Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Evolutie sau Creatie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
HaymHerman
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 19/04/2008

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Mier Mai 14, 2008 6:02 pm

remussatala a scris:
Lucretia a scris:
~

Sa inteleg ca tu negi existenta lui Dumnezeu si a oricarei divinitati ?
Sigur. Suspect
.....................................................................................................................
Sigur.Sigur este ca negi ,dar nu e tot asa sigur ca el nu exista.Tu ai primit un creier de la mama natura ,pina nici nu stiai sa gingani ,si era dotat cu toate cele necesare ,mult mai dotat decit cel mai sofisticat computer al zilelor noastre.Cine sa ingrijit ca nici un fir sa nu fie legat gresit ,tu nu stii.Ai vazut surdo muti sau orbi sau alte malformatii sau debilitati.Este destul ca o foarte mica neatentie sa fie ,ori din pricina parintilor ,ori cauze accidentale ,ca un copil sa fie nenorocit pe viata.Cei ce au fericirea sa fie sanatosi ,eu nu zic sa multumeasca neaparat la Dumnezeu,daca el nu vrea.,dar pina sa zici Sigur mai ai mult de studiat.Inca nu ai depasit gravitatia terei ,darmite sa cercetezi tot unoversul ,sa vezi unde si are marginea sau ce ostiri ceresti mai exista in univers.Sa auzim totusi de bine.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Mier Mai 14, 2008 6:21 pm

Păi domule HaymHerman
Dacă ar fi să iau argumentele dumneavoastră foarte în serios atunci de ce să nu pun măreția Lui Dumnezeu pe seama altui creator mai mare și tot așa la nesfârșit?
Sus In jos
The Beast
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 11/05/2008

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Joi Mai 15, 2008 5:51 pm

Lucretia a scris:
~

Ce inseamna D-zeu, sau divinitate ? Multumesc.
Sus In jos
The Beast
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Joi Mai 15, 2008 6:07 pm

HaymHerman a scris:
remussatala a scris:
Lucretia a scris:
~

Sigur. Suspect
.....................................................................................................................
1. Sigur este ca negi ,dar nu e tot asa sigur ca el nu exista.
2. Tu ai primit un creier de la mama natura ,pina nici nu stiai sa gingani ,si era dotat cu toate cele necesare ,mult mai dotat decit cel mai sofisticat computer al zilelor noastre.
3. Cine sa ingrijit ca nici un fir sa nu fie legat gresit ,tu nu stii.
4. Ai vazut surdo muti sau orbi sau alte malformatii sau debilitati.Este destul ca o foarte mica neatentie sa fie ,ori din pricina parintilor ,ori cauze accidentale ,ca un copil sa fie nenorocit pe viata.
5. Cei ce au fericirea sa fie sanatosi ,eu nu zic sa multumeasca neaparat la Dumnezeu,daca el nu vrea.,dar pina sa zici Sigur mai ai mult de studiat.
6. Inca nu ai depasit gravitatia terei ,darmite sa cercetezi tot unoversul ,sa vezi unde si are marginea sau ce ostiri ceresti mai exista in univers.Sa auzim totusi de bine.

1. Care-s dovezile existentei ? Pe principiul enuntat de tine - "de nimic nu putem fi siguri ca nu exista" - practic legitimam ipotetica existenta a tot soiul de mitologii. E corect ?
2. Argumentul ignorantei e irelevant, eufemistic zis.
3. De unde premisa ca e un "cine" ? Nu sunt fire gresit legate ? Consulta un neurolog.
4. Tocmai existenta lor denota relativ slaba calitate a constructiei biologice.
5. Paradoxal dar nu e deloc mult de studiat privind inexistenta lui D-zeu. E doar o ipoteza impredictibila care deocamdata lasa de dorit chiar si in privinta celor mai vagi dovezi.
6. Pai tocmai asta e problema teistilor. Caci, desi sunt in situatia de a nu depasi cu mult Terra, predind existenta a ceva ce, ipotetic, ar fi atemporal si aspatial, deci in afara domeniului cognoscibilitatii. Exista un paradox mai mare ca acesta ?
Prin urmare, nu e sarcina ateistului sa dea o raita prin Univers privind constructia sigurantei sale, legata de inexistenta lui D-zeu, ci a teistului. Un ateist, analizeaza argumentatia teista si o poate respinge datorita inconsistentei ei, la fel cum respinge existenta zmeilor, zanelor, spiridusilor etc.
Asadar, teistul trebuie sa probeze public, ceea ce pretinde ca stie. Certitudinile se fundeaza pe stiinta. Ok, care-i stiinta ce confera fundatie teismului ?
Sus In jos
Lucretia
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 64
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Joi Mai 15, 2008 6:15 pm

.

Ultima editare efectuata de catre Lucretia in Mier Mai 21, 2008 6:24 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
The Beast
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Joi Mai 15, 2008 6:35 pm

Lucretia a scris:

1. Am sa-ti spun ce inteleg eu prin Dumnezeu sau divinitate: inteleg o forta superioara noua, oamenilor. Nu stiu daca exista un singur Dumnezeu sau mai multi,
2. insa cu siguranta exista ceva sau cineva care ne dirijeaza vietile ( nu 100% insa intr-o anumita masura ) .
3. Sau tu crezi ca noi suntem buricul universului si mai tare decat noi nu mai este nimeni ? ~

1. Pe ce se bazeaza intelegerea ta ? Ce inseamna a intelege in acest caz ? Nu e un pic ciudat sa spui ca nu cunosti numarul d-zeilor, dar intelegi... ?
2. Siguranta se cladeste pe probe iefutabile si neinterpretabile. Care sunt acelea cu privire la "cineva" ?
3. Crezul meu privind intrebarea ta, e dificil de formulat, atat timp cat nu definesti termenul "buric" in context cosmologic. Smile
Sus In jos
Lucretia
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Joi Mai 15, 2008 6:52 pm

.

Ultima editare efectuata de catre Lucretia in Mier Mai 21, 2008 6:24 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
The Beast
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Joi Mai 15, 2008 7:01 pm

Lucretia a scris:
~
1. Cred ca am fost destul de clara cand am spus ca inteleg divinitatea ca fiind o forta superioara noua.
2. Aceasta forta superioara poate veni dintr-un singur loc sau din mai multe locuri.
3. Nu stiu ce forma are acest Dumnezeu insa el exista intr-o forma sau alta.
4. Daca vrei sa explic altfel, pentru mie el este o inteligenta superioara noua.
5. Sa inteleg ca tu esti genul de persoana care crede numai daca poate percepe cu cele 5 simturi ale sale ?
6. Intelegi foarte bine ce vreau sa spun prin " buric " insa iti place sa ma tachinezi. ~
1. Repet intrebarea : de ce intelegi asa ? Ce motive ai ?
2. Deci D-zeu e parte a Universului ?
3. Care-s dovezile ?
4. Pai parca era o forta ? Credeam ca-i o a 5-a forta fundamentala si-s pe cale sa cunosc o laureata Nobel. Smile In fine, cum ai aflat ca-i o inteligenta ?
5. Nu.
6. Nu, nu inteleg si de regula, in discutii cosmologice, sunt extrem de serios. Deci astept in continuare explicatia. Smile
Sus In jos
Lucretia
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Joi Mai 15, 2008 7:28 pm

.

Ultima editare efectuata de catre Lucretia in Mier Mai 21, 2008 6:25 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Joi Mai 15, 2008 7:29 pm

Poate că nevoia omului de a spera la veșnicie este această forță care evident forțează mintea într-un fel să găsească acea fel de fel de "explicații" în acest sens.
Însă o altă problemă pe care eu aș vrea să o ridic este dacă o lume convinsă fiind de sfârșitul vieții aici pe pământ ar fi mai bună sau mai rea decât o lume convinsă fiind de veșnicia vieții.
De exemplu eu aș avea de subliniat aici că dacă viața ar fi considerată veșnică, valoarea ei aici de pe pământ ar scădea dramatic și deci ar crește predispoziția la abuzuri.
Evident însă se mai poate presupune că această predispoziție la abuzuri ar putea fi diminuată de ideea de responsabilitate inaintea Lui Dumnezeu. Dar cam trebuie să avem multă credință în "credincioșii" care ne conduc și care invocă această responsabilitate.
Sus In jos
Lucretia
Pedestras
Pedestras

Varsta : 57
Localizare : Buzau
Puncte : 0

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Joi Mai 15, 2008 7:35 pm

.

Ultima editare efectuata de catre Lucretia in Mier Mai 21, 2008 6:26 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Arianeshv
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 117
Localizare : In al 7-lea Cer
Puncte : 9
Data de inscriere : 02/05/2008

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Joi Mai 15, 2008 7:39 pm

Remus nu e nici crestin, nici yoghin... Poate ateu!
Sus In jos
Lucretia
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Joi Mai 15, 2008 7:48 pm

.

Ultima editare efectuata de catre Lucretia in Mier Mai 21, 2008 6:26 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Joi Mai 15, 2008 7:53 pm

Mai degrabă aș crede în noroc decât în vreo religie. Referitor la reîncarnare eu nici măcar nu prea am fost motivat să mă informez. Eu doar am mai auzit în trecere despre reâncarnare. Pe mine cel mai mult mă preocupă motivele personale ale celor ce fac diferite afirmații. Dacă am speranța că pot înțelege motive personale atunci sunt motivat să mă și documentez. Pe mine mai puțin mă interesează argumente oficiale. Pe mine mă interesează numai ceea ce am sperață că poate influența motive personale.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Joi Mai 15, 2008 7:56 pm

Lucretia a scris:
Arianeshv a scris:
Remus nu e nici crestin, nici yoghin... Poate ateu!

Ce vrei sa spui cu asta?

~
Eu nu cred că Arianeshv ar avea în acest context cel puțin definiții prea sofisticate pentru ce poate însemna ateu.
Sus In jos
Lucretia
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Joi Mai 15, 2008 8:03 pm

.

Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Joi Mai 15, 2008 8:08 pm

Dacă prin Dumnezeu se înțelege creatorul universului eu nu îl prea pot confunda atunci cu religia decât numai dacă ar putea și religia să creeze universuri. Prin religie eu înțeleg tot ceea ce are legătură cu presupusele relații dintre om și Dumnezeu.
Sus In jos
Lucretia
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Joi Mai 15, 2008 8:51 pm

David a scris:
Daca nu ar fi diversitate, am muri de plictiseala!

sunt de acord cu tine! Very Happy
Sus In jos
The Beast
Pedestras
Pedestras

Localizare : Infernum

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Vin Mai 16, 2008 6:27 pm

Lucretia a scris:
~
1. Pentru ca eu nu cred ca noi suntem cei mai superiori ( cu sensul de- evoluati) din acest Univers
2. sau mai superiori de ce poate fi dincolo de acest univers.
3. Si iarasi cred ca cineva sau ceva ( dupa cum am mai spus ) ne dirijeaza intr-un fel sau altul viata ( pentru a evolua, ne ajuta intr-un fel sau altul ).
4. Si spun lucrurile astea pentru ca eu asa simt si nu pentru ca mi s-a demonstrat stiintific.
5. Poate fi o parte a acestui Univers sau o parte a dincolo de ceea ce este (in) acest Univers.
6. Pentru ca numai o inteligenta ne-ar fi putut crea.
7. Sau .. poate tu crezi ca te-ai creat singur Laughing .
8. Demonstreaza-mi~
1. Pe ce se bazeaza acest crez al tau ? Omul nu e "mai evoluat" decat alta specie iar ca atare, nu e "mai superior".
2. Universul are un dincolo ? Cum ai aflat ?
3. Pe ce se bazeaza acest crezul al tau ?
4. Cu ajutorul caror simturi ?
5. D-zeu parte a Universului ?
6. De ce ?
7. Nu dar in niciun caz nu inventez creatori cosmici.
8. Ce anume ?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Sam Mai 17, 2008 5:53 am

Vlad a scris:
Dar daca noi avem constiinta,de ce animalele nu omoara oameni?Si nu se omoara intre ele? Decat in cazuri foarte rare,si sigur au un motiv...
Ce ciudat ca oamenii o fac fara motiv,,,de cata constiinta au nu?

Pe care planeta animalele nu ucid?
... de oameni e adevarat ca la e mai frica si au si motive ptr aceasta!

Lumea aceasta lasata de dumnezeu este de o cruditate de nedescris ...cel mic este hrana vie ptr cel mare ... suferinta nu intereseaza pe nimeni!

Omul este singurul animal care a inceput sa se ridice deasupra acestei realitati .... chiar si atunci cand in crescatoriile mari de hrana vie se ucide pe banda rulanta ...si atunci se tine cont (in tarile civilizate) ca acel animal sa nu sufere!

Iata doar un singur exemplu de CONSTINTA superioara ....
Sus In jos
Vlad
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Sam Mai 17, 2008 8:41 am

Laughing De cati ani se practica aceasta tehnica?iti zic eu...de prea putini...
Lumea a fost lasata de Dumnezeu,dar creata de om....
Deci noi care ucidm,furam,injuram etc suntem superiori unor animale care nu vor sa faca rau nimanui...interesant...
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 02/05/2008

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Sam Mai 17, 2008 9:49 am

Din momentul in care omul a acceptat pr tronul sufletului un alt Creator, fiind templul unul alt fel de Duh, Raul si moartea au intrat in lume. Datorita greselii lui, toate fiintele create pe Pamant suporta consecintele.
Cu siguranta ca un animal este mult superior unui om...Un caine te musca pentru a se apara si merita iertat, ca nu stie ce face... Dar omul stie intotdeauna sau mai mereu...Josnicia lui sta tocmai in CONSTIINTA care trebuia sa-i fie parghie spre ELEVARE.

David a scris:

Tot ce-am văzut la oameni, mai crud și mai pervers
E conștiința-n lanțuri și dogma pusă-n vers,

Religia iubirii născândă din Scriptură
Prin secole-au-redus-o la datini și CULT-ură

Foarte adevarat!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Sam Mai 17, 2008 9:54 am

Fals!

Omul este si el animal ...si in toate actiunile sale se confirma acest lucru!

Datorita dezvoltarii societatii ...in ultima perioada de timp ...(doar) uni oameni au inteles sa acceada ceea ce este superior ...adica CONSTIINTA ...si astfel vedem ca in lumea societatii dezvoltate este pedepsita cu inchisoarea o actiune cat se poate de normala in societatile involuate ... ma refer la taiatul prin injunghjiere al unui animal.
In aceste societati superioare animalelor domestice li se asigura conditii decente de existenta ...ba chiar se fac actiuni spectaculoase si costisitoare pentru a le salva !
Omul superior ...din societatile dezvoltate ... intelege sa aprecieze si sa respecte viata!
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 87
Localizare : Finland
Puncte : 30
Data de inscriere : 04/05/2008

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Sam Mai 17, 2008 5:58 pm

Parintele Funes, preotul iezuit care conduce observatorul Vaticanului de la Castel Gandolfo, numit Specola, situat in apropiere de Roma, el insusi astronom a spus ca cea mai plauzibila teorie care
infatiseaza nasterea universului este cea a Big-Bang-ului
, insa este de parere ca nici aceasta explicatie nu pune piedici credintei in
Dumnezeu. „Dumnezeu este creatorul lumii"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Sam Mai 17, 2008 6:23 pm

The Beast a scris:
Lucretia a scris:
~
1. Pentru ca eu nu cred ca noi suntem cei mai superiori ( cu sensul de- evoluati) din acest Univers
2. sau mai superiori de ce poate fi dincolo de acest univers.
3. Si iarasi cred ca cineva sau ceva ( dupa cum am mai spus ) ne dirijeaza intr-un fel sau altul viata ( pentru a evolua, ne ajuta intr-un fel sau altul ).
4. Si spun lucrurile astea pentru ca eu asa simt si nu pentru ca mi s-a demonstrat stiintific.
5. Poate fi o parte a acestui Univers sau o parte a dincolo de ceea ce este (in) acest Univers.
6. Pentru ca numai o inteligenta ne-ar fi putut crea.
7. Sau .. poate tu crezi ca te-ai creat singur Laughing .
8. Demonstreaza-mi~
1. Pe ce se bazeaza acest crez al tau ? Omul nu e "mai evoluat" decat alta specie iar ca atare, nu e "mai superior".
2. Universul are un dincolo ? Cum ai aflat ?
3. Pe ce se bazeaza acest crezul al tau ?
4. Cu ajutorul caror simturi ?
5. D-zeu parte a Universului ?
6. De ce ?
7. Nu dar in niciun caz nu inventez creatori cosmici.
8. Ce anume ?

Opinia mea:

1) Ti se pare ca ai ramas un primitiv in epoca pietrei? ...sau ai mai evoluat ? vezi ca exista specii mai evoluate ...ptr ca nu am cunostinta ca maimuta sau cainele au evoluat la fel ca noi!
2) Evident ca e un non sens ...dar e suficient sa accepti ca Universul s-a marit ...nu pentru ca s-a extins el mult ...ci ptr ca astazi stim mult mai multe decat cei care au scris geneza ...astfel acum se stie ca exista mii de miliarde de galaxii ... !
3) Eu cred ca ceea ce ne "dirijeaza" viata sunt genele noastre ...adica cuvantul Domnului inscris de EL in sangele nostru !
4) faptul ca tu simti asa ...nu e un argument!
5) Daca te referi la Dumnezeul numit Big bang ...se poate spune ca el e doar o mica parte a Universului
6) Da intradevar ...dar nu inteligenta olarului ci dezvoltarea inteligenta a materiei!
7) Nu ... cred ca am fost facuti din lut ca oala de noapte !
Sus In jos
Vlad
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Sam Mai 17, 2008 7:54 pm

In cnersatii cu Dumnezeu scria ca cu cat o societate este mai dezvoltata si mai civilizata,cu atat este mai departe de Dumnezeu...iar daca mergeai prin alte tari,vedeai acest lucru...dar vorbesti in necunostinta de cauza...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Sam Mai 17, 2008 8:02 pm

Vlad a scris:
In cnersatii cu Dumnezeu scria ca cu cat o societate este mai dezvoltata si mai civilizata,cu atat este mai departe de Dumnezeu...iar daca mergeai prin alte tari,vedeai acest lucru...dar vorbesti in necunostinta de cauza...
Este foarte plauzibil ce zici tu ...mai ales daca tinem cont ca dumnezeul religiilor este DRACU!

Pana una alta ... chiar si Patriarhul Romanie se doftoriceste pentru a se vindeca  la Spital ...si nu in chilie unde ar fi normal ptr el!

Si culmea vedem ca ZILNIC Dumnezeu ajuta milioane de oameni in spitale si nici macar pe Patriarh in biserica!
Si cum spitalele tin de societatile dezvoltate ...iata cum s-a ales praful din filozofia ta de doi bani!
Sus In jos
Lucretia
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Sam Mai 17, 2008 9:13 pm

.

Ultima editare efectuata de catre Lucretia in Mier Mai 21, 2008 6:27 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Lucretia
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Sam Mai 17, 2008 9:33 pm

.

Ultima editare efectuata de catre Lucretia in Mier Mai 21, 2008 6:27 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 38
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 7:14 am

Nu exista atei veritabili ci doar credinciosi!
Asa zisul ateu CREDE ca nu exista Dumnezeu!...deci si el e tot credincios.

Evident ca daca mori s-a stins lumina mai ales ca organul care te-a facut sa o vezi nu mai functioneaza!

Daca viata este o ardere ....crezi ca dupa ce focul s-a stins ...energiile lui cutreiera o lume paralela?

Eu zic ca atunci cand te-ai STINS din viata ... s-a stins focul ...definitiv!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 9:17 am

Eu nu m-aș pronunța așa de ușor în legătură cu inexistența vreunei vieți de după moarte. Eu aș spune că doar din informațiile pe care le am eu acum reiese că nu există o viață de după moarte.
Sus In jos
Lucretia
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 9:34 am

.

Ultima editare efectuata de catre Lucretia in Mier Mai 21, 2008 6:28 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 9:43 am

emussatala a scris:
Citat :

Eu nu m-aș pronunța așa de ușor în legătură cu inexistența vreunei vieți de după moarte. Eu aș spune că doar din informațiile pe care le am eu acum reiese că nu există o viață de după moarte.

Daca ma scuzati ca intervin .... va expun si eu punctul meu de vedere:

Ceea ce este dupa viata ....adica in moarte ....nu e viata ci e moarte ... si de ce sa nu acceptam ideea ca moartea nu e si ea o anumita forma de existenta?
E binecunoscut ca sunt persoane care vorbesc cu spiritele celor morti!
Parerea mea este ca daca in natura conf. legii lui Lavoisier cea cu "Nimic nu se pierde ...." sufletele oamenilor mai exact energiile pozitive se absorb in marele Ocean de energie pozitiva numit Dumnezeire!

Evident ca exista si spirite malefice ...negative care nu vor fi absorbite niciodata in Dumnezeire, motiv ptr care colinda neodihnit nivelul teluric (pamantul)!

Acestea sunt sufletele celor vanduti ...adica a religiosilor aflati in slujba diavolului (care se autodenumeste Dumnezeu si se legitimeaza prin "scripturi" furate si biserici intemeiate de un imparat criminal (Constantin cel Mare) !) ...acesta este si motivul ptr care Isus a fost aruncat in Iad ...unde se lauda ca e stapanul cheilor iadului ...si unde ii primeste pe cei care i s-au vandut lui ...caci acestia nu au ce cauta in Oceanul de energii pozitive numite Dumnezeu!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 12:16 pm

Ce Înseamnă viață din punctul meu de vedere?

Tot din punctul meu de vedere în principiu universul este alcătuit din două forme de existență mari și late iar acestea ar fi spațiul și materia. A pune spațiu înseamnă a lua materie și a pune materie înseamnă a lua spațiu.
Deosebirea dintre spațiu și materie constă în manifestatrea sau nemanifestarea ireversibilității unei stări atunci când se interacționează.
Ce înseamnă asta mai exact?
Spațiul se caracterizează prin faptul că orice lucru care interacționează cu el nu schimbă starea însușirilor sau proprietăților acelui lui lucrului care interacționează cu el, pe când materia influențează statrea acelui lucru care interacționează cu ea.
Un exemplu clar de confuzie între spațiu și materie ar fi că eu nu pot împușca și despușca pe cineva cu același pistol dar dacă vreau să merg cu o mașină de la gară la piață și înapoi pot. Alt exemplu ar fi că eu nu pot tăia și destăia precum înșirubez și deșurubez. Aceasta zic eu că ar fi deosebirea de principiu dintre spațiu și materie.
Ei bine formele acestea de ireversibilitate ale materiei când se interacționează cu ea, de fapt sunt chiar însușirile materiei, spre deosebire de spațiu în care reversibilitatea stării atunci când se interacționează cu el este absolută.
Aceste forme de ireversibilitate a stării materiei când se interacționează cu ea, sau însușirile materiei mai bine zis, sunt foarte stabile în timp din câte am observat noi deocamrată, iar această stabilitate a manifestării materiei în timp este de fapt ceea ce noi ne permitem să numim cauzalitate.
Acum ce este mișcarea și ce este timpul?
Mișcarea din punctul meu de vedere este starea dimensiunii spațiului dintre două puncte materiale, iar timpul este diferența dintre modificarea a două stări de dimensiuni a spațiului sau diferența dintre două mișcări. Mai exact deosebirea dintre două mișcări este timpul.
Totuși care este deosebirea dintre ceva cu viață și ceva fără viață?
Păi eu am spus mai demult pe aici prin forum pe undeva că cu cât o ființă poate realiza mai multe scopuri cu atât ea este mai evoluată sau mai complexă să-i zicem. Dar aș mai zice că ideea de scop este esențialul în deosebirea dintre ceva cu viață și ceva fără viață.
Ce este scopul?
Scopul reprețintă acel eveniment din viitor care explică comportamente din prezent și din trecut.
Un bolovan de exemplu dacă este spart în bucăți acest lucru nu înseamnă nimic pentru el pentru că pe el nu îl interesează niciun viitor. Interacțiunea cu niște ființe însă are în vedere mărirea șanselor realizării de anumite scopuri prin comportamentul lor.
Am mai și spus aici în forum că idealul vieții ar fi să existe cât mai multe ființe care să poată realiza cât mai multe scopuri pe o perioadă cât mai îndelungată de timp.
Cam asta înțeleg eu prin viață deocamdată.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   

Sus In jos

Evolutie sau Creatie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Evolutie sau Creatie-
Mergi direct la: