Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

O tema pe zi !

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: O tema pe zi !   Joi Mar 25, 2010 8:36 am

O tema de meditat si dezbatut pe ziua de azi:

"Busola Domnului"

Natura (cea creata de Dumnezeu) ne ofera un exemplu profund imoral ...si anume exemplul viu al vietuitoarelor care traiesc unele pe contul alteia in ceea ce se numeste "lantul trofic" adica "eu" ma simt bine si satul daca te nenorocesc pe tine sau daca iti distrug definitiv viata si te trimit in nefiinta.!

Acest exemplu ne dezvaluie cat cruda si imorala este inca de la creatie "lucrarea Domnului".

Bietii oameni primitivi au trebuit sa experimenteze viata si aspectele ei in sute si sute de mii de ani si zeci de mii de generatii sacrificate pana cand "dumnezeu" vezi doamne ... le-a dat cele 10 porunci ca sa faca ceea ce ei stiau deja cu mult inaintea aparitiei acestor porunci, ba chiar inaintea aparitiei lui Dumnezeu (cca 6 000 de ani) adica dupa legamantul cu Abraham.

In asemenea conditii ...si anume cand natura creata de el este profund inumana, cruda si imorala iar omul a trebuit sa invete si sa experimenteze cunoasterea (si aici trebuie remarcata o culme a prostiei motiv de "blestem divin") si sa descopere valabilitatea celor 10 porunci pe propria sa piele .... cu muuult inainte de aparitia Cuvantului Domnului ... poate fi considerat un "Dumnezeu" si Calea Lui ca una pe care trebuie sa-l urmam ?

Intrebare justificata cu atat mai mult cu cat se pare ca iarasi i s-a stricat busola ... si in loc sa ne indice directia pe care omenirea a urmat-o sute de mii de ani ...adica Calea Progresului ...iata ca El ca uin retropgrad ne indemna pe Calea Regresului adica cea propovaduita in Biblie si care este "Calea" vremurilor de mult apuse ... cea urmata de stramosii nostrii cu cateva mii de ani inainte adica pe aqtunci cand Cunoasterea si CONSTIINTA inca se jucau cu lopatica in groapa de nisip a copilariei spiritualitatii umane !

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Mar 25, 2010 9:56 am, editata de 1 ori
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Joi Mar 25, 2010 8:40 am

parerea unui om, sau mai multora... cui ii pasa!

dar cu siguranta, lor!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Joi Mar 25, 2010 9:58 am

buburuzu a scris:
parerea unui om, sau mai multora... cui ii pasa!

dar cu siguranta, lor!
Pai despre ce vorbim ...nu despre oameni?
Vrei sa schimbam tema si sa vorbim depre mantuirea sufletului porcilor prin Treimea porcina ...in care Fiul lui Dumnezeu PORCU se naste din Scroafa Virgina pentru a mantui sufletele godacilor?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Joi Mar 25, 2010 2:06 pm

iooooooooi... nici aia din Gataia nu te-ar primi! (la noi Beclean... acum ai priceput, shai!?)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Joi Mar 25, 2010 4:30 pm

buburuzu a scris:
iooooooooi... nici aia din Gataia nu te-ar primi!

De ce la Gataia si nu la Jebel ?
Nu cred ca ai avut amintiti mai frumoase p-acolo intrucat cei care se cred Dumnezei si se simt Mantuitori ...adica astia religiosii ... sunt internati numai la Jebel.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Joi Mar 25, 2010 6:15 pm

... pai vezi, la Gataia cu tine!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Joi Mar 25, 2010 7:25 pm

Vrei sa zici ca locul tau e la Jebel?

Bine ...daca asa zici tu ...asa sa fie!

Cat despre mine .... eu ...ma mai duc cei drept foarte rar din pacate ... in vizita la un vechi prieten de-al meu internat la glumeti ..dar nu la Gataia, acolo nici nu stiu unde e spitalul ...dar am auzit de el ..si oricum este departe de TM .. ci in Timisoara pe Strada Vacarescu ... si zau ca raman cracanat sa vad ce face religia din oameni ...ca uitai sa-ti spun ca si prietenul asta din copilarie .... tot pocait este.

Asa ca pazea ... maine poimane te vad si pe tine la Jebel!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Joi Mar 25, 2010 7:46 pm

... dar nu era vb. de mine!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Joi Mar 25, 2010 7:50 pm

Ba tocmai de tine era vorba ...tot Becleanul vorbea de tine si nu e de mirare ca zvonurile au ajuns la fratii tai de credinta din Timisoara
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Vin Mar 26, 2010 4:57 pm

sah, Soimica!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Vin Mar 26, 2010 7:23 pm

Unde e ca nu-l vad!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Sam Mar 27, 2010 6:08 am

Soimos a scris:
Daca este sa utilizam conceptul de dumnezeu creator, atunci as putea spune ca Natura este adevaratul Dumne-Zeu! Mie imi repugna alaturarea acestor doi termeni (Natura si dumnezeu), deoarece Natura este sublima chiar daca este salbatica, pe cand dumnezeu (oricum l-am considera) este crud, nemilos si dictator. Prefer sa alatur Naturii sensul de Zeita (Zeu), dar nu unul politeist avand conotatii supranaturale, ci unul pagan avand conotatii de simbol al creatiei. Ce poate fi mai frumos si mai sublim pentru suflet decat ceea ce a creat Natura?[/quote]
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Sam Mar 27, 2010 7:35 am

O fi natura frumoasa mai ales primavara ... dar nu tot natura s-o fi chemand faptul ca in mod natural fintele vii traiesc unele pe seama altora asa cum vulpea devoreaza iepurele ...lupul sfasie oaia ...s.a.m.d. si totul este crud si nemilos ?
Deci parerea mea este confirmata ... sau?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Sam Mar 27, 2010 8:17 am

Soimos a scris:
O fi natura frumoasa mai ales primavara ... dar nu tot natura s-o fi chemand faptul ca in mod natural fintele vii traiesc unele pe seama altora asa cum vulpea devoreaza iepurele ...lupul sfasie oaia ...s.a.m.d. si totul este crud si nemilos ?
Am spus si eu ca Natura este salbatica, insasi Universul este "salbatic"! Parerea ta este confirmata, din punctul de vedere din care ai prezentat lucrurile, eu nu ti-am atacat parerea, tocmai pentru ca era corecta. Insa am prezentat acelasi aspect, dar din alt punct de vedere. Si mie mi-ar place ca toate fiintele sa poata trai fara ca acest lucru sa produca moartea altora. Universul este asa cum este... insa dumnezeu este o inventie gandita pentru a substitui Universul si avand in plus caracteristici umane, adica cruzime, rautate, razbunare, etc. Universul nu are aceste caracteristici cu caracter volitiv, el este un gigantic mecanism.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Sam Mar 27, 2010 6:52 pm

Apopii a scris:
Soimos a scris:
Am spus si eu ca Natura este salbatica, insasi Universul este "salbatic"! Parerea ta este confirmata, din punctul de vedere din care ai prezentat lucrurile, eu nu ti-am atacat parerea, tocmai pentru ca era corecta. Insa am prezentat acelasi aspect, dar din alt punct de vedere. Si mie mi-ar place ca toate fiintele sa poata trai fara ca acest lucru sa produca moartea altora. Universul este asa cum este... insa dumnezeu este o inventie gandita pentru a substitui Universul si avand in plus caracteristici umane, adica cruzime, rautate, razbunare, etc. Universul nu are aceste caracteristici cu caracter volitiv, el este un gigantic mecanism.

ei prietene, aici i baiu!

de ce exista moarte?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Sam Mar 27, 2010 7:05 pm

buburuzu a scris:

de ce exista moarte?
La asta trebuia sa iti raspunda Cuvantul Domnului!

Daca ai nevoie de cuvantul meu adica cel al "Domnului soimos" ... de moarte e nevoie de moarte pentru a se inlocui corpurile uzate cu altele tinere si puternice, adica ceva cam tot asa cum primavara trebuie sa fie precedata de o toamna si apoi o iarna...adica din necesitatea de a se face loc unei vieti noi ...tot asa cum bunicul trebuie sa faca loc nepotului ...in loc sa se tina "colectia" de mosi-sramosi uzati stricati si neputinciosi dar toti nemuritori in dulapul familiei
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Sam Mar 27, 2010 8:49 pm

Tema: Martie 28

In scriptura se recunoaste la capitolul Facere (Geneza) ca nu stia nici macar ca Lumina este buna ...motiv ptr care a trebuit sa o experimenteze ca sa se convinga ca e buna !

"4. Și a văzut Dumnezeu că este bună lumina,

Acest "dumnezeu" al iudeilor ... (care a aparut la legamantul cu Abraham cca 6000 de ani pe lumea asta, in care omul primitiv traia deja de cca 3 milioane de ani) si acumula experiente depasind faze ca paleolitic sau neolitic si spre deosebire de omul din neolitic era atat de nestiutor (sa nu zic prost ca suna a blasfemie) ... incat nu stia ceea ce deja de mult omul primitiv STIA ...si anume ca ... lumina e buna!!!

Si daca aceasta nu este destul ... el il invata pe Moise cele 10 porunci ...adica acelea cu: "Sa nu omori, sa nu furi, sa nu minti sa iti iubesti parimti ... s.a.m.d." ...si asta s-a intampkat acum cca 3-4 mii de ani ...in timp ce omenirea deja stia de mult pentru ca in zeci si zeci de mii de ani de experiente ptactice traite si acumulate, au ajuns deja de muult la asemenea concluzii precum ca nu e bine sa ucizi sau furi!
Si zau ca omul primitiv stia aceste "legi" ... fara nici o interventie a lui Yahwe.

In acest context ...va dati seama cat e de redus la bibilica era aliasul crestin (adica cu copii) al Yahweului original (adica iudeu si fara copii) al religiei mozaice ...pentru ca acest King Kong crestin (adica facut dupa chipul si asemanarea omului ...mai exact 98.5% maimuta primata ) nu a fost in stare nici macar sa debiteze o scriptura proprie a crestinilor, motiv ptr care King Kong Tatal a modificat scriptura iudeilor!

Dar sa trebuiasca sa furi chestii elementare asa cum sunt cele 10 porunci sau nu cunostea "Facerea" .... trebuie ca era tare limitat in posibilitati si fara cultura generala ...caci daca avea .... stia ca puteau sa le fure si de la invatatii Greciei antice ...si nu de la poprul evreu care era un biet pitic fata de acei greci!

Greu la deal cu boi mici ! Adica greu se mai poate progresa cu asemenea minciuni penibile!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Dum Mar 28, 2010 5:53 am

Soimos a scris:
buburuzu a scris:

de ce exista moarte?
La asta trebuia sa iti raspunda Cuvantul Domnului!

Daca ai nevoie de cuvantul meu adica cel al "Domnului soimos" ... de moarte e nevoie de moarte pentru a se inlocui corpurile uzate cu altele tinere si puternice, adica ceva cam tot asa cum primavara trebuie sa fie precedata de o toamna si apoi o iarna...adica din necesitatea de a se face loc unei vieti noi ...tot asa cum bunicul trebuie sa faca loc nepotului ...in loc sa se tina "colectia" de mosi-sramosi uzati stricati si neputinciosi dar toti nemuritori in dulapul familiei

sah

partida asta o pirzi, fratzie!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Dum Mar 28, 2010 6:08 am

Soimos a scris:

In scriptura se recunoaste la capitolul Facere (Geneza) ca nu stia nici macar ca Lumina este buna ...motiv ptr care a trebuit sa o experimenteze ca sa se convinga ca e buna !
2. Și pământul era netocmit și gol. Întuneric era deasupra adâncului și Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.

3. Și a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Și a fost lumină.

4. Și a văzut Dumnezeu că este bună lumina, și a despărțit Dumnezeu lumina de întuneric.

Daca a despartit Dumnezeu lumina de intuneric, inseamna ca lumina era impreuna cu intunericul si daca la inceput era doar intunericul, inseamna ca Dumnezeu stia ce este lumina, dar n-o bagase in seama!!! 
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Dum Mar 28, 2010 8:27 am

buburuzu a scris:

sah

partida asta o pirzi, fratzie!
Partida asta o pierd absolut toti ...nu numai eu!

Important este sa castigi macar partida cu viata ...si sa nu traiesti ca un mort viu (zombi) bine pregatit pentru "viata" in MOARTE ...adica viata vesnica de mort ...asa cum va pregatiti voi pocaitii ptr lumea cand nu veti mai exista.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Dum Mar 28, 2010 2:50 pm

Black velvet a scris:

Daca a despartit Dumnezeu lumina de intuneric, inseamna ca lumina era impreuna cu intunericul si daca la inceput era doar intunericul, inseamna ca Dumnezeu stia ce este lumina, dar n-o bagase in seama!!! 
Acum cateva mii de ani in urma unii oamenii si-au imaginat ca lumea a fost facuta intr-un anumit mod si inventand un dumne-zeu, i-au pus lui in carca aceasta mareata realizare. Oricum, pe ei nu-i interesa realitatea, nu erau oameni de stiinta, erau evrei care incercau sa gaseasca metode de a-i manipula, intr-o prima etapa pe ai lor si mai apoi, daca era posibil, pe ceilalti. Daca respectivii ar fi vrut ca religia lor sa cuprinda date reale, nu ar fi fost nici-o problema sa le afle de la egipteni. Spun de la egipteni, deoarece acestia erau mai aproape si aveau cunostiinte avansate de astronomie. Si astazi oamenii de stiinta se minuneaza de precizia masuratorilor facute de acestia, acum 5000 de ani in urma, masuratori care au stat la baza realizarii piramidelor. Dar pe ei nu i-a interesat stiinta, ci manipularea!!!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Dum Mar 28, 2010 5:10 pm

Pai tu ai auzit cumva in istorie faptul ca in antichitate evreii se ocupau cu matematicile. filozofia, artele sau astronomia asa cum o faceau chinezii, grecii si mai tarziu arabii?

Pana si Dumnezeul lor era atat de stupid incat stia mai putin decat stia unu ca Socrate, Platon sau Aristotel ca sa nu mai vorbim de Theon care a inventat tot felul de sisteme mecanice pe care le folosea in Temple pentru a impresiona prostii care treceau pragul acelor temple si credeau, asemenea altor redusi mintali de azi, ca poarta templului, care se deschidea ca sa intre "el prostu" dar numai dupa ce punea un banut ...iar aceasta sarlatanie (sustinuta de o mecanica foarte avansata ptr acele timpuri) era o forma de multumire pe care i-o adresa Zeul pentru ca a sacrificat un banut !
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 106
Localizare : .........
Puncte : 146
Data de inscriere : 20/02/2010

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Lun Mar 29, 2010 6:26 am

Homosexuali celebri: Platon, Socrate si Aristotel. Inventarea dialecticii si a filosofiei

da da!

"Un doctor in chimie american, cu doctoratul luat la Harvard, vrand sa epateze odata prin cultura sa presupus imensa, mi-a spus: "I-am citit pe Platon, pe Socrate, pe Aristotel..."
Cu toate acestea Socrate este unul dintre cele mai bine cunoscute personaje ale antichitatii, iar spiritul sau si mentalitatea sa sunt si astazi faruri in gandire si filosofie. Nu poate sa nu fie simpatic omului de azi Socrate, cand acesta citeste: "azi am fost la piata unde am vazut uluitor de multe lucruri...de care nu am absolut nici o nevoie". Lucru la fel de valabil si astazi pentru cel pentru care lucrurile materiale nu sunt totul in viata, cand acesta intra intr-un... mall!

Socrate este cunoscut exclusiv din scrierile altora despre el. Dialogurile monumentale ale lui Platon il situeaza ca pe unul din gigantii gandirii, in Symposion (Banchetul) si in alte dialoguri. In acelasi timp, in alt Symposion (Banchet) scris despre Socrate, el apare la dimensiuni cu mult mai umane, dar totusi ca un om deosebit. Ma refer aici la lucrarea lui Xenophon. Ma intreb daca nu ar fi fost mai bine ca in locul lui Isus Cristos, care nici el nu a scris nimic, noi l-am venera azi pe Socrate ca "fiu al zeului suprem". Stiu ca ar fi fost mai bine, dar nu cred ca ar fi fost posibil, pentru ca Socrate nu ar fi acceptat "apolokintoza" sa, avand prea mult
bun-simt."

Ultima editare efectuata de catre buburuza in Lun Mar 29, 2010 7:03 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Lun Mar 29, 2010 6:56 am

Multumim ptr expunere .... cine doreste sa citeasca tot articolul il gaseste aici:

http://www.romanialibera.com/articole/articol.php?step=articol&id=11150

Ca si concluzie pe care eu as trage-o este faptul ca homosexualitatea era generalizata in antichitate ... vezi cazul Lot... dar se cuvine sa mentionam ca intre homosexualul Socrate si homosexualul Isus (vezi topicul de pe acest forum) este o diferenta enorma in favoarea lui Socrate ...om de stinta si filozof ...fata de Isus care nu era nici una nici alta ci doar un ... manipulator!
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 106
Localizare : .........
Puncte : 146
Data de inscriere : 20/02/2010

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   Lun Mar 29, 2010 7:03 am

priviti si va minunati... cata inteligenta, d-omle!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   

Sus In jos

O tema pe zi !
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: