Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Evolutie sau Creatie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Vlad
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Sam Mai 17, 2008 7:54 pm

In cnersatii cu Dumnezeu scria ca cu cat o societate este mai dezvoltata si mai civilizata,cu atat este mai departe de Dumnezeu...iar daca mergeai prin alte tari,vedeai acest lucru...dar vorbesti in necunostinta de cauza...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Sam Mai 17, 2008 8:02 pm

Vlad a scris:
In cnersatii cu Dumnezeu scria ca cu cat o societate este mai dezvoltata si mai civilizata,cu atat este mai departe de Dumnezeu...iar daca mergeai prin alte tari,vedeai acest lucru...dar vorbesti in necunostinta de cauza...
Este foarte plauzibil ce zici tu ...mai ales daca tinem cont ca dumnezeul religiilor este DRACU!

Pana una alta ... chiar si Patriarhul Romanie se doftoriceste pentru a se vindeca  la Spital ...si nu in chilie unde ar fi normal ptr el!

Si culmea vedem ca ZILNIC Dumnezeu ajuta milioane de oameni in spitale si nici macar pe Patriarh in biserica!
Si cum spitalele tin de societatile dezvoltate ...iata cum s-a ales praful din filozofia ta de doi bani!
Sus In jos
Lucretia
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 64

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Sam Mai 17, 2008 9:13 pm

.

Ultima editare efectuata de catre Lucretia in Mier Mai 21, 2008 6:27 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Lucretia
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Sam Mai 17, 2008 9:33 pm

.

Ultima editare efectuata de catre Lucretia in Mier Mai 21, 2008 6:27 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 7:14 am

Nu exista atei veritabili ci doar credinciosi!
Asa zisul ateu CREDE ca nu exista Dumnezeu!...deci si el e tot credincios.

Evident ca daca mori s-a stins lumina mai ales ca organul care te-a facut sa o vezi nu mai functioneaza!

Daca viata este o ardere ....crezi ca dupa ce focul s-a stins ...energiile lui cutreiera o lume paralela?

Eu zic ca atunci cand te-ai STINS din viata ... s-a stins focul ...definitiv!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 9:17 am

Eu nu m-aș pronunța așa de ușor în legătură cu inexistența vreunei vieți de după moarte. Eu aș spune că doar din informațiile pe care le am eu acum reiese că nu există o viață de după moarte.
Sus In jos
Lucretia
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 9:34 am

.

Ultima editare efectuata de catre Lucretia in Mier Mai 21, 2008 6:28 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 9:43 am

emussatala a scris:
Citat :

Eu nu m-aș pronunța așa de ușor în legătură cu inexistența vreunei vieți de după moarte. Eu aș spune că doar din informațiile pe care le am eu acum reiese că nu există o viață de după moarte.

Daca ma scuzati ca intervin .... va expun si eu punctul meu de vedere:

Ceea ce este dupa viata ....adica in moarte ....nu e viata ci e moarte ... si de ce sa nu acceptam ideea ca moartea nu e si ea o anumita forma de existenta?
E binecunoscut ca sunt persoane care vorbesc cu spiritele celor morti!
Parerea mea este ca daca in natura conf. legii lui Lavoisier cea cu "Nimic nu se pierde ...." sufletele oamenilor mai exact energiile pozitive se absorb in marele Ocean de energie pozitiva numit Dumnezeire!

Evident ca exista si spirite malefice ...negative care nu vor fi absorbite niciodata in Dumnezeire, motiv ptr care colinda neodihnit nivelul teluric (pamantul)!

Acestea sunt sufletele celor vanduti ...adica a religiosilor aflati in slujba diavolului (care se autodenumeste Dumnezeu si se legitimeaza prin "scripturi" furate si biserici intemeiate de un imparat criminal (Constantin cel Mare) !) ...acesta este si motivul ptr care Isus a fost aruncat in Iad ...unde se lauda ca e stapanul cheilor iadului ...si unde ii primeste pe cei care i s-au vandut lui ...caci acestia nu au ce cauta in Oceanul de energii pozitive numite Dumnezeu!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 12:16 pm

Ce Înseamnă viață din punctul meu de vedere?

Tot din punctul meu de vedere în principiu universul este alcătuit din două forme de existență mari și late iar acestea ar fi spațiul și materia. A pune spațiu înseamnă a lua materie și a pune materie înseamnă a lua spațiu.
Deosebirea dintre spațiu și materie constă în manifestatrea sau nemanifestarea ireversibilității unei stări atunci când se interacționează.
Ce înseamnă asta mai exact?
Spațiul se caracterizează prin faptul că orice lucru care interacționează cu el nu schimbă starea însușirilor sau proprietăților acelui lui lucrului care interacționează cu el, pe când materia influențează statrea acelui lucru care interacționează cu ea.
Un exemplu clar de confuzie între spațiu și materie ar fi că eu nu pot împușca și despușca pe cineva cu același pistol dar dacă vreau să merg cu o mașină de la gară la piață și înapoi pot. Alt exemplu ar fi că eu nu pot tăia și destăia precum înșirubez și deșurubez. Aceasta zic eu că ar fi deosebirea de principiu dintre spațiu și materie.
Ei bine formele acestea de ireversibilitate ale materiei când se interacționează cu ea, de fapt sunt chiar însușirile materiei, spre deosebire de spațiu în care reversibilitatea stării atunci când se interacționează cu el este absolută.
Aceste forme de ireversibilitate a stării materiei când se interacționează cu ea, sau însușirile materiei mai bine zis, sunt foarte stabile în timp din câte am observat noi deocamrată, iar această stabilitate a manifestării materiei în timp este de fapt ceea ce noi ne permitem să numim cauzalitate.
Acum ce este mișcarea și ce este timpul?
Mișcarea din punctul meu de vedere este starea dimensiunii spațiului dintre două puncte materiale, iar timpul este diferența dintre modificarea a două stări de dimensiuni a spațiului sau diferența dintre două mișcări. Mai exact deosebirea dintre două mișcări este timpul.
Totuși care este deosebirea dintre ceva cu viață și ceva fără viață?
Păi eu am spus mai demult pe aici prin forum pe undeva că cu cât o ființă poate realiza mai multe scopuri cu atât ea este mai evoluată sau mai complexă să-i zicem. Dar aș mai zice că ideea de scop este esențialul în deosebirea dintre ceva cu viață și ceva fără viață.
Ce este scopul?
Scopul reprețintă acel eveniment din viitor care explică comportamente din prezent și din trecut.
Un bolovan de exemplu dacă este spart în bucăți acest lucru nu înseamnă nimic pentru el pentru că pe el nu îl interesează niciun viitor. Interacțiunea cu niște ființe însă are în vedere mărirea șanselor realizării de anumite scopuri prin comportamentul lor.
Am mai și spus aici în forum că idealul vieții ar fi să existe cât mai multe ființe care să poată realiza cât mai multe scopuri pe o perioadă cât mai îndelungată de timp.
Cam asta înțeleg eu prin viață deocamdată.
Sus In jos
aurel
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 36
Localizare : Romanica
Puncte : 32
Data de inscriere : 04/05/2008

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 12:26 pm

Dar cum rezista teoria ta referitoare la materie stiind ca materia este mai ales energie.
Iar viata .... este si ea tot o forma superioara de energie.

Si astfel ajungem la adevaratul Dumnezeu numit in fizica Big Bang ...adica ceva ce este recunoscut chiar si de catre Academia Vaticanului si Papa Benedict!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 12:49 pm

aurel a scris:
Dar cum rezista teoria ta referitoare la materie stiind ca materia este mai ales energie.
Iar viata .... este si ea tot o forma superioara de energie.

Si astfel ajungem la adevaratul Dumnezeu numit in fizica Big Bang ...adica ceva ce este recunoscut chiar si de catre Academia Vaticanului si Papa Benedict!
Pe mine nu mă interesează ce e cu energia decât poate în sensul că am putea găsi vreun combustibil care să poată înlocui petrolul și gazele naturale într-un viitor mai îndepărtat.
Pe mine mă interezează referitor la viață și moarte doar care este diferența dintre numărul scopurilor de care este în stare să ducă la îndeplinire un mort și numărul de scopuri care este în stare să ducă la îndeplinire un viu, care sunt acele scopuri și pentru cât timp.
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 87
Localizare : Finland
Puncte : 30

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 12:55 pm

Dar ce te faci ca materia insasi e energie!

sau ai uitat ca partile componente ale unui atom este tocmai energie si ceea ce simti tu ca material nu este decat orbita electronului care se invarte in jurul nucleului ...deci energie, energie, energie !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 2:10 pm

Inainte de a ne pune problema daca exista evolutie ar trebui sa vedem care este instinctul cel mai puternic al fintei vi?
Si acesta este SUPRAVIETUIREA ...nu exista instinct mai puternic decat instinctul de supravietuire.
Si exact asta a fost descoperirea pe care a facut-o Darwin cand pe insula Galapagos a descoperit mierle cu 4 feluri de ciocuri deosebite, unele groase si puternice ptr spart cochilia scoicilor si alta cu cioc lung si subtire adaptat pentru culesul crustaceilor dintre crapaturile stancilor!
Aceasta diferentiere a facut-o lupta pentru supravietuire...si exact aceasta este motorul adaptarii pentru a supravietui conditiilor deosebite existente!
Si aceasta se numeste EVOLUTIE!
Deci evolutie exista !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 2:12 pm

Parterea mea ...revenind la on topic ...este ca toti oamenii sunt HOMINIDE!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 2:25 pm

elvar a scris:
Dar ce te faci ca materia insasi e energie!

sau ai uitat ca partile componente ale unui atom este tocmai energie si ceea ce simti tu ca material nu este decat orbita electronului care se invarte in jurul nucleului ...deci energie, energie, energie !
Bun dar de oameni morți care să fie făcuți din materie cu atomi și viermi plini de energie nu a mai auzit nimeni până acum?
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 2:39 pm

Ar fi cazul sa auda!
Tot asa cum s-a auzit bine de oameni care consuma animale moarte pentru a absorbi energie!
Deosebirea este ca in acest caz rolurile se schimba si omul devine sursa de energie (hrana) pentru alte vietuitoare!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 2:43 pm

elvar a scris:
Ar fi cazul sa auda!
Tot asa cum s-a auzit bine de oameni care consuma animale moarte pentru a absorbi energie!
Deosebirea este ca in acest caz rolurile se schimba si omul devine sursa de energie (hrana) pentru alte vietuitoare!
Păi dacă și ceva viu și ceva mort au energie ce importanță mai are ideea de energie în distincția dintre viață și moarte?
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 2:54 pm

Pui problemele ciudat ...de parca tu nu ai sti care e legatura!
Pai tu nu mananci carnati si salam ca sa te alimentezi cu energie ...sau la tine slamul e viu?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 3:08 pm

elvar a scris:
Pai tu nu mananci carnati si salam ca sa te alimentezi cu energie ...sau la tine slamul e viu?
Eu cred că salamul nu prea e în stare să realizeze scopuri pentru el așa cu una cu două. Oricum cred că întrebarea pe care mi-ai pus-o mie mai mult ți s-ar potrivi ție.
Sus In jos
Lucretia
Pedestras
Pedestras

Varsta : 57
Localizare : Buzau
Puncte : 0

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 3:38 pm

remussatala a scris:

Eu cred că salamul nu prea e în stare să realizeze scopuri pentru el așa cu una cu două. Oricum cred că întrebarea pe care mi-ai pus-o mie mai mult ți s-ar potrivi ție.

ti-am trimis un PM Smile

.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 4:23 pm

Lucretia a scris:
remussatala a scris:

ti-am trimis un PM Smile

.
Adică???
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 6:41 pm

remussatala a scris:
elvar a scris:

Evident ...ca doar si eu sunt consumator de salam !
Crezi ca energia care formeaza atomul de Hidrogen realizeaza scopul sau in molecula de apa?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Dum Mai 18, 2008 8:36 pm

elvar a scris:
Evident ...ca doar si eu sunt consumator de salam !
Crezi ca energia care formeaza atomul de Hidrogen realizeaza scopul sau in molecula de apa?
Ideea de energie este la un nivel de abstractizare așa de dus la extrem încât lasă în afară posibilitatea distincției dintre viață și moarte.
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 79
Varsta : 60
Localizare : Bacau

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Lun Mai 19, 2008 12:02 pm

Soimos a scris:
Parterea mea ...revenind la on topic ...este ca toti oamenii sunt HOMINIDE!

"HOMINÍD, hominizi, s.m. (La pl.) Familie de primate cuprinzând omul și precursorii săi fosili din perioada cuaternară (Hominidae); (și la sg.) reprezentant al acestei familii. – Din fr. hominides.
Sursa: DEX '98"

Asta ai vrut sa spui, sau altceva ...?
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 79
Varsta : 60
Localizare : Bacau

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Lun Mai 19, 2008 12:06 pm

Soimos a scris:
Inainte de a ne pune problema daca exista evolutie ar trebui sa vedem care este instinctul cel mai puternic al fintei vi?
Si acesta este SUPRAVIETUIREA ...nu exista instinct mai puternic decat instinctul de supravietuire.
Si exact asta a fost descoperirea pe care a facut-o Darwin cand pe insula Galapagos a descoperit mierle cu 4 feluri de ciocuri deosebite, unele groase si puternice ptr spart cochilia scoicilor si alta cu cioc lung si subtire adaptat pentru culesul crustaceilor dintre crapaturile stancilor!
Aceasta diferentiere a facut-o lupta pentru supravietuire...si exact aceasta este motorul adaptarii pentru a supravietui conditiilor deosebite existente!
Si aceasta se numeste EVOLUTIE!
Deci evolutie exista !

Cel putin la fel de puternic (in opinia mea, mai puternic) este instinctul de perpetuare a speciei. Daca nu ar fi asa, tinand seama de faptul ca, oricum supravietuirea este limitata drastic in timp (prin deces din cauze naturale), extinctia speciilor ar fi mul, mult mai accelerata.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Lun Mai 19, 2008 6:24 pm

Asa este !

Cred ca m-am exprimat eu cam scurt ...evident ca evolutia se datoreaza ambelor instincte !
Doar una dintre ele ... nu are nici un sens!
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Lun Mai 19, 2008 7:36 pm

remussatala a scris:

Ideea de energie este la un nivel de abstractizare așa de dus la extrem încât lasă în afară posibilitatea distincției dintre viață și moarte.
Abstrac sau neabstract ...fara energie ...respectiv hrana ...nu poate trai nici o finta vie!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Lun Mai 19, 2008 8:39 pm

elvar a scris:
remussatala a scris:

Abstrac sau neabstract ...fara energie ...respectiv hrana ...nu poate trai nici o finta vie!
Da dar e o mare diferență dintre ceea ce este și ceea ce nu poate exista fără ceva.
Dacă viața nu poate exista fără apă asta nu înseamnă că viața este chiar apa.
Nu neapărat tot ce are energie este și viu. Eu spun că tot ceea ce are un comportament orientat după scopuri este viu. Dar și așa este deja prea abstract pentru că mai trebuie precizat că scopurile ființelor urmăresc de obicei propia lor existență și reproducerea într-un mod mai mult sau mai puțin indirect.
Academia Vaticanului si Papa Benedict sau alții nu trebuiesc băgați în seamă pentru că ei doar își pasează vorbe dulci și urări de bine între ei pentru că așa funcționează mitul imaginii. Eu te fac "deștept" pe tine și tu pe mine și atragam cu asta câți mai mulți amatori de a se face "deștepți" între ei împreună cu noi.
Ceea ce este este ceea ce lipsește atunci când iei.
Un mort de exemplu nu mai poate să urmărească niciun scop. Deci ce dispare la un om atunci când îi iei viața? Eu am spus că dispare posibilitatea lui de a urmări scopuri.
Dacă cineva vrea să-mi vorbească mie despre suflet de exemplu mie trebuie să-mi arate niște scopuri realizate de un suflet.
Ar fi bine să nu mai facem confuzie dintre mărturie și știință!
Știința este posibilitatea cuvântului de ai învăța pe oameni să multiplice ceva în mod identic.
Mărturia e doar un simplu criteriu de mărire a șanselor pentru acceptarea unei afirmații drept adevărată sau falsă.
Atunci când omori un om tu îi iei posibilitatea lui de a realiza scopuri.
Atunci când readuci pe un om la viață cu niște aparate medicale să zicem el va deveni den ce în ce mai capabil de a realiza scopuri.
Iar scopurile ăstea înseamnă orice eveniment din viitor care influențează comportamente din prezent și trecut pentru mărirea șanselor pentru ca acel eveniment din viitor (scopul) să aibă loc.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 297
Varsta : 46
Localizare : ...........
Data de inscriere : 22/04/2008

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Lun Mai 19, 2008 8:58 pm

Ce vorbesti tu este exact ce-am invatat eu,adica atunci cind un om produce are ca scop sa dea nastere unui pui de om care dupa un timp va fi in stare sa indeplineasca un nr.cit mai mare de scopuri ,atentie,BENEFICE SOCIETATII,acel om va muri linistit deoarece ,copilul la rindul sau isi educa nepoti-stranepotii in directia de -a produce oameni cu cit mai multe scopuri benefice societatii.
Insa ,exista si opusul acestuia,cel care produce pui de oameni cu scopuri de distrugere,supunere fata de alti oameni,autoritate fortata,care la rindul lor nasc alti produsi cu aceleasi scopuri.
Aici intervine (pt mine ca om cu o credinta anume...)Invatatorul care-mi spune ca dupa moartea unui om,3 lucruri continua sa functioneze in urma sa:faptele bune ,stiinta si contributia asupra ei,rugaciunile fiului pt.sufletul sau.Sipt. ca eu cred in aceasta promisiune fac eforturi deosebite sa las in urma cit mai multe scopuri benefice.Insa cel fara credinta in promisiunile Fortei Omnipotente, ramine la coada in privinta scopurilor mostenite prin educatie si repetare de urmasi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Lun Mai 19, 2008 9:16 pm

Ada_Pal a scris:
Ce vorbesti tu este exact ce-am invatat eu,adica atunci cind un om produce are ca scop sa dea nastere unui pui de om care dupa un timp va fi in stare sa indeplineasca un nr.cit mai mare de scopuri ,atentie,BENEFICE SOCIETATII,acel om va muri linistit deoarece ,copilul la rindul sau isi educa nepoti-stranepotii in directia de -a produce oameni cu cit mai multe scopuri benefice societatii.
Insa ,exista si opusul acestuia,cel care produce pui de oameni cu scopuri de distrugere,supunere fata de alti oameni,autoritate fortata,care la rindul lor nasc alti produsi cu aceleasi scopuri.
Aici intervine (pt mine ca om cu o credinta anume...)Invatatorul care-mi spune ca dupa moartea unui om,3 lucruri continua sa functioneze in urma sa:faptele bune ,stiinta si contributia asupra ei,rugaciunile fiului pt.sufletul sau.Sipt. ca eu cred in aceasta promisiune fac eforturi deosebite sa las in urma cit mai multe scopuri benefice.Insa cel fara credinta in promisiunile Fortei Omnipotente, ramine la coada in privinta scopurilor mostenite prin educatie si repetare de urmasi.

Asa cum copilul la nastere nu vine de pe lumea cealalta cu lectia invatata ptr ca asa a considerat Creatorul ca e bine ...si nici fatul la nastere nu vorbeste limba araba ...limba lui Allah ...tot asa si in lumea aceasta nu avem alt rol mai important decat sa ne traim viata in mod pozitiv si sa ne rezolvam problemele in acelasi mod.
Ce este pe lumea aialalta in care se ajunge prin moarte ...vom invata cand ne vom naste acolo!

"Promisiunile" fortei Omnipotente sunt inscrise in genele noastre, cuvintele scrise in asa zise "carti sfinte" care legitimeaza crima si terorismul ...nu vin niciodata de la Creator ...ci de la vre-un dumnezeu sau allah ... adica niste personaje malefice care nu se pot legitima prin Creatia lor ...asa cum se identifica Natura ...si atunci incearca sa se legitimizeze prin minciuni inteligent scornite si povestite ...aceasta este calea Diavolului!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Lun Mai 19, 2008 9:31 pm

Ada_Pal a scris:
Faptul că pot avea păreri comune chiar și cu musulman este impresionant pentru mine pentru că eu din puct de vedere filozofic trec chiar totul prin filtul rațiunii mele pentru că eu chiar dacă sunt pasionat un pic de filosofie și psihologie, eu nu am încredere în ceea ce este oficial.
În psihologie de exemplu eu definesc psihicul uman ca fiind capacitatea de a avea cât mai multe opțiuni de realități în plan mental din care noi să avem de ales.
În mod oficial prin psihic se înțelege: Formă specifică de reflectare a realității, produsă de activitatea sistemului nervos și prezentă la animalele superioare.
Eu zic că definiția oficială a psihicului mai mult te prostește.
De fapt pe mine mă cam enervează oamenii aceea care își pasează vorbe dulci și urări de bine între ei de dragul mitului imaginii.
Din păcate religia cam face asta și eu cam pentru asta o atac.
Există dar escroci care sunt conștienți de spectacolul pe care îl fac pentru atragerea fraierului și escroci care nu sunt conștienți.
Este important de văzut zic eu cine sunt aceia care se pretind a fi ieșit câștigători din jocul de care noi am aflat din toate spectacolele sau scenariile ăstea.
Uneori însă eu mă gândesc și la scopurile rele pe care le poate avea cineva și mă uit cu atenție să văd dacă nu cumva faptele lui bune pentru scopuri bune se cam potrivesc și în favoarea unor scopuri rele.

Ultima editare efectuata de catre remussatala in Lun Mai 19, 2008 9:54 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Lun Mai 19, 2008 9:42 pm

Soimos a scris:

Asa cum copilul la nastere nu vine de pe lumea cealalta cu lectia invatata ptr ca asa a considerat Creatorul ca e bine ...si nici fatul la nastere nu vorbeste limba araba ...limba lui Allah ...tot asa si in lumea aceasta nu avem alt rol mai important decat sa ne traim viata in mod pozitiv si sa ne rezolvam problemele in acelasi mod.
Ce este pe lumea aialalta in care se ajunge prin moarte ...vom invata cand ne vom naste acolo!

"Promisiunile" fortei Omnipotente sunt inscrise in genele noastre, cuvintele scrise in asa zise "carti sfinte" care legitimeaza crima si terorismul ...nu vin niciodata de la Creator ...ci de la vre-un dumnezeu sau allah ... adica niste personaje malefice care nu se pot legitima prin Creatia lor ...asa cum se identifica Natura ...si atunci incearca sa se legitimizeze prin minciuni inteligent scornite si povestite ...aceasta este calea Diavolului!

Asta cam așa e stimate Soimos
Însă din păcate mai sunt și musulmnai sau creștini amărâți care doar ar vrea și ei să fie mai buni și care e vai de ei. Aceștia nu prea au ei planuri dintr-ăstea de schimbat lumea și problema e că numai de aceștia de abia, de abia ne putem face auziți și încă cu greu.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Varsta : 26
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Mier Iun 01, 2011 7:08 pm

Soimos a scris:
Pai cum nu exista evolutie in zilele noastre ... pai virusul gripei aviare ce este ...o matrita tiparita in noroi de un dumnezeu imventat ca Greuceanu ?
tu chiar crezi aberatia cu virusul gripei aviarei sau cel al gripei porcine? eu am 2 ipoteze: aceste virusuri( ca si altele bineinteles) 1. nu exista si au fost doar o fars . 2. ori au fost create in laborator( ca si HIV). banuiesc ca ai auzit de astfel de activitati. oameni de stiinta aflati in buzunarul ocultei, creeaza astfel de virusuri pentru a mai curati populatia.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Mier Iun 01, 2011 8:17 pm

Te inseli! Ia gandeste-te cine sunt singurii care castiga bani grei de pe urma acestor virusi? Nu cumva firmele care fabrica vaccinuri?

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   

Sus In jos

Evolutie sau Creatie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 7 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Evolutie sau Creatie-
Mergi direct la: