Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Lun Dec 14, 2009 9:01 pm

Nu se pare.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Mar Dec 15, 2009 5:23 am

Anticristul a scris:
Nu se pare.

La ce te referi, la entropie sau la evolutie?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Mar Dec 15, 2009 8:00 pm

La evolutie sau disparitie.Entropia exista mai ales in crestinism.Evolutie ,depinde la ce si in ce sens.
Nu chiar orice evolueaza.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Mier Dec 16, 2009 7:09 pm

De unde sti?

Pai nu vezi ca pana si dinozaurii au evoluat in gaini?

Si ce e mai grav este ca si virusul gripei a evoluat!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Lun Dec 21, 2009 8:30 pm

Dar tot virus ramine.
Sus In jos
amanda
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 22/12/2009

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Mar Dec 22, 2009 2:41 pm

Soimos a scris:

In acest context trebuie sa tinem cont ca si ea este "creatia" Creatorului, hai sa-i zicem Big Bang, adica energia suprema din care toate s-au facut asa cum o dovedeste Apostolul Einstein in scriptura numita E=mc2
asta ai inteles tu din teoria E=mc2 ? mai sa fie
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Mar Dec 22, 2009 2:48 pm

Anticristul a scris:
Dar tot virus ramine.
Poate nu! Multi virusi de-a lungul timpului au evoluat catre disparitie, sau cine stie, se poate transforma intr-un supervirus concurent al oamenilor pentru suprematia pe aceasta planeta (ar fi bine pentru noi sa nu se intample asa ceva!).
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Mier Dec 23, 2009 8:40 am

amanda a scris:
Soimos a scris:

In acest context trebuie sa tinem cont ca si ea este "creatia" Creatorului, hai sa-i zicem Big Bang, adica energia suprema din care toate s-au facut asa cum o dovedeste Apostolul Einstein in scriptura numita E=mc2
asta ai inteles tu din teoria E=mc2 ? mai sa fie
Nu cumva te asteptai sa gasesti in doua trei propozitii toate detaliile legate de aceasta teorie?

Pai atat de concis nici Dumnezeu nu putea sa fie caci si lui i-au trebuit mii de pagini ca sa isi debiteze ideile sale depasite de vreme.

Eu am scos din aceasta teorie doar unul dintre aspectele ESENTIALE ... si anume ca lumea materiala si Universul este energie, iar viata este o proprietate superioara in care se manifesta aceasta energie si care se consuma printr-un mod superior de ardere
Sus In jos
amanda
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Sam Dec 26, 2009 1:26 pm

Soimos a scris:

Nu cumva te asteptai sa gasesti in doua trei propozitii toate detaliile legate de aceasta teorie?

Pai atat de concis nici Dumnezeu nu putea sa fie caci si lui i-au trebuit mii de pagini ca sa isi debiteze ideile sale depasite de vreme.

Eu am scos din aceasta teorie doar unul dintre aspectele ESENTIALE ... si anume ca lumea materiala si Universul este energie, iar viata este o proprietate superioara in care se manifesta aceasta energie si care se consuma printr-un mod superior de ardere
MA BAIETE,TU MA FACI SA CRED CA IN LOC DE MINTE AI MICELIU
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Sam Dec 26, 2009 8:52 pm

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Dum Dec 27, 2009 9:07 pm

amanda a scris:
MA BAIETE,TU MA FACI SA CRED CA IN LOC DE MINTE AI MICELIU

Mai fata ...ce crezi tu imi trece ca un vant rece prin izmene ...pentru ca in lumea noastra reala nimic nu se bazeaza pe ceea ce crezi tu sau altii ca tine care sunt la fel de bata la capitolul cunoastere ...ci totul se bazeaza pe STIINTA adica CUNOASTERE ...si iaca ca in lumea noastra reala nimeni nu da doi bani pe ceea ce crezi ci doar pe ceea ce stii ...si dupa cum vezi asta e valabil chiar si la Institutul de Teologie unde tot dupa cunostinte esti selectat si nu dupa ceea ce crezi ...si stii de ce?
Pentru ca de CRZUT muuult si tare e capabila si ultima baba proasta din cel mai inapoiat catun ...dar de STIUT nu nu mai sunt toti capabili ptr ca A STII presupune efort intelectual in timp ce a crede presupune prostie infinita .... si uite asa ai inteles de ce la credinta chiar si proasta satului e mare credincioasa!

Asa ca decat sa ma judeci pe mine de pe pozitia credintei (citeste prostiei) tale ...ma lasa rece asa cum ma lasa rece tot ceea ce este legat de prostie.
Daca tu crezi ca trebuie sa te simti jignita (desi nu e cazul) ...dovedeste-mi prin argumente la nivelul capacitatii tale ca eu bat campiisi ca tu ai dreptate...dar zau daca te cred in stare sa faci una ca asta ... si asa ca ceea ce am zis eu este din pacate REALITATE mai ales in cazul tau!

Se vedem esti capabila sa ma infrunti si altfel decat prin caracterizari ...dar si ele facute de pe pozitia pros.... adica a credintei tale!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Lun Dec 28, 2009 6:03 am

mei Soimos

sti ce zice proverbele din VT in capitolul 18 cu 2?

vezi ca acolo nu vorbeste de credinta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Lun Dec 28, 2009 9:52 pm

Draga Nelule!

E adevarat ca Tanachul (denumirea corecta si adevarata a VT) propovaduieste credinta ...dar Isus a adus ca ceva nou o invatatura prin care inlocuia credinta cu iubirea ... dar cum adevaratul criminal de crestini adevarati care a fost Pavel nu a avut interes sa ii propovaduiasca invataturile lui Isus ...iata ca voi care il propovaduiti pe Pavel si minciunile sale nu stiti cele mai elementare lucruri propovaduite de Isus!

Daca nici atat nu ai inteles ... ma refer la propvaduirea iubirii in loc de credinta ...inseamna ca habar nu ai ce e aia crestinism adevarat!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Mar Dec 29, 2009 5:58 am

Crestinismul adevarat este o pacaleala adevarata, deoarece nu are la baza decat basme, adica lucruri nereale. Crestinismul neadevarat (modificat) este alta pacaleala, doar ca este mai sfruntata Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Mar Dec 29, 2009 9:34 am

Totusi diferenta intre ele este enorma ... "crestinismul adevarat" adica secta crestina a religiei mozaice prin transformarea ei in timp a devenit gnosticism... adica una in care stinta si cunoasterea erau o virtute de o deosebita importanta ...pe cand in cel "transformat" ...adica cel "made de Constantin" ...mai exact dupa Niceea ...este o religie politica de cea mai murdara speta intrucat urmarea mentinerea in inferioritate a maselor motiv ptr care inca de la inceputurile ei a combatut CUNOASTEREA in modul cel mai vehement.
Sus In jos
amanda
Pedestras
Pedestras

Localizare : georgia,SUA
Puncte : 42

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Mar Dec 29, 2009 10:49 am

Soimos a scris:
totul se bazeaza pe STIINTA adica CUNOASTERE ...si iaca ca in lumea noastra reala nimeni nu da doi bani pe ceea ce crezi ci doar pe ceea ce stii ...si dupa cum vezi asta e valabil chiar si la Institutul de Teologie unde tot dupa cunostinte esti selectat si nu dupa ceea ce crezi ...si stii de ce?
ba bine ca stiu pentru a crede treba sa cunosti in prealabil nu ai stiut asta?
Sus In jos
amanda
Pedestras
Pedestras

Localizare : georgia,SUA
Puncte : 42

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Mar Dec 29, 2009 11:11 am

Apopii a scris:
Crestinismul adevarat este o pacaleala adevarata, deoarece nu are la baza decat basme, adica lucruri nereale. Crestinismul neadevarat (modificat) este alta pacaleala, doar ca este mai sfruntata Smile
eu mai studiez si psihologia si nu stiu de ce am sentimentul ca Apopii=Soimos zic asa ca am mai aruncat o privire peste acest forum si nu prea stiu ce sa spun oricum am impresia ca va cunoasteti detul de bine
anyway cred ca ce spunea nelu despre parerile lui [b]Soimos se potriveste foarte bine si pentru [b]Apopii sorry[/b][/b]
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Mar Dec 29, 2009 6:51 pm

amanda a scris:
ba bine ca stiu pentru a crede treba sa cunosti in prealabil nu ai stiut asta?

Intre a crede si a sti este o diferenta mare! Daca stii nu mai ai nevoie sa crezi, pur si simplu stii. Tu studiezi psihologia... este explicabil motivul pentru care nu intelegi acest lucru. Probabil, cel mai necunoscut lucru, pentru tine, este psihicul uman. Macar crezi ca exista?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Mar Dec 29, 2009 9:07 pm

amanda a scris:
eu mai studiez si psihologia si nu stiu de ce am sentimentul ca Apopii=Soimos zic asa ca am mai aruncat o privire peste acest forum si nu prea stiu ce sa spun oricum am impresia ca va cunoasteti detul de bine
Ne bucuram sincer pentru tine ca studiezi psihologia ...dar dupa aprecierea facuta tragem si noi concluzia ca esti inca in an incepator ... asta ptr ca din pacate eu soimos nu sunt Apopii ...si nici nu ne cunoastem bine ...desi impartasim multe pareri comune ... dar daca ai citi mai atenta postarile noastre ai observa ca fiecare din noi are cate o alta felie de pareri si alte domenii de abordat privind temele religioase.
Citat :

anyway cred ca ce spunea nelu despre parerile lui [b]Soimos se potriveste foarte bine si pentru [b]Apopii sorry[/b][/b]
Asta acceptam ...cu mentiunea ca Nelu nu a inteles ca asta nu e un forum pe care se fac caracterizari ale personajelor ...si cu atat mai putin caracterizari bazate pe credinta ...adica NEcunoastere ... adica pe ignoranta ...si cred ca intelegi ca o viitoare psiholoaga ce vei deveni ca tot ce e bazat pe ignoranta nu numai ca nu are valoare dar mai este si periculos ...si de asta te poti convinge citind istoria crestinismului!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Joi Dec 31, 2009 8:29 am

"si cred ca intelegi ca o viitoare psiholoaga... "

crezi, sti, speri sau... ?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Joi Dec 31, 2009 9:31 am

Soimos a scris:
Totusi diferenta intre ele este enorma ... "crestinismul adevarat" adica secta crestina a religiei mozaice prin transformarea ei in timp a devenit gnosticism... adica una in care stinta si cunoasterea erau o virtute de o deosebita importanta ..
Tot ce are la baza falsitatea (in acest caz un dumnezeu nereal) nu poate fi decat FALS! Chiar daca de-a lungul timpului se incearca o orientare catre cunoastere, aceasta va fi viciata de catre baza putreda a religiei de origine.
Dumnezeul biblic este doar o inventie rezultata din mixtura unor Zei antici si avand ca pricipal "ingredient" caracteristicile Zeului egiptean Ra. Un fals demn de Moise.
Am vazut recent pe Discovery, cum s-a demonstrat cu argumente arheologice si logice, ca dumnezeul care l-a calauzit pe Moise prin desert, nu era nimeni altul decat un VULCAN, pe care-l vedeau ziua ca un nor de fum iar noaptea ca un stalp de foc! Au descoperit chiar si muntele vulcanic! Poate crestinii ar trebui sa-l transforme in imparatia lui dumnezeu si sa mearga sa se inchine la el.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Joi Dec 31, 2009 2:01 pm

Evident ca "dumnezeul" inventat de Moise nu e ceva real ci o copie a religiei egiptene monoteiste a lui Echnaton, cel despre care Moise a aflat in sederea sa prin pribegia egipteana.

Eu nu la acest fapt ma refeream ci la diferenta intre idiotenia de credtinism impusa de Constantin si intre gnosticismul care era o religie care punea pret pe cunoastere si se adresa inteligentei...spre deosebire de ceea ce ne-a oferit crestinismul de la Niceea dusman declarat a tot ceea ce inseamna stinta sau cunoastere si pe care si azi il vedem ca promotor al prostiei vanduta ca "spiritualitate" doar ptr ca se preocupa de sufletele mortilor.
Sus In jos
vali
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 40
Varsta : 43
Localizare : acolo unde prostia si rautatea omeneasca ajung mai greu
Puncte : 21
Data de inscriere : 04/05/2008

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Dum Ian 03, 2010 7:47 pm

nu crestinismul sau vro alta religie se preocupa , ci persoana in sine .
Sus In jos
http://subvers.forumgratuit.ro/forum.htm
vali
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Dum Ian 03, 2010 7:53 pm

Apopii a scris:
Soimos a scris:
Totusi diferenta intre ele este enorma ... "crestinismul adevarat" adica secta crestina a religiei mozaice prin transformarea ei in timp a devenit gnosticism... adica una in care stinta si cunoasterea erau o virtute de o deosebita importanta ..
Tot ce are la baza falsitatea (in acest caz un dumnezeu nereal) nu poate fi decat FALS! Chiar daca de-a lungul timpului se incearca o orientare catre cunoastere, aceasta va fi viciata de catre baza putreda a religiei de origine.
Dumnezeul biblic este doar o inventie rezultata din mixtura unor Zei antici si avand ca pricipal "ingredient" caracteristicile Zeului egiptean Ra. Un fals demn de Moise.
Am vazut recent pe Discovery, cum s-a demonstrat cu argumente arheologice si logice, ca dumnezeul care l-a calauzit pe Moise prin desert, nu era nimeni altul decat un VULCAN, pe care-l vedeau ziua ca un nor de fum iar noaptea ca un stalp de foc! Au descoperit chiar si muntele vulcanic! Poate crestinii ar trebui sa-l transforme in imparatia lui dumnezeu si sa mearga sa se inchine la el.

dicovery prezint documentare interesante dar si multe documentare facute la comanda pe bani grei.
prezinta documentare pro si contra religiei so exista sau nu dumnezeu depinde de ceea ce simti tu.
daca as zice ca paganismul e o idiotenie as fi la fel de idiot.
nu va mai lansati in a judeca prin prima gandirii limitate .
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Lun Ian 04, 2010 6:25 am

vali a scris:
exista sau nu dumnezeu depinde de ceea ce simti tu. 
Nu cred ca existenta unui personaj al vreunei religii depinde de simturi. Daca aceste personaje ar fi reale, s-ar fi aratat oamenilor, n-ar fi stat ascunse! Dumnezeu face mult rau oamenilor, chiar si ca simplu personaj. Oamenii crezand in aiurelile legate de el, nu mai sunt capabili sa discearna realitatea transformand-o intr-un amalgam de iluzii generate de propria imaginatie!

Gandirea este o baza solida, pe cand simturile pot furniza informatii false care sa conduca la delir!
Sus In jos
vali
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Lun Ian 04, 2010 6:56 am

Apopii a scris:
vali a scris:
exista sau nu dumnezeu depinde de ceea ce simti tu. 
Nu cred ca existenta unui personaj al vreunei religii depinde de simturi. Daca aceste personaje ar fi reale, s-ar fi aratat oamenilor, n-ar fi stat ascunse! Dumnezeu face mult rau oamenilor, chiar si ca simplu personaj. Oamenii crezand in aiurelile legate de el, nu mai sunt capabili sa discearna realitatea transformand-o intr-un amalgam de iluzii generate de propria imaginatie!

Gandirea este o baza solida, pe cand simturile pot furniza informatii false care sa conduca la delir!

si cine a zis ca dumnezeu este un personaj? nu dumnezeu face rau oamenilor ei insisi isi fac rau , nu cred ca dumnezeu te pune sa injuri , sa bei sa violezi .... asta o faci singur . cine se deschide il vede cine isi pune mana la ochi si zice nu exista dumnezeu fiinca eu nu il vad sau nu vreau sa il vad e treaba lui.
gandirea este produsul mintii care este limitata nu simturile te duc la delir ci mintea , egoul, orgoliul personal.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Lun Ian 04, 2010 11:09 am

vali a scris:

si cine a zis ca dumnezeu este un personaj? nu dumnezeu face rau oamenilor ei insisi isi fac rau , nu cred ca dumnezeu te pune sa injuri , sa bei sa violezi .... asta o faci singur . cine se deschide il vede cine isi pune mana la ochi si zice nu exista dumnezeu fiinca eu nu il vad sau nu vreau sa il vad e treaba lui.
gandirea este produsul mintii care este limitata nu simturile te duc la delir ci mintea , egoul, orgoliul personal.
Nu trebuia sa spuna cineva (chiar daca asta o spun multi Wink ). Din moment ce dumnezeu a fost inventat de Moise acum aprox. 3200 de ani in urma, este usor de inteles ca este doar un personaj.
Cei ce vor sa-l vada pe dumnezeu isi amagesc simturile si implicit mintea!!! Rezultatul... este simplu de intuit.
Gandirea nu este produsul mintii ci un atribut al sau! Mintea are ca principal rol gandirea (la unii, cel putin) si nu mintea genereaza gandirea.
Daca tu ucizi pe cineva, este evident ca ai facut-o datorita tie, dar daca ucizi pentru ca asa face si dumnezeu in biblie, atunci se schimba treaba... dumnezeu (chiar personaj) este autor moral al crimei tale! Daca personajul respectiv n-ar fi ucis, nici tu nu te luai dupa el sa ucizi!
Sus In jos
vali
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Lun Ian 04, 2010 11:21 am

wrong! sunt alte religii care vorbesc de dumnezeu cu mult inainte de moise vezi zoroastrimul.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Zoroastrism
ca sa nu mai vorbim de alte popoare ca hindusii vezi mahabharata ,ramayana, vedele .
avand in vedere ca nu multa lume este elevata sau asa zis si ordinele de actiune sunt dictate de preoti ,interpreti ... poti fi tu sigur ca divinul a dictat atacul? nu!
si ai creat tu ceva cu propriati putere din nimic (haos) ca sa poti judeca pe creator?
he he ce usor e sa critici si sa dai cu pietre .
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Lun Ian 04, 2010 1:06 pm

vali a scris:
wrong! sunt alte religii care vorbesc de dumnezeu cu mult inainte de moise vezi zoroastrimul.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Zoroastrism
ca sa nu mai vorbim de alte popoare ca hindusii vezi mahabharata ,ramayana, vedele .
avand in vedere ca nu multa lume este elevata sau asa zis si ordinele de actiune sunt dictate de preoti ,interpreti ... poti fi tu sigur ca divinul a dictat atacul? nu!
si ai creat tu ceva cu propriati putere din nimic (haos) ca sa poti judeca pe creator?
he he ce usor e sa critici si sa dai cu pietre .
Asta nu demonstreaza decat ca au incercat si altii inaintea lui Moise sa manipuleze lumea prin intermediul divinitatilor inventate. Poti demonstra ca vreun personaj dintr-asta a creat ceva? Nu poti demonstra! Si cum nimeni n-a putut demonstra vreodata ca astfel de personaje exista in realitate... totu-i doar o minciuna creata pentru manipulare!
Oare cum au reusit unii sa manipuleze lumea in halul asta incat sa nu inteleaga ca astea sunt doar minciuni? Daca ar fi real, s-ar arata macar vreunul si ar spune: uite ma fraierilor ca exist, nu mai vorbiti aiurea despre mine! Nu ti se pare ciudat ca toti credulii apeleaza numai la argumente nedemonstrabile?

Nu este asa usor sa dai cu pietre in SF! Iar manipulatorii ar merita o ploaie de bolovani, nu de pietre!
Sus In jos
vali
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Lun Ian 04, 2010 1:10 pm

da! cam ciudat cum 90% din omenire cred si simt divinitatea si 10 % cred ca ei au adevarul absolut doar fiinca ei nu pot percepe cum ziceam inchide ochii si vezi ca a disparut lumina , o shit e doar lumina ta .
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Lun Ian 04, 2010 4:39 pm

vali a scris:
da! cam ciudat cum 90% din omenire cred si simt divinitatea si 10 % cred ca ei au adevarul absolut  doar fiinca ei nu pot percepe cum ziceam inchide ochii si vezi ca a disparut lumina , o shit e doar lumina ta .
Probabil ca sunt mai mult de 90% cei ce sunt cazuti prada manipularii, doar ca ei sunt cei ce pretind ca stiu adevarul absolut, dovada ca unii stiu pana si ce gandeste dumnezeu Wink . Ceilalti se multumesc doar cu faptul ca n-au cazut prada manipularii si sunt constienti ca s-au trezit din somnul religios care le tinuse mintea adormita! Daca ai sa te trezesti vreodata ai sa intelegi sentimentul si ai sa te intrebi cum de n-ai vazut mai devreme...
Sus In jos
vali
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Lun Ian 04, 2010 6:58 pm

sint mai trez de cat ar vrea muti sa fiu . si experientele prin care am trecut mi-au demonstrat ca am dreptate. cand te vei trezi si vei descoperi divinul ai sa vezi ce ai pierdut.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Lun Ian 04, 2010 7:22 pm

Te referi la revelatia de a descoperii "divinul" din tine insuti?
Nu?

Pai pe asta nu cred ca-l contesta decat credinciosii prea aberati ca sa poata intelege ca Dumnezeu este in ei si il cauta in casa sarlatanilor ptr ca desi tot bolborosesc a proasta de Isus, nu inteleg nimic din ce propovaduia acesta.

Evident ca divinul la fel ca si diabolicul este parte a fiecarui om, dar a alege intre diavolul (animalul) din tine si Dumnezeul OM din tine .. asta depinde de constiinta si de nivelul de dezvoltare spirituala a fiecaruia.

Eu cred ca pe Dumnezeu (cel din tine) il poti descoperi prin meditatii ce tin de autocunoastere si prin tehnici speciale de meditatie si introversie... deci daca te referi la acest Dumnezeu care il are ca "templu" exact corpul fiecarui om ... adica tovmai ceea ce spunea Isus ... atunci esti pe calea corecta (dupa parerea mea), ptr ca Dumnezeul acesta nu se reveleaza prin credinta ci prin cunoastere introspectiva ... pe cand "dumnezeul" religiilor revelat prin credinta si el insusi nascut din minciuni si devenit tata al sarlataniei ...nu este decat o minciuna penibila de prostit si manipulat lumea!

In concluzie ... Dumnezeu (energia primara cum i-ai spus tu pe un alt topic) este in fiecare din noi (fara exceptie)...si noi ...prin ratiunea si constiinta pe care ar trebui sa le avem cat mai dezvoltate, suntem manifestari reale de "adevarati" Dumnezei ... si exact acest lucru l-a propovaduit si Isus ...fara sa fie inteles de nimeni din contemporaneitatea sa ... si nici de majoritatea din contemporanitatea noastra.

PS: Nu-i asa ca si in revelatiile de care pomenesti si chiar si in meditatiile pe care le recomanzi, toata "revelatia" in care ai avut tu fericirea sa ai contact cu "divinitatea" se bazeaza pe INTROSPECTIE, Autocunoastere si Autocontrol ?
Sus In jos
vali
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   Lun Ian 04, 2010 7:40 pm

da . si trebuie sa dezvolti scanteia divina care este in tine si sa stergi lampa din interior ca lumina sa poata iesi , ca sa te poti manifesta la potential maxim.
dar exista si alte dimensiuni astrala cauzala... unde divinul se manifesta altfel dar nu este topicul pentru asemenea discutii.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?   

Sus In jos

Ce stim despre Dumnezeu, exista sau nu?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 5Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: