Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
emanuel
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 85
Data de inscriere : 05/03/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 5:52 pm

Ba da vorbesc f serios chiar. Pocainta e cel mai bun lucru pe care il poate face oricine. Eu ma pocaiesc si vad ca e cel mai bun lucru. Prin pocainta poti ajunge sa cunosti mila lui Dumnezeu si sa o simti in viata ta la modul propriu, Poti ajunge sa fii atata de sigur de existenta Lui Dumnezeu si de mila Lui pe cat esti acuma de sigur ca tu existi. Si asta o vei simti ca pe o mare eliberare din intuneric. Realitatea care o vezi acuma poate fi doar partiala.
Daca eu as sta intr-o barca si m-as uita doar la podeaua barcii as avea impresia ca eu stau pe loc. Insa daca m-as uita la maluri as observa ca ma misc impreuna cu barca. Apoi daca as avea un telescop as vedea ca si in cosmos ma misc mereu pe o traiectorie f complexa. Deci realitatea nu e ceea ce vede un om la un moment dat, ci realitatea e ceea ce vede un om care vede tot. Adica tot cosmosul, in infinitatea lui cea mare si dar si cea mica, in toate aspectele. Ori toata existenta nu o poate vedea decat Dumnezeu care e singurul atotvazator. Iar omul care asculta de Dumnezeu se comformeaza realitatii prin credinta, nu prin vedere, caci prin vedere omul nu poate vedea toata existenta oricat s-ar chinui.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 6:11 pm

emanuel a scris:
Iar omul care asculta de Dumnezeu se comformeaza realitatii prin credinta, nu prin vedere, caci prin vedere omul nu poate vedea toata existenta oricat s-ar chinui.
Vezi ce poate face propria imaginatie impletita cu credinta... te face sa nu mai poti distinge intre ceea ce este real si ceea ce este pura imaginatie! Ajungi sa crezi ca este real doar ceea ce-ti imaginezi tu ca este si ceea ce-ti spun popii. Toate astea conduc la delir, adica la perceperea deformata a realitatii si la adaptarea acesteia la propria credinta! Asa ajungi sa spui: nu este real ceea ce este in realitate ci doar ceea ce cred eu ca este.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 6:13 pm

Nu ce imi spun preotii este realitatea ci ceaa ce a zis Dumnezeu in sf Evanghelie : aia e realitatea ultima si completa. Iar ceea ce unui om necredincios i se pare a fi realitatea e doar imaginatia lui. Asta e parerea mea.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mar 05, 2010 9:27 pm

emanuel a scris:
Iar ceea ce unui om necredincios i se pare a fi realitatea e doar imaginatia lui. Asta e parerea mea.
Mai sa fie... daca nu crezi in inventia lui Moise, traiesti rupt de realitate si ancorat doar in propria imaginatie... da, este o parere, gresita dar totusi este o parere!
Gandeste-te la un lucru: la spitalele de psihiatrie ajung multi cu delir mistic si afirma ca ar fi vazut nu stiu ce personaje de prin biblie, dupa ce le face cate o injectie le trece. Lui Moise n-a avut cine sa-i faca injectie si uite unde s-a ajuns... se pare ca delirul sau a fost contagios!
Mai oameni (buni sau rai) suntem in mileniul III si inca mai credem in basme? Acum nu zic ca basmele n-ar fi frumoase, dar astea din biblie sunt horror, pline de crime, cruzime si razbunare. Din acest motiv sunt atat de atractive sau sunt atrasi doar cei ce in strafundul sufletului lor rezoneaza cu ele?
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 7:16 am

Nu, Moise nu a inventat nimic. Este adevarat ca sunt multi nebuni care nu au vazut nimic si pretind basme de ale lor. Insa exista si sfinti care au vazut pe Dumnezeu in vedenii adevarate, la fel de adevarate precum existenta ta este adevarata, si Dumnezeu exista nu e o inventie.
Faptul ca existenta lui Dumnezeu nu o poti demonstra experimental in laborator, asta e altceva. Dar oare nu ar fi o nebunie sa pretindem asa ceva ? Ia pune-te tu in situatia lui Dumnezeu : daca ai fi in cer invizibil pentru simturile omenesti, oare cum ar putea oamenii sa iti demonstreze existenta intr-un laborator de al lor ??? Dar daca anumiti sfinti ar ajunge sa te vada intr-o vedenie, asta nu ar demonstra existenta ta ???

Faptul ca tu care esti necredincios nu crezi in Dumnezeu si consideri ca toti cei ce au pretins ca au vazut pe Dumnezeu sunt niste nebuni este parerea ta. Insa eu zic ca nu ai dreptate. Exista o mare diferenta intre nascocirile nebunilor si vedeniile sfintilor. Chiar si psihiatrii nu interneaza pe orice om ce pretinde ca a avut o vedenie. Ar fi absurd asa ceva. Faptul ca cineva are o experienta care tie ti se pare imposibila asta nu inseamna ca e nebun. De aia psihiatrii nu considera nebuni pe sfinti, ci fenomenul credintei este recunoscut ca fiind un fenomen sanatos iar vedeniile sfintilor se considera ca fiind fenomene ce depasesc puterea de intelegere a omului obisnuit, chiar si de catre psihiatri. Deci sa nu facem confuzie : sfintenia nu este considerata nebunie de catre psihiatri. Din contra, in cartile sfintilor se gasesc multe invataturi care trateaza boli spirituale si sufletesti mai bine chiar decat tratamentele psihiatrice. Asta dupa tine inseamna ca sfintii sunt nebuni ??? hahhahahahha, da-mi voie sa rad.
Deci, eu iti repet ce am zis si mai sus : nici un om nu poate sa pretinda ca cunoaste totul, caci nu poate vedea totul. Numai o fiinta infinita poate vedea totul, deci nici chiar tu insuti nu poti sa nu recunosti faptul ca omul ar avea nevoie de un Dumnezeu atotvazator si atotputernic. Recunoaste : omul fiind limitat are nevoie de un Dumnezeu. Recunosti ? Daca da, atunci inseamna ca si tu ai nevoie. hahhahah. Deci spera atunci ca eu sa am dreptate cand spun ca Dumnezeu exista.
Si, apoi : cum spui tu ca nu esti pacatos ? hahahhaha . Nu vezi cat rau este in lume : vrei sa zici ca tot raul acesta este ceva normal ??? Astea nu sunt pacate ? Deci daca exista pacate pe lumea asta atunci noi trebuie sa nu ne facem vinovati de ele. Si daca e sa analizam situatia mai profund vei vedea ca si tu esti vinovat de multe rautati de care trebuie sa iti para rau si sa te pocaiesti. La fel si eu si toti oamenii. Nu putem sa spunem ca pe lumea asta nu exista pacate. Deci pocainta e ceva necesar.

Deci : omul are nevoie de Dumnezeu, pocainta e necesara.

PS : eu nu sunt nici cruciat nici cavaler templier si nici una din etichetele pe care in mod nedrept mi le puneti. Stergeti-mi eticheta aia.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 9:29 am

emanuel a scris:
Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor.

Simplu.

Oamenii din ziua de azi nu de pocainta au nevoie ca sa devina OAMENI, ci de inteligenta, cunoastere si CONSTIINTA!

Pentru a accede la acestea e nevoie nu de religii ci de educatie si invatatura la modul cel mai serios.

Pocainta este si ea buna, dar doar pentru puscariasi si ptr curve, adica ptr vitele cu aspect uman care si-au ratat sansa de a deveni oameni constientisi care din cauza lipsei de educatie au devenit pericole sociale si sunt la varste cand nu mai pot devenii oameni decat prin frica domnului, adica Marele Santaj cu divinitatea!

Dat fiind adevarulDEMONSTRABIL al celor afirmate, a indemna la pocainta niste tineri normali, educati si cu interes ptr studiu,este un mare pacat pentru ca pocainta bazandu-se pe NESTIINTA(adica credinta) este o forma de aberare de pe calea corecta a vietii ... adica o forma de distrugere apersonalitatii si alienare a constintei...nu este altceva decat un mare pacat, echivalent cu o crima, pentru ca a ucide spiritul unui tanar alienandu-l prin minciuni ...este intradevar o CRIMA!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Mar 06, 2010 9:36 am, editata de 1 ori
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 9:33 am

Calea ta nu va elibera pamantul de orice rau.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 9:46 am

emanuel a scris:
Calea ta nu va elibera pamantul de orice rau.

Ce vorbesti?
De cand cei care nu stiu dar cred stiu deodata ce e bine si rau ptr omenire?

Nici atat nu stii ca CONSTIINTA este Dumnezeul din om? Sau habar nu ai ca insusi Isus te invata ca Dumnezeu traieste in oameni?

Nu iti dai seama ca tu si cei ca tine urmand calea mincinoasa a Bibliei veti repeta exact calea marilor bicisnicii din istoria omenirii caci urmand o carte a minciunii , furata de la o alta religie si neinspirata decat de setea de putere si bani a unor sarlatani si adevarati dusmani ai lui Isus ?
De ce e calea mea gresita ?
Ce e rau ca tinerii sa invete si sa aceada la constiinta si hotii si curvele sa se pocaiasca?
Tu chiar nu vezi in jurul tau ca toata omenirea pune accent pe scoala si invatatura si doar cei prea slabi la minte ca sa devina oameni constienti sunt incurajati pe calea religiei (fara dumnezeu) pentru ca voi astia nestiutorii nici atat nu intelegeti ca Moise a creat o religie numita mozaica cu un Dumnezeu al ei, si ca nu exista nici o dovada ca acel Dumnezeu acel dumnezeu si-a lasat religia mozaic ca sa treaca la religia crestina doar pentru ca niste sarlatani ii batjocoresc si nesocotesc Legile

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Mar 06, 2010 9:53 am, editata de 1 ori
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 9:51 am

Nu zic sa nu invete tinerii.
Am zis ca constiinta omului e nedesavarsita daca nu e luminata de cunoasterea dumnezeiasca. Pentru ca o constiinta sprijinita de o cunoastere limitata omeneasca nu poate sa fie desavarsita ci mincinoasa. Deci omul are nevoie de luminarea dumnezeiasca pentru a-si desavarsi constiinta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 10:05 am

emanuel a scris:
Nu zic sa invete tinerii.
Atunci lasatii sa invetesi nu le bagati prostii in cap!

Citat :

Am zis ca constiinta omului e nedesavarsita daca nu e luminata de cunoasterea dumnezeiasca

Constiinta omului devenit OMENIRE nu e limitata, si nici nu va fi vreodata limitata de ceva pentru ca daca un om este limitat si stie doar o picatura, omenirea ca ocean are puteri nelimitate!

Limitatata este doar cunoasterea dumnezeiasca ...ca pe aia voi o luati dintr-o carte veche de 2000 de ani pe care ati completat-o cu minciuni ale asa zisilor apostoli ai bisericii adica NU apostolii adevarti ai lui Isus care era total ANTIBISERICA!
Citat :

Deci omul are nevoie de luminarea dumnezeiasca pentru a-si desavarsi constiinta.
Ai dreptate ...doar ca minciuna numita religie nu este =- luminare dumnezeiasca ci minciuna diabolica ... cunoasterea dumnezeiasca este cunoasterea legilor naturii ...adica a legilor pe care si Dumnezeu le-a folosit la creatie ...si acestea ne sunt aratate de STIINTA ...nu de minciunile unor sarlatani care il batjocorec pe Isus in numele Domnului si calca in picioare legile dumnezeului in care cred pentru Sfantul Interes!
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

Localizare : Iasi
Puncte : 89

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 10:24 am

Nu este nimeni impotriva cunoasterii. Crestinismul nu este impotriva.

Omenirea nu are cunoastere nelimitata. Hahhahahha. Exista lucruri pe care omenirea nu le poate explica, de pilda tratarea unor boli, sau unele experimente din fizica cuantica, sau alte probleme din fiecare domeniu. Si insasi faptul ca stiinta e impartita pe domenii si nu este o stiinta unificata si atotcuprinzatoare asta dovedeste ca este limitata si are neputinte si nedesavarsiri.

Luminarea dumnezeiasca este cuprinsa in primul rand in sfintele scripturi si nu in stiinta. In sfintele scripturi sunt cuprinse poruncile dumnezeiesti.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 11:04 am

emanuel a scris:
Nu este nimeni impotriva cunoasterii. Crestinismul nu este impotriva.
Iarasi fals!
Pot sa ti dau sute de exemple in care se vede clar ca intotdeauna biserica crestina a fost impotriva cunoAsterii ...si tot asa este si azi pentru simplul motiv ca religia se bazeaza pe CREDINTA iar STIINTA pe masura ce progreseaza desfinteaza credinta.
De exemplu acum 100 de ani, cerul era acolo sus deasupra norilor...iar castazi este dovedit ca dincolo de nori nu e nici un cer ... si iata ca voi religiosii ati ramas in ofsait cu raspunsul la aceasta problema... sau poate ne spui tu unde e cerul?
Citat :

Omenirea nu are cunoastere nelimitata. Hahhahahha
Nu intelegi nimic, posibilitatile omenirii de a cunoaste sunt nelimitate .... si vezi bine ca societatea oamenilor progreseaza in cunoastere de la an la an!
Citat :

Exista lucruri pe care omenirea nu le poate explica,
Pe zi ce trece tot mai putine.
Nici Dumnezeul tau nu este atotcunoscator, si asta vezi bine in Facere unde vedem ca dumnezeu nu stia ce este lumina{dovada ca este dumnezeul intunericului) dar vazand ca lumina e buna ....

Citat :

Si insasi faptul ca stiinta e impartita pe domenii si nu este o stiinta unificata si atotcuprinzatoare asta dovedeste ca este limitata si are neputinte si nedesavarsiri.
Iata o dovada ca esti paralel cu invataturile lui Isus ca sinele de cale ferata care nu se intalnesc niciodata.
Isus te invata (dar tu esti prea orbit sa vezi, norocul tau ca ai material pe acest forum ) ca Dumnezeu traieste in oameni (si in tot ceea ce este viu) si ca templul lui Dumnezeu este corpul omului(adica cel in care-l gasim pe dumnezeu cu nduh sfant cu tot),,,daca nu ai rabdare sa cauti cere citatele si ti le dam cu placere)...in concluzie ...Dumnewzeu este = VIATA ...si cand moare un om ...moare o picatura din Dumnezeu, si adica parasim lumea lui si nu ajungem la el ...adica dupa moarte nu e NIMIC ...dar asta e alta tema car dovedeste pericolul treligiei voastre cci alienarea voastra il desparte pe om de Dunmnezeu
Citat :

Luminarea dumnezeiasca este cuprinsa in primul rand in sfintele scripturi si nu in stiinta.
Pentru a afirma o asemenea prostie, trebuie sa fi incult ca o bata!\
Dumnezeul crestinilor nu a inspirat niciodata vre-o scriptura, motiv pentru care crestinii folosesc scripturile furate si modificate ale religiei mozaice. Iar scriptura mozaicilor numita Tanach nu e nici ea inspirata de vre-un dumnezeu ci este culgerea de texte filozofice, istorice, rituale, etc ale poporului evreu ...care au fost si ele doar canonizate ca sfinte pentru ca au fost scrise de oameni ...si nu inspirate de Dumnezeu ...dar macar evrei au curajul sa o recunoasca!
Citat :

In sfintele scripturi sunt cuprinse poruncile dumnezeiesti.

Ma stric de ras nu altceva!
Pai daa ar fi cum zici tu ...de ce urmezi tu legile lui Pavel si nu pe cele ale lui Yahwe?
Ia incearca sa urmezi legea din Deuteronom 13 ... in care yahwe iti cere sa-l ucizi pe christos!

Apropo ...ce valoare poate avea Biblia ...din moment ce nici Isus nu o recomanda nimanui?
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 11:14 am

hahahahahahahah, ma faci sa rad. Cine a spu ca cerul e in cosmos ? hahahhahahahhahahahahahhahaahahhahahahhahahahahahahhahahaha !!!!!!

Iisus a spus acuma 2000 de ani ca cerul in inima omului ! Deci .................

Te asigur ca crestnismul nu e impotriva cunoasterii, eu insumi sunt la curent cu fizica cuantica, relativista, cu cele mai noi teorii. Nu e nici un pacat. Ba mai mult : eu, care sunt un boet cioban, hahahhahahahahah, l-am contrazis pe doi mari academicieni in fizica, unul dintre ei care lucreaza la Tevatron ( al doilea mare accelerator de particule din lume, si stii ca asta e o tehnologie de varf ), deci i-am contrazis in ce priveste intelegerea corecta a teoriei relativitatii. Si, surpriza !!! Ei nu au inteles ce am spus eu si eu am avut dreptate, pot sa dovedesc asta. Deci iata ca mari academicieni nu pot intelege teoria relativitatii nici cat un biet cioban credincios. hahahahahahahahahhahahahahhaahhahahaha

Posibilitatile de cunoastere ale oamenilor sunt nelimitate, dar nu asa ai zis la inceput. Insa oricat demult ar avansa omul in cunoastere nu va putea ajunge de unul singur niciodata la cunoastere infinita, caci oricat ai adauga o cunoastere finita la cunoasterea finita omeneasca nu vei ajunge niciodata la infinit. E simplu. Deci omul are nevoie de o cunoastere dumnezeiasca infinita in care sa creada, caci altfel nu va putea ajunge niciodata la o cunoastere infinita. Numai prin credinta se poate ajunge la o cunoastere infinta.

Inainte de Facere Dumnezeu stia ce este lumina, ca doar El insusi e Lumina. Insa inainte de facere nu exista lumina materiala. Insa Dumnezeu inainte de facere cunoastea tot.
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 11:18 am

Iisus a vorbit iar apostolii au scris in NT invataturile Lui. Iar Iisus e Dumnezeu. Deci acolo sunt invataturile dumnezeiesti.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 11:40 am

Oare iti este clar ca A MINTII esteun pacat?

Sau esti atat de necitit incat nu sti ca ceea ce a propovaduit Isus apostolilor sai NU SE GASESTE IN BIBLIE ...ci in scrieri apocrife unele de mult disparute tocmai din cauza ca Marele Dusman al lui Isus ...adica cel care la inceput ii macelarea si apoi sa infiltrat in randurile primilor crestini sa ii ucida si invataturile ...adica marele sarlatan Pavel ... cel care a interzis Evanghelia lui Petru pe motivul ca era ptr cei taiati...adica fara sa ii pese ca Isus i-a lasat lui Petru puterea sa lege si sa dezlege pe pamant si in cer ...acest sarlatan de care vorbim, care s-a aflat in vesnic conflict cu Pavel pentru minciunile pe care le propovaduia, acest sarlatn numit mai sus a inlaturat adevaratele evanghelii ale adevaratilor apostoli si le-a inlocuit cu niste Minciuni povestite de el (ADICA CELE PTR CARE IL CERTA PETRU)unor falsi apostoli care habar nu au avut de ce propovaduia Isus.

DECI ... minciuni fiind ... ele sunt invataturi DIABOLICE!...sau poate ma insel eu si aici scrie Pavel in lodc de Petru

i Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.
Și
îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va
fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat
și în ceruri.

si uite aici dovada ca Adevarata Evanghelie a lui PETRU EXISTA:

si iata ce raspunde Pavel cel care ii desconsidera pe Petru ba chiar si invaturile lui Isus inducand lumea in eroare:

Iar de cei ce sunt ei mai de seamă - oricine ar fi fost ei cândva, nu
mă privește; Dumnezeu nu caută la fața omului, - cei mai de seamă n-au
adăugat nimic la Evanghelia mea,
Ci dimpotrivă, văzând că mie
mi-a fost încredințată Evanghelia pentru cei netăiați împrejur, după
cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiați împrejur!

Iata ca dovada ca Biblia este o minciuna ... o gasim chiar in Biblie
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 11:52 am

Nu a fost nici un conflict intre apostoli, caci Insusi Iisus a zis : prin aceasta va cunoaste lumea ca sunteti ucenicii Mei pentru ca veti avea dragoste intre voi. Apoi ca si descendenti ai Lui Iisus in egala masura Pavel nu avea cum sa interzica nici o evanghelie de a nici unui alt apostol. Intre apsotoli nu a fost nici o contradictie, urmareste evangheliile si epistolele si vei vedea. Insa evangheliile apocrife nu sunt altceva decat evanghelii false scrise de niste sectari numiti gostici care au trait dupa apsotoli.

Iisus nu a avut nici o contradicite in invatatura Lui iara apostolii Lui nu au avut nici ei nici o contradictie. Urmareste invatatura evanghelica si ai sa vezi ca trateaza absolut toate problemele omenirii si le rezolva pe toate si nu este nici o contradictie nicaieri.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 11:58 am

emanuel a scris:
Iisus a vorbit iar apostolii au scris in NT invataturile Lui. Iar Iisus e Dumnezeu. Deci acolo sunt invataturile dumnezeiesti.
Cand scrieti asemenea blasfemii ....Ma mir ca nu va e frica de dumnezeul in care credeti?

Voi ce credeti .. ca Dumnezeu vorbeste a proasta?

Isaia 43.10. Voi sunteți martorii Mei, zice Domnul, și Sluga pe care am ales-o, ca să știți, să credeți și să pricepeți că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu și nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul și nu este izbăvitor afară de Mine!

...sau ce zic niste prosti si analfabeti ca falsii arhangheli ai minciunii are valoare mai mare decat afirmatia lui Dumnezeu?
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 11:59 am

Cuvintele lui Pavel de mai sus nu dovedesc ca evanghelia lui Petru se contrazice cu cea a lui Pavel. Din contra : ele arata clar ca este vorba de aceeasi evanghelie.

"cei mai de seamă n-au

"

aceste cuvinte arata ca si petru era de acord cu evanghelia lui Pavel.
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 12:03 pm

Isaia 43.10. Voi sunteți martorii Mei, zice Domnul, și Sluga pe care am ales-o, ca să știți, să credeți și să pricepeți că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu și nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul și nu este izbăvitor afară de Mine!

Aceste cuvinte daca te uiti mai bine arata ca Dumnezeu afirma ca Sluga pe care a ales-o El este El Insusi. Deci e clar : Iisus e Dumnezeu Insusi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 12:37 pm

Asta poate in fantezia voastra sau in lumea minciunii in care va place sa va balaciti

Pana una alta Tanachul , adica scriptura originala a religiei mozaice cea inainte de a fi furata de crestini)nu se preocupa de persoana lui Isus

Singurul care poemeneste de Isus Hristos este Yahwe care in Lege cere caacesta sa fie omorat caci este doar o incercare de ademenirea diavolului!

DeuteronomCapitolul 13

1. "De se va ridica î mijlocul tău prooroc sau văzător de vise și va face înaintea ta semn și minune,
2. Și se va împlini semnul sau minunea aceea, de care ți-a grăit el, și-ți va zice atunci: Să mergem după alți dumnezei, pe care tu nu-i știi și să le slujim acelora,
3. Să nu asculți cuvintele, că prin aceasta vă ispitește Domnul Dumnezeul vostru, ca să afle de iubiți pe Domnul Dumnezeul vostru din toată inima voastră și din tot sufletul vostru.
++++++ altele
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 12:42 pm

Iisus e tocmai DUmnezeul care a spus cuvintele de la Deuteronom.

Ma rog, crezi ce vrei, eu nu imi mai pierd timpul cu tine.

Eu le spun acelora care vor sa auda : pocaiti-va ca moartea nu se stie cand vine si judecata sufletului.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 1:54 pm

emanuel a scris:

Eu le spun acelora care vor sa auda : pocaiti-va ca moartea nu se stie cand vine si judecata sufletului.
Pai ti-a spus careva ca vrea sa auda lozinci pocaite sau, ma rog, de pocaiala?
Eu zic sa va pocaiti singuri sau sa faceti un cerc, dar in liniste si fara sa-i mai prostiti si pe altii ca va bate doamne, doamne, la cat de perversi sunteti! Vrei sa caut pe NET si sa pun aici pe forum scandalurile sexuale in care sunt implicati popii vostri? Eu va zic: ciocu' mic si pocaiala in liniste fara gemete prea multe ca tulburati linistea publica! 
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 2:00 pm

emanuel a scris:
Nu ce imi spun preotii este realitatea ci ceaa ce a zis Dumnezeu in sf Evanghelie : aia e realitatea ultima si completa. Iar ceea ce unui om necredincios i se pare a fi realitatea e doar imaginatia lui. Asta e parerea mea.

science fiction and fantasy?

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 2:02 pm

nelu a scris:

science fiction and fantasy?

O la la, Nelule ai inceput sa intelegi mersul lucrurilor?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 2:04 pm

emanuel a scris:
Iisus e tocmai DUmnezeul care a spus cuvintele de la Deuteronom.

Cred ca esti beat!
Tu chiar nu realizezi realitatea?
Pai religia mozaica este valabila si astazi, la fel ca Tanach scriptura acestei religii pe care voi mincinosiii ati denumit-o VT la fel ca si Torah cea care era si scriptura din care pomenea mozaicul rabin numit Isus, acea parte a Torei care se numeste Deuteronom!
Atentie vorbim de religia mozaica care si azi tot religie este si nu are ,nimic comun cu Isususul din fantezia voastra bazata pe minciuni ci cu legea lui Yahwe (cel fara copii, caci cred ca iti este clar ca nici azi in religia adevarata a lui Yahwe si Moise ...Dumnezeu nu are copii, iar daca nu crezi asta ...informeaza-te la prima sinagoga.

Sau crezi ca acelasi Dumnezeu aresi in acelasi timp NU ARE un fiu?
Citat :

Ma rog, crezi ce vrei, eu nu imi mai pierd timpul cu tine.
De crezut crezi tu...caci credinta (adica nestiinta este domeniul tau) ... eu STIU pentru ca domeniul meu este CUNOASTEREA RATIONALA si se vede clar ca esti sah - mat ...si stii de ce?
Pentru ca minciuna are picioare scurte ...si tu intrand pe un forum in care nu e loc pentru prosti ...dai bir cu fugitii ptr ca nu esti capabil sa faci fata problemeleor care ti se ridica!
Citat :

Pe forumul asta esti auzit doar daca esti capabil sa iti si sustii idioteniile si minciunile pe care ca un papagl le debitezi!

Judecata sufletului este pe lumea asta ...si vezi ca noi judecam aspru atat incultura cat si ignoranta celor care vin p-acilea si nu sunt capabili nici macar sa sustina ceea ce repeta ca niste papagali de 2000 de ani.

Mai degraba intelege tu ca esti victima unei sarlatanii numita crestinism ... o sarlatanie pe care daca un pic o iei la puricat cu citate chiar din Biblie vezi ca pute a prostie si minciuna de prostit incultii.

Incearca sa aduci pe forum nu pitici ca tine ...ca vezi bine nu faci fata ...ci pe tatal vostru ... ca si pe acela il desfintam si va da bir cu fugitii fara sa ne mai cheme la pocainta prin incultura si ignoranta!

In concluzie ma bucur totusi ca ai inteles ca pocainta este buna doar pentru hoti curve si retardati mintali!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 2:08 pm

emanuel a scris:
Cuvintele lui Pavel de mai sus nu dovedesc ca evanghelia lui Petru se contrazice cu cea a lui Pavel. Din contra : ele arata clar ca este vorba de aceeasi evanghelie.

"cei mai de seamă n-au

"

aceste cuvinte arata ca si petru era de acord cu evanghelia lui Pavel.
M-ai edezamagit!
Nu esti in stare sa pricepi nimic!
Daca Petru ar fi fost de acord cu idioteniile debitate de Pavel nu s-ar fi certat cu el pentru ce predica Pavel si nici nu ar fi trimis spioni pe urma lui Pavel ca sa vada ce prostii mai debiteaza! Spioni de care chiar Pavel se plange in Biblia ta cea mincinoasa!

Pana cand te vei prinde desarlatania paulista ...adica a dusmanilor lui Isus ...asteapta tu pocaitule mantuirea prin Pavel ...caci de cea a luiDumnezeu si cea a lui Isus esti la ani lumina departare!
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 2:21 pm

Petru n-a trimis nici un spion si nu s-a certat deloc cu Pavel. Chiar si Pavel spune clar ca nimeni nu este al lui Pavel sau Petru ci toti ortodocsii sunt ai lui Iisus.

Crezi ce vrei si huleste cat vrei pe Dumnezeu ca oricum si tu mergi la judecata dupa moarte.
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 2:27 pm

Pavel a zis clar ca oricine invata alta Evanghelie decat aceea a apostolilor sa fie anatema. Deci el recunoaste ca evanghelia lui Petru e aceeasi cu a lui.
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 2:28 pm

PS : nu te obosi, scrie mai pe scurt ce ai de zis, ca repeti la infinit aceleasi lucruri ce nu au nici un rost.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 2:37 pm

emanuel a scris:
PS : nu te obosi, scrie mai pe scurt ce ai de zis, ca repeti la infinit aceleasi lucruri ce nu au nici un rost.
Hai sa-ti spun eu o realitate crunta pentru voi si cu un rost precis: ati constatat ca turma voastra de pocaiti scade pe zi ce trece si va cuprins jalea ca o sa va dispara batatorii din palme si inchinatorii. In consecinta v-a trimis tartorele vostru la facut propaganda pocaita si visati ca o sa mai gasiti ceva fraieri pe care sa-i pacaliti! Vise desarte!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 2:48 pm

Adevărata față a religioșilor

Să facem cunoștință în continuare cu cei care se bat cu călcâiul în piept urlând ca niște lei că sunt morali și-i denigrează pe homosexuali, învinuindu-i de toate păcatele și crimele din lume, dar care în realitate duc o viață dublă, satisfăcându-și pe ascuns exact ceea ce le reproșează și atribuie altora.

Paul Franklin Crouch, cofondator și președinte al “Trinity Broadcasting Network” - cel mai mare canal de televiziune creștin din SUA, a fost nevoit în 2004 să plătească 425 mii dolari ca să prevină un proces de judecată ce avea drept obiect hărțuirea sexuală. Un angajat, Lonnie Ford, susținea că Couch l-a forțat să întrețină relații homosexuale, amenințându-l cu disponibilizarea în cazul în care se împotrivește. Deși a fost numit mincinos și escroc, Ford a primit suma cerută ca scandalul să nu devină public. Totuși, cazul a ajuns la urechile ziariștilor care l-au reflectat pe larg. Un an mai târziu, Lonnie Ford a devenit eroul show-ului televizat “Detectorul de minciuni”, în cadrul căruia declarațiile sale au fost verificate cu ajutorul unui poligraf. Detectorul de minciuni a confirmat că Ford nu a mințit când a afirmat că Crauch l-a hărțuit sexual. Vedeți cât de libidinoși pot fi religioșii, cu aspectul lor sobru, care, la prima vedere, nu provoacă suspiciuni. Dar numai ei săracii știu ce patimi le zburdă prin inimă și cap.

Ted Haggard. Lider al mișcării evanghelice din SUA, căsătorit bineînțeles heterosexual, tată a 5 copii, Haggard era cunoscut drept unul dintre cei mai înrăiți homofobi, care tuna și fulgera împotriva homosexualilor. Era și un adversar înfocat al mariajului gay. Probabil că idila lui homofobă ar fi durat până la sfârșitul vieții, dacă la un moment dat n-ar fi fost “denunțat” de Mike Jones, unul din prostituații pe care l-a plătit timp de 3 ani să facă sex cu el. În plus, îndrăgostiții mai consumau și droguri în clipele fierbinți de amor, ca să condimenteze relația și așa oarecum pipărată dacă ținem cont de prezența în ea a unuia din principalii religioși ai Americii. Nevoit să-și părăsească funcția, a umblat mult timp pe la canalele de televiziune turnându-și cenușă în cap, inclusiv la show-ul lui Oprah Winfrey. Bineînțeles, pe cine altcineva putea să învinovățească că i-a tulburat mințile decât pe Diavol, veșnicul Deus ex mahina. Dacă relațiile sale cu prostituații nu deveneau publice, s-ar fi delectat toată viața cu privirea încețoșată, așa cum îi cerea inima, sufletul și organismul. Dar așa, a fost nevoit să se întoarcă la soție și să pretindă că s-a cumințit, că e fericit lângă ea și că a devenit un heterosexual model, onorabil și de treabă, adică un ex-gay.

Reverendul Lonnie Latham, pastor în Biserica baptistă din Tulsa, Oklahoma, a fost arestat pentru acte indecente. Acuzațiile aduse lui Latham erau suficiente ca să fie întemnițat pe un termen de 1 an ori să fie amendat cu suma de 2,5 mii dolari. Cu ce s-a făcut vinovat sfințenia sa? Problema e că natura l-a înzestrat cu instincte sexuale pe care el însuși le denigra zi și noapte, când propovăduia în fața oițelor sale. Însă când rămânea de unul singur, Latham se transforma într-un soi de vampir sexual care nu-și mai putea stăpâni impulsurile erotice. Deci un polițist deghizat, adică îmbrăcat în civil, verificând locurile cunoscute amatorilor de plăceri, s-a ciocnit nas în nas cu pastorul care, nebănuind nimic, i-a propus sex oral. Latham a avut noroc totuși pentru că n-a propus bani în schimbul serviciilor sexuale și de aceea a scăpat ieftin, nefiind acuzat de practicarea prostituției. Ulterior, eliberat pe cauțiune, într-un interviu acordat ziarului local a declarat că, de fapt, a fost arestat pe nedrept și că polițistul a fost acel care i-a propus o relație indecentă. Ofițerul de poliție, în schimb, a declarat exact invers: Latham a fost cu inițiativa, povestindu-i că a venit din Dallas și că “este ahtiat de relații sexuale perverse”. Apoi a vrut să-l ia cu sine, într-un hotel cu camere “speciale”, rezervate din timp. Mai târziu s-a aflat că, de fapt, Latham era unul din vizitatorii cei mai pasionați ai teritoriului cu pricina, unde se simțea în largul său. E și normal, cu atâția clienți pe placul său care mișunau prin zonă. Adevărat rai, nu alta. Dar să nu-l osândim prea tare, trebuia să se mai relaxeze și el după atâta cetire și propovăduire de Biblie, că altfel putea s-o ia pe arătură sau pe urlați. Dacă se țăcănea? Deși poate așa poate intra mai ușor în Rai. Parcă așa se spune: țăcăniții sunt privilegiați, nu stau la coadă la Poarta Raiului, ci intră direct în grădină.

http://enervant.wordpress.com/2010/02/06/adevarata-fata-a-religiosilor-partea-a-ii-a/
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 2:59 pm

emanuel a scris:
Petru n-a trimis nici un spion si nu s-a certat deloc cu Pavel. Chiar si Pavel spune clar ca nimeni nu este al lui Pavel sau Petru ci toti ortodocsii sunt ai lui Iisus.
.
Remarc cat esti de slab la capitolul Biblie!
Ia vezi in 2 Galateni unde scrie de "Fratii mincinosi" (trimisi de Petru) ca "Iscoade", si poate imi explici ce inseamna iscoade daca nu e vorba de spioni! si apoi la capitolul 6 vezi cum " trimite la plimbare" sarlatanul Pavel pe vechii si adevaratii apostoli ai lui Isus, si isi atribuie lui insusi cu nesimtire atribute divine pe care de fapt nimeni nu i le-a incredintat!

Citat :

Crezi ce vrei si huleste cat vrei pe Dumnezeu ca oricum si tu mergi la judecata dupa moarte.
De crezut credem fiecare ce vrem chiar daca vedem o realitate clara, si anume cea confirmata si in Apocalipsa ...ca Dumnezeul cu copii ...adica cel care NU STIE ce este lumina dar a vazut ca e buna, adica "dumnezeul intunericului" isi pedepseste fiul neascultator trimitandu-l pe pamant Vezi Apoc 12.12 unde fiul trimis e numit diavol. !!!
Ca si confirmare in Apoc 22.16 vorbeste Fiul, care recunoaste ca este Lucifer (adica stea stralucitoare a diminetii) si ca va veni curand pe pamant in neamul lui David.
Iar ca sa va fie in cl;ar cui v-ati vandut ...Apooca.1.16 inviatul hristos recunoaste ca EL e STAPANUL cheilor IADULUI ...adica DRACU!!!!
...si asta o zice el singur si vezi ca nu am adaugat nimic de la mine ca sa imi poti reprosa ceva.

Decica sa fie clar voi va rugati SATANEI ...si astfel se explica de ce interpretati mincinos Biblia si nu va e frica de ceea ce transmite direct Dumnezeu in Deuteronom ci urmati "legile lui Pavel" care batjocoresc tot ce invata Dumnezeu!

emanuel a scris:
Pavel a zis clar ca oricine invata alta Evanghelie decat aceea a apostolilor sa fie anatema.

Na vezi ...iata cum voi recunoasteti ca urmati calea lui Pavel ...desi Isus v-a dat o alta cale de urmat ...adica cea a lui Petru!

Citat :

Deci el recunoaste ca evanghelia lui Petru e aceeasi cu a lui.
ce recunoaste un sarlatan nu are valoare!
Daca era aceeasi evanghelie nu avea de ce sa o scoata din Biblie, ci incepeau Biblia tocmai cu ea, ca dovada ca ei urmeaza calea lui Isus!
Dar nu a fost asa!

Faptul ca Pavel a propovaduit cu totul altceva decat Isus este dovedit astazi prin mijloacele stintifice moderne apartinatoare analizei semanticii, dar cum voi nu stiti nimic si fugiti de informatii si adevar ca de usturoi ...este inca o dovada ca sunbteti certati cu adevarul ...deci vanduti satanei! Despre ce a propovaduit Isus ...vedeti aici pe forum la topicul dedicat!

PS Noroc ca tu ne zici "noutati" ...cred ca trebuie sa suferi de scleroza sa ai impresia ca tu ne prezinti noutati
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 3:07 pm

Ceea ce ai zis tu mai sus e despre sectari. Apoi sectarii din punctul meu de vedere, ortodox, sunt niste pagani care se fatarnicesc ca sunt crestini. La fel de pagani sunt si catolicii. Insa ortodocsii sunt adevaratii crestini.

Fratii mincinosi nu sunt deloc spioni trimisi de Petru. Atsa e minciuna. fratii mincinosi sunt aceia care, asa cum ii descire pavel nu respecta poruncile divine pe care le propovaduiesc atat pavel cat si Petru in Numele lui Iisus. Apoi Pavel nu si-a atribuit nici un atribut divin. hahahhahahhahahahhah

" De crezut credem fiecare ce vrem chiar daca vedem o realitate clara, si anume cea confirmata si in Apocalipsa ...ca Dumnezeul cu copii ...adica cel care NU STIE ce este lumina dar a vazut ca e buna, adica "dumnezeul intunericului" isi pedepseste fiul neascultator trimitandu-l pe pamant Vezi Apoc 12.12 unde fiul trimis e numit diavol. !!!
Ca si confirmare in Apoc 22.16 vorbeste Fiul, care recunoaste ca este Lucifer (adica stea stralucitoare a diminetii) si ca va veni curand pe pamant in neamul lui David.
Iar ca sa va fie in cl;ar cui v-ati vandut ...Apooca.1.16 inviatul hristos recunoaste ca EL e STAPANUL cheilor IADULUI ...adica DRACU!!!!
...si asta o zice el singur si vezi ca nu am adaugat nimic de la mine ca sa imi poti reprosa ceva. "

basme de ale tale. Dumnezeu nu a zis niciodata ca Iisus e diavol si nici Iisus nu a zis asta. Astea sunt inventii de ale tale.
Sus In jos
emanuel
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Sam Mar 06, 2010 3:10 pm

Nu a existat nici o evanghelie de lui Petru. Ale apocrife sunt ale gnosticilor mincinosi.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   

Sus In jos

Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Apologetica-
Mergi direct la: