Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

... si totusi Biblia are dreptate!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: ... si totusi Biblia are dreptate!   Vin Oct 09, 2009 2:40 pm

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Vin Oct 09, 2009 5:39 pm

...si ti-ai si gasit locul de unde poti sustine afirmatia ta!

...probabil ca la nivelul asta iti selectezi informatiile ...
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Vin Oct 09, 2009 7:46 pm

acel om fara membre, este o dovada reala pt. multi ca Biblia are dreptate
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Sam Oct 10, 2009 6:24 am

Evident ca ai dreptate ... adica faptul ca e fara membre "Ca asa a vrut Dumnezeu" ne adevereste adevarul din Biblie ca "dumnezeul" Bibliei este domnu Dracu!

PS. Iti aduci amine ca m-ai rugat sa deschid un topic pe tema cum s-a infiltrat Dracu in Biblie?

Vezi ca l-am deschis de vreo 2-3 luni si nu ti-ai exprimat parerea, desi la dorinta ta am deschis aceasta tema!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Oct 11, 2009 7:42 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Sam Oct 10, 2009 12:25 pm

Soimos a scris:
Evident ca ai dreptate ... adica faptul ca e fara membre "Ca asa a vrut Dumnezeu" ne adevereste adevarul din Biblie ca "dumnezeul" Bibliei este domnu Dracu!

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Oct 11, 2009 7:47 pm

Sa sti ca si eu raman uimit cand vad pana unde merge prostia omului!

Adica sa fii in situatia in care este acest nefericit ... si sa il mai si iubesti pe Dumnezeul ala care ti-a dat tie pe nedrept o asemenea soarta?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Oct 13, 2009 10:07 am

Acel om fara membre spunea la inceputul filmului: "vad gloria Lui in incercarile prin care trec". Meschina glorie, demna de inchizitie! Cineva (nu-mi amintesc cine) spunea: "In Univers totul este relativ, doar prostia este absoluta" si nu se insela deloc.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Teo
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 111
Varsta : 23
Localizare : Romania
Puncte : 117
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Lun Oct 19, 2009 1:36 pm

Soimos, tu îți meriți membrele? Ce ai facut tu ca să le ai? Cât ai muncit tu pentru ele, cât ai platit tu pentru ele? Eu nu am platit nimic, si sunt multumitor ca le am, dar eu recunosc ca nu le merit. Din tot ce exista, eu merit un singur lucru; iadul. La fel ca si tine, la fel ca si restul lumii. Poate nu vrei sa recunosti ca il meriți, dar asta e treaba ta.

Faptul ca acel om este mulțumitor pentru ceea ce are ar trebui sa te puna pe ganduri. Tu crezi ca nu exista nimic care sa il faca pe omul acela fericit/multumitor? Tu crezi ca el e prost si vrea doar asa sa fie bagat in seama si se plimba pe drum spunand "Eu sunt mulțumitor ca nu am maini si picioare"? NU! Este ceva acolo, in inima lui. Acel ceva este Isus. Fara Isus eu nu cred ca acel om ar fi multumitor.
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/underground94teo
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Lun Oct 19, 2009 3:37 pm

Teo a scris:
Soimos, tu îți meriți membrele?
Sa ai membre nu este nici un merit ci este un lucru natural dobandit prin evolutie, si drept dovada vedem ca toate fintele vii au membre caci aceste membre nu sunt "cadouri" divine ci instrumente auxiliare necesare supravietuirii speciei, caci supravietuirea este prima lege a naturii,

Citat :

Cât ai muncit tu pentru ele, cât ai platit tu pentru ele?
Acestea sunt intrebari care se pun doar la cei care sunt amputati, care platesc o operatie ca sa li se puna un membru pierdut, altfel vezi bine ca orice fiinta vie are membre ptr ca asta este in firea naturala a tot ceea ce este mamifer si nu numai.
Citat :

Eu nu am platit nimic, si sunt multumitor ca le am, dar eu recunosc ca nu le merit.
Asta mai degraba inseamna ca tu ai probleme cu intelegerea realitatii si a normalitatii, sau crezi ca o oaie care paste si habar nu are ce e aia bani si ce e aia sa vinzi si sa cumperi nu are membre ptr ca nu le poate plati??

Citat :

Din tot ce exista, eu merit un singur lucru; iadul. La fel ca si tine, la fel ca si restul lumii. Poate nu vrei sa recunosti ca il meriți, dar asta e treaba ta.
Nu te supara ....dar esti indus in eroare ... dar rau de tot!
Pai tu nici atat nu sti ca din p. de v. biologic omul este inzestrat in mod natural cu SEROTONINA ...adica un hormon al fericirii tocmai ca si dovada ca omul merita si TREBUIE sa fie fericit!
Probabil ca voi astia complexatii religiosi care nu intelegeti nimic din viata reala ptr ca ati fost aberati prin informatii false, aveti in loc de serotonina cum avem noitoti , ceva ca Iadolina sau Pacatomol.
Pai tu ce crezi ...de ce avem in mod natural in fiinta noastra hormonul serotonina ca sa fie fericit si NIMENI nu are "Suferintzina" sau Iadolina ca sa sufere a proasta si sa merite iadul?

Ia zi ...Sti cumva cine a pus in fiecare dintre noi acest hormon al fericirii?
Oare intelegi de ce biserica va prosteste cu minciuni despre suferinta si de ce vrea ca sa suferiti, in loc sa fiti fericiti ca noi cei cu Serotonina?? ?

Asta ar trebui sa te puna pe ganduri
Citat :

Tu crezi ca nu exista nimic care sa il faca pe omul acela fericit/multumitor?
Tocmai ce ti-am raspuns ca fericirea este starea naturala NORMALA a omului, faptul ca voi va indepartati de ce e pus de Mama Natura in genele voastre este doar consecinta aberatiei religioase la care sunteti supusi dar si dovada pentru a intelege de ce trebuie sa rupi pe loc legatura cu religia aceasta diabolica care te invata ca a suferii este normalitate.

Citat :

Tu crezi ca el e prost si vrea doar asa sa fie bagat in seama si se plimba pe drum spunand "Eu sunt mulțumitor ca nu am maini si picioare"? NU!

Ba da! E prost !
E chiar foarte prost... pentru ca avand convingerea ca Dumnezeu l-a pricopsit cu aceasta suferinta, in prostia lui mai este si recunoscator ca a fost nenorocit in halul acesta. Prostia lui nu este decat dovada indobitocirii sale si faptul ca el traieste este o consecinta a societatii evoluate de azi caci daca se nastea in antichitate l-ar fi aruncat inca de la nastere in rau ca si rebut, crezi ca in acele conditii ar fi fost fost la fel de fericit si recunoscator ca si in conditiile actuale?.

Citat :

Este ceva acolo, in inima lui. Acel ceva este Isus. Fara Isus eu nu cred ca acel om ar fi multumitor.
Fi linistit ca saracu habar nu are despre adevarul in privinta lui Isus pentru ca in Biblie nu sunt prezentate decat niste minciuni despre Isus minciuni prezentate de niste falsi apostoli "ai bisericii" (care nici macar nu l-au vazut sau vazut pe Isus) in timp ce adevaratii Apostoli ai lui Isus, adica cei care au stat ani de zile cu el si langa el, au fost inlaturati din Biblie!
Ti se pare normal asta?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Lun Oct 19, 2009 4:21 pm

Citat :
Sa ai membre nu este nici un merit ci este un
lucru natural dobandit prin evolutie, si drept dovada vedem ca toate
fintele vii au membre caci aceste membre nu sunt "cadouri" divine ci
instrumente auxiliare necesare supravietuirii speciei, caci
supravietuirea este prima lege a naturii,

Asta crezi, nu stii. Tu crezi in evolutie, eu nu. Asta este diferenta.

Citat :
Acestea sunt intrebari care se pun doar la cei
care sunt amputati, care platesc o operatie ca sa li se puna un membru
pierdut, altfel vezi bine ca orice fiinta vie are membre ptr ca asta
este in firea naturala a tot ceea ce este mamifer si nu numai.

Deci, recunosti ca nu ai lucrat nimic pentru membrele tale...

Citat :
Asta mai degraba inseamna ca tu ai probleme cu
intelegerea realitatii si a normalitatii, sau crezi ca o oaie care
paste si habar nu are ce e aia bani si ce e aia sa vinzi si sa cumperi
nu are membre ptr ca nu le poate plati??

O oaie are membre pentru ca asa a fost creata de Dumnezeu... La fel ca si mine, la fel ca si tine.

Citat :

Nu te supara ....dar esti indus in eroare ... dar rau de tot!
Pai
tu nici atat nu sti ca din p. de v. biologic omul este inzestrat in mod
natural cu SEROTONINA ...adica un hormon al fericirii tocmai ca si
dovada ca omul merita si TREBUIE sa fie fericit!
Probabil ca voi
astia complexatii religiosi care nu intelegeti nimic din viata reala
ptr ca ati fost aberati prin informatii false, aveti in loc de
serotonina cum avem noitoti , ceva ca Iadolina sau Pacatomol.
Pai tu
ce crezi ...de ce avem in mod natural in fiinta noastra hormonul
serotonina ca sa fie fericit si NIMENI nu are "Suferintzina" sau
Iadolina ca sa sufere a proasta si sa merite iadul?

Oare
intelegi de ce biserica va prosteste cu minciuni despre suferinta si de
ce vrea ca sa suferiti, in loc sa fiti fericiti ca noi cei cu
Serotonina?? ?

Asta ar trebui sa te puna pe ganduri

Aha, Deci daca avem un hormon al fericirii inseamna ca noi MERITAM sa fim fericiti? Serios? Daca iti spun eu ca acel hormon a fost pus acolo de un creator foarte inteligent? La asta te'ai gandit? Sau tu nu poti sa treci de zidul numit "EVOLUTIE"?

Si ce? Tu crezi ca meriți cerul? Crezi ca daca ar fi sa mori astazi ai ajunge in cer? Crezi ca ceea ce ai facut tu pana azi te duce in cer? Am impresia ca ai citit Biblia si ar trebui sa sti mai mult...

Citat :
Tocmai ce ti-am raspuns ca fericirea este starea
naturala NORMALA a omului, faptul ca voi va indepartati de ce e pus de
Mama Natura in genele voastre este doar consecinta aberatiei religioase
la care sunteti supusi dar si dovada pentru a intelege de ce trebuie sa
rupi pe loc legatura cu religia aceasta diabolica care te invata ca a
suferii este normalitate.

Pai asta inseamna ca nu exista oameni nefericiti? Iti pot da eu exemple de multi oameni nefericiti...
Si nu cred ca un om fara maini si fara picioare ar putea sa fie fericit si multumitor pentru viata daca nu l'ar avea pe Isus in inima. Cred ca un ateu nu ar fi multumitor pentru ca nu are maini si picioare. Asta nu inseamna ca nu are hormonul fericirii.
Incerci sa imi spui ca oamenii care sunt suparati nu au hormonul...

Citat :
Ba da! E prost !
E chiar foarte prost...
pentru ca avand convingerea ca Dumnezeu l-a pricopsit cu aceasta
suferinta, in prostia lui mai este si recunoscator ca a fost nenorocit
in halul acesta. Prostia lui nu este decat dovada indobitocirii sale si
faptul ca el traieste este o consecinta a societatii evoluate de azi
caci daca se nastea in antichitate l-ar fi aruncat inca de la nastere
in rau ca si rebut, crezi ca in acele conditii ar fi fost fost la fel
de fericit si recunoscator ca si in conditiile actuale?.

Aha... Deci tu vezi ca omul acela nu are nici un motiv material ca sa fie fericit si multumitor... Totusi, el este fericit si multumitor. De ce? Pentru ca la el in inima este mai mult decat la tine. La el in inima este Isus, la tine este un gol mare care asteapta sa fie umplut. Daca vrei sa il lasi pe Isus sa intre acolo el o sa intre, Daca nu, atunci vai de tine...

Citat :
Fi linistit ca saracu habar nu are despre
adevarul in privinta lui Isus pentru ca in Biblie nu sunt prezentate
decat niste minciuni despre Isus minciuni prezentate de niste falsi
apostoli "ai bisericii" (care nici macar nu l-au vazut sau vazut pe
Isus) in timp ce adevaratii Apostoli ai lui Isus, adica cei care au
stat ani de zile cu el si langa el, au fost inlaturati din Biblie!
Ti se pare normal asta?

Asta crezi tu ca el habar nu are despre adevar. Tu crezi ca Biblia a fost scrisa de mincinosi, dar habar nu ai... Vorbesti fara argumente
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Lun Oct 19, 2009 5:02 pm

Teo a scris:

Asta crezi, nu stii. Tu crezi in evolutie, eu nu. Asta este diferenta.[/size]
Nu draga ...asta se STIE si nu se crede, poate tu inca nu ai aflat pana acum ca s-a descoperit harta genetica a ADN-ului si ca la dorinta, stinta genetica poate crea si clone ...vezi clona oii Doly

Citat :

[Deci, recunosti ca nu ai lucrat nimic pentru membrele tale...[/size]
Asa o afirmatie ...nu te supara ..prosteasca ...zau ca nici nu am auzit!
Tu crezi ca iepurele a lucrat ceva ptr menmbrele sale?

Citat :
]O oaie are membre pentru ca asa a fost creata de Dumnezeu... La fel ca si mine, la fel ca si tine.
Foooooarte gresit, nu stiu cum ai fost creat tu, dar pe mine nu m-a creat nici un Dumnezeu ci m-a nascut mama, si te asigur ca mama a facut si poza cu mine in spital atunci cand m-a nascut si ca nu te trombonesc, asa cum incerci tu sa ma trombonesti pe mine!

Citat :

Evident ca Mama Natura, sau scrie cumva in Biblie ca Dumnezeu ne-a daruit la toti acest hormon?
Daca da ...da si tu citatul!

Citat :

Daca iti spun eu ca acel hormon a fost pus acolo de un creator foarte inteligent? La asta te'ai gandit? Sau tu nu poti sa treci de zidul numit "EVOLUTIE"?
Pai ca sa te cred ar trebui sa imi aduci ceva dovezi in favoarea afirmatiei tale ....la asta te-ai gandit?
Sau tu nu poti trece de zidul numit credinta si ne dovedesti ca acel Mare Creator Inteligent este tocmai Yahwe si nu Flying Spaghetty Monster?

Citat :

Tu crezi ca meriți cerul?
Unde e ala ? ...arata-l ...si mai ales ce e aia cer? locul in care zboara pasarile cerului si avioanele, ?
Citat :

Crezi ca daca ar fi sa mori astazi ai ajunge in cer?
Nu ca nici nu se stie ce si unde e aia, in plus de asta am vazut ca si pocaitii ajung la cimitir ca oricine si nu sunt proiectati in cer cu tunul!
Citat :

Am impresia ca ai citit Biblia si ar trebui sa sti mai mult...

Multumesc ...dar recomandarea asta este ptr tine ptr ca eu nu numai ca am citit Biblia dar am si inteles despre ce este acolo vorba!
Si sti care e concluzia mea?
Ca nici Isus nu o recomanda nimanui desi e inspirata de Tatal Sau ...si stie el de ce nu o face!

Citat :

Aha... Deci tu vezi ca omul acela nu are nici un motiv material ca sa fie fericit si multumitor... Totusi, el este fericit si multumitor. De ce?

Pentru ca asa sunt toti cei care isi cauta fericirea in droguri ...si cum religia este un drog (vorba filozofului) chiar daca este o metoda de a te droga psihic, sau nu sti ca exista si droguri mistice care iti accentueaza simtamantele religioase...vezi magic mushrooms

Citat :

Pentru ca la el in inima este mai mult decat la tine.
Pai pe considerente din acestea si cainele meu este mai plin de iubire (adica mai crestin) decat toata biserica voastra, cred ca iti dai seama ca vorbe azvarlite doar asa in dorul lelii au valoare zero barat.

Citat :

La el in inima este Isus, la tine este un gol mare care asteapta sa fie umplut. Daca vrei sa il lasi pe Isus sa intre acolo el o sa intre, Daca nu, atunci vai de tine...

Dragu meu...Isus nu intra in inimi prin minciuna si sarlatanie ...iar tu esti exponentul unei religii care a comis milioane de crime exact pe baza aceluiasi Isus la care te inchini si te rogi tu.
In schimd adevarul despre Isus cel adevarat (adica ala pe care nu il cheama si Christos) il gasesti pe forumul acesta la topicul special dedicar lui Isus!

Citat :

Asta crezi tu ca el habar nu are despre adevar. Tu crezi ca Biblia a fost scrisa de mincinosi, dar habar nu ai... Vorbesti fara argumente[/size]
Fara argumente zici ?
Numai pe acest forum gasesti zeci de argumente in favoarea afirmatiilor mele ...doar cauta-le si citeste-le ...unde mai pui ca cel mai clar argument este ca in Biblie nu exista NICIO singura evanghelie a vreunui ucenic a lui Isus ...sau ma insel si exista Evanghelia lui Petru ...adica aia despre care Pavel recunoaste ca exista uite aici:

Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredințată Evanghelia pentru cei netăiați împrejur, după cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiați împrejur,

Exista Evanghelia lui Petru pe vremea lui Pavel? ....si unde e acum ?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Oct 19, 2009 5:55 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Lun Oct 19, 2009 5:08 pm

Citat :
Nu draga ...asta se stie si nu se crede, nu ai
aflat pana acum ca s-a descoperit pana si harta genetica a ADN-ului si
ca la dorinta, stinta poate crea si clone ...vezi clona oii Doly

Se stie de asemenea ca ADN-ul este creatm si ADN-ul nu putea evolua...
Si iar, Spui ca se stie dar dovezi ioc...

Citat :
Asa o afirmatie ...nu te supara ..prosteasca ...zau ca nici nu am auzit!
Tu crezi ca iepurele a lucrat ceva ptr menmbrele sale?

... nu... nici iepurele nu a lucrat pt membele lui...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Lun Oct 19, 2009 6:01 pm

Teo a scris:
Citat :
Nu draga ...asta se stie si nu se crede, nu ai
aflat pana acum ca s-a descoperit pana si harta genetica a ADN-ului si
ca la dorinta, stinta poate crea si clone ...vezi clona oii Doly

Se stie de asemenea ca ADN-ul este creatm si ADN-ul nu putea evolua...
Si iar, Spui ca se stie dar dovezi ioc...

Dragutule ...a fost intradevar creat de catre extraterestrii care au facut din pamant un laborator de creatie ...dar asta s-a intamplat nu acum 6000 de ani cand a aparut Yahwe si acu cca 4 milioane de ani cand a aparul Lucy, cat despre dovezile pe care le tot ceri si pe care le poti gasi liber pe internet si nu sa astepti sa le primesti mura in gura, ce ar fi ca la capitolul dovezi sa ne aduci si tu dovezi ca exact Yahwe in care CREZI este Creatorul si nu Flying Spaghetii Monster in care CRED eu?
Ce ... ai vre-o dovada precum ca credinta ta e mai buna decat credinta mea?...daca da din ce cauza? ...nu cumva ptr ca credinta ta a fost impusa prin crime si torturi si a mea nu a avut acest "avantaj" al impunerii cu forta?

Citat :

[size=12]... nu... nici iepurele nu a lucrat pt membele lui...
Na vezi!
Deci vezi bine ca ptr membre NIMENI nu trebuie sa lucreze si nici Dumnezeu nu le-a daruit , ci ca sa ai membre trebuie sa te nasca mama in modul cel mai normal si nu sa te duci la faurarul Dumnezeu sa iti modeleze sau sa iti cumperi membrele din noroi!
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Oct 20, 2009 1:44 pm

Citat :
Dragutule ...a fost intradevar creat de catre
extraterestrii care au facut din pamant un laborator de creatie ...dar
asta s-a intamplat nu acum 6000 de ani cand a aparut Yahwe si acu cca 4
milioane de ani cand a aparul Lucy, cat despre dovezile pe care le tot
ceri si pe care le poti gasi liber pe internet si nu sa astepti sa le
primesti mura in gura, ce ar fi ca la capitolul dovezi sa ne aduci si
tu dovezi ca exact Yahwe in care CREZI este Creatorul si nu Flying
Spaghetii Monster in care CRED eu?
Ce ... ai vre-o dovada precum ca
credinta ta e mai buna decat credinta mea?...daca da din ce cauza?
...nu cumva ptr ca credinta ta a fost impusa prin crime si torturi si a
mea nu a avut acest "avantaj" al impunerii cu forta?

Și pe extraterestii cine i'a creat?

Vorbesti despre Lucy? Uite, tu sti multe din Biblie, se vede asta, dar tu cauti cat mai multe lucruri cu care incerci sa arati ca Biblia e gresita; cu Lucy ai facut asa ceva? Ai incercat sa te uiti si la ce spune cealalta parte? Sau la vârsta pamantului, ai verificat ceva din ce spun ceilalti? Poate ca ai facut si asta, Dar ai dat macar 2 bani pe parerile si cercetarile lor? Nu prea cred...

Citat :
Na vezi!
Deci vezi bine ca ptr membre NIMENI
nu trebuie sa lucreze si nici Dumnezeu nu le-a daruit , ci ca sa ai
membre trebuie sa te nasca mama in modul cel mai normal si nu sa te
duci la faurarul Dumnezeu sa iti modeleze sau sa iti cumperi membrele
din noroi!

Faptul ca iepurele nu a lucrat pentru membrele lui inseamna ca nimeni nu trebui sa lucreze pentru ele? Omul acela fara membre este un om deosebit, si tu nu il vei intelege niciodata.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Oct 20, 2009 3:19 pm

Teo a scris:

Și pe extraterestii cine i'a creat?
Pai nu ti-am mai spus?

Dumnezeul cel mai real si adevarat ...adica Big Bang.

[quote]
Dar ai dat macar 2 bani pe parerile si cercetarile lor? Nu prea cred...
Pai din moment ce impartasesc parerile lor si le sustin ... tu ce crezi?

Citat :

Faptul ca iepurele nu a lucrat pentru membrele lui inseamna ca nimeni nu trebui sa lucreze pentru ele?

Este mai mult decat evident ca nimeni!

Citat :

Omul acela fara membre este un om deosebit, si tu nu il vei intelege niciodata.
Faptul ca e deosebit si nu e ca toti ceilalti este evident. Am mai citit o carte despre ambitia si puterea de lupta a unui alt asemenea biet nenorocit, dar faptul ca este atat de aberat incat sa multumesti unui Dumnezeu care si-a batut joc de tine ... zau ca e un spectacol trist sa constati ca si cerebral este la fel de infirm asa cum este si fizic.
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Oct 20, 2009 4:18 pm

Citat :
Pai nu ti-am mai spus?

Dumnezeul cel mai real si adevarat ...adica Big Bang.

Si Big Bang-ul de cine a fost creat?

Daca vrei sa vorbim despre asta o putem face, iti arat ca universul fara un creator cu puteri supranaturale este imposibil.

Citat :
Faptul ca e deosebit si nu e ca toti ceilalti
este evident. Am mai citit o carte despre ambitia si puterea de lupta a
unui alt asemenea biet nenorocit, dar faptul ca este atat de aberat
incat sa multumesti unui Dumnezeu care si-a batut joc de tine ... zau
ca e un spectacol trist sa constati ca si cerebral este la fel de
infirm asa cum este si fizic.

Trebuie multa credința sa multumesti lui Dumnezeu pt asa ceva... Asa-i?
Daca tu crezi ca el are probleme mentale asta e problema ta; ți-am spus ca nu'l vei putea intelege niciodata.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Oct 20, 2009 7:20 pm

[quote="Teo"]
Citat :

Si Big Bang-ul de cine a fost creat?
Nici atat nu sti?
Ia cauta mataluta ceva documentatie despre "Big Bounce" si vei vedea cum a fost "creat" Big Bangul.

Dar apropo ...daca tot iti place intrebarea asta ...atunci dovedeste cum a aparut Dumnezeu?

Citat :

Trebuie multa credința sa multumesti lui Dumnezeu pt asa ceva... Asa-i?

Evident!
Vezi ce inseamna sa nu cunosti religie si sa nu stii ca Isus a desfintat "credinta" (relicva a Vechiului Testament, ideea revolutionara despre care sarlatanul Pavel ramas tributar Vechiului T habar nu avea, drept dovada ca nu stia ce predica Isus) si a inlocuit-o cu IUBIREA ca mijloc de a ajunge la mantuire.
Ce sa-*i faci ...daca esti vandut bisericii si urmezi invataturile ei, nu poti sa urmezi si calea lui Isus caci cele doua merg impreuna ca apa si focul!

Citat :

Daca tu crezi ca el are probleme mentale asta e problema ta; ți-am spus ca nu'l vei putea intelege niciodata.[/size]
De unde sti cat inteleg eu?
Pai daca inteleg betivii si drogatii de ce sa nu inteleg pe un drogat prin indoctrinare ?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Oct 20, 2009 7:43 pm

Citat :
Nici atat nu sti?
Ia cauta mataluta ceva documentatie despre "Big Bounce" si vei vedea cum a fost "creat" Big Bangul.

Corect, hai sa stergem forumul si daca vrem sa vorbim despre ceva, mai bine cautam un referat si nu mai vorbim nimic...

Citat :
Dar apropo ...daca tot iti place intrebarea asta ...atunci dovedeste cum a aparut Dumnezeu?

A existat pt todeauna. Nu e afectat de timp. Deci asta nu e o problema pt el.

Citat :
Evident!
Vezi ce inseamna sa nu cunosti
religie si sa nu stii ca Isus a desfintat "credinta" (relicva a
Vechiului Testament, ideea revolutionara despre care sarlatanul Pavel
ramas tributar Vechiului T habar nu avea, drept dovada ca nu stia ce
predica Isus) si a inlocuit-o cu IUBIREA ca mijloc de a ajunge la
mantuire.
Ce sa-*i faci ...daca esti vandut bisericii si urmezi
invataturile ei, nu poti sa urmezi si calea lui Isus caci cele doua
merg impreuna ca apa si focul!

Tu ai fixul asta cu Pavel, si nu poti trece de el. Daca Pavel a fost intradevar inspirat de Dumnezeu? De acelasi Dumnezeu din vechiul testament?

Citat :
Pai daca inteleg betivii si drogatii de ce sa nu inteleg pe un drogat prin indoctrinare ?

Imi dau seama cât intelegi dupa ce spui...
E usor sa intelegi un drogat sau un alcolic pentru ca ei iti sunt inferiori.
Insa acel om iti este superior, o sa fie cam greu pt tine sa ajungi la nivelul lui.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Oct 20, 2009 8:02 pm

Teo a scris:
Citat :
Nici atat nu sti?

Corect, hai sa stergem forumul si daca vrem sa vorbim despre ceva, mai bine cautam un referat si nu mai vorbim nimic...
Pai ar trebui sa acceptii ca un forum nu este ptr a se publica explicatii stintifice de mare complexitate asa cum ceri tu, caci acestea sunt obiect de studiu, postarile trebuie sa fie doar comentarii scurte asupra unor aspecte si nu documentatia propriu zisa cum o ceri tu.

Citat :
Citat :

A existat pt todeauna. Nu e afectat de timp. Deci asta nu e o problema pt el.

Cum sa nu!
Pai daca timpul s-a nascut la Big Bang (vezi schita din link) ...unde era dumnezeu atunci cand timpul nu exista ?
Citat :

Citat :
Evident!
Vezi ce inseamna sa nu cunosti
religie si sa nu stii ca Isus a desfintat "credinta" (relicva a
Vechiului Testament, ideea revolutionara despre care sarlatanul Pavel
ramas tributar Vechiului T habar nu avea, drept dovada ca nu stia ce
predica Isus) si a inlocuit-o cu IUBIREA ca mijloc de a ajunge la
mantuire.
Ce sa-*i faci ...daca esti vandut bisericii si urmezi
invataturile ei, nu poti sa urmezi si calea lui Isus caci cele doua
merg impreuna ca apa si focul!

Tu ai fixul asta cu Pavel, si nu poti trece de el. Daca Pavel a fost intradevar inspirat de Dumnezeu? De acelasi Dumnezeu din vechiul testament?
Pai iarasi faci o greseala enorma !
Vrei sa spui ca Pavel a fost inspirat de Dumnezeu sa combata invataturile Dumnezeului Isus????
Nu realizezi ca e non sens?

Citat :

Citat :

Imi dau seama cât intelegi dupa ce spui...
E usor sa intelegi un drogat sau un alcolic pentru ca ei iti sunt inferiori.
Insa acel om iti este superior, o sa fie cam greu pt tine sa ajungi la nivelul lui.

Ma faci sa rad!
Un infirm nenorocit care nu este capabil sa aduca valori spirituale, materiale sau implicare sociala dar in plus este aberat de fanatism religios ...nici macar om normal nu poate fi considerat ... da mai superior?
Prin ce se manifesta superioritatea lui ...doar prin fanatism religios?
Pai probabil ca si Bin Laden (alt fanatic religios) are motive sa se considere superior tie ...nu?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Oct 20, 2009 8:10 pm

Citat :
Pai ar trebui sa acceptii ca un forum nu este
ptr a se publica explicatii stintifice de mare complexitate asa cum
ceri tu, caci acestea sunt obiect de studiu, postarile trebuie sa fie
doar comentarii scurte asupra unor aspecte si nu documentatia propriu
zisa cum o ceri tu.

Atunci de ce imi cer sa dovedesc ca Dumnezeu a creat pamantul? Nu poti sa te documentezi singur?

Citat :
Cum sa nu!
Pai daca timpul s-a nascut la Big Bang (vezi schita din link) ...unde era dumnezeu atunci cand timpul nu exista ?

Dumnezeu e in afara timpului... El nu e afectat de timp. El a creat timpul. El e veșnic, deci nu poti spune "De unde vine Dumnezeu?"

Citat :
Pai iarasi faci o greseala enorma !
Vrei sa spui ca Pavel a fost inspirat de Dumnezeu sa combata invataturile Dumnezeului Isus????
Nu realizezi ca e non sens?

Tu realizezi ca daca ceea ce spune Pavel sunt doar erezii, atunci moartea lui Isus este degeaba?

Citat :
Ma faci sa rad!
Un infirm nenorocit care nu
este capabil sa aduca valori spirituale, materiale sau implicare
sociala dar in plus este aberat de fanatism religios ...nici macar om
normal nu poate fi considerat ... da mai superior?
Prin ce se manifesta superioritatea lui ...doar prin fanatism religios?
Pai probabil ca si Bin Laden (alt fanatic religios) are motive sa se considere superior tie ...nu?

E adevarat ca acel om nu va aduce nici un beneficiu material lumii, insa acel om a schimbat viata multor oameni.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Oct 20, 2009 8:30 pm

Teo a scris:

[size=12]Atunci de ce imi cer sa dovedesc ca Dumnezeu a creat pamantul? Nu poti sa te documentezi singur?
Vezi ca nu te-ai prins ... dovezile despre existenta lui Dumnezeu sunt vanare de stiinta de macar 3000 de ani, si sti ce dovezi a gasit stinta ?
NICIUNA!!!!
si iata cum in acest cuvant am exprimat toata "cunoasterea" despre Dumnezeu!

Citat :

[size=12]Dumnezeu e in afara timpului... El nu e afectat de timp. El a creat timpul.
Vezi ca te cotrazici cand zici ca el a creat timpul caci este demonstrat stintific ca timpul a aparut la Big Bang(cauta linkul cu desenul despre Big Bang in limba engleza).
Citat :

El e veșnic, deci nu poti spune "De unde vine Dumnezeu?"
Cum nu?
Pai Yahwe a aparut acum cca 6 mii de ani ...unde a fost el pana atunci ?
Nu vezi ca acest gen de afirmatii sunt doar tromboane ieftine aruncate ignorantilor?
De ex. Dumnezeul Big Bang a aparut din Big Bounce ...Deci afirmatia asta a ta nu e un argument care a iti sustina ideile.

Citat :

Tu realizezi ca daca ceea ce spune Pavel sunt doar erezii, atunci moartea lui Isus este degeaba?
Pai tu ce ai crezut? Ai crezut cumva ca pana la Isus nu a existat detergent ptr spalat pacatele oamenilor?
Fi linistit ca exista destul ...doar ca detergentul Isus ... zice Pavel ca e mai bun
Ia vezi aici ce scrie aici:
Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,.

Sau cu alte cuvinte Isus a murit cam degeaba ...adica in locul vacilor tapilor .... care si ele spalau pacatele oamenilor(vezi detalii pe topicul "adevarul despre Isus)

Citat :

E adevarat ca acel om nu va aduce nici un beneficiu material lumii, insa acel om a schimbat viata multor oameni.
Prin ce ? ...prin fanatismul sau molipsitor?

Sau te pomenesti ca a inventat Penicilina si astfel a salvat zeci de milioane de oameni?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mier Oct 21, 2009 12:15 pm

Citat :
Vezi ca nu te-ai prins ... dovezile despre
existenta lui Dumnezeu sunt vanare de stiinta de macar 3000 de ani, si
sti ce dovezi a gasit stinta ?
NICIUNA!!!!
si iata cum in acest cuvant am exprimat toata "cunoasterea" despre Dumnezeu!

Despre existenta lui Dumnezeu vorbim in celalalt topic.

Citat :
Vezi ca te cotrazici cand zici ca el a creat
timpul caci este demonstrat stintific ca timpul a aparut la Big
Bang(cauta linkul cu desenul despre Big Bang in limba engleza).

Nu e demonstrat. E presupus...

Daca vrei sa vorbim despre Big Bang atunci deschide un topic nou.

Citat :
Cum nu?
Pai Yahwe a aparut acum cca 6 mii de ani ...unde a fost el pana atunci ?
Nu vezi ca acest gen de afirmatii sunt doar tromboane ieftine aruncate ignorantilor?
De ex. Dumnezeul Big Bang a aparut din Big Bounce ...Deci afirmatia asta a ta nu e un argument care a iti sustina ideile.

Unde scrie ca Dumnezeu a aparut acum 6000 ani?
Tu chiar nu intelegi ce spun eu, sau te prefaci?

Si daca Big Bang'ul a venit din Big Bounce; Big Bounce'ul de unde a venit, din Big Dud?

Citat :
Pai tu ce ai crezut? Ai crezut cumva ca pana la Isus nu a existat detergent ptr spalat pacatele oamenilor?
Fi linistit ca exista destul ...doar ca detergentul Isus ... zice Pavel ca e mai bun
Ia vezi aici ce scrie aici:
Evrei
9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa junincii,
stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea trupului, 14. Cu
cât mai mult sângele lui Hristos,.

Sau cu alte cuvinte Isus a
murit cam degeaba ...adica in locul vacilor tapilor .... care si ele
spalau pacatele oamenilor(vezi detalii pe topicul "adevarul despre Isus)

In primul rand nu ai dat intregul pasaj, ceva tipic ateilor.
Evrei 9:13 Căci dacă sângele
taurilor și al țapilor și cenușa unei vaci, stropită peste cei
întinați, îi sfințește și le aduce curățirea trupului,
Evrei 9:14 cu cât mai mult
sângele lui Hristos, care, prin Duhul cel veșnic, S-a adus pe Sine
însuși jertfă fără pată lui Dumnezeu, vă va curăți cugetul vostru de
faptele moarte, ca să slujiți Dumnezeului cel viu!

Vezi ca acolo spune ca sangele si cenusa sfintesc si curata trupul, in schimb sangele lui Isus curata cugetul de faptele moarte...
Inainte sa vina Isus si sa moara, jertfele aveau valoare, ele erau "o cerința", acum ele nu mai au valoare.

Uite ceva ce am observat. Daca un ateu foloseste Biblia impotriva mea, ceea ce trebuie sa fac este ca citesc si contextul din care vin versetele respective.
Asa pot si eu sa spun ca Biblia spune ca nu exista Dumnezeu.

" ... Nu există Dumnezeu ..." (Psalmul 14:1)

Cand versetul complet ar fi:

"Nebunul spune în inima lui Nu există Dumnezeu" (Psalmul 14:1)

Citat :
Prin ce ? ...prin fanatismul sau molipsitor?

Sau te pomenesti ca a inventat Penicilina si astfel a salvat zeci de milioane de oameni?

Tu nu te gandesti decat la trup? Hai sa iti spun ceva... Mai exista si suflet... Ai auzit de el?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mier Oct 21, 2009 7:37 pm

Teo a scris:

Despre existenta lui Dumnezeu vorbim in celalalt topic.

Se poate si acolo, dar aici o poti face intr-un alt context si din alta perspectiva.
Citat :

Nu e demonstrat. E presupus...

Ce distractiv.
Adica faptul ca Yahwe a creat universul este o certitudine demonstrata stintific ... iar Big Bangul cel cercetat si explicat timp pe baza unor date concrete si exacte de catre toata lumea stintifica ... e doar o presupunere!

Ha ha ha ... nu cumva esti cam glumetz?

Citat :

Daca vrei sa vorbim despre Big Bang atunci deschide un topic nou.
Nu discutam despre Big Bang pe un topic separat ca acesta nu are nimic comun cu religia ci cu stiinta, si asta nu e un forum ptr popularizarea stintei ci unul de combatere a religiei!

Citat :

]Unde scrie ca Dumnezeu a aparut acum 6000 ani?
Tu chiar nu intelegi ce spun eu, sau te prefaci?
Ai ghicit ...ma prefac, si asta nu trebuie sa te surprinda tinand cont de nivelul superior in care ai desfintat teoria Big Bangului si ai argumentat stintific lucrarea lui Yahwe.

Citat :

]In primul rand nu ai dat intregul pasaj, ceva tipic ateilor.
Evrei 9:13 Căci dacă sângele
taurilor și al țapilor și cenușa unei vaci, stropită peste cei
întinați, îi sfințește și le aduce curățirea trupului,
Evrei 9:14 cu cât mai mult
sângele lui Hristos, care, prin Duhul cel veșnic, S-a adus pe Sine
însuși jertfă fără pată lui Dumnezeu, vă va curăți cugetul vostru de
faptele moarte, ca să slujiți Dumnezeului cel viu!
Se pare ca nu pricepi ce am postat si ma contrazici aprobandu-ma
caci in citatul meu incomplet si in comentariul meu tot asta reiese, adica faptul ca Isus a murit degeaba caci detergent ptr spalatul pacatelor era destul, doar ca diabolicitatea "dumnezeului" vostru a sporit si ca nu ii mai ajunge sangele animalelor ci lacomeste la sangele oamenilor, deci e vorba de o bestialitate crescanda!

Citat :

, jertfele aveau valoare, ele erau "o cerința", acum ele nu mai au valoare.
Dar de ce?
S-a schimbat cumva Dumnezeul si in loc de Yahwele cel sfant si fara copii, slujiti legea noua a unui Yahwe cam curvar adica cel care a umblat noaptea la fete ?

Citat :

Uite ceva ce am observat. Daca un ateu foloseste Biblia impotriva mea, ceea ce trebuie sa fac este ca citesc si contextul din care vin versetele respective.
Si cine te opreste?
Esti invitatul meu!

Citat :

Tu nu te gandesti decat la trup? Hai sa iti spun ceva... Mai exista si suflet... Ai auzit de el?
Evident ...dar asta nu e deajuns ...mai trebuie si fapte conform CONSTIINTEI ...ca suflet fara constiinta are si catelul meu ...si asta tot nu-l face superior unui om rational si cu constiinta.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Dec 27, 2009 7:40 am

"Isus Hristos este Domnul ,,,nu un domn ,,,!
Este Domnul domnilor si Imparatul imparatilor !

Apocalipsa 17:14 Ei se vor război cu Mielul; dar Mielul îi va birui, pentru că El este Domnul domnilor și Împăratul împăraților. Și cei chemați, aleși și credincioși, care sunt cu El, de asemenea îi vor birui.

Romani 9:5 patriarhii, și din ei a ieșit, după trup, Hristosul, care este mai presus de toate lucrurile, Dumnezeu binecuvântat în veci. Amin!

Ioan 14:8 "Doamne", i-a zis Filip, "arată-ne pe Tatăl, și ne este de ajuns."
Ioan 14:9 Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi, și nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine, a văzut pe Tatăl. Cum zici tu dar: ,Arată-ne pe Tatăl?' "
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Dec 27, 2009 8:27 pm

nelu a scris:
"Isus Hristos este Domnul ,,,nu un domn ,,,!
Este Domnul domnilor si Imparatul imparatilor !
OK!
Poti sa spui mai pe scurt ca Isus era ca si presedintele George Bush...sau crezi ca era mai puternic decat acesta?
Dar si asta in imaginatia ta .... pentru ca in realitate Isus a fost un Loozer care nu si-a indeplinit misiunea sa pamanteana ....si iata ca voi crestinii invatati minciunile lui Pavel vandute ca minciuni cu apartenenta falsa (ca fiind ale lui Isus)!

Citat :

Apocalipsa 17:14 Ei se vor război cu Mielul; dar Mielul îi va birui, pentru că El este Domnul domnilor și Împăratul împăraților. Și cei chemați, aleși și credincioși, care sunt cu El, de asemenea îi vor birui.

Faptul ca Isus se va razboi cu mielul ... este intradevar la inaltimea puterii lui ... si isi alege asemenea rivali din turma ovinelor findca nu e in stare sa se lupte nici macar cu dulaul care pazea turtma ... si un asemenea "curaj" ne-a aratat atunci cand a dat dovada, ca om aici pe pamant, dovedind tuturor ca nu a fost in stare nici macar sa isi apere viata ...ce sa mai vorbim de conceptiile si invataturile sale pe care trebuia sa le apere si nu sa le lase pe mana unor sarlatani sa i le modifice radical si sa le batjocoreasca.

Citat :

Romani 9:5 patriarhii, și din ei a ieșit, după trup, Hristosul, care este mai presus de toate lucrurile, Dumnezeu binecuvântat în veci. Amin!
Ce spun romanii are valoare zero barat.
Ei in calitate de ucigasi ai lui Isus si in calitate de pervertitori dusmanosi ai invataturilor sale ba chiar ca unii care dupa Niceea au interzis religia crestina a vechilor crestini ca sa o inlocuiasca cu o facatura politico-mincinoasa comandata de un criminal ....evident ca nu au nicio o autoritate morala sa se exprime, nu numai pentru ca ei romanii au fost ucigasii a tot ceea ce a avut Isus mai sfant ...si nici macar ptr ca scripturile romane (prima era Vulgata) contin minciunile Romei in vreme ce Isus nu lor le-a lasat sarcina lor prin tradatorul Pavel sa ne transmita invataturile lui Isus, ci lui Petru!!!! ...si din pacate ne este dat sa observam ca in scriptura sunt doar evangheliile unor sarlatani ucenici ai lui Pavel ...dar lipseste exact EVANGHELIA lui PETRU ... adica singura Evanghelie care are legitimitatea lui Isus.
Si asta PUTErau de tot!

Citat :

Ioan 14:8 "Doamne", i-a zis Filip, "arată-ne pe Tatăl, și ne este de ajuns."
Ioan 14:9 Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi, și nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine, a văzut pe Tatăl. Cum zici tu dar: ,Arată-ne pe Tatăl?' "

Si care e problema ta aici?
Crezi ca Isus se refera la acelasi Tata in care crezi tu ...adica Tatall Minciunii ?
Tu nu sti nici atat ca Isus se ruga unui alt "Dumnezeu Tata" decat la cel care va rugati voi crestinii pentru ca Tatal sau nu avea fii inainte de toti vecii !
Sau credeti in naivitatea voastra ca daca voi crestnii ati furat scriptura religiei mozaice si ati altoit-o cu un personaj istoric care nu avea nimic cu crestinismul ci doar cu o noua secta a religiei mozaice ...si ati carpit-o scriptura mozaicilor cu minciuni puse in contul lui Isus ... credeti ca gata ... ati reusit sa-l furati si pe Dumnezeul religiei mozaice din ceruri?
Aveti voi vre-o dovada ca Dumnezeu mozaic a renuntat la mozaism si a trecut la crestinism?

Asa ca hai sa respectam cronologia si sa intelegeti ca acel "Tata" la care se refera citatul dat de tineera Dumnezeul lui Moise avea cu totul alte Legi dupa care isi ghida poporul decat cele pe care le are falsul "tata" al crestinismului !

Sau nu stiti ca ptr Dumnzeu o zi este = sute de mi de ani si ca Dumnezeu atunci ca da o lege ...aceea e valabila doar 5 secunde ...adica cca 1000 de ani terestrii!

...voi chiar credeti ca Dumnezeu a damblagit ? ...sau ne credeti pe noi prosti sa punem botul la minciunile voastre ilogice?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   

Sus In jos

... si totusi Biblia are dreptate!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 9Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: