Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
AutorMesaj
Zian
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 214
Data de inscriere : 09/02/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Lun Noi 15, 2010 9:09 pm

A te pocai=A nu mai face pacate
Pacat=faradelege
Faradelege=fara+de+lege
A te pocai=A respecta Legea
Care Lege? Simplu, ca doar vorbim despre Biblie. Legea biblica.
Intreaga Biblie include Legea.
Legea este aceeasi din timpul lui Avraam. Hristos nu a propovaduit nici el o alta Lege. Doar a aprofundat-o, la nivel de Intentie.

Inteleg ca aveti ca baza de discutie textul biblic, nu?
Sus In jos
ALIN
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 16/11/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Noi 16, 2010 10:15 am

Zian a scris:

Biblia=Legea+Vestea cea buna
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Noi 16, 2010 10:55 am

Soimos a scris:
Silverdane a scris:
Pagan in sensul strict, inseamna non-crestin de la tara. El nu era crestin, ci mai mult nordic.
Intradevar!

Hitler nu era austriac din centrul Europei ci un eschimos de la polul nord rezultat din incrucisarea explratorului singuratic lui Fridjof Nansen cu o ursoaica !
Am zis si eu dintotdeauna.
In tara aia zoofilia e la ea acasa. bounce affraid sunny
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Noi 16, 2010 3:19 pm

Zian a scris:

Nici nu banuiesti cat de mult te inseli!
Legile din Biblie sunt altele decat cele date de Dumnezeu!
Unde ai auzit tu ca Dumnezeu sa recomande poporului sau sa manance carne de porc, sau sa nu se taie imprejur, sau sa nu manamnce koosher?
Tu uiti pesemne ca Legile lui Dumnezeu sunt cele pe care le urmeaza evreii si astazi!
Ce legi urmeaza crestinii ?
Simplu!
Ale sarlatanului Pavel din Tarsus care se lauda ca e Apostol, ... desi nu l-a vazut pe Isus niciodata!

Citat :

Legea este aceeasi din timpul lui Avraam. Hristos nu a propovaduit nici el o alta Lege. Doar a aprofundat-o, la nivel de Intentie.
Pai vezi!
Atunci de ce nu te tai imprejur?
L-ai auzit pe Isus sa recomande cuiva Biblia?

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Noi 16, 2010 3:34 pm

Alin Soimosi a scris:

Am zis si eu dintotdeauna.
In tara aia zoofilia e la ea acasa.

PAsta ai luat-o din cartea de romana unde am invatat despre dragostea ciobanului pentru iubita sa Miorita?
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Noi 16, 2010 5:05 pm

Soimos a scris:
Zian a scris:

Unde ai auzit tu ca Dumnezeu sa recomande poporului sau sa manance carne de porc, sau sa nu se taie imprejur, sau sa nu manamnce koosher?
Tu uiti pesemne ca Legile lui Dumnezeu sunt cele pe care le urmeaza evreii si astazi!
Simplu!
Ale sarlatanului Pavel din Tarsus care se lauda ca e Apostol, ... desi nu l-a vazut pe Isus niciodata!

[/quote]
A te crampona in prezent de preceptele unei religii, mie imi sugereaza o stare de vitrificare spirituala. De ce nu ar fi la fel de important Codul lui Hammurabi, sau de ce nu, legile belagine ale lui Zamolxis, despre care se spunea ca reprezentau in egala masura un cod moral cat si spiritual. Hai sa nu ma duc atat de departe in timp si sa ma aliniez unui mare intelept, nimeni altul decat Dalai Lama. Am ales cateva dintre invataturile lui, preferatele mele:

"-Fii bun ori de cate ori e posibil si e posibil intotdeauna.
-Religia mea este foarte simpla. Religia mea este bunatatea.
-Scopul nostru principal in viata e sa-i ajutam pe ceilalti. Si daca nu-i poti ajuta, cel putin nu le face rau.
-Nu e nevoie de temple, nu e nevoie de filosofii complicate. Creierul si inima sunt templele mele, filosofia mea este bunatatea.
-Putem trai fara religie si meditatie, dar nu putem supravietui fara afectiune omeneasca.
-Nu putem obtine pace in lume fara a face pace in noi insine.
-Chiar daca unii cred in religie sau nu, cred in reincarnare sau nu, nimeni nu poate spune ca nu apreciaza bunatatea si compasiunea.
-Fiind constient de de potentialul si abilitatile sale, un om poate construi o lume mai buna."

Suna bine, dar atat de utopic, nu-i asa?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Noi 16, 2010 5:21 pm

imishaa a scris:

A te crampona in prezent de preceptele unei religii, mie imi sugereaza o stare de vitrificare spirituala. De ce nu ar fi la fel de important Codul lui Hammurabi, sau de ce nu, legile belagine ale lui Zamolxis, despre care se spunea ca reprezentau in egala masura un cod moral cat si spiritual.
Evident ca asa este!
Toate au fost valoroase ptr oameni la vremea lor, acum au doar o valoare culturala.
La fel ar trebui sa fie apreciata valoarea Bibliei

Citat :

Suna bine, dar atat de utopic, nu-i asa?
Suna bine ...si nu sunt utopice de loc!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 350
Data de inscriere : 12/05/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Noi 16, 2010 8:37 pm

Soimos a scris:
Zian a scris:

Simplu!

Citat :

Pai vezi!

Eu nu inteleg din discutia voastra decat ca nu se cunoaste Crestinismul si nici Biblia. Asadar, nu sunt nici Pro si nici Contra, ci doar vreau sa va corectez.

Exista mai multe categorii de crestini, unii apara Legea si o considera neschimbata, ceilalti considera ca Legea a fost abolita odata cu momentul crucificarii.
Prima categorie, aparatorii legii, sustin ca jertfele au luat sfarsit in momentul jertfei pe cruce. Toate jertfele din VT au aratat spre acest moment. Animalul jerfit, templul, altarul..toate il simbolizau pe Hristos. Aveau rolul de a arata oamenilor natura pacatului, care cere o jertfa pentru a fi ispasit. Pacatul inseamna moarte. Dupa momentul Hristos, totul devine simbolic.

Ceilalti sunt oarecum diferiti. Prin Har ajung sa faca fapte de Credinta.

Iudeii vor sustine ca legea nu a fost data decat pentru poporul evreu, neamurile neavand datoria decat sa respecte cele 10 porunci.

Daca vorbiti despre Biblie fara sa o fi citit e ca si cum ati bazai fara logica. Ca doar scopul nu e ca atunci cand cineva vorbeste despre Biblie sau credinta, sa vii cu bata si sa ii spargi capul. Nu e nici intelectual, nu mai vorbesc de ...bune maniere...
Cine sa vrea sa intre intr-un loc unde se asmut cainii pe el? sunny
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Noi 17, 2010 7:50 am

Rayna a scris:
Soimos a scris:
Zian a scris:

Simplu!

Citat :

Pai vezi!

Eu nu inteleg din discutia voastra decat ca nu se cunoaste Crestinismul si nici Biblia. Asadar, nu sunt nici Pro si nici Contra, ci doar vreau sa va corectez.

Exista mai multe categorii de crestini, unii apara Legea si o considera neschimbata, ceilalti considera ca Legea a fost abolita odata cu momentul crucificarii.
Prima categorie, aparatorii legii, sustin ca jertfele au luat sfarsit in momentul jertfei pe cruce. Toate jertfele din VT au aratat spre acest moment. Animalul jerfit, templul, altarul..toate il simbolizau pe Hristos. Aveau rolul de a arata oamenilor natura pacatului, care cere o jertfa pentru a fi ispasit. Pacatul inseamna moarte. Dupa momentul Hristos, totul devine simbolic.

Iudeii vor sustine ca legea nu a fost data decat pentru poporul evreu, neamurile neavand datoria decat sa respecte cele 10 porunci.

Daca vorbiti despre Biblie fara sa o fi citit e ca si cum ati bazai fara logica. Ca doar scopul nu e ca atunci cand cineva vorbeste despre Biblie sau credinta, sa vii cu bata si sa ii spargi capul. Nu e nici intelectual, nu mai vorbesc de ...bune maniere...

Nu Rayna tu nu intelegi(nici eu Very Happy )
dar am sa incerc sa iti explic;
Biblia re o foarte mare valoare cheers dar culturala bom
Nu inteleg ce nu intelegi: Cand omul a reusit sa tipareasca mersul Trenurilor,a ajuns in Cosmos , pe luna, are medicamente pt mai toate bolile , cand e demonstrat clar ca o parte din oameni se trag din maimute ,cum poti sa mai crezi ca Biblia are ceva adevarat!!!!
Avem matematica stiinte exacte , cum poti sa crezi ca suntem creatia unui Dumnezeu, si sa nu crezi ca atunci cand e demonstrat stiintific ca in imensitatea infinita a infinitului,sansa sa aparem noi e de 1 din infinit!!!!!!
Sincer ce nu intelegi??
ca legile lui Dumnezeu sunt cele dupa care se coordoneaza Israelul, dar care sunt de fapt istoria poporului evreu si nu vreo Credinta in Dumnezeu.Deci e clar ca e vorba doar de un mit, care are valoare culturala.
Ca atare acum cand totul e logic mai ramane ceva de spus.
da ca sunt oameni care atunci cand isi dau seama ca nu se vor putea niciodata integra ,asimila in ceea ce cred ei ca este superioritatea se opresc pe o treapta imediat si ii blameaza pe cei la fel ca ei in speranta ca se va vedea vreo diferenta.
tipologia omului care stie ca niciodata nu va fii acceptat in totalitate , dar care vrea sa iasa totusi in evidenta.Unii o fac prin realizari, altii o fac prin jigniri. ei unii sunt obisnuiti sa confunde credinta si Biblia cu Biserica ,
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Noi 17, 2010 10:13 am

Rayna a scris:

Mai degraba nu intelegi tu cum a aparut crestinismul ...si astfel nu intelegi tu corect ceea ce este crestinismul azi!

Citat :

Si daca Legea lui Dumnezeu a fost abolita de oamenii ...inseamna ca zi nu mai avem Lege ...nu?
Pai daca legea lui Dumnezeu nu mai exista ...atunci nu mai ne trebuie nici religie care sa ne invete aceste legi!
Cat despre Isus in momentul crucificarii ...el nu s-a dezis de Legea sa ... pentru ca s-ar fi dezis de Misiunea sa ...adica aceea de a INTARI Legea tatalui sau !
Cred ca pricepi bca A INTARI este altceva decat A SCHIMBA!

Citat :

Prima categorie, aparatorii legii, sustin ca jertfele au luat sfarsit in momentul jertfei pe cruce.
Daca te referi la jertfirea vacilor si a caprelor ...ai oarecare dreptate caci Isus a propovaduit Eucharistia ...adica inlocuirea acestor jertfe cu paine si vin, asta inca din timpul vietii lui.

Citat :

Toate jertfele din VT au aratat spre acest moment. Animalul jerfit, templul, altarul..toate il simbolizau pe Hristos
Vrei sa zici ca Isus era un BOU? ...si ca boii care au fost sacrificati pe acele altare erau de fapt niste Isusi travestiti?
Interesant!

Citat :

. Aveau rolul de a arata oamenilor natura pacatului, care cere o jertfa pentru a fi ispasit. Pacatul inseamna moarte. Dupa momentul Hristos, totul devine simbolic.
Ce zici tu e frunza verde!
Dumnezeu a lasat prin Lege ca pacatele oamenilor din poporul sau sa fie spalate prin sange animalelor jertfite ... si Boul Isus Christos ...asa cum recunosti si tu ... nu a fost decat un bou mai mare care avea un detergent-sange mai bun, asa cum vedem si in citatul de mai jos din Biblie:

Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

Citat :

Har???? Pai oare da Dumnezeul lui Moise har celor care se kk pe Legile Lui?
Pai a dat cuiva porunca Dumnezeu sa manance carne de porc?
Citat :

Asta nu este o problema ce tine de nationalitati ...ci este ceva ce tine de religie! In religia Mozaica nu erau numai iudei ci multe alte neamuri dintre care grecii au fost cei mai influenti ... drept dovada avem Tanachul tradus in L.Greaca drept dovada avem faptul ca crestinii si-au bazat Biblia pe furtul Septuagintei de la rabinii greci ...deci minciuna asta pica cu atat mai mult cu cat tocmai iudeii au fost primii crestini ... iar neamurile "crestinate" nu au facut altceva decat sa treaca la religia Mozaica ...SECTA Nazariteanului ...!

Citat :

Daca vorbiti despre Biblie fara sa o fi citit e ca si cum ati bazai fara logica.
Doar sa citesti Biblia ...este mult prea putin ...ca sa intelegi adevarul ...adica ceea ce prezentam noi aici ...trebuie sa fi studiat Biblia si asta cu ochii deschisi si mai ales si mintea deschisa!

Citat :

Aici este locul in care se poate gasi Adevarul ... si cand ii arati cuiva adevarul cu citate din Biblie, completate cu teme din istorie si apelezi la logica ...nu se cheama asmutit ...ci "dorinta de a lumina"!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

Localizare : Romania
Puncte : 388

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Noi 17, 2010 10:46 am

Spune-mi punctul tau de vedere intr-un domeniu ca apoi sa stiu ce fel de argumente vei aduce.

Spune o fraza argumentativa, ca sa imi dau seama cat esti de manipulat se simturi.

Stiinta e rece, nepartinica, argumentele tale sunt hot, toate subiective, partinice.

Inteleg ca vrei sa te certi cu mine ca si cu un reprezentant al Crestinismului? Eu iti prezint "la rece" un punct sau altul de vedere. O sa iti raspund si la mesaj.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Noi 17, 2010 11:50 am

Rayna a scris:

Spune o fraza argumentativa, ca sa imi dau seama cat esti de manipulat se simturi.
Eu sunt foarte rational si nu sunt de loc manipulat de simturi pentru ca am convingerea ca nu inima este cea cu care gandesti , ci creierul!
Asa ca eu analizez totul la rece!

Citat :

Stiinta e rece, nepartinica, argumentele tale sunt hot, toate subiective, partinice.
Asa ti se pare tie ptr ca esti manipulata de simturi.
Argumentele mele par partinice la fel ca si ale tale!
Diferenta consta in faptul ca eu imi sustin toate afirmatiile bine argumentat si cu dovezi din Biblie, Istorie si Logica!
Citat :

Inteleg ca vrei sa te certi cu mine ca si cu un reprezentant al Crestinismului? Eu iti prezint "la rece" un punct sau altul de vedere. O sa iti raspund si la mesaj.
Nu vreau sa ma cert cu nimeni!
Eu iti rapund la problemele ridicate de tine doar ptr ca alti cititori sa cunoasca si alte opinii decat cele PRO religie!
Motivul: Ptr ca este un forum antireligie!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

Localizare : Romania
Puncte : 388

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Noi 17, 2010 12:38 pm

Soimos a scris:
Rayna a scris:

Mai degraba nu intelegi tu cum a aparut crestinismul ...si astfel nu intelegi tu corect ceea ce este crestinismul azi!
Cum a aparut Iudaismul ar fi mai interesant de discutat, ca asa s-ar cladi sau s-ar surpa temelia credintei noastre.
Inteleg ca nu esti de acord cu legile dialecticii? S-au preluat unele idei din vechea religie, s-au inlaturat altele care nu corespundeau mentalitatii grupului respectiv si asa s-a produs saltul calitativ. Nu e nimic nou. In toate domeniile se intampla asa. Legile dialecticii sunt baza evolutiei in toate domeniile.
Citat :

Citat :

Si daca Legea lui Dumnezeu a fost abolita de oamenii ...inseamna ca zi nu mai avem Lege ...nu?
Sustine o serie de neoprotestanti, printre care si baptistii. Legea nu a fost distrusa in sine, ci modul fixist de a privi legea. Ideea e ca Legea nu mai este ridicata mai presus de Dumnezeu Insusi. Omul nu poate nimic prin forte proprii. Acceptand insa ajutorul divin, ajunge sa faca faptele legii.

Citat :
Pai daca legea lui Dumnezeu nu mai exista ...atunci nu mai ne trebuie nici religie care sa ne invete aceste legi!
Hristos este Legea in Crestinism. Hristos este Dumnezeu si Dumnezeu este Legea. Religia crestina invata sau ar trebui sa invete despre Hristos.

Citat :
Cat despre Isus in momentul crucificarii ...el nu s-a dezis de Legea sa ... pentru ca s-ar fi dezis de Misiunea sa ...adica aceea de a INTARI Legea tatalui sau !
Cred ca pricepi bca A INTARI este altceva decat A SCHIMBA!
Te rog sa explici mai bine ce doresti sa spui aici.
Citat :

Citat :

Prima categorie, aparatorii legii, sustin ca jertfele au luat sfarsit in momentul jertfei pe cruce.
Daca te referi la jertfirea vacilor si a caprelor ...ai oarecare dreptate caci Isus a propovaduit Eucharistia ...adica inlocuirea acestor jertfe cu paine si vin, asta inca din timpul vietii lui.
Vezi mai bine pasajul din biblie. De la momentul crucificarii, jertfele vor fi desfiintate. Paine si vinul sunt doar simbolic "trupul si sangele lui Hristos", reevocarea momentului sacrificiului pentru omenire.
Cand serbezi o zi, o sarbatoare sau alt eveniment in fiecare an, nu reevoci momentul initial? Iti amintesti de el?
De inteles simbolic ai auzit? Despre puterea simbolului stii ceva?

Citat :

Citat :
Toate jertfele din VT au aratat spre acest moment. Animalul jerfit, templul, altarul..toate il simbolizau pe Hristos
Vrei sa zici ca Isus era un BOU? ...si ca boii care au fost sacrificati pe acele altare erau de fapt niste Isusi travestiti?
Interesant!

Pentru mine nu este interesant, insa(adica noutate) ce pui! jocolor
Vorbeam mai sus despre simboluri.
Dar ca templul din vechime ar putea fi simbolul trupului uman, ai vedea deplasat?
Curtea este partea exterioara, trupul fizic, locul unde se aduc jertfele, adica se fac fapte bune. Sfanta este Mintea noastra. Sfanta sfintelor este sufletul, locul dedicat exclusiv comunicarii cu Dumnezeu.

Poate ca oamenii erau invatati ca si in cazul unui joc de copii, ce inseamna sa fii o fiinta morala in Vechiul Legamant. Cum greseau, trebuiau sa ia aminte si sa sacrifice ceva. Rolul nu era sa plateasca, ci sa recunoasca ca au gresit si sa se indrepte(Indreptare avand drept etalon Legea). Numai ca ei au inteles ca pot gresi, ca apoi pot plati cu sacrificiul altei fiinte.
Citat :

Citat :

Aveau rolul de a arata oamenilor natura pacatului, care cere o jertfa pentru a fi ispasit. Pacatul inseamna moarte. Dupa momentul Hristos, totul devine simbolic.
Ce zici tu e frunza verde!
Dumnezeu a lasat prin Lege ca pacatele oamenilor din poporul sau sa fie spalate prin sange animalelor jertfite ... si Boul Isus Christos ...asa cum recunosti si tu ... nu a fost decat un bou mai mare care avea un detergent-sange mai bun, asa cum vedem si in citatul de mai jos din Biblie:Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,
Ai citit Pilda Vierilor din Biblie? Ce parere ai?

Citat :
Citat :

Daca vorbiti despre Biblie fara sa o fi citit e ca si cum ati bazai fara logica.
Doar sa citesti Biblia ...este mult prea putin ...ca sa intelegi adevarul ...adica ceea ce prezentam noi aici ...trebuie sa fi studiat Biblia si asta cu ochii deschisi si mai ales si mintea deschisa!
Laughing
Citat :

Citat :

Aici este locul in care se poate gasi Adevarul ... si cand ii arati cuiva adevarul cu citate din Biblie, completate cu teme din istorie si apelezi la logica ...nu se cheama asmutit ...ci "dorinta de a lumina"!
Inteleg ca esti un iluminist. Very Happy
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Noi 17, 2010 2:37 pm

Rayna a scris:

Cum a aparut Iudaismul ar fi mai interesant de discutat, ca asa s-ar cladi sau s-ar surpa temelia credintei noastre.
Daca vrei sa discutam tema aceasta ...deschidem un topic separat!
Citat :

Inteleg ca nu esti de acord cu legile dialecticii? S-au preluat unele idei din vechea religie, s-au inlaturat altele care nu corespundeau mentalitatii grupului respectiv si asa s-a produs saltul calitativ. Nu e nimic nou. In toate domeniile se intampla asa. Legile dialecticii sunt baza evolutiei in toate domeniile.
Mai degraba se pare ca nu stii tu ce e aceea Dialectica ... Dialectica si Religia sunt doua lucuri incompatibile!
Citat :

Nu vad care ar fi legatura ... din moment ce Isus si-a dat viata ptr salvarea Vacilor si a caprelor din moment ce cum ai vazut in versetul din postarea anterioara, oamenii aveau detergent lor sanguin !
In plus de asta referitor la schimbarea de care pomenesti...uite ce spune Dumnezeu:
Maleahi 3:6 „Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb;
Crezi cumva ca Dumnezeu se contrazice la fiecare minut (1 min ptr El = 1000 de ani ptr noi)
Citat :

Legea nu a fost distrusa in sine, ci modul fixist de a privi legea. Ideea e ca Legea nu mai este ridicata mai presus de Dumnezeu Insusi.

Mai presus de Dumnezeu nu trebuie Lege ptr ca nu e nimeni mai presus de Dumnezeu (asta teoretic) Legea e clar ca este data ptr oameni ...si la fel de clar este ca Dumnezeu nu a schimbat legea ...cum ai vazut din versetul de mai sus
Citat :

Omul nu poate nimic prin forte proprii. ...
Sa inteleg ca Hitler si Stalin au lucrat cu sprijinul lui Dumnezeu?
Citat :

Acceptand insa ajutorul divin, ajunge sa faca faptele legii.

Pai unde se respecta Legea din moment ce oamenii mananca Porc ...nu se taie imprejur ...si unde mai pui ca se inchina la alt Dumnezeu decat la Yahwe ...respectiv la Christos ...despre care ne previne CLAR in Lege (Deuteronom) 13.1 sa ne ferim de Christos!
Sau te pomenesti ca ce e scris in Lege nu se pune?

Citat :

Hristos este Legea in Crestinism.
Ce e asta ...Glasolaie ?
Crestinismul nu are nici un Dumnezeu, nici macar pe Isus ca si asta avea ca lege tot Torah.
In plus de asta crestinismul nu are nimic comun cu Isus ptr ca nu respecta dorinta testamentara a lui Isus ...adica cea in care il lasa ca urmas pe Petru ...si ghici care Evanghelie lipseste total din Biblie?
Ai ghicit ...cea a lui Petru!
Citat :

Hristos este Dumnezeu si Dumnezeu este Legea. Religia crestina invata sau ar trebui sa invete despre Hristos.
Din pacate religia crestina este intemeiata de criminalul in serie Constantin cel Mare ..si astfel se preocupa de bani ... si nu de invataturile lui Isus!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Noi 17, 2010 4:00 pm

CONTINUARE

Citat :
Cred ca pricepi ca A INTARI este altceva decat A SCHIMBA!
Citat :

Te rog sa explici mai bine ce doresti sa spui aici.
E vorba de fapul ca Isus nu s-a dezis niciodata de Legea Tatalui Sau pe care nu numai ca o propovaduia dar declara singur ca a venit sa O IMPLINEASCA ...si aste este altceva decat sa o schimbe!

Citat :

Vezi mai bine pasajul din biblie. De la momentul crucificarii, jertfele vor fi desfiintate.
Nici din greseala nu exista asa ceva!
In Luca 22,11 vezi ca de sarbatoarea Pesac (paste) Isus intreaba de camera unde sa isi manace pastele si daca ptr iudei de paste se manca Miel ...ptr vegetarianul Isus Mmielul era Painea si sangele era Vinul si asa Isus a fost cel care a introdus Eucharistia!
Citat :

Paine si vinul sunt doar simbolic "trupul si sangele lui Hristos", reevocarea momentului sacrificiului pentru omenire.
Minciuna Sfruntata!
Painea reprezenta Puterea Tatalui cel care face pamantul sa rodeasca granele ca sa avem noi paine ...iar vinul este sangele animalelor sacrificate.
Citat :

Veziti de treaba ...pai daca ar fi asa cum zici Dumnezeu nu ne-ar fi prevenit in Deuteronom 13.1 sa nu ne luam dupa dumnezei falsi asa cum este si Isus care vor sa ne abata de la credinta (ceea ce a si reusit ...si tocmai religia crestina este dovada ca a reusit sa fie Isus considerat ca Dzeu desi Dumnezeu spune CLAR:
Isaia 43.10. Voi sunteți martorii Mei, zice Domnul, ca să știți, să credeți și să pricepeți că Eu sunt: si înainte de Mine n-a fost Dumnezeu și nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul și nu este izbăvitor afară de Mine!
Intelegi acest text?
Sau ptr tine vorbele lui Dumnezeu = minciunile lui Pavel?
Citat :

Interesant!
Pai tu ai zis !
Citat :

Vorbeam mai sus despre simboluri.
Si eu vorbeam de legea lui Dumnezeu!
Care sunt mai importante ...cuvintele lui Dumnezeu din Lege ...sau speculatiile tale simbolistice?
Citat :

Dar ca templul din vechime ar putea fi simbolul trupului uman, ai vedea deplasat?
Curtea este partea exterioara, trupul fizic, locul unde se aduc jertfele, adica se fac fapte bune. Sfanta este Mintea noastra. Sfanta sfintelor este sufletul, locul dedicat exclusiv comunicarii cu Dumnezeu.
Prostii ! Templele nu au o forma anume ...doar bisericile si acestea nu au nici o legatura cu Isus ci cu criminalul in serie Constantin!
In plus de asta Isus (Omul ne-christos) ne invata ca: Imparatia lui Dumnezeu este in noi (Luca17.21) adica nu in ceruri sau in cladirile de piatra!

Citat :

ce inseamna sa fii o fiinta morala in Vechiul Legamant. Cum greseau, trebuiau sa ia aminte si sa sacrifice ceva. Rolul nu era sa plateasca, ci sa recunoasca ca au gresit si sa se indrepte(Indreptare avand drept etalon Legea). Numai ca ei au inteles ca pot gresi, ca apoi pot plati cu sacrificiul altei fiinte.
La varianta asta "gresita" trebuia sa se gandeasca Dumnezeu ...daca nu a facut-o ...asta nu inseamna ca noi avem dreptul sa ii modificam Legea dupa capul nostru!
Citat :

Dupa momentul Hristos, totul devine simbolic.
Din ce cauza?
Oare din cauza ca in Apocalipsa Isus recunoaste ca este Seful Mortii si Seful IADULUII?

Citat :

Ai citit Pilda Vierilor din Biblie? Ce parere ai?
Am parerea ca e vorba goala fara importanta!
Isus nu l-a lasat decat pe Petru sa dezlege in numele Lui atat in ceruri cat si pe pamant ...si tu imi vorbesti de falsi apostoli ai bisericii care nu erau decat ucenicii sarlatanului Pavel si in nici un caz ai lui Isus!
Concluzia ...vorbe goale fara mai multa importanta decat povestile lu Baba Veta!
Citat :

Inteleg ca esti un iluminist. Very Happy
In sensul ca numai Adevarul dovedit ca atare, adica STIINTA te poate ilumina!
Credinta este "stiinta" celor care nu stiu nimic dar cred totul!
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Noi 17, 2010 7:57 pm

ALIN a scris:
Biblia=Legea lui dumnezeu (ucide-l pe cel ce nu-ti asculta poruncile si nu te iubeste)+Vestea cea buna (l-au batut in cuie pe ala de-a venit sa strice randuielile lui tatsu) Very Happy
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Noi 19, 2010 12:13 pm

Cyberman a scris:
Vestea cea buna (l-au batut in cuie pe ala de-a venit sa strice randuielile lui tatsu) Very Happy
Si daca nu-l bateau in cuie pe asta, crezi ca n-ar fi gasit pe altul in jurul caruia sa creeze noua religie? Se pare ca au fost mai multi pretendenti la acest post de personaj central, dar l-au ales pe asta ca dadea mai bine... starnea compasiunea si era mai induiosator!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Vin Noi 19, 2010 6:09 pm

Cyberman a scris:
ALIN a scris:
Biblia=Legea lui dumnezeu (ucide-l pe cel ce nu-ti asculta poruncile si nu te iubeste)+Vestea cea buna (l-au batut in cuie pe ala de-a venit sa strice randuielile lui tatsu) Very Happy

Very Happy Very Happy Very Happy
Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Mar 15, 2011 9:12 pm

Alin Soimosi a scris:
unii sunt obisnuiti sa confunde credinta si Biblia cu Biserica

E ca si cum ai confunda legile cu tribunalul... oare ce s-ar face tribunalul fara legi sau la ce ar mai fi bune legile fara un tribunal...

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Dum Noi 20, 2011 10:58 am

Ce rost are sa te pocaiesti daca de viata vesnica au doar aceia care au trait fara pacat?

Poi nu este Isus un mincinos care amageste curvele si vamesii promitandu-le viata vesnica daca se caiesc sincer de faptele lor?
Vezi Apocalipsa 20.12:
.... și morții au fost judecați din cele scrise în cărți, potrivit cu faptele lor.

Pai unde gasim confirmata in Apocalipsa minciuna lui Pavel precum ca nu faptele conteaza ci credinta?
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Dum Noi 20, 2011 7:02 pm

Soimos a scris:

Pai unde gasim confirmata in Apocalipsa minciuna lui Pavel precum ca nu faptele conteaza ci credinta?

In apocalipsa nu, dar in realitate da! Daca ar conta faptele... cine s-ar mai inchina unui dumne-zeu criminal si rau? Asa ca, conteaza numai credinta ca el este bun, chiar daca faptele contrazic in mod izbitor aceasta credinta! Deci, credinciosii trebuie sa fie doar credinciosi, daca ar fi si rationali n-ar mai fi si buni cotizanti intru bunastarea reprezentantilor pe pamant a dumne-zeului din cerurile mult visate, pardon, delirate!
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 27
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mar Noi 22, 2011 11:51 pm

emanuel a scris:
Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor.

Simplu.

Scuzele mele,dar orice nebun poate zice ca s-a apropiat vreo imparatie.Eu de ce te-as crede pe tine sau pe voi,pentru ca cerul e tot acolo unde a fost mereu,la fel si pasarile.Doar pasarelele unora s-au inmultit si au crescut precum vulturii.Sa ma pocaiesc ca sa ajung sa traiesc cu capul in nori?Nu!Prefer cu picioarele pe pamant si cu constiinta impacata ca n-am cazut prada nebuniei sau smecherilor care incearca sa-mi vanda castraveti din gradinile ceresti. what
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   Mier Noi 23, 2011 9:37 am

Haugh ! (asa zic pieile rosii cand aproba ceva) ...si Amin!

Ca drept mai graiesti!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor   

Sus In jos

Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 13 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Apologetica-
Mergi direct la: