Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Documentare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Corinna
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 124
Varsta : 34
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

MesajSubiect: Documentare   Sam Apr 24, 2010 9:38 pm

Aici propun sa punem fiecare linkuri, sau macar titluri daca nu se gasesc direct pe net, cu documentare care merita vizionate....
As incepe cu The god who wasn't there (din pacate, la liber pe net nu l-am gasit intreg ci doar trailer-ul si ceva fragmente, cine il vrea complet si nu il gaseste nicaieri sa dea un semn)

Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Documentare   Sam Apr 24, 2010 11:31 pm

Felicitari ptr idee !

se accepta aici si filme de acest gen?

Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 124
Varsta : 34
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

MesajSubiect: Re: Documentare   Dum Apr 25, 2010 8:14 am

Lol, pai pe mine ma intrebi ce filme se accepta? Doar e forumul tau, eu am venit doar cu o sugestie...Very Happy
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Documentare   Dum Apr 25, 2010 11:46 am

Corinna a scris:
Lol, pai pe mine ma intrebi ce filme se accepta? Doar e forumul tau, eu am venit doar cu o sugestie...Very Happy
Nu e numai forumul meu ci este si al vostru ...eu sunt doar unul dintre administratori ...iar in topicul tau ..tu ai "spusa" ...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Documentare   Sam Mai 15, 2010 3:58 pm

Iata ceva interesant si bine documentat :

Rastalmacindu-l pe Isus

Recomandare ...treceti de minutul 4 da sa sariti peste introducere
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

MesajSubiect: Re: Documentare   Dum Noi 28, 2010 12:50 pm

Cazul dr. neurolog Jill Bolte Taylor, care traieste o experienta aparte:
http://www.ted.com/talks/lang/rum/jill_bolte_taylor_s_powerful_stroke_of_insight.html
In urma unui atac cerebral, isi studiaza propriul creier din interior la exterior, interactionand cand cu o emisfera a creierului, cand cu cealalta:
- emisfera dreapta traieste prezentul, face legatura la nivel energetic cu tot ceea ce ne inconjoara; nu mai exista limite intre atomii propriului corp si lucrurile din jur.
- emisfera stanga are o gandire liniara, leaga trecutul de viitor, este emisfera "galagioasa"; tot datorita ei constientizam "eu sunt", ne individualizam din universul de energie perceput de catre cealalta parte a creierului.
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

MesajSubiect: Re: Documentare   Lun Dec 20, 2010 2:12 pm

Daca sintagma "Eu sunt" este prezentata intr-un mod aparte de catre dr. Jill Taylor (in documentarul de mai sus), in documentarul "Codul lui Moise" se creeaza o punte de legatura peste timp si mod inedit de abordare:
http://video.google.com/videoplay?docid=-507210889645199726#
Chiar daca se refera la o traducere in engleza:
- "I Am That I Am"
si
- "I Am That, I Am"
ceea ce poate duce usor la speculatii, poate ca, mai putin importa; mesajul nu te poate lasa indiferent: sa te identifici cu tot ceea ce e in jur ("Eu sunt aceea/lucrul acela, eu sunt!" - si uite asa gandul te duce la descoperirile moderne din mecanica cuantica).
Foarte succint voi reda cateva idei pe care le-am retinut:
-A oferi inseamna a primi; a oferi si a primi sunt tot una.
-Creierul primeste ca un dar pentru sine ceea ce e adresat altuia.
-Sa servesti: pacea, iubirea, frumusetea, bucuria.
Iar finalul este absolut emotionant.
Un material ce merita vazut, macar pentru starea de optimism si bunatate pe care o transmite.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Documentare   Dum Ian 02, 2011 11:28 am

imishaa a scris:
Daca sintagma "Eu sunt" este prezentata intr-un mod aparte de catre dr. Jill Taylor (in documentarul de mai sus), in documentarul "Codul lui Moise" se creeaza o punte de legatura peste timp si mod inedit de abordare:
http://video.google.com/videoplay?docid=-507210889645199726#
Chiar daca se refera la o traducere in engleza:
- "I Am That I Am"
si
- "I Am That, I Am"
ceea ce poate duce usor la speculatii, poate ca, mai putin importa; mesajul nu te poate lasa indiferent: sa te identifici cu tot ceea ce e in jur ("Eu sunt aceea/lucrul acela, eu sunt!" - si uite asa gandul te duce la descoperirile moderne din mecanica cuantica).
De fapt Yahwe ...adica YHWH se traduce cam tot asa adica Eu sunt cel ce sunt ...cum reiese si din textul filmului!...doar ca aceasta afirmatie ar fi bine sa fie luata in acceptiunea lui Isus, cel care ne invata ca Dumnezeu este VIUL din noi insine ..si ca acel "Eu sunt" este numele Dumnezeului din fiecare EU !

Citat :

Foarte succint voi reda cateva idei pe care le-am retinut:
-A oferi inseamna a primi; a oferi si a primi sunt tot una.
-Creierul primeste ca un dar pentru sine ceea ce e adresat altuia.
-Sa servesti: pacea, iubirea, frumusetea, bucuria.
Iar finalul este absolut emotionant.
Un material ce merita vazut, macar pentru starea de optimism si bunatate pe care o transmite.

Intradevar ...mi-a placut si mie ...asta desi nu sunt deacord cu tot ce se afirma acolo!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Documentare   Mier Mai 11, 2011 3:23 am

Iata o carte (Gena egoista) scrisa de celebrul ateu ...Richard Dawkins ...carte care este "lectura obligatorie" ptr toti cei care cauta sa cunoasca adevarul despre creatie si nu numai!

pe acest link se poate citi cartea

http://www.tetatet.ro/document-525-richard-dawkins-gena-egoista-pdf.html

Iar pe acest link se poate downloada cartea:

http://ifile.it/bn56loe/Richard%20Dawkins%20-%20Gena%20egoista.zip
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Documentare   Lun Sept 05, 2011 1:28 pm

Documentar surprinzator despre cei 10 sfincsii din Romania

Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 37
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Documentare   Lun Sept 12, 2011 11:06 am

Soldatii viitorului, intre SF si realitate

Armata americana va trimite pe front soldati desprinsi din filmele science-fiction, mai puternici si mai inteligenti, gratie unor implanturi electronice sau medicamente controversate, aparati de armuri mecanizate, insotiti de roboti de lupta si camarazi virtuali.

Asa va arata noua generatie de soldati americani, in deceniile urmatoare, potrivit expertiilor de la Pentagon, insarcinati sa contureze portretul militarului din viitor, plecand de la tendintele si posibilitatile prezentului, arata LiveScience.

Cercetatorii au acordat o atentie deosebita imbunatatirilor ce pot fi aduse creierului uman, cu ajutorul unor tratamente experimentale sau al implanturilor electronice, cu scopul de a trimite in lupta soldati mai inteligenti, cu reflexe si simturi superioare oamenilor obisnuiti.

Robotii militari, in dotarea standard a trupelor americane

Militarii vor primi toate informatiile de care au nevoie prin sisteme electronice de ultima generatie si aplicatii ale realitatii augmentate. Datele vor fi afisate in timp real direct pe retina sau pe ecrane integrate in casca de lupta, iar toate deciziile soldatului vor fi asistate de un computer.

Soldatii vor fi insotiti pe campul de lupta de roboti tot mai performanti, controlati prin comenzi vocale sau gesturi. Mai mult, fiecare militar va avea propriul "prieten digital", o inteligenta artificiala cu personalitate proprie ce il va ajuta si indruma in orice situatie, asa cum putem vedea, in ziua de azi, ca se intampla in jocurile pe computer.

Pentru a suporta toate gadget-urile si echipamentele suplimentare, unele intrate deja in dotarea trupelor speciale, soldatii vor "imbraca" un schelet robotic exterior, ce la va oferi puteri supraomenesti. Doua companii de renume, Lockheed Martin si Raytheon, concureaza deja in construirea unui astfel de schelet mecanizat.

Corpul uman trece la nivelul urmator: scheletul robotic exterior (Video)

Exteriorul robotizat va permite si instalarea unor armuri realizate din nanotuburi de carbon sau alte materiale revolutionare, usoare si flexibile, insa aproape indestructibile.

soldat

Uniformele standard vor fi realizate dintr-un material antimicrobian, rezistente la foc si explozii, capabile sa se curete singure, sa detecteze ranile si chiar sa le trateze. Vor integra sisteme de comunicatii, o multime de senzori si chiar vor fi dotate cu instalatii de climatizare.

Toate aceste echipamente vor fi alimentate cu energia produsa de un mic generator silentios si ultraperformant sau isi vor genera si rationaliza singure curentul electric de care au nevoie.

Robotii canibali prefera meniul vegetarian

Daca expertii Pentagonului au intuit bine ce ne rezerva deceniile urmatoare, soldatii viitorului ar putea depasi chiar si cele mai futuriste scenarii si asteptari, cu putina bunavointa si un buget imens pentru cercetare militara.

Cu toate acestea, laboratorul de cercetari al armatei americane nu spune si cand ne putem astepta sa vedem acesta noua generatie de soldati.

Desi proiectul se numea initial Soldatul Viitorului 2030, aceasta data a fost eliminata din denumirea oficiala, in luna decembrie a anului trecut.

[url=]sursa[/url]
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Documentare   Astazi la 8:00 am

Sus In jos

Documentare
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Documentatii-
Mergi direct la: