Europei cu cca 1000 de ani
Afirmatie ca cea de mai sus nu este doar jignitoare, dar reflecta si o lipsa de "informatie competenta". Europa a stagnat 1000 de ani din cauza atacurilor barbarilor si consecintele acestora, nu din cauza crestinismului. Europa a avansat tocmai datorita influentei crestine, la fel ca si America, iar ele au inceput sa decada tocmai din cauza abandonarii mostenirii crestine. Propaganda de ateism, de cel sovietic este depasita de fapt si de drept. Se pare ca dumneavoastra sunteti cei ramasi in urma, stimate domn Zeu Soimos.
5. Cand afirmati asta
Citat :
pe acest forum ADEVARUL real si libertatea de a gandi neingradit troneaza ca Dumnezeu Adevarat si Absolut!
inteleg ca totusi credeti in Dumnezeul Adevarat si Absolut, sau e tot o greseala de ortografie?
6. Ce este adevarul?
7. Este el absolut sau relativ? Ca daca sunteti ateu cu credinta in evolutie, musai ca adevarul sa fie relativ! Si daca asa sta treaba, de ce vorbiti de Adevarul Absolut (care e o persoana, si dupa ortografia folosita de chiar dumneavoastra)?
8. Ce inseamna "sfant" in context ateu si cum ati stabilit aceasta?
9. Ateul nu poate sa se considere PRO VIATA, din moment ce sustine ca moartea, cu selectia ei, a adus pe om la "VIATA". Adica, mutatia genetica "favorabila" (adica inexistenta in "stinta"), ca sa supravietuiasca, necesita moartea tutoror genelor nelaterate, altfel mutatia se risipeste inapoi in rezervorul genetic de unde a iesit. Hitler a inteles foarte bine asta. Se pare ca pe dumneavoastra, imbatat de propria retorica, logica aceasta esentiala credintei evolutioniste, v-a eludat. Mai mult, speranta ateului e ca moartea e tot ce exista, si dupa ea nu mai exista... viata! Ca daca totusi credeti in viata dupa moarte, ati pariat totul pe un cal... mort!

In concluzie, un zambet si o mana intinsa fac parte nu doar din civilitate si curtoazie, dovedind respect si apreciere pentru oricine, cu orice pozitie, dar sunt si argumente, din cele mai eficiente. Numa' bine si... Servus!
PS
10. Si chestia asta cu "a crede inseamna a nu sti" este doar vorba fara rost. Si ateul crede, ci inca in povesti ca si cea in care broasca devine.. print!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Sam Sept 26, 2009 8:25 am

Hochmeister Ciprian a scris:
.....

Multumim ptr observatiile facute, va respectam punctul de vedere, dar asta nu inseamna ca il aprobam sau il impartasim. Iata mai jos incercam sa va raspundem punctual la fiecare observatie facuta de Dvs. in speranta sa va risipim nelamuririle:

1) Zeus este administratorul care a initiat acest forum, cel care are puteri depline asupra lui. Eu soimos sunt doar unul dintre cei doi administratori, si anume cel insarcinat cu raspunsurile tematice.
2) Forumul este ANTI religie pentru ca aceasta este tema principala, daca veti citi mai atent cuvantul introductiv dar si numeroasele postari in care ne-am precizat si "pozitia pro" ati observa ca noi suntem Pro-constinta, pro-ratiune, pro-cunoastere, pro invatatura, pro educatie, pro adevar stintific dovedit, dar mai ales suntem "Pro Viata" acum si aici pe lumea aceasta si nu in ceruri .... precum si multe alte PRO-uri care sunt acceptate ca valori sociale si sunt confirmate de dialectica vietii ca fiind indiscutabil pozitive.
3) Tinand cont de faptul ca in general eu soimos ma straduiesc sa raspund rapid la toate postarile care imi sunt adresate, si asta in conditii in care sunt mereu in criza totala de timp, cateodata nu am timp nici macar sa imi recitesc postarile ca sa le corectez, pe ideea ca este mult mai important continutul ideatic al unui mesaj decat, si cursivitatea schimbului de idei.
Citat :

Afirmatie ca cea de mai sus nu este doar
jignitoare, dar reflecta si o lipsa de "informatie competenta". Europa
a stagnat 1000 de ani din cauza atacurilor barbarilor si consecintele
acestora, nu din cauza crestinismului.
Fara sa doresc a va leza remarc ca nu prea stati bine fie la capitolul istorie fie la aritmetica nu de alta dar "barbaria crestina" impusa de Constantin cel Mare la Niceea prin crima, si urmata de valul marilor migratii dintre care doar unele barbare, a durat inca multe decenii dupa revolutia burgheza din 1789 care a adus cu sine laicismul si secularizarea care au oprit in parte bicisniciile comise pe baza Bibliei de catre institutiile diabolice la acea vreme numite biserici, deci vorbim de o perioada de timp de 1500 de ani dintre care aprox. 500 de ani adica pana la Karl der Grosse (Charllemagne), i-am pus in contul migratiunii popoarelor, si au mai ramas inca 1000 pe care i-am trecut corect in contul marii bicisnicii crestine, perioada de obscurantism intunecat in care orice incercare de a gandi liber sau de a afirma dovezi bazate pe cunoasterea rationala (stiinta) au fost aspru reprimate si nu cred ca e necesar sa dau alte argumente decat cele notorii cum ar fi Giordano sau Galilei!

Citat :

Europa a avansat tocmai datorita influentei crestine, la fel ca si America, iar ele au inceput sa decada tocmai din cauza abandonarii mostenirii crestine.
Eu cred ca glumiti, nu de alta dar asemenea afirmatii nefondate nu fac de loc cinste cuiva ca Dvs care doreste sa ma puna la punct de pe o pozitie "critic-superioara"!
Nu de alta dar dezvoltarea spirituala a Europei a inceput odata cu Iluministii (adica francmasonii si illuminati) satui de bicisniciile comise in 1000 de ani de "mostenire crestina" si exact acesta este si succesul Americii primul stat masonic (pana in ziua de azi) stat model LAIC pana astazi tocmai pentru faptul ca a impus exact sloganele masonice ale revolutiei din 1789!
Cat despre decaderea datorata indepartarii de crestinism ... situatia este exact inversa ...si anume ca pana la aparitia UE care a ridicat toate statele decazute au fost doar cele in care crestinismul era la mare putere ... si exact aceasta este si UNA (si cea mai importanta) din cauzele decaderii societatii romanesti contemporane si anume modelul "Sarlataniei Crestine" in care ne sunt vandute drept model de moralitate si spiritualitate tocmai un model bazat pe minciuna si sarlatanie si ca sa nu ma acuzati ca bat campii nefondat as dori sa va repet afirmatiile lui Isus cel care ne invata ca Dumnezeu este in noi insine si ca tot noi suntem templul lui Dumnezeu si drept urmare ptr a "mijoloci intre Dumnezeul din MINE si intre biserica lui Dumnezeu care sunt tot EU ...nu am nevoie de nici un sarlatan sa imi ia banii si in numele lui Isus sa ii batjocoreasca invataturile! (vezi Luca 17.21 si 1 Corinteni 3.16)
Citat :

Propaganda de ateism,
de cel sovietic este depasita de fapt si de drept. Se pare ca dumneavoastra sunteti cei ramasi in urma, stimate domn Zeu Soimos.
Imi dau sema cat de valoroasa este aprecierea Dvs si dupa lipsa crasa de cultura cu care vad ca vreti sa ne impresionati!
Ateismul nu a inceput cu sovieticii ci a fost impusa cu 200 de ani anterior de catre iluministii francezi care aaveau de gand sa decapiteze pe ghilotina tot clerul dar s-a oprit la cateva mii de preoti decapitati ptr ca societatea nedezvoltata aflata inca mental in obscurantism nu avea inca ce pune in loc, asa cum are azi un sistem de invatamant si educatie bine pus la punct.
Citat :

inteleg ca totusi credeti in Dumnezeul Adevarat si Absolut, sau e tot o greseala de ortografie?
Da cred ...dar ma refer la Dumnezeul de care vorbeste Isus adica cel care este si in mine si eu sunt o particica din el!
Citat :

6. Ce este adevarul?
Fara sa facem speculatii filozofice adevarul este ceea ce vedem ca si la Ministerul de Justitie este acceptat ca adevar ...adica fapte reale care sunt dovedite.

Citat :

8. Ce inseamna "sfant" in context ateu si cum ati stabilit aceasta?
Ptr mine ca ateu, sfant inseamna "valoare suprema" , de ex. sfanta ptr mine
este viata, adica acel ceva ce "sfanta biserica crestina" s-a straduit sa o distruga reprimeand inca de la inceputurile ei milioane de oameni care refuzau sa accepte "noua religie de stat" a imperiului roman si alte multe milioane de crime in distrugerea civilizatiilor "necrestine" dar si miliarde de vieti distruse de mizerie si saracia asigurata din plin de catre clerul care se huzurea in luxul unor palate facute pe seama nenorocitilor pe care ii minteau si excrocau!
Citat :

9. Ateul nu poate sa se considere PRO VIATA, din moment ce sustine ca moartea, cu selectia ei, a adus pe om la "VIATA ...
Nu stiu de unde va vin in mionte asemenea ghidusii !
Tocmai ce v-am explicat ca religia mai ales cea crestina, era cel mai bun pretext ptr crima (si mai este si azi asa cum vedem la diversi fundamentalisti religiosi fie ei crestini sau mai ales musulmani) si Dvs va credeti stapanul "Monopolului Vietii"!
Dar din pacate ptr Dvs ateul este un personaj ancorat in realitate, un ins care accepta o realitate asa cum este ea, in timp ce religisii sunt doar niste expozanti ai unei minciuni (pardon "adevar nedovedit") care sustin niste absurditati de o crunta naivitate caci daca ar fi sa vedem faptul ca doar "credinciosii" o sa dobandeasca viata vesnica ...ei ar fi si azi nemuritori tocmai pentru ca sunt credinciosi, drept ptr care ii ajuta zeitatea lor. Dar cum vedem ca si credinciosii mor la fel ca toti oamenii, atunci va rugam sa vorbiti de "viata vesnica" doar atunci cand o sa aveti dovezi despre existenta ei eventual organizati cu biserica excursii pe lumea aialalta, din care sa revenim in lumea asta, gata convinsi de acest adevar, dar pana atunci .... macar pastrati un elementar bun simt si nu vindeti ca adevaruri niste fapte inca nedovedite ... caci nici ateii nu va vand curentul electric si toate cele, sub forma de vorbe, ci sub forma de realitate-concreta DEMONSTRABILA si REPETABILA!
Citat :

10. Si chestia asta cu "a crede inseamna a nu
sti" este doar vorba fara rost. Si ateul crede, ci inca in povesti ca
si cea in care broasca devine.. print!
Eu imi argumentez afirmatia pe faptul ca in timpurile biblice lumea isi explica fenomene ca de ex. tunetul si fulgerul prin credinta si prin aceasta credinta "dumnezeu" nu le oferea un raspuns corect asa cum il stim astazi ...deci iata numai unul din miile de exemple de diferenta intre a crede si a sti!
E adevarat ca si ateul crede, dar el crede ceva ce este un fapt demonstrat stintific pe care nu mai are nevoie sa-l cerceteze el personal ptr ca este un adevar NOTORIU!
De ex eu cred ca prin internet postarea aceasta ajunge la Dvs, fara sa cunosc ceea ce este un pachet de informatii OSI si cum ajunge el exact la Dvs si nu la vecinu Dvs! Vedeti asta e diferenta intre "credinta" demonstrata si inca demonstrabila a ateului ...si credinta niciodata demonstrata si cu atat mai putin demonstrabila a credinciosului

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Noi 19, 2009 9:43 pm, editata de 10 ori
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Sam Sept 26, 2009 9:01 am

"casnicia cere mai mult decat dragoste"

cuvant inainte

O casnicie reusita, spun cei mai multi, nu are probleme serioase, in timp ce casnicia nereusitaeste cea care are multe probleme. Nu este chiar asa, credem noi. Acolo unde sunt oameni, sunt si probleme - fie in casnicie fie in afara ei. Daca nu ai probleme, s-ar putea sa fi paralizat. In casnicie, diferenta intre navigare si naufragiu este rezultatul a ceea ce voi ca si cuplu faceti atunci cand vremea se strica...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Sam Sept 26, 2009 10:10 am

Nu stiu ce bagi aici casnicia?

Ai cumva impresia ca intre fanaticii religiosi si atei se poate naste o "casnicie"?

Pe ce sa se bazeze ea ? ... pe "iubuirea crestina" (a portofelului ) sau pe "impacarea" pe vecie a minciunii vandute ca "adevar ceresc" (bineinteles nedomonstrabil) si intre adevarul demonstrabil si repetabil in care "crede" ateul?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Sam Sept 26, 2009 7:30 pm

no dai paci... n-ai inteles nimic.
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Dum Sept 27, 2009 9:03 pm

Soimos a scris:
Zeus este administratorul care a initiat acest forum, cel care are puteri depline asupra lui, iar soimos este doar unul dintre administratori de rang secund.
M-am lamurit.
Citat :
2) Forumul este ANTI religie pentru ca aceasta este tema principala, daca veti citi mai atent cuvantul introductiv dar si numeroasele postari in care ne-am precizat si "pozitia pro" ati observa ca noi suntem Pro-constinta, pro-ratiune, pro-cunoastere, pro invatatura, pro educatie, pro adevar dovedit si multe alte PRO-uri care sunt valori sociale confirmate de dialectica vietii ca fiind indiscutabil pozitive.
Da, am observat ca sunteti pro...anti! Cum se face totusi ca daca sunteti pro toate alea, si ratiune, si cunoastere, si invatatura etc. sunteti ateu? Daca ati fi pentru toate alea, ati fi crestin, ca si mai toti fondatorii stiintei moderne. Ateismul este cel mai ilogic sistem de gandire, bazat pe filozofia cucului: Se foloseste de cuibul -fundatia- altuia ca sa-si plaseze ideile intr-un context care nu-i apartine. Ateii sunt ca si tiganii din Sibiu, care se muta intr-o casa gata facuta, doar ca sa o pretinda avere personala. Ce e si mai rau, e ca in cazul tiganilor, ei nu s-au folosit de minciuna si fals, dar ateii asa si-au facut aparitia pe piata, si continua tot asa si in zilele noastre!
Si inca ceva: daca tot sunteti pro educatie si pro- cunoastere, cum se face ca nu aveti de nici unele, de nici macar ortografia limbii romane nu o stapaniti, ca sa nu mai vorbim de gramatica ei? Nu e de mirare, e ateism.
Citat :
3) Tinand cont de faptul ca in general eu soimos ma straduiesc sa raspund rapid la toate postarile care imi sunt adresate, si asta in conditii in care sunt mereu in criza totala de timp, cateodata nu am timp nici macar sa imi recitesc postarile ca sa le corectez, pe ideea ca este mult mai important continutul ideatic al unui mesaj decat, si cursivitatea schimbului de idei.
In primul rand, daca nu sunteti Zeus, de ce raspundeti in graba, ca si cum randurile de la el va apartin? Evident, pentru ca va apartin. In al doilea rand, va recomand cand imi raspundeti mie sa nu va grabiti, si daca nu aveti timp, scrieti doar cand il aveti: cand corectati de opt ori, si tot sa nu pot urmari ce vreti sa ziceti, dati dovada, in graba sau nu, de o performanta slaba.
Citat :
Fara sa doresc a va leza remarc ca nu prea stati bine fie la capitolul istorie fie la aritmetica nu de alta dar "barbaria crestina" impusa de Constantin cel Mare la Niceea prin crima, si urmata de valul marilor migratii dintre care doar unele barbare, a durat inca multe decenii dupa revolutia burgheza din 1789 care a adus cu sine laicismul si secularizarea care au oprit in parte bicisniciile comise pe baza Bibliei de catre institutiile diabolice la acea vreme numite biserici, deci vorbim de o perioada de timp de 1500 de ani dintre care aprox. 500 de ani adica pana la Karl der Grosse (Charllemagne), i-am pus in contul migratiunii popoarelor, si au mai ramas inca 1000 pe care i-am trecut corect in contul marii bicisnicii crestine, perioada de obscurantism intunecat in care orice incercare de a gandi liber sau de a afirma dovezi bazate pe cunoasterea rationala (stiinta) au fost aspru reprimate si nu cred ca e necesar sa dau alte argumente decat cele notorii cum ar fi Giordano sau Galilei!
Apreciez ca nu cautati a ma leza. Dar cam atat este tot ce pot intelege din randurile de mai sus. Vedeti afirmatia mea anterioara, ultima, mai sus. Cum nu puteti dovedi ca sunteti istoric recunoscut, nu mai apelati la formulari ca " i-am pus in contul migratiunii popoarelor, si au mai ramas inca 1000 pe care i-am trecut corect...": Doua la primarie, una la prefectura, trei la finante, dupa cum zicea nenea Iancu.
Citat :
Eu cred ca glumiti, nu de alta dar asemenea afirmatii nefondate nu fac de loc cinste cuiva ca Dvs care doreste sa ma puna la punct de pe o pozitie "critic-superioara"!
Nu de alta dar dezvoltarea spirituala a Europei a inceput odata cu Iluministii (adica francmasonii si illuminati) satui de bicisniciile comise in 1000 de ani de "mostenire crestina" si exact acesta este si succesul Americii primul stat masonic (pana in ziua de azi) stat model LAIC pana astazi tocmai pentru faptul ca a impus exact sloganele masonice ale revolutiei din 1789!
Ba nu glumesc deloc. Eu nu am inceput sa invat istoria de cand cu internetul, cu copy/ paste, si nici macar de cand cu Discovery Channel. Eu vorbesc intr-adevar de pe o pozitie superioara, anume de pe cea informata. Teoriile consipirationiste nu sunt istorie, ca atunci si Dan Brown este istoric de meserie. Randurile de mai sus va descalifica, asa ca nu are rost a-mi pierde vremea. O intrebare ca tema de casa, privitor la "dezvoltarea spirituala", poate va ajuta domnul Gugal: Cand a aparut prima universitate in Europa, si unde?
Citat :
Cat despre decaderea datorata indepartarii de crestinism ... situatia este exact inversa ...si anume ca pana la aparitia UE care a ridicat toate statele decazute au fost doar cele in care crestinismul era la mare putere ... si exact aceasta este si UNA (si cea mai importanta) din cauzele decaderii societatii romanesti contemporane si anume modelul "Sarlataniei Crestine" in care ne sunt vandute drept model de moralitate si spiritualitate tocmai un model bazat pe minciuna si sarlatanie si ca sa nu ma acuzati ca bat campii nefondat as dori sa va repet afirmatiile lui Isus cel care ne invata ca Dumnezeu este in noi insine si ca tot noi suntem templul lui Dumnezeu si drept urmare ptr a "mijoloci intre Dumnezeul din MINE si intre biserica lui Dumnezeu care sunt tot EU ...nu am nevoie de nici un sarlatan sa imi ia banii si in numele lui Isus sa ii batjocoreasca invataturile! (vezi Luca 17.21 si 1 Corinteni 3.16)
Nu inteleg, din nou, mai nimic din felul in care va formulati ideile. UE nu a ridicat pe nimeni, ci dimpotriva, statele ridicate de crestinism, prin urmare cele mai dezvoltate, au infiintat uniunea, nu cele mai inapoiate. Cat despre Romania, decaderea ei nu a fost sub rege, ci sub tovarasii dumneavoastra atei. Asta este o realitate care nimeni nu o poate contesta, decat probabil Zeul Soimos (nu m-as mira).
Omul nu are nevoie, intr-adevar, decat de un singur mijlocitor, anume Isus Hristos. Bun, deci credeti in Dumnezeu, trebuie sa inteleg.
Citat :
Imi dau sema cat de valoroasa este aprecierea Dvs si dupa lipsa crasa de cultura cu care vad ca vreti sa ne impresionati!
Ateismul nu a inceput cu sovieticii ci a fost impusa cu 200 de ani anterior de catre iluministii francezi care aaveau de gand sa decapiteze pe ghilotina tot clerul dar s-a oprit la cateva mii de preoti decapitati ptr ca societatea nedezvoltata aflata inca mental in obscurantism nu avea inca ce pune in loc, asa cum are azi un sistem de invatamant si educatie bine pus la punct.
1. Primul rand este un "argument" ad hominem (alta tema de casa)
2. Unde in randurile scrise de mine scrie ca ateismul a inceput cu tovarasii dumneavoastra sovietici?! Inteleg ca aveti probleme cu scrisul, dar nici de cititul atent nu puteti da dovada?
Citat :
Da cred ...dar ma refer la Dumnezeul de care vorbeste Isus adica cel care este si in mine si eu sunt o particica din el!
Daca Dumnezeu ar avea particica in dumneavoastra, nu v-ati exprima asa cum va exprimati pe acest forum. Si din nou, fiti atent la ortografie, daca vreti sa fiti corect inteles. Dupa cum scrieti, afirmatia lasa loc la speculatii, iar eu nu sunt dispus.
Citat :
Fara sa facem speculatii filozofice adevarul este ceea ce vedem ca si la Ministerul de Justitie este acceptat ca adevar ...adica fapte reale care sunt dovedite.
Serios? Deci tot ce scrie Zeul Soimos nu este adevar, ca doar nu pretindeti ca sunteti Ministerul de Justitie?! Stimate domn, inainte de a face afirmatii despre Adevar si minciuna, cum ati facut in Cuvant Inainte, nu credeti ca ar fi bine sa stiti despre ce vorbiti?! Puneti mana pe carte, si lasati internetul si copiii de 14 ani in pace, nu-i zapaciti cu propaganda tovaraseasca! Dupa cum e evident din randurile de mai sus, nu stiti nici ce este adevarul, nici Ministerul de Justitie.

Citat :
Ptr mine ca ateu, sfant inseamna "valoare suprema" , de ex. sfanta ptr mine
este viata, adica acel ceva ce "sfanta biserica crestina" s-a straduit sa o distruga reprimeand inca de la inceputurile ei milioane de oameni care refuzau sa accepte "noua religie de stat" a imperiului roman si alte multe milioane de crime in distrugerea civilizatiilor "necrestine" dar si miliarde de vieti distruse de mizerie si saracia asigurata din plin de catre clerul care se huzurea in luxul unor palate facute pe seama nenorocitilor pe care ii minteau si excrocau!
M-am lamurit. Acuma sunteti ateu. Doar cateva randuri mai sus credeati in Dumnezeu.
Citat :
si pentru noi VIATA este ceva la fel de SFANT ca Adevarul
Cred ca ar trebui, pentru inceput, ca valoarea suprema pentru ateu sa fie ortografia si limba romana. VIATA nu e "SFANT", ci SFANTA. Mai apoi, din moment ce credeti in ateism, valoarea suprema nu va este viata, ci moartea, dupa cum am aratat mai sus, la pct. 9. Din moment ce moatea pune capat vietii, si moartea stapaneste dupa aceea, moartea va este "valoarea suprema".
Mai apoi, evolutionismul a aparut cu mult inainte de "sfanta biserica crestina", cu mii de ani inainte, chiar. Ati putea sa-mi spuneti cand, la ce popoare a aparut si care dintre religii cred in ea?
Citat :
Nu stiu de unde va vin in mionte asemenea ghidusii !
Frumos vorbiti de preotul dumneavoastra Darwin. Nu la miontea mea mi-au venit gidusiile, ci la a lui, si bine ziceti ghidusii, ca doar asa se poate califica teoria evolutionista. Se vede ca o stapaniti la fel de bine precum logica, istoria si limba romana.
Citat :
Tocmai ce v-am explicat ca religia era cel mai bun pretext ptr crima (si mai este si azi asa cum vedem la diversi fundamentalisti) si Dvs va credeti stapanul "Monopolului Vietii"!
Inca nu ati dovedit ca puteti sa-mi explicati ceva. Exemplu de fundamentalist si ca religia este un bun pretext pentru crima: Hitler. Si Stalin, Mao, Pol Pot, etc. Astia toti s-asu crezut stapanii "Monopolului Vietii"!
Citat :
Dar din pacate ateul este un personaj ancorat in realitate care accepta o realitate asa cum este ea, in timp ce religisii sunt doar niste expozanti ai unei minciuni (pardon "adevar nedovedit") care sustin niste absurditati de o crunta naivitate caci daca ar fi ca "credinciosii" sa dobandeasca viata vesnica ...ei ar fi si azi nemuritori tocmai ca sunt credinciosi si ii ajuta zeitatea lor, dar cum vedem ca si credinciosii mor ca toti oamenii , atunci va rugam sa vorbitti de "viata vesnica" doar atunci cand organizati excursii pe lumea aialalta din care sa revenim in lumea asta convinsi de acest adevar, dar pana atunci macar pastrati un elementar bun simt si nu vindeti ca adevaruri niste fapte inca nedovedite caci nici crestinii nu va vand curentul electric si toate cele, sub forma de vorbe, ci sub forma de realitate-concreta
Ati vrut sa ziceti "din fericire", nu "din pacate", presupun. Cu asta v-am putut ajuta, dar cu ce urmeaza, nu am idee ("realitate care accepta o realitate asa cum este ea"). Nu stiti ce este adevarul, dar ii tot dati bataie inainte. Exista adevaruri nedovedite, si aceste adevaruri nu sunt minciuna. In plus, nu toate adevarurile pot fi dovedite, si cu asta una, unul care crede in evolutia nedemonstrata pana in zilele noastre ar trebui sa fie intru-totul de acord, ba chiar ar trebui sa ocoleasca subiectul, cand evolutia a fost impusa prin minciuna si frauda, sau chiar cu forta.
[/quote]

Citat :
Eu imi argumentez afirmatia pe faptul ca in timpurile biblice lumea isi explica fenomene ca de ex. tunetul si fulgerul prin credinta si prin aceasta credinta "dumnezeu" nu le oferea un raspuns corect asa cum il stim astazi ...deci iata numai unul din miile de exemple de diferenta intre a crede si a sti!
E adevarat ca si ateul crede, dar el crede ceva ce este un fapt demonstrat stintific pe care nu mai are nevoie sa-l cerceteze el personal ptr ca este un adevar NOTORIU!
De ex eu cred ca prin internet postarea aceasta ajunge la Dvs, fara sa cunosc ceea ce este un pachet de informatii OSI si cum ajunge el exact la Dvs si nu la vecinu Dvs! Vedeti asta e diferenta intre "credinta" demonstrata si inca demonstrabila a ateului ...si credinta niciodata demonstrata si cu atat mai putin demonstrabila a credinciosului
Vorba multa degeaba. Ateul crede povestea dupa cum am spus-o, din broasca, print, si nu inteleg de ce nu va mandriti cu asta!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 7:55 am

Hochmeister Ciprian-vreau doar sa ti multumesc pentru ce ai postat mai sus,poate o sa priceapa si soimos(citindu ti discursul) diferenta dintre valoare si non-valoare(desi ma indoiesc),inca odata tin sa ti multumesc si Dumnezeu sa te binecuvinteze
PS.-acelasi sentiment l am avut si eu cand am citit prima postare de pe acest topic si anume ca:Zeus = Soimos
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 8:46 am

corneliugi a scris:
Hochmeister Ciprian-vreau doar sa ti multumesc pentru ce ai postat mai sus,poate o sa priceapa si soimos(citindu ti discursul) diferenta dintre valoare si non-valoare(desi ma indoiesc),inca odata tin sa ti multumesc si Dumnezeu sa te binecuvinteze
PS.-acelasi sentiment l am avut si eu cand am citit prima postare de pe acest topic si anume ca:Zeus = Soimos
Tare mirat raman cand vad ca o sarlatanie impusa ca religie in Biserica unui mare criminal cum a fost Constantin ...o biserica crestina care are in portofoliul ei de activitate, MILIOANE de crime, poate fi considerata ca valoare, in timp ce realismul-umanist bazat pe cunoastere rationala si pe valorile morale pe care ni le transmite DIALECTICA cea bazata pe experienta acumulata in zeci de mii de ani de viata sociala a acumulat experiente cu scopul de a se invata din ele, dar si ptr a le transmite generatiilor urmatoare, fapt care a dus la dezvoltarea sociala pe care omvedem in jurul nostru (de catre cei care au ochii mintii sa vada) o societate dezvoltata pe o putem aprecia drept "societate dezvoltata mantuitoare a suferintelor umane", este considerata tocmai de catre cei care s-au inrolat in biserica unui criminal, drept o degradare?
Ce naiba ?
S-a intors lumea cu fundu in sus si o mafie criminala care a nenorocit zeci de milioane de oameni in 1000 de ani de "biserica crestina", a ajuns sa ne invete ce este valoare si moralitate?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 9:49 am

[
Da, am observat ca sunteti pro...anti! Cum se face totusi ca daca sunteti pro toate alea, si ratiune, si cunoastere, si invatatura etc. sunteti ateu?
Nu sunt ateu! Ci sunt si eu credincios !
Cred in singurul Dumnezeu Adevarat numit Flying Spaghetty Monster care ne ofera tuturor care pun pe prim plan Constinta si Cunoasterea Rationala un rai in care exista munti din torturi cu frisca, dealuri cu hamburgheri si rauri de Coca Cola ... ba chiar profetul nostru Bob ofera 1 milion de dolari celor care pot dovedi ca NU exista0 Dumnezeul nostru care locuieste tot in Cer

Citat :

Daca ati fi pentru toate alea, ati fi crestin, ca si mai toti fondatorii stiintei moderne.
Phuai cata incultura!
Nici macar Isus nu a fost crestin si fondatorii stintelor moderne s-au nascut chiar inainte de Isus si daca nu ma credeti vedeti scolile antice grecesti in care s-au pus bazele matematicii, astronomiei, medicinii, si a stintelor naturale fara a vorbi de filozofie, retorica si arte domenii care tocmai datorita crestinismului au stagnat ca sa nu zic ca au fost interzise sau la "cultura Dvs" nu stiti faptul ca crestinii au ucis-o pe Hypatia, conducatoarea scolii de matematici a lui Heron din Alexandria, iar criminalul Cyril care a savarsit abominabila fapta a fost rasplatit ptr aceasta crima cu functia de Apiscop!
Domnule chiar nu ti-a frica ca te autoblamezi cu un asemenea nivel de "cultura"?
Citat :

Ateismul este cel mai ilogic sistem de gandire, bazat pe filozofia cucului:

Domnule ...ma omori cu "logica" matale ...pai D-ta nu esti tot ateu?
Diferenta intre noi este ca eu nu cred in zeul dumitale tot asa cum nici D-ta nu crezi in Dumnezeul meu! ...deci care din noi e ateu ? ...ce e atat de greu de priceput?

Citat :

Si inca ceva: daca tot sunteti pro educatie si pro- cunoastere, cum se face ca nu aveti de nici unele, de nici macar ortografia limbii romane nu o stapaniti, ca sa nu mai vorbim de gramatica ei? Nu e de mirare, e ateism.

Ce sa-i faci! Nobody is perfect!...si asta e vina lui Dumnezeu !
Dar cred ca tot e mai bine ca "problemele" mele sunt pe directia aceasta decat sa fiu asa cum sunteti Dvs, probabil din cauza bisericii Dvs, lipsit de cultura si logica (nu va suparati dar Dvs ati inceput inca de la inceput sa va preocupati de caracterizarea mea ca "agramat" , iar eu nu fac decat sa va arat ca parerea mea despre Dvs., asta in acelasi registru al caracterizarilor incepute de Dvs, si consider ca e mult mai putin grav faptul sa mai scapi o greseala gramaticala decat sa fii INCULT si dus cu mentalul in realitatea Dvs cereasca (deocamdata inexistenta) .

Citat :

Vedeti afirmatia mea anterioara, ultima, mai sus. Cum nu puteti dovedi ca sunteti istoric recunoscut, nu mai apelati la formulari ca " i-am pus in contul migratiunii popoarelor, si au mai ramas inca 1000 pe care i-am trecut corect...": Doua la primarie, una la prefectura, trei la finante, dupa cum zicea nenea Iancu.
Sincer va impartasesc ca am impresia ca purtam un dialog absurd!
Eu va arata ca "barbaria crestina" a durat inca 1000 de ani dupa migratia popoarelor, si Dvs aveti impresia ca eu ca un novice ce sunt inventez acum istoria?
Dvs chiar nici atata cultura nu aveti incat sa va dati seama ca "parerile mele" nu imi apartin ci sunt fapte cunoscute de catre toti istorici ba chiar sunt de mare notorietate !
Deci va rog nu mai aruncati fumigene puturoase cu Nea Iancu caci va autoblamati ...cu atat mai mult cu cat nu sunteti capabil sa opuneti un argument viabil "parerilor mele" bazate pe date istorice reale ce tine de cea mai elementara cultura generala!
Citat :

. Eu vorbesc intr-adevar de pe o pozitie superioara,
Sa inteleg ca "superioara" inseamna o pozitia pe care v-o recomanda Isus, adica una bazata pe smerenie? ...sau asa cum am eu probabil "falsa impresie" ce e una de trufie bazata pe nestinta ? ...poate doriti niste proverbe (chiar biblice) care sa va lumineze asupra "superioritatii" pozitiei Dvs ?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 10:08 am

Cat despre decaderea datorata indepartarii de crestinism ... situatia este exact inversa ...si anume ca pana la aparitia UE care a ridicat toate statele decazute au fost doar cele in care crestinismul era la mare putere
Domnule ...raman impresionat de inaltul Dvs nivel de cultura.
Probabil ca eu inca nu am aflat ca tari foarte religioase in care Biserica era si inca mai e4ste la mare putere, asa cum era Italia, Spania, Portugalia, Grecia, au fost statele care au adus progresul social si au devenit state civilizatoare (dupa modelul SUA stat francmason) si nu tocmai acelea in care biserica a luat un pumn bot prin Laicizare si Secularizare?
Citat :

Nu inteleg, din nou, mai nimic din felul in care va formulati ideile.
Nu e vina mea ca nu aveti nivelul de cunostinte deci nici de intelegere ptr a intelege lucruri atat de simple!
Citat :

UE nu a ridicat pe nimeni,
Nu? Ce ar fi ca mai intai sa va documentati si abia apoi sa va exprimati, nu de alta dar cred ca si pe un copil normal (adica neindoctrinat cu Biblia) de clasa a 5 s-ar rade de Dvs cand citeste ce enormitati debitati?
La cultura Dvs nici atat nu stiti ca de ex. Spania, Grecia, Portugalia si altele erau niste societati inapoiate din toate punctele de vedere si ca daca civlizatia si societatea s-a dezvoltat in aceste tari aceasta se datoreaza UE (model masonic american) si nu datorita bisericii crestine!
Citat :

ci dimpotriva, statele ridicate de crestinism,
Doamne fie-ti mila !.... Dvs nici atat nu stiti ca toate statele europene au un trecut crestin? Si iarasi ma repet: nici asta nu ati vazut ca doar acele state s-au dezvoltat care au acceptat "legile masonice" Libertate, fraternitate, egalitate state in care datorita Secularizarii si Laicismului impus de catre "Illuminati" religia a fost trimisa sa in pantaloni scurti se joace in curtea din spate ?
Nu intelegeti ca tocmai datorita faptului ca Biserica a fost deposedata de putere a inceput progresul societatii europene?

Citat :

Omul nu are nevoie, intr-adevar, decat de un singur mijlocitor, anume Isus Hristos. Bun, deci credeti in Dumnezeu, trebuie sa inteleg.

Intelegeti aiurea!
Eu cred doar in Isus Carturarul si Invatatorul care este la fel de Dumnezeu ca mine si ca altii. In nici un caz in Isus-Christos care dupa inviere a ajuns stapanul cheilor mortii ( nu ale vietii) si stapanul cheilor IADULUI (nu ale raiului)
Citat :

2. Unde in randurile scrise de mine scrie ca ateismul a inceput cu tovarasii dumneavoastra sovietici?!
Tot acolo unde ati intele si Dvs ca eu urmez exemplul sovietic de ateism si nu pe cel al iluministilor francezi si al Illuminatilor germani.

Citat :

Daca Dumnezeu ar avea particica in dumneavoastra, nu v-ati exprima asa cum va exprimati pe acest forum.
Ar trebui sa intelegeti ca asta nu e un forum crestin ...adica un forum in care conteza mult cuvintele frumoase si de loc FAPTELE !
Eu de exemplu nu ma pot referi in exprimari frumoase la adresa unei institutii care are mainile manjite cu sangele a milioane de oameni nevinovati ...ptr ca eu sunt PRO-viata si total Anticriminali ...si consider ca e bine si corect asa pentru ca nu vorbele placute urechilor iti dovedesc adevarul ci ...FAPTELE!
Si tocmai fapta este cea care imi spune ce valoare aveti Dvs cel care nu numai ca ati aderat la o institutie care are un trecut atat de negru si dubios dar incercati sa ascundeti rahatul sub pres si sa ne ametiti cu minciuni frumos si ingrijit prezentate (de aici atractia dvs deosebita ptr gramatica si aversiunea Dvs fata de realitatea istorica ...adica ... F A P T E !!!)

Citat :

Inca nu ati dovedit ca puteti sa-mi explicati ceva. Exemplu de
fundamentalist si ca religia este un bun pretext pentru crima: Hitler.
Si Stalin, Mao, Pol Pot, etc. Astia toti s-asu crezut stapanii
"Monopolului Vietii"!

Cred ca mi-ar fi foarte greu tinand cont de "inaltul nivel cultural" pe care il dovediti ...dar hai sa incerc ...!

In speranta ca ati fi capabil sa intelegeti ca originea conceptului "Un Dumnmezeu, Un Conducator(Imparat) O Biserica" preluat in zilele noastre sub forma de "o tara, un tel(comunismul) un conducator" , a fost de fapt "inventia politica" cu aspect religios a criminalului Constantin, cel care pe baza acestui principiu si-a permis sa-i omoare pe toti cei care nu aderau la Biserica sa, implicit nu il acceptau pe el ca Imparat si Conducator Unic ba chiar ca reprezentantul lui Dumnezeu pe pamant (cred ca macar atata cultura aveti incat stiti macar atat ca regii se considerau "prin voia lui Dumnezeu" ) si pe "dumnezeul" lui Constantin impus cu forta in bisericile sale ca pe singur Dumnezeu! conf capitolului 13.1 din Apocalipsa care ne spune ca Marea Tarfa a noului Babilon sa destrabalat cu imparatii (conducatorii lumii) si ca astfel Stalin (care era popa) Hitler (care s-a crezut mantuitorul venit sa isi impuna imparatia de 1000 de ani -Reichul al 3-lea, sau Mao care a obligat pe chinezi sa poarte asupra lor o biblie numit "Biblia lui Mao", toti acestia au urmat "modelul crestin" lansat ucigasul in serie Constantin cel Mare al carui crez, religie si biserica cu "onor ... le acceptati si le serviti si Dvs!

[quote]
Citat :

si pentru noi VIATA este ceva la fel de SFANT ca Adevarul
Citat :

Cred ca ar trebui, pentru inceput, ca valoarea suprema pentru ateu sa fie ortografia si limba romana. VIATA nu e "SFANT", ci SFANTA.

Nu stiu de unde ati luat Dvs acest citat caci nu l-am vazut in postarea mea ...dar findca tot veni vorba de gramatica viata este intradevar sfanta ..dar si adevarul este tot sfant si nu sfanta asa cum ne invatati Dvs
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 87
Localizare : Finland
Puncte : 30
Data de inscriere : 04/05/2008

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 2:12 pm

Exista moderatori pe forumul asta, si unde sunt? A, era sa uit cu cine vorbesc. Cer sa fiti public atentionat pentru limbaj, si in acelasi timp sa fie mentionata consecinta in caz de repetare!

Exista !
Dar in cazul acesta nu vi se poate da dreptate intrucat o minciuna este = nesimtire, si asta nu numai prin prisma politicii "adevarului probat" duse pe acest forum, dar se accepta faptul ca orice afirmatie mincinoasa este nesimtire ca fiind valabila in general deci si in aspectele obisnuite ale vietii!

Deci mai intai ramane sa dovediti prin probe ca Dvs spuneti adevarul si abia atunci sa cereti sanctionarea lui soimos
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 6:36 pm

corneliugi a scris:
Multumesc pentru amabilele cuvinte. Desigur ca Soimos este tot una cu Zeus. Deci asta musai ca e forumul lui. Ce iarasi cred e ca Soimos al nostru a fost interzis pe prea multe forumuri, din cauze mai mult decat evidente, si s-a hotarat el ca mai bine fruntas la sat, decat codas la oras, ba unde mai pui ca aici poate taia si spanzura dupa cum ii vine la gura.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 6:51 pm

Nu sunt interzis decat pe un singur forum dar si ala de habotnici religiosi.
Pe forumuri mari si serioase ca Softpedia si Roportal am mii de postari si sunt chiar Golden Member ...
In rest pe acest forum nici nu tai nici nu spanzur pe nimeni si nimeni inca nu a fost banat in schimb toti au libertatea sa isi exprime liber parerile chiar si atacandu-ma.
Evident ca pornind de la aceste "pareri" care contin remarci ad hominem si caracterizari la adresa persoanei mele, eu raspund foarte dur, nefiind crestin nu sunt obisnuit sa imi intorc si obrazul celalalt ci inteleg intorc atacul la persoana mult mai dur decat am fost eu atacat tocmai ca sa le tai avantul ptr acest gen de postari!
Si cred ca ai sesizat si tu cel care ma acuzi pe mine de "gramatica deficitara" (desi te asigur ca vorbesc mai perfect ca tine limba romana desi nu am etnia si cetatenia romana) si eu te acuz de incultura ...si chiar iti arat clar unde se afla lacunele tale culturale!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Sept 28, 2009 6:55 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 6:54 pm

Ca elvar sau soimos nu imi dau drepate, ma lasa rece. Nici nu ma astept ca asa ceva sa se intample, din mai multe motive, mai toate evidente.
Acuma, draga elvar, aveti doua alternative, daca v-ati bagat pentru dumnezeul soimos:
1. Fie sunteti ignorant, si nu stiti despre ce vorbiti, fie
2. stiti ca ce spuneti este o minciuna, nesimtirea nu e tot una cu minciuna, deci dati dovada de minciuna.
3. in consecinta, bazat pe logica dumneavoastra, dovediti ca... exact, sunteti taman cum acuazati pe altii, dar in cazul dumneavoastra, dovedit de propriile afirmatii!
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 7:01 pm

Cat despre citatul dat cu VIATA si ADEVARUL, iata aici, cu o pagina inainte, in prima postare care ati avut-o, sub numele de zeus:
Citat :
Deci concluzionat noi suntem un forum PRO VIATA, caci viata este singura avere divina pe care o avem ...si pentru noi VIATA este ceva la fel de SFANT ca Adevarul....iar ptr a deosebi Adevarul de Minciuna, VIATA ne-a daruit o inteligenta superioara prin care sa putem lumina lucrurile intunecate caci numai prin Lumina (cunoasterii) putem deosebi Adevarul de Minciuna si mai ales Adevarul Demonstrabil de minciuna prezentata tot ca adevar dar nedemonstrabil
No acuma, cum mai stati cu ortografia si limba romana si cu pofta de a da lectii la altii?!
PS Deci v-am intuit bine, dumnezeule soimos! Ati fost interzis, si dupa cum ziceam, se vede pe intreaga atitudine de care dati dovada ca sunteti un pro anti!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 7:09 pm

Acuma, draga elvar, aveti doua alternative, daca v-ati bagat pentru dumnezeul soimos:

Lasa-l pe elvar in pace si nu ne confirma ceea ce inca de la inceput credem despre tine ... ramai te rog in sfera rezonabilului si al bunului simtz (desi ca un "vandut" ce esti celei mai criminale religii din istoria omenirii stim ca iti este greu!)
Citat :

2. stiti ca ce spuneti este o minciuna, nesimtirea nu e tot una cu minciuna, deci dati dovada de minciuna.
Ce-i asta ? Glasolaie?
Sau la voi la casa de adunare a Zeciuielii minciuna este ceva de bun simtz ptr ca sunteti obisnuiti sa o propovaduiti toata ziua!
3) Daca nu esti capabil sa conversezi in limitele bunului simtz te rog nu te obosi sa ne dovedesti care este adevarata fata a unui crestin !
Iar daca crezi ca eu bat campii ....vino te rog pe un topic dedicat unui subiect unde ai observat tu minciuna mea ...si hai sa vedem cine minte si cine are dreptate?
Asta, bineinteles daca sunteti capabili sa tineti piept unei conversatii cu mine dar una bazata pe probe si nu pe "caracterizari"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 7:14 pm

PS Deci v-am intuit bine, dumnezeule soimos! Ati fost interzis, si dupa cum ziceam, se vede pe intreaga atitudine de care dati dovada ca sunteti un pro anti!
Ia incerca sa vezi ca si astazi am postat pe Roportal sub nick-ul de Sikaryan si vezi cate postari am acolo si te asigur ca am atat de multe invitatii la diferite forumuri incat nu le pot face fata!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 8:20 pm

...usor de observat pe acest topic(lucru ce l am vazut de mai mult timp ) este cat de abil schimba soimos o discutie,de la un nivel superior la altul lipsit de demnitate;adica el merge pe principiul potrivit caruia"daca nu te poti ridica la nivelul lui(bunaoara,Hochmeister Ciprian)atunci incearca sa l aduci la nivelul tau"
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 9:16 pm

Soimos a scris:

Lasa-l pe elvar in pace si nu ne confirma ceea ce inca de la inceput credem despre tine ... ramai te rog in sfera rezonabilului si al bunului simtz (desi ca un "vandut" ce esti celei mai criminale religii din istoria omenirii stim ca iti este greu!)
Citat :

Ce-i asta ? Glasolaie?
Sau la voi la casa de adunare a Zeciuielii minciuna este ceva de bun simtz ptr ca sunteti obisnuiti sa o propovaduiti toata ziua!
3) Daca nu esti capabil sa conversezi in limitele bunului simtz te rog nu te obosi sa ne dovedesti care este adevarata fata a unui crestin !
Iar daca crezi ca eu bat campii ....vino te rog pe un topic dedicat unui subiect unde ai observat tu minciuna mea ...si hai sa vedem cine minte si cine are dreptate?
Asta, bineinteles daca sunteti capabili sa tineti piept unei conversatii cu mine dar una bazata pe probe si nu pe "caracterizari"
1. Ati trecut repede, caracteristic oricarui ateu, de la falsa superioritate la jigniri, in secunda cand ramaneti fara argumente (nu ca un ateu ar avea vre-odata, unul). Si asta din primul raspuns! Nu e nici o problema, m-am obisnuit cu cei de teapa asta de copil. Eu nu tin minte sa va fi permis sa ma luati la "per tu", dar stiu ca nu am la ce ma astepta, cand moderatorii sunt cei mai tupeisti dintre toti participantii forumului.
2. Am stabilit deja ca stati prost si cu logica, deci nu e de mirare ca nu intelegeti.
3. Ce e aia "glaoslaie"? A, am uitat pe cine intreb
Un site util pentru soimos si elvar; inainte sa va asezati sa vorbiti cu mine, treceti pe aici:
http://dexonline.ro/
4. Sunt crestin si dupa cum se vede, nu am cu cine discuta de la "Cuvant inainte". Cand deschid o carte si citesc cuvantul inainte, ma lamuresc imediat daca are rost sa mai citesc, sau ce am avut in mana e maculatura, iar dupa maculatura eu ma spal pe maini, nu caut sa merg mai departe. Si nu are rost sa dezbat nimic cu cineva care nu stie ce e adevarul, si nici minciuna, dupa cum se vede de la dumnezeul soimos si apostolul elvar. Si ce fel de dialog ar fi ala oricum, cu unul care se crede dumnezeu?
PS
Deci nu sunteti roman?! Acuma, dupa ce v-ati concentrat, ati venit cu una buna. Acuma aveti o foarte buna scuza pentru a nu sti scrie si citi romaneste!
Elvar, tot neroman sunteti, ca atunci aveti si dumneavoastra o scuza!

Ultima editare efectuata de catre Hochmeister Ciprian in Lun Sept 28, 2009 9:58 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 9:53 pm

corneliugi a scris:
Nu v-ati facut temele de casa, insa aveti "curajul" de a modifica citatele mele.
nu esti singurul caruia soimos ia modificat postarile ba chiar uneori mi le a sters de tot
Nu ma mir si am stiut ca asta este cazul inainte de confirmarea dumneavoastra. Toti ateii asta fac, incep cu politete superficiala, ca doar atat pot sa dea, si aia cu sfortari, si dupa aia isi arata arama, trecand la jigniri si fals. Si nu e de mirare, pentru ca nu le place sa li se arate ca teoria lor evolutionista e basm, si mai rau, minciuna si fals. Soimos vrea sa discute argumente, dar nu poate sa-mi spuna logic care sunt bazele cunoasterii. Ori tocmai ele contrazic ateismul. Cata vreme nu poate sa-mi spuna ce e adevarul, de ma trimite la Ministerul de Justitie , nu vad cum putem sa discutam orice logic si principial.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Mar Sept 29, 2009 6:58 am

corneliugi a scris:
...usor de observat pe acest topic(lucru ce l am vazut de mai mult timp ) este cat de abil schimba soimos o discutie,de la un nivel superior la altul lipsit de demnitate;adica el merge pe principiul potrivit caruia"daca nu te poti ridica la nivelul lui(bunaoara,Hochmeister Ciprian)atunci incearca sa l aduci la nivelul tau"
Ti-am mai explicat si cu alta ocazie conceptia mea despre comportamentul cu porcii, adica atunci cand te afli intr-un cotetz cu porci este o aberatie sa te comporti ca un adevarat gentelman tocmai cu porcii, ptr ca porcii nu au nivelul sa iti inteleaga si aprecieze acest comportament...dar de ascultat asculta numai daca le dai cu nuiaua peste bot!
Acesta e motivul ptr care, atunci cand si eu vad ca am nimerit intr-o cocina de porci, consider ca este corect si adaptat situatiei, ca atunci cand vezi ca esti inconjurat si amenintat de porci (chiar daca sunt oameni care se comporta ca porcii,) sa le raspund nu cu amabilitati inutile, ci sa le dau cu joarda peste rat ca sa ii readuc la normalitate!

Deci cu alte cuvinte, eu am un comportament elastic adaptat conform fiecarei situatii in parte, si crede-ma ca exact asa sunt ca persoana si in viata reala, pot vorbi calm si politicos cu o persoana respectabila si fara sa ma infurii, si sa imi schimb atitudinea in secunda urmatoare cand ma adresez unui "porc de om" pe care, dupa ce l-am scrofalit asa cum merita, pot sa imi continui calm si linistit discutia respectoasa cu cel care am inceput-o si care este unul care merita sa fie respectat!

Si sti ce e culmea? ...culmea este ca mi se pare ca procedez corect!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Oct 01, 2009 6:02 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Mar Sept 29, 2009 8:58 am

1. Ati trecut repede, caracteristic oricarui ateu, de la falsa superioritate la jigniri, in secunda cand ramaneti fara argumente
Motivul ptr care ma schimb il puteti vedea in raspunsul de mai sus dat lui Luigi!
Eu daca raman fara argumente in fata cuiva care are argumente mai viabile ca mine ...recunosc si nu numai ca ma retrag dar cer permisiunea de a avea dreptul sa imi insusesc acele argumente si sa le folosesc la randu-mi! ... ceea ce in cazul cu Dvs in ca nici din greseala nu mi s-a intamplat, si asta este usor de contestat ca la argumentele mele nu ati venit NICIODATA cu alte contraargumente ci ati trecut la caracterizari si observatii care nu au nicio legatura cu subiectul in discutie!
Citat :

Eu nu tin minte sa va fi permis sa ma luati la "per tu", dar stiu ca nu am la ce ma astepta, cand moderatorii sunt cei mai tupeisti dintre toti participantii forumului.
Recunosc ca acest comportament este o obisnuinta de a mea mai ales cand am de a face cu copii sau cu cei ramasi infantili, asta fara sa ma refer direct la Dvs, dar si Dvs ar trebui sa realizati singur ca un om este apreciat in societate dupa cat STIE si nu dupa cat NU STIE adica CREDE ... si tocmai aceasta este diferenta intre un copil care nu prea sti nimic si intr-un credincios care e si mai jos decat atat ptr ca nu numai ca nu stie dar mai si crede totul a proasta ..spre deosebire de ateu care si el CREDE ...dar doar acele lucruri care sunt dovedite ca fiind adevarate ...de ex si eu cred ca punand mana pe un conductor electric ma potr electrocuta !
Din ce cauza credeti ca am aceasta"credinta"? ...ptr ca este un adevar notoriu pe care nu trebuie sa-l experimentezi ca sa-l crezi!
Citat :

2. Am stabilit deja ca stati prost si cu logica, deci nu e de mirare ca nu intelegeti.
Nici nu banuiti ce mult ma distreaza cand aud vorbind de logica pe cei care "cunosc" adevarurile ceresti" fara sa stie macar unde e cerul, ba chiar stiu "ce vrea si gandeste Dumnezeu" fara sa stie macar cine e acel Dumnezeu si daca are coada si coarne sau nu!
Culmea "logicii" celor ca Dvs este faptul ca cei ca Dvs gasesc "adevarul divin" intr-o carte bazata pe minciuna si furt intelectual, al carui text apartine altei religii de unde au fost scoase in mod mincinos din context si adaugite cu alte smarcuri care put a minciuna de la o posta ptr a servi o noua religie mincinoasa, bazata pe minciuni si promisiuni mincinoase dar impuse in biserici prin "sfintenia" unui criminal in serie care s-a folosit de aceasta facatura odioasa ptr a-si intari puterea s a-si legitima crimele comise impotriva supusilor care nu il agreau sau ascultau prin texte care permit crima prin "legitimare divina"!
Nu mai vorbiti DFvs de logica ca logica se bazeaza pe ratiune si "cunoastere rationala" si nu pe credinta a proasta total lipsita de ratiune , si cum zicea Goya: "somnul ratiunii naste monstrii" ... oare stiti care sunt acei monstrii? ...daca nu stiti va spun eu: Papa, Cardinali,Episcopi, preoti, pastori, prelati si alti profitori care traiesc pe baza minciunii si a santajului odios cu o divinitate care in realitate ... nu EXISTA!

PS vedeti in DEX ce inseamna a exista!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Mar Sept 29, 2009 1:42 pm

Citat :
Deci nu sunteti roman?! Acuma, dupa ce v-ati concentrat, ati venit cu una buna. Acuma aveti o foarte buna scuza pentru a nu sti scrie si citi romaneste!
Elvar, tot neroman sunteti, ca atunci aveti si dumneavoastra o scuza!
buna de tot,tipul nu e un AGRAMAT,ci doar e de...alta etnie
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Mar Sept 29, 2009 4:39 pm

corneliugi a scris:

buna de tot,tipul nu e un AGRAMAT,ci doar e de...alta etnie
E intradevar buna ...dar nu ptr voi ci pentru mine, caci pe baza acelei etnii cu care m-am nascut (in Romania) sunt cetatean al celei mai puternice tari din Europa si in cei 22 de ani de cand locuiesc in "patria tata" am invatat sa inteleg lumea si societatea altfel decat tine!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   

Sus In jos

Cuvant Inapoi
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Bun Venit :: Bun Venit :: Cuvant Inainte-
Mergi direct la: