Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
emanuel
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 85
Localizare : Iasi
Puncte : 89
Data de inscriere : 05/03/2010

MesajSubiect: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 8:16 am

Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor.

Simplu.
Sus In jos
otilia
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 47
Varsta : 50
Localizare : my mind
Puncte : 47
Data de inscriere : 05/02/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 2:21 pm

emanuel a scris:

Simplu.

Ce intelegi prin a te pocai? Si de unde stii ca s-a apropiat imparatia cerurilor?
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 4:07 pm

Ce inteleg EU prin pocainta ?
Pai este irelevanta intrebarea asta. NU conteaza ce inteleg eu prin pocainta, conteaza ce intelege Judecatorul prin pocainta. Ma intrebi pe mine ce inteleg eu prin pocainta de parca eu as judeca lumea la Judecata de Apoi. Insa Dumnezeu o va judeca. Deci conteaza ce intelege El prin pocainta nu eu.

Deci raman la aceeasi afirmatie : pocaiti-va, si atata tot. Daca complicati problema atunci vor aparea o multime de pareri si de probleme irezolvabile. Simplu : pocaiti-va si gata. Fiecare sa se pocaiasca, si cautand pocainta Dumnezeu i-o va da. Daca vei cauta sincer pocainta Dumnezeu va gasi caile sa te invete ce e aia pocainta. Tu doar pocaieste-te, incepand din seara asta, dar fa-o sincer din toata inima ta. Taie in sufletul tau cu cutitul pocaintei orice pacat, fii sincer cu tine insuti pana acolo incat sa fii dur cu milostivirea de tine insuti. Recunoaste adevarul pana la capat, si intoarce-ti inima ta spre Dumnezeu cu sinceritate. Roaga-te Lui sa te invete pocainta, si te va invata.

Nu are rost sa discutam teoretic ce e aia pocainta, caci atunci nu ne mai pocaim ci doar discutam degeaba despre lucruri in care nici nu credem.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 4:38 pm

Pai daca nu stim ce-i aia pocainta, cum sa ne pocaim...  adica sa ne dam poace?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 4:41 pm

Nu. Daca stii ce e aia pacat atunci stii si ce e aia pocainta. Pocainta inseamna a te lasa de orice pacat, nu inseamna sa iti dai pumni.

Lasa-te incepand din seara asta de orice stii ca e pacat, si atunci Dumnezeu o sa iti dea sa cunosti si mai multe despre El si despre ce inseamna pacatul, si daca ai sa te pocaiesti mereu, mereu in viata asta te vei apropia tot mai mult de Dumnezeu si iti va fi mai usor la Judecata.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 4:44 pm

Pai eu nu sunt pacatos, de ce mai trebuie sa ma pocaiesc?
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 4:47 pm

Dupa judecata Lui Dumnezeu nu esti pacatos ?

Nu cred. Numai dupa judecata ta nu esti, dar asta e irelevant la Judecata sufletului tau.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 4:52 pm

Astea-s basme! Iar daca nu crezi ca sunt, atunci ia-l tu frumos de manecuta pe dumnezeu si vino cu el sa ne ceara pocainta Smile ca de vreo 3500 de ani de cand l-a inventat Moise n-a binevoit niciodata sa se arate. Poate-i rusinos si nu indrazneste singur!
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 4:57 pm

Ce sa spun ? Tu nu crezi in Dumnezeu, dar El exista. Asta e, nu am ce sa iti fac. Eu doar iti spun sa te pocaiesti insa tu vei face ce crezi, insa de raspuns vei raspunde numai tu singur. Eu mi-am facut datoria mea fata de tine.

Deci nu zic decat acelasi lucru, la toti : pocaiti-va si veti cunoaste mila lui Dumnezeu.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 5:03 pm

Mila lui dumnezeu s-o cunoasca abonatii sai la mantuire! Ai sa vezi ca-i foarte milos... omoara in dreapta si-n stanga ca un adevarat meserias!
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 5:05 pm

El nu omoara pe nimeni. Oamenii se omoara intre ei pentru ca nu cred in El si nu vor sa se pocaiasca de pacate asa cum El Insusi le-a recomandat.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 5:12 pm

Si celor din Sodoma si Gomora le-a recomandat sa se pocaiasca iar ei n-au vrut? Daca nu i-a omorat criminalul sef, atunci sa trag concluzia ca s-au sinucis in numele lui? S-au sinucis si femeile si copiii, poate vinovati toti de sodomie Smile 
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 5:14 pm

Nu i-a ucis El, ci ei au atras prin pacatele lor o catastrofa naturala asupra lor. El doar i-a avertizat din mila, insa ei nu au ascultat iar rezultatul e acela care se vede si azi in regiunea respectiva.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 5:22 pm

Pai tot Natura l-a creat si pe om, in sensul in care iau nastere speciile prin evolutie! Apoi omul (Moise) l-a creat si pe dumnezeu dupa chipul si asemanarea sa pentru a se folosi de el in scopul conducerii evreilor. Mai apoi, vazand unii smecheri ca reusesc sa prosteasca oamenii folosindu-se de un astfel de bau-bau, au preluat ideea si au aplicat-o si la altii!
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 5:26 pm

Ramai cu parerea ta. Sa stii ca cea mai mare pedeapsa dumnezeiasca este ca Dumnezeu sa il lase pe om in voia lui. Asta e pedeapsa cea mai mare cu care te pedepsesc si eu acuma : ramai cu conceptiile tale.

Insa celor care au urechi de auzit le spun : pocaiti-va.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 5:41 pm

Si daca te rog sa nu ma pedepsesti Smile crezi ca o sa-mi fie imposibil sa mai vad realitatea si am sa cad in somnul religios? Crezi ca am sa accept sa fiu manipulat, prostit pe fata si rob al raului, doar pentru ca vine unul sau altul sa-mi spuna sa ma pocaiesc? Daca mi-ai spune sa beau benzina, poate m-as mai gandi ca-i buna la ceva, dar sa ma pocaiesc, sper ca nu vorbesti serios...
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 5:52 pm

Ba da vorbesc f serios chiar. Pocainta e cel mai bun lucru pe care il poate face oricine. Eu ma pocaiesc si vad ca e cel mai bun lucru. Prin pocainta poti ajunge sa cunosti mila lui Dumnezeu si sa o simti in viata ta la modul propriu, Poti ajunge sa fii atata de sigur de existenta Lui Dumnezeu si de mila Lui pe cat esti acuma de sigur ca tu existi. Si asta o vei simti ca pe o mare eliberare din intuneric. Realitatea care o vezi acuma poate fi doar partiala.
Daca eu as sta intr-o barca si m-as uita doar la podeaua barcii as avea impresia ca eu stau pe loc. Insa daca m-as uita la maluri as observa ca ma misc impreuna cu barca. Apoi daca as avea un telescop as vedea ca si in cosmos ma misc mereu pe o traiectorie f complexa. Deci realitatea nu e ceea ce vede un om la un moment dat, ci realitatea e ceea ce vede un om care vede tot. Adica tot cosmosul, in infinitatea lui cea mare si dar si cea mica, in toate aspectele. Ori toata existenta nu o poate vedea decat Dumnezeu care e singurul atotvazator. Iar omul care asculta de Dumnezeu se comformeaza realitatii prin credinta, nu prin vedere, caci prin vedere omul nu poate vedea toata existenta oricat s-ar chinui.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 6:11 pm

emanuel a scris:
Iar omul care asculta de Dumnezeu se comformeaza realitatii prin credinta, nu prin vedere, caci prin vedere omul nu poate vedea toata existenta oricat s-ar chinui.
Vezi ce poate face propria imaginatie impletita cu credinta... te face sa nu mai poti distinge intre ceea ce este real si ceea ce este pura imaginatie! Ajungi sa crezi ca este real doar ceea ce-ti imaginezi tu ca este si ceea ce-ti spun popii. Toate astea conduc la delir, adica la perceperea deformata a realitatii si la adaptarea acesteia la propria credinta! Asa ajungi sa spui: nu este real ceea ce este in realitate ci doar ceea ce cred eu ca este.
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 6:13 pm

Nu ce imi spun preotii este realitatea ci ceaa ce a zis Dumnezeu in sf Evanghelie : aia e realitatea ultima si completa. Iar ceea ce unui om necredincios i se pare a fi realitatea e doar imaginatia lui. Asta e parerea mea.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 9:27 pm

emanuel a scris:
Iar ceea ce unui om necredincios i se pare a fi realitatea e doar imaginatia lui. Asta e parerea mea.
Mai sa fie... daca nu crezi in inventia lui Moise, traiesti rupt de realitate si ancorat doar in propria imaginatie... da, este o parere, gresita dar totusi este o parere!
Gandeste-te la un lucru: la spitalele de psihiatrie ajung multi cu delir mistic si afirma ca ar fi vazut nu stiu ce personaje de prin biblie, dupa ce le face cate o injectie le trece. Lui Moise n-a avut cine sa-i faca injectie si uite unde s-a ajuns... se pare ca delirul sau a fost contagios!
Mai oameni (buni sau rai) suntem in mileniul III si inca mai credem in basme? Acum nu zic ca basmele n-ar fi frumoase, dar astea din biblie sunt horror, pline de crime, cruzime si razbunare. Din acest motiv sunt atat de atractive sau sunt atrasi doar cei ce in strafundul sufletului lor rezoneaza cu ele?
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 7:16 am

Nu, Moise nu a inventat nimic. Este adevarat ca sunt multi nebuni care nu au vazut nimic si pretind basme de ale lor. Insa exista si sfinti care au vazut pe Dumnezeu in vedenii adevarate, la fel de adevarate precum existenta ta este adevarata, si Dumnezeu exista nu e o inventie.
Faptul ca existenta lui Dumnezeu nu o poti demonstra experimental in laborator, asta e altceva. Dar oare nu ar fi o nebunie sa pretindem asa ceva ? Ia pune-te tu in situatia lui Dumnezeu : daca ai fi in cer invizibil pentru simturile omenesti, oare cum ar putea oamenii sa iti demonstreze existenta intr-un laborator de al lor ??? Dar daca anumiti sfinti ar ajunge sa te vada intr-o vedenie, asta nu ar demonstra existenta ta ???

Faptul ca tu care esti necredincios nu crezi in Dumnezeu si consideri ca toti cei ce au pretins ca au vazut pe Dumnezeu sunt niste nebuni este parerea ta. Insa eu zic ca nu ai dreptate. Exista o mare diferenta intre nascocirile nebunilor si vedeniile sfintilor. Chiar si psihiatrii nu interneaza pe orice om ce pretinde ca a avut o vedenie. Ar fi absurd asa ceva. Faptul ca cineva are o experienta care tie ti se pare imposibila asta nu inseamna ca e nebun. De aia psihiatrii nu considera nebuni pe sfinti, ci fenomenul credintei este recunoscut ca fiind un fenomen sanatos iar vedeniile sfintilor se considera ca fiind fenomene ce depasesc puterea de intelegere a omului obisnuit, chiar si de catre psihiatri. Deci sa nu facem confuzie : sfintenia nu este considerata nebunie de catre psihiatri. Din contra, in cartile sfintilor se gasesc multe invataturi care trateaza boli spirituale si sufletesti mai bine chiar decat tratamentele psihiatrice. Asta dupa tine inseamna ca sfintii sunt nebuni ??? hahhahahahha, da-mi voie sa rad.
Deci, eu iti repet ce am zis si mai sus : nici un om nu poate sa pretinda ca cunoaste totul, caci nu poate vedea totul. Numai o fiinta infinita poate vedea totul, deci nici chiar tu insuti nu poti sa nu recunosti faptul ca omul ar avea nevoie de un Dumnezeu atotvazator si atotputernic. Recunoaste : omul fiind limitat are nevoie de un Dumnezeu. Recunosti ? Daca da, atunci inseamna ca si tu ai nevoie. hahhahah. Deci spera atunci ca eu sa am dreptate cand spun ca Dumnezeu exista.
Si, apoi : cum spui tu ca nu esti pacatos ? hahahhaha . Nu vezi cat rau este in lume : vrei sa zici ca tot raul acesta este ceva normal ??? Astea nu sunt pacate ? Deci daca exista pacate pe lumea asta atunci noi trebuie sa nu ne facem vinovati de ele. Si daca e sa analizam situatia mai profund vei vedea ca si tu esti vinovat de multe rautati de care trebuie sa iti para rau si sa te pocaiesti. La fel si eu si toti oamenii. Nu putem sa spunem ca pe lumea asta nu exista pacate. Deci pocainta e ceva necesar.

Deci : omul are nevoie de Dumnezeu, pocainta e necesara.

PS : eu nu sunt nici cruciat nici cavaler templier si nici una din etichetele pe care in mod nedrept mi le puneti. Stergeti-mi eticheta aia.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 9:29 am

emanuel a scris:

Simplu.

Oamenii din ziua de azi nu de pocainta au nevoie ca sa devina OAMENI, ci de inteligenta, cunoastere si CONSTIINTA!

Pentru a accede la acestea e nevoie nu de religii ci de educatie si invatatura la modul cel mai serios.

Pocainta este si ea buna, dar doar pentru puscariasi si ptr curve, adica ptr vitele cu aspect uman care si-au ratat sansa de a deveni oameni constientisi care din cauza lipsei de educatie au devenit pericole sociale si sunt la varste cand nu mai pot devenii oameni decat prin frica domnului, adica Marele Santaj cu divinitatea!

Dat fiind adevarulDEMONSTRABIL al celor afirmate, a indemna la pocainta niste tineri normali, educati si cu interes ptr studiu,este un mare pacat pentru ca pocainta bazandu-se pe NESTIINTA(adica credinta) este o forma de aberare de pe calea corecta a vietii ... adica o forma de distrugere apersonalitatii si alienare a constintei...nu este altceva decat un mare pacat, echivalent cu o crima, pentru ca a ucide spiritul unui tanar alienandu-l prin minciuni ...este intradevar o CRIMA!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Mar 06, 2010 9:36 am, editata de 1 ori
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 9:33 am

Calea ta nu va elibera pamantul de orice rau.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 9:46 am

emanuel a scris:
Calea ta nu va elibera pamantul de orice rau.

Ce vorbesti?
De cand cei care nu stiu dar cred stiu deodata ce e bine si rau ptr omenire?

Nici atat nu stii ca CONSTIINTA este Dumnezeul din om? Sau habar nu ai ca insusi Isus te invata ca Dumnezeu traieste in oameni?

Nu iti dai seama ca tu si cei ca tine urmand calea mincinoasa a Bibliei veti repeta exact calea marilor bicisnicii din istoria omenirii caci urmand o carte a minciunii , furata de la o alta religie si neinspirata decat de setea de putere si bani a unor sarlatani si adevarati dusmani ai lui Isus ?
De ce e calea mea gresita ?
Ce e rau ca tinerii sa invete si sa aceada la constiinta si hotii si curvele sa se pocaiasca?
Tu chiar nu vezi in jurul tau ca toata omenirea pune accent pe scoala si invatatura si doar cei prea slabi la minte ca sa devina oameni constienti sunt incurajati pe calea religiei (fara dumnezeu) pentru ca voi astia nestiutorii nici atat nu intelegeti ca Moise a creat o religie numita mozaica cu un Dumnezeu al ei, si ca nu exista nici o dovada ca acel Dumnezeu acel dumnezeu si-a lasat religia mozaic ca sa treaca la religia crestina doar pentru ca niste sarlatani ii batjocoresc si nesocotesc Legile

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Mar 06, 2010 9:53 am, editata de 1 ori
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 9:51 am

Nu zic sa nu invete tinerii.
Am zis ca constiinta omului e nedesavarsita daca nu e luminata de cunoasterea dumnezeiasca. Pentru ca o constiinta sprijinita de o cunoastere limitata omeneasca nu poate sa fie desavarsita ci mincinoasa. Deci omul are nevoie de luminarea dumnezeiasca pentru a-si desavarsi constiinta.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   

Sus In jos

Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 13Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Apologetica-
Mergi direct la: