Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Mai 12, 2010 7:42 pm

E vechiul nostru amic Nelu ...alias buburuza ...alias buburuzu ...care dupa ce s-a compromis ... vrea sa isi inceapa o noua "viata" cu o noua identitate
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Joi Mai 13, 2010 8:08 am

emanuel a scris:
Pocainta e cel mai bun lucru pe care il poate face oricine.
Poate ai vrut sa spui ca pocainta este cel mai inutil lucru din lume
Citat :

Eu ma pocaiesc si vad ca e cel mai bun lucru.
Asa se vede cand ai "broboada minciunii" pe ochi?
Citat :

Prin pocainta poti ajunge sa cunosti mila lui Dumnezeu si sa o simti in viata ta la modul propriu, Poti ajunge sa fii atata de sigur de existenta Lui Dumnezeu si de mila Lui pe cat esti acuma de sigur ca tu existi.
ha ha ha !
Pai oare se poate pune semnul egal intre existenta unui om vizibil si Dumnezeul imaginar din mintile imbrobodite prin minciuni ?
Citat :

Si asta o vei simti ca pe o mare eliberare din intuneric.
Adica fugind de adevar si de documetatie ...stiind ca Adevarul este parte din Dumnezeu ...si aruncandu-ma in bratele intunecate ale minciunii si a sarlataniei ...ma simt eliberat de intuneric???
Singura explicatie cand spui ca acea este o "eliberare" ... o simti doar atunci cand te simti eliberat de complexul de a fi prost ...complex de care sufereai in viata de zi cu zi ...si aceasta simti doar cand intrii in biserica celor la fel de prosti ca tine !
Citat :

Realitatea care o vezi acuma poate fi doar partiala.
Asta e valabil doar in capul celor fara minte!
In caul oamenilor normali , realitatea=adevar ... si daca nu crezi asta ...spunei la nevasta ta sa vina la mine sa o strang in brate ...si tu ramai la ale tale ...si anume ca realitatea este o iluzie!

Citat :

Iar omul care asculta de Dumnezeu se comformeaza realitatii prin credinta, nu prin vedere, caci prin vedere omul nu poate vedea toata existenta oricat s-ar chinui.
Unde il putem asculta pe Dumnezeu ... la Radio Vatican? ...Pai la ce ora are Dumnezeu emisiunea Lui?
Cat despre credinta ...nu e buna la nimic ...din acest motiv esti apreciat in viata doar ptr ceea ce STII ...sau sti cumva un exemplu unde se da examen pe ceea ce crezi si nu din ceea ce STII?
Pai cum iti explici asta?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Noi 15, 2010 10:34 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 350
Data de inscriere : 12/05/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Joi Mai 13, 2010 10:41 am

Pai, si ala era baptist(dar tot un soi, ca era altoi de baptist, adica). Buburuza o fi iubita.

Si tu ce faci aici? De "secret profesional" nu ai auzit? Bagi intrigi intre noi si nici macar nu avem de unde sti ca e asa din moment ce IP-ul nu e la vedere. Poate Nelu esti tot tu cu alta personalitate. Twisted Evil
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Joi Mai 13, 2010 11:13 am

Rayna a scris:
Poate Nelu esti tot tu cu alta personalitate. Twisted Evil
Smile ... Rai-na, ti-a zis bine Soimos: "E vechiul nostru amic Nelu ...alias buburuza ...alias buburuzu ...care dupa ce s-a compromis ... vrea sa isi inceapa o noua "viata" cu o noua identitate".
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Joi Mai 13, 2010 11:23 am

Apopii a scris:
Rayna a scris:
Poate Nelu esti tot tu cu alta personalitate. Twisted Evil
Smile ... Rai-na, ti-a zis bine Soimos: "E vechiul nostru amic Nelu ...alias buburuza ...alias buburuzu ...care dupa ce s-a compromis ... vrea sa isi inceapa o noua "viata" cu o noua identitate".
Sa mearga sa il bage aia in cazan. Moare pentru pacate si incepe iar sa cante in cor la baptisti. sunny

Schimba avatarul ala ca am impresia ca esti sarpele care vrea sa ma corupa.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Joi Mai 13, 2010 12:14 pm

Rayna a scris:

Schimba avatarul ala ca am impresia ca esti sarpele care vrea sa ma corupa.
Sarpele te invata de bine, numai sa ai destula minte sa pricepi! Crestinii n-au priceput nimic si l-au transformat intr-un simbol al raului primordial. Apropo, cand apelezi la medicina... care are ca simbol sarpele si cupa, te gandesti cumva ca te va corupe vreun medic sau ca te va vindeca?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Corinna
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 124
Data de inscriere : 18/04/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Joi Mai 13, 2010 6:06 pm

Daca tot ati deschis subiectul...aveti idee de ce sarpele este animalul cel mai incarcat de simbolism din intreaga lume? Evident ca exista si alte animale importante in religie, mitologie etc , dar parca sarpele prea apare peste tot...
Legat de incarcatura lui negativa in crestinism, ar fi usor sa spunem ca automat, fiind un simbol pagan, a fost demonizat de catre crestini. Dar de fapt ideea de sarpe ca fiind rau la crestini provine de la evrei (sarpele din Eden, de care pomenea si Rayna).
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Joi Mai 13, 2010 6:47 pm

ASADAR Buburuza s-a metamorfozat in Totyo? Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Joi Mai 13, 2010 7:42 pm

Asta ti-am zis-o sa te descurajez referitor la purtarea ta mizerabila de atunci.
Dar aceasta excludere a durat o saptamana!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Mai 14, 2010 5:32 am

Corinna a scris:
Daca tot ati deschis subiectul...aveti idee de ce sarpele este animalul cel mai incarcat de simbolism din intreaga lume? Evident ca exista si alte animale importante in religie, mitologie etc , dar parca sarpele prea apare peste tot...
Legat de incarcatura lui negativa in crestinism, ar fi usor sa spunem ca automat, fiind un simbol pagan, a fost demonizat de catre crestini. Dar de fapt ideea de sarpe ca fiind rau la crestini provine de la evrei (sarpele din Eden, de care pomenea si Rayna).

Crestinii au facut tot posibilul sa distruga paganismul si simbolurile sale. Acolo unde n-au putut distruge, au denaturat, au denigrat sau au adoptat schimband sensul (in special cel al sarbatorilor)! Crestinii au vrut sa scape cu orice pret de acest cosmar al lor, numit paganism! Paganismul reprezenta si reprezinta, in primul rand, ideea de libertate si demnitate, lucruri incompatibile cu crestinismul.

totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Iun 01, 2010 10:12 pm

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Iun 02, 2010 4:10 am

Vise? Hitler este condamnat oficial pentru crimele pe care le-a ordonat, iar pe Constantin l-ati facut sfant si va inchinati la el, ba mai mult, va curg balele pe icoanele lui! Pana acum nu am auzit de niciun proces al inchizitiei si al inchizitorilor! Nazismul este condamnat... de ce nu este condamnata si religia in numele careia au fost ucisi multe milioane de oameni? Mai aveti tupeul sa mai vorbiti?

totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Iun 02, 2010 5:35 am

spunele lor, ce-mi spui mie!

am devenit pagan... pe bune.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Iun 02, 2010 6:40 am

Asta inseamna ca ai progrtesat mult!

M-as fi mirat ca un habotnic religios sa reziste atat de mult in cuibul asta de viespii starnite sa intepe tot ce intra in biserica!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Iun 09, 2010 12:17 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Iun 02, 2010 9:26 am

totyo a scris:
spunele lor, ce-mi spui mie!
Nu ma adresam tie personal... ci crestinilor in general. Ar fi si culmea sa-ti cer tie socoteala pentru asta Smile 

Silverdane
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 49
Localizare : Unholy Citadel of Bucharest
Puncte : 49
Data de inscriere : 07/06/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Iun 09, 2010 12:05 pm

Apopii a scris:
Paganismul reprezenta si reprezinta, in primul rand, ideea de libertate si demnitate, lucruri incompatibile cu crestinismul.

Reprezenta intai provincialii care pastrau un grad de independenta si libertate mai mare decat cei de la oras, unde crestinismul era ca ciuma. Ei erau primii "pagani" din viziunea crestinismului. Si aveau demnitate pentru ca nu se vindeau materialismului sau cultismului frecvent in orase.
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Iun 09, 2010 12:10 pm

Apopii a scris:
Vise? Hitler este condamnat oficial pentru crimele pe care le-a ordonat, iar pe Constantin l-ati facut sfant si va inchinati la el, ba mai mult, va curg balele pe icoanele lui! Pana acum nu am auzit de niciun proces al inchizitiei si al inchizitorilor! Nazismul este condamnat... de ce nu este condamnata si religia in numele careia au fost ucisi multe milioane de oameni? Mai aveti tupeul sa mai vorbiti?

Nazismul a fost condamnat pentru ca omora in numele superioritatii ariene, si nu credintei de turma ale oilor crestine. Cum hitler nu era oaie crestina, ci pagan, actiunile sale sunt "moral" gresite. Concluzia, paganismul este inetic pentru ca are prea multa vointa libera si constiinta de sine.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Iun 09, 2010 12:34 pm

Silverdane a scris:
Cum hitler nu era oaie crestina, ci pagan, actiunile sale sunt "moral" gresite. Concluzia, paganismul este inetic pentru ca are prea multa vointa libera si constiinta de sine.
Stiu ca Hitler avea inclinatii catre religia veche, nordica, a zeilor Walhallei si folosea simboluri runice, dar asta nu inseamna ca era pagan! In paganism nu se regasesc ideile nazismului!

Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Iun 09, 2010 1:22 pm

Pagan in sensul strict, inseamna non-crestin de la tara. El nu era crestin, ci mai mult nordic.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Iun 09, 2010 1:25 pm

Silverdane a scris:
Pagan in sensul strict, inseamna non-crestin de la tara. El nu era crestin, ci mai mult nordic.
Intradevar!

Hitler nu era austriac din centrul Europei ci un eschimos de la polul nord rezultat din incrucisarea explratorului singuratic lui Fridjof Nansen cu o ursoaica !
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Iun 09, 2010 5:30 pm

Soimos a scris:
Hitler nu era austriac din centrul Europei ci un eschimos de la polul nord rezultat din incrucisarea explratorului singuratic lui Fridjof Nansen cu o ursoaica !
Hahaha... e buna!

Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Iun 09, 2010 5:43 pm

Silverdane a scris:
Pagan in sensul strict, inseamna non-crestin de la tara.
Acesta nu este sensul strict, este doar sensul care face trimitere catre politeismul tarziu greco-roman.Daca vrei sa afli mai multe despre ceea ce este in esenta paganismul, poti citi de aici: http://www.paganism.ro/ 

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Lun Noi 15, 2010 9:34 am

emanuel a scris:
Ce inteleg EU prin pocainta ?

Ma intrebi pe mine ce inteleg eu prin pocainta de parca eu as judeca lumea la Judecata de Apoi.
Lumea de apoi? Aiurezi s-au esti drogat?
Ce dovezi ai tu ca exista lumea de apoi?
Intrebarea este perfect justificata din cauza ca acelasi Dumnezeu Yahwe in cele doua religii diferite in care e mare sef...promite 2 lucruri diferite, si anume mozaicilor le promite o tara a lor pentru urmasi si crestinilor, (le promite sarlatanul Pavel in numele lui Yahwe , adica nu Yahve personal cum e in religia poporului Sau) ...o Imparatie cu viata vesnica. Pai se poate sa promiti la unii ceva si la altii altceva?
Dar cine e acest Pavel sa promita asa ceva in numele lui Dumnezeu ...nu cumva un excroc?

Citat :

Insa Dumnezeu o va judeca. Deci conteaza ce intelege El prin pocainta nu eu.

Crestinii nu au nici un Dumnezeu!...deci nici cine sa ii judece!
Dovada ca este asa, dar si a faptului ca nu au nici un Dumnezeu, il vedem in faptul ca pana si ceea ce ei numesc ca fiind Cuvantul Domnului lor, Biblia, este un text INSUSIT de la niste oameni apartinand poporului evreu care isi tineau o cronica istorica .(Tanachul) ... si nu un text inspirat de Dumnezeu, ci scris, actualizat si pastrat de rabinii din Marea Sinagoga.

Pai de ce nu a inspirat Dumnezeu niste texte originale ale lui ca sa le prezinte ca fiind Cuvantul Sau?
O fi fost oare prea prost ca sa faca asta?
E cinstit ca un Dumnezeu sa fure niste texte de la oameni si sa le prezinte ca fiind ale sale?
Sau poate cei care au confiscat acele texte si le prezinta in mod mincinos ca fiind de inspiratie divina ... nu cumva au fost parintii bisericii ?
Si asta inca pe cand noua religie crestina se despartea de religia mozaica, inca din vremea cand primii crestini nu erau decat o SECTA a acestei religii?... s cum e si firesc au ramas cu ele dar asta nu le dadea dreptul sa MINTA si sa prezinte Biblia ca fiind Scriptura Domnului cand se stia bine ca e un text cronica al poporului evreu ... !
Atunci cand Imparatul roman Theodosius a interzis aceasta SECTA a primilor "crestini", si a declarat noul crestinism, inventia Constantiniana, ca fiind religia oficiala a Imperiului, si primii crestini de religie mozaica au fost obligati sub amenintare sa adere la noua religie... se pune logic urmatoarea > Intrebare<:

...oare l-au putut forta si pe Dumnezeul din ceruri al acestei religii sa se converteasca la crestinismul lui Constantin???????????????????

Pai daca pe Dumnezeul din cer nu-l poate forta nici un Imparat vremelnic aici pe pamant ... atunci inseamna ca :
CRESTINII NU AU DUMNEZEU !!!!!!!!!!!!!!!!!
Asa ca Isus care a murit ca Mozaic ...atunci cand a vorbit de pocainta ...s-a referit la pocainta mozaicilor si nu la cea a crestinilor FARA alt DUMNEZEU decat MINCIUNA si SARLATANIA!

Asa ca despre ce pocainta vorbim????
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Lun Noi 15, 2010 8:05 pm

Soimos a scris:
Asa ca Isus care a murit ca Mozaic ...
Asta nu pot pricepe crestinii nici in ruptul capului!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Lun Noi 15, 2010 8:51 pm

Mai grav este ca nici Apostolii sai nu au auzit de crestinism si nici nu au propovaduit vreodata crestinismul!
Din cauza asta se numesc in engleza Judaizeri ...adica ceva ce se traduce in romana ca iudaisti ...
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Lun Noi 15, 2010 9:09 pm

A te pocai=A nu mai face pacate
Pacat=faradelege
Faradelege=fara+de+lege
A te pocai=A respecta Legea
Care Lege? Simplu, ca doar vorbim despre Biblie. Legea biblica.
Intreaga Biblie include Legea.
Legea este aceeasi din timpul lui Avraam. Hristos nu a propovaduit nici el o alta Lege. Doar a aprofundat-o, la nivel de Intentie.

Inteleg ca aveti ca baza de discutie textul biblic, nu?
Sus In jos
ALIN
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Puncte : 1
Data de inscriere : 16/11/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Noi 16, 2010 10:15 am

Zian a scris:

Biblia=Legea+Vestea cea buna
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Noi 16, 2010 10:55 am

Soimos a scris:
Silverdane a scris:
Intradevar!

Am zis si eu dintotdeauna.
In tara aia zoofilia e la ea acasa. bounce affraid sunny
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Noi 16, 2010 3:19 pm

Zian a scris:

Nici nu banuiesti cat de mult te inseli!
Legile din Biblie sunt altele decat cele date de Dumnezeu!
Unde ai auzit tu ca Dumnezeu sa recomande poporului sau sa manance carne de porc, sau sa nu se taie imprejur, sau sa nu manamnce koosher?
Tu uiti pesemne ca Legile lui Dumnezeu sunt cele pe care le urmeaza evreii si astazi!
Ce legi urmeaza crestinii ?
Simplu!
Ale sarlatanului Pavel din Tarsus care se lauda ca e Apostol, ... desi nu l-a vazut pe Isus niciodata!

Citat :

Legea este aceeasi din timpul lui Avraam. Hristos nu a propovaduit nici el o alta Lege. Doar a aprofundat-o, la nivel de Intentie.
Pai vezi!
Atunci de ce nu te tai imprejur?
L-ai auzit pe Isus sa recomande cuiva Biblia?

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Noi 16, 2010 3:34 pm

Alin Soimosi a scris:

Am zis si eu dintotdeauna.
In tara aia zoofilia e la ea acasa.

PAsta ai luat-o din cartea de romana unde am invatat despre dragostea ciobanului pentru iubita sa Miorita?
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Noi 16, 2010 5:05 pm

Soimos a scris:
Zian a scris:

Unde ai auzit tu ca Dumnezeu sa recomande poporului sau sa manance carne de porc, sau sa nu se taie imprejur, sau sa nu manamnce koosher?
Tu uiti pesemne ca Legile lui Dumnezeu sunt cele pe care le urmeaza evreii si astazi!
Simplu!
Ale sarlatanului Pavel din Tarsus care se lauda ca e Apostol, ... desi nu l-a vazut pe Isus niciodata!

[/quote]
A te crampona in prezent de preceptele unei religii, mie imi sugereaza o stare de vitrificare spirituala. De ce nu ar fi la fel de important Codul lui Hammurabi, sau de ce nu, legile belagine ale lui Zamolxis, despre care se spunea ca reprezentau in egala masura un cod moral cat si spiritual. Hai sa nu ma duc atat de departe in timp si sa ma aliniez unui mare intelept, nimeni altul decat Dalai Lama. Am ales cateva dintre invataturile lui, preferatele mele:

"-Fii bun ori de cate ori e posibil si e posibil intotdeauna.
-Religia mea este foarte simpla. Religia mea este bunatatea.
-Scopul nostru principal in viata e sa-i ajutam pe ceilalti. Si daca nu-i poti ajuta, cel putin nu le face rau.
-Nu e nevoie de temple, nu e nevoie de filosofii complicate. Creierul si inima sunt templele mele, filosofia mea este bunatatea.
-Putem trai fara religie si meditatie, dar nu putem supravietui fara afectiune omeneasca.
-Nu putem obtine pace in lume fara a face pace in noi insine.
-Chiar daca unii cred in religie sau nu, cred in reincarnare sau nu, nimeni nu poate spune ca nu apreciaza bunatatea si compasiunea.
-Fiind constient de de potentialul si abilitatile sale, un om poate construi o lume mai buna."

Suna bine, dar atat de utopic, nu-i asa?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Noi 16, 2010 5:21 pm

imishaa a scris:

A te crampona in prezent de preceptele unei religii, mie imi sugereaza o stare de vitrificare spirituala. De ce nu ar fi la fel de important Codul lui Hammurabi, sau de ce nu, legile belagine ale lui Zamolxis, despre care se spunea ca reprezentau in egala masura un cod moral cat si spiritual.
Evident ca asa este!
Toate au fost valoroase ptr oameni la vremea lor, acum au doar o valoare culturala.
La fel ar trebui sa fie apreciata valoarea Bibliei

Citat :

Suna bine, dar atat de utopic, nu-i asa?
Suna bine ...si nu sunt utopice de loc!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

Puncte : 388

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Noi 16, 2010 8:37 pm

Soimos a scris:
Zian a scris:

Simplu!

Citat :

Pai vezi!

Eu nu inteleg din discutia voastra decat ca nu se cunoaste Crestinismul si nici Biblia. Asadar, nu sunt nici Pro si nici Contra, ci doar vreau sa va corectez.

Exista mai multe categorii de crestini, unii apara Legea si o considera neschimbata, ceilalti considera ca Legea a fost abolita odata cu momentul crucificarii.
Prima categorie, aparatorii legii, sustin ca jertfele au luat sfarsit in momentul jertfei pe cruce. Toate jertfele din VT au aratat spre acest moment. Animalul jerfit, templul, altarul..toate il simbolizau pe Hristos. Aveau rolul de a arata oamenilor natura pacatului, care cere o jertfa pentru a fi ispasit. Pacatul inseamna moarte. Dupa momentul Hristos, totul devine simbolic.

Ceilalti sunt oarecum diferiti. Prin Har ajung sa faca fapte de Credinta.

Iudeii vor sustine ca legea nu a fost data decat pentru poporul evreu, neamurile neavand datoria decat sa respecte cele 10 porunci.

Daca vorbiti despre Biblie fara sa o fi citit e ca si cum ati bazai fara logica. Ca doar scopul nu e ca atunci cand cineva vorbeste despre Biblie sau credinta, sa vii cu bata si sa ii spargi capul. Nu e nici intelectual, nu mai vorbesc de ...bune maniere...
Cine sa vrea sa intre intr-un loc unde se asmut cainii pe el? sunny
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Noi 17, 2010 7:50 am

Rayna a scris:
Soimos a scris:
Zian a scris:

Simplu!

Citat :

Pai vezi!

Eu nu inteleg din discutia voastra decat ca nu se cunoaste Crestinismul si nici Biblia. Asadar, nu sunt nici Pro si nici Contra, ci doar vreau sa va corectez.

Exista mai multe categorii de crestini, unii apara Legea si o considera neschimbata, ceilalti considera ca Legea a fost abolita odata cu momentul crucificarii.
Prima categorie, aparatorii legii, sustin ca jertfele au luat sfarsit in momentul jertfei pe cruce. Toate jertfele din VT au aratat spre acest moment. Animalul jerfit, templul, altarul..toate il simbolizau pe Hristos. Aveau rolul de a arata oamenilor natura pacatului, care cere o jertfa pentru a fi ispasit. Pacatul inseamna moarte. Dupa momentul Hristos, totul devine simbolic.

Ceilalti sunt oarecum diferiti. Prin Har ajung sa faca fapte de Credinta.

Iudeii vor sustine ca legea nu a fost data decat pentru poporul evreu, neamurile neavand datoria decat sa respecte cele 10 porunci.

Daca vorbiti despre Biblie fara sa o fi citit e ca si cum ati bazai fara logica. Ca doar scopul nu e ca atunci cand cineva vorbeste despre Biblie sau credinta, sa vii cu bata si sa ii spargi capul. Nu e nici intelectual, nu mai vorbesc de ...bune maniere...
Cine sa vrea sa intre intr-un loc unde se asmut cainii pe el? sunny

Nu Rayna tu nu intelegi(nici eu Very Happy )
dar am sa incerc sa iti explic;
Biblia re o foarte mare valoare cheers dar culturala bom
Nu inteleg ce nu intelegi: Cand omul a reusit sa tipareasca mersul Trenurilor,a ajuns in Cosmos , pe luna, are medicamente pt mai toate bolile , cand e demonstrat clar ca o parte din oameni se trag din maimute ,cum poti sa mai crezi ca Biblia are ceva adevarat!!!!
Avem matematica stiinte exacte , cum poti sa crezi ca suntem creatia unui Dumnezeu, si sa nu crezi ca atunci cand e demonstrat stiintific ca in imensitatea infinita a infinitului,sansa sa aparem noi e de 1 din infinit!!!!!!
Sincer ce nu intelegi??
ca legile lui Dumnezeu sunt cele dupa care se coordoneaza Israelul, dar care sunt de fapt istoria poporului evreu si nu vreo Credinta in Dumnezeu.Deci e clar ca e vorba doar de un mit, care are valoare culturala.
Ca atare acum cand totul e logic mai ramane ceva de spus.
da ca sunt oameni care atunci cand isi dau seama ca nu se vor putea niciodata integra ,asimila in ceea ce cred ei ca este superioritatea se opresc pe o treapta imediat si ii blameaza pe cei la fel ca ei in speranta ca se va vedea vreo diferenta.
tipologia omului care stie ca niciodata nu va fii acceptat in totalitate , dar care vrea sa iasa totusi in evidenta.Unii o fac prin realizari, altii o fac prin jigniri. ei unii sunt obisnuiti sa confunde credinta si Biblia cu Biserica ,
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   

Sus In jos

Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 12 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Apologetica-
Mergi direct la: