Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Diverse...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Diverse...   Vin Apr 02, 2010 5:39 pm

Observatia pare cu atat mai pertinenta cu cat numai pe pamant sunt peste 1 milion de fiinte vii de specii diferite ... oare de ce sa nu semene extraterestrii cu greierii sau cu paduchii?
Sus In jos
Shaman
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 22/03/2010

MesajSubiect: Re: Diverse...   Vin Apr 02, 2010 6:33 pm

Yaldabaoth sau YHWH .Cu ce seamana ?Cu parazitii Go auld din banalul serial TV Star Gate.Sa nu spuneti ca e infantila comparatia.am o experinta de viata care imi spune ca nu exista coincidente.
De ce ne chinuim sa trezim 'pulimea'?
Am incercat ,99,9 % din adormiti prefera sa doarma ,nimeni nu vrea 'pastila albastra'.
Pana la urma au dreptate 'elitele',turmei ii trebuie pastor ,caini ,maciuca si cutit.
Cred ca din ce am zis pana acum v-a ati dat seama de modul in care vad eu lucrurile (Soimos si Apopii).
Pentru voi scriu ,si pentru altii care au ochii deschisi .
Avem multe de disecat,Crestinismul nu mai reprezinta o bariera pentru noi
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Diverse...   Vin Apr 02, 2010 6:40 pm

Shaman a scris:

Cred ca din ce am zis pana acum v-a ati dat seama de modul in care vad eu lucrurile (Soimos si Apopii).

Oarescat da ...si poti sa sti ca daca nu te combatem ...inseamna ca in mare masura iti impartasim punctele de vedere.
Altfel fi sigur ca erai tocat si macinat de mult
Citat :

Pentru voi scriu ,si pentru altii care au ochii deschisi .
Fi atunci binevenit alaturi de noi!

Citat :

Avem multe de disecat,Crestinismul nu mai reprezinta o bariera pentru noi
Problema e mai grea decat pare ...si cum zici nu e crestinismul problema ca acesta poate fi facut usor sah mat ...ci crestinii ...adica oamenii cu creierul lobotomizat ...si astia sunt fixisti rau de tot!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Diverse...   Vin Apr 02, 2010 6:56 pm

Shaman a scris:
nu exista coincidente.
Nici eu nu 'cred' in coincidente.

Shaman a scris:
Am incercat ,99,9 % din adormiti prefera sa doarma ,nimeni nu vrea 'pastila albastra'.
Stiu... dar perseverenta este precum apa, roade incet da' sigur!

Shaman a scris:
Pana la urma au dreptate 'elitele',turmei ii trebuie pastor ,caini ,maciuca si cutit.
Da, altfel nu se simt bine! Gandirea pentru turma este ceva malefic.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
buburuza
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 20/02/2010

MesajSubiect: Re: Diverse...   Sam Apr 03, 2010 9:21 am

[quote="Apopii"]
Shaman a scris:

Da, altfel nu se simt bine! Gandirea pentru turma este ceva malefic.

vorba de nebun.

acum, dovedeste contrariul... cunosc savanti, doctori, ingineri, oameni de afaceri, profesori la facultati renumite samd... vrei sa spui ca, ei nu gandesc!? toti suntem o turma.

mai malefica gandire ca a ta, mei ApoSoiule, nu exista.
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 214
Data de inscriere : 09/02/2010

MesajSubiect: Re: Diverse...   Sam Apr 03, 2010 10:21 am

Madonna, partenera Francmasoneriei, a Iudeilor, a Reptilienilor, a Noii Ordini Mondiale, a Buletinelor 666, a Yoghinilor, a Darwiniștilor și a altor dușmani imaginari ai curocefalilor

Curocefalii din Rusia
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Diverse...   Sam Apr 03, 2010 10:36 am

“Curocefalul” roman se considera (in mod eronat) crestin-ortodox, aceasta fiind prima sa caracteristica, de la care deriva majoritatea celorlalte atribute ale acestei creaturi. El admira biserica, o considera un pilon al moralitatii si un element de unitate nationala, tinde sa isi apare aceasta conceptie, chiar cu riscul de a cadea in sfera penibilului. Trebuie desigur inteles faptul ca aceasta fiinta se considera descendetul moral al sfintilor parinti, care, in opinia sa, bizara, sunt cu totii romani “intr-u” spirit."

Interesanta aceasta definitie a curocefalului, daca privim in jurul nostru ajungem la concluzia ca in Romania curocefalul este specia dominanta si aflata in varful lantului trofic. Imi pare rau pentru minoritatea romana ganditoare care este sufocata de acesti curocefali, as putea sa-i numesc chiar RAPTORI.

@buburuza sau buburuzu, dupa cum iti spui, de cand am intrat pe acest forum am incercat sa-ti inteleg logica si sa-ti raspund la postari, dar n-am la ce... apropo, faci parte din vreo secta de ai mintea asa imprastiata?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Diverse...   Sam Apr 03, 2010 4:02 pm

Zian a scris:
Madonna, partenera Francmasoneriei, a Iudeilor, a Reptilienilor, a Noii Ordini Mondiale, a Buletinelor 666, a Yoghinilor, a Darwiniștilor și a altor dușmani imaginari ai curocefalilor

Curocefalii din Rusia

Mai Ziane ...ma bucur ca ti-ai revenit ... ca acum imi pare rau ca ti-am sarit la beregata .... si mai ales ne bucuram ca ne dai material de lectura de prima calitate
Sus In jos
Shaman
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 22/03/2010

MesajSubiect: Re: Diverse...   Lun Apr 05, 2010 3:37 pm

Si acum noi ce facem ? Luptam pentru desteptarea turmei ?
Mi se pare tentant si reversul ...
Un individ care crede nu are intrebari ,daca nu are intrebari nu cauta ,cum sa vi in intampinarea unui astel de specimen ?
Banuiesc ca 'trezeala 'nu o sa ajunga niciodata la o masa critica ,astfel incat sa produca schimbari majore.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Diverse...   Lun Apr 05, 2010 5:27 pm

Shaman a scris:
Un individ care crede nu are intrebari ,daca nu are intrebari nu cauta ,cum sa vi in intampinarea unui astel de specimen ?
Astia n-au intrebari, dar au un orgoliu cat caru' si nu le place sa-i ridiculizezi... In astfel de situatii incep sa realizeze ca se fac de ras si parca li se deblocheaza gandirea, exceptie fac habotnicii, astia-s deliranti sadea si nu-i poate scoate nimeni din delirul lor, poate doar cu tratament medicamentos Smile 
Shaman a scris:
Banuiesc ca 'trezeala 'nu o sa ajunga niciodata la o masa critica ,astfel incat sa produca schimbari majore.

Schimbarile majore n-au fost produse de mase mari de oameni ci de cativa indivizi care au stiut cum s-o faca. Gandeste-te la crestinism, la inceput au fost cativa... in celelalte religii s-a intamplat la fel!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

Localizare : Bucuresti
Puncte : 258

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mar Apr 06, 2010 11:20 am

http://www.dezvaluiri.ro/exclusiv/5127-icoana-fascistului-corneliu-zelea-codreanu-la-mnstirea-sfinii-voievozi-din-slobozia.html
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mar Apr 06, 2010 11:23 am

S-a intors lumea cu fundu'n sus!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mar Apr 06, 2010 11:24 am

Tre sa stea in cap, sa se duca mintea un' trebe!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mar Apr 06, 2010 11:27 am

Stau in cap yoghinii si tot nu le foloseste la nimic, unii scapa si de mintea pe care au avut-o inainte!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mar Apr 06, 2010 11:28 am

Ajung in Shambala, nu scapa!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mar Apr 06, 2010 11:33 am

http://www.tlp.ro/2009/02/saw-original-bisericile-din-maramu.html
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mar Apr 06, 2010 11:38 am

Zian a scris:
Maramuresenii macar sunt cinstiti, si-au pictat bisericile cu imaginile celor la care se inchina, ceilalti umbla cu cioara vopsita si zic ca-i cuc! Toti crestinii se inchina raului, astia macar o recunosc pe fata!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mier Apr 07, 2010 11:41 am

Apopii a scris:
Zian a scris:
Maramuresenii macar sunt cinstiti, si-au pictat bisericile cu imaginile celor la care se inchina, ceilalti umbla cu cioara vopsita si zic ca-i cuc! Toti crestinii se inchina raului, astia macar o recunosc pe fata!

Tu ai vazut acolo cum il umfla pe ala dracu cu pompa in cur? Asa o sa patesti si tu daca nu te pocaiesti! Basketball
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mier Apr 07, 2010 12:44 pm

Nu inteleg de ce sa il umfle pe apopii care nu si-a vandut sufletul nimanui si sa nu umfle fundu celor care bat toba ca urmeaza Calea lui Isus ...dar uita sa spuna ca acea "cale" desi o fi plecat din ograda lui Isus, dupa scurt timp a luat-o pe Calea cotita a lui Pavel adica cea a dusmanilor si a tradatorilor lui Isus, ba chiar a celor care incalca Legile lui Yahwe in picioare ... si uite asa a ajuns in statia voastra la pocaiti cu alti calatori si cu alt traseu decat cel care trebuia urmat (prin Evanghelia lui Petru, adica singurul caruia Isus i-a lasat mostenirea "sa lege si sa dezlege in cer si pe pamant in numele sau)) !

Credeti ca Isus se va bucura ca v-ati pocait si ca ati ales sa va aliati cu tradatorii sai ?
Eu tare m-as mai mira de una ca asta.

Sau v-o fi promis Pavel alta mantuire ...mantuirea prin Christos ...adica "mantuirea" prin deschiderea portilor mortii si ale Iadului ...asa cum clar vezi ca zice Apocalipsa 1.17-18

Eu mai degraba as fi pocait ... as face pe mine de groaza si de frica cand realizez cui m-am vandut (caci asa se cheama cand faci troc cu viata vesnica pe care Yahwe nu o promite niciodata nimanui) si asculta ce zice Apocalipsa 18.4 cu referire la biserica Marii Curve a Noului Babilon adica biserica lui Christos!

4. Și am auzit un alt glas din cer, zicând: Ieșiți din ea, poporul meu, ca să nu vă faceți părtași la păcatele ei și să nu fiți loviți de pedepsele sortite ei;
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mier Apr 07, 2010 12:54 pm

Crezi ca esti cu ceva mai presus decat toti cei care iau versete din biblie si le pun astfel incat sa demonstreze ca ei au dreptate?

Ori nu exista o logica dupa care ne folosim de versetele sa demonstram ceva? Mai documenteaza-te!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mier Apr 07, 2010 1:07 pm

Evident ca sunt mai presus din moment ce judec rational si ca raspuns opus logicii rationale mi se prezinta o credinta bazata pe povestea lui Mos Cocos din ceruri !

Dar faptul ca afirma cu atata siguranta acest fapt al superioritatii cunoasterii rationale in fata oricarei credinte (adica forma a nestiintei) are la baza mai multe motive ...si in cazul Bibliei eu iau cuvantul asa cum este el scris ..adica fara sa-l interpretez sau rasucesc ci ca text clar ...de ex cand Isus-Christos zice ca e Stapanul Cheilor IADULUI ...apoi exact asa si este ... si asa zic ca este ...adica nu interpretez ca este stapanul Raiului cand e clar c a acolo e scris Stapanul Iadului ... iar modul acesta direct, simplu si normal de a intelege un text ...evident ca este unul superior.

Documentatie nu inseamna nicidecum sa ramai ancorat si fixist la o singura carte, ci sa culegi informatii din surse cat mai diverse.
Cum poti tu crede ca Biblia este "Cuvantul Domnului" atunci cand exista mii si mii de dovezi ca este un text scris de oameni respectiv clerul din Marea Sinagoga.

Ti se pare corect sa accepti sa respingi un asemenea adevar simplu si usor de verificat?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Apr 07, 2010 1:13 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mier Apr 07, 2010 1:09 pm

Se obisnuieste sa nu se ia textele dispersate din biblie, ci toate care se refera la problema respectiva.

E adevarat ca ...crestinii zic ca au anumite revelatii si ca s-ar spune despre altceva decat se "vede" la prima vedere... Cel mai bine e sa compari si cu ce zic iudeii. Twisted Evil
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mier Apr 07, 2010 1:29 pm

Zian a scris:
Se obisnuieste sa nu se ia textele dispersate din biblie, ci toate care se refera la problema respectiva.
Draga Ziane !
Biblia nu este o lucrare unitara apartinand lui Dumnezeu ...ca sa fi tu indreptatit sa zici ce zici! Biblia esto o culegere de texte a poporului evreu si stii bine ca sunt 66 de carti cu teme diferite ...asa ca nu se poate vorbi de un text unitar ca sa mi se poata reprosa mie ca scot textul asa cum scoate scamatorul iepurele din palarie.

Cu atat mai gresita este pozitia ta cand ti-am zis clar ca se poate usor dovedi ca Biblia este un text FURAT si insusit in mod fals si mincinos.
Ca sa nu zici ca nu am argumente ...vezi bine ca Yahwele original din religia mozaica ..nu promite viata vesnica iad sau rai ..acestea toate sunt facaturi crestine ...de asemenea mantuitor in religia lui Yahwe nu insemna sa ajuti mortii ...ci sa ii mantuiesti pe cei care traiesc acum si aici ...de ex cum spitalele modern dotate mantuiesc suferintele oamenilor.
Crestinismul ...adica sarlatania Marii Curve de la Roma Noul Babilon nu ajuta pe nimeni niciodata si astfel vedem ca deja infranti morali sau inconstienti de infrangere ...pocaitii tai se duc tot la spital sa fie ajutati de Dumnezeu pentru ca in spiatale Dumnezeu ajuta ZILNIC zeci de milioane de oameni, dar in 2000 de ani de biserici pe nimeni niciodata !

Si sti de ce ?
Pentru ca voi cei care il urmati pe Pavel il neglijati pe Isus cel care va invata ca Dumnezeu este viu in fiecare din noi si ca corpul nostru este templul lui Dumnezeu ....iar voi victime ale minciunii Pauliste il cautati pe Dumnezeu in ceruri ...desi vedeti clar ca in spitale lucreaza impreuna cu Stinta pentru mantuirea oamenilor

Citat :

E adevarat ca ...crestinii zic ca au anumite revelatii si ca s-ar spune despre altceva decat se "vede" la prima vedere... Cel mai bine e sa compari si cu ce zic iudeii. Twisted Evil
Daca ai face si tu ce zici ...te-ai speria de moarte si chiar maine ai renunta sa mai mergi la biserica (locul unde nici Isaus dar nici Dumnezeu nu e niciodata) dar sti de ce?

Rapunsul il gasesti CLAR in Deuteroniom ...adica in LEGE !!!!
Mai exact in deuteronom 13.1 unde vei vedea ca insusi Yahwe te privine sa nu te insotesti cu facatorii de minuni (aia care trezesc mortii si fac din apa vin) ...dar mai bine citeste singur ... daca ai curajul!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mier Apr 07, 2010 2:47 pm

Zian a scris:

Tu ai vazut acolo cum il umfla pe ala dracu cu pompa in cur? Asa o sa patesti si tu daca nu te pocaiesti! Basketball
Daca nu te desparti de religia raului pe care o proslavesti, dupa ce ai sa ajungi dincolo la ai tai deliranti, in mod sigur are sa fie prea tarziu si pentru tine si pentru ceilalti din turma cu creierii vraiste Smile 

Ce putea sa nasca imaginatia unor popi bolnavi mintali, homosexuali si pedofili, decat draci sufland cu pompa-n cur!!! Probabil ca le era pofta si si-au pus postere pe pereti sa aiba la ce se masturba!!!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mier Apr 07, 2010 7:07 pm

Zian a scris:

E adevarat ca ...crestinii zic ca au anumite revelatii si ca s-ar spune despre altceva decat se "vede" la prima vedere...
Ma baiatule, se numeste delir mistic, nu revelatie! Auzi mai, nebuniei ii zice revelatie amu!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Diverse...   Joi Apr 08, 2010 5:52 am

Black velvet a scris:
Zian a scris:

E adevarat ca ...crestinii zic ca au anumite revelatii si ca s-ar spune despre altceva decat se "vede" la prima vedere...
Ma baiatule, se numeste delir mistic, nu revelatie! Auzi mai, nebuniei ii zice revelatie amu!

Soimos, ai sa razi, dar mere bine la fiecare dintre noi "tehnica". Ne asezam intr-o pozitie de rugaciune/meditatie etc, ne detasam de exterior si incepem sa ne rugam/concentram/meditam ca Dumnezeu/Spiritul Universal/Mintea etc sa ne reveleze Adevarul. Intr-o stare de profunda liniste/lipsa de ganduri/vibratii elevate se reflecta adevarul intr-un mod foarte personal, diferit de la individ la individ. Unii il numesc relatie personala cu Hristos. Altii ...Uniunea mintii umane cu mintea lui Dumnezeu sau altfel.
Decat sa consideri ca nu ai discernamant si tre sa asculti de PArintele(reprezentantul lui Dumenzeu pe pamant sau sfinti), nu e mai corect sa asculti direct de Sursa? Caci toti au fost invatati de El... Constiinta Universala, Dumnezeu, Principiul Unic, Forta Guvernatoare a Universului etc etc.... Nu are a face cu religiile....
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Diverse...   Joi Apr 08, 2010 8:49 am

Pai cu religiile doar sarlatania, intoleranta si dorinta de manipulare au ceva in comun.

Cat despre rugaciunea?meditatiile de care vorbesti ...lucrurile stau in felul urmator:
Te poti ruga cu ochii la cer cat vrei ...ca singurul raspuns este gainatul care poata sa iti pice pe nas.

Cu meditatiile treburile stau altfel ... dar nu exista o certitudine ca doar relaxandu-te profund primesti vre-un adevar ... si cu atat mai putin de la Christos (diavolul din tine).

Pentru a ajunge la adevar nu ai in nici un caz nevoie de credinta ci de CUNOASTERE si RATIUNE, iar pentru a ajunge sa le ai trebuie sa bagi in tine informatii de cea mai buna calitate...si eventual atunci Dumnezeul din tine (care se numeste EU dar marimea lui depinde de cata constiinta ai) poate avea mai multe sanse de a te ilumina...dar nu prin flacara de muc de lumanare si nici stand cu capul in soare in desert ca pustnicii ...ci invatand, informandu-te si a fi mereu deschis la Cunoastere.

Deci sursa exista ...nu are nimic comun cu cerul, credinta sau religia ... ci este CUNOASTEREA RATIONALA ...si pentru a o accesa si folosi asa cum e bine si necesar ... trebuie neaparat sa renunti la prostii ca religie, biserica sau scripturi inspirate din cer care nu numai ca iti fura timpul dar te si smintesc!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Diverse...   Joi Apr 08, 2010 9:09 am

Ma plictisesti! Dar tu crezi ca eu is prost sa ma hranesc cu ce au descoperit altii? Adicalea...in loc sa ma conectez direct la sursa, sa ma conectez la curu unuia care s-a conectat el la sursa aceea? Fa tu asta, ca nu-i mare diferenta sa te inchini la Parintele sau la un alt om... Ma pis pe ei pe toti!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Diverse...   Joi Apr 08, 2010 9:30 am

Zian a scris:
Ma plictisesti!

Nu te supara ...dar plictiseala este din star un atribut al prostiei ...asta nu indreptat impotriva ta ci ca o realitate ...un om inteligent nu are timp sa se plictiseasca
Citat :

Dar tu crezi ca eu is prost sa ma hranesc cu ce au descoperit altii?

Nu!
Eu eventual te pot crede prost ca nu intelegi sa folosesti ceea ce deja altii au descoperit ... pentru ca aici a inceput inteligenta umana ...adica cand unu a descoperit singur o ciuperca frumos colorata si a mancat-o ...cel de langa el a descoperit ca acela a murit ...si ca el nu trebuie sa repete greseala de a descoperii singur ci a folosii cunostinte dobandite de altii.

Citat :

Adicalea...in loc sa ma conectez direct la sursa, sa ma conectez la curu unuia care s-a conectat el la sursa aceea?
Pai atunci ce cauti la biserica ?
De ce nu te conectezi la sursa din tine insusti ... ca exact asta te invata si Isus ?

Citat :

Fa tu asta, ca nu-i mare diferenta sa te inchini la Parintele sau la un alt om... Ma pis pe ei pe toti!
Pai pisate pe ei cand te duci la biserica ...ca daca te inchini la tine insusti acasa in camaruta ta (vezi Matei 6.5) vei face din camaruta ta un WC si e pacat
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Diverse...   Joi Apr 08, 2010 12:01 pm

Zian a scris:
Ne asezam intr-o pozitie de rugaciune/meditatie etc, ne detasam de exterior si incepem sa ne rugam/concentram/meditam ca Dumnezeu/Spiritul Universal/Mintea etc sa ne reveleze Adevarul. Intr-o stare de profunda liniste/lipsa de ganduri/vibratii elevate se reflecta adevarul intr-un mod foarte personal, diferit de la individ la individ. Unii il numesc relatie personala cu Hristos. Altii ...Uniunea mintii umane cu mintea lui Dumnezeu sau altfel.Decat sa consideri ca nu ai discernamant si tre sa asculti de PArintele(reprezentantul lui Dumenzeu pe pamant sau sfinti), nu e mai corect sa asculti direct de Sursa?
Asta nu-i decat un mod de a forta creierul sa halucineze. Este pura halucinatie, nu sursa de adevar! Macar daca crezi in ce spune religia, te pacalesc altii, daca dai valoare propriilor halucinatii, te pacalesti singur si in plus ajungi in timp sa ai si probleme psihice, de cele mai multe ori ireversibile!

Zian a scris:
Caci toti au fost invatati de El... Constiinta Universala, Dumnezeu, Principiul Unic, Forta Guvernatoare a Universului etc etc.... Nu are a face cu religiile....

Nu te amagi singur, astea sunt doar baliverne New age! In realitate nu exista asa ceva.
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mier Apr 21, 2010 1:34 pm

Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 124
Varsta : 34
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mier Apr 21, 2010 3:58 pm

Zian , stiu si eu filmuletele, dar vreau sa iti spun ca nu e nevoie neaparat de aparate ca sa intelegi limbajul animal, la fel de bine poti sa le intelegi si daca traiesti cativa ani in preajma lor (si sa iti si placa, evident).
Apopii, poti sa argumentezi mai detaliat afirmatiile tale de mai sus? Si nu ma refer la un raspuns de gen : New Age is bullshit Razz
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Diverse...   Mier Apr 21, 2010 5:11 pm

Corinna a scris:

Apopii, poti sa argumentezi mai detaliat afirmatiile tale de mai sus? Si nu ma refer la un raspuns de gen : New Age is bullshit Razz
Da, pot, dar n-am motive s-o fac!

Black velvet
Arcas
Arcas

Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955

MesajSubiect: Re: Diverse...   Joi Apr 22, 2010 4:45 am

Las'ca detaliez eu New ghiveci religios cu ingrediente de bullshit Smile 

"New Age își are începuturile prin anii 1920-1930. Atunci Alice Bailey, discipolǎ a teosofiei, publicǎ mai multe lucrǎri, în unele dintre ele ea proclamǎ întoarcerea lui Cristos, și lanseazǎ ideea necesitǎții unor grupǎri, pe care ea le denumește 'a bunǎvoinței mondiale'. Nu este vorba despre niște comunitǎți organizate, ci mai degrabǎ despre reuniuni periodice ale unor persoane, având scopul de a pregǎti sosirea unei noi ere. În 1937 Paul le Cour definește conceptul de 'noua erǎ a Vǎrsǎtorului, care va însemna o profundǎ transformare a valorilor umane, cu ajutorul unor mijloace spirituale.

Elementul cheie al curentului New Age este trecerea omenirii din constelația Peștilor în aceea a Vǎrsǎtorului, care va însemna un mare progres spiritual. În anii 1970 au apǎrut mai multe texte care interpreteazǎ aceastǎ trecere ca fiind începutul unei ere a pǎcii universale și a unei armonii regǎsite. Peștele fiind simbolul primilor creștini, unii apreciazǎ cǎ noul semn Vǎrsǎtor va include spiritualitatea creștinǎ, care va cǎpǎta însǎ noi puteri, devenind plenarǎ abia sub acest nou semn. Problema anului intrǎrii în noul semn al Vǎrsǎtorului a cǎpǎtat interpretǎri diferite în diferitele școli New Age. Pentru unii aceastǎ intrare s-a întâmplat deja în anul 1962. Anul 2012 este din ce în ce mai mult interpretat ca fiind anul de început al ascensiunii omenirii. Pentru Rudolf Steiner era Vǎrsǎtorului va începe abia în anul 3573.

Astǎzi adepții New Age susțin pǎrerea cǎ fiecare individ, având origini divine, este chemat sǎ-și construiascǎ propriul drum spiritual, folosindu-se pentru aceasta de un patrimoniu care cuprinde orice tradiție misticǎ sau religioasǎ, aici incluzându-se și șamanismul, neopǎgânismul, cabala, ocultismul, dar mai ales folosindu-se de propria experiențǎ interioarǎ și de propriul discernǎmânt. În aceastǎ intreprindere, el poate fi ajutat de ghizi, îngeri, guru, etc."

http://ro.wikipedia.org/wiki/New_Age 

Sa spun mai mult, e de prisos. Cui ii place ghiveciul de rahaturi halucinante, sa-l pape si sa-si umple matu' cu el Smile 
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Diverse...   Astazi la 7:59 am

Sus In jos

Diverse...
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 6Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Cafeneaua "La Sfanta Treime" :: Cafeneaua "La Sfanta Treime"-
Mergi direct la: