Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Au crestinii lege?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Au crestinii lege?   Dum Mai 16, 2010 10:01 pm

Asa cum singur recunoaste, Isus a venit sa implineasca si intareasca legile din Torah.
Saracu de el a fost ucis dupa ce a explicat ce doreste el in Predica de pe Munte si s-a vazut ce mare succes a avut cu aceasta predica.

Profitand de renumele sau Pavel a furat ouale proaspete din cuibul lui Isus si a clocit o religie noua in care el a indemnat la incalcarea legilor lui Yahwe cu de la sine putere.
Si astfel noua religia crestina care desi pretinde ca l-a furat pe Yahwe din cer caci alta cale pentru a avea si ei un Dumnezeu nu era ... se pare ca au uitat sa ii fure acestui Yahwe si legile Sale ...si uite asa crestinii au ramas fara nicio lege!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Au crestinii lege?   Lun Mai 17, 2010 4:36 am

Soimos a scris:

Si astfel noua religia crestina care desi pretinde ca l-a furat pe Yahwe din cer caci alta cale pentru a avea si ei un Dumnezeu nu era ... se pare ca au uitat sa ii fure acestui Yahwe si legile Sale ...si uite asa crestinii au ramas fara nicio lege!

Pai... l-au furat cu tot cu cele 10 porunci ale sale, care, cica, i le-ar fi transmis Yahwele evreiesc direct lui Moise prin fax! Doar ca fax-ul functiona pe vremea aceea prin inscrierea pe tablete de piatra!

Problema este ca crestinii respecta legile (poruncile) doar ca le aplica exact invers Smile Ceea ce inseamna in mod clar ca acesti crestini nu sunt altceva decat SATANISTI, in plus, zeul lor, adica Yahwele transformat in dumne-zeu are toate caracteristicile raului, adica a inventiei crestine numita Satan!
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 124
Varsta : 35
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

MesajSubiect: Re: Au crestinii lege?   Lun Mai 17, 2010 9:08 am

Ca tot ai pomenit de satanism, am dat zilele trecute peste ceva ce m-a amuzat teribil, aici: http://forum.bisericasatanista.org/index.php/topic,3429.msg66510.html#msg66510
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Au crestinii lege?   Lun Mai 17, 2010 9:21 am

Corinna a scris:
Ca tot ai pomenit de satanism, am dat zilele trecute peste ceva ce m-a amuzat teribil, aici: http://forum.bisericasatanista.org/index.php/topic,3429.msg66510.html#msg66510

Da, intr-un fel, m-a amuzat si pe mine, dar intr-alt fel, m-au lasat fara cuvinte aberatiile de acolo. Pur si simplu, nu pot intelege cum de unii indivizi, pot vorbi fara sa-si foloseasca mintea...

Un singur exemplu: "Din punct de vedere istoric menționăm următoarele: Lucifer, cel mai bun arhanghel al lui Dumnezeu care a adus lumina în lume si pe care astăzi adepșii lui îl numesc Satana, a vrut să fie adorat ca Dumnezeu, făcând revoluție împotriva Prea Sfintei Treimi."

Nu pot spune decat: Smile 

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Au crestinii lege?   Lun Mai 17, 2010 4:31 pm

Desi nu tin cu satanistii ...eu cred ca ceva adevar este in afirmatia citata de tine mai sus.... mai putin treaba cu revolutia impotriva Treimii.
Pe planul mitologic,
Lucifer ...cum insusi numele o spune Lux Ferres ...este aducatorul de lumina ... la fel ca planeta Venus = Luceafar = Lucifer...iar Lucifer in Biblia Vulgata, care a fost folosite cca 1500 de ani in biserici ca singura Biblie, il trateaza pe Lucifer ca fiind sinonimul lui Isus (vezi tema Isus si lumina nopti de inviere)

Iata secventa la care se refera satanistii in care vedem patania lui Lucifer=Christos
In Isaia 14, 12 Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineții! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri și mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi așeza jilțul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălașul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Și acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului
!

Si ca sa nu ma puteti contrazice iata ca si Apostolul Petru care a primit Testamentul lui Isus:

2 Petru 1. 19 Și avem cuvântul prorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre.

Si cred ca va este cunoscut tuturor ca Lucifer = Satana

Cat despre Dumnezeu Tatal el este mai transant ... caci il numeste pe Isus DIAVOL ...
Apoc12. 12 De aceea bucurați-vă, ceruri, și voi cari locuiți în ceruri! Vai de voi, pămînt și mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă știe că are puțină vreme

Sau stiti voi cumva alt personaj ceresc care a pogorat din cer intre oameni ?

Problema este ca diabolicitatea lui Isus cea de pe plan mitologic ...s-a confirmat si in realitatea istorica ...evident prin :lucrarea sa: numita Biserica!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Au crestinii lege?   Lun Mai 17, 2010 4:50 pm

Soimos a scris:
Desi nu tin cu satanistii ...eu cred ca ceva adevar este in afirmatia citata de tine mai sus.... mai putin treaba cu revolutia impotriva Treimii.

Cartea din care este citat pe acel site este o carte scrisa de un arhimandrit: Nectarie Moulatsioti, si cartea se numeste "DESPRE FARMECE SI CUM POT FI ELE DEZLEGATE"
Respectivul incearca sa puna basmele biblice in context istoric pentru a le da valoare de fapte reale, ceea ce este ilar! Din punct de vedere mitologic, Lucifer nu este altul decat Prometeu, astia care au scris scriptura n-au avut deloc imaginatie in a crea ceva... au fost geniali doar in manipulare!

"Drept răzbunare, părintele zeilor le-a luat muritorilor focul. Din nou însă Prometheus a găsit mijlocul de a le veni într-ajutor. El fură focul din ceruri și-l dă oamenilor. Acum pedeapsa lui Zeus este și mai aspră. El răspândește în lume toate relele și nenorocirile, trimițând-o pe pământ pe Pandora, pe care o ia de soție Epimetheus, pe de o parte, iar pe de altă parte îl înlănțuie pe Prometheus de o stâncă pe muntele Kazbek din Caucaz. Un vultur uriaș, pasăre monstruoasă zămislită de Typhon și de Echidna, îi devorează zilnic ficatul, care peste noapte se regenerează. În felul acesta titanul este supus unui chin veșnic."

In plus, pe vremea lui Lucifer nu exista SF Treime! Acel arhimandrit nu avea habar nici macar de acest lucru Smile 

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Au crestinii lege?   Lun Mai 17, 2010 8:13 pm

Intradevar ... mitul lui Lucifer este asemanator cu al lui Prometeu ...diferenta este ca in cazul lui Lucifer actiunea se intampla in cer ... apoi vine pe pamant sa traga teapa oamenilor ...dar si lui Dumnezeu ...pe care il trimite la plimbare cu Legea lui Veche ...aducand una noua ...cu adevarat diabolica ...pentru care drept rasplata iarasi este aruncat iarasi in Iad ...si i se da o functie inalta ...ca sa il linisteasca!
Sus In jos
stuttgart
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 45
Localizare : earth
Puncte : 65
Data de inscriere : 09/05/2010

MesajSubiect: Re: Au crestinii lege?   Mar Mai 18, 2010 2:27 am

ghcgc
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Au crestinii lege?   

Sus In jos

Au crestinii lege?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
Mergi direct la: