Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Isus Hristos nu e lucifer !

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 5:42 am

Alin Soimosi a scris:
Poti dovedi ce ai scris mai sus ,ca sunt inexacte ,ca sunt anonime etc.
Ce "istet" esti mai baiatule! Vrei ca eu sa-ti demonstrez evidenta din cartulia voastra? Tu ai impresia ca esti prin biserica ta si propovaduiesti la babe proaste... exprimarea: "evanghelia dupa "apostoli" iti spune ceva? Sau tu interpretezi ca evangheliile alea stateau in spatele lor...Daca te crezi istet, ia adu tu macar o singura dovada ca in biblie exista vreun cuvand de-a lui Isus Smile 

In plus, exista aprox. 5700 de versiuni pentru Noul Testament (numai pentru greaca veche) iar diferentele dintre aceste versiuni sunt mai multe decat numarul cuvintelor din NT.

Religia voastra n-are nimic adevarat in ea!
Citat :
Miscarea crestina era deja specijicata in primii ani ai crestinismului chiar si in Roma

Da, pentru ca vajnicii vostri inaintasi au sapat numai grote pe sub Roma si apoi au incendiat-o, altfel nu vorbea nimeni despre voi Smile 
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 7:08 am

Alin Soimosi a scris:
Citatele tale din Biblie Soimos, nu argumenteaza nimic
Si spre deosebire cele ale tale arata tot desi ambele sunt din aceasi carte?
Hai ma lasa-te ...nu vezi ca bati campii?

Citat :

in schimb daca esti atat de precis si de convins ca stii adevarul, sa arati adevaratii apostoli,adevaratele evanghelii etc etc. Ceea ce nu faci, sunt doar supozitii,
Ca au fost si alte evenghelii ale unor apostoli adevarati ...de ex. Petru cel care a primit expres mostenirea lui Isus ,,,exista referinta clara in Biblie in Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel Cap. 2

Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel

Citat :

ce vrei sa spui ca Directorul unui penitenciar e criminalul sef????

Ce slab iti functioneaza cerebelul !
Pai daca Directorul inchisorii se mai si lauda ca el are cheile mortii si prin urmare pofteste in moarte pe cine vrea muschii lui ...ce e ?
Nu cumva criminal?
Pai daca Isus se lauda ca el este Stapanmul cheilor mortii si Stapanul cheilor iadului si mai si vedem ca de el asculta orbeste legiunile de diavoli, si ca biserica lui a comis zeci de milioane de crime ....pai ce vrei mai mult?
Daca nici atata evidenta nu iti ridica perdeaua de pe ochi...atunci esti pierdut ...asa cum sunt toti cei care s-au vandut Diavolului!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 7:11 am

Alin Soimosi a scris:

In Esenta Isus e dragoste.

Pentru ca asa scrie pe ambalajul exterior (vorba lui Velvet) ...dar cand deschizi pachetul pe care scrie dragoste nu gasesti decat kkt ...adica crime, ura, intoleranta, popi pedofili si curvari ...dar pe toti ii uneste totusi dragostea ...si anume dragostea pentru bani!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 3:38 pm

Soimos a scris:
Alin Soimosi a scris:
Citatele tale din Biblie Soimos, nu argumenteaza nimic

Citat :

in schimb daca esti atat de precis si de convins ca stii adevarul, sa arati adevaratii apostoli,adevaratele evanghelii etc etc. Ceea ce nu faci, sunt doar supozitii,
Ca au fost si alte evenghelii ale unor apostoli adevarati ...de ex. Petru cel care a primit expres mostenirea lui Isus ,,,exista referinta clara in Biblie in Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel Cap. 2

Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel
Deci ajungem sa ne bazam mei Soimos, pe falsele evanghelii ca sa gasim adevarul.Se pare ca logica nu functioneste la tine mey omule, Socrate ,Aristotel, platon,si poate multi alti filozofi si logicieni ar fii ras de tine.In fotbal ceea ce faci tu se cheama luft , cu precizarea de dat cu stangu'n dreptu.Mey daca astea sunt false inseama ca si afirmatiile din ele sunt false, deci te contrazici singur eu nu fac decat sa constat.Acu sunt false acu sunt, hotaraste-te ca vad ca incepi sa pierzi din auditoriu.Mai sunt si oameni destepti pe forumul asta nu numai catelandri ca Black Velvet care iti mamanca firmiturile si cred ca se ilumineaza.
Citat :

ce vrei sa spui ca Directorul unui penitenciar e criminalul sef????

Ce slab iti functioneaza cerebelul !
Pai daca Directorul inchisorii se mai si lauda ca el are cheile mortii si prin urmare pofteste in moarte pe cine vrea muschii lui ...ce e ?(in inchisorile romanesti pedeapsa cu moartea s-a abolit de ceva vreme, poate esti plecat de mult adevarat)
Si aici era un exercitiu de logica, directorul inchisorii inchide asa cum primeste ordinul de la autoritatea superioara competenta.
Nu cumva criminal?Nu se numeste directorul inchisorii. Stai intr-o tara civilizata si at fii trebui sa stii acest lucru.
Pai daca Isus se lauda ca el este Stapanmul cheilor mortii si Stapanul cheilor iadului si mai si vedem ca de el asculta orbeste legiunile de diavoli, si ca biserica lui a comis zeci de milioane de crime ....pai ce vrei mai mult?
Daca nici atata evidenta nu iti ridica perdeaua de pe ochi...atunci esti pierdut ...asa cum sunt toti cei care s-au vandut Diavolului!
Nu..... el se lauda ca are cheile imobilului si poate baga inauntru sau elibera pe cine vrea.si da chiar si hoardele si legiunile de draci il asculta cunoscand si vazand ce forta are. si stiind cine e . Ceva asemanator cu nemtii in al 2 lea razboi mondial, odata infranti ascultau orbeste de aliati.le lipsea aroganta superioritatea si restul .
Da biserica lui Isus mai ales in acea perioada timpurie inca neformata a comis zeci de milioane de victime. dada,dada.Si ce crime ati mai vrea sa aruncati in spatele crestinismului???Vad ca crestinii au omorat inainte sa existe.
facand din nou un exercitiu de logica, poti spune ca Frau Soimos care te duce la biserica, observatie facuta pe baza absentelor tale duminicale este stapanul iadului din cauza ca tu Soimosi te supui fara sa carnesti???
Bine ,recunosc, eu ma asteptam la o logica subtire de genul asta, un om care considera mersul trenurilor o lucrare magnifica nu poate avea o logica.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 4:00 pm

Black velvet a scris:
Alin Soimosi a scris:
Poti dovedi ce ai scris mai sus ,ca sunt inexacte ,ca sunt anonime etc.
Ce "istet" esti mai baiatule! Vrei ca eu sa-ti demonstrez evidenta din cartulia voastra? Tu ai impresia ca esti prin biserica ta si propovaduiesti la babe proaste... exprimarea: "evanghelia dupa "apostoli" iti spune ceva? Sau tu interpretezi ca evangheliile alea stateau in spatele lor...Daca te crezi istet, ia adu tu macar o singura dovada ca in biblie exista vreun cuvand de-a lui Isus Smile
2000 de ani de crestinism ar trebui sa ajunga si unui ignorant ca tine.
In plus, exista aprox. 5700 de versiuni pentru Noul Testament (numai pentru greaca veche) iar diferentele dintre aceste versiuni sunt mai multe decat numarul cuvintelor din NT.

Religia voastra n-are nimic adevarat in ea!
Citat :
Miscarea crestina era deja specijicata in primii ani ai crestinismului chiar si in Roma

Da, pentru ca vajnicii vostri inaintasi au sapat numai grote pe sub Roma si apoi au incendiat-o, altfel nu vorbea nimeni despre voi Smile
Vorbeau deja de inainte cand marii filozofi,logicieni si restul se distrau prin circuri cand crestinii erau omorati cu miile ca toti depravatii,si sinucigasii si preotesele curve sa se distreze. Mare civilizatie Roma:E singurul loc unde curv ele au ajuns preotese, iar betivii erau oameni de baza in societate ba mai mult si filozofau,Asta ca sa stii si tu de ce s-a extins crestinismul asa.
ce judecam aici???
Ia zi tu Soimos, care nu te-ai imbatat niciodata, ai suporta un betiv langa tine????care sa mai si filozofeze???sau vreo doua tarfe moarte de baute ce erau.
iar Roma a fost incendiata de Nero,in speranta ca va innabusii protestele saracilor de la periferii.Ca incendiul nu a putut fii controlat asta e alceva.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 6:29 pm

Alin Soimosi a scris:
Mare civilizatie Roma:E singurul loc unde curv ele au ajuns preotese, iar betivii erau oameni de baza in societate ba mai mult si filozofau,Asta ca sa stii si tu de ce s-a extins crestinismul asa.
ce judecam aici???

iar Roma a fost incendiata de Nero,in speranta ca va innabusii protestele saracilor de la periferii.Ca incendiul nu a putut fii controlat asta e alceva.
Tacit, Anale, cartea 15

"De aceea, ca să pună capăt zvonului, Nero a substituit vina și i-a pedepsit în cele mai neobișnuite feluri pe acei urâți pentru faptele lor rușinoase, pe care mulțimea îi numea „creștini”. Fondatorul acestui nume, Hristos, a fost executat în timpul domniei lui Tiberiu de către procuratorul Pontiu Pilat. Ținută în frâu pentru un timp, superstiția mortală a erupt nu numai în Iudeea, originea acestui rău, ci și în oraș [Roma], unde toate lucrurile oribile și rușinoase se întâlnesc una cu alta și devin populare. De aceea, cei care au admis că au aderat la ea au fost arestați, apoi pe baza informațiilor date de ei o mare mulțime au fost condamnați, nu atât pentru crima de a fi incendiat cât pentru ura față de rasa umană."

Nu cred ca poti sa-l combati pe Tacit care i-a cunoscut pe acei crestini din Roma si despre care spune ca urau rasa umana, ca dealtfel toti crestinii. Cum ar putea fi altfel inchinatorii unui zeu rau si criminal?

Vestalele (preotesele la care faci tu referire) faceau legamant de castitate, deci erau fecioare, iar incalcarea acestui legamant se pedepsea cu moartea! Mai precis, cu ingroparea de vie! Dar cum poate numi un crestin ca tine o fecioara, decat curva. Am spus eu de mai multe ori ca voi aveti o religie de-a-ndoaselea!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 6:59 pm

Nu combat acest lucru doamne feri.lucrurile oribile si rusinoase, revenim la un punct de plecare.Era corecta Betia Nu/ era o chestie de mandrie, un lucru bun pt romani dar poate oribil si rusinos pt altul, Punctul de referinta fata de care te pozitionezi poate explica acest lucru.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 24, 2010 8:23 pm

Alin Soimosi a scris:

Nu..... el se lauda ca are cheile imobilului si poate baga inauntru sau elibera pe cine vrea.
Aha ...am inteles Isus este un fel de Hitler care te trimite in camera de gazare si te scoate de acolo ... prin horn!
Citat :

si da chiar si hoardele si legiunile de draci il asculta cunoscand si vazand ce forta are. si stiind cine e .
Mda ...exact asa cum am zis ...ca si pe Hitler il ascultau legiunile sale ...caci stiau bine cine e !

Citat :

Ceva asemanator cu nemtii in al 2 lea razboi mondial,

Na vezi ...pana si tu imi dai dreptate ...

Citat :

Da biserica lui Isus mai ales in acea perioada timpurie inca neformata a comis zeci de milioane de victime. dada,dada.Si ce crime ati mai vrea sa aruncati in spatele crestinismului???Vad ca crestinii au omorat inainte sa existe.
Cum nu era formata biserica in evul mediu?
Esti beat?
Pai tocmai atunci biserica era in cea mai mare glorie ea fiind cea care dadea tonul intregii Europe fiind cea mai mare putere.
Citat :

Bine ,recunosc, eu ma asteptam la o logica subtire de genul asta, un om care considera mersul trenurilor o lucrare magnifica nu poate avea o
Si eu ma asteptam sa imi contrargumentezi cu ceva inteligent ...dar se pare ca nu am de la cine sa am asteptari
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Mar Mai 25, 2010 7:55 pm

da-mi un contra argument Soimos. Si spune-ne tuturor cum a fost la biserica la slujba duminica. Ce vrei sa prostesti tot auditoriul cu faze de genul asta al tau. cand frumos condus de Frau Soimos,si fara sa carnesti ai asistat la slujba Rusaliilor. ii fii fost sa spionezi nu??saau ai fost sa vezi pt ca averai indoieli daca Mersul trenuriolor e o lucrare magnifica.
Soimos te tradeaza fusul orar si orele in care lipsesti de pe site.
asa ca sa stie toata lumea cine e ""MAntuitorul de credinta""
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Localizare : Romania
Puncte : 273

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Mar Mai 25, 2010 8:01 pm

Cuminte acasa tare-n clanta pe forum,refularea frustrarilor sa poate face si prin rugaciuni , nu e ne voie sa hulesti, Noi nu suntem Frau stimabile.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Mar Mai 25, 2010 8:02 pm

Hai pa si noapte buna.!!!!!!
Mantuitorule de credinta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Mier Mai 26, 2010 8:57 am

Alin Soimosi a scris:
da-mi un contra argument Soimos. Si spune-ne tuturor cum a fost la biserica la slujba duminica.

Daca vrei ..iti spun ... a fost bine ...adica am sanse mari ca in cateva luni sa ajung pastor la turma ... de abia astept !

Citat :

Ce vrei sa prostesti tot auditoriul cu faze de genul asta al tau.
Nu asta trebuie sa te ingrijoreze ...ci faptul ca o fac cu citate din Biblie ...si asa cum ai tu dreptul sa recurgi la Biblie astfel ca sa iti propovaduiesti minciunile care au adus un rau colosal omenirii ...tot asa am si eu acelasi drept sa recurg la Biblie ca sa arata cate prostii si minciuni contine aceasta si cum religia bazandu-se pe ea se impleticeste in minciuni plimbandu-se tantos cu chilotii in vine aratandu-ne fundul ei gol, de teama ca vine Tanti "Stiinta" (femeia da servici) care o inchide cu forta in WC-ul umanitatii ...adica unde de fapt ii este si locul!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Mai 26, 2010 12:19 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Mier Mai 26, 2010 11:59 am

bine ca nu trage apa, probabil te asteapta si pe tine!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Mier Mai 26, 2010 12:20 pm

Unde ai vazut tu ca religia sa fi ajuns si mai ales adus un asemenea nivel de civilizatie incat sa aibe treaba cu trasul apei la buda?
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Mier Mai 26, 2010 6:12 pm

Geea ne invata ca normal si naturale e, sa te adaptezi mamei natura.

intreaba-l si pe Apopii!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Mier Mai 26, 2010 6:40 pm

totyo a scris:
Geea ne invata ca normal si naturale e, sa te adaptezi mamei natura.

intreaba-l si pe Apopii!
Pai tu spune ce te invata religia pe aceasta tema ...si unde scrie in Biblie ca trebuie sa folosesti WC-ul cu apa?
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Mier Mai 26, 2010 8:10 pm

in 1 Macabei.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Mier Mai 26, 2010 8:26 pm

Pai 1 ... sa nu mai bei ca rata ..ca vad ca incepi sa tulburi apele
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Mier Mai 26, 2010 9:33 pm

io ti-am raspuns la intrebare, mei mac mac!

in biblia BO e si macabeiu de care vorbeam, cei asa greu!?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Joi Mai 27, 2010 8:32 am

Da un link catre versetul in care zice ca la biserica trebuie sa aveti toalete tip Water Closet ...ca doar despre asta discutam ...nu?
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Joi Mai 27, 2010 6:28 pm

versetu 3
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Joi Mai 27, 2010 6:31 pm

totyo a scris:
versetu 3
3.    Și a trecut până la marginile pământului, a luat prăzi de la neamuri multe și a fost supus pământul înaintea lui.

totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Joi Mai 27, 2010 8:23 pm

se spune, ca o parte din acele prazi au fost wc-uri eco!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Joi Mai 27, 2010 8:33 pm

Vai fraqte Soimos, tanti stiinta??? cu asta te ocupi tu prin germanica de stii asa multe cu eco wc????Acum inteleg........... De ce tu???????
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Joi Mai 27, 2010 9:02 pm

Iarasi esti beat ...sau tocmai ce ai ajuns acasa de la biserica si asta explica faptul ca esti iarasi zapacit si nu realizezi ce scrii?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Vin Mai 28, 2010 5:01 am

3.    Și a trecut până la marginile pământului,

Se pare ca astia n-au stiut niciodata ca pamantu-i rotund, dar stiau cine a creat Universul... Ha ha ha!

Apropo, pentru ei cerul este acelasi lucru cu Universul.... jalnica religie...

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Vin Mai 28, 2010 5:23 am

Apopii a scris:

Apropo, pentru ei cerul este acelasi lucru cu Universul.... jalnica religie...
Astia nici nu au habar unde este cerul ... sau ce e acela cer ... da tot vorbesc de el! ...si culmea prostiei ...mai si doresc sa traiasca viata vesnica acolo!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Vin Mai 28, 2010 9:54 am

mah omule, care-i problema ta?

fiecare e liber sa faca ce doreste, nu!?... cu consecintzele de rigoare

Ultima editare efectuata de catre totyo in Vin Mai 28, 2010 5:24 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Vin Mai 28, 2010 11:09 am

Atata timp cat face la el acasa ...da!
Dar ia incearca sa faci kk in pe trotuarul din centrul orasului ... si vei vedea ca nuesti asa de liber sa faci ce vrei asa cum crezi.

Tot asa si cu credinta ...daca o expui in mediul tau familiar ..esti liber sa o faci ...dar cand o expui pe forum ..am si eu libertatea sa dovedesc celor care ne citesc ...ca indrugi minciuni.

Cat despre cer ...ma asteptam sa imi spui unde este el ...si ce conditii deosebite de viata sunt acolo iastfel incat sa fiti voi indreptatiti sa promiteti ca se traieste bine si m mult acolo!
Sus In jos
neanelu
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 1
Localizare : slatina
Puncte : 1
Data de inscriere : 31/05/2010

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 31, 2010 2:57 pm

Voi in relatia cu credinta,stiinta ,viata sociala si nu in ultimul rand natura....ce simtiti cu adevarat?
Oare reprezinta edificii de adapost al sufletului scrierile "interesate ca sens si indiguire ca expresie" citite de voi ?
Cutremurele sunt si fizice si spirituale...totul e sa ramanem flexibili!
Cu respect,neanelu!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 31, 2010 3:48 pm

neanelu a scris:
Voi in relatia cu credinta,stiinta ,viata sociala si nu in ultimul rand natura....ce simtiti cu adevarat?
Oare reprezinta edificii de adapost al sufletului scrierile "interesate ca sens si indiguire ca expresie" citite de voi ?
Cutremurele sunt si fizice si spirituale...totul e sa ramanem flexibili!
Cu respect,neanelu!
Flexibilitatea poate fi manifestata doar in fata cunoasterii rationale! In fata religiei... singurul lucru pe care-l putem spune este: out. Cunoasterea si credinta nu fac casa buna!

In fata Naturii, cel putin eu, simt admiratie si respect! Cutremurele sunt doar de indignare in fata sarlataniei religioase!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Lun Mai 31, 2010 7:38 pm

neanelu a scris:
Ceea ce smtim noi cu adevarat ... este ca trebuie sa ramanem cu adevarat in sfera adevarului ...citeste realitate.
Astfel referitor la credinta, noi credem doar lucruri clar dovedite ...de ex. noi credem ca formula apei este H2O...desi nu am verificat noi personal acest adevar.
Referitor la viata sociala noi simtim ca ea trebuie dusa in colectivitati normale si sa ne implicam direct impotriva aberatiilor induse prin doctrine care distrug omul prostindu-l si rupandu-l de societatea in care traieste izolandu-se in comunitati pretins spirituale pe care istoria ni le dovedeste ca fiind bicisnice si criminale ...acesta este si motivul existentei acestui forum!

Citat :

De la caz la caz ... acolo unde unii demasca minciuna si iau pozitie impotriva alienarii ...in mod sigur exista suflet, iar acolo unde se propovaduieste minciuna ca si "adevar divin" si stim ca in numele acestei minciuni li se rapeste de mici copiilor dreptul de a rationa liber ...acolo nici vorba nu poate fi de suflet de constiinta sau de caracter!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Iun 02, 2011 10:17 am, editata de 1 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Varsta : 26
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Joi Iun 02, 2011 8:54 am

Mirona Simcea a scris:
Daca cititi cu atentie Biblia nu se poate sa mai confundati acestea doua, intre care exista o foarte mare diferenta ...
asta ziceam si eu Simcea, caci daca baietii de aici citeau biblia, nu mai faceau aceste afirmatii
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Joi Iun 02, 2011 10:25 am

GaSpAr a scris:
Mirona Simcea a scris:
Daca cititi cu atentie Biblia nu se poate sa mai confundati acestea doua, intre care exista o foarte mare diferenta ...
asta ziceam si eu Simcea, caci daca baietii de aici citeau biblia, nu mai faceau aceste afirmatii
Aici nu e vorba de citit sau nu Biblia ...ci e vorba de traducerea in latina a cuvantului Luceafar ...si acesta este L U C I F E R ...adica Steaua stralucitoare a diminetii care in stiinta este denumita planeta Venus si pe care oamenii din popor o numesc Luceafar. Iar evidenta asemanarii cuvantului romanesc Luceafar cu latinul Lucifer este mai mult decat evidenta si nu poate ridica semne de intrebare decat celor lipsiti de o minima cultura generala caracterizati prin aversiunea fata de DOCUMENTATIE ...fapt atat de specific ptr toti cei care cred asa a proasta !
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   

Sus In jos

Isus Hristos nu e lucifer !
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Apologetica-
Mergi direct la: