Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Isus Hristos nu e lucifer !

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 6:54 am

Soimos a scris:
Ai vazut sau auzit tu vreodata de vre-un ateu exorcizat?
Hai ca asta-i buna, m-ai facut sa rad acu' de dimineata Smile 
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 350
Data de inscriere : 12/05/2010

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 7:06 am

Soimos, ai fost si tu botezat cand erai mic?
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 7:17 am

Soimos a scris:
Zian a scris:
Pai, nu esti botezat? Daca esti botezat, ai pe Iisus in tine.

Fals!
Botezul cu apa tine de Ion Botezotorul si asta zice ca dupa el va veni altul care va boteza prin foc (vezi topicul despre botez) .

Si intradevar acesta (Isus) a venit ...si a aduc cu el botezul prin invatatura ... vezi citatul tot in acel topic!
Da, imi amintesc ce zic iudeii. Anticristul afirma la fel precum ca mosteneste "imparatia lui Dumnezeu"(figurat) cel care aude invatatura si se trezeste la viata, adica devine alt om si nu cel care sta si da ochii peste cap si canta ca prostu..."Iisus...Iisus" si crede ca e alt om.

Pai, toti liderii spirituali au venit sa aduca invatatura si sa determine pe oameni sa se trezeasca intr-o zi si sa nu mai faca faradelege(faradelege=pacat). Asta inseamna pocainta si nu sado-masohismele alea care te ameninta ca sa pui baticu si sa pupi podeaua sau sa iei hepatita de pe icoana. Twisted Evil
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 7:29 am

Soimos
Acum ca ai inceput sa reusesti sa treci peste partea cu jignirile si cu contradictiile nefolositoare,poate vei reusi sa vezi sau sa intelegi ceea ce vad eu in crestinism.Crestinismul in esenta pura e o ideologie f apropiata de ideologia comunista.Atat ddoar ca ideologia crestina se face prin aport propriu cu adevarat dorit.
O lume in care nu se fura, nu exista durere, si mai mult ca in ideologia comunista ai parte de viata vesnica.Daca vei vedea regulile date de Domnul Isus vei vedea ca toare duc spre o lume mai buna si spre o dezvoltare spirituala, in care codul penal si cel civil in momentul aparitiei noului Ierusalim nu isi mai au locul pentru ca trierea s-a facut deja prin acceptarea adevaratei credinte crestine.Nu mai exista durere, cataclisme naturale sau provovate,etc.Trecem peste restul povestiilor cu mii de fecioare cu paharele si festinele cu zeii, si restul povestiilor.Ca sa ajungi in aceasta zona trebuie sa ajungi in aceea faza spirituala care se va instaura in tine prin Isus.
crestinul,nu asteapta ca si evreul Dumnezeul razboinic si razbunator,nu merge la razboi crezand ca daca moare va avea mii de fecioare ,sau va sta la masa cu zeii,etc.El nu ar trebui sa mearga.
Aparitia cruciadelor si a acestor fenomene, e din cauza bisericii ca institutie, care din cele mai fragede timpuri a manipiulat oamenii.Aici nu ma refer neaparat la biserica crestina ,toare religiile au fost manipulate de castele preotesti in vederea obtinerii de putere asupra maselor.Toti preotii samanii,spune-le cu m vrei au manipulat din toate timpurile.Au fost oameni care au facut razboaie sau le-au incurajat.
Ideea sua dorinta mea de exemplu e de a ajunge la o dezvoltare spirituala atat de evoluata incat sa fiu sigurr ca voi ajunge in aceea comuniune cu Tatal Ceresc.regulile de de baza crestine cred eu ca ma vor ajuta ,La fel ca pe un Yoghin, sau pe vechii samani amerindieni.Crestinismul este un m od de viata in esenta pur..Ceea ce vezi acum e transformat de biserici indiferent de denominatuini si de oameni. iar a judeca crestinismul din prisma crestinilor de tip de sarbatori sau dupa casta preoteasca e total gresit.Si da eu il cred pe Isus ca finnd Mesagerul si Fiul TAtalui.Doar ca ,daca nu imi pot explica stintific Aparitia Lui ,asta nu inseamna ca automat incerc sa il si transform in incest etc etc.si sa jignesc.Pentru ca sunt destui habotnici adevarati , care cred cu adevarat ca doar popa te scapa de pacatele cu si fara voie.Cand vei constientiza ca de fapt spalarea de pacate e o problema de autoeducare iar marturisirea lor face parte din nou din educarea ta,prin prisma ca da recunosti ca nu esti perfect si gresesti vei vedea ca biserica e doar un loc unde e o zona care te ajuta mult mai mult sa vibrezi si sa intri in legatura cu Ceea ce numesc eu Dumnezeirea.Un loc ca si pesterile yoghinilor etc, ritualurile samanilor.
Accept ca biserica ca si institutie nu e ceea ce ar trebui sa fie,ca sunt multe crime facute in numele crestinismului.DAr si institutile bisericesti iudaice,islamice, cultul zeilor vechi ,faraoni,cam toate religiile au facut crime.
A le contabiliza doar pe cele crestine e nedrept. Atunci ar trebui sa desfintam germania pentru ca in decursul catorva zeci de ani au facut zeci de milioane de crime.Poate mai multe decat cele facute in doua mii de ani la umbra crucii Nu????Sau Rusia la fel.
Mai discutam
Deci religie imprumutata sau nu, demascata sau nu, acceptarea regulior lui Isus, fara Legea veche iudaica,vei vedea ca seamana mult cu yoga,practicile samanilor etc.Faptul ca esti prevenit ca te vei lupta cu satana(apropos cred f clar ca ambele atat pozitivul(Dumnezeirea) cat si negativul(Satana) exista in fiecare om)din tine sa devii bun si curat spiritual , ca refuzi anumite lucruri nu inseamna ca e rau.Si sincer nu ma intereseaza de la cine e imprumutata furata adusa religia crestina atata vreme cat ea ma va ajuta sa cresc in zona spirituala. Inseamna sa pierd f multa vreme care ar trebui sa o canalizez spre pozitiv .
faptul ca orice ma va considera prost sau inconstient sau cum vrea el e prea putin pt mine nu ma intereseaza acest lucru. .E la fel ca si cum tu ai tine cont de parerea mea despre tine. fiecare o stim pe a noastra.Iar faptul ca am acceptat metoda crestina de a ajunge in si la sanul Creatiei, fata de alta e optiunea mea.Eu cred ca sunt un set de reguli care ma vor ajuta in dezvoltarea mea spirituala .
Acum am sa va spun un banc care circula de mult prin Romania:
Cica la unul din atacutile mongole de pe vremea lui Stefan cel mare. s-au strans toti sateni in Biserica(pe vremea aceea ele fiind singurile fortificatii si s-au ascuns.Cum e si normal era si jidanul(a se citi fara a crede ca sunt anitisemit) in sta si la un moment dat a inceput sa isi fac si el cruce. Satenii l-au intrebat ce faci Jidane iti faci cruce???
DA imi fac daca Dumnezeul vostru nu exista, nu am pierdut nimic. dar daca exista?????
Asa ca Daca Dumnezeul meu nu exista nu am pierdut nimic, nu prea sunt sclavul tehnologiei moderne si a descoperirilor toate aceste lucruri au efect limitat nu permanent Inca oamenii nu au ajuns la nivelul Perpetuum Mobile.Si chiar daca il vor descoperii Pamantul are si el o durata de viata limitata,Oricum cred ca m-as plictisii de moarte sa traiesc vesnic pe acest pamant de la un moment dat.Suntem tot mai inghesuiti mai plini de boli,mai poluati, ce poate sa fie asa extraordfinar. Dar daca exista???? Inseamna ca am castigat. Si eu cred ca exista.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 8:08 am

Pe mine ma enerveaza cel mai tare amenintarea aia:" Daca nu il accepti pe Domnul Iisus... etc etc"

Soimos, fain link-ul ala dat de tine
Citat :
Creștinismul a pătruns treptat în lumea zisă „păgînă” prin înfricoșarea oamenilor asupra pedepselor ce-i așteaptă dacă nu se vor supune noii învățături. Această frică de pedeapsă persistă și astăzi fiind practic hrana creștinismului. Fără continua teroare a diavolului, care pîndește omul la orice pas, creștinismul s-ar dezintegra. De remarcat este atenția care se pune pe diavol ca personaj principal și toate cele care vin cu răul și suferința, răstignirea lui Iisus pe cruce, sîngele, patimile lui, etc. În cele din urmă Iisus pozează în învingător, chiar după ce a fost bătut în cuie pe cruce și i s-a pus pe cap coroana de spini în locul celei regale a regelui din stirpea lui David. Pe cei mai mulți oameni traumele mentale pe care le implantează în minți frica, și toate aspectele suferinței și întunericului, îi bîntuie toată viața. Deși se spune despre „învingătorul morții”, că a ajuns acolo la dreapta Tatălui, el privește cu detașare întreaga panoramă a suferinței umanității care a urmat după „înălțarea sa”. Twisted Evil
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 10:44 am

problema acceptarii e una de forma in lumea actuala. Crestinul va trebuie sa se apropie in asemanare de de Isus, asta prin comportament nu la propriu. Radicalii au adus acest lucru la grad de impunere.Si au facut diferentierea binelui de rau prin acest tip de impunere.unii traiesc si considera formele ascete ca fiind apropierea, altii renunta la lux si accepta saracia,Alti incearca sa faca bine toti au diferite forme de manifestare.problema bisericii apare in momentul revin in care din varii motive dar tot legate de putere au adus si au schimbat rolul anumitor intelesuri. Din acest motiv avem milioane de crestini cu numele si un nr de cateza zeci de ori mai mic al celor practicanti.
S-a redus nr celor radicali pt ca radicalii de genul Soimos, aduc dezordinea indiferent religie sau societate.Si de ce: radicalii emit teorii concepte ideologii.Imediat dupa, oamenii insetati de putere le gasesc scopuri in interes personal, dar bazate pe doctrina radicala. Uitati-va de unde a plecat comunismul si unde a ajuns. Uitati-va la teoria ariana a germaniei si vedeti ce a facut Hitler.La fel si cu cruciadele crestinilor,Jihadul islamic,razboaiele evreilor,Revolutia franceza si cam toate miscarile radicale din lume.Toate catastrofele umane provocate de oameni au la baza binele.. si de fapt au facut rau.
Si sa stii ca Isus nu priveste cu detasare intreaga panorama:Se asteapta implinirea profetiei, poate noi o vom prinde poate nu. Sunt lucruri de care se stia dinainte.Si care trebuie sa se intample.
si se mai incearca o reducere a karmei negative prin crestinism, pentru ca constiinta colectiva acumuleaza ceea ce crestinul numeste pacat adica energie negativa la fel si karma individuala, lucruri care la un moment dat vor influenta negativ atat individul cat si colectivitatea. si ca atare echilibrul la nivel senzorial.
bolile de orice fel sunt o manifestare clara a acestei energii negative,iar toti acesti zei, piramidon penicila etc, nu fac decat sa rezolve temporar situatiua, pentru ca daca nu inlaturi cauza ,efectul va revenii.daca vom lua comportamentul adevarat crestin si vom incerca sa semanam cu Isus, veti vedea ca in esenta deja totul are o rezolvare.A lua doar cat ai nevoie din natura din viata,e principiul pe care si acum functioneaza de la inceputuri tot regnul animal.Leul nu mananca numai cat are nevoie si de obicei animale bolnave sau batrane.ce ramane dupa el mananca sacalii, echilibrul e inscris in genetica lor, si nu se autodistrug.Asta poate fii si o proba impotriva teoriei evolutionismului, pt ca daca ne-am trage din primate nu am avea problemele care le avem acum.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 11:08 am

Alin Soimosi a scris:
.Crestinismul in esenta pura e o ideologie f apropiata de ideologia comunista.
Iarasi incepi cu stangul. Crestinismul este modelul tuturor dictaturilor, diferenta esta ca la biserica esti prostit cu "dumnezeu" si la TV cu patria ca nou dumnezeu!
Citat :

O lume in care nu se fura, nu exista durere, si mai mult ca in ideologia comunista ai parte de viata vesnica.
Asta poate in fanteziile tale ...lumea crestina traieste din Sarlatane ...deci tot un furt, si nu exista nicio viata vesnica pentru ca Yahwe nu promite nici alor sai asa ceva, voi sunteti prostiti de o biserica fara Dumnezeu caci daca aceasta religie avea un Dumnezeu inspira acela o scriptura si nu aveau preotii sa fure scriptura altei religii.
Citat :

Daca vei vedea regulile date de Domnul Isus vei vedea ca toare duc spre o lume mai buna si spre o dezvoltare spirituala,
Fi fara grija ca eu le vad bine ...ceea ce nu vezi tu este ca tu nu urmezi nici calea si nici invataturile lui Isus ci pe cele ale unor sarlatani ca Pavel care mint in numele lui Isus, si dovezi in acest sens pot sa-ti dau o suta!

Citat :

in care codul penal si cel civil in momentul aparitiei noului Ierusalim nu isi mai au locul pentru ca trierea s-a facut deja prin acceptarea adevaratei credinte crestine.
Adevarata credinta crestina ...nu exista!
In primul rand ca crestinismul este o religie si nu credinta ...asa cum este credinta ca porcu zboara din floare in floare.
Iar despre adevaratii crestini voi care sunteti de fapt urmasii ucigasilor lui Isus, nu stiti nimic ci doar credeti.
Desi nu ar fi trebuit sa sti mai mult decat ca in vremea lui Teodosiu cel care a impus inventia crestina a lui Constantin prin amenintarea cu moartea ucigand pe toti cei care nu au renuntat la adevaratul crestinism ramas de pe vremea lui Isus ...si anume secta crestina a religiei iudaice ...caci asta este adevaratul crestinism!

Citat :

Crestinismul este un m od de viata in esenta pur.

Problema este ca tu nu ai de unde sa sti cum este crestinismul adevarat din moment ce nu exista nicio scriptura a adevaratilor Apostoli si cu atat mai putin Evanghelia lui Petru cel caruia Isus i-a lasat cu limba de moarte Testamentul sau.
Aceste evanghelii au existat si au fost inlocuite cu false evanghelii ale unor falsi apostoli ...e ce?
Ca nu convenea ceea ce propovaduia Isus ...si exact ptr asta a fost si rastignit.

Citat :

Si da eu il cred pe Isus ca finnd Mesagerul si Fiul TAtalui.Doar ca ,daca nu imi pot explica stintific
Nu trbuie sa explici stintific ci accepta ce spune Tatal despre Isus in Apoc 12.12 si anume ca e Diavolul, mai vezi sio ce zice Isus in Apoc/ 1.18 ca este seful cheilor iadului ...si mai vezi si in topicul de pe acest forum dedicat exorcismului ca sa vezi cu ale cui puteri lucra Isus si cum el este seful legiunilor de diavoli pe care ii comanda si acestia asculta orbeste de el!

Citat :

Cand vei constientiza ca de fapt spalarea de pacate e o problema de autoeducare iar marturisirea lor face parte din nou din educarea ta

da ... adica educarea in spiritul adormirii ratiunii prin credinta in loc de ascutirea inteligentei prin invatatura si cunoastere.
Spovada este cel mai ordinar mod de a spiona populatia si a fost impusa de Sfantul Criminal Constantin deci nu are nicio legatura cu Isus ci cu minciuna!

Omul nu are nevoie de nicio iertare a pacatelor ci are nevoie de inteligenta si CONSTIINTA ca sa nu repete greselile facute.

Citat :

Ceea ce numesc eu Dumnezeirea.Un loc ca si pesterile yoghinilor etc, ritualurile samanilor.
Iarasi dai dovada de faptul ca nu intelegi absolut nimic!
Dumnezeul yoghinilor la fel ca si Dumnezeul lui Isus nu este in cer ci este in noi insine, exact acesta este si motivul pentrucare yoghinii fac INTROspectie si nu zboara cu avionul pe cer.
Chiar Isus te invata in 1Corinteni 3.16. si in Luca17.21 ca Imparatia lui Dumnezeu este in noi si nu in cer ...deci si tu cand vei ajunge in cer nu ai sa intalnesti alt Dumnezeu decat acela pe care-l vezi cand te uiti pe geamul avionului cand zbori!

Citat :

Accept ca biserica ca si institutie nu e ceea ce ar trebui sa fie,ca sunt multe crime facute in numele crestinismului.DAr si institutile bisericesti iudaice,islamice, cultul zeilor vechi ,faraoni,cam toate religiile au facut crime.
Na vezi ca nu urmezi calea lui Isus?
Ia vezi in Matei 6.5 ca insusi Isus te invata sa nu mergi la biserica ...sau ptr tin nu conteaza ce te invata Isus ci ce iti spune sarlatanul care serveste doi stapani (banul si biserica) asa cum spune Isus si care trang comori pe pamant ...in casa in care nu a fost niciodata a lui Dumnezeu din moment ce: Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul
lui Dumnezeu locuiește în voi
?

Citat :

Deci religie imprumutata sau nu, demascata sau nu, acceptarea regulior lui Isus, ..
... pe care se vede ca nu le cunosti si nici nu ai de unde sa le stii din moment ce tu urmezi legile sarlatanilor care l-au ucis pe Isus.
Citat :

fara Legea veche iudaica,
ceea ce numesti tu lege iudaica sunt legile lui Yahwe adica cele ale lui Dumnezeu ...si iata ce zice Dumnezeu:
Maleahi 3:6 „Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb;
asa ca legea e lege ...si ea nu se schimba !

Citat :

faptul ca orice ma va considera prost sau inconstient sau cum vrea el e prea putin pt mine nu ma intereseaza acest lucru.
sau cu alte cuvinte ptr tine nu exista nici Legea lui Dumneeu si nici invataturile lui Isus ...ca tu o tii pe calea minciunii si a sarlataniei!
Eu in locul tau as fi foarte deschis la informatii ca uite ce zice Dumnezeu:
Isaia 40 11. Eu, Eu sunt Domnul și nu este alt matuitor afară de Mine !!!!
Sau tu esti asa de destept ca il trimiti pe Dumnezeu la plimbare cu minciunile sale ...nu?
Eu in locu tau m-as documenta mai bine si daca nu as asculta de Legea lui Dumnezeu cea din Deuteronom (Lege) 13. 1 ...macar as face ce scrie in Apocalipsa 17.

Atentie mare cu "harul credintei"caci acest "har" este daruit oricarui prost si analfabet care nu a primit "harul cunoasterii" si e prea prost ca sa o primeasca!
Oamenii normali cred doar ceea ce stiu ...si tu nu sti nici macar in cine crezi!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 11:35 am

Soimos a scris:
Omul nu are nevoie de nicio iertare a pacatelor
Ce-s alea pacate? Cumva ceea ce au inventat unii pentru ca mai apoi tot ei sa ierte daca te vinzi lor?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 11:37 am

Alin Soimosi a scris:
Crestinul va trebuie sa se apropie in asemanare de de Isus, asta prin comportament nu la propriu.
Daca e asa ...atunci voi de ce urmati calea mincinoasa a lui Pavel adica calea mincinoasei Biblii?
Ati auzit cumva ca Isus sa recomande sa urmati ce scrie in Biblie?
Daca da ...Unde? (da un link)

Citat :

Radicalii au adus acest lucru la grad de impunere.
Asta dovedeste inca o data ca acei radicali sunt niste satanisti aflati in slujba diavolui ...Isus propovaduia Iubirea si nu impunerea cu forta.
Aceasta metoda a radicalilor a aplicat-o si satanstul Constantin cel mare si a folosit-o si biserica sa diabolica de ucigasi in slujba bisericii ...asa cum au fost si inchizitorii.
Problema lor este ca intre timp ei vor raspunde penal pentru orice nelegiuire pe care o comit sau o impun din cauza ca Constitutia vorbeste de o societate deschisa in care libertatea de a crede ...a gandi ...si a vorbi liber ...este garantata de constitutie.

Citat :

. Uitati-va de unde a plecat comunismul si unde a ajuns.

Pai tocmai de la modelul religiei-politice a lui Constantin au plecat toate...Stalin se credea si actiona exact ca si "dumnezeu" fiind stapan pe viata si pe moartea omenilor ...Hitler se credea Mantuitorul venit sa impuna pe pamant Imparatia de 1000 de ani (Al treilea Reich) iar criminalul Mao avea pana si Biblia sa personala ...vezi Biblia lui Mao!
Tot pe acelasi model al unui criminal a fost creat si Islamul cel care ne dovedeste cat de periculoasa poate fi religia!

Citat :

si se mai incearca o reducere a karmei negative prin crestinism,

Ha ha ha ha!
Crezi ca o minciuna ordinara impusa de niste criminali prin amenintari cu moartea si prin milioane de omucideri ale unor bieti nevinovati ... duce la reducerea karmei negative?

Ha ha ha ha !
Pai daca e asa ...ce ar fi sa te gandesti in loc de educerea karmei exact la inversul acesteia?
Citat :

pentru ca constiinta colectiva acumuleaza ceea ce crestinul numeste pacat adica energie negativa l...

Zau?
Oare cum se face ca aceasi "constiinte colectiva" nu acumuleaza realitatea ca crestinismul sub forma pe care o cunoastem de 1700 de ani nu este decat o institutie criminala care are mainile murdarite cu sangele a milioane de oameni nevinovati

Pai ce fel de constiinta colectiva e aia careia ii pasa ca eu pacatuiesc uitandu-ma lung la vecina ...si nu ii pasa de crimele oribile care s-au comis pe baza unei Biblii pe care nici Isus nu are curajul sa o recomande cuiva caci probabil stia cat este de diabolica!

PS ...retine ca eu nu sunt mai radical ca tine caci si eu ca si tine imi bazez afirmatiile exact pe aceeasi scriptura pe care si tu iti bazezi smerenia in vorbe ... adica ambalajul frumos in care vinzi kkt-ul care a distrus vietile a zeci de milioane de oameni in modul cel mai radical!
Adica arderi pe rug schingiuiri cu aparate de tortura sau trasul pe roata!

Oare constiinta colectiva face diferenta intre radicalismul meu verbal si intre radicalismul unei religii care a ucis milioane de oameni in modul cel mai bicisnic?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Mai 23, 2010 11:47 am, editata de 3 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 11:37 am

Black velvet a scris:
Soimos a scris:
Omul nu are nevoie de nicio iertare a pacatelor
Ce-s alea pacate? Cumva ceea ce au inventat unii pentru ca mai apoi tot ei sa ierte daca te vinzi lor?

ma da bine le mai zici !
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Localizare : Romania
Puncte : 273

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 3:20 pm

Bun am vazut ca toate se trag de la crestinism , mi-ai mai aratat inca o data dualismul din tine sau cum zici tu lupta pe doua nivele,dar totusi sa zici ca Hitler a fost crestin Stalin la fel,Mao.......Nu stiu ce sa zic ...........Eu cred ca deja e cazul unui consult de specialitate dar unul serios.Nu mai tine cu zeul supozitor .Deja cred ca si asterozi care trec pe langa pamant sunt din cauza crestinismului, cutremurul din 77 a fost din cauza lor.
Nu stiu cum suna pt restul dar Stalin, Hitler , Mao ???Auch ca doare rau mai baiete,mai lasa zau zei astia mici de gen supozitor calmant algocalmin etc si du-te sa-ti prescrie ceva din altirelia grea ca la e tine e serioasa treaba.
Acum pt colegii de site si si pt mine???
Spune-ne te rog cum a fost slujba azi la biserica unde te duci tu.Frumoasa.????
Pt ca daca cineva incearca sa te observe va vedea ca de obicei la orele de slujba nu esti niciodata pe site.
Frau a ta tre sa fie destul de autoritara , si cred ca incep sa imi explic atat dualismul cat si comportamentul tau doar sub aspectul psihiatric...
oricum tu se pare ca ai avut o viata grea.Ai colindat un pic lumea pana ti-ai gasit locul asta tot din spusele tale.
Parerea mea e ca ai suferit o trauma de-a lungul vietii si rugaciunile tale nu au fost ascultate, si te-ai transformat in ceea ce esti
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 4:54 pm

Alin Soimosi a scris:
Bun am vazut ca toate se trag de la crestinism , mi-ai mai aratat inca o data dualismul din tine sau cum zici tu lupta pe doua nivele,dar totusi sa zici ca Hitler a fost crestin Stalin la fel,Mao.......Nu stiu ce sa zic .......

Vad ca nu esti capabil nici sa intelegi ce am postat!
Unde am scris eu ca Stalin, Hitler sau mao sunt crestini?
Nu ca nu ar fi adevarat caci Stalin era chiar preot ortodox si Hitler catolic ...dar eu nu am vorbit despre religia lor ci de faptul ca ei au copiat modelul crestin lansat de Constantin cel Mare ...cel care nu are decat o singura legatura cu crestinismul adevarat al primelor comunitati crestine ...si anume MINCIUNA!
Citat :

Eu cred ca deja e cazul unui consult de specialitate dar unul serios.
Si crezi ca asta te va ajuta sa intelegi ceea ce citesti?

Citat :

Spune-ne te rog cum a fost slujba azi la biserica unde te duci tu.Frumoasa.????
Vezi ca tu nu urmezi Calea lui Isus!
Pai daca Isus zice in Matei 6.5 sa nu frecventezi biserica ...tu ca om normal care cica il urmezi pe Isus ...ce cauti la biserica?
Citat :

Frau a ta tre sa fie destul de autoritara , si cred ca incep sa imi explic atat dualismul cat si comportamentul tau
Atata timp cat nu esti capabil sa comentezi citatele din Biblie prin care ti-am aratat pe ce imi bazez afirmatiile ...inseamna ca esti prea micutz ca sa imi faci tu caracterizari.
Ce ar fi sa le faci caracterizarea celor care au bagat in Bible acele versete ... ca eu doar le citez ... nu pun nimic de la mine!

Citat :

Parerea mea e ca ai suferit o trauma de-a lungul vietii si rugaciunile tale nu au fost ascultate, si te-ai transformat in ceea ce esti

Pai ... ? Cum asa deodata nu mai crezi in "constiinta colectiva"?
Pai poate aceasta constiinta colectiva reactioneaza asa tocmai datorita faptului ca rexunoaste pericolul unei institutii care a comis milioane de crime in numele Domnului.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

Puncte : 388

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 5:07 pm

Alin Soimosi, matale esti baiat sau fata? Scuza-ma ca ti-am vorbit urat aseara, dar am crezut ca esti adventist. Acu am tras concluzia ca esti evreu. Mai vrei sa iti raspund la intrebare? sunny
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 5:47 pm

Binenteles Rayna sunt foarte curios, Nu ma supar ca mi-ai vorbit urat aseara.chiar vreau sa mai aflu un alt punct de vedere

Ultima editare efectuata de catre Alin Soimosi in Dum Mai 23, 2010 5:53 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 5:50 pm

Pai, spune mai intai de ce nationalitate esti, ca sa stiu pe ce limba vorbim.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 5:54 pm

nationalitatea este cea romana.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 6:07 pm

Ma refeream la religie sau denominatiune.
Crezi ca merita sa vorbim in contradictoriu despre o notiune care se numeste la fel, dar are intelesuri diferite de la individ la individ, cea de Dumnezeu?
Daca vrei sa argumentam ceva cu Biblia argumentam, daca vrei sa dovedim contrariul si aceea se poate. Numai ca iti spun din start ca Biblia este pentru mine o simpla carte, ca oricare alta. Si nici nu cred in vreun intermediar intre mine si Dumnezeu, asa ca nu putem veni nici cu citate din vreun sfant sau invatator spiritual al omenirii.
Exclamation
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 6:29 pm

Citatele tale din Biblie Soimos, nu argumenteaza nimic si nu fac exceptia sinonimelor de care te folosesti tu in argumentari. Ar trebui in schimb daca esti atat de precis si de convins ca stii adevarul, sa arati adevaratii apostoli,adevaratele evanghelii etc etc. Ceea ce nu faci, sunt doar supozitii, Nu scrie in codul tau civil si in cel penal ca totul trebuie dovedit.Fabulatii pe cuvinte asemanatoare si sinonime putem asculta destul.daca doar ai cita Soimos ce mare ai fii.stapinul cheilor iadului nu e neaparat Satana? ce vrei sa spui ca Directorul unui penitenciar e criminalul sef????esti pueril de-a dreptul si spune-ne totusi cum a fost slujba??? la fel ai lipsit si acum seara. Tu ai probleme cu frau Soimos care te tine aproape, poate mai iti pune si un post negru si gata problema si revolta.Ea crede ca cine stie ce fapte crestine faci tu pe forum si te mai lasa.
iar problema copiatului te rog rezolv-o pana la urma: Hitler stalin au copiat modelul crestin,ale carui puteri sunt imprumutate copiate de la sol invictus in parte si de la dumnezeul evreiesc care e doar povestea unui popor cu lucruri copiate le la religiiile dinainte, care probabil sunt si ele copiate de la si de la............penibila explicatie. Sau probabil normala daca stai si calculezi ca vine de la o persoana care crede ca Mersul trenurilor e o realizare impresionanta,o lucrare de-a dreptul magnifica.
si cine ti-a spus ca eu frecventez o biserica???Faci destule acuzatii fara sa ma cunosti.sau in ce cred eu???
da sunt crestin dar sunt si interesat de psihaanliza cazurilor de crestinism si anticrestinism. e unul din motivele pentru care nu citez din Biblie.Biblia e o carte sfanta in felul ei dar am si eu anumite rezerve vizavi de cum e scrisa.Intr-o era epoca in care inca scrierile aveau de suferit, si care prima parte a mesajului a fost doar oral se pot intampla diverse neintelegeri vizavi de adevaratul inteles al celor scrise.Lucruri pe care si de care te folosesti.
eu sunt interesat mai mult de ce te-a determinat sa ajungi in acest fel. Cunoasterea nu cred. Poate frustrarile si revolta din tine .Mi-e mila de tine, sa traiesti intr-o tara in care intotdeauna vei fii outlander.sa fii nevoirt sa iti cauti norocul si fericirea multa vreme. Da cred ca esti ordonat pragmatic si ca poti accepta modul de viata german.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 6:38 pm

Cred ca esti parintele duhovnic de la biserica unde merge Soimos cu frau. Smile
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 8:21 pm

Rayna, sunt barbat, si da apartin cultului crestin.
Nu cred in denominatiuni, in sensul ca nu cred ca unii sunt mai buni ca altii. Au doar modalitati de slujire diferite, bazate asa si cum Soimosi o face pe diverse capitole interpretabile din Biblie.Avdentistii au modalitatea lor de a-si exprima devotiunea, penticostalii la fel, baptistii la fel.Dar precum vezi toti au ca Baza trinitatea Dumnezeirea.Nu mai vorbim de Calvinisti, protestanti, Luterani etc.

Biblia e o carte scrisa de oameni, care are lacunele de interpretare si de traducere in principal.
dar are si adevar mult in ea, chiar si carte . sa nu uitam ca :potopul apare in istoria si in mai multe religii.
dar sa revenim: cred ca da exista Dumnezeu asa cum exista Satana. In sensul ca exista bine si rau. Fara rau nu ai sti ce inseamna binele Este o lege a creatiei universale.Povestea pomului binelui si raului la asta se refera.Cred ca binele este atributul unei stari afective pozitive, cum la fel raul unei stari afective negative.Stiinta dovedit prin curent Plus si minus, starea asta.Cred ca binele afecteaza pozitiv si chiar influemnteaza tot ce inseamna viata pe pamant asa cum cred ca raul influenteaza negativ.
Asa cum e scris in Biblie satana si ingerii lui au fost parte din Dumnezeire pana s-au razvratit. deci sunt si ei parte a creatiei principale.Deci nu sunt inventii.Multi oameni ca tine nu accepta nimic intre Dumnezeu si ei ca si persoana si nu e nimic gresit .Cum soimos zicea cunoasterea, stiinta actuala are raspunsuri pt orice intrebare. Au o singura lacuna, inca nu au reusit sa explice misterul aparitiei vietii, si a sufletului si sa o si produca..Isus e parte a Dumnezeirii si face parte din Dumnezeire trinitate.A fost trimis ca si mesagerul final.ca si plata finala pentru ceea ce a vazut de la inceputuri Dumnezeu in noi.
Haide sa luam altceva inn calcul :Biserica !!!!!!!!!
Ca si institutie este si va fii un mijloc de manipulare, este plina de oameni ca Soimos doar ca de cealalta parte a baicadeicare cauta chintesenta mesajului probabil ciuntit sau cu prea multe sinonime.Biserica adevarata in schimb are toti oamenii care au acceptat regulile lui Isus.Sau mai bine zis regulile bunului simt,evangheliile sunt pline de exemple a unor oameni care au avut bunatatea in ei si care au ajuns prin a fii mantuiti prin credinta, prin a crede.
Cine a zis ca trebuie sa faci ce face Popa, trebuie sa faci ce zice popa cam asa suna problema .problema e ca si invataturile au fost denaturate de-a lungul timpului, functie de contextul politicului social. Si da cine a zis ca la carma bisericilor si a credintei nu au fost oameni care au cautat puterea. e normala revola impotriva bisericii ca institutie, nu e normala revolta impotriva invataturii crestine, care vrand nevrand se aseamana f bine cu cea a multor religii.
cam atat in aceasta seara
Daca doresti rayna mai discutam
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 8:34 pm

Alin Soimosi a scris:
Rayna, sunt barbat, si da apartin cultului crestin.
Nu cred in denominatiuni,

cult crestin!!!!!!!!

de cand exista ase ceva?
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 8:43 pm

De cand exista si crestinismul.Denominatiunile sunt doar forme de exprimare pe care oameni ca Soimos le folosesc sa darame crestinismul.
Ce zici.???
Mie mi se pare normala aparitia unor oameni ca Soimos, atata vreme cat crestinii s-au despartit si interpreteaza Biblia dupa placul lor si mai ales literar.sunt oameni cu prea mult imp liber canalizat in sinonime si antonime..
A cultiva crestinismul ti se pare ok???? e un cult e o problema de a te ocupa in special nu a te certa cu ce face el si el rau.e vorba de a cultiva dragostea pe un teren daca e sa ma exprim poetic.indiferent cum.
In Esenta Isus e dragoste.Si nu cred ca va face diferente intre ortodocsi, penticostali,evanghelistii,etc care au respectat invataturile lui.si au recunoscut puterea lui
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Dum Mai 23, 2010 9:11 pm

esti Branhamist?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 3:37 am

Alin Soimosi a scris:
care au respectat invataturile lui.si au recunoscut puterea lui
Care-s invataturile astea ale lui?

"Principalele surse ce descriu viața lui Iisus sunt evangheliile canonice ale Noului Testament. Cele patru evanghelii din canonul Noului Testament sunt scrieri pseudonime, ele fiind scrise de autori anonimi și atribuite în mod tradițional (dar inexact) lui Matei, Marcu, Luca și Ioan. Mai mult, cele patru evanghelii canonice nu au fost scrise de martori direcți la evenimentele relatate, iar ele nici măcar nu susțin acest lucru."

Adica ceea ce au inventat unii si au pus pe seama lui, dar el a existat vreodata sau este tot o plasmuire a mintii celor ce i-au inventat cuvintele dupa propriul interes?

Au recunoscut puterea lui? Unde, in halucinatiile induse prin delir mistic?
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 5:28 am

Poti dovedi ce ai scris mai sus ,ca sunt inexacte ,ca sunt anonime etc. Miscarea crestina era deja specijicata in primii ani ai crestinismului chiar si in Roma.Cei aruncati la lei prin circurile romane erau o plasmuire nu???o inventie asai...... deci cand zici ca ceva e o poveste trebuie sa ai si probe...Altfel e doar o supozitie.
Si cam ce vrei tu?? scrieri exacte semnate si datate intr-o perioada in care atat evreii cat si romanii omorau crestini la greu si ii persecutau.Toti apostolii au sfarsit ucisi si majoritatea ucenicilor lor au patit la fel.Alea nu au fost crime asa-i??Nu a fost un masacru. Si acum ne ascundem dupa masacrele din acea vreme ca sa incercam sa dovedim neveridicitatea evanghelilor si scrierilor ramase dupa primul genocid asupra crestinilor.
Ma lesi...........................
ei uite ca au ramas si ca influenteaza oameni si in ziua de azi.
Totyo, a crede ca un ortodox credincios e la fel in fata lui Isus ca si un credincios baptism nu ma transforma in branhamist.
fiecare are pacatele lui precum si lucrurile lui bune.Tu ca si crestin ar trebui sa stii ce cinteaza in fata lui Isus.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 5:42 am

Alin Soimosi a scris:
Poti dovedi ce ai scris mai sus ,ca sunt inexacte ,ca sunt anonime etc.
Ce "istet" esti mai baiatule! Vrei ca eu sa-ti demonstrez evidenta din cartulia voastra? Tu ai impresia ca esti prin biserica ta si propovaduiesti la babe proaste... exprimarea: "evanghelia dupa "apostoli" iti spune ceva? Sau tu interpretezi ca evangheliile alea stateau in spatele lor...Daca te crezi istet, ia adu tu macar o singura dovada ca in biblie exista vreun cuvand de-a lui Isus Smile 

In plus, exista aprox. 5700 de versiuni pentru Noul Testament (numai pentru greaca veche) iar diferentele dintre aceste versiuni sunt mai multe decat numarul cuvintelor din NT.

Religia voastra n-are nimic adevarat in ea!
Citat :
Miscarea crestina era deja specijicata in primii ani ai crestinismului chiar si in Roma

Da, pentru ca vajnicii vostri inaintasi au sapat numai grote pe sub Roma si apoi au incendiat-o, altfel nu vorbea nimeni despre voi Smile 
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 7:08 am

Alin Soimosi a scris:
Citatele tale din Biblie Soimos, nu argumenteaza nimic
Si spre deosebire cele ale tale arata tot desi ambele sunt din aceasi carte?
Hai ma lasa-te ...nu vezi ca bati campii?

Citat :

in schimb daca esti atat de precis si de convins ca stii adevarul, sa arati adevaratii apostoli,adevaratele evanghelii etc etc. Ceea ce nu faci, sunt doar supozitii,
Ca au fost si alte evenghelii ale unor apostoli adevarati ...de ex. Petru cel care a primit expres mostenirea lui Isus ,,,exista referinta clara in Biblie in Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel Cap. 2

Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel

Citat :

ce vrei sa spui ca Directorul unui penitenciar e criminalul sef????

Ce slab iti functioneaza cerebelul !
Pai daca Directorul inchisorii se mai si lauda ca el are cheile mortii si prin urmare pofteste in moarte pe cine vrea muschii lui ...ce e ?
Nu cumva criminal?
Pai daca Isus se lauda ca el este Stapanmul cheilor mortii si Stapanul cheilor iadului si mai si vedem ca de el asculta orbeste legiunile de diavoli, si ca biserica lui a comis zeci de milioane de crime ....pai ce vrei mai mult?
Daca nici atata evidenta nu iti ridica perdeaua de pe ochi...atunci esti pierdut ...asa cum sunt toti cei care s-au vandut Diavolului!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 7:11 am

Alin Soimosi a scris:

In Esenta Isus e dragoste.

Pentru ca asa scrie pe ambalajul exterior (vorba lui Velvet) ...dar cand deschizi pachetul pe care scrie dragoste nu gasesti decat kkt ...adica crime, ura, intoleranta, popi pedofili si curvari ...dar pe toti ii uneste totusi dragostea ...si anume dragostea pentru bani!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 3:38 pm

Soimos a scris:
Alin Soimosi a scris:
Citatele tale din Biblie Soimos, nu argumenteaza nimic

Citat :

in schimb daca esti atat de precis si de convins ca stii adevarul, sa arati adevaratii apostoli,adevaratele evanghelii etc etc. Ceea ce nu faci, sunt doar supozitii,
Ca au fost si alte evenghelii ale unor apostoli adevarati ...de ex. Petru cel care a primit expres mostenirea lui Isus ,,,exista referinta clara in Biblie in Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel Cap. 2

Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel
Deci ajungem sa ne bazam mei Soimos, pe falsele evanghelii ca sa gasim adevarul.Se pare ca logica nu functioneste la tine mey omule, Socrate ,Aristotel, platon,si poate multi alti filozofi si logicieni ar fii ras de tine.In fotbal ceea ce faci tu se cheama luft , cu precizarea de dat cu stangu'n dreptu.Mey daca astea sunt false inseama ca si afirmatiile din ele sunt false, deci te contrazici singur eu nu fac decat sa constat.Acu sunt false acu sunt, hotaraste-te ca vad ca incepi sa pierzi din auditoriu.Mai sunt si oameni destepti pe forumul asta nu numai catelandri ca Black Velvet care iti mamanca firmiturile si cred ca se ilumineaza.
Citat :

ce vrei sa spui ca Directorul unui penitenciar e criminalul sef????

Ce slab iti functioneaza cerebelul !
Pai daca Directorul inchisorii se mai si lauda ca el are cheile mortii si prin urmare pofteste in moarte pe cine vrea muschii lui ...ce e ?(in inchisorile romanesti pedeapsa cu moartea s-a abolit de ceva vreme, poate esti plecat de mult adevarat)
Si aici era un exercitiu de logica, directorul inchisorii inchide asa cum primeste ordinul de la autoritatea superioara competenta.
Nu cumva criminal?Nu se numeste directorul inchisorii. Stai intr-o tara civilizata si at fii trebui sa stii acest lucru.
Pai daca Isus se lauda ca el este Stapanmul cheilor mortii si Stapanul cheilor iadului si mai si vedem ca de el asculta orbeste legiunile de diavoli, si ca biserica lui a comis zeci de milioane de crime ....pai ce vrei mai mult?
Daca nici atata evidenta nu iti ridica perdeaua de pe ochi...atunci esti pierdut ...asa cum sunt toti cei care s-au vandut Diavolului!
Nu..... el se lauda ca are cheile imobilului si poate baga inauntru sau elibera pe cine vrea.si da chiar si hoardele si legiunile de draci il asculta cunoscand si vazand ce forta are. si stiind cine e . Ceva asemanator cu nemtii in al 2 lea razboi mondial, odata infranti ascultau orbeste de aliati.le lipsea aroganta superioritatea si restul .
Da biserica lui Isus mai ales in acea perioada timpurie inca neformata a comis zeci de milioane de victime. dada,dada.Si ce crime ati mai vrea sa aruncati in spatele crestinismului???Vad ca crestinii au omorat inainte sa existe.
facand din nou un exercitiu de logica, poti spune ca Frau Soimos care te duce la biserica, observatie facuta pe baza absentelor tale duminicale este stapanul iadului din cauza ca tu Soimosi te supui fara sa carnesti???
Bine ,recunosc, eu ma asteptam la o logica subtire de genul asta, un om care considera mersul trenurilor o lucrare magnifica nu poate avea o logica.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 4:00 pm

Black velvet a scris:
Alin Soimosi a scris:
Poti dovedi ce ai scris mai sus ,ca sunt inexacte ,ca sunt anonime etc.
Ce "istet" esti mai baiatule! Vrei ca eu sa-ti demonstrez evidenta din cartulia voastra? Tu ai impresia ca esti prin biserica ta si propovaduiesti la babe proaste... exprimarea: "evanghelia dupa "apostoli" iti spune ceva? Sau tu interpretezi ca evangheliile alea stateau in spatele lor...Daca te crezi istet, ia adu tu macar o singura dovada ca in biblie exista vreun cuvand de-a lui Isus Smile
2000 de ani de crestinism ar trebui sa ajunga si unui ignorant ca tine.
In plus, exista aprox. 5700 de versiuni pentru Noul Testament (numai pentru greaca veche) iar diferentele dintre aceste versiuni sunt mai multe decat numarul cuvintelor din NT.

Religia voastra n-are nimic adevarat in ea!
Citat :
Miscarea crestina era deja specijicata in primii ani ai crestinismului chiar si in Roma

Da, pentru ca vajnicii vostri inaintasi au sapat numai grote pe sub Roma si apoi au incendiat-o, altfel nu vorbea nimeni despre voi Smile
Vorbeau deja de inainte cand marii filozofi,logicieni si restul se distrau prin circuri cand crestinii erau omorati cu miile ca toti depravatii,si sinucigasii si preotesele curve sa se distreze. Mare civilizatie Roma:E singurul loc unde curv ele au ajuns preotese, iar betivii erau oameni de baza in societate ba mai mult si filozofau,Asta ca sa stii si tu de ce s-a extins crestinismul asa.
ce judecam aici???
Ia zi tu Soimos, care nu te-ai imbatat niciodata, ai suporta un betiv langa tine????care sa mai si filozofeze???sau vreo doua tarfe moarte de baute ce erau.
iar Roma a fost incendiata de Nero,in speranta ca va innabusii protestele saracilor de la periferii.Ca incendiul nu a putut fii controlat asta e alceva.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 6:29 pm

Alin Soimosi a scris:
Mare civilizatie Roma:E singurul loc unde curv ele au ajuns preotese, iar betivii erau oameni de baza in societate ba mai mult si filozofau,Asta ca sa stii si tu de ce s-a extins crestinismul asa.
ce judecam aici???

iar Roma a fost incendiata de Nero,in speranta ca va innabusii protestele saracilor de la periferii.Ca incendiul nu a putut fii controlat asta e alceva.
Tacit, Anale, cartea 15

"De aceea, ca să pună capăt zvonului, Nero a substituit vina și i-a pedepsit în cele mai neobișnuite feluri pe acei urâți pentru faptele lor rușinoase, pe care mulțimea îi numea „creștini”. Fondatorul acestui nume, Hristos, a fost executat în timpul domniei lui Tiberiu de către procuratorul Pontiu Pilat. Ținută în frâu pentru un timp, superstiția mortală a erupt nu numai în Iudeea, originea acestui rău, ci și în oraș [Roma], unde toate lucrurile oribile și rușinoase se întâlnesc una cu alta și devin populare. De aceea, cei care au admis că au aderat la ea au fost arestați, apoi pe baza informațiilor date de ei o mare mulțime au fost condamnați, nu atât pentru crima de a fi incendiat cât pentru ura față de rasa umană."

Nu cred ca poti sa-l combati pe Tacit care i-a cunoscut pe acei crestini din Roma si despre care spune ca urau rasa umana, ca dealtfel toti crestinii. Cum ar putea fi altfel inchinatorii unui zeu rau si criminal?

Vestalele (preotesele la care faci tu referire) faceau legamant de castitate, deci erau fecioare, iar incalcarea acestui legamant se pedepsea cu moartea! Mai precis, cu ingroparea de vie! Dar cum poate numi un crestin ca tine o fecioara, decat curva. Am spus eu de mai multe ori ca voi aveti o religie de-a-ndoaselea!

Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 6:59 pm

Nu combat acest lucru doamne feri.lucrurile oribile si rusinoase, revenim la un punct de plecare.Era corecta Betia Nu/ era o chestie de mandrie, un lucru bun pt romani dar poate oribil si rusinos pt altul, Punctul de referinta fata de care te pozitionezi poate explica acest lucru.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 8:23 pm

Alin Soimosi a scris:

Nu..... el se lauda ca are cheile imobilului si poate baga inauntru sau elibera pe cine vrea.
Aha ...am inteles Isus este un fel de Hitler care te trimite in camera de gazare si te scoate de acolo ... prin horn!
Citat :

si da chiar si hoardele si legiunile de draci il asculta cunoscand si vazand ce forta are. si stiind cine e .
Mda ...exact asa cum am zis ...ca si pe Hitler il ascultau legiunile sale ...caci stiau bine cine e !

Citat :

Ceva asemanator cu nemtii in al 2 lea razboi mondial,

Na vezi ...pana si tu imi dai dreptate ...

Citat :

Da biserica lui Isus mai ales in acea perioada timpurie inca neformata a comis zeci de milioane de victime. dada,dada.Si ce crime ati mai vrea sa aruncati in spatele crestinismului???Vad ca crestinii au omorat inainte sa existe.
Cum nu era formata biserica in evul mediu?
Esti beat?
Pai tocmai atunci biserica era in cea mai mare glorie ea fiind cea care dadea tonul intregii Europe fiind cea mai mare putere.
Citat :

Bine ,recunosc, eu ma asteptam la o logica subtire de genul asta, un om care considera mersul trenurilor o lucrare magnifica nu poate avea o
Si eu ma asteptam sa imi contrargumentezi cu ceva inteligent ...dar se pare ca nu am de la cine sa am asteptari
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Mar Mai 25, 2010 7:55 pm

da-mi un contra argument Soimos. Si spune-ne tuturor cum a fost la biserica la slujba duminica. Ce vrei sa prostesti tot auditoriul cu faze de genul asta al tau. cand frumos condus de Frau Soimos,si fara sa carnesti ai asistat la slujba Rusaliilor. ii fii fost sa spionezi nu??saau ai fost sa vezi pt ca averai indoieli daca Mersul trenuriolor e o lucrare magnifica.
Soimos te tradeaza fusul orar si orele in care lipsesti de pe site.
asa ca sa stie toata lumea cine e ""MAntuitorul de credinta""
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   

Sus In jos

Isus Hristos nu e lucifer !
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Apologetica-
Mergi direct la: