Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Efectele psihologice ale crestinismului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 11:42 am

Multumesc treci la loc ...ai nota 2!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 12:17 pm

multam, nu-i rau... e jermana nota, shai!?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 12:28 pm

Alin Soimosi a scris:
Crestinul se ghideaza normal doar dupa Noul testament. Restul sunt exemple de pilde si de putere a lui Dumnezeu
Doar ca dumnezeul acesta, ca personaj central in bestseller-ul numit biblie, este capabil sa-si arate puterea doar in mod distructiv! Daca acei crescatori de oi, care au fost autorii sai, ar fi fost oameni buni si de caracter si personajul dumnezeu ar fi facut fapte bune si ar fi aranjat lucrurile intr-asa fel in lume, incat crima sa fie doar un cuvant fara corespondent in realitate...
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 2:09 pm

Apopii a scris:

Doar ca dumnezeul acesta, ca personaj central in bestseller-ul numit biblie, este capabil sa-si arate puterea doar in mod distructiv!

Ce pretentii mai ai si tu.... face fiecare ce poate si ce-l "taie mintea".
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 2:10 pm

totyo a scris:
multam, nu-i rau... e jermana nota, shai!?

Poti sa si traduci ce ai spus sau vorbesti o limba numai de tine stiuta...
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 2:15 pm

Alin Soimosi a scris:
Si da cred ca a schimbat tot tocmai ca sa poata fii dat neamurilor.

Hai ma... prea tii cu ursu... o fi fost si asta vreun "mighty mouse" sa schimbe tot, asa dupa putina minte pe care o fi avut-o, daca a existat si nu-i decat fictiune Smile  
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 2:34 pm

Alin Soimosi a scris:
Crestinul se ghideaza normal doar dupa Noul testament.
Nu mai minti si spunele Evanghelii si nu testament.

Isus si-a lasat Testamentul unui Apostol numit Petru asa cum vezi aici:

Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.
Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri.

Iar Petru a mers si a propvaduit invataturile lui Isus dar fiind mereu in cearta cu sarlatanul Pavel ...Evanghelia sa nu a avut loc in scriptura decat sub forma de mici epistole ...asta desi exista o Evanghelie a lui Petru.

Citat :

CUm Evreilor datorita incapatanarii le-a fpost luat darul si harul si a fostdat neamurilor, Au disparut legea veche circumcizia ,sabatul, jertfele etc.
Ha ha ha ce prostie !
... exista vreo prorocire care sa ceara evreilor sa-l urmeze pe Isus (daca da da linkul) ...nu de alta dar eu stiu ca EL -a dat evreilor o alta prorocire (aia care ti-am mai dat-o din deuteronom 13) in care EL Dumnezeul ii ameninta pe evrei ca nu cumva sa se lase pacaliti de vanzatorii de vise si magicienii care fac minuni asa cum a facut Isus !
Asa ca evreii pe cine ar fi trebuit sa-L asculte in timpul lui Isus ...nu cumva chiar pe Dumnezeu?
Pai si de ce sa se fi suparat Dumnezeu daca evreii au ascultat porunca Lui?

Citat :

Cu toate ca e foarte diferit conceptul iudeu fata de cel crestin.
Evident!
Una este sa urmezi poruncile lui Dumnezeu asa cum fac si azi evrei ... si alta este sa asculti mazgaliturile pe hartia a unor sarlatani sprijiniti de criminalul in serie Constantin.
Ar fi fost chiar culmea absurdului si a prostiei ca cele doua scripturi sa fie la fel.

Citat :

Ca Isus si apostolii si BC sunt niste sarlatani care au furat ??
Asta ai inteles tu pana acum?
Treci in banca ta pro ....vane ca nu ai priceput absolut nimic!
Isus era un rabin evreu iar apostolii sai erau ucenicii lui ...problema este ca voi crestinii nu il urmati pe Isus ci pe ucigasul crestinilor Pavel si pe falsii apostoli ai lui Pavel care scriu despre Isus fara sa-l fi auzit sau vazut!
In plus de asta ar trebui sa intelegi ca nici Isus si nici toti Apostolii sai nu au avut nimic in comun cu Biserica Crestina pentru ca toti au murit ca iudei taiati imprejur si nici Isus nu a cerut nimanui sa lase Legea prin care se cerea taierea imprejur ... ba chiar din contra a venit sa o intareasca ...si nu sa impuna o alta religie!

Citat :

nationalism ca acceptam un iudeu?? si asta se poate.
Dar de ce nu poti sa te rogi lui Zamolxes sau Gebeleizis daca tot vorbesti de nationalism ... si vrei sa tii cu natia ta.
Citat :

Asta nu inseamna ca imi neg credinta sau scriptura.Si da cred ca a schimbat tot tocmai ca sa poata fii dat neamurilor.
Poti sa crezi si in porcii care zboara din floare in floare si sa crezi si in scriptura lui Pinnocchio ...dart nu incerca sa ne spui ca tu esti pe o cale pe care trebuie sa o urmam daca nu suntem de curand externati de la Casa de Nebuni!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 3:53 pm

vrei sa evadezi din Gataia?

nici la Beclean nu mai e loc!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 4:48 pm

Bravo,deci il recunosti pe Isus evreul si recunostri religia Iudaica.mai ce ateu de treaba esti. iar incepi sa fabulezi, atotstiutorule,si atotcunoscatorule.Felicitari.
Pentru asa ceva sunt pastile.
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 124
Varsta : 34
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 5:21 pm

Alin, observ ca esti foarte iritat de faptul ca exista oameni care nu-ti impartasesc credinta, drept urmare, jignesti cat poti.
Asta se numeste intoleranta si pana acum ne-ai demonstrat ca urmezi modelul crestinilor de-a lungul religiei, si anume de-a da in cap celor care nu accepta credinta lor.....
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Localizare : Romania
Puncte : 273

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 6:20 pm

Aproape perfect
dar cu ce am jignit sau am fost primul,??? Cand se vorbeste despre credinta ta in termenii folositi mai sus sau in zilele astea , sa inteleg ca nu e intoleranta. Daca vei vedea discutia/discutiile purtate , vei vedea ca nu am jignit, atoatestiutor ai atoatecunoscator ti se pare jignire???
ei bine uite imi cer scuze. dar citeste tot si vezi cine jigneste si ma vb dupa corrina.Eu cred ca intoleranta e de cealalta parte
Si chiar daca nu mai vb nu conteaza am demostrat ce era de demonstrat nici nu cred ca voi mai intra pe aici. de fapt ateu era un anticrist care nu stie numai sa murdareasca .si sa vorbeasca la adesa unei religii bune sau rea doar f urat ca si cum asta ar fi scopul lui in viata.
Si oricum va multumesc tuturor.
Apopii pagane la buna vedere,si tie totyo si tie corrina.,Chiar si tie Soimos, si succes in cautarea adevarului
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 6:26 pm

Black velvet a scris:

Ce pretentii mai ai si tu.... face fiecare ce poate si ce-l "taie mintea".

Chestia este ca pe asta n-avea cum sa-l "taie mintea" Smile pentru ca este doar un personaj dintr-o carte. Problema pentru oameni este ca actiunea cartii, cu foarte multe crime, razbunari, blesteme, injosiri, amenintari, etc. este profund nociva pentru psihicul cititorilor. Cei "prinsi" in actiunea cartii ajung foarte usor in mrejele delirului mistic si al psihozelor.

Corinna
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 6:39 pm

Uite la asta m-am referit cand am zis de jigniri:

Alin Soimosi a scris:

Alin, m-am "luat" de tine fiindca din partea celorlalti sa zicem ca e de asteptat sa arunce cu noroi, din moment ce au afirmat clar ca nu dau doi bani pe credinte...Dar in cazul tau, asta nu e o scuza, mai eficient le aratai ca religia crestina promoveaza iubirea si toleranta , daca nu raspundeai cu aceeasi moneda...

Ultima editare efectuata de catre Corinna in Dum Apr 25, 2010 6:56 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 6:54 pm

Alin Soimosi a scris:
Apopii pagane la buna vedere,si tie totyo si tie corrina.,Chiar si tie Soimos, si succes in cautarea adevarului

Cedezi atat de usor? Pe unele forumuri rezista unii la mii de postari si isi sustin credinta "cu dintii".

Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 6:59 pm

Corinna a scris:
Uite la asta m-am referit cand am zis de jigniri:
Alin Soimosi a scris:

Nu-ti fa probleme, astea nu sunt considerate jigniri nici macar pe forumurile cu moderare stricta in litera regulamentului.

Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 7:29 pm

Ei na ca ma provocati
Religia crestina promoveaza intradevar ceea ce zi tu Corrina.Intr-un mediu civilizat . Am vrut doar sa demonstrez cine este Falsul Ateu.Si de acum incolo pot sa va si zic ca nu e nimic rau in a fii anticrestin, daca asta e dorita ta. Liberul arbitru functioneaza.Vb despre ateism sau asa tre sa creada toti pe cand facem propaganda anticrestina de ce nu si antiislamica sau antianti.???
trebuia sa vedti adevarata fata a ateului, de fapt un alt anti. un anarhist din punctul meu de vedere.Nepericulos in in prima faza si totusi periculos.nici Hitler nu a fost periculos cata vreme a fost caporal.Eu cred ca Soimos e un proiudeu sub acoperire sau un satanist infocat.Poate nu isi da seama. Iar dumnezeu nu e un zeu al intunericului Lumina a fost buna pt pamant.Aducetii aminte lui Soimosi ca Satana a fost un inger de lumina....
dar a fabula ca Isus a regu... t-o pe maica-sa inseamna ca ai nevoie de tratament. Cunoastrea lui se opreste la un Bing Bang care e doar o teorie. Sunt doar speculatii. Nu zic nici macar eu ca biserica e perfecta mai ales BO dar sa judeci tot crestinismul prin prisma BO sau a lui Constantin sau etc e pueril.,
Si de ce sa continui sa repetam aceleasi lucruri, ca crestinismul e ominciuna.falsi profeti a unei Biserici, in loc de falsa biserica ,minciuni omoruri etc. la fel se termina toate.
Oricum BC e cea mai mare minciuna si cel mai mare cataclism pe pamant nu???
Super asa-i.???
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 7:44 pm

Alin Soimosi a scris:
Satana a fost un inger de lumina....

Satana a fost la inceput un vanator din zonele montane... apoi politeistii l-au transformat in Zeul Pan, iar in final, monoteistii i-au inventat o legenda cu ingeri de lumina cazuti pentru a-l transforma intr-un exponent al raului! Este interesant de studiat modul in care s-au transformat credintele religioase de-a lungul timpului.
ttp://www.paganism.ro/zei.html 

Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 7:46 pm

se poate nu te contrazic.
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 8:06 pm

Apopii, Alin se referea de fapt la Lucifer, eu am inteles ce a vrut sa zica. Multa lume confunda pe Satan ca fiind acelasi personaj cu Lucifer sau chiar Azazel, Samael...intelegi ideea Very Happy
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 8:09 pm

Apopii a scris:
Alin Soimosi a scris:
Satana a fost un inger de lumina....

Satana a fost la inceput un vanator din zonele montane... apoi politeistii l-au transformat in Zeul Pan, iar in final, monoteistii i-au inventat o legenda cu ingeri de lumina cazuti pentru a-l transforma intr-un exponent al raului! Este interesant de studiat modul in care s-au transformat credintele religioase de-a lungul timpului.
ttp://www.paganism.ro/zei.html

Apopii, Alin se referea de fapt la Lucifer, eu am inteles ce a vrut sa zica. Multa lume confunda pe Satan ca fiind acelasi personaj cu Lucifer sau chiar Azazel, Samael...intelegi ideea Very Happy
Stiu ca e off-topic, dar daca tot esti pagan, esti cel mai in masura sa te intreb: Cernunnos in ce crezi ca-si are originea?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Dum Apr 25, 2010 8:41 pm

Corinna a scris:
Pai daca e asa ... se pare ca cea mai mare confuzie o face insusi Tatal Ceresc care in Apocalipsa 12.12 il denumeste pe ingerul de lumina numit Lucifer ca este Diavolul !!!

Sau te pomenesti ca nici tatal acestui inger luminos nu stie cine ii este Fiul?

Daca nu iti este inca clar ...vezi ca acest "inger de lumina" recunoaste in
Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina și Sămânța lui David, Luceafărul strălucitor de dimineață.

Si daca si asta ti se pare prea putin ...mai vezi si ce zice Petru aici:

2 Petru 1. 19 Și avem cuvântul prorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre.

Adica Manastire intr-un picior ...ghici ciuperca ce-i?

In concluzie ...pentru "soimosel" nu este satanist cel pe care-l numesti tu ca fiind astfel ...ci cel care s-a vandut Diavolului si sunt in slujba acestuia ... asa cum sunt toti crestinii activi religios!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Apr 26, 2010 6:42 am, editata de 3 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Lun Apr 26, 2010 4:18 am

Corinna a scris:

daca tot esti pagan, esti cel mai in masura sa te intreb: Cernunnos in ce crezi ca-si are originea?

Da, sunt pagan, dar n-as putea sa ma laud ca stiu toti zeii politeistilor antici, transformarile suferite de ei, precum si Zeii pagani in care-si au originea...

Cernunnos, se pare, ca isi are originea tot in Satiri, dar transformarea sa a urmat o alta cale fata de Pan si Satan. Este si o alta zona geografica.

"În mitologia celtică, Cernunnos este zeul animalelor, al prosperității materiale, el simbolizând ciclul reînnoirii naturii, care se perpetuează cu fiecare anotimp. Acest zeu poartă pe cap coarne de cerb, animal sacru, pentru popoarele celtice. Ramurile coarnelor de cerb, pe care le poartă, sunt destinate să cadă iarna, în fiecare an, pentru a crește din nou primăvara, de fiecare dată, mai înalte."

In scriptura crestina exista o confuzie totala intre Satana, Diavol, Lucifer si draci, dupa ei toti sunt acelasi lucru... nu-i de mirare Smile 

Corinna
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Lun Apr 26, 2010 6:26 am

Apopii a scris:

In scriptura crestina exista o confuzie totala intre Satana, Diavol, Lucifer si draci, dupa ei toti sunt acelasi lucru... nu-i de mirare Smile

Sper sa vada si Soimos asta, ca mai sus credea ca aberez eu
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Lun Apr 26, 2010 6:39 am

Iarasi repet!

Nu stie Dumnezeu Tatal cine ii este Fiul ? ... sau nu stie Fiul cine este el insusi ? ... si cu ce misiune este expediat pe Pamant?

Daca este asa ...atunci nu tu aberezi ...ci abereaza "Cuvantul Domnului" (caci acolo se afla textele)... si asta inseamna ca o scriptura aberata nu poate fi nicidecum Cuvantul Domnului si nici nu trebuie sa fie indreptar de urmat !

Intre timp am corectat postarea mea de mai sus si am introdus explicatii suplimentare si dovezi in sensul celor afirmate.

Parerea mea este ca nu exista confuzie intre Diavol si ingerul de lumina Luceafarul adica Lucifer pentru ca el este acelasi fiu razvratit impotriva tatalui sau ...care ...vedem in geneza chiar la inceput ca nici nu stia ceea ce este lumina motiv ptr care a trebuit sa o experimenteze ca sa vada daca e buna ...deci Tatal este zeul intunericului venit din tenebre iar diavolul-fiul sau ...incearca sa le daruiasca oamenilor o farama de lumina asa cum vedem simbolic in noaptea de inviere cand in bezna miezului noptii, credinciosii isi dau unul altuia un strop de lumina de la un muc de lumanare ...desi adevarata lumina va fi la amiaza zilei urmatoare si astfel tot ritualul este fara rost!
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Lun Apr 26, 2010 7:08 am

Of, nu am timp acum, o sa revin mai pe seara cu detalii, ce voiam eu aici era sa sustin teoria lui Apopii, cum ca crestinii au adoptat o multime de zeitati si fiinte mitologice din alte culturi, transformandu-le in sfinti sau dupa caz, diavoli....
Ca tot pomenisei zilele astea de Gebeleizis, sa-ti zic ce s-a intamplat cu el in zona Europei Estice? a fost asimilat cultului sf Ilie si este celebrat in continuare Wink
Pana una alta, poate arunci un ochi aici:
http://awakeninginspirals.blogspot.com/2010/01/monoteism.html
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Lun Apr 26, 2010 7:22 am

Spuse Soimos din fantana gandirii cunoscatoare,plina de cunostiinte si lumina(artificiala ca vorbim despre cunoastere)ca si tot ce denumeste ateitus o chestie artificiala, fara urma de natural in ea.Pt ca sa fim seriosi remediile naturiste nu sunt bune, trebuie penicilina.
Sincer Soimosule incepi sa ma distrezi,Pe cand orarul autogarilor ........artificiale normal.
Ar mai trebui sa subliniem si rolul atesmului in crearea de baraje ,si termocentrale pentru producerea luminii,toata industria chimica acre nu e deloc poluatoare ca si minuni ateiste. dar ma tem sa nu intri in conflict cu Apopii, care daca e intradevar pagan se va sesiza.Pentru ca tu proclami sus si tare ca esti in stare prin tot ce faci sa iei locul mamei gaia
Ma bucur ca am descoperit o noua specie ateus artificialus cunoscatorus descoperitorus unicus Soimos. Pe scurt un anticrestin nimic altceva dar pana acum nu l-am vazut trecut in vreo carte de stiinte exceptand aceea magnifica lucrare stiintifica numita Mersul Trenurilor.Locul descoperii: In erata de la Mersul Trenurilor.
Multumesc
mi-ai binedispus saptamana. O saptamana la fel va doresc tuturor.Voi lipsi de pe forum o perioada ,nu voi aveea acces cateva zile la marea descoperire atee numita net,asta din cauza ca voi fii undeva unde Ateismul nu a patrus, prin miracolelel lui, adica in sanul mamei Gaia,
Apropo Soimos stiai ca lumina artificala provoaca cancer?? sau ma rog o incidenta mult mai mare sa faci cancer la creier??
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Lun Apr 26, 2010 8:56 am

Alin Soimosi a scris:
Spuse Soimos din fantana gandirii cunoscatoare,plina de cunostiinte si lumina(artificiala ca vorbim despre cunoastere)ca si tot ce denumeste ateitus o chestie artificiala, fara urma de natural in ea.
Sa inteleg ca tu te-ai nascut direct cu dogma crestina in cap si cand plangeai o faceai cu versuri biblice ...si asta in modul cel mai natural ba chiar atat de crestin ca umpleai scutecele cu valori crestine.
De cand tot zic eu ca a fi crestin este lucrul dracului!
Uite eu m-am nascut liber si neindoctrinat.
Ti se pare ceva nenatural in asta ?
Citat :

Ar mai trebui sa subliniem si rolul atesmului in crearea de baraje ,si termocentrale pentru producerea luminii

Eu cred ca responsabilitatea ptr asta apartine si echipei Steau ...caci multi dintre acesti atei tineau cu Steau ...dar si grisului cu lapte ...pentru ca conform unor studii recente toti acestia au consumat si acest produs!
Hai las-o balta ca te faci de ras!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Lun Apr 26, 2010 10:25 am

Corinna a scris:
ce voiam eu aici era sa sustin teoria lui Apopii, cum ca crestinii au adoptat o multime de zeitati si fiinte mitologice din alte culturi, transformandu-le in sfinti sau dupa caz, diavoli....
Problema este ca au preluat fara sa aiba habar ce preiau si ce semnificatii are! Acum se inchina la ceea ce au preluat si habar n-au la ce se inchina Smile dar sustin sus si tare ca religia lor este cea adevarata si toate celelalte sunt rele, nu-i asa ca-i hilar?

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Lun Apr 26, 2010 11:41 am

Corinna a scris:
Of, nu am timp acum, o sa revin mai pe seara cu detalii, ce voiam eu aici era sa sustin teoria lui Apopii, cum ca crestinii au adoptat o multime de zeitati si fiinte mitologice din alte culturi, transformandu-le in sfinti sau dupa caz, diavoli....

Asa este, acest lucru l-au facut pentru a-i putea atrage mai usor la crestinism pe necrestinii din alte religii, si pentru ca noua religie sa le fie macar la fel de atractiva, au adoptat cate ceva din toate celelalte religii, ptr ca insasi religia crestina prin acest procedeu l-a preluat pe Yahwe ucigasul de copii al evreilor si l-au corcit cu Sol Invinctus al romanilor, a carui putere au transmis-o piticului de gradina evreiesc, si astfel din zeul regional Yahwe s-a nascut un Dumnezeu la fel de mare si puternic cum a fost Sol Invinctus, dar asta a fost doar inceputul caci apoi au continuat cu "extinderea" si iata ca si azi avem sau bradul de craciun, iepurele cu oua de la Pasti, ca sa le numim doar pe cele notorii!

Citat :

Pana una alta, poate arunci un ochi aici:
http://awakeninginspirals.blogspot.com/2010/01/monoteism.html

Dragut, si cu bun simtz! ... ca de obicei ... dar mai ales plina de observatii si comentarii pertinente.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Joi Iun 17, 2010 5:17 am

Soimos a scris:
Daca este asa ...atunci nu tu aberezi ...ci abereaza "Cuvantul Domnului" (caci acolo se afla textele)... si asta inseamna ca o scriptura aberata nu poate fi nicidecum Cuvantul Domnului si nici nu trebuie sa fie indreptar de urmat !
Asa este! Abereaza "cuvantul domnului", care in realitate este cuvantul celor ce au scris basmul religios. Pentru cine intelege ceea ce s-a intamplat, si modul in care Moise a transformat niste zei antici in zeul atotputernic Yahveh (mai tarziu dumnezeu), devine evident ca Soarele si Cerul (ceea ce se vedea cu ochiul liber atunci cand te uitai in sus, pentru ca asta-i sensul pe care-l dadeau anticii notiunii de cer), nu puteau vorbi si sa le spuna oamenilor fel de fel de baliverne Smile  Avand in vedere provenienta dumnezeului biblic, devine evident de ce imparatia sa este in cer! Cerul este locul in care se gaseste Soarele!

Citat :
desi adevarata lumina va fi la amiaza zilei urmatoare si astfel tot ritualul este fara rost!
Da! Lumina este de la Soare, adica de la dumnezeul biblic!
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 49
Localizare : Unholy Citadel of Bucharest
Puncte : 49
Data de inscriere : 07/06/2010

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   Joi Iun 17, 2010 4:40 pm

Oarecum da, dar lumina cerului nu este si lumina soarelui. Sunt ca lacul si rata, oricat se fataie rata pe lac sa atraga atentia asupra ei, lacul de sub fundul ei tot va fi mai mare.

La fel si soarele, el este foarte slab si limitat comparativ cu cerul. Intr-un fel "Cerul" este stapanul "Soarelui", si doar cerul e "atotputernic si omniscient" intr-un mod metaforic. Pe cand Soarele doar se baga in seama si face pe desteptul, tot metaforic vorbind.

Iar imparatiile ceresti, se fac de catre tirani. Daca ai vazut Xerxes din filmul 300, un psihopat cu pretentii de zeu solar, ce dorea sa stapaneasca lumea "si cerul". Daca exista adevar istoric in basmul bibliei, nu are nici o legatura cu divinitatea sau alte idealuri, ci doar cucerirea si uzurparea libertatii altora.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Efectele psihologice ale crestinismului   

Sus In jos

Efectele psihologice ale crestinismului
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: