Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Iubirea este CALEA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Iubirea este CALEA   Joi Feb 11, 2010 6:51 am

" Iubirea este CALEA"
Cand cineva vrea sa-i impresioneze pe cei cu discernamant mai redus, incepe sa foloseasca expresii care sa "dea bine" Smile

Inchizitorii propovaduiau tot iubirea lui dumnezeu si iubirea fata de dumnezeu si in numele ei incercau sa-i indrepte pe "eretici" pe Calea cea buna, prin torturi abominabile si crima! La ce altceva te poti astepta de la o religie care si-a ales drept simbol crucea: simbolul mortii.

Pentru religia crestina cuvantul iubire este un cuvant gol de orice sens...
Sus In jos
http://www.paganism.ro
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Iubirea este CALEA   Joi Feb 11, 2010 7:38 pm

o fi, nici tu nu esti departe!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Iubirea este CALEA   Joi Feb 11, 2010 7:42 pm

nelu a scris:
o fi, nici tu nu esti departe!
Cred ca nici nu iti dai seama de ceea ce zici!
Daca un om face o afirmatie gresita, Dumnezeu il iarta ca e milostiv (mai ales cel crestin care iarta tot) ..dar sa accepti ca religia nu da doi bani pe iubire adica la fel ca biserica unde nu e vorba decat de iubire de parale, asa cum nu da o para chioara pe ce zice Isus , se pune intrebarea legitima ...ce dracu sa cauti tu acolo in biserica?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Feb 12, 2010 6:24 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Iubirea este CALEA   Vin Feb 12, 2010 6:31 am

Hai sa vedem doua dintre argumentele aducerii pe Calea Iubirii utilizate de teologul Augustinus din Hippo:

"1- unuia care s-a rătăcit, arată-i la calea cea bună, dacă el refuză să o urmeze, atunci obligă-l ca o dovadă de iubire creștinească a aproapelui tău. Ereticii sunt oi rătăcite pe care păstorul creștin cu toiagul și ciomagul aduce copii înapoi în turmă. Tortura este legitimă, pentru că ea nu strică sufletul ci numai carnea păcătoasă. In consecință era mai bine un eretic să fie ars, decât să urmeze un drum greșit.
2- Ereticul are posibilitatea de a alege între: întoarcerea pe calea cea dreaptă, adevărată a bisericii cu dragoste și încredere în Dumnezeu sau cea de schingiuire cu pierderea vieții."
Sus In jos
otilia
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 47
Data de inscriere : 05/02/2010

MesajSubiect: Re: Iubirea este CALEA   Vin Feb 12, 2010 5:59 pm

Apopii a scris:
Hai sa vedem doua dintre argumentele aducerii pe Calea Iubirii utilizate de teologul Augustinus din Hippo:

"1- unuia care s-a rătăcit, arată-i la calea cea bună, dacă el refuză să o urmeze, atunci obligă-l ca o dovadă de iubire creștinească a aproapelui tău. Ereticii sunt oi rătăcite pe care păstorul creștin cu toiagul și ciomagul aduce copii înapoi în turmă. Tortura este legitimă, pentru că ea nu strică sufletul ci numai carnea păcătoasă. In consecință era mai bine un eretic să fie ars, decât să urmeze un drum greșit.
2- Ereticul are posibilitatea de a alege între: întoarcerea pe calea cea dreaptă, adevărată a bisericii cu dragoste și încredere în Dumnezeu sau cea de schingiuire cu pierderea vieții."

Wow,care va sa zica dupa acest teolog se ghideaza dragii nostri listener si dimineata.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Iubirea este CALEA   Vin Feb 12, 2010 8:38 pm

otilia a scris:

Wow,care va sa zica dupa acest teolog se ghideaza dragii nostri listener si dimineata.
Si nu numai ei Sad  
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 124
Data de inscriere : 18/04/2010

MesajSubiect: Re: Iubirea este CALEA   Lun Apr 19, 2010 6:08 pm

Apopii a scris:

Si cum era tot cu afirmatia ca Dumnezeu ii iubeste pe toti copiii sai ? Cam...antropomorfizat Dumnezeu asta din moment iubirea lui are anumiti termeni...Iata inca o contradictie a religiei crestine: ba esti egal cu toate fiintele, ba nu esti bun decat daca esti supus religiei.
Dupa parerea mea, iubirea presupune toleranta si libertate. Una e sa faci de exemplu o injectie unui copil spre binele lui, chiar daca ii provoci durere, alta e sa il omori fiindca nu se joaca in curte unde i-ai dat tu voie. Cam dubios intelesul crestin al iubirii si al luarii de masuri "spre binele aproapelui"
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Iubirea este CALEA   Mar Apr 20, 2010 7:11 am

"Nu exista paradisuri, nici infernuri, ci doar aceste lumi nesfarsite pe care tu însuti le creezi, pana în momentul cand vei gasi solutia. "

http://www.youtube.com/watch?v=52-Rit_gZBU&feature=related
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Iubirea este CALEA   Joi Apr 22, 2010 6:52 am

Tinand cont de faptul ca suntem pe topicul dedicat IUBIRII, prin linkul tau vrei sa ne arati ca te-ai indragostit de Eba sau iti este drga toata famila ... scuze ca nu ii pronunt numele ... ca doar nu e frumos sa-mi jignesc conducatorii tarii cu cuvinte de familia de cuvinte legate de besina.

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Apr 23, 2010 7:11 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Iubirea este CALEA   Joi Apr 22, 2010 9:19 am

Heaven and Hell

http://www.youtube.com/watch?v=Mnv1gjloWhw 
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

MesajSubiect: Re: Iubirea este CALEA   Vin Apr 23, 2010 10:43 am

groaznic videoclip-ul asta cu paienjeni. I s-o fi pus paienjenii pe unde nu trebe!
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 124
Varsta : 34
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

MesajSubiect: Re: Iubirea este CALEA   Vin Apr 23, 2010 10:58 am

Black Velvet, acum inteleg de unde iti vine nick-ul....cunosc cat de cat muzica anilor '80 si "Black Velvet" e intr-adevar un mare hit Smile
Zian, daca videoclipul cu C C Catch ti s-a parut groaznic, la asta cred k o sa inchizi computerul (btw, e cover al unei piese tot din anii '80):
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Iubirea este CALEA   Vin Apr 23, 2010 5:26 pm

Corinna a scris:
Black Velvet, acum inteleg de unde iti vine nick-ul....cunosc cat de cat muzica anilor '80 si "Black Velvet" e intr-adevar un mare hit Smile

Da, imi place Black Velvet!

http://www.youtube.com/watch?v=uEZxtdesraU
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Iubirea este CALEA   Astazi la 6:03 am

Sus In jos

Iubirea este CALEA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Muzica si alte arte-
Mergi direct la: