Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Texte de pe Roportal

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Texte de pe Roportal   Joi Mai 06, 2010 8:20 pm

Postate de mine si asigurate pe acest forum caci pe Roportal ... care este un forum serios si de calitate ...dar din pacate tot asa cum nu este padure fara uscaciuni ...pe acolo exista niste fufe inepte si inculte care au transformat politia forumului intr-un el de militie care cenzureaza tot ce nu le convine sau nu au nivelul sa inteleaga.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Texte de pe Roportal   Joi Mai 06, 2010 8:23 pm

Citat :
(VictorN @ Apr 13 2010, 10:04 PM) *
Sal!
Am un unchi bolnav de cancer.
Este foarte inteligent si destept si toata viata a fost om bun, acum insa are cancer desi nimeni din neam (cei stiuti de noi) nu a avut.
Cum se face ca desi ne rugam de ceva timp nu este ajutat de divinitate?
E divinitatea ocupata?

Pentru ca nici voi nu ati inteles ce anume este divinitatea desi Isus va invata ca divinitatea este in noi insine si nu in cer si ca templul lui Dumnezeu este corpul omului !
Fapt ptr care nu de rugaciuni este nevoie ci este nevoie sa-l ajutati pe Dumzeul viu care inca treieste in el cu metodele stintei si tehnicii moderne ajutate de metode cunoscute si in psihiatrie (de ex autosugestie pozitiva)

Citat :

In RAI parca nu exista timpul cum e la noi, deci teoretic ar avea destul ca sa il ajute.

Teoria ta din pacate nu are baze reale pentru ca crestinismul este o religie plagiatura penibila a religiei mozaice ...iar in religia mozaica acelasi Dumnezeu Yahwe nu promite poporului sau nici viata pe o alta lume si nici nu pomeneste de rai si iad !
Care crezi ca ar fi motivul care sa-L faca pe Yahwele mozaic sa le promita crestinilor ceva ce pentru El nu exista? adica Iadul si Raiul?

Citat :

Ma poate lamuri cineva de ce desi ne rugam la Dumnezeu si la Arhengheli nu se intampla nimic?
Pentru ca acolo unde va rugati voi nu e niciun Dumnezeu ...iar acolo unde exista un Dumnezeu numit VIata ...voi nu il puteti ajuta prin rugaciuni ci POATE prin sacrificii materiale astfel incat sa-l duceti la un spital modern dintr-o alta tara.
Cat despre Arhangheli ...ei nu pot sa te ajute cu nimic caci in calitate de propovaduyitori ai unei vesti bune ...au murit cui totii de mult...si cu atat mai putin te-ar putea ajuta falsii Arhangheli ai Bisericii ...adica falsi evanghelisti ai bisericii si nu ai lui Isus cei din Noului Testament pe care toti credinciosii se fac ca nu inteleg ca singurul Testament sau Mostenire lasata de Isus e fost ptr Petru ...SI ATAT ...dar cum sarlatanii bisericii au facut ratacite invataturile sale primite direct de la Isus (Evanghelia ptr cei taiati) ...si iata ca astfel a fost zadarnicita puterea pe care ia dat-o Isus "sa lege si sa dezlege in numele sau atat in ceruri cat si pe pamant!

Citat :

Unii ar zice ca nu exista Dumnezeu, de aia nu se intampla nimic, vreau sa stiu si parerea celor care cred in Dumnezeu si Arhangheli.
Cand e vorba de credinta ...lucrurile sunt infinite ...unii pot crede in Isus, altii in Greuceanu si altii in Marele Porc Zburator care face minuni in cer ...din pacate in realitate nimic nu se bazeaza pe credinta ...ci pe STIINTA !
Si ai vazut ca pana si la semunarul de popi esti acceptat dupa cat STII si nu dupa ce Crezi ...deci Credinta ramane ptr timpul liber ....asa de distractie!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Mai 06, 2010 9:01 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Texte de pe Roportal   Joi Mai 06, 2010 9:00 pm

Citat :
name='Burel001]' post='1060178416' date='May 6 2010, 10 PM']O fi fost obosit Ionel ,dar Iisus se referea totusi la anumiti evrei,nu la toti intradevar,nu ca popor ,dar totusi la unii evrei,nu la alte neamuri.
Aici sunt 2 mari probleme:
Odata ca religia propovaduita de Isus ...adica aceea pe care a venit sa o intareasca .... era pentru toti cei care acceptau sa respecte regulile cerute de Yahwe .... deci era si pentru alte "alte neamuri si popoare" ...si asta cu cateva sute de ani inainte de nasterea lui Isus ba chiar Septuaginta a fost preluata de falsii crestini tocmai de la "neamul" grec, recte acei greci ajunsi rabini care au tradus in limba greaca textul Tanachului.
Deci pana aici ...ce spui este inexact caci atribui in mod fals mesajului lui Isus ca fiind adresat unui popor cand de fapt e vorba nu de nationalitate ci de o religie iar Isus se adreseaza coreligionarilor sai indiferent de obarsia etnica a acestora.

Pozitia gresita pe care o abordezi ii apartine de fapt lui Pavel si nu lui Isus deci cei care il urmeaza pe Pavel si nu pe Isus nu pot fi numiti crestini decat din 2 cauze ...odata din minciuna si ignoranta.

Citat :
Il recunosc cumva evreii pe Iisus drept Mesia? Nu ,dupa cate stiu eu.Iudeii il mai asteapta inca pe acel Mesia prorocit .
Total gresit !
Daca evreii nu l-ar fi urmat pe Isus nici Pavel nu avea ce ucide si nici moartea sa de martir nu ar fi fost
vie pana azi.
Isus a avut o mare majoritate de evrei care il urmau si care voiau sa-l accepte ca Messiah ...doar ca ptr IUDEI (nu evrei) Messiah trebuia sa fie conducatoru providential ...si exact de asta romanii i-au pus la cap tablita cu INRI regele iudeilor.
Ca sa iti fie clar este faptul ca datorita misionariatului Apostolilor secta Nazariteanului Isus s-a extins soooarte mult si absolut toti adevaratii Apostoli ai lui Isus (nu falsii apostoli ai bisericii) au fost de religie IUDAICA si au murit in aceasta religie la fel ca si invatatorul lor Isus.
Deci Primii CRESTINII erau de religie Mozaica ...si uite asa am ajuns la titlul topicului

Referitor la evreii care il asteapta pe Messia acestia sunt acei Mozaici traditionali care si-au pastrat religia lor si nu au trecut de partea comunitatilor religioase care urmau invataturile Nazariteanului ...acestia au scapat de a fi fortati sa treca la Crestinism de hoardele criminalului Constantin ...adica cel care a UCIS pe toti "iudeii crestini" care nu au acceptat sa treaca la Noul sau crestinism "de Niceea"si nu de Isus.

Citat :
Cat priveste evreii crestini imi pare corecta invartirea limbii.Sunt considerati un fel de secta ,dar iarasi din ce stiu eu ,exista si sunt chiar ultraortodocsi.
Cu toate acestea ...macar aceia au dreptul legitim recunoscut de istorie de a se numii crestini adevarati dupa modelul primelor comunitati crestine care s-au dezvoltat dupa moartea lui Isus

Asa zisi "crestini" de azi nu sunt decat hoardele de naivi inrolati fie cu forta fie prin ignoranta in religia unui criminal in serie care a furat modelul primilor iudeo-crestini si l-a adaptat nevoilor sale politice si de cult a personalitatii
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Texte de pe Roportal   Joi Mai 06, 2010 9:33 pm

Citat :
name='Burel001' date='May 6 2010, 10 PM' post='1060178406']
ben_gal ,ai impresia cumva ca joc fata-ascunsa cu tine.Totul are o limita.Un singur comentariu din asta "destept",off topic si referitor la moderare daca mai vad,ete nu stiu ce o sa fac.La inspiratie atunci voi vedea,dar mai bine nu incerca.

Nu stiu cum se face Burele ...dar iarasi esti pe o pozitie gresita, ... odata ca omul iti arata ca "metoda" folosita in cazul sau nu este kooosher si ca stergandu-i se postarea nu se poate apara ...si asta zau ca nu este corect.
Eu doar m-am solidarizat cu el pentru ca probabil ca si tu sti ca am ajuns sa scriu "a proasta" ....adica degeaba pentru ca altul/a le sterge ...

Omul s-a plans ca cel care a deschis topicul a avut o atitudine antisemita si pro -antonesciana desi in UE aceasta atitudine este dezavuata Antonescu fiind totusi criminal de razboi si partas cu Hitler...asa ca si tu ...din dorinta de a fi corect si impartial...caci exact asta ti se cere si ca moderator trebuia sa iei si o atitudine in care sa-l aperi de atacul antisemit si sa te legi si de cel care a deschis acest topic
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Texte de pe Roportal   Sam Mai 08, 2010 2:08 pm

Una mai noua cu un pocait de pe Roportal:
[quote name='edyfarcas' post='1060170318' date='Apr 28 2010, 08:08 PM']Slava Domnului! Eu sunt "nou" pe aici, pe forum, asa ca pentru inceput vreau sa ma prezint, ma numesc Eduard,[/quote]
Pai atunci fii binevenit!

Citat :
Dar... fratilor astazi sunt baptist!!! Deja stiu ca multi dintre voi zice-ti ce mai caut eu pe aici...
Nici vorba sa ne intrebam ce cauti tu pe aici ... ci cum de ai decazut asa de mult?

Citat :
1)Citind multe postari am observat ca va cam certati... intrebarea mea pentru voi este: Ce a zis H(Ch)ristos? V-a dat H(Ch)ristos porunca de a va certa?

Isus nu a dat nimanui nicio porunca ca a murit acum 2000 de ani ...iar poruncile transmise de dusmanii lui Isus cum de exemplu a fost Pavel ...nu ne intereseaza !
Important este sa intelegi ca ce vezi tu nu sunt certuri ci fiecare isi disputa dreptul de a-si impune Adevarul ...asa cum il duce mintea lui ...adica exact din aceasi pozitie in care ne scrii si tu!
Citat :
Credeti ca daca va certai, cva huliti si va enervati uni pe alti, rezolvati ceva?
Eu cred ca da!
Sau tu nu sti ca Adevarul si progresul este tocmai consecinta unei lupte a contrariilor? Si asta nu o zic eu ci a zis-o Heraclit din Efes ... cu mult inaite de a exista biserica ta!

Citat :
2) Frate ortodox o mica intrebare... cui te inchini tu? Te mantuieste Maria, te mantuieste Ilie? Te mantuieste Cina cea de Taina pictata pe un tablou?
Dar imi dai voie sa te intreb si eu ...cine te mantuieste pe tine ..nu de alta dar in Isaia 43.11 iata ce te invata Dumnezeu in persoana si nu un un om redus la minte ca Pavel, Ioan sau Ggeorghe :

11. Eu, Eu sunt Domnul și nu este izbăvitor afară de Mine!

deci iti dai seama ca Dumnezeu nu vorbeste prostii si ca tu nu esti cu nimic mai bun ca ortodocsii pe care-i judeci !

Citat :
4)Poate un om sa ierte pacatele? Am fost sa ma spovedesc mai demult si a zis preotul "Eu iti iert pacatele" de aici concluziile le lua-ti voi!
Foarte gresita pozitie ... pai cum sa iti ierte tie un preot pacatele cand tocmai Isus te invata sa nu dai doi bani pe preoti:
.. 13. Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că închideți împărăția cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intrați, și nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsați.

sau vrei sa mai caut versetul acela in care Isus te invata sa nu te increzi in preoti caci acestia nu pot fi sluga cinstita la doi stapani si ca nu il poti servi in acelasi timp si pe Dumnezeu dar si pe Mamona ... adica biserica sau casa de adunare a zeciuielii?

Citat :
[b]Si daca ceva nu va comvine nu ma judecati pe mine, caci va judecati pe voi! Daca am scris ceva gresit eu voi da socoteala, dar daca e bine ce zic si nu respectati, voi aveti de suferit!
Ce ai patit ? ...pocaindu-te crezi ca ai ajuns Master of the Univers ca sa iti permiti tu sa ne inveti pe noi si sa ne judeci tu pe noi ...ca doar asta e postarea ta...o judecata indreptata impotriva celor care se inchina la icoane?

Citat :
Ba încă, nici eu însumi nu mă mai judec pe mine.

Căci n-am nimic împotriva mea; totuși nu pentru aceasta sunt socotit neprihănit: Cel ce mă judecă, este Domnul."(1 Corinteni 4:3-4)
Foarte trist sa auzi asa ceva!
Pai ce ai ajuns oaie ...adica sa nu ai CONSTIINTA ?
Pai de ce crezi ca te-a inzestrat Creatorul cu judecata/ratiune? ...ca s-o amortesti pe veci cu o religie fara Dumnezeu ...sau poate crezi ca Yahwe a parasit religia Sa cea Mozaica si a fugit la Biserica Crestina numai de dragul unei aventuri cu o fata mare?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Texte de pe Roportal   Sam Mai 08, 2010 6:52 pm

Alta:

Citat :
name='haym herman' post='1060175859' date='May 4 2010, 09 PM']Ce e nevoie de mai mult?Bar-Aba este fiul tatalui.Daca pe acesta l-a eliberat,se pune intrebarea ,cine sasubstituit sub numele lui Isus,si cu ce pret?

Ai putea crede ca nu este nici una din cele trei intrebari puse in chestionardar un pic tot este ...si anume eu presupun ca este vorba de inca o bataie de joc a iudeo-crestinilor care au dorit sa pedepseasca inca o data "minciuna crestina" care se umfla batjocorind religia mozaica, drept pentru care profitand de lipsa de cultura a "parintilor bisericii" li s-a servit o soparla ... asa cum multe intalnim in Biiblie ...de ex ca Isus=Lucifer, sau versetul din Apocalipsa care indeamna la iesirea din biserica crestina ...si multe altele

Citat :
name='Burel001' post='1059937312' date='May 5 2009, 09 PM']Din contra nu a fost nici un hazard. Iisus trebuia sa isi indeplineasca menirea de Miel al lui Dumnezeu.
Da adevarat ...adica mielul sau iedutzul care era sacrificat de iudei ptr spalarea pacatelor oamenilor ... deci daca sangele acestor animale era detergentul cerut de Yahwe pentru spalarea pacatelor ... inseamna ca Isus a fost sacrificat nu ptr a salva oamenii ci ptr a salva animalele care erau sacrificate pana atunci !
Citat :
Dumnezeu s-a asigurat ca nu se poate intampla nimic altceva decat ce era profetit.
Si ce era profetit?
Era cumva profetit faptul ca un sarlatan ca Pavel va arunca la gunoi toate invataturile lui Isus si ca prin acest fapt Pavel prezentandu-si propriile fantezii ca fiind ale lui Isus s-a substituit acestuia, a indepartat comunitatile iudeo-crestinilor de influenta invataturilor lui Isus ... a dat peste cap cu de la sine putere toate legile date de Yahwe ...si prin intrega sa activitate de propagandist al minciunii a compromis, zadarnicit si batjocorit si toate profetiile facute referitoare la Isus.

Sau ma insel si exista vre-un profet care sa fi profetit manevra mincinoasa a ucigasului de crestini aflat in slujba Romei ?

Citat :
Orice alegere au facut iudeii la intrebarea lui Pontius Pilat, pe cruce a ajuns Iisus.
Parca poti tu sa stii ca era tocmai asa si nu invers?

Citat :
Mai mult chiar , avem o dovada ca Dumnezeu intervine in viata noastra cumva indirect. Nu dicteaza nimic dar influenteaza si in final se intampla ceea ce trebuia sa se intample.
Cae Dumnezeu mai Burele ...ca doar Isus te invata ca toata imparatia lui Dumnezeu este in tine si ca tu cu corpul tau sunteti adevaratele temple ale lui Dumnezeu!
Sau esti atat de crestin incat nu-l crezi pe Isus ci preferi sa asculti minciunile pe care le indruga sarlatanul din altarul bisericii ?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Texte de pe Roportal   Sam Mai 15, 2010 8:58 am

Duel pe roportal
http://www.roportal.ro/discutii/index.php?showtopic=66811&st=160&gopid=1060186924&#entry1060186924

Citat :
name='Sikaryan' date='May 13 2010, 10 PM' post='1060185836']
Ti-am mai spus ...nu amesteca stinta cu religia.'

Fara a avea nici o legatura cu Yahwe ...acele legi s-au dezvoltat treptat incepand imediat dupa Big Bang datorita faptului ca masa exploziei a fost aruncata in spatiu si astfel temperatura enorma a exploziei a inceput sa scada si a dat nastere unor ere diferite de dezvoltate a exploziei caci materia nu a aparut decat in ultimele ei faze.

In detaliu vezi era Plank; era GUT; Universul Inflationar, era Quark, era Hadronilor si a Leptonilor si tot asa pana cand vedem ca s-a nascut Mama Gea care ne poarta in carca si a creat conditii sa traim bine in carca ei ...fara niciun Dumnezeu!

Si pe buna dreptate!
Sau poate vrei sa imi demonstrezi stintific cum presa Yahwe noroiul sufland pe el ca sa faca oameni si cum odata cu furtul scripturii religiei mozaice ...voi crestinii l-ati furat si pe Dumnezeul religiai mozaice din cer?
Sau chestiile astea nu ai interes sa le dovedesti?
Fii sigur ca inteleg si motivul !

Citat :
(octav.c @ May 14 2010, 08:25 AM) *
Da da...
Legile evoluand fie datorita radiatilor in colturi, aparand astfel triunghiul si patrunghiul smile.gif, fie datorita climei, aparand cercul, fie datorita luptei pentru supravietuire din matematica, aparand tot felul de integrale si radicali!
Sika, mai taie din ele...

Eu tai draga octave caci nu tai din al meu.

Problema este ca tu trebuie sa adaugi, nu ce spun eu ci ce spun cei competenti sa o faca, adica mai trebuie sa adaugi documentatie multa si serioasa inainte de a-ti da cu parerea, uite nivelul elementar pe care ar trebui sa-l sti ...iar in susbsol gasesti referinte la material bibliografic serios daca vrei sa aprofundezi problema.

Pana cand te vei documenta mai serios ... macar accepta ca astrofizica si alte domenii ale stiintei fac parte din "realitatea nereligioasa".

Orice incercare de a dovedi o legatura intre Yahwele crestin si stiinte, mai intai trebuie sa dovedeasca existenta acestui Yahwe ...nu de alta dar tizul sau cu acelasi nume din religia mozaica nu are fii nici in ziua de azi, nu ofera credinciosilor sai nici rai si nici iad si nici viata vesnica ... in plus de asta nu exista nici o dovada ca acei "parinti ai bisericii" atunci cand au furat scriptura religiei iudaice si au botezat-o in Biblie ...nu au dovedit inca ca l-au furat si pe Dumnezeul religiei mozaice din mediul sau natural si din sinagoga si l-au bagat cu forta in biserica probabil tragandu-l de barba si tratandu-l cu spituri in fund.

Asa ca mai intai dovedeste ca voi crestinii aveti Dumnezeu (probabil cam slabutz la bibilica din moment ce nu v-a scris nicio scriptura si a trebuit sa fure una de la o alta religie) si dupa ce ai dovedit c;ar existenta Dumnezeului tau macar la nivelul la care stiinta dovedeste creatia ...abia atunci iti promit ca o sa discutam mai larg pe aceasta tema.

Pana atunci te rog nu amesteca stiinta cu religia, pentru ca stiinta este ptr oamenii care STIU si au interes pentru cunoastere .. iar CREDINTA pentru toti ceilalti care NU STIU si carora CREDINTA le ofera raspunsuri idioate bazate pe nestinta ...adica pe credinta si ptr asta plec de la realitatea ca si cea mai proasta baba analfabeta si redusa mental poate sa CREADA muult si tare ... fara sa STIE nimic!

Vezi bine ca Stiinta este pentru o categorie de oameni ...si credinta este pentru alta categorie ...si nu e bine sa le amesteci ca poate se simt multi jigniti si nici nu trebuiesc cautate punti comune asa cum nu trebuie cautate punti comune intre inteligenta si prostie!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Texte de pe Roportal   Sam Mai 15, 2010 9:47 am

Citat :
name='FNF' date='May 14 2010, 11 PM' post='1060186830']
..Crestinismul a fost exact precursorul marxismului. La inceput mari distrugeri, si ca sa castige simpatia popoarelor pe care voia sa le subjuge, s-a îmbinat cu elemente locale.

Evident ca sunt asemenari din moment ce "marxismul" (mai exact socialismul si comunismul) au copiat modelul religios inventat de Constantin exact ptr a controla si domina masele.
Tu chiar credeai ca religia crestina are vre-o legatura cu Isus sau cu Dumnezeu?

Preotul Stalin dumnzeul rusior (citeste CRIMINALUL in loc de Dumnezeu) cat si autorul Bibliei lui Mao ...adica Mao tze Dung (un alt criminal exterminator) se credeau "dumnezei" stapani pe viata si pe moarte adoptand total modelul crestin al falsei religii a inventate de Constantin la Niccea, religie care nu avea rostul decat sa prosteasca,(adica sa inlocuiasca stinta cu credinta) sa manipuleze (adica sa-i faca oi blande din turma) sa-i spioneze (prin spovedanie) si sa-i spolieze material (vezi zeciuiala, posturi si plocoane)!

Citat :

. ... Deci care e asa mare diferenta intre crestinism si marxism?[/b] Zici ca e o copie fidela, fara cateva elemente si in afara de perioada.

Modelul este exact acelasi, diferenta consta in faptul ca crestinii traiau si mureau in razboaie ptr "dumnezeul" lor, iar in sistemele totalitare prostrimea era obligata sa moara pentru un alt "dumnezeu" care se chema "Patria" ...si in timp de pace sa lucreze tot pentru patrie ... pe cand pe cei aflati in varful piramidei numita "patriei", ii durea exact in fund si de patrie, dar si de prostii care se sacrificau muncind si murind pentru ea!
Adica exact asa cum vedem si azi in religioasa Romanie faptul ca prostilor li se cere sa plateasca impozite cat mai mari si cat mai multe ... si desteptii cocotati in fruntea neamului fura tot ce se poate ...si cand nu mai au ce fura, vand pana si rezervele naturale ale iubitei patrii, nu in interesul tarii pentru care pisha lacrimi la fiecare sarbatoare a neamului ... ci bineinteles pentru buzunarul lor mare si incapator!

E bine draga FNF ca ai ajuns sa iti pui asemenea intrebari, si mai ales sa intelegi ca religia este doar un mijloc de prostire si manipulare a celor multi in interesul a celor putini, si mai ales sa intelegi ca a fi antireligie intr-o tara ca Romania care este condusa pe 2 mari planuri de sarlatanie (sarlatania religioasa si sora ei sarlatania politica) este un act cu adevarat patriotic orientat inspre binele poporului asa cum vedem si modelul nereligios din tarile cu societati dezvoltate ale lumii in care Paradisul este asigurat acum si aici pe pamant si Mantuitorul vine cand apelezi la 112!

Se cuvine de remarcat faptul ca autorul Apocalipsei (scriere dupa parerea mea indreptata exact impotriva crestinismului lui Constantin) atrage atentia maselor se fuga din biserica Marii Curve a Noului Babilon(Roma) caci acesta si-a impartit cearceaful cu toti conducatorii lumii ...adica exact ce spuneam si eu mai sus Apocalipsa 18 .2
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Texte de pe Roportal   Dum Mai 16, 2010 11:13 am

Iatal pe sarmanul amic Octav facut KO pe roportal
link: http://www.roportal.ro/discutii/index.php?showtopic=66811&st=170#entry1060187587

Citat :
name='octav.c' post='1060187386' date='May 16 2010, 12 AM']Uite un citat care nu este furat din Tanach:

"Asa cum am anuntat, lipsa unui dialog intre idei duce la incheierea lui Smile
Recunosc ca ma bazam pe ascutimea spiritului tau, dar se pare ca nu am reusit sa sparg 'coaja' in care este inchis.
Asta e...
Am renuntat
." :bye:
Deci trag concluzia ca esti SAH-MAT !...iar fuga de a da un raspuns nu este decat o dovada a faptului ca nu ai nicio replica si ca atare fuga desi e rusinoasa ... e mai sanatoasa!

Coaja in care recunosc ca sunt inchis se numeste ancorarea in realitate ... adica ADEVARUL!

Si pe asta nu o sa mi-lo sparga nimeni niciodata pentru ca nu sunt genul de om care sa imbratiseze minciuna cand stiu care este adevarul, deci asta nu este un repros!

Eu in schimb raman dezamagit ca tu refuzi raspunzi la ceea ce te intreb eu ...si mai ales sa vad ca fugi sa accepti realitatea care se poate demonstra, adevaruri care desfinteaza total legaturile tale inchipuite, intre niste citate luate din texte scrise de oameni si incerci ... sa ni le vinzi noua ca fiind adevaruri Biblice ...adica texte inspirate de Dumnezeu ...ceea ce stii bine ca este o MINCIUNA!?

Sa gresesc eu cumva ...si ca acei filozofii greci care stau la baza acelor citate din Tanach ... sunt cumva Dumnezeii...daca zici ca textele lor sunt inspirate de Dumnezeu?

Cred ca ar fi cazul sa stai de vorba cu constiinta ta si sa iti faci ordine in propria ograda si sa faci deosebirea intre minciuna si adevar ...si sa nu mai crezi ca un adevar demonstrat este minciuna ... doar ca nu place celor din gasca ta!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Texte de pe Roportal   

Sus In jos

Texte de pe Roportal
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dueluri de pe alte forumuri-
Mergi direct la: