Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

... si totusi Biblia are dreptate!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
AutorMesaj
totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Oct 10, 2010 4:57 am

Amin! Idea
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Oct 10, 2010 7:39 am

totyo a scris:

probabil ca esti un om inteligent.... (inteligenta nu arata cat de om esti!) shapoi, cunosc o gramada de oameni destepti, cu scoli multe dar care isi inseala nevasta, mint aproapele, batjocoritori samd

mai cunosc si oameni care "cred a proasta" (vb.ta) dar sunt oameni de caracter, asa "prosti si oi" cum sunt ei!
Informat,nu inseamna inteligent.Memoria nu e inteligenta. Exclamation
Acumularea de citate de prin scripturi,nu arata ca iti folosesti inteligenta. cyclops
Un om inteligent,isi pune intrebari...cauta raspunsuri -nu doar repeta ce crede,sau ce are impresia ca stie.Incearca sa descopere,are capacitatea sa puna de-o parte ceea ce "stie" sau crede,sa vada dincolo de ochelarii de cal! (se numeste "gandire laterala",pentru cei care vor sa caute informatii despre asta)
Un om inteligent,nu e un papagal. Exclamation
Viata e mereu noua...mintea prostului e mereu veche.E incarcata de memorie,e undeva in trecut,incapabila de spontaneitate si de intelegere.
Prostul doar reactioneaza,raspunsurile sale nu sunt spontane,sunt deja acolo,memorate -el doar reproduce,copiaza.
Prostul doar imita si reproduce,are nevoie de scripturi,de raspunsuri date pe tava de alti prostanaci,inclusiv de cele bagate pe gat de parintii lui tolomaci.
Prostul se agata de o religie,o doctrina,de obiceiuri si traditii.El vrea sa fie "in rand cu lumea" -nu-l intereseaza adevarul,doar se conformeaza,se supune.
Inteligenta presupune revolta fata de "adevarul" bagat pe gat de ceilalti.Presupune curiozitate,indoiala,spiritul aventurii,care te duce in necunoscut,nu pe aceleasi trasee batatorite de altii si repetate pana la obsesie de individ.
Pentru ca prostia se transmite...e educata.Exista universitati dedicate tampeniei,facute special sa ucida orice tresarire de inteligenta.
E suficient sa ai o memorie buna,si gata -vei excela intre papagali! Cool
Indoiala nu e un viciu al inteligentei,indoiala este insasi inteligenta care pune intrebari si cauta raspunsuri!
Indoiala a fost demonizata de catre religii,de foarte mult timp...credinta in schimb,a fost ridicata in slavi,transformata intr-o virtute superema,in conditie a mantuirii.
Religiile organizate,cauta supusi...oameni ascultatori,docili,buni de manipulat...de speriat.Au nevoie de prosti,nu de oameni care sa puna intrebari...care chiar sa caute raspunsuri,nu doar sa le primeasca mura-n gura.Au nevoie de oameni care sa creada...nu sa se indoiasca.
Prostul are credinte -nu are indoieli.Nu si le permite.
Prostul nu are intrebari,nu cauta raspunsuri...prostul doar cauta sa convinga alti prosti sa creada in raspunsurile lui...si nici macar nu sunt ale lui...sunt doar culese,copiate de la altii...de prin scripturi desuete,ridicole,pline de prostie straveche. farao

Ultima editare efectuata de catre Arcangelo in Dum Oct 10, 2010 9:48 am, editata de 1 ori
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Oct 10, 2010 9:38 am

bine mei Soimos!

ai dreptate pe alocuri.
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Oct 10, 2010 9:46 am

Lol...nu sunt Soimos. lol!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Oct 10, 2010 9:55 am

serios?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Oct 10, 2010 2:52 pm

Arcangelo a scris:

Un om inteligent,isi pune intrebari...cauta raspunsuri -nu doar repeta ce crede,sau ce are impresia ca stie.Incearca sa descopere,are capacitatea sa puna de-o parte ceea ce "stie" sau crede,sa vada dincolo de ochelarii de cal! (se numeste "gandire laterala",pentru cei care vor sa caute informatii despre asta)
Un om inteligent,nu e un papagal. Exclamation
Asa este, dar pacat ca aceste lucruri nu pot fi intelese si de catre prosti. Daca le-ar intelege n-ar mai fi prosti!
Citat :

Prostul doar imita si reproduce,are nevoie de scripturi,de raspunsuri date pe tava de alti prostanaci,inclusiv de cele bagate pe gat de parintii lui tolomaci.
Prostul se agata de o religie,o doctrina,de obiceiuri si traditii.El vrea sa fie "in rand cu lumea" -nu-l intereseaza adevarul,doar se conformeaza,se supune.
Astea sunt principalele cauze pentru care religia crestina a avut un succes milenar!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Oct 10, 2010 4:52 pm

si totusi Biblia are dreptate.

cheers
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Oct 10, 2010 6:07 pm

Cand anume are dreptate? -Biblia e foarte contradictorie -si nu doar cu stiinta,ci e contradictorie cu sine insasi.
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Lun Oct 11, 2010 5:15 am

e si asta o parere!

mda.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Lun Oct 11, 2010 8:43 am

Este o parere ...e adevarat ...dar una dovedita de realitate!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Oct 30, 2011 1:03 pm

Iata un pasaj din Biblie care arata ca Biblia este adevarata ... macar in proportie de 50%!

Geneza 6
1. Iar după ce au început a se înmulți oamenii pe pământ și li s-au născut fiice,
2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, și-au ales dintre ele soții, care pe cine a voit
4 În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriași, mai ales când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor și acestea începuseră a le naște fii: aceștia sunt vestiții viteji din vechime.
.

Iata o dovada biblica cum ca Isus nu a fost creat din Sfanta Treime: Tata + Fiu si Duh sfant (doame feri ce blasfemie sa zici una ca asta) ... ci dintr-o alta treime compusa din Ficele oamenilor+ Fii lui Dumnezeu + Actul sexual dintre acestia!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Oct 30, 2011 4:56 pm

Are biblia si cate ceva adevarat in ea... o fi vazut primitivu cum coboara niste omuleti verzi dintr-un OZN si cum incep aia sa-i ia la p*** nevasta si cea zis in capatana sa: uite ca au venit zeii sa-mi onoreze nevasta! aratat cu degetul iar apoi astia de au scris biblia ce s-au gandit ei, de ce sa fie omuletii verzi zeii vecinilor si de ce sa nu fie fiii zeului nostru si uite asa, am incalecat pe o sa si v-am spus povestea asa!
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Oct 30, 2011 5:05 pm

Posibil mai Black, dar gandeste-te bine ca aia n-au fost numai omuleti verzi doh probabil ca au fost de atatea culori pe cate rase de oameni exista azi. Aia verzi probabil ca au venit mai tarziu si aia sunt si mai micuti, cica au cam un metru inaltime si nu prea au cine stie ce organe sexuale si cred ca i-au refuzat toate femeile, ca altfel aveam azi si rasa umana verde...
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Oct 30, 2011 7:12 pm

Black velvet a scris:
apoi astia de au scris biblia ce s-au gandit ei, de ce sa fie omuletii verzi zeii vecinilor si de ce sa nu fie fiii zeului nostru si uite asa, am incalecat pe o sa si v-am spus povestea asa!

Oricum ar fi gandit lucrurile, nu prea mai aveau loc de intors, deoarece se apucasera sa sustina ideea unui singur dumnezeu si acum erau pusi in fata mai multor dumnezei si culmea, toti veniti din cer... asa ca singura minciuna credibila era sa spuna ca aceia sunt de fapt fiii lui dumnezeu, fara sa mai dea si alte explicatii!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Lun Oct 31, 2011 9:34 am

Apopii a scris:

Oricum ar fi gandit lucrurile, nu prea mai aveau loc de intors, deoarece se apucasera sa sustina ideea unui singur dumnezeu si acum erau pusi in fata mai multor dumnezei si culmea, toti veniti din cer... asa ca singura minciuna credibila era sa spuna ca aceia sunt de fapt fiii lui dumnezeu, fara sa mai dea si alte explicatii!

Si aici vedem o "metamorfoza" cel putin ciudata !
Atunci cand Yahwe i s-a revelat lui Avram si Moise ... se dorea a fi singurul zeu al poporului evreu ....si isi arata ingrijorarea ca nu cumva evreii sa se inchine altor zei ai altor popoare !

Ca sa devina acest Yahwe "dumnezeul unic" al intregii planete ... a fost nevoie de un imparat criminal ca si Constantin ...care a ridicat in functie si grad pe "dumnezeul" poporului evreu ...si astfel din tufa de maslin care arde, acesta a devenit creatorul unui Univers, despre a carui creatia a aflat dupa cca 13 miliarde de ani dupa ce l-a creat ... adica cu cca 6000 de ani in urma ...dar l-a ridicat si pe Isus din stadiul de vagabond puturos si fara familie, unu care colinda satele umbland fleandura si traia in carca prostilor facand asa zise "minuni" folosind puterile lui Belzebub ... la rangul de Dumnezeu al crestinilor ...unul nascut din el insusi ...si astfel ajuns in pozitia de-a dreptul diabolica ...atat de propriul sau tata sau propriul sau fiu ... diabolicitate accentuata prin faptul ca el insusi a lasat-o gravida comitand un incest (bineinteles divin) cu propria sa viitoare mama din care se va naste tot el care a fecundat-o ... bineinteles prin mijloace crestine !
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   

Sus In jos

... si totusi Biblia are dreptate!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 9 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: