Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Apr 10, 2010 2:21 pm

emanuel a scris:
o sa imi sterg contul ca nu are rost sa vorbesc cu oameni incapabili de adevar.
Asa se spune cand minti?

Citat :

pune mana si citeste evangheliile si ai sa gasesti singur citatul unde Iisus le spune tutror apostolilor ca le da cheile imparatiei cerurilor.
Iate uita cine vorbeste de evanghelie ...unu care nici nu o cunoaste!
Nici macar atata cultura generala nu ai incat sa sti ca Isus a spus "Petre tu esti piatra pe care voi cladi biserica mea"?
Slab tata emanuele ... slab rau de tot !
Nu ajunge sa emiti jigniri sau aprecieri nefondate ca sa crezi ca ti se da dreptate.
De bine de rau...eu ti-am aratat versetul pe care ma bazez ...dar tu nu il cauti caci sti bine ca nu exista!

Citat :

nu are rost sa discut cu un om care acuza evangheliile atata timp cat nici nu le cunoaste.
Te certi singur? >pai nu vezi ca la Evanghelii te bag in buzunarul de la ceas ...atat esti de mare!

Citat :

nu exista nici o avenghelie a lui petru scrisa, ci numai cea propovaduita de el oral, si este aceeasi cu a lui pavel.
De unde stii? Ai fost acolo cand au fost distruse toate textele religioase care deranjau biserica? De exemplu cand crestinii au dat foc Museionului din Alexandria?
Citat :

destul ! mi-am pierdut timp prea mult cu unii care nu inteleg nimic. imi sterg contul.
Ha ha ha ...inca unu care nu face fata argumentelor prezentate pe forumul acesta si nefiind capabil sa raspunda problemelor care i se pun ...fuge ca un las!

Fugi emanuele fugi ...ca asa te invata si Apocalipsa ..sa fugi din Biserica Marii Curve a Noului Babilon ...pana nu e prea tarziu pentru tine!

Si daca tot nu ai raspuns la profetii ...nu uita profetia lui Yahwe ... aia din Deuteronom 13.1 cea referitoare la Isus,( si cum ar trebui sa-l ucizi daca il iubesti pe Dumnezeul tau) ... AIA este direct legata de ortodoxismul tau ...adica ortodoxia nu are nimic comun cu Dumnezeu ...ci doar cu SARLATANIA!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Apr 10, 2010 2:32 pm

emanuel a scris:
cand voi aruncati cu blasfemii si calomnii asupra bisericii ortodoxe !

Biserica oprtodoxa nu poate fi blasfemiata ...pentru ca ea insasi este o blasfemie la adresa ratiunii!

Ia zi emanuele ...cand si-a schimbat Yahwe religia de trecu de la Iudaism la crestinism?
Cumva atunci cand s-a trezit Pavel mai destept decat Isus ?

Hai sa iti arat ca habar nu ai de Evanghelii si sa iti dau un verset in care Isus (ba chiar si Pavel) recunoaste ca Isus nu a murit pentru rascumpararea pacatelor oamenilor ..ci ptr salvarea boilor (care erau sacrificati ptr a spala pacatele oamenilor)

Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa
junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea
trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

Dumnezeu nu isi are locul in biserica voastra ortodoxa ci in inima noastra...vezi 3 Corinteni 16
16. Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi?
17. De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteți voi.

Si daca tot e vorba de cunoasterea evangheliei si de biserica ortodoxa ... citeste te rog in Matei 6.5 si 6 cum insusi Isus ne recomanda sa nu frecventam biserica ...si stii de ce?

Pentru ca in biserica voi serviti la doi stapani ...Banul si Biserica ...ptr Dumnezeu nu mai aveti loc si timp ...vrei sa iti dau citatul? ...preot habarnist in Evenghelii ce esti?
Ma adu-l pe Inalt prea sfintitu in locul tau daca tu nu mai faci fata ...si tot mat il facem ...ca pe tine!
Si asta nu ptr ca noi suntem grozavi ...ci pentru ca voi sunteti prea prosti sa stiti sa va aparati cu Biblia!...si stii de ce ? ..pentru ca religia voastra pute de la o posta a MINCIUNA ...iar minciuna are picioare scurte!
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 85
Data de inscriere : 05/03/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Apr 10, 2010 5:56 pm

"Petre tu esti piatra pe care voi cladi biserica mea"?
nu exista in evanghelii astfel de citat. ai citat incorect ca sa induci in eroare. citatul corect era : tu esti petru si pe aceast piatra ( a credintei corecte ortodoxe ) voi zidi biserica Mea. Iisus a fondat biserica Lui ortodoxa pe piatra credintei si marturisirii lui petru piatra pe care o au in inimile lor toti credinciosii.
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Apr 10, 2010 5:59 pm

Iisus nu a zis sa nu mergem la bis ortodoxa ci la sinagogi ale evreilor.
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Apr 10, 2010 6:03 pm

pavel a spus ca evreii se curatesc insuficient prin sange de tapi, insa Iisus se jertfeste pe Sine pentru a inlocui sangele tapilor care nu mantuieste pe nimeni cu mantuirea intru adevar .

Dumnezeu a spus prin proorocii din VT ca mozaismul nu este o religie mantuitoare si sa sa astepte un alt Mantuitor , anume Iisus.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Apr 10, 2010 6:15 pm

"Ti-am dat cheia eliberarii tale

... nu ai bagat-o in seama. Mark Twain a spus "Cea mai buna cura impotriva crestinismului e cititul Biblie". Parintii tai apostoloci au scris cartile care au acoperit minciuna bisericii. Crestinismul de azi reprezinta o tradare a lui Isus, a invataturilor lui. Nu exista "continuitate" a traditiillor la crestini pentru ca toate traditiile lor sunt furate de la pagani, si nici macar nu le-au inteles. Daca esti un teolog al bisericii care mananca o paine (si una buna comparativ cu un om care munceste din greu) de pe urma vanzarii credintei pe piata libera, e normal sa apari pe forum sa-ti aperi sursa de venit. Cititul Bibliei pe care mi-l recomanzi nu iti e de ajutor. Si iata de ce:

Isus nu a dorit sa infiinteze nici o biserica. El era IMPOTRIVA religiei in general, impotriva afisarii credintei in mod public. Citeste Matei 6:5 in care el ii face "ipocriti" pe cei care se roaga in locuri publice, la templu sau prin sinagogi. Pasajul din Matei in care el ar fi afirmat ca "pe aceasta stanca imi voi cladi biserica" e evident o adaugire fortata facuta de oamenii bisericii si nu intamplator nu apare si in alte evanghelii. In al doilea rand, e o traducere absolut gresita a versiunii grecesti, singura disponibila pentru ca toate celelate au disparut. Numele real al lui "Petru" era de fapt Simion. Petru vine de la "petra" care in greaca inseamna "stanca", dar de fapt se refera la o traditie pre-crestina. Petra era un talmaci, un mijlocitor intre initiatii mistici si public. El traduce in termeni accesibili marelui public intelepciunea primita de la misticii pagani. Acesta transfera de informatie se facea printr-o gaura in zidul templului, in "petra". Crestinii au imprumutat termenul de la ei si asa am ajuns sa il avem pe Petru care de fapt era Simion. INTREAGA RELIGIE CRESTINA E O VASTA MINCIUNA. Isus si Petre erau de fapt la cutite. Deschide dumneata Biblia pe care mi-o recomanzi si citeste ce spune Isus la cateva versete dupa ce vezi doamne il numeste "stanca pe care isi va ridica biserica". Matei 16:23 spune: "Isus s-a intors si i-a zis lui Petru: "Inapoia mea, Satano: tu esti o piatra de poticnire pentru mine". Vezi dragule ce se intampla cand citim Biblia? Descoperim minciuna numita crestinism. Isus il considera de fapt pe Petru ca fiind "Satana" si o "piatra de poticnire" pentru el. Cu toate astea voi l-ati facut sfant, si culmea ipocriziei, capul bisericii catolicii. Ortodocsii ii sarbatoresci ziua impreuna cu cea a lui Pavel. Petre si Pavel nu se intelegeau deloc si Pavel l-a criticat adesea pe Petre/Simion pentru ignoranta lui si pentru ca a continuat sa practice iudaismul. Petru nu a fost niciodata la Roma si nu avea cum sa infiinteze biserica din Roma cand Nero ii arunca pe crestini la lei la vremea cand teologii spun ca el ar fi facut marele gest care nu s-a petrecut niciodata. Daca citesti cu atentie Biblia vei desocperi ca la 17 ani de la data pe care teologii o dau pentru infiintarea bisericii din Roma, Petru e inca in Siria. Majoritatea cartilor parintilor apostolici sunt de fapt falsuri, fabricatii ale bisericii pe care preotii le-au folosit ca sa-si justifice doctrina irationala pe care au impus-o in intreg imperiul roman."

http://www.ziare.com/magazin
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Apr 10, 2010 6:20 pm

Matei 16.20.    Atunci a poruncit ucenicilor Lui să nu spună nimănui că El este Hristosul.

"In delirul mistic, bolnavul are convingerea ca este purtatorul unei misiuni de ordin moral, religios, spiritual. El este „menit” fie sa „reinstaureze armonia si pacea in lume” si sa „raspandeasca pacea si credinta”, fie „sa-i curete de pacate pe semenii sai” si „sa indeparteze demonii”. In tesatura delirului, de inspiratie biblica, apar adeseori tulburari de perceptie de tipul halucinatiilor vizuale sau auditive, in care bolnavul aude si vede ingeri, diavoli sau sfinti si profeti."
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Apr 10, 2010 6:33 pm

Matei

Capitolul 3

1. În zilele acelea, a venit Ioan Botezătorul și propovăduia în pustia Iudeii,  
2. Spunând: Pocăiți-vă că s-a apropiat împărăția cerurilor.

De 2000 de ani se tot apropie imparatia asta, da' nu se vede nicaieri! Oare cata minte trebuie sa ai, pardon sa n-ai, pentru a mai crede si azi asemenea aiureli?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Apr 10, 2010 7:14 pm

Pai acum e si mai grav decat acum 2000 de ani!
Atunci se credea ca se stie macar unde e cerul ...si asteptau imparatia cerului !
Acum dupa ce am vazut cu totii din avion ca in cer nu e nimic ...se asteapta venirea imparatiei lui Nimic!

Si asta "vine" de mai multe ori pe an atunci cand iti suna la poarta sarlatanul cu crucea ca sa dai bani, iar atunci cand ai dat totul sarlatanilor de prin biserici ...vei avea nimic ..deci a venit "imparatia lui Nimic"!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Apr 10, 2010 8:06 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Apr 10, 2010 7:23 pm

emanuel a scris:
"Petre tu esti piatra pe care voi cladi biserica mea"?
nu exista in evanghelii astfel de citat. ai citat incorect ca sa induci in eroare. citatul corect era : tu esti petru si pe aceast piatra ( a credintei corecte ortodoxe ) voi zidi biserica Mea.
Doamne da mare mai e gradina ta!
Ce a fondat Isus ? BISERICA ? ha ha ha
Ma ...tu il confunzi cu Constantin ...iti zic eu!

Biserica lui Isus a facut-o mama mea si a ta si a tuturor ...
- 1Corinteni 3.16.
Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu...

Citatul cu ortodoxia ta poti sa-l minti proastelor de la bisericacare CRED totul dar nu STIU nimic!
Chiar daca suna asa: tu esti petru si pe aceast piatra voi zidi biserica Mea.
Exact la citatul de mai sus se refera ... si exact in sensul pe care l-am amintit mai sus...adica ca Petru va dezlega in cer si pe pamant in locul sau!!

Cat despre biserica ortodoxa a lui Isus ...aia de care ti-am zis mai sus ...dar aici ti-o dau mai e larg!

16. Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi?
17. De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteți voi.

Iata asta e biserica ortodoxa a lui Isus ...si nu mustaria voastra mincinoasa!

Isus era ANTIBISERICA si ANTICLER ... si asa era si Petrul ...de aceea i-ati interzis Evanghelia ...deci dupa interzicerea lui Isus si Petru ... "vestirile voastre bune" nu mai au nicio valoare !
Sa retii bine asta!
Citat :

Iisus a fondat biserica Lui ortodoxa pe piatra credintei si marturisirii lui petru piatra pe care o au in inimile lor toti credinciosii.

Ce blasfemie si iata ce lipsa de cultura ...asa ceva ,mai rar !
Sa nu sti tu ca Isus a murit fara sa se dezica de religia parintilor sai ...si sa nu stii ca niciun Apostol nu era pana la moartea lui de alta religie decat cea Iudaica ...este strigator la cer.

Nici atat sa nu sti ca primele comunitati asa zis crestine chiar si la Roma erau cele ale sectei iudaice a Nazariteanului ? ...deci erau de religia MOZAICA!
Mai grav este faptul ca mintiti constienti ...si va faceti ca habar nu aveti ca absolut toate comunitatile Paleocrestine, ...au fost INTERZISE TOTAL in anul 380 ...deci chiar si daca ar fi ramas "piatra lui Petru" ... voi ati interzis-o .... si ati inlocuit o piatra cu mocirla .. unui criminal ca si Constantin

deci emanuele ...spor la documentatie ...ca esti extrem de slab pregatit si rupy de realitate .

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Apr 10, 2010 8:16 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Apr 10, 2010 7:40 pm

emanuel a scris:
Iisus nu a zis sa nu mergem la bis ortodoxa ci la sinagogi ale evreilor.
Isus nu a putut sa se refere la Biserica ...ca aia a aparut multe sute de ani de la moartea sa ...Isus zice sa nu frecventam templele dar si bisericile ortodoxe pot fi incluse aici:

Matei 7. 24. Nimeni nu poate să slujească la doi domni, căci sau pe unul îl va urî și pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi și pe celălalt îl va disprețui; nu puteți să slujiți lui Dumnezeu și lui mamona

deci nu poti sluji si banul si biserica si cu atat mai putin pe Dumnezeu

Cat despre biserica ...ti-am mai dat odata exemplul care este biserica lui Isus ... aia din noi insine ...si nu lupanarul vostru in care jecmaniti sarmanii si va holbati la curve!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Apr 10, 2010 8:24 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Apr 10, 2010 7:53 pm

emanuel a scris:
pavel a spus ca evreii se curatesc insuficient prin sange de tapi, insa Iisus se jertfeste pe Sine pentru a inlocui sangele tapilor care nu mantuieste pe nimeni cu mantuirea intru adevar .
Ce spune Pavel are valoarea unei cacareze de capra!

Adica Dumnezeu cel care cere acele sacrificii rituale pentru a purifica sufletele oamenilor prin sange varsat ritual ...e prost ca cere oamenilor asa ceva ...si Pavel al tau e mai destept decat Dumnezeu?
Hai ma ...ce ai patit ...chiar nu ai discernamant? ...sau te-ai prins ca Isus nu a trebuit sa se sacrifice pentru moi oamenii caci se sacrifica bine vaca Mu ...si uite cum ramai fara obiectul muncii daca ma provoci!

Citat :

Dumnezeu a spus prin proorocii din VT ca mozaismul nu este o religie mantuitoare si sa sa astepte un alt Mantuitor , anume Iisus.
Minti as a cum deschizi gura sa rasuflii!
Religia Mozaica vorbeste in Lege de un mantuitor care sa-si mantuiasca poporul in viata asta ...si nu in "viata viitoare"!
Deci retine ca in religia mozaica nu exista viata vesnica, Dumnezeu nu promite asa ceva ... deci nu putea proroci aparitia lui Isus ca mantuitor pe lumea aialalte ca asa ceva Dumnezeu ... nu are ...ca v-ar da!
Sau nu cumva crezi ca Dumnezeu s-a tampit si nu mai stie ce legi da poporului Sau ...sau si le schimba din minut in minut (adica ptr noi oamenii 1000 de ani!)

In plus de asta ai vazut bine in Deuteronom 13.1 ce zice Dumnezeu ...exact despre scamatorul care face din apa, vin ... si trezeste mortii ...ba chiar vrea sa abata atentia de la Dumnezeirea lui Yahwe pentru dumnezeirea lui ca scamator si vanzator de vise.

Si ca sa vezi ca Yahwe era cel mai mare " profet" ia sa mai vedem ce zice el ...si ce intelegi tu cand zice Legea: Maleahi 3:6 „Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb; !!!
O fi fost Dumnezeu prea incapatanat si a venit Pavel sa-i traga una peste Bot ca sa -l aduca la intentii mai bune ? adica sa nu te mai tai imprejur ...sa mananci porc ...sa nu mai tii sabatul etc etc etc

Tot iti spun si vad ca nu intelegi ...tu habar nu ai de scripturi caci la seminar v-au invatat numai pasajele care trebuia sa le stiti ca sa aparati minciuna crestina !
Dar evreii v-au tras-o, batandu-si joc amarnic de voi !...au presimtit ca vor aparea snapani ca si Constantin si urmasii ...si s-au aparat taindu-va craca !
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 106
Localizare : .........
Puncte : 146
Data de inscriere : 20/02/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Dum Apr 11, 2010 6:24 am

tre sa ma interesez cine intra de garda, si sa-ti de-a alt tratament... i bai cu tine.
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Dum Apr 11, 2010 6:30 am

[quote="Soimos"]
emanuel a scris:

Citat :

Minti as a cum deschizi gura sa rasuflii!
Religia Mozaica vorbeste in Lege de un mantuitor care sa-si mantuiasca poporul in viata asta ...si nu in "viata viitoare"!
!

si o va face.

tu esti doar un "destept din Gataia”... nu si intelept.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Dum Apr 11, 2010 7:13 am

se vede ca esti pacient la Beclean

Cum poti sa fi atat de patologic sucit incat sa crezi ca Isus mantuieste pe lumea aialalta, cand Dumnezeul Yahwe nu a creat o astfel de lume ...motiv pentru care nici nu vorbeste sau promite o astfel de lume !

Zi medicului tau curant sa iti micsoreze doza de pilule ca se pare ca halucinezi si acusi incepi sa vezi alte lumi chiar si in oala de noapte !
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

Localizare : Iasi
Puncte : 89

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Dum Apr 11, 2010 9:06 am

proorocii au aveut vedenii cu alta lume, unde erau ingeri. la fel si suffletele oamenilor se spune in VT ca se duc pe aialalta lume.
iar in proorocii se spune ca Iisus va mantui lumea pe cealalta lume, dupa invierea de obste, care si ea este prevazuta intro proorocie din VT, si se spune ca dupa inviere va avea loc judecata si apoi rasplata dreptilor si a pacatosilor.
aceste invataturi sunt si in mozaism nu numai in crestinism.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Dum Apr 11, 2010 11:01 am

emanuel a scris:
proorocii au aveut vedenii cu alta lume, unde erau ingeri.
Ar fi culmea prostiei mozaice sa crezi ca crestinii sunt prevazuti in scrierile evreilor !
Prorocirile la care te referi sunt pentru evrei ... ca de altfel tot ce este cuprins in Tanach ... ca doar nimeni nu e atat de prost sa scrie in scriptura sa pentru altii!
Tanachul (adica VT) este istoria unui popor cu realitatile si visele sale despre un viitor frumos, pe care asteapta sa-l vada aparand cindva.
Ca aceasta aparitie va avea loc sau nu, asta nu ar trebui sa fie treaba crestinilor!
Dar a pune radacina evangheliilor in Tanach, asta este curata sarlatanie.

Citat :

la fel si suffletele oamenilor se spune in VT ca se duc pe aialalta lume.
Tu cred ca ai uitat ca Dumnezeu zice:"Pamintul l-am dat oamenilor ca locuinta."
Citat :

iar in proorocii se spune ca Iisus va mantui lumea pe cealalta lume,
Vorbesti prostii!
La evrei mantuirea este altceva decat ceea ce va inchipuiti voi crestinii, iar mantuirea lui Messiah se da in viata aceasta ...!
Mantuirea de dupa viata nu ti-o da Isus ci doar Dumnezeu ...

Isaia 43.10. Voi sunteți martorii Mei, zice Domnul, și Sluga pe care am ales-o, ca să știți, să credeți și să pricepeți că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu și nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul și nu este izbăvitor afară de Mine!

Citat :

aceste invataturi sunt si in mozaism nu numai in crestinism.
De vorbe goale ...plin podul ...dar ar trebui sa accepti ideea ca a mintii este pacat ...deci nu e bine sa colportezi minciuni ...ca tot te dovedim cu cioara vopsita
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Dum Apr 11, 2010 11:46 am

in scrierile evreilor nu a vorbit un om oarecare care a vrut sa aclatuiasca niste vise frumoase pentru neamul evreiesc, ci a vorbit Dumnezeu prin prooroci si planurile lui Dumnezeu nu sunt numai pentur neamul evreiesc ci pentru toate neamurile, si nu sunt dupa gandurile si planurile evreilor ci dupa ale Lui. Iar in VT se vorbeste la prooroci despre un nou legamant pe care il va incheia Dumnezeu si care va aduce adevarata mantuire. Insusi Moise a recunoscut ca nu el este mantuitorul evreilor ci le-a spus acestora sa astepte alt prooroc care le va fi mantuitor, si zice ca acela va descoperi tot adevarul dumnezeiesc, la care el, Moise nu a avut acces.
deci legamantul nou, crestinismul, a fost prezis in VT. felul cum evreii de rand interpreteaza si asteapta mantuirea de la Dumnezeu, adica in plan pamantesc, nu are nici o relevanta. adevarul a fost dezvaluit prin prooroci, si acolo se vorbeste despre o inviere din morti. deci clar, cand Iisus a fost ispitit de evrei sa devina regele lor si sa le dea o mantuire pamanteasca, El a fugit de ei, si apoi a ales de buna voie calea rastignirii pentru adevar.
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Dum Apr 11, 2010 11:47 am

ba chiar, in VT se prooroceste ca evreii il vor rastigni pe acel prooroc care va aduce mantuirea, fapt care corespunde istoriei.
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Dum Apr 11, 2010 12:14 pm

"Religia Mozaica vorbeste in Lege de un mantuitor care sa-si mantuiasca poporul in viata asta"[size=12]

ce spun eu si ce-mi scri tu... eu asta am precizat, ca Isus va avea o imparatie pe acest pamant.

problema voastra este ca nu credeti acest lucru.

--------------------------------------
Viata vesnica este alta discutie, care pe tine oricum te depaseste.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Dum Apr 11, 2010 1:32 pm

emanuel a scris:
ba chiar, in VT se prooroceste ca evreii il vor rastigni pe acel prooroc care va aduce mantuirea, fapt care corespunde istoriei.
Da Da ...sa sti ca asa este ... ba chiar pomeneste ca si Pinochio va mantui siretele de la pantofi .... asta dupe ce i se va face o tomografie ca sa se vada daca nu e nebun!

Hai ma emanuele lasa-ne cu fanteziile tale mincinoase ...tu nu ai vazut ca la noi pe forum nu se face gargara asa a proasta ...ci se sustine orice afirmatie cu argumente sau dovezi SERIOASE, chiar si din Biblie!

Tu nu stii ca in Biblie Dumnezeu declara clar ca nu exista alt mantuitor decat El insusi:

Isaia 43.10. Voi sunteți martorii Mei, zice Domnul, și Sluga pe care am ales-o, ca să știți, să credeți și să pricepeți că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu și nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul și nu este izbăvitor afară de Mine!

Asa ca ce vii tu cu mantuirea unui proroc ca doar nu o fi prorocu mai Dumnezeu decat Dumnezeu!

Vad ca toate profetiile le vezi ... atunci cum se face ca nu o vezi pe cea din Deuteronom 13.1 in care li se cere evreilor sa-l ucida pe Christos ...si pe cea din Apocalipsa 18.2 in care ti se cere sa lasi naibii ortodoxia ta caci te asteapta naiba?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Apr 13, 2010 6:29 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Dum Apr 11, 2010 1:35 pm

buburuza a scris:
"Religia Mozaica vorbeste in Lege de un mantuitor care sa-si mantuiasca poporul in viata asta"[size=12]

ce spun eu si ce-mi scri tu... eu asta am precizat, ca Isus va avea o imparatie pe acest pamant.

Tu scrii bazaconii!
Isus trebuia sa isi faca imparatia cand era rege (INRI) acum cand miroase floarea de la radacina ...nici macar imparatia viermilor care l-au ros nu o mai poate face...caci era vorba ca Messiah isi mantuieste poporul fiind in viata ...si nu dupa moarte !
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Dum Apr 11, 2010 2:02 pm

emanuel a scris:
Asta inseamna ca nu va mai aduce nimeni mantuirea... ha, ha, ha... evreii pana acum n-au rastignit pe nimeni! V-ati tras-o singuri! Tamplarul delirant a fost rastignit de romani, ha, ha, ha, ati ramas nemantuiti si fara mantuitor... 
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Dum Apr 11, 2010 7:56 pm

Soimos a scris:
buburuza a scris:

Tu scrii bazaconii!
Isus trebuia sa isi faca imparatia cand era rege (INRI) acum cand miroase floarea de la radacina ...nici macar imparatia viermilor care l-au ros nu o mai poate face...caci era vorba ca Messiah isi mantuieste poporul fiind in viata ...si nu dupa moarte !

toti liderii "religiosi" care au fost pe acest pamant, au existat o vreme si au murit, dar nu se vorbeste de inviere la nici unul.

aici se face diferenta!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Dum Apr 11, 2010 8:06 pm

buburuza a scris:

toti liderii "religiosi" care au fost pe acest pamant, au existat o vreme si au murit, dar nu se vorbeste de inviere la nici unul.

aici se face diferenta!
Pai daca unu a lansat cu atata succes o minciuna ...evident ca ceilalti nu mai pot fi credibili daca incearca sa vinda aceasi minciuna, in plus de asta acum se invie si la interventia smurd ...asa ca e o chestie ce nu mai tine de religie ci de Ministerul Sanatatii!

Ai mai auzit tu ca cineva sa sustina ca a ramas gravida cu Dumnezeu?
Oare de ce?
Nu i s-a mai ridicat lui dumnezeu "treimea" sau duhul sfant a devenit steril si nu mai poate fecunda fecioare?

Nu ti se pare curios ca Dumnezeu Atotputernicu sa aibe doar un fiu ?
Pai vezi ... !
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Dum Apr 11, 2010 8:11 pm

bine atunci va las cu hahahaha-ul vostru in ignoranta voastra, si .......... ne vedem dupa moarte la judecata sufletelor voastre, cand veti fi judecati de ..... Iisus.

ramaneti sanatosi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Dum Apr 11, 2010 8:33 pm

emanuel a scris:
bine atunci va las cu hahahaha-ul vostru in ignoranta voastra,

Ignoranta este ceva ce merge mana in mana cu credinta !

Acolo unde ratiunea e rege ...si stiinta are cuvantul ... prostiile voastre sustinute doar de ignoranta si incultura, ca "singure argumente" nu sunt decat incercari penibile de a va salva viata de paraziti pe care cu nesimtire si fara frica de Dumnezeu o duceti!

Citat :

..... ne vedem dupa moarte la judecata sufletelor voastre, cand veti fi judecati de ..... Iisus.

ramaneti sanatosi.
Vezi sa nu te judece pe tine ca Isus care si asa zice ca voi slujiti Banu si Biserica ....si nu pe Dumnezeu (si stiti voi de ce (pentru ca nu aveti asa ceva))
Chiar nu iti este frica de venirea lui Isus ? Macar din doua motive ?
1 ) Ca umblati sa strangeti comori pe pamant ...cand Isus va cere sa aveti atatea bogatii cate au pasarile cerului...deci ii incalcati porunca
2) Ca v-ati aliat cu dusmanii lui Isus si atunci cand ati acceptat scripturile dusmanului lui Isus numit Pavel ... si cand v-ati inregimentat in religia crestina a criminalului Constantin, care este doar denumita crestina ...dar ea este inaltata pe cadavrul adevaratului crestinism prin uciderea a milioane de oameni din anul 362 cand au fost interzise sun amenintarea cu moartea TOATE celelalte credinte crestine fiind impusa astfel minciuna politico religioasa a lui Constantin!

Deci ... cu ce ochi vei da tu nasul cu Isusul cu care ne ameninti chiar tu un vandut minciunii care te-ai inrolat de partea ucigasilor lui Isus ai tupeul sa ne ameninti in numele lui?
Eu in locul tau as face ce scrie in Apocalipsa referitor la Marea Curva din Noul Babilon Roma (adica biserica ta) si as fugi de as rupe pamantul de ai constientiza pericolul in care te aflii ...si nu ai mai ameninta pe nimeni cu cel mai mare dusman al tau ...Isus!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Apr 13, 2010 6:24 am, editata de 1 ori
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Lun Apr 12, 2010 5:45 am

aceasi placa zgariata... bleahhhhhhhh
Sus In jos
amanda
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 41
Localizare : georgia,SUA
Puncte : 42
Data de inscriere : 22/12/2009

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Lun Apr 12, 2010 5:06 pm

Citat :
aceasi placa zgariata... bleahhhhhhhh
te astepti la ceva mai bun?,o sechela pe creier,ramane,aia nu se vindeca si babacul asta cu o mie de nik-uri are multe leziuni
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Lun Apr 12, 2010 6:52 pm

Te comporti ca o adevarata crestina!
Adica din tine nu iasa nimic bun, frumos sau inteligent, dar printre dinti ti se scurge un fluviu de bale otravite probabil totn de convingerile tale religioase bazate pe minciuni si nestiinta adica intr-un cuvant Credinta

... cu asemenea marfa ca tine ce sa ne mai asteptam la iubire crestina, smerenie sau toleranta ... acestea nu se gasesc nici macar in acea casa de toleranta in care se aduna sa dea zeciuiala toate fostele toolve care se aduna cu puscariasii si betivii care s-au gandit sa se pocaiasca si sa isi damblageasca proprii copii nevinovati, doar doar le-o ierta al de sus oceanul de pacate ... dar cum vedem din pacate trecutul adesea rabufneste cand nici nu te astepti ...

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Apr 13, 2010 6:09 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Apr 13, 2010 4:49 am

Soimos a scris:
 ... cu asemenea marfa ce sa ne mai asteptam la iubire crestina, smerenie sau toleranta ...
De multe ori m-am intrebat, crestinismul creaza oameni cu astfel de caractere infecte sau acestia sunt atrasi in mod deosebit de crestinism, pentru ca li se potriveste...

amanda
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Apr 13, 2010 4:56 pm

Citat :
Adica din tine nu iasa nimic bun, frumos sau inteligent, dar printre dinti ti se scurge un fluviu de bale otravite probabil totn de convingerile tale religioase bazate pe minciuni si nestiinta adica intr-un cuvant Credinta

... cu asemenea marfa ca tine ce sa ne mai asteptam la iubire crestina, smerenie sau toleranta ... acestea nu se gasesc nici macar in acea casa de toleranta in care se aduna sa dea zeciuiala toate fostele toolve care se aduna cu puscariasii si betivii care s-au gandit sa se pocaiasca si sa isi damblageasca proprii copii nevinovati, doar doar le-o ierta al de sus oceanul de pacate ... dar cum vedem din pacate trecutul adesea rabufneste cand nici nu te astepti ...De multe ori m-am intrebat, crestinismul creaza oameni cu astfel de caractere infecte sau acestia sunt atrasi in mod deosebit de crestinism, pentru ca li se potriveste...
...spuse PUROIUL...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Apr 13, 2010 6:35 pm

Nu conteaza cine spune ...din moment ce spune ADEVARUL!
Un adevarat crestin se comporta crestineste ...iar tu te comporti penibil facand de ras crestinii si dovedind ca ptr voi crestinismul nu este un mod de viata ...ci o masca care se vrea frumoasa pe un chip scarbos!
Sus In jos
amanda
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Apr 14, 2010 7:02 pm

Citat :
Nu conteaza cine spune ...din moment ce spune ADEVARUL!
Un adevarat crestin se comporta crestineste ...iar tu te comporti penibil facand de ras crestinii si dovedind ca ptr voi crestinismul nu este un mod de viata ...ci o masca care se vrea frumoasa pe un chip scarbos!
eu nu ma consider crestina pentru ca nu sunt pregatita pentru pasul acesta,tot ce am spus pan acum nu a fost decat un exercitiu de LOGICA si nimic altceva,adica am vazut prostia(prostul)si am(l am) aratat (-o) cu degetul
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   

Sus In jos

Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 10 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Apologetica-
Mergi direct la: