Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Ce crede un ateu despre religiile lumi???

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Dum Apr 25, 2010 11:03 am

Soimosi hai sa vedem cum cataloghezi religiile lumii???
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Dum Apr 25, 2010 11:13 am

La inceput au fost doar o forma de copilarie mentala a civilizatiei umane, apoi au fost folosite ca mijloace de educatie si socializare a maselor primitive si barbare ...iar astazi sunt politici sociale de manipulare, control, belire si prostire a maselor de ignoranti !
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Dum Apr 25, 2010 11:15 am

Super corect aici iti dau dreptate. dar e nevoie de ele asa cum tu singur o recunosti(mijloace de educare si socializare)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Dum Apr 25, 2010 11:41 am

Alin Soimosi a scris:
Super corect aici iti dau dreptate. dar e nevoie de ele asa cum tu singur o recunosti(mijloace de educare si socializare)

ai ramas in urma "soimuletzule" ... ca sa sti si tu astazi exista ...bineinteles puse la punct de catre Stiinte , alte metode de educatie si socializare muuuult mai bune decat metoda religioasa bazata pe minciuna si santajul cu finte supranaturale.

Cred ca e la mintea cocosului ca ceva care are la temelie minciuna crima si santajul nu poate constitui o metoda corecta de educatie !
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 124
Varsta : 34
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Dum Apr 25, 2010 11:54 am

Soimos, am studiat destula psihologie sociala cat sa-ti spun ca majoritatea oamenilor simt nevoia sa se lase condusi, sa aiba exemple si idoli...Sta in natura umana sa ne agatam de ceva in care sa credem, si care sa ne motiveze mai departe. Religiile nu ar fi putut exista si nicidecum manipula masele daca acestea nu ar fi acceptat-o...vina nu e doar a religiilor, ci si a celor care le urmeaza.
Si trebuie sa-l sustin un pic si pe Alin aici; incepuse el sa zica o chestie la topic=ul biserica lui Iisus, ca daca nu era crestinismul, nu s-ar fi ajuns aici cu civilizatia....el zice ca am fi ramas niste barbari, eu zic ca oricum ar fi aparut o religie mai organizata.
Pur si simplu, eu vad societatile religioase ca pe o etapa a evolutiei omului. Atata putem acum, atata primim....cand oamenii vor invata sa gandeasca singuri, religiile vor disparea, vor exista doar curente spirituale tolerante, ai caror "adepti" nu isi vor da in cap unul altuia pentru viziuni diferite. Parerea mea....
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Dum Apr 25, 2010 12:42 pm

Corinna a scris:

Atata putem acum, atata primim....cand oamenii vor invata sa gandeasca singuri, religiile vor disparea, vor exista doar curente spirituale tolerante, ai caror "adepti" nu isi vor da in cap unul altuia pentru viziuni diferite. Parerea mea....

Adica se vor reintoarce la paganismul "barbar", pe vremea caruia s-au realizat lucruri pe care nici azi nu le pot pricepe cei ce se numesc oameni de stiinta... Stonehenge este doar un exemplu...

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Dum Apr 25, 2010 1:04 pm

Corinna a scris:
Soimos, am studiat destula psihologie sociala cat sa-ti spun ca majoritatea oamenilor simt nevoia sa se lase condusi, sa aiba exemple si idoli.
Draga Corrina. Eu fara sa fi studiat psihologia iti pot confirma ca acest lucru este deocamdata evident ... dar nu vad ce idoli ar putea sa iti ofere biserica caci sfintii lor numai modele nu sunt.
Citat :

..Sta in natura umana sa ne agatam de ceva in care sa credem, si care sa ne motiveze mai departe.
Sunt deacord ca asa gandeste majoritatea, dar de ce sa nu intelegem ca important este sa te bazezi doar pe tine insuti si pe cei din jurul tau fara sa astepti ajutorul unei divinitati din cer mai ales atunci cand El este ascuns in tine insusti (si exact asta te invata Isus) deci se poate afirma argumentat ca Dumnezeu te ajuta numai cand te ajuti tu singur.

Plecand de la aceasta nu pot fi de acord cu o religie sau cu o biserica care iti baga in cap asemenea minciuni ca pe urma sa te lase tot singur in pana atunci cand ai nevoie de acel ajutor divin ... atat de trambitat.

Citat :

Religiile nu ar fi putut exista si nicidecum manipula masele daca acestea nu ar fi acceptat-o...vina nu e doar a religiilor, ci si a celor care le urmeaza.
In cazul crestinismului ...ca doar aceasta este tema noastra, lucrurile stau exact altfel!
Si anume romani credeau frumos in Sol Invinctus, grecii in Zeus iar evreii in Yahwe ...pana aici totul este asa cum ai zis tu ...dar odata cu Constatntin cel Mare lucrurile au luat-o pe o panta extrem de negativa si periculoasa ...si anume noua religie "FALS crestina" (dar tare politica) pentru ca religia primilor crestini la fel ca si celelalte religii din imperiu (cu exceptia celei mozaice) au fost total interzise, crestinismul fiind denumit Religie de Stat si toti care nu au vrut sa o accepte, au fost santajati cu moartea si confiscarea averii...si iata astfel crestinismul varianta diabolica a fost impus impotriva vointei oamenilor si nu din naivitatea lor.

Citat :

Si trebuie sa-l sustin un pic si pe Alin aici; incepuse el sa zica o chestie la topic=ul biserica lui Iisus, ca daca nu era crestinismul, nu s-ar fi ajuns aici cu civilizatia....el zice ca am fi ramas niste barbari, eu zic ca oricum ar fi aparut o religie mai organizata.
Este dreptul tau sa ai prererea ta si chiar sa-l sustii pe "soimuletz" ...dar eu pot arata ca pozitia voastra este incorecta deci gresita.
Crestinismul nu a fost o religie aducatoare de progres social ci a fost una aducatoare de un regres care a tinut in urma Europa cu cel putin 1000 de ani ... si aceasta pentru ca inca de la inceputuri crestinismul era o religie a alienarii si a prostiri maselor fapt dovedit nu numai de versetele din NT,(fericiti cei saraci cu duhul) dar mai ales prin atitudinea ei de combatere activa a stintei ...si asta inca de a inceputuri adica de cand preotul Chiril din Alexandria a ucis-o pe Hypatia fata marelui matematician al antichitatii Theon intemeietorul Museion-ului) ea insasi fiind conducatoarea scolii de matematica a tatalui ei ...iar ca rasplata pentru faptul ca a ucis-o pe matematiciana Hypatia, Chiril a fost ridicat la rangul de episcop ... !
Cred ca iti sunt si tie cunoscute alte orori in care minti luminate au avut e suferit de pesta crestina.

Citat :

Pur si simplu, eu vad societatile religioase ca pe o etapa a evolutiei omului. Atata putem acum, atata primim....cand oamenii vor invata sa gandeasca singuri, religiile vor disparea, vor exista doar curente spirituale tolerante, ai caror "adepti" nu isi vor da in cap unul altuia pentru viziuni diferite. Parerea mea....

Din pacate draga Corrina realitatea te contrazice din nou, si iata ca avem in fata ochilor exemplul islamului, si ne minunam ca foarte multi tinerii musulmani desi studiaza la cele mai renumite universitati ale planetei dar si acasa in scolile lor ...ei nu se lumineaza la minte ...si sti de ce?
Pentru ca religia in general este o forma de indoctrinare si manipulare si cand il prostesti de mic pe un copil obligandu-l sa bage in cap ineptii si fantezii nedemonstrabile ... ca fiind "Adevar Divin" ba chiar ii si ameninti cu moartea pe cei care doresc sa iasa din cerc ...atunci realizezi ca religia este o forma periculoasa de fanatizare si de regres social ...caci tocmai musulmanii traies si acum in era informatiei si informaticii la nivelul social din evul mediu ..si culmea prostiei vor sa ne prezinte regresul lor social ca fiind ceva pozitiv si astfel sa-l impuna in toata lumea chiar si folosind violenta.

Iata de ce nu pot sa subscriu la atitudinea ta.
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Dum Apr 25, 2010 1:51 pm

Parca topicul era despre religiile lumii, iar eu am incercat sa vorbesc la modul general; se pare insa ca la tine, toate discutiile duc la crestinism, asa cum toate drumurile duceau la Roma Very Happy
Da, cunosc f bine latura negativa a crestinismului, dar de aici pana la a spune ca e malefic..... A accepta ideea de malefic inseamna a acepta-o si pe cea de dumnezeiesc, nu crezi?
Legat de musulmani, tb sa te contrazic un pic, daca studiezi istoria ai sa vezi ca numai acum au ajuns traditionalisti si radicali in conceptiile lor, prin Evul Mediu, cand asa cum bine zici, crestinismul a aruncat Europa in ignoranta si mizerie, musulmanii tineau foarte mult la igiena, confort si faceau descoperiri remarcabile in stiinte precum astronomia sau medicina. Dar ma opresc aici, ca sunt sigura sa orice as mai spune, spun degeaba Smile
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Dum Apr 25, 2010 2:02 pm

Corinna a scris:
A accepta ideea de malefic inseamna a acepta-o si pe cea de dumnezeiesc, nu crezi?

Sper ca nu te deranjeaza daca ma bag si eu in vorba si-mi spun parerea in aceasta problema...

Malefic este opusul lui benefic. Diavolul este opusul lui Dumnezeu. Daca ne luam dupa faptele si in special crimele descrise in biblie, Dumnezeu se pare ca detine recordul, deci ar putea fi numit malefic Smile 
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Dum Apr 25, 2010 2:27 pm

Da, good point , Black Velvet Smile)
A, si Soimos, uitasem sa mai comentez ceva, zici ca nu la toti se aplica teoria mea cu dependenta si nevoia de modele. De acord, dar uita-te putin in jur: ei sunt majoritatea, nu noi cei capabili sa gandim singuri. Repet, astfel imi explic existenta religiilor, pe ideea ca majoritatea "face legea"...Pun asta in ghilimele , fiindca de fapt stim cu totii ca cei destepti si care manipuleaza din umbra o fac Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Dum Apr 25, 2010 3:20 pm

Corinna a scris:
Parca topicul era despre religiile lumii, iar eu am incercat sa vorbesc la modul general; se pare insa ca la tine, toate discutiile duc la crestinism, asa cum toate drumurile duceau la Roma Very Happy
Din moment ce ti-am dat si exemplul Islamului nu ma poti acuza decat eventual cu rea vointa
Citat :

Da, cunosc f bine latura negativa a crestinismului, dar de aici pana la a spune ca e malefic..... A accepta ideea de malefic inseamna a acepta-o si pe cea de dumnezeiesc, nu crezi?
Evident ca accept !
Malefic este sa crezi si sa iti prezinti ceea ce tu doar crezi ca fiind adevar divin dar nedemonstrabil..(.adica minciuna) si minciuna este malefica.
Si benefic este ca in loc sa crezi sa STII ...si vezi culmea coincidentei ca in scolile planetei din tarile in care normalitatea este la putere, tocmai stiintele se predau in scoli, in timp ce in lumea anormala adica ramasa in bezna si aberata mental se preda cu precadere CREDINTA in plus de asta nu cred ca trebuie sa te conving despre binefacerile stiintei in care sunt convins ca si tu CREZI!

Citat :

Legat de musulmani, tb sa te contrazic un pic, daca studiezi istoria ai sa vezi ca numai acum au ajuns traditionalisti si radicali in conceptiile lor, prin Evul Mediu, cand asa cum bine zici, crestinismul a aruncat Europa in ignoranta si mizerie, musulmanii tineau foarte mult la igiena, confort si faceau descoperiri remarcabile in stiinte precum astronomia sau medicina. Dar ma opresc aici, ca sunt sigura sa orice as mai spune, spun degeaba Smile
Mai trebuie sa intelegi ca "degeaba" la tine este la mine intotdeauna echivalentul unei pareri bine fundamentata din surse serioase care nu imi apartin mie ci unor cercetatori ai lumii islamice ... deci totusi e bine ca ma contrazici numai putin.

Acum hai sa iti dau pe scut un exemplu care iti va arata in ce greseala te afli cand consideri aparitia radicalizarii in evul mediu si anume exemplul Dobrogei (dar nu numai ci si al sudului musulman al Europei) ) unde musulmanii traiesc de veacuri intr-o zona de interferenta cu cultura crestina ...hai sa imi dovedesti cand au fost musulmanii Dobrogeni sau Turcii pana la Ataturk fundamentalisti fanatici?

Raspuns ..niciodata si nu sunt fanatici nici azi ...si sti de ce?

Pentru ca fundamentalismul Islamic a aparut ca teorie in secolul 19 (desi au exista incercari de miscari reformatoare si in sec 18 in Arabia Saudita (Wahabismul) cand unii invatati arabi si-au propus sa schimbe viziunea musulmanilor despre islam.
Dar fundamentalismul islamist (cel legat de terorism) a ap arut de abia in secolul XX in Egipt, mai exact in 1928 datorita ideilor noi ale profesorului Hassan al Banna care a infintat Fratia Musulmana, dar si asta fara prea mare succes in acea perioada caci in acele vremuri lumea araba era animata de Nationalismul Panarab.
Schimbarea catre Fundamentalismul terorist s-a produs dupa razboiul de 6 zile cu Israelul iar radicalizarea Islamismului odata cu noua intelegere a Islamului propusa de ziaristului Sayyd Kutub care proclama sfarsitul Djahiliei.
Transformarea islamismului in "fascismul secolului 21" ???? (citez si eu din Wiki) s-a petrecut dupa razboaiele din Golf din 1991 ...deci chiar muult dupa perioada cand Take Iancu si Kadir erau inca buni prieteni cu pravaliile lor cu scara alaturate ...

Cat despre murdaria crestinilor priveste-o, te rog, ca pe o consecinta a crestinismului ... caci vechii grexi sau romanii nu erau imputiti, iar faptul ca europenii au redescoperit prin arabi stiinta si cultura Greciei antice nu scuza cu nimic faptul ca datorita credintei lor, in ultimele secole contributia lor la progresul omenirii a fost minunata a fost sublima ...dar ... !
Citat :

Repet, astfel imi explic existenta religiilor, pe ideea ca majoritatea "face legea"...Pun asta in ghilimele , fiindca de fapt stim cu totii ca cei destepti si care manipuleaza din umbra o fac
Ai dreptate, cuvantul celor multi nu are putere si nu este valabil nici macar in democratii ... cu atat mai putin in tari in care puterea e la Dumnezeu ..si preotii conduc tara

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Apr 26, 2010 6:55 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Lun Apr 26, 2010 4:59 am

Corinna a scris:
nu la toti se aplica teoria mea cu dependenta si nevoia de modele.

Marea majoritate a oamenilor au o astfel de dependenta, eu o numesc mentalitate de sclav (de rob, de oaie cu apartenenta la o turma pastorita, etc.). Pe acesti oameni daca-i lasi fara stapan, ii lasi fara capacitatea de a trai, ei nu concep viata fara cineva care sa le spuna ce si cum sa faca, in ce sa creada si ce au si ce nu au voie sa faca! Acestor oameni le lipseste capacitatea de a intelege ca s-au nascut LIBERI si ca pot trai liberi daca-si rup lanturile mentale!

Cei ce n-au nevoie de stapan sunt destul de putini, dar nu atat de putini incat sa fie de ignorat...

Corinna
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Lun Apr 26, 2010 7:11 am

Total de acord,si tot din lipsa de timp o sa-ti raspund si tie cu un link : http://awakeninginspirals.blogspot.com/2010/02/despre-oite-si-ciobani.html
Chiar as vrea sa dezvoltam subiectul , poate chiar intr-un topic, nou, cat de curand....
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Lun Apr 26, 2010 7:50 am

Apopii a scris:
Corinna a scris:

Marea majoritate a oamenilor au o astfel de dependenta, eu o numesc mentalitate de sclav (de rob, de oaie cu apartenenta la o turma pastorita, etc.). Pe acesti oameni daca-i lasi fara stapan, ii lasi fara capacitatea de a trai, ei nu concep viata fara cineva care sa le spuna ce si cum sa faca, in ce sa creada si ce au si ce nu au voie sa faca! Acestor oameni le lipseste capacitatea de a intelege ca s-au nascut LIBERI si ca pot trai liberi daca-si rup lanturile mentale!

Cei ce n-au nevoie de stapan sunt destul de putini, dar nu atat de putini incat sa fie de ignorat...
Vezi Apopii chiar si tu pui problema asa, cu libertate: Ce au sau nu au voi sa faca???Asta deja suna a lege.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Lun Apr 26, 2010 10:31 am

Corinna a scris:

Chiar as vrea sa dezvoltam subiectul , poate chiar intr-un topic, nou, cat de curand....
Ok! Cand vrei si ai timp, deschide topicul si discutam in detaliu.

Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Lun Apr 26, 2010 10:39 am

Alin Soimosi a scris:
Apopii a scris:
Corinna a scris:
Acestor oameni le lipseste capacitatea de a intelege ca s-au nascut LIBERI si ca pot trai liberi daca-si rup lanturile mentale!
Vezi Apopii chiar si tu pui problema asa, cu libertate: Ce au sau nu au voi sa faca???Asta deja suna a lege.

Este chiar atat de greu de inteles o afirmatie atat de simpla? Zau ca nu stiu ce sa mai cred... Daca eu observ anumite lucruri si le comentez, inseamna ca fac parte din conceptiile mele? Daca unii nu stiu si nu sunt capabili sa fie liberi, inseamna ca eu sustin ingradirea libertatii? Daca esti crestin, nu ma mira ca intelegi lucrurile taman pe dos, in religia crestina aproape toate valorile sunt inversate!

totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Lun Apr 26, 2010 6:44 pm

si care din acele valori, nu-s inversate?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Lun Apr 26, 2010 8:04 pm

Scuze pentru exprimare Smile , practic nu sunt valori sunt doar notiuni si concepte.

Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Joi Apr 29, 2010 8:22 am

Era un exemplu de exprimare Apopii.Deci teoretic daca ne folosim de morfologie, si sintaxa ,au si nu au voie capata notiunea de lege.CAm asta fac multi cu Biblia crestina, cauta diferite lucruri si ascunzisuri sa denatureze .Deci va ramane o polemica pentru multa vreme,
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Joi Mai 06, 2010 9:09 am

Alin Soimosi a scris:
Era un exemplu de exprimare Apopii.Deci teoretic daca ne folosim de morfologie, si sintaxa ,au si nu au voie capata notiunea de lege.CAm asta fac multi cu Biblia crestina, cauta diferite lucruri si ascunzisuri sa denatureze .Deci va ramane o polemica pentru multa vreme,

Oare exista ceva original in biblie?

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Joi Mai 06, 2010 4:56 pm

Cum sa nu.

Cuvantul lui Dumnezeu!

Adica nimicul sub forma sa personalizata.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Varsta : 25
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Mier Iun 01, 2011 7:23 pm

Soimos a scris:
iar astazi sunt politici sociale de manipulare, control, belire si prostire a maselor de ignoranti !
cred ca si tu ai ramas in urma batrane. astazi sunt alte mijloace pentru manipulare: internetul, mass media etc religia a devenit slabuta in materie de manipulare, deoarece ateismul ia amploare.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Joi Iun 02, 2011 8:10 am

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
iar astazi sunt politici sociale de manipulare, control, belire si prostire a maselor de ignoranti !
cred ca si tu ai ramas in urma batrane. astazi sunt alte mijloace pentru manipulare: internetul, mass media etc religia a devenit slabuta in materie de manipulare, deoarece ateismul ia amploare.
Pai la cei ca tine ... cele de mai sus nu au nici-un efect!
In acelasi timp in cazul tau se vede clar ca singura forma prin care poti fi manipulat (asta daca "spalarea creierului" se poate denumi tot manipulare) este tot prin religie !
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Varsta : 25
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Joi Iun 02, 2011 8:21 am

Soimos a scris:
In acelasi timp in cazul tau se vede clar ca singura forma prin care poti fi manipulat (asta daca "spalarea creierului" se poate denumi tot manipulare) este tot prin religie !
te inseli amarnic, eu nu sunt manipulat de nimeni ci doar de mine insumi. pe mine nu m-a convins nimeni sa cred in Dumnezeu si in biblie. vrei o dovada ca internetul este o metoda de manipulare? o dovada esti tu care te-ai lasat pacalit de acel forum german, crezand ca daca in spatele lui se afla niste doctori in teologie acolo ar putea scrie lucruri adevarate.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Joi Iun 02, 2011 12:49 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
te inseli amarnic, eu nu sunt manipulat de nimeni ci doar de mine insumi. pe mine nu m-a convins nimeni sa cred in Dumnezeu si in biblie.

Pai atunci cum de crezi in Dumnezeu si de ce nu crezi in morcovi si patrunjel?
Oare nu cumva pentru ca ai acceptat tot o manipulare?

Citat :

vrei o dovada ca internetul este o metoda de manipulare? o dovada esti tu care te-ai lasat pacalit de acel forum german, crezand ca daca in spatele lui se afla niste doctori in teologie acolo ar putea scrie lucruri adevarate.
Acei Dr. in Teologie nu spun ca personajele mitologice sunt sau nu sunt adevarate ...ci doar arata acele contradictii din Biblie din care cititorul folosindu-si logica isi poate face o parere proprie!

Si exact asta este in cazul meu ... in care se observa clar ca eu mi-am facut esafodajul meu care nu are mai nimic in comun cu ideile lor, pentru ca eu judec cu mintea mea ...si nu am nevoie de altii sa imi serveasca "papica" lor cu lingurita!
Si dupa cum vezi ...sunt foarte greu de combatut argumentat ...motiv ptr care altii care s-au perindat pe acest forum (chiar si episcopi ) vazand ca nu au argumente viabile sa ma combata ...s-au retras tiptil cu coada intre picioare ...adica facuti sah - mat!
Ceea ce sincer sa fiu ma astept si de la tine ...adica observand ca nu imi poti pune nici-un argument convingator ci doar incapatanare ...la un moment dat te vei retrage si tu !

De ex. mai astept si acum raspuns la citatul din Isaia in care Tatal Ceresc care zice ca El insusi este singurul Dumnezeu si singurul Mantuitor ...si cum asa ca aceasta afirmatie nu mai este valabila si voi crestinii l-ati detronat si din functia de Dumnezeu cat si din cea de Mantuitor ... si l-ati pus in locul lui pe Lucifer =Christos!
Avetzi oarece motive sa-l detronati pe Dumnezeu de pe amandoua " scaunele" (cel de Dumnezeu si cel de Mantuitor)?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce crede un ateu despre religiile lumi???   Astazi la 5:47 am

Sus In jos

Ce crede un ateu despre religiile lumi???
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: