Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Cuvant Inapoi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 7:09 pm

Hochmeister Ciprian a scris:

Acuma, draga elvar, aveti doua alternative, daca v-ati bagat pentru dumnezeul soimos:

1. Fie sunteti ignorant, si nu stiti despre ce vorbiti, fie
Lasa-l pe elvar in pace si nu ne confirma ceea ce inca de la inceput credem despre tine ... ramai te rog in sfera rezonabilului si al bunului simtz (desi ca un "vandut" ce esti celei mai criminale religii din istoria omenirii stim ca iti este greu!)
Citat :

2. stiti ca ce spuneti este o minciuna, nesimtirea nu e tot una cu minciuna, deci dati dovada de minciuna.
Ce-i asta ? Glasolaie?
Sau la voi la casa de adunare a Zeciuielii minciuna este ceva de bun simtz ptr ca sunteti obisnuiti sa o propovaduiti toata ziua!
3) Daca nu esti capabil sa conversezi in limitele bunului simtz te rog nu te obosi sa ne dovedesti care este adevarata fata a unui crestin !
Iar daca crezi ca eu bat campii ....vino te rog pe un topic dedicat unui subiect unde ai observat tu minciuna mea ...si hai sa vedem cine minte si cine are dreptate?
Asta, bineinteles daca sunteti capabili sa tineti piept unei conversatii cu mine dar una bazata pe probe si nu pe "caracterizari"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 7:14 pm

PS Deci v-am intuit bine, dumnezeule soimos! Ati fost interzis, si dupa cum ziceam, se vede pe intreaga atitudine de care dati dovada ca sunteti un pro anti!
Ia incerca sa vezi ca si astazi am postat pe Roportal sub nick-ul de Sikaryan si vezi cate postari am acolo si te asigur ca am atat de multe invitatii la diferite forumuri incat nu le pot face fata!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 8:20 pm

...usor de observat pe acest topic(lucru ce l am vazut de mai mult timp ) este cat de abil schimba soimos o discutie,de la un nivel superior la altul lipsit de demnitate;adica el merge pe principiul potrivit caruia"daca nu te poti ridica la nivelul lui(bunaoara,Hochmeister Ciprian)atunci incearca sa l aduci la nivelul tau"
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 26/09/2009

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 9:16 pm

Soimos a scris:

Acuma, draga elvar, aveti doua alternative, daca v-ati bagat pentru dumnezeul soimos:

1. Fie sunteti ignorant, si nu stiti despre ce vorbiti, fie
Lasa-l pe elvar in pace si nu ne confirma ceea ce inca de la inceput credem despre tine ... ramai te rog in sfera rezonabilului si al bunului simtz (desi ca un "vandut" ce esti celei mai criminale religii din istoria omenirii stim ca iti este greu!)
Citat :

2. stiti ca ce spuneti este o minciuna, nesimtirea nu e tot una cu minciuna, deci dati dovada de minciuna.
Ce-i asta ? Glasolaie?
Sau la voi la casa de adunare a Zeciuielii minciuna este ceva de bun simtz ptr ca sunteti obisnuiti sa o propovaduiti toata ziua!
3) Daca nu esti capabil sa conversezi in limitele bunului simtz te rog nu te obosi sa ne dovedesti care este adevarata fata a unui crestin !
Iar daca crezi ca eu bat campii ....vino te rog pe un topic dedicat unui subiect unde ai observat tu minciuna mea ...si hai sa vedem cine minte si cine are dreptate?
Asta, bineinteles daca sunteti capabili sa tineti piept unei conversatii cu mine dar una bazata pe probe si nu pe "caracterizari"
1. Ati trecut repede, caracteristic oricarui ateu, de la falsa superioritate la jigniri, in secunda cand ramaneti fara argumente (nu ca un ateu ar avea vre-odata, unul). Si asta din primul raspuns! Nu e nici o problema, m-am obisnuit cu cei de teapa asta de copil. Eu nu tin minte sa va fi permis sa ma luati la "per tu", dar stiu ca nu am la ce ma astepta, cand moderatorii sunt cei mai tupeisti dintre toti participantii forumului.
2. Am stabilit deja ca stati prost si cu logica, deci nu e de mirare ca nu intelegeti.
3. Ce e aia "glaoslaie"? A, am uitat pe cine intreb
Un site util pentru soimos si elvar; inainte sa va asezati sa vorbiti cu mine, treceti pe aici:
http://dexonline.ro/
4. Sunt crestin si dupa cum se vede, nu am cu cine discuta de la "Cuvant inainte". Cand deschid o carte si citesc cuvantul inainte, ma lamuresc imediat daca are rost sa mai citesc, sau ce am avut in mana e maculatura, iar dupa maculatura eu ma spal pe maini, nu caut sa merg mai departe. Si nu are rost sa dezbat nimic cu cineva care nu stie ce e adevarul, si nici minciuna, dupa cum se vede de la dumnezeul soimos si apostolul elvar. Si ce fel de dialog ar fi ala oricum, cu unul care se crede dumnezeu?
PS
Deci nu sunteti roman?! Acuma, dupa ce v-ati concentrat, ati venit cu una buna. Acuma aveti o foarte buna scuza pentru a nu sti scrie si citi romaneste!
Elvar, tot neroman sunteti, ca atunci aveti si dumneavoastra o scuza!

Ultima editare efectuata de catre Hochmeister Ciprian in Lun Sept 28, 2009 9:58 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Lun Sept 28, 2009 9:53 pm

corneliugi a scris:
Nu v-ati facut temele de casa, insa aveti "curajul" de a modifica citatele mele.
nu esti singurul caruia soimos ia modificat postarile ba chiar uneori mi le a sters de tot
Nu ma mir si am stiut ca asta este cazul inainte de confirmarea dumneavoastra. Toti ateii asta fac, incep cu politete superficiala, ca doar atat pot sa dea, si aia cu sfortari, si dupa aia isi arata arama, trecand la jigniri si fals. Si nu e de mirare, pentru ca nu le place sa li se arate ca teoria lor evolutionista e basm, si mai rau, minciuna si fals. Soimos vrea sa discute argumente, dar nu poate sa-mi spuna logic care sunt bazele cunoasterii. Ori tocmai ele contrazic ateismul. Cata vreme nu poate sa-mi spuna ce e adevarul, de ma trimite la Ministerul de Justitie , nu vad cum putem sa discutam orice logic si principial.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Mar Sept 29, 2009 6:58 am

corneliugi a scris:
...usor de observat pe acest topic(lucru ce l am vazut de mai mult timp ) este cat de abil schimba soimos o discutie,de la un nivel superior la altul lipsit de demnitate;adica el merge pe principiul potrivit caruia"daca nu te poti ridica la nivelul lui(bunaoara,Hochmeister Ciprian)atunci incearca sa l aduci la nivelul tau"
Ti-am mai explicat si cu alta ocazie conceptia mea despre comportamentul cu porcii, adica atunci cand te afli intr-un cotetz cu porci este o aberatie sa te comporti ca un adevarat gentelman tocmai cu porcii, ptr ca porcii nu au nivelul sa iti inteleaga si aprecieze acest comportament...dar de ascultat asculta numai daca le dai cu nuiaua peste bot!
Acesta e motivul ptr care, atunci cand si eu vad ca am nimerit intr-o cocina de porci, consider ca este corect si adaptat situatiei, ca atunci cand vezi ca esti inconjurat si amenintat de porci (chiar daca sunt oameni care se comporta ca porcii,) sa le raspund nu cu amabilitati inutile, ci sa le dau cu joarda peste rat ca sa ii readuc la normalitate!

Deci cu alte cuvinte, eu am un comportament elastic adaptat conform fiecarei situatii in parte, si crede-ma ca exact asa sunt ca persoana si in viata reala, pot vorbi calm si politicos cu o persoana respectabila si fara sa ma infurii, si sa imi schimb atitudinea in secunda urmatoare cand ma adresez unui "porc de om" pe care, dupa ce l-am scrofalit asa cum merita, pot sa imi continui calm si linistit discutia respectoasa cu cel care am inceput-o si care este unul care merita sa fie respectat!

Si sti ce e culmea? ...culmea este ca mi se pare ca procedez corect!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Oct 01, 2009 6:02 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Mar Sept 29, 2009 8:58 am

1. Ati trecut repede, caracteristic oricarui ateu, de la falsa superioritate la jigniri, in secunda cand ramaneti fara argumente
Motivul ptr care ma schimb il puteti vedea in raspunsul de mai sus dat lui Luigi!
Eu daca raman fara argumente in fata cuiva care are argumente mai viabile ca mine ...recunosc si nu numai ca ma retrag dar cer permisiunea de a avea dreptul sa imi insusesc acele argumente si sa le folosesc la randu-mi! ... ceea ce in cazul cu Dvs in ca nici din greseala nu mi s-a intamplat, si asta este usor de contestat ca la argumentele mele nu ati venit NICIODATA cu alte contraargumente ci ati trecut la caracterizari si observatii care nu au nicio legatura cu subiectul in discutie!
Citat :

Eu nu tin minte sa va fi permis sa ma luati la "per tu", dar stiu ca nu am la ce ma astepta, cand moderatorii sunt cei mai tupeisti dintre toti participantii forumului.
Recunosc ca acest comportament este o obisnuinta de a mea mai ales cand am de a face cu copii sau cu cei ramasi infantili, asta fara sa ma refer direct la Dvs, dar si Dvs ar trebui sa realizati singur ca un om este apreciat in societate dupa cat STIE si nu dupa cat NU STIE adica CREDE ... si tocmai aceasta este diferenta intre un copil care nu prea sti nimic si intr-un credincios care e si mai jos decat atat ptr ca nu numai ca nu stie dar mai si crede totul a proasta ..spre deosebire de ateu care si el CREDE ...dar doar acele lucruri care sunt dovedite ca fiind adevarate ...de ex si eu cred ca punand mana pe un conductor electric ma potr electrocuta !
Din ce cauza credeti ca am aceasta"credinta"? ...ptr ca este un adevar notoriu pe care nu trebuie sa-l experimentezi ca sa-l crezi!
Citat :

2. Am stabilit deja ca stati prost si cu logica, deci nu e de mirare ca nu intelegeti.
Nici nu banuiti ce mult ma distreaza cand aud vorbind de logica pe cei care "cunosc" adevarurile ceresti" fara sa stie macar unde e cerul, ba chiar stiu "ce vrea si gandeste Dumnezeu" fara sa stie macar cine e acel Dumnezeu si daca are coada si coarne sau nu!
Culmea "logicii" celor ca Dvs este faptul ca cei ca Dvs gasesc "adevarul divin" intr-o carte bazata pe minciuna si furt intelectual, al carui text apartine altei religii de unde au fost scoase in mod mincinos din context si adaugite cu alte smarcuri care put a minciuna de la o posta ptr a servi o noua religie mincinoasa, bazata pe minciuni si promisiuni mincinoase dar impuse in biserici prin "sfintenia" unui criminal in serie care s-a folosit de aceasta facatura odioasa ptr a-si intari puterea s a-si legitima crimele comise impotriva supusilor care nu il agreau sau ascultau prin texte care permit crima prin "legitimare divina"!
Nu mai vorbiti DFvs de logica ca logica se bazeaza pe ratiune si "cunoastere rationala" si nu pe credinta a proasta total lipsita de ratiune , si cum zicea Goya: "somnul ratiunii naste monstrii" ... oare stiti care sunt acei monstrii? ...daca nu stiti va spun eu: Papa, Cardinali,Episcopi, preoti, pastori, prelati si alti profitori care traiesc pe baza minciunii si a santajului odios cu o divinitate care in realitate ... nu EXISTA!

PS vedeti in DEX ce inseamna a exista!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Mar Sept 29, 2009 1:42 pm

Citat :
Deci nu sunteti roman?! Acuma, dupa ce v-ati concentrat, ati venit cu una buna. Acuma aveti o foarte buna scuza pentru a nu sti scrie si citi romaneste!
Elvar, tot neroman sunteti, ca atunci aveti si dumneavoastra o scuza!
buna de tot,tipul nu e un AGRAMAT,ci doar e de...alta etnie
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Mar Sept 29, 2009 4:39 pm

corneliugi a scris:

buna de tot,tipul nu e un AGRAMAT,ci doar e de...alta etnie
E intradevar buna ...dar nu ptr voi ci pentru mine, caci pe baza acelei etnii cu care m-am nascut (in Romania) sunt cetatean al celei mai puternice tari din Europa si in cei 22 de ani de cand locuiesc in "patria tata" am invatat sa inteleg lumea si societatea altfel decat tine!
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

Localizare : von Klausenburg
Puncte : 18

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Mar Sept 29, 2009 6:44 pm

Editat pe motivul ca nu persoana moderatorului este subiectul acestui forum

Nu am raspuns "argumentelor" dumneavoastra (si asa se scrie dumneavostra, nu dvs., care arata tot lipsa de respect) dupa cum v-ar place, asta este ce ati vrut sa ziceti. Iar soimos nu a raspuns la cele scrise de mine decat cu predica. Si tocmai de aia nu am raspuns: la doua randuri de posibil argument, veniti cu noua randuri de predica, si aceea plina de jigniri, de la un capat la altul.
Daca vreti sa discut argumente, atunci trebuie sa dati dovada ca vreti asta, sa discutati argumente, nu sa va dati arian, singur in parcare, ca nu prinde oricum la nimeni, decat la cei care nu inteleg nimic, oricum, si sunt aplaudaci si indoiti de spate din gene. Nu zbirul zbierand este cel care are dreptate.
Daca vreti o discutie pe bazata pe principii, atunci trebuie sa dati dovada ca aveti principii. Pana acum, nu se intrevede asa ceva.
Iata conditiile mele:
1. Nu modificati citatele mele
2. Scrieti scurt, formulati propozitii scurte, ca sa pot intelege si raspunde corespunzator.
3. Nu predicati. Nu am nevoie de lectii de propaganda, am crescut sub comunism si am auzit toate alea cu "opiul poporului", "carje", "franarii societatii", etc.

Si ca sa dau dovada de bunavointa, am sa incep cu afirmatia ca bazat pe doctrina atee evolutionista, adevarul este relativ, nu se poate cunoaste, si prin urmare nu exista sens, plan, scop in univers. Sper ca sunteti de acord cu faptul ca asta este ceea ce spune ateismul (cand v-am zis despre ce zice Darwin, ati parut socat, sau nu ati vrut sa recunoasteti cele sustinute de teorie)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Mier Sept 30, 2009 6:31 am

[quote="Hochmeister Ciprian"]Editat pe motivul ca nu persoana moderatorului este subiectul acestui forum

Citat :

Nu am raspuns "argumentelor" dumneavoastra .....

Ptr ca nu ati fost capabil sa o faceti, si ati considerat ca ducand discutia in derizoriu ati scapat fara sa mai fie nevoie de argumente.
Citat :

Daca vreti sa discut argumente, atunci trebuie sa dati dovada ca vreti asta, sa discutati argumente,
Si la nivelul dvs cam care credeti ca ar fi activitatea de pe orice forum? ...
1)caracterizarile a proasta asa cum le faceti dvs. ?
2) schimburile de idei si bazate pe argumentatie?
3) propovaduirea minciunii ca "adevar divin"?
4) abertararea maselor prin doctrine periculoase?
5) sau persoana moderatorului?

Citat :

Daca vreti o discutie pe bazata pe principii, atunci trebuie sa dati dovada ca aveti principii. Pana acum, nu se intrevede asa ceva.
Cu dvs nu ...iar motivul il gasiti in postarea mea de ieri adresata lui luigii ...aia cu cotetul

Citat :

am crescut sub comunism si am auzit toate alea cu "opiul poporului", "carje", "franarii societatii", etc.
Faptul ca ati crescut sub comunism nu il contest. Contest doar faptul ca nu stiti dictonul "opiu ptr popor" este doar preluat de catre comunisti de la filozofi clasici germani!

Citat :

Si ca sa dau dovada de bunavointa, am sa incep cu afirmatia ca bazat pe doctrina atee evolutionista, adevarul este relativ,

Cred ca realizati absurditatea si ridiocolul enuntului Dvs ptr ca adevarul stintific (asa se numeste "adevarul ateu} este sustinut pe fapte si fenomene reale care se pot demonstra ...pe cand faptul ca "dumnezeul crestin" sta la baza creatiei este contrazis de afirmatia ca la baza creatiei universului sta Marele Creator Fliyng Spagetty Monster...si pana nu o sa puteti dovedi cu argumente reale ca Yahwe este creatorul si nu Fliyng Spagety...ramanem sa apreciem adevarul(atat cat se lase el cunoscutoamenilor) ca fiind ceea ce este sustinut si dovedit de stinta si nu de fantezii mitologice cu zei supranaturali!
Citat :

adevarul este relativ nu se poate cunoaste, si prin urmare nu exista sens, plan, scop in univers.
Asta cu adevarul relativ e valabil in filozofie, unde " adevarul ceresc" nu se poate dovedi prin nimic si prin urmare se considera ca fiind relativ, ptr ca nu se bazeaza pe o realitate ci doar in a accepta asa "a proasta" o credinta ... in timp ce in realitatea cotidiana adevarul este ceva real, clar si concret si mult mai putin relativ ca in religie
Citat :

Sper ca sunteti de acord cu faptul ca asta este ceea ce spune ateismul
Nu sunt de acord ptr ca ateismul spre deosebire nu spune nimic ci lasa cuvantul stiintei deci CUNOASTERII.
Daca Darwin a avut dreptate sau nu... o adevereste cunoasterea stintifica...si din pacate ptr Dvs evolutionismul este una din cele mai probate teorii ...spre deosebire de credibta ca pamantul a fost facut acum 6 000 de ani care este doar ptr cei cu un IQ specific celor care doar CRED si nu STIU!
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Mier Sept 30, 2009 6:10 pm

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Mier Sept 30, 2009 7:03 pm

Cam subtire argumentatia!

De altceva mai consistent in argumente sunteti in stare?
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Joi Oct 01, 2009 2:58 am

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Joi Oct 01, 2009 7:42 am

Ma rog, in lipsa de ceva mai intelept, accept si asta, ca vorba aceea: "de unde nu e nici Dumnezeu nu cere"... sau?
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Joi Oct 01, 2009 7:23 pm

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Joi Oct 01, 2009 8:22 pm

Multumim ptr fotografii!
Pe cine semeni atat de frumos?
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Joi Oct 01, 2009 10:48 pm

Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Vin Oct 02, 2009 2:31 pm

Soimos a scris:
Multumim ptr fotografii!
Pe cine semeni atat de frumos?
traducerea va rog...
sau era doar glosolalie...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Vin Oct 02, 2009 4:17 pm

Mai bine l-ai ajuta pe seful tau sa balbaie si el un raspuns la argumentele mele cu care l-am facut sah-mat ... ca vad ca nu mai e capabil sa lege 2 vorbe!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Vin Oct 02, 2009 4:48 pm

Hai sa le recapitulam:

1) Iasa la socoteala o perioada de 1000 de ani de barbarism bicisnic crestin ?(desi ea e mai lunga)
2) Revolutia spirituala si dezvoltarea Europei a inceput odata cu slabirea religiei sau cu intarirea acesteia?(vezi 1789)
3) Dezvoltarea Americii se datoreaza conducerii bisericii crestine sau datorita conducerii masonice neintrerupte a Americii.
Citat :

UE nu a ridicat pe nimeni, ci dimpotriva, statele ridicate de crestinism, prin urmare cele mai dezvoltate, au infiintat uniunea,
Realizati ce nonsens ati debitat?
Ia documentati-va in cazul Irlandei,si Spaniei(dar si al marii majoritati de state europene si vedeti daca acestea au fost "ridicate" la nivelul de civilizatie materiala si spirituala pe care il vedem in ultimii 30-40 de ani de biserica sau de UE ?, si vedeti daca nu cumva asa numitele de Dvs "state ridicate de crestinism" care au contribuit la ridicarea celorlalte state UE, sunt sau nu, tocmai statele in care religia a slabit vezi Secularizare si Laicizare?
Citat :

. Exemplu de fundamentalist si ca religia este un bun pretext pentru crima: Hitler. Si Stalin, Mao, Pol Pot, etc. Astia toti s-asu crezut stapanii "Monopolului Vietii"!
Exact modelul criminalo- crestin al lui Constantin l-au imitat:"Un Dumnmezeu, Un Conducator(Imparat) O Biserica" preluat in zilele noastre sub forma de "o tara, un tel(comunismul) un conducator" , a fost de fapt "inventia politica" cu aspect religios a criminalului Constantin, cel care pe baza acestui principiu si-a permis sa-i omoare pe toti cei care nu aderau la Biserica sa,(biserica de stat) si implicit nu il acceptau pe el ca Imparat si Conducator Unic ba chiar ca reprezentantul lui Dumnezeu pe pamant
Stalin a fost preot, Hitler se credea Mantuitorul venit sa aduca imparatia de 1000 de ani pe pamant(Reichul) iar Mao imitand acelasi model si-a tiparit si propria Biblie ,,,Biblia lui Mao!

In rest vad ca nu am ce sa recapitulez, caci in postarile lui "Niedermeister Ciprian" in afara de furuculoza plina de puroi crestin nu poti desprinde nicio tema care sa se refere la crestinism ci doar atacuri "crestine" (adica murdare) la persoana!
Noroc ca in ultima vreme a fost capabil sa bage niste mascarici care sa exprime ceea ce el nu poate prin cuvinte
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Vin Oct 02, 2009 5:54 pm

Nu am raspuns "argumentelor" dumneavoastra (si asa se scrie dumneavostra, nu dvs., care arata tot lipsa de respect) dupa cum v-ar place, asta este ce ati vrut sa ziceti. Iar soimos nu a raspuns la cele scrise de mine decat cu predica. Si tocmai de aia nu am raspuns: la doua randuri de posibil argument, veniti cu noua randuri de predica, si aceea plina de jigniri, de la un capat la altul.
Daca vreti sa discut argumente, atunci trebuie sa dati dovada ca vreti asta, sa discutati argumente, nu sa va dati arian, singur in parcare, ca nu prinde oricum la nimeni, decat la cei care nu inteleg nimic, oricum, si sunt aplaudaci si indoiti de spate din gene. Nu zbirul zbierand este cel care are dreptate.
Iata conditiile mele:
1. Nu modificati citatele mele
2. Scrieti scurt, formulati propozitii scurte, ca sa pot intelege si raspunde corespunzator.
3. Nu predicati. Nu am nevoie de lectii de propaganda, am crescut sub comunism si am auzit toate alea cu "opiul poporului", "carje", "franarii societatii", etc.

Si ca sa dau dovada de bunavointa, am sa incep cu afirmatia ca bazat pe doctrina atee evolutionista, adevarul este relativ, nu se poate cunoaste, si prin urmare nu exista sens, plan, scop in univers. Sper ca sunteti de acord cu faptul ca asta este ceea ce spune ateismul (cand v-am zis despre ce zice Darwin, ati parut socat, sau nu ati vrut sa recunoasteti cele sustinute de teorie)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Vin Oct 02, 2009 6:12 pm

1) Le voi modifica (citeste EDITA) ori de cate ori voi considera ca in loc sa ramaneti la subiect, iarasi imi faceti mie caracterizari!
Retineti va rog ca nu ma intereseaza parerile Dvs despre persoana mea si nici nu va voi permite ca in viitor sa ma incondeiati asa cum ati facut-o pana acum!
2) Pai daca imi cereti dovezi si probe trebuie sa vi le dau, caci vad ca nu sunteti familiarizat nici macar cu adevaruri stintific probate si de notorietate publica!
3) Nu ma indoiesc ca vi s-a pus oglinda in fata si de altii, caci si comunistii tot de la altii au preluat afirmatiile care va jignesc.

Si ca sa dau dovada de bunavointa, am sa incep cu afirmatia ca bazat pe doctrina atee evolutionista, adevarul este relativ, nu se poate cunoaste, si prin urmare nu exista sens, plan, scop in univers.

Sa inteleg ca va erijati in "judecator suprem" al Universului si ca desi "nu exista adevar" dvs, sunteti totusi singurul stapan al adevarului?

Pai spre deosebire de "creatia divina religioasa" deocamdata tocmai evolutionismul este bazat pe dovezi si nu "lucrarea lui Yahwe" .. Si spre deosebire de minciunile referitoare la scopul vietii propovaduite de biserica, tocmai evolutionismul sintetizat in DIALECTA ne arata CLAR scopul vietii ...si nu minciuna conceputa de niste primitivi care nu stiau nici macar taba inmultirii!

Citat :

Sper ca sunteti de acord cu faptul ca asta este ceea ce spune ateismul
Nu, asta inteleg cei cu mintile marginite despre ateism!
Ateismul spune de miliarde de ori mai multe decat spune religia, si asta incepand cu Astrofizica, Stintele exacte, Biologia si Stintele Naturii ...pana la tot ceea ce vedeti ca apartine de stinta cunoastere sau filozofie!
Si daca la atei saltul spre progres este spectaculos ... In schimb la religiosi se pritoceste aceia scriptura veche de 2 000 de ani dar si aia furata de la o alta religie de unde a fost scoasa din context si imperechiata cu minciunile bisericii!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Oct 02, 2009 6:26 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Vin Oct 02, 2009 6:16 pm

Deci am avut si aici dreptate. Ati sters imediat orice ataca slava dumnezului soimos. Daca sunteti asa de sigur pe pozitie, de ce nu lasati pe cititori sa judece?
PS.
Serios, incepeti sa lucrati la limba romana; nimeni nu va poate lua in serios cata vreme nu stiti sa va exprimati cat de cat in limba in care v-ati nascut!
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Vin Oct 02, 2009 6:18 pm

Daca va place sa jucati singur, de ce nu ma eliminati, si ramaneti singur si nestingherit pe felie?
Deja m-ai cenzurat de vre-o patru, cinci ori? Ori eu nu respect regulamentul forumului, ori abuzati de puterea pe care o aveti (forumul va apartine, asa ca puteti sa luati si rolul zbirului, ca o faceti foarte bine), ca sa eliminati orice va deranjeaza imaginea de dumnezeu, atacand persoana, nu argumentul. Eu afirm ca m-am tinut de regulamentul forumului, si repet, lasati pe cititori sa judece!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Vin Oct 02, 2009 6:34 pm

Am spus ca nu mai tolerez atacuri la persoana ...si exact asa va fi!

Deci am avut si aici dreptate. Ati sters imediat orice ataca slava dumnezului soimos. Daca sunteti asa de sigur pe pozitie, de ce nu lasati pe cititori sa judece?

Cititorii vor sa judece argumentele pe care le puneti dvs si eu in balanta ...nu murdariile si atacurile dvs la persoana!

Citat :

PS.
Serios, incepeti sa lucrati la limba romana; nimeni nu va poate lua in serios cata vreme nu stiti sa va exprimati cat de cat in limba in care v-ati nascut!
Daca ati sta si Dvs cu logica si cu cultura generala tot asa cum stau eu cu limba romana ... probabil ca as avea cu cine schimba idei aici pe forum ...dar pana acum nu faceti decat sa murdariti forumul cu caracterizarile dvs care pe nimeni nu intereseaza!

Deci lasam limba mea romana pana cand si dvs veti dovedi ca aveti cultura si logica!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Vin Oct 02, 2009 6:39 pm

Eu afirm ca m-am tinut de regulamentul forumului, si repet, lasati pe cititori sa judece!
si eu va pot dovedi oricand contrariul caci postarile Dvs nu sunt sterse ci doar "invizibilizate" si le am in fata nasului ca dovada a faptului ca aveti problemechiar si cu "moralitatea crestina" si ca va faceti pacate inutile ptr care e pacat sa fiti responsabilizat atunci cand veti ajunge la "Stapanul cheilor mortii si al cheilor iadului" ...adica la Christosul Dvs (care ptr noi ateii inseamna dracu, caci orice copil de 5 ani stie ca sef al iadului este dracu)
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Vin Oct 02, 2009 6:55 pm

Bun, faceti-o! Puneti pe forum inapoi toate alea!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Vin Oct 02, 2009 8:21 pm

ce faci " coane " ,pune pe forum ce a postat omu'
Sus In jos
Hochmeister Ciprian
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Vin Oct 02, 2009 9:41 pm

Soimos a scris:
Am spus ca nu mai tolerez atacuri la persoana ...si exact asa va fi!

Cititorii vor sa judece argumentele pe care le puneti dvs si eu in balanta ...nu murdariile si atacurile dvs la persoana!

Citat :

PS.
Daca ati sta si Dvs cu logica si cu cultura generala tot asa cum stau eu cu limba romana ... probabil ca as avea cu cine schimba idei aici pe forum ...dar pana acum nu faceti decat sa murdariti forumul cu caracterizarile dvs care pe nimeni nu intereseaza!

Deci lasam limba mea romana pana cand si dvs veti dovedi ca aveti cultura si logica!
Cand spun ca nu sunteti sas doar pentru ca locuiti in Germania, nu e atac. Cate milioane de turci numesc Germania "tata tara"?!
Cand spun ca nu vorbiti si scrieti corect romaneste nu e murdarie pe forum, nici atac personal, nici inventie, ci o constatare de fapt. Si de asta nu sunt eu respnsabil, ci in intregime doar dumneavoastra.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Sam Oct 03, 2009 6:58 am

Citat :

Cand spun ca nu sunteti sas doar pentru ca locuiti in Germania, nu e atac. Cate milioane de turci numesc Germania "tata tara"?!
Cand spun ca nu vorbiti si scrieti corect romaneste nu e murdarie pe forum, nici atac personal, nici inventie, ci o constatare de fapt. Si de asta nu sunt eu respnsabil, ci in intregime doar dumneavoastra.
1)Aveti dreptate ....Nu sunt sas ci suab, in Banat nu exista sasi ci doar "shwabi".
2) Turcii nu numesc Germania Vaterland pentru simplul motiv ca nu e tara lor si nici macar a conationalilor lor, in plus de asta 99% din turci sunt asociali bazati exact pe teme de religie, avand impresi ca religia crestina este o culme a prostiei (de ex ptr ei faptul ca Dumnezeu umbla la femei si o lasa gravida pe una,(chiar daca prin "mijloace divine", asta este ptr ei sinonim cu prostia suprema) pe cand religia lor muuuuult mai realista deci mai superioara stupidului crestinism este si ptr ultimul turc prost o dovada a superioritatii lor. (Deci iata vedem ca unul din pericolele religiei este tocmai EXCLUSIVISMUL(pe care si Dvs. il propovaduiti aici pe forum si nu numai) si exclusivismul duce la INTOLERANTA si de aici pana la Ura si Violenta mai e un mic pas)
3) In materie de limba si gramatica romana pot sa va dau lectii, in schimb in dvs. materie de cultura nu puteti decat primi lectii, iar faptul ca in viteza am tastat glasolaie in loc de glasolalie nu inseamna decat ptr cineva ca Dvs care nu intelegeti corect realitatea ca nu cunosc limba si gramatica romana, si ci ca am gresit datorita grabei cu care tastez.

In schimb faptul ca dvs. aveti impresia ca ateismul inseamna automat lipsa unui sens, plan si scop, si ca doar religia le detine pe acestea, este o dovada de crasa lipsa de cultura si o minciuna sadea, ptr ca noi ateii ne bazam doar pe CUNOASTEREA RATIONALA a REALITATII bazandu-ne exclusiv pe lucruri reale si concrete, iar sensul vietii ne este dezvaluit nu de niste minciuni inventate de niste sarlatani asa cum de exemplu va sunt dvs. inoculate "valorile" Noului Testament (al bisericii ) ci sensul ne este indicat de calea reala strabatuta prin experimentarea vietii de omenire in sute de mii de ani de evolutie, numita Dialectica si astfel viata si progresul societatii ne dovedesc clar sensul ei, si anume EVOLUTIA de la inferior la superior, superioritate dobandita prin descoperirea si invatarea legilor Naturii si ale Universului ... si nu predicile tampe ale unor sarlatani inculti si certati cu cunoasterea care prostesc lumea cu textele furate din cultura unor popoare primitive, texte pe care le folosesc ptr a combate realitatea si a batjocori exact sensul vietii inlocuind realitatea cu niste fantezii mincinoase despre finte supranaturale, fantezi plasate in ceruri tocmai ca sa nu poata fi verificate.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   Dum Oct 04, 2009 8:48 pm

EDITAT

Atentie ...aici se posteaza idei, si ideile se sustin cu argumente nu cu jigniri.
Jignirile si remarcile nu sunt demne ptr niste crestini ci sunt dovada a nivelului animalic a celui care le posteaza, deci tineti le ptr fratii vostrii cu care va strangeti in cocina

Ai ceva inteligent de spus, spune-o dar argumentat, dar atentie!
Orice referire facauta la persoana moderatorului duce automat la invizibilizarea intregii postarii si cu depunerea ei la arhiva ptr a sluji ca dovada ptr diferite situatii neprevazute.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cuvant Inapoi   

Sus In jos

Cuvant Inapoi
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Bun Venit :: Bun Venit :: Cuvant Inainte-
Mergi direct la: