Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Pastele in Romania

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Pastele in Romania   Dum Apr 04, 2010 7:33 am

Azi in dimineata Duminicii pastelui, satul fiind de propagarea la Tembeliziunea romana a tampeniilor numite, probabil din ignoranta, "Stiri", am zap-uit de zor si TV-urile germane in dorinta sa vad cum macar acolo, in noaptea de Inviere, Isus nu a inviat precum Omul Invizibil... si cum in locul lui Isus cel Reinviat ni se arata sa-l vedem pe Popeye besinaru sau pe Sfanta Elena Udrea facand turism cu lumanarea

Dar am ramas stupefiat.

Stirile in Germania nici macar nu incep cu pomenirea sarbatorii de azi ci cu un scandal despre moartea unor soldati germani in Afganistan petrecuta saptamana trecuta, cu o explozie la Bagdad langa ambasada germana ... si doar intr-un final se pomeneste de Pasti, dar nu ca mare eveniment national, ci in legatura cu faptul ca Papa Benedict nu a pomenit nici de data aceasta sa isi ceara scuze in numele bisericii pentru actele de pedofilie comise de slujitorii diavolului din subordinea sa .

Ce credeti, ce sa intamplat in De. ca nici macar "telectualii" filozofi ai natiei ..dar nici politicienii Germaniei nu si-au etalat la TV bezna mentala la TV si sa ne explice marele eveniment care nu a avut loc niciodata, dar care exista atunci cand ai Credinta.

Oare de ce in cea mai dezvoltata tara din UE, nu am gasit nicio stire despre inviere, despre lumina adusa de la Ierusalim sau despre preoti bezmetici care striga-n gura mare in bezna noptii "veniti de luati lumina"de parca a murit soarele si lumea nu va mai avea parte de lbinefacatoarea lumina a zilei, si cand te duci sa primesti o luminita amarata de la un muc de lumanare ...si pe aia o sufla vantul si iti iei "lumina din lumina" de la bricheta din buzunar ...(asa cum a fost cazul meu).

Raspunsul este simplu de dat atunci cand cunosti bine realitatile din cele doua societati, una dezvoltata care asigura paradis pe lumea asta si una inapoiata care ti-l promite doar ...pe lumea aialalta, adica dupa ce nu mai ai nevoie de el.
In tarile cu societati dezvoltate paradisul nu se promite in ceruri ... ci este asigurat aici pe pamant pentru cei care accept regulile de functionare a unei societati dezvoltate, si in nici un caz nu se primeste prin rugaciuni, adica vorbe goale dar si acelea scump platite cu bani, de catre cei sunt prea saraci pentru a-si putea cumpara medicamente, dar care cred ca prin mituirea lui Dumnezeu vor primi sanatate de la popi pe bani mai putini decat pretul unei retete.

Evident ca in asemenea societatii nu exista o clica de sarlatani care dupa modelul altei bande dse sarlatani cu fetze smerite, te prostesc ambele in fata si ca inlocuitor pentru locuri de munca bine platite si servicii sociale la standarde de sec 21, iti flutura a proasta in fata nasului Credinta ca panaceu universal in timp ce banii de impozite platite de tine sunt manariti in interesul personal, murdar si marsav al unor indivizi cu adevarat fara Dumnezeu.
Acesti banii pentru impozite trebuiesc platiti fara cracnire chiar si cand nu ai servici sau te ameninta bancile cu evacuarea, si neapartat trebuie sa-i rupi de la gura copiilor, sau condamnand-o la moarte pe bunica care are nevoie de medicamente in timp ce tu dai banii unui stat care nu intelege sa iti intoarca corectitudinea oferind acele servicii sociale tocmai ca sa nu moara bunica din lipsa de medicamente si nici sa iti sufere copii.

Dar nu-i nimic ..romanii au credinta, sunt hotarati sa isi poarte crucea asa cum si-a purtat-o si modelul pe care il urmeaza ..iar viata fericita si imbelsugata vine pe lumea aialalta ...cam asta vi se leaga de nas.

In concluzie, comparand programele de la Televiziunea germana unde pastele de abia este mentionat, (dar este totusi tinut ca obicei in fiecare casa), cu programele Tembeliziunii romane putem observa clar faptul ca sarbatorile pascale din Romania ne arata importanta si dimensiunile unei aberatii bazate pe minciuna care are ca scop prostirea, amagirea si manipularea maselor la o dimensiune care merge pana acolo incat iti este aruncata cu sfruntata nerusinare in ochii minciuna unei Invierii in care nu vedem niciun inviat dar vedem in schimb nepieritoarea minciuna si sarlatanie cu care sunt prostiti cei tinuti in ignoranta prin Scoli care formeaza tampiti (vorba lui Besila) si Tembeliziuni a ceor care au interes sa prosteasca lumea pe criteriul celor 3 lucruri importante pentru supravietuire ...apa, aerul si FRAIERUL
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 106
Localizare : .........
Puncte : 146
Data de inscriere : 20/02/2010

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Dum Apr 04, 2010 8:49 pm

tu ce viata ai, mei luminatule?

sa iau si io un exemplu!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Lun Apr 05, 2010 7:19 am

Atunci cand te bazezi pe cunoastere si nu pe credinta ...si constientizezi si faptul ca trebuie sa fi "top of the pop" in meseria ta si sa fii mai bun ca si concurenta ...nu poti sa ai decat decat o viata frumoasa si implinita.
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 106
Localizare : .........
Puncte : 146
Data de inscriere : 20/02/2010

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Lun Apr 05, 2010 5:31 pm

ok.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Lun Apr 05, 2010 5:43 pm

Soimos a scris:
Atunci cand te bazezi pe cunoastere si nu pe credinta ...

Esti ferit de delir mistic si ai mai multi bani in buzunar ca nu te dijmuieste popa
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Lun Apr 05, 2010 5:45 pm

Black velvet a scris:

Esti ferit de delir mistic si ai mai multi bani in buzunar ca nu te dijmuieste popa  
Pe unii ii zeciuieste Smile 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Zian
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Mar Apr 06, 2010 11:05 am

Cum se fac ouale de Paste

Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Mar Apr 06, 2010 11:42 am

Petrecere frumoasa in continuare!

Eu merg la biserica...
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Mar Apr 06, 2010 4:16 pm

Zian a scris:

Eu merg la biserica...

Deja au transformat o biserica Smile sper sa va dea si hartie igienica marca BOR!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Mar Apr 06, 2010 5:13 pm

Zian a scris:

Eu merg la biserica...
Si nu-ti pare rau de timpul pe care il pierzi acolo ...mai aes ca in cele 2-3 ore pierdute acolo poti sa te documentezi si astfel sa iti umplii lacune de cultura generala ...pe care cu totii le avem ... evident in proportii diferite de la caz la caz.

Uite eu nu ma duc la biserica ...si prefer sa ma documentez! ...si de fapt ce as cauta eu intr-o biserica a unuia care se autodenumeste ca find Lucifer ...care ne asigura ca el este Stapanul cheilor Iadului si care confirma ceea ce spune Tatal Sau in Apoc 12.12 si anume ca il va trimite pe Diavol pe pamant... iar ajuns pe pamant ne spune clar ca nu a venit sa aduca pacea ci sabia si invrajbire.

Ti se pare normal ca tu sa te duci la o asemenea biserica?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Apr 07, 2010 7:07 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Mier Apr 07, 2010 3:45 am

Zian a scris:
Cum se fac ouale de Paste

Sarbatoarea Pastelui (Easter in engleza) si-a luat numele de la zeita Anglo- Saxona Eostre, care avea ca animal de companie un iepure. Este interesant cum acest iepuras al zeitei Eostre a facut primul ou colorat!

Legenda iepurasului, ca un simbol al Pastelui, a fost pentru prima data mentionata in Germania, avandu-si originea in traditia populara pagana. Primii care au facut dulciuri in forma de iepurasi au fost germanii, iar primele astfel de dulciuri inventate erau facute din coca si zahar.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Mier Apr 07, 2010 7:25 am

As mai adauga ca in unele parti ale spatiului germanic, de ex. in Elvetia, cel care aduce ouale este cucul, in Westfalia este vulpea, in Turingia este barza iar in Boemia este cocosul. Oul de pasti asa cum il stim noi a fost mentionat iprima oara in 1682 in lucrarea doctorului Georg Franck von Falkenau in lucrarea "De ovis paschalibus" in care sunt prezentate obiceiurile pascale din Alsacia.

Legatura intre sarbatoarea crestina si ou s-a facut in evul mediu, desi legatura intre iepure si inviere este mentionata deja in Biblie unde Hyeronimus in psalmul 104.18 traduce hebraicul "schafan"(un fel de marmota) cu latinul "Iepusculus" adica iepure
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Mier Apr 07, 2010 9:16 am

Soimos a scris:
As mai adauga ca in unele parti ale spatiului germanic, de ex. in Elvetia, cel care aduce ouale este cucul, in Westfalia este vulpea, in Turingia este barza iar in Boemia este cocosul. Oul de pasti asa cum il stim noi a fost mentionat iprima oara in 1682 in lucrarea doctorului Georg Franck von Falkenau in lucrarea "De ovis paschalibus" in care sunt prezentate obiceiurile pascale din Alsacia.

Legatura intre sarbatoarea crestina si ou s-a facut in evul mediu, desi legatura intre iepure si inviere este mentionata deja in Biblie unde Hyeronimus in psalmul 104.18 traduce hebraicul "schafan"(un fel de marmota) cu latinul "Iepusculus" adica iepure

E bine ca sunt obiceiuri. Cred ca nu este atat de important de unde au derivat, ci mai ales ca toata lumea, la unison, evoca anumite evenimente spirituale. Acesta a fost, probabil, si scopul lui Constantin cand a unit crestinismul cu paganismul, sa poata ajunge la nivelul intelegerii pagane anumite evenimente....
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Mier Apr 07, 2010 9:54 am

Zian a scris:

E bine ca sunt obiceiuri.

Foooarte gresit!
Crestinismul nu este o traditie ci un mod de viata. Tot asa si sarbatorile crestine nu trebuie sa devina obiceiuri decat doar pentru ateii (cum sunt si eu) care au renuntat la continutul religios al sarbatorii ... dar recunosc apartenenta culturala la un spatiu in care au trait stramosii care credeau cu adevarat ca aceste sarbatori erau pline de continut religios .... si nu doar obiceiuri.

Citat :

Cred ca nu este atat de important de unde au derivat, ci mai ales ca toata lumea, la unison, evoca anumite evenimente spirituale.
Unde ai vazut tu spiritualitate in biserica sau la inviere?
Se strang babele sa faca sezatori muzicale sau cenacluri de literatura ?
Pai ce luatul unui strop de lumina in bezna noptii de la un muc de lumanare si rotitul a proasta in juru bisericii ti se pare spiritualitate?

Cred ca glumesti!
Poate ai vrut sa spui spiritism in loc de spiritualitate pentru ca in definitiv nu e vorba concertele lui Celebidache ci e vorba despre sufletul unui mort ... si de "invierea" acestuia!
Adica spiritism 100% ... si pentru ca nu poti aduce 1000 sau 10 000 de fraieri in jurul unei mese de spiritism ...ii invarte ca pe prosti in juru bisericii ... si gata spiritualitatea!

Citat :

Acesta a fost, probabil, si scopul lui Constantin cand a unit crestinismul cu paganismul, sa poata ajunge la nivelul intelegerii pagane anumite evenimente....
TOTAL gresit!
Constantin traia atat de bine cu paganismu sau incat desi el a inventat biserica crestina ca institutie de stat ...nu s-a convertit la crestinism decat pe patul mortii si asta de teama ca nu cumva sa strice toata sandramaua diabolica pe care a pus-o la punct!
Constantin a impus crestinismul doar ca o religie politica ion care:
- In biserici se tineau evidentele contabile a sumelor incasate.
-Se manipula prostimea prin santajul unei divinitati care Vede absolut totul din cer.
- Se prostea poporul ca sa devina oi blande supuse smerite si umile adica numai bune de muls,
-Se spiona, inregistra si se turna mai sus tot ceea ce misca ljos si se afla de la prostime prin spovada.
-Prin post si zeciuiala se incasau sume imense pentru cler
-Prin amagiri si vanzari de sperante intr-o viata vesnica (pe care Yahwe in religia sa originala nu o promite nimanui) se amagea prostimea care suferea pentru prosperitatea clerului care traia in lux si isi construiau biserici luxoase si palate (episcopale)

Ar mai fi inca multe de adaugat ...dar poate alta data cand am mai mult timp!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Mier Apr 07, 2010 12:14 pm

Daca e crestinismul un mod de viata, tu de ce nu esti crestin?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Mier Apr 07, 2010 12:38 pm

Crestinismul nu este singurul mod de viata ..este doar unul dorit de statele care au impartit asternutul desfranarii cu Marea Curva a Noului Babilon care sper ca iti este clar ca este religia crestina nascuta la Roma(vezi Apocalipsa 18.2)
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Mier Apr 07, 2010 12:48 pm

Tu ce mod de viata ai?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Mier Apr 07, 2010 12:56 pm

Unul extrem de rational ...adica unul bazat pe CUNOASTERE RATIONALA si aprecierea valorilor reale si nu pe credinta a proasta ...(scuze ...dar asa se cheama cand nu intelegi ca inainte de a te vinde, mai intai sa te informezi corect ca sa nu crezi prostiile sau smecheriile altora care au interes sa te prosteasca !
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Mier Apr 07, 2010 1:05 pm

Daca ne rugam lui Dumnezeu sa ne spuna care este adevarul, El o face. Nu trebuie sa ne vindem legati la ochi.

Eu vorbeam insa de modul in care este interpretata Biblia, vorba fostei neveste:"In curva aia de Biblie, gasesti cu ce sa demonstrezi orice!"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Mier Apr 07, 2010 1:44 pm

Zian a scris:
Daca ne rugam lui Dumnezeu sa ne spuna care este adevarul, El o face. Nu trebuie sa ne vindem legati la ochi.
Dumnezeu iti spune adevarul ...dar numai daca esti pregatit sa-l intelegi ...!
Conform Bibliei "adevarul" pe care il urmeaza cei care frecventeaza biserica este cel al acestui dumnezeu:

2 Tesaloniceni 2:4 potrivnicul, care se înalță mai presus de tot ce se
numește "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.

Citat :

Eu vorbeam insa de modul in care este interpretata Biblia, vorba fostei neveste:"In curva aia de Biblie, gasesti cu ce sa demonstrezi orice!"
Sa sti ca a intuit marele adevar!
Biblia ...o carte de care nici Isus nu a auzit ... si nici nu o recomanda nimanui, este lucrarea diavolului (si asta trebuie sa iti fie clar mai ales acum cand ai vazut ca nu e inspirata de Dumnezeu ci confiscata si furata de la oameni) ...iar diavolul caci numai acela umbla cu minciuna ... are nevoie de texte diversificate si contradictorii ca sa se impuna in orice fel si sa manipuleze astfel oamenii care i se vand!
Deci ... Pazea ca te joci cu focu!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Mier Apr 07, 2010 2:39 pm

Zian a scris:
Daca e crestinismul un mod de viata, tu de ce nu esti crestin?
Exista moduri de viata rele si moduri de viata bune. Crestinismul este un mod de viata rau, deoarece are ca zeu principal un zeu rau si criminal, adica dumnezeu! Adeptii raului, este evident ca n-au cum sa aiba un mod de viata bun!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Joi Apr 08, 2010 5:55 am

Tu esti propriul tau Dumnezeu?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Joi Apr 08, 2010 8:36 am

Zian a scris:
Intrebare tipica pentru un bigot religios care de atata religie uita ce il invata insusi Isus in persoana:

- 1Corinteni 3.16.
Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul
lui Dumnezeu locuiește în voi?

Pai daca Isus te invata asta ...tu ce intelegi ...cumva ca eu sunt o bucata de lut si Dumnezeu este in ceruri ?

Incearca sa ne explici ce intelegi tu din acest verset?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Joi Apr 08, 2010 12:13 pm

Zian a scris:
Dumnezeu este un concept religios si din acest punct de vedere intrebarea ta este lipsita de sens! Pot spune ca sunt propriul meu stapan sau propriul meu calauzitor, dar nu propriul meu dumnezeu.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   Joi Apr 08, 2010 4:59 pm

Soimos a scris:

- 1Corinteni 3.16.
Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul
lui Dumnezeu locuiește în voi?

Hmmm, asta-i posedare dom'le! Sa vina un exorcist!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Pastele in Romania   

Sus In jos

Pastele in Romania
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Istoria, Politica si Societatea, sub vremuri :: Politica :: Problemele Romaniei-
Mergi direct la: