Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

DE CE Antireligie?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: DE CE Antireligie?   Joi Noi 19, 2009 10:00 pm

Pentru ca in societatea moderna oamenii au descoperit ca A STII este muuult mai important decat A CREDE.

Pentru ca prin cunoastere rationala gasim raspusuri la toate temele si problemele ridicate de religie chiar si la cele privind scopul existentei noastre.

Pentru ca in lumea contemporana copii isi primesc cunostintele necesare vietii din scoli si nu din biserici, si este preferabil ca educatia sa se faca pe baze stintifice si nu pe minciunii sustinute prin santajul cu divinitatea.

Pentru ca provocarile vietii ne cere COMPETENTA, si aceasta presupune o baza larga de informatii generale corecte si cunostinte profesionale mereu actualizate, iar ritmul vietii cere ca aceste cunostinte utile atat omului cat si societatii sa fie atat de prioritare incat minciunile cu finte supranaturale de pe alte lumi (numite ceruri) prezentate sub forma de religie sa devina total nefolositoare, neglijate si acceptate doar ca mosteniri culturale si atat.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Varsta : 55
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Dum Dec 06, 2009 9:32 pm

Inca nu a ajuns nimeni sa defineze credinta,corect.Ca si musulmanii cred ,si cred si crestinii,mai putin evreii,desi nu-i exclud de tot.
Ce cred si pe ce se bazeaza credinta?Cu ce se poate proba?Daca nu se va realiza,nu va fi poate prea tirziu, cind se vor trezi?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Joi Dec 10, 2009 8:44 am

Anticristul a scris:
Inca nu a ajuns nimeni sa defineze credinta,corect.Ca si musulmanii cred ,si cred si crestinii,mai putin evreii,desi nu-i exclud de tot.
Asta pentru ca nu exista interesul a se face acest lucru.
Credinta in finte supranaturale care iti dicteaza legi morale este ersatzul de spiritualitate din care se adapa cei cu un nivel prea scazut ca sa poata accede adevarata spiritualitate scazut sau cei indoctrinati de mici.

Citat :

Ce cred si pe ce se bazeaza credinta?
De crezut cred tot ce le baga in cap manipulatorul din biserica care ii santajeaza cu "puterea divina"!

Si credinta se bazeaza pe mai ales pe ignoranta si pe indoctrinre.
Citat :

Cu ce se poate proba?
Credinta spre deosebire de stinta nu trebuie probata niciodata, caci daca este probata nu mai este credinta ci devine stinta. De ex tunetul si trasnetul, odata probate si cunoscute nu mai sunt avertismente din cer si nici indicii ca Sfantu Ilie isi bate nevasta, ci fenomene naturale cunoscute, care pot fi reproduse si in laborator, si uite asa stinta desfinteaza pe zi ce trece religia, si nici nu exista intrebari sau probleme ridicate de religie la care stinta sa nu poate raspunde, dar ptr ca a accede la stinta cere efort intelectual, iar credinta nu, iata de ce crtedinta este o forma de "stinta pentru prosti" (scuza, nu vreau sa lezez pe nimeni prin urmare afirmatia nu e valabila ptr cei care citesc aceasta postare)

Citat :

Daca nu se va realiza,nu va fi poate prea tirziu, cind se vor trezi?
Nu e deloc tarziu ptr nimic, eventual decat ptr ei insisi.
Generatii dupa generatii de nestiutori se vor stinge, dar locul lor va fi inlocuit de alte generatii care vor intelege ca a STII este mult mai important decat a CREDE, si acest mers este ceva normal si in firea lucrurilor!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Joi Dec 31, 2009 9:39 am

De ce antireligie, simplu: anti falsitate, anti manipulare, anti inveninare a oamenilor, cred ca este suficient pentru intelegerea unui om normal!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Joi Dec 31, 2009 1:34 pm

Se mai poate adauga ...si anti sarlatanie ...ca doar acesta este obiectul principal de activitate.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Mar Ian 05, 2010 6:58 am

Soimos a scris:
Se mai poate adauga ...si anti sarlatanie ...ca doar acesta este obiectul principal de activitate.

DA. Sarlatania prin care oamenii sunt facuti sa creada ca propriul EU al lor este de fapt divinitatea pe care o propovaduieste religia respectiva. Fiecare isi simte propriul EU, pe care nu stie sa-l defineasca si e usor sa-l asocieze vreunei divinitati, apoi oameni iscusiti si fara scrupule gasesc modalitati prin care sa le ia banii in numele acesteia!
Sus In jos
Verovika
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 32
Localizare : Czech Republic
Puncte : 10
Data de inscriere : 14/11/2008

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Mar Ian 05, 2010 5:01 pm

Dar dacă te duci la un doctor și nu ști ce îți face el acolo pentru ca tu să te faci bine și astfel singura ta opțiune rămâne credința ce faci? Credința nu înseamnă a te încrede că altcineva are știința pentru tine în locul tău? Ce altceva crede cineva cu "credință" atunci?

Ultima editare efectuata de catre Verovika in Mar Ian 05, 2010 5:10 pm, editata de 1 ori (Motiv : adăugiri)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Mar Ian 05, 2010 5:32 pm

Verovika a scris:
Dar dacă te duci la un doctor și nu ști ce îți face el acolo pentru ca tu să te faci bine și astfel singura ta opțiune rămâne credința ce faci? Credința nu înseamnă a te încrede că altcineva are știința pentru tine în locul tău? Ce altceva crede cineva cu "credință" atunci?
Ma scuzi ca imi dau si eu cu parerea in aceasta discutie.

Daca pui gresit datele problemei nu vei afla niciodata rezolvarea ei si rezultatul exact!

Asa ca hai sa incercam sa ne exprimam clar si corect ...si anume ...ca atunci cand mergi la un medic si nu la un shaman, tocmai pentru acea te duci ca acel medic stie ce face ...iar daca problemele sunt mai complexe te duci la un conferentiar specializat in problemele pe care le ai tu ... deci loc pentru credinta nu exista ...decat eventual de sperante.

Insusi faptul de a-ti incredinta viata pe baza de "credinta" cuiva necunoscut ...este o greseala fatala.

Cu atat mai periculos este sa iti incredintezi viata cuiva care se recunoaste ca fiind "Stapanul cheilor mortii si stapanul cheilor iadului" fara sa mai punem la socoteala ca viata reala a dovedit ca aceasta biserica (crestina) si acei care o deservesc au comis un nesfarsit sir de bicisnicii inca neintrecute in grozavie nici macar de dracu daca ar exista vreunul!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Joi Feb 11, 2010 7:47 pm

Sa vedem cine va posta mesajul cu nr 6666?
Sus In jos
Anticristul01
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Romania
Puncte : 2
Data de inscriere : 13/02/2010

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Sam Feb 13, 2010 10:39 pm

Religia,aceasta "slova", este, o blasfemie la adresa Dreptatii si Demnitatii Umane.
Acest fapt rezulta din ideologia patriarhala,religia fiind nimic altceva, decit punerea in practica a acestei nefaste "doctrine" cu implicatiile aferente in viata sociala a umanitatii.
Dreptatea,Nu a fost,Nu este si Nu va fi religie(prostologie).
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Dum Feb 14, 2010 5:39 am

nu sunt prosti, mei! (prosti is aia care cred)

.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Dum Feb 14, 2010 6:51 am

Anticristul01 a scris:
Religia,aceasta "slova", este, o blasfemie la adresa Dreptatii si Demnitatii Umane.Dreptatea,Nu a fost,Nu este si Nu va fi religie(prostologie).
Da!
Ma intreb cam cata demnitate au credinciosii.... cum se privesc ei in oglinda atunci cand se stiu robi ai lui dumnezeu si oi intr-o turma pastorita de vreun obsedat sexual care-si spune popa si se defineste ca reprezentantul legitim al divinitatii?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Dum Feb 14, 2010 8:09 am

Eu am ramas masca vazand atitudinea colegului nostru Zian, atunci cand s-a vazut sah - mat in problemele de religie (in care probabil se crede mare expert) prima reactie a fost sa deie bir cu fugitii (probabil ca asta e noua metoda de a apara religia de cand crima in numele Domnului a fost interzisa) iar a doua reactie a fost sa isi scuipe in san si sa se roage ca nu cumva sa cada in pacatul de a judeca rational si astfel judecand rational sa intre in categoria carora dracu le ia mintile "ajustate" doar pentru A Crede si nu pentru a Stii!
Sus In jos
Anticristul01
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Romania
Puncte : 2
Data de inscriere : 13/02/2010

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Dum Feb 14, 2010 11:18 am

Apopii a scris:
Citat :
Ma intreb cam cata demnitate au credinciosii....
cum se privesc ei in oglinda atunci cand se stiu robi ai lui dumnezeu
si oi intr-o turma pastorita de vreun obsedat sexual care-si spune popa
si se defineste ca reprezentantul legitim al divinitatii?
Este concludent pt.Rationalisti ca "demnitatea" turmei este nula,dar acest fapt nu este constientizat si de religiosi,daca se mai adauga si umilinta de a fi comparati cu cele mai proaste dobitoace,pastorite de cea mai inculta si sadica clasa sociala "ciobanii spirituali", este explicabila oarecum starea de crunta prostie a turmei.Daca un orb calauzeste un alt "orb",logic, vor ajunge ambi in groapa pe care doresc sa o ocoleasca.
Problema discutabila este,aceasta turma se afala intr-o stare de hipnoza in masa?,sau cu buna stiinta doresc sa'si traiasca viata sarid dintr-o gropa in alta?
Raspunsul la aceste intrebari pare sa'l fi dat Vlad Tepes,care prin atitudinea sa ferma, profund ANTI-crestina-religioasa a DEMONSTRAT incontestabil ca datorita PEDEPSEI "sfintii religiosi" au putut face dovada faptului ca pot sa traiasca ca DREPTII(oameni corecti si cinstiti in limitele general acceptate).
Asadar starea de "hipnoza in masa" a disparut ca prin farmec,iar sfintii dimpreuna cu sfintita turma au putut "circula"(traii) pe drumul NETED,DREPT a vietii sociale DEMNE.
Odata cu incetarea PEDPSEI si reintoarcerea la viata in iertare reciproca a faptelor Antisociale si Imorale "sfintita turma" face pe proasta de parca NU ar fi auzit de DREPTATE SOCIALA si implicit de Demnitate Umana.

Faptul ca religiosii separati de d-ze sfintu in cele doua clase antagoniste:robi exploatatori si robi exploatati,ca doresc sa traiasca precum Neghina(fii diavolului) in manifestarea libera a Rautatii,pe care de altfel se si angajeaza sa o suporte reciproc,NU ar trebui sa fie problema RATIONALISTILOR,este intradevar un "spectacol" dizgratios greu de suportat, dar unde sa te duci departe de "trairea sfintilor"? sunt peste tot.
Problema cu adevarat grava a Rationalistilor este deci, imposibilitatea separarii Neghinei de Griu(oameni corecti si cinstiti,in masura in care au mai ramas astfel,datorita indelungatei "domnii" a sist.patriarhal) si ce este si mai grav,impunerea prin forta Legii a ideologiei patriarhal-crestine, Rationalistilor.
Altfel spus,oamenii corecti si cinstiti,musai trebuie sa suporte cultul robiei si Nedreptatii Sociale impus de d-zeu tatal,un imbecil ticalos ordinar,dovedit "astfel" de la accederea sa la putere pina la ora actuala.

Sincere felicitari pt.initiativa voastra de a va impotrivi in limita "posibilitatilor", odiosului sistem patriarhal,faptul ca exsista astfel de "grupuri"
de initiativa impotriva Nedreptatii Sociale,face ca SPERANTA inlaturarii de la guvernare a actualului sistem Nedrept si Opresiv sa fie una posibila,macar ca este una mica.
In Speranta ca Puterea Dreptatii si Demnitati Umane NU va ramine inca pt. mult timp,doar "Simbolul Dreptei Justiti"
Cu stima,Anticristul01

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Dum Feb 14, 2010 6:56 pm

Ada-mi pe altu ...sa vad daca face fata la mine intr-o confruntare bazate pe argumente !
Nu ai vazut ca zian la sfarsit a inceput sa jigneasca ...semn ca i s-au terminat argumentele ...adica era K.O.!
Sus In jos
abbu
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 10
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/10/2010

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Mier Oct 06, 2010 6:14 pm

Buna ziua,salut pe toata lumea.
In prima postare vreau sa intreb daca considerati ca religia,in toata istoria omenirii a avut rol pozitiv.
Sus In jos
http://islamul-azi-abbu.blogspot.com/
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Joi Oct 07, 2010 9:53 am

abbu a scris:
Buna ziua,salut pe toata lumea.
In prima postare vreau sa intreb daca considerati ca religia,in toata istoria omenirii a avut rol pozitiv.
Salut!
Da, au fost si situatii in care religia a avut, in anumite perioade de timp, un rol pozitiv, dar nu pentru toti ci numai pentru unii!
Ia sa vedem, cunosti vreun exemplu concret?

abbu
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Joi Oct 07, 2010 7:22 pm

Daca aducem in discutie vermurile nu prea vechi,atunci cand comunitatile erau mici si dispersate,rolul preotului, implicit al religiei a fost pozitiv.
ea a alcatuit primul cadru de reguli sociale,de datori si obligatii,dar si de recompense,recompense care converg in una singura - raiul.
Preotul era invatator,judecator,sfatuitor,el scria petitiile si scrisorile pentru barbati pe front.
In micimea omului de rand,fata de stapanire si mai marii tarii,religia i-a dar sprijin.
Dar putem sa ne apropiem de zilele noastre,cand sunt totusi oameni care cred sincer.
Nu pot fi blamati.Nu sunt ipocriti si nu sunt misionari.
Cred ca daca sunt buni si pastreaza cele sfinte,poat avea parte de iertare si o viata mai buna decat pe pamant.
Si in final,cei ce trecand pe la toti doctorii,facand toate tratamentele simt ca se despart de lumea asta.Daca incearca un ultim sprijin,o ultima speranta ,sunt cu ei, desi de felul meu sunt atee 100%
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Joi Oct 07, 2010 8:20 pm

A, si scria scrisorile la barbati pe front,ziceai?
Si dragutele de ele ,femeiustele,mergeau la poipa sa-i spuna ce sa-i scrie.
Tare frumos.Uite pentru un asa motiv ,si eu mi-as lasa la o parte ce am si m-as popa pentru o vreme.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
abbu
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Vin Oct 08, 2010 5:28 am

Anticristul a scris:
si eu mi-as lasa la o parte ce am si m-as popa pentru o vreme.

nu cred ca ai prea multe...
iar la popie azi trebuie sa dai spaga
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Vin Oct 08, 2010 12:03 pm

abbu a scris:

Preotul era invatator,judecator,sfatuitor,el scria petitiile si scrisorile pentru barbati pe front.
In micimea omului de rand,fata de stapanire si mai marii tarii,religia i-a dar sprijin.
Ai punctat bine anumite aspecte, dar trebuie sa tii cont si de faptul ca nu religia i-a sprijinit pe oameni ci tot oamenii, dar in numele religiei!
Unii erau oameni de calitate, altii faceau anumite fapte doar pentru a intari randurile turmei de pe urma careia traiau si care le conferea statutul pe care-l aveau, adica de persoane cu influenta si capacitate de decizie!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Sam Oct 09, 2010 2:44 pm

abbu a scris:

Nu pot fi blamati.Nu sunt ipocriti si nu sunt misionari.
Cred ca daca sunt buni si pastreaza cele sfinte,poat avea parte de iertare si o viata mai buna decat pe pamant.
Cu singuranta !

Nu ti ai dat pana acum seama ca Pamantul este o oaza in Moartea Vesnica?
De ce i-ar astepta pe cei care au murit altceva?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Vin Mar 11, 2011 3:12 am

Soimos!

Eu țin minte clar că tu aveai aici pe forum o colecție de citate din Biblie în care Dumnezeu îndemna la violență și la nimicire totală. Dă-mi și mie un link aici care să mă trimită la ele te rog că am nevoie să le arăt la cineva.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Vin Mar 11, 2011 2:22 pm

Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 78
Localizare : romania
Puncte : 78
Data de inscriere : 09/01/2012

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   Dum Ian 29, 2012 6:18 pm

Apopii a scris:
Anticristul01 a scris:
Religia,aceasta "slova", este, o blasfemie la adresa Dreptatii si Demnitatii Umane.Dreptatea,Nu a fost,Nu este si Nu va fi religie(prostologie).
Da!
Ma intreb cam cata demnitate au credinciosii.... cum se privesc ei in oglinda atunci cand se stiu robi ai lui dumnezeu si oi intr-o turma pastorita de vreun obsedat sexual care-si spune popa si se defineste ca reprezentantul legitim al divinitatii?

apropo, de demnitate. tu ai? tu ai muri pt ideile tale asa cum au murit mii de martiri?! ma indoiesc. nu numai ca le ai nega dar ai si trece la polul opus daca ai fi amenintat.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   

Sus In jos

DE CE Antireligie?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Bun Venit :: Bun Venit :: Cuvant Inainte-
Mergi direct la: