Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

... si totusi Biblia are dreptate!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Oct 20, 2009 7:20 pm

[quote="Teo"]
Citat :

Si Big Bang-ul de cine a fost creat?
Nici atat nu sti?
Ia cauta mataluta ceva documentatie despre "Big Bounce" si vei vedea cum a fost "creat" Big Bangul.

Dar apropo ...daca tot iti place intrebarea asta ...atunci dovedeste cum a aparut Dumnezeu?

Citat :

Trebuie multa credința sa multumesti lui Dumnezeu pt asa ceva... Asa-i?

Evident!
Vezi ce inseamna sa nu cunosti religie si sa nu stii ca Isus a desfintat "credinta" (relicva a Vechiului Testament, ideea revolutionara despre care sarlatanul Pavel ramas tributar Vechiului T habar nu avea, drept dovada ca nu stia ce predica Isus) si a inlocuit-o cu IUBIREA ca mijloc de a ajunge la mantuire.
Ce sa-*i faci ...daca esti vandut bisericii si urmezi invataturile ei, nu poti sa urmezi si calea lui Isus caci cele doua merg impreuna ca apa si focul!

Citat :

Daca tu crezi ca el are probleme mentale asta e problema ta; ți-am spus ca nu'l vei putea intelege niciodata.[/size]
De unde sti cat inteleg eu?
Pai daca inteleg betivii si drogatii de ce sa nu inteleg pe un drogat prin indoctrinare ?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Oct 20, 2009 7:43 pm

Citat :
Nici atat nu sti?
Ia cauta mataluta ceva documentatie despre "Big Bounce" si vei vedea cum a fost "creat" Big Bangul.

Corect, hai sa stergem forumul si daca vrem sa vorbim despre ceva, mai bine cautam un referat si nu mai vorbim nimic...

Citat :
Dar apropo ...daca tot iti place intrebarea asta ...atunci dovedeste cum a aparut Dumnezeu?

A existat pt todeauna. Nu e afectat de timp. Deci asta nu e o problema pt el.

Citat :
Evident!
Vezi ce inseamna sa nu cunosti
religie si sa nu stii ca Isus a desfintat "credinta" (relicva a
Vechiului Testament, ideea revolutionara despre care sarlatanul Pavel
ramas tributar Vechiului T habar nu avea, drept dovada ca nu stia ce
predica Isus) si a inlocuit-o cu IUBIREA ca mijloc de a ajunge la
mantuire.
Ce sa-*i faci ...daca esti vandut bisericii si urmezi
invataturile ei, nu poti sa urmezi si calea lui Isus caci cele doua
merg impreuna ca apa si focul!

Tu ai fixul asta cu Pavel, si nu poti trece de el. Daca Pavel a fost intradevar inspirat de Dumnezeu? De acelasi Dumnezeu din vechiul testament?

Citat :
Pai daca inteleg betivii si drogatii de ce sa nu inteleg pe un drogat prin indoctrinare ?

Imi dau seama cât intelegi dupa ce spui...
E usor sa intelegi un drogat sau un alcolic pentru ca ei iti sunt inferiori.
Insa acel om iti este superior, o sa fie cam greu pt tine sa ajungi la nivelul lui.
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/underground94teo
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Oct 20, 2009 8:02 pm

Teo a scris:
Citat :
Nici atat nu sti?

Corect, hai sa stergem forumul si daca vrem sa vorbim despre ceva, mai bine cautam un referat si nu mai vorbim nimic...
Pai ar trebui sa acceptii ca un forum nu este ptr a se publica explicatii stintifice de mare complexitate asa cum ceri tu, caci acestea sunt obiect de studiu, postarile trebuie sa fie doar comentarii scurte asupra unor aspecte si nu documentatia propriu zisa cum o ceri tu.

Citat :
Citat :

A existat pt todeauna. Nu e afectat de timp. Deci asta nu e o problema pt el.

Cum sa nu!
Pai daca timpul s-a nascut la Big Bang (vezi schita din link) ...unde era dumnezeu atunci cand timpul nu exista ?
Citat :

Citat :
Evident!
Vezi ce inseamna sa nu cunosti
religie si sa nu stii ca Isus a desfintat "credinta" (relicva a
Vechiului Testament, ideea revolutionara despre care sarlatanul Pavel
ramas tributar Vechiului T habar nu avea, drept dovada ca nu stia ce
predica Isus) si a inlocuit-o cu IUBIREA ca mijloc de a ajunge la
mantuire.
Ce sa-*i faci ...daca esti vandut bisericii si urmezi
invataturile ei, nu poti sa urmezi si calea lui Isus caci cele doua
merg impreuna ca apa si focul!

Tu ai fixul asta cu Pavel, si nu poti trece de el. Daca Pavel a fost intradevar inspirat de Dumnezeu? De acelasi Dumnezeu din vechiul testament?
Pai iarasi faci o greseala enorma !
Vrei sa spui ca Pavel a fost inspirat de Dumnezeu sa combata invataturile Dumnezeului Isus????
Nu realizezi ca e non sens?

Citat :

Citat :

Imi dau seama cât intelegi dupa ce spui...
E usor sa intelegi un drogat sau un alcolic pentru ca ei iti sunt inferiori.
Insa acel om iti este superior, o sa fie cam greu pt tine sa ajungi la nivelul lui.

Ma faci sa rad!
Un infirm nenorocit care nu este capabil sa aduca valori spirituale, materiale sau implicare sociala dar in plus este aberat de fanatism religios ...nici macar om normal nu poate fi considerat ... da mai superior?
Prin ce se manifesta superioritatea lui ...doar prin fanatism religios?
Pai probabil ca si Bin Laden (alt fanatic religios) are motive sa se considere superior tie ...nu?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Oct 20, 2009 8:10 pm

Citat :
Pai ar trebui sa acceptii ca un forum nu este
ptr a se publica explicatii stintifice de mare complexitate asa cum
ceri tu, caci acestea sunt obiect de studiu, postarile trebuie sa fie
doar comentarii scurte asupra unor aspecte si nu documentatia propriu
zisa cum o ceri tu.

Atunci de ce imi cer sa dovedesc ca Dumnezeu a creat pamantul? Nu poti sa te documentezi singur?

Citat :
Cum sa nu!
Pai daca timpul s-a nascut la Big Bang (vezi schita din link) ...unde era dumnezeu atunci cand timpul nu exista ?

Dumnezeu e in afara timpului... El nu e afectat de timp. El a creat timpul. El e veșnic, deci nu poti spune "De unde vine Dumnezeu?"

Citat :
Pai iarasi faci o greseala enorma !
Vrei sa spui ca Pavel a fost inspirat de Dumnezeu sa combata invataturile Dumnezeului Isus????
Nu realizezi ca e non sens?

Tu realizezi ca daca ceea ce spune Pavel sunt doar erezii, atunci moartea lui Isus este degeaba?

Citat :
Ma faci sa rad!
Un infirm nenorocit care nu
este capabil sa aduca valori spirituale, materiale sau implicare
sociala dar in plus este aberat de fanatism religios ...nici macar om
normal nu poate fi considerat ... da mai superior?
Prin ce se manifesta superioritatea lui ...doar prin fanatism religios?
Pai probabil ca si Bin Laden (alt fanatic religios) are motive sa se considere superior tie ...nu?

E adevarat ca acel om nu va aduce nici un beneficiu material lumii, insa acel om a schimbat viata multor oameni.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Oct 20, 2009 8:30 pm

Teo a scris:

[size=12]Atunci de ce imi cer sa dovedesc ca Dumnezeu a creat pamantul? Nu poti sa te documentezi singur?
Vezi ca nu te-ai prins ... dovezile despre existenta lui Dumnezeu sunt vanare de stiinta de macar 3000 de ani, si sti ce dovezi a gasit stinta ?
NICIUNA!!!!
si iata cum in acest cuvant am exprimat toata "cunoasterea" despre Dumnezeu!

Citat :

[size=12]Dumnezeu e in afara timpului... El nu e afectat de timp. El a creat timpul.
Vezi ca te cotrazici cand zici ca el a creat timpul caci este demonstrat stintific ca timpul a aparut la Big Bang(cauta linkul cu desenul despre Big Bang in limba engleza).
Citat :

El e veșnic, deci nu poti spune "De unde vine Dumnezeu?"
Cum nu?
Pai Yahwe a aparut acum cca 6 mii de ani ...unde a fost el pana atunci ?
Nu vezi ca acest gen de afirmatii sunt doar tromboane ieftine aruncate ignorantilor?
De ex. Dumnezeul Big Bang a aparut din Big Bounce ...Deci afirmatia asta a ta nu e un argument care a iti sustina ideile.

Citat :

Tu realizezi ca daca ceea ce spune Pavel sunt doar erezii, atunci moartea lui Isus este degeaba?
Pai tu ce ai crezut? Ai crezut cumva ca pana la Isus nu a existat detergent ptr spalat pacatele oamenilor?
Fi linistit ca exista destul ...doar ca detergentul Isus ... zice Pavel ca e mai bun
Ia vezi aici ce scrie aici:
Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,.

Sau cu alte cuvinte Isus a murit cam degeaba ...adica in locul vacilor tapilor .... care si ele spalau pacatele oamenilor(vezi detalii pe topicul "adevarul despre Isus)

Citat :

E adevarat ca acel om nu va aduce nici un beneficiu material lumii, insa acel om a schimbat viata multor oameni.
Prin ce ? ...prin fanatismul sau molipsitor?

Sau te pomenesti ca a inventat Penicilina si astfel a salvat zeci de milioane de oameni?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mier Oct 21, 2009 12:15 pm

Citat :
Vezi ca nu te-ai prins ... dovezile despre
existenta lui Dumnezeu sunt vanare de stiinta de macar 3000 de ani, si
sti ce dovezi a gasit stinta ?
NICIUNA!!!!
si iata cum in acest cuvant am exprimat toata "cunoasterea" despre Dumnezeu!

Despre existenta lui Dumnezeu vorbim in celalalt topic.

Citat :
Vezi ca te cotrazici cand zici ca el a creat
timpul caci este demonstrat stintific ca timpul a aparut la Big
Bang(cauta linkul cu desenul despre Big Bang in limba engleza).

Nu e demonstrat. E presupus...

Daca vrei sa vorbim despre Big Bang atunci deschide un topic nou.

Citat :
Cum nu?
Pai Yahwe a aparut acum cca 6 mii de ani ...unde a fost el pana atunci ?
Nu vezi ca acest gen de afirmatii sunt doar tromboane ieftine aruncate ignorantilor?
De ex. Dumnezeul Big Bang a aparut din Big Bounce ...Deci afirmatia asta a ta nu e un argument care a iti sustina ideile.

Unde scrie ca Dumnezeu a aparut acum 6000 ani?
Tu chiar nu intelegi ce spun eu, sau te prefaci?

Si daca Big Bang'ul a venit din Big Bounce; Big Bounce'ul de unde a venit, din Big Dud?

Citat :
Pai tu ce ai crezut? Ai crezut cumva ca pana la Isus nu a existat detergent ptr spalat pacatele oamenilor?
Fi linistit ca exista destul ...doar ca detergentul Isus ... zice Pavel ca e mai bun
Ia vezi aici ce scrie aici:
Evrei
9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa junincii,
stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea trupului, 14. Cu
cât mai mult sângele lui Hristos,.

Sau cu alte cuvinte Isus a
murit cam degeaba ...adica in locul vacilor tapilor .... care si ele
spalau pacatele oamenilor(vezi detalii pe topicul "adevarul despre Isus)

In primul rand nu ai dat intregul pasaj, ceva tipic ateilor.
Evrei 9:13 Căci dacă sângele
taurilor și al țapilor și cenușa unei vaci, stropită peste cei
întinați, îi sfințește și le aduce curățirea trupului,
Evrei 9:14 cu cât mai mult
sângele lui Hristos, care, prin Duhul cel veșnic, S-a adus pe Sine
însuși jertfă fără pată lui Dumnezeu, vă va curăți cugetul vostru de
faptele moarte, ca să slujiți Dumnezeului cel viu!

Vezi ca acolo spune ca sangele si cenusa sfintesc si curata trupul, in schimb sangele lui Isus curata cugetul de faptele moarte...
Inainte sa vina Isus si sa moara, jertfele aveau valoare, ele erau "o cerința", acum ele nu mai au valoare.

Uite ceva ce am observat. Daca un ateu foloseste Biblia impotriva mea, ceea ce trebuie sa fac este ca citesc si contextul din care vin versetele respective.
Asa pot si eu sa spun ca Biblia spune ca nu exista Dumnezeu.

" ... Nu există Dumnezeu ..." (Psalmul 14:1)

Cand versetul complet ar fi:

"Nebunul spune în inima lui Nu există Dumnezeu" (Psalmul 14:1)

Citat :
Prin ce ? ...prin fanatismul sau molipsitor?

Sau te pomenesti ca a inventat Penicilina si astfel a salvat zeci de milioane de oameni?

Tu nu te gandesti decat la trup? Hai sa iti spun ceva... Mai exista si suflet... Ai auzit de el?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mier Oct 21, 2009 7:37 pm

Teo a scris:

Despre existenta lui Dumnezeu vorbim in celalalt topic.

Se poate si acolo, dar aici o poti face intr-un alt context si din alta perspectiva.
Citat :

Nu e demonstrat. E presupus...

Ce distractiv.
Adica faptul ca Yahwe a creat universul este o certitudine demonstrata stintific ... iar Big Bangul cel cercetat si explicat timp pe baza unor date concrete si exacte de catre toata lumea stintifica ... e doar o presupunere!

Ha ha ha ... nu cumva esti cam glumetz?

Citat :

Daca vrei sa vorbim despre Big Bang atunci deschide un topic nou.
Nu discutam despre Big Bang pe un topic separat ca acesta nu are nimic comun cu religia ci cu stiinta, si asta nu e un forum ptr popularizarea stintei ci unul de combatere a religiei!

Citat :

]Unde scrie ca Dumnezeu a aparut acum 6000 ani?
Tu chiar nu intelegi ce spun eu, sau te prefaci?
Ai ghicit ...ma prefac, si asta nu trebuie sa te surprinda tinand cont de nivelul superior in care ai desfintat teoria Big Bangului si ai argumentat stintific lucrarea lui Yahwe.

Citat :

]In primul rand nu ai dat intregul pasaj, ceva tipic ateilor.
Evrei 9:13 Căci dacă sângele
taurilor și al țapilor și cenușa unei vaci, stropită peste cei
întinați, îi sfințește și le aduce curățirea trupului,
Evrei 9:14 cu cât mai mult
sângele lui Hristos, care, prin Duhul cel veșnic, S-a adus pe Sine
însuși jertfă fără pată lui Dumnezeu, vă va curăți cugetul vostru de
faptele moarte, ca să slujiți Dumnezeului cel viu!
Se pare ca nu pricepi ce am postat si ma contrazici aprobandu-ma
caci in citatul meu incomplet si in comentariul meu tot asta reiese, adica faptul ca Isus a murit degeaba caci detergent ptr spalatul pacatelor era destul, doar ca diabolicitatea "dumnezeului" vostru a sporit si ca nu ii mai ajunge sangele animalelor ci lacomeste la sangele oamenilor, deci e vorba de o bestialitate crescanda!

Citat :

, jertfele aveau valoare, ele erau "o cerința", acum ele nu mai au valoare.
Dar de ce?
S-a schimbat cumva Dumnezeul si in loc de Yahwele cel sfant si fara copii, slujiti legea noua a unui Yahwe cam curvar adica cel care a umblat noaptea la fete ?

Citat :

Uite ceva ce am observat. Daca un ateu foloseste Biblia impotriva mea, ceea ce trebuie sa fac este ca citesc si contextul din care vin versetele respective.
Si cine te opreste?
Esti invitatul meu!

Citat :

Tu nu te gandesti decat la trup? Hai sa iti spun ceva... Mai exista si suflet... Ai auzit de el?
Evident ...dar asta nu e deajuns ...mai trebuie si fapte conform CONSTIINTEI ...ca suflet fara constiinta are si catelul meu ...si asta tot nu-l face superior unui om rational si cu constiinta.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Dec 27, 2009 7:40 am

"Isus Hristos este Domnul ,,,nu un domn ,,,!
Este Domnul domnilor si Imparatul imparatilor !

Apocalipsa 17:14 Ei se vor război cu Mielul; dar Mielul îi va birui, pentru că El este Domnul domnilor și Împăratul împăraților. Și cei chemați, aleși și credincioși, care sunt cu El, de asemenea îi vor birui.

Romani 9:5 patriarhii, și din ei a ieșit, după trup, Hristosul, care este mai presus de toate lucrurile, Dumnezeu binecuvântat în veci. Amin!

Ioan 14:8 "Doamne", i-a zis Filip, "arată-ne pe Tatăl, și ne este de ajuns."
Ioan 14:9 Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi, și nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine, a văzut pe Tatăl. Cum zici tu dar: ,Arată-ne pe Tatăl?' "
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Dec 27, 2009 8:27 pm

nelu a scris:
"Isus Hristos este Domnul ,,,nu un domn ,,,!
Este Domnul domnilor si Imparatul imparatilor !
OK!
Poti sa spui mai pe scurt ca Isus era ca si presedintele George Bush...sau crezi ca era mai puternic decat acesta?
Dar si asta in imaginatia ta .... pentru ca in realitate Isus a fost un Loozer care nu si-a indeplinit misiunea sa pamanteana ....si iata ca voi crestinii invatati minciunile lui Pavel vandute ca minciuni cu apartenenta falsa (ca fiind ale lui Isus)!

Citat :

Apocalipsa 17:14 Ei se vor război cu Mielul; dar Mielul îi va birui, pentru că El este Domnul domnilor și Împăratul împăraților. Și cei chemați, aleși și credincioși, care sunt cu El, de asemenea îi vor birui.

Faptul ca Isus se va razboi cu mielul ... este intradevar la inaltimea puterii lui ... si isi alege asemenea rivali din turma ovinelor findca nu e in stare sa se lupte nici macar cu dulaul care pazea turtma ... si un asemenea "curaj" ne-a aratat atunci cand a dat dovada, ca om aici pe pamant, dovedind tuturor ca nu a fost in stare nici macar sa isi apere viata ...ce sa mai vorbim de conceptiile si invataturile sale pe care trebuia sa le apere si nu sa le lase pe mana unor sarlatani sa i le modifice radical si sa le batjocoreasca.

Citat :

Romani 9:5 patriarhii, și din ei a ieșit, după trup, Hristosul, care este mai presus de toate lucrurile, Dumnezeu binecuvântat în veci. Amin!
Ce spun romanii are valoare zero barat.
Ei in calitate de ucigasi ai lui Isus si in calitate de pervertitori dusmanosi ai invataturilor sale ba chiar ca unii care dupa Niceea au interzis religia crestina a vechilor crestini ca sa o inlocuiasca cu o facatura politico-mincinoasa comandata de un criminal ....evident ca nu au nicio o autoritate morala sa se exprime, nu numai pentru ca ei romanii au fost ucigasii a tot ceea ce a avut Isus mai sfant ...si nici macar ptr ca scripturile romane (prima era Vulgata) contin minciunile Romei in vreme ce Isus nu lor le-a lasat sarcina lor prin tradatorul Pavel sa ne transmita invataturile lui Isus, ci lui Petru!!!! ...si din pacate ne este dat sa observam ca in scriptura sunt doar evangheliile unor sarlatani ucenici ai lui Pavel ...dar lipseste exact EVANGHELIA lui PETRU ... adica singura Evanghelie care are legitimitatea lui Isus.
Si asta PUTErau de tot!

Citat :

Ioan 14:8 "Doamne", i-a zis Filip, "arată-ne pe Tatăl, și ne este de ajuns."
Ioan 14:9 Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi, și nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine, a văzut pe Tatăl. Cum zici tu dar: ,Arată-ne pe Tatăl?' "

Si care e problema ta aici?
Crezi ca Isus se refera la acelasi Tata in care crezi tu ...adica Tatall Minciunii ?
Tu nu sti nici atat ca Isus se ruga unui alt "Dumnezeu Tata" decat la cel care va rugati voi crestinii pentru ca Tatal sau nu avea fii inainte de toti vecii !
Sau credeti in naivitatea voastra ca daca voi crestnii ati furat scriptura religiei mozaice si ati altoit-o cu un personaj istoric care nu avea nimic cu crestinismul ci doar cu o noua secta a religiei mozaice ...si ati carpit-o scriptura mozaicilor cu minciuni puse in contul lui Isus ... credeti ca gata ... ati reusit sa-l furati si pe Dumnezeul religiei mozaice din ceruri?
Aveti voi vre-o dovada ca Dumnezeu mozaic a renuntat la mozaism si a trecut la crestinism?

Asa ca hai sa respectam cronologia si sa intelegeti ca acel "Tata" la care se refera citatul dat de tineera Dumnezeul lui Moise avea cu totul alte Legi dupa care isi ghida poporul decat cele pe care le are falsul "tata" al crestinismului !

Sau nu stiti ca ptr Dumnzeu o zi este = sute de mi de ani si ca Dumnezeu atunci ca da o lege ...aceea e valabila doar 5 secunde ...adica cca 1000 de ani terestrii!

...voi chiar credeti ca Dumnezeu a damblagit ? ...sau ne credeti pe noi prosti sa punem botul la minciunile voastre ilogice?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Localizare : ardeal
Puncte : 884

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Lun Dec 28, 2009 5:47 am

... si totus Biblia are dreptate.

"
Fiindcă propovăduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzării: dar pentru noi, care suntem pe calea mântuirii, este puterea lui Dumnezeu.
Căci este scris: „Voi prăpădi înțelepciunea celor înțelepți, și voi nimici priceperea celor pricepuți.”
Unde este înțeleptul? Unde este cărturarul? Unde este vorbărețul veacului acestuia? N-a prostit Dumnezeu înțelepciunea lumii acesteia?
Căci întrucât lumea, cu înțelepciunea ei, n-a cunoscut pe Dumnezeu în înțelepciunea lui Dumnezeu, Dumnezeu a găsit cu cale să
mântuiască pe credincioși prin nebunia propovăduirii crucii"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Lun Dec 28, 2009 9:44 pm

nelu a scris:
... si totus Biblia are dreptate.

"
Fiindcă propovăduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzării: dar pentru noi, care suntem pe calea mântuirii, este puterea lui Dumnezeu.
Calea mantuirii voastre este MOARTEA!!!
Exact acesta este motivul pentru care si asteptati sa vina mantuirea prin moarte pentru ca "mantuitorul" vostru recunoaste singur ca este "Stapanul cheilor MORTII si stapanul cheilor IADULUI ... adica cel ce singurt se recunoaste ca fiind LUCIFER ...dar Tatal sau ceresc inainte de a-l expedia in IAD cu o scurta pauza pe pamant ... il denumeste DIAVOL !!!
Vezi Apocalipsa 12.12.

Citat :

Căci este scris: „Voi prăpădi înțelepciunea celor înțelepți, și voi nimici priceperea celor pricepuți.”

Ce este scris intr-o scriptura furata si intregita cu minciuni puse in carca bietului Isus ... nu numai ca nu are nicio valoare ...ci este chiar ceva diabolic asa cum am am vazut rezultatele a 1500 de ani de "crestinism"...asa ca intre citatele tale si intre faptele reale ale acesteia ....vorbele tale sunt mincinoase si fara valoare... sau nici atat nu ai inteles la varsta ta ...si anume ca FAPTELE VORBESC!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Dec 29, 2009 7:06 am

asta vad si io... daca i vorba de BO si BC.

numa ca Adevarul este Unul singur.

nu Religia, nici eu, nici tu... ci El.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Dec 29, 2009 9:24 am

Nu e vorba de nici o BO sau BC ci e vorba de Biblie si Crestinism.

Cat despre Adevar ...el intradevar este unu singur ...si anume ca prin furtul scripturii religiei mozaice nu l-ati putut fura si pe Dumnezeul lor si nici nu aveti semne care sa va confirme ca Dumnezeul religiei mozaice a trecut ca un tradator de partea religiei crestine.

Deci sa revenim la Adevar ...si anume la faptul ca crestinii nu au niciun Dumnezeu ... in afara de cel din imaginatia lor !
Sus In jos
amanda
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 41
Localizare : georgia,SUA
Puncte : 42
Data de inscriere : 22/12/2009

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Dec 29, 2009 11:22 am

Teo contacteazama pe adresa rubinstain96@yahoo.com subiect :religie
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Dec 29, 2009 9:14 pm

Cine este Teo?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Joi Dec 31, 2009 8:19 am

Teo este un baiat inteligent de 15 ani.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Joi Dec 31, 2009 9:51 am

Dreptatea bibliei este dreptatea unei carti de basme folosita pentru a manipula mintea oamenilor!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Joi Dec 31, 2009 1:00 pm

Apopii a scris:
Dreptatea bibliei este dreptatea unei carti de basme folosita pentru a manipula mintea oamenilor!
Daca ar fi numai atat ar fi inca OK!
Problema este ca pe baza acestui "basm" s-a creat un mecanism social de belit si amagit masele, prestat de sarlatanii din cler si sustinut de conducerile unor state incapabile sa asigure locuitorilor sai in schimbul muncii un mic paradis pe lumea aceasta, asa cum o fac statele in care biserica este locul pe care il vizitezi cu ocazia unor sarbatori traditionale.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Joi Dec 31, 2009 1:25 pm

Apopii a scris:

e parerea ta

daca ai fi scris Religia, ti-as fi dat dreptate.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Joi Dec 31, 2009 1:33 pm

Nu be vorba de nicio parere ci de adevarul ca Biblia este o facatura mincinoasa bazata pe scriptura religiei mozaice (Tanachul) al carui continut a fost insusit prin furt intelectual de catre oamenii bisericii care modificandu-i intelesul si adaugandu-i acele minciuni care ii aduceau au creat bazele infintarii de catre un imparat criminal a unei noi religii care a fost impusa cu forta si amenintarea cu moartea.

Tu chiar crezi ca daca Biblia era divina Isus nu ar fi recomandat-o ca baza a lecturilor?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Sam Ian 09, 2010 12:39 pm

http://vimeo.com/7688776

interesant de urmarit...
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Sam Ian 09, 2010 12:40 pm

e si ceva stiintza acolo.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Sam Ian 09, 2010 12:45 pm

merita vazut
Sus In jos
amanda
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 41
Localizare : georgia,SUA
Puncte : 42
Data de inscriere : 22/12/2009

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Ian 10, 2010 2:14 pm

nelu a scris:
INALTATOR,felicitari Nelu
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Lun Ian 11, 2010 9:11 am

nelu a scris:
Stiinta in religie?
Cine a mai auzit de asa o struto camila?
Nici atat nu pricepi ca Stiinta se bazeaza pe cunoastere RATIONALA iar religia pe inversul acesteia, adica pe credinta!

Mergand pe linia unor paralelisme ilogice false putem spune ca intre Preasfanta Maica Precista si ultima coorva din istoria omenirii nu este nici o deosebire caci amandoua au fost femei!

Invata sa judeci clar ...sa intelgi care este diferenta intre "materie cenusie" si "materie cacanie" desi amandoua sunt "materii", dar mai ales sa intelegi ca diferenta intre cele doua "materii" este identica cu diferenta intre stiinta si religie.
Una a adus progres si bunastare omenirii ...iar alta doar mizerie, nenorociri, si muuuult intuneric ... adica prostie, si zau ca nu pretind sa ma credeti pe cuvant ci e suficient sa analizati efectul celor doua realitati la care ne referim in contextul istoriei societatii umane.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Lun Ian 11, 2010 9:22 am

amanda a scris:
nelu a scris:
INALTATOR,felicitari Nelu

Ce poate fi mai trist pe lumea aceasta decat sa vezi cum niste tineri din era informatiei intorc spatele adevarului demonstrabil (adica realitatii) si traiesc cu capul in nori crezand ca acolo e cerul muult visat?
Oare ce vor face acesti tineri cand mergand cu capul in nori vor ajunge fara sa isi deie sema pe buza unei prapastii?
Crezi ca va veni un inger sa va treaca de prapastie doar pentru ca voi CREDETI in fiinte supranaturale ?

Oare nu iti dai seama ca si daca ar exista un Dumnezeu asa cum ti-l imaginezi tu (desi se poate dovedi usor ca cei numiti crestini nu au niciun Dumnezeu) ...din ce cauza El nu se lasa cunoscut ...dar va permite sa CUNOASTETI tot ceea ce este necesar vietii? ... chiar nu vedeti ca prin "credinta" si religie voi incalcati tocmai o Lege Divina ... si anume cea de a cunoaste o realitate pe care insasi divinitatea v-o lasa spre a o cunoaste si va indreptati catre ceva ceea ce insusi divinitatea va interzice ...adica "Cunoasterea lui Dumnezeu" !
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Lun Ian 11, 2010 2:27 pm

Soimos a scris:

desi se poate dovedi usor ca cei numiti crestini nu au niciun Dumnezeu
Corect din toate punctele de vedere si frumos spus!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Sam Ian 16, 2010 7:31 pm

Soimos a scris:
nelu a scris:
Stiinta in religie?
.

l-ai ascultat macar?

ca io de bine de rau te mai citesc
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Ian 17, 2010 11:06 am

Am ascutat!
Dar este normal sa imi mpun asemenea intrebari din cauza faptului ca ele sunt ca focul si apa.
Adica stinta se bazeaza pe CUNOASTERE ... in timp ce religia pe CREDINTA ...adica pe necunoastere ..adica banuieli!

Iata din ce cauza eu consider ca este corect sa nu se mai umble cu tradari si aiureli ...stinta sa ramana bazata in continuare pe CUNOASTERE iar religia pe credinta ...recte cunoasterea cerului si a adevarului divin (prin minciuni biblice) si contactul cu mortii si sufletele lor (ptr care se mai fac rugaciuni) dar si cu adevarata spiritualitate religioasa ...adica a excroca oamenii de bani pentru a intermedia prin mijlocul lor diferite influente avantajoase pentru viata cereasca a celor care nu mai au viata.

Intelegi draga Nelule ,...este pentru ca nu poti sa fi in acelasi timp si cu soola(scriptura) in trei litere si cu sufletul in rai !

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Ian 17, 2010 9:52 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Ian 17, 2010 4:41 pm

ciudata e lumea in care traim.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Dum Ian 17, 2010 9:57 pm

Prea putin spus!

Unii nu cunosc realitatea de la ei din sat si nu stiu ce gandesc c opii lor ...dar sunt experti in "realitati ceresti" si stiu ce gandeste Dumnezeu din cer ...asta desi nu au idee unde este cerul ... si culmea informatiei "informatiile" acestea actuale, le iau tocmai din minciuni nascocite acum 2000 de ani!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Ian 19, 2010 10:23 am

informatia... bat-o mama ei de informatie!

unii vin cu religia altii cu altceva... si uite-asa, roata morii se-n varteste.. tzac, tzac, tzac.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Mar Ian 19, 2010 1:25 pm

Bucura-te Nelule ca exista ...si accepta ideea ca pentru a ajunge sa fi tu informat, altii cu miile au trebuit sa moara din cauza ca nu stiau nici macar care ciuperci sunt otravitoare.

Tot mai bine este sa fi bine si corect informat decat sa te zbati in mizerie traind pe propria piele Obscurantismul Intunecat al Evului Mediu ...adica vremea cand religia era atotputernica ...dara fara a avea puterea sa ajute pe nimeni niciodata!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   Sam Ian 23, 2010 3:19 pm

si totusi Biblia are dreptate!

Ce credeti, Dumnezeu are o imagine???
Daca da, imaginea Lui e bazata pe CE face El sau e bazata pe CINE este El???
Daca este bazata pe CINE este El atunci ceea CE face El poate doar sa reveleze Cine este El (Isaia 45:21) - singurul Dumnezeu drept si mantuitor -
Daca imaginea lui Dumnezeu se bazeaza pe CE face El, atunci CINE este El poate fi cunoscut si prin ceea CE face El. (Iov 9:12; Eclesiastul 8:4; Ezechiel 12:4; Dan 4:35)
Ganditi-va la intrebarile care le punem:
"daca Dumnezeu e asa bun, atunci de ce.....?"
"daca Dumnezeu este atotputernic, atunci de ce.....?"
"daca Dumnezeu stie totul, atunci de ce..............?"

2 Timotei 2:7 spune: "ia aminte la ce spun, si Dumnezeu sa-ti dea intelegerea tuturor lucrurilor"

1 Corinteni 15:10 spune: "prin HARUL lui Dumnezeu SUNT CE SUNT...."

IDENTITATE vine dintr-un cuvant latin care inseamna "acelasi"...
"Isus este acelasi ieri, azi si in veci"
"Eu sunt Domnul si in Mine nu e schimbare"
"Dumnezeu este Duh. Cei care il slavesc pe El trebuie sa-l laude in Duh si Adevar"
"Noi nu am pimit un duh al lumii, ci Duhul lui Dumnezeu CA SA CUNOASTEM LUCRURILE CE NE SUNT DATE GRATIS."
(versetele sunt traduse din engleza asa ca poate suna putin diferit in romana...dar e interesant de vazut cum suna si alte traduceri)

O caracteristica a lui Dumnezeu despre care toti stim ca e adevarata e ca orice face Dumnezeu pentru noi, face GRATIS!!!

IMAGINEA ne-o da lumea.........................................IDENTITATEA ne-o da Dumnezeu
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ... si totusi Biblia are dreptate!   

Sus In jos

... si totusi Biblia are dreptate!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: