Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Ce este spiritualitatea?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Ce este spiritualitatea?   Mier Mai 26, 2010 5:25 am

SPIRITUALITÁTE s.f. Calitatea, caracterul a ceea ce este spiritual. ♦ (p. spec.) Ceea ce caracterizează o colectivitate umană din punctul de vedere al vieții sale spirituale, al specificului culturii sale. [Pr.: -tu-a-] – Din fr. spiritualité.
Sursa: DEX '98
SPIRITUALITÁTE s. idealitate, imaterialitate. (~ unui element.)
Sursa: Sinonime

Am deschis acest topic in aria "Stiinta vs Religie" pentru a putea lamuri problema spiritualitatii din toate punctele de vedere.

Eu, atunci cand vorbesc despre spiritual ma gandesc la ceva referitor la spirit, adica acea componenta vibratorie aflata in planul spiritual (plan relativist caracterizat de spatiu contractat catre zero si timp dilatat catre infinit, evident asimptotic) si asociata corpului material prin intermediul dublului eteric, fara de care viata ar fi imposibila. Din acest punct de vedere, modul in care privesc eu spiritualitatea se incadreaza in categoria imaterialitate din definitia gasita in sinonimele DEX-ului.

Voi ce intelegeti prin spiritualitate?

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   Mier Mai 26, 2010 5:55 am

Definitia spiritualitatii din DEX ...e corecta, dar se pare ca nu este corect inteleasa ...mai ales partea finala cea cu "specificul culturii sale"

Deci este clar vorba de cultura.

De ex. ceea ce intelegi tu si religia ca spiritualitate ... componenta vibratorie asociata corpului material prin intermediul dublului eteric ,,, este ceva ce tine de spiritism si nu de spiritualitate.

De ex Mama Omida care vorbeste cu spiritele si ne ghiceste viitorul, sau popa care alunga cu apa sfintita duhurile rele din casa, si chiar si Printesa Ghiocela care te dezleaga de vraji si alunga "dublurile eterice".... numai de spiritualitate si cultura nu pot fi acuzate.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   Mier Mai 26, 2010 6:12 am

Soimos a scris:
De ex. ceea ce intelegi tu si religia ca spiritualitate ... componenta vibratorie asociata corpului material prin intermediul dublului eteric ,,, este ceva ce tine de spiritism si nu de spiritualitate.

Oare dualismul corpuscul-unda enuntat si demonstrat de Louis de Broglie are de-a face tot cu spiritismul si mama Omida?
Fotonul este atat particula cat si unda asociata, el se deplaseaza cu viteza luminii, evident, deci unda sa asociata este intr-un plan caracterizat de h=0, l=0, L=0, t=infinit, la v=c (din teoria relativitatii, formulele Lorentz-Einstein). Pot continua demonstratia, dar nu cred ca este cazul...
Eu cand fac afirmatii, nu le fac prin prisma ezoterismului de parada, ci prin prisma stiintei, iar multe dintre ele le pot demonstra matematic sau prin intermediul teoriilor din fizica. Eu sunt constient ca delirul din domeniul ezoteric si paranormal impiedica oamenii de stiinta sa accepte unele realitati, dar asta nu inseamna ca ele nu exista!

Ceea ce inteleg eu prin spiritualitate nu are nicio legatura cu ceea ce intelege religia prin spiritualitate, religia a distrus spiritualitatea reala si a inlocuit-o cu baliverne! Eu incerc sa sustin si sa demonstrez ceea ce este real si in acelasi timp, sa demontez aiurelile religioase, dar si delirul in care au cazut multi dintre adeptii ezoterismului, paranormalului si ai diverselor stiinte oculte. Este greu, dar macar incerc!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   Mier Mai 26, 2010 8:05 am

Apopii a scris:

Oare dualismul corpuscul-unda enuntat si demonstrat de Louis de Broglie are de-a face tot cu spiritismul si mama Omida?

Evident ca nu!
Are de a face cu stiinta si cu proprietatile care o fac cunoscute stiintei.
Dar tot asa nu are de a face nici cu spiritualitea care conform DEX-ului se refera la aspectul cultural al unei societati!

Dar daca se cauta legaturi fortate inte dubluri eterice care nu sunt raze de lumina astfel incat sa aibe si proprietati de corpuscul ...dar ne referim la la personaje virtuale de care se ocupa mai ales religia dar si inalte personalitati ale vietii spirituale ca Mama Omida, atunci pentru cele la care te referi tu ...ar trebui cautate o alta denumire decat cea de spiritism ...care ar fi corecta doar daca se refera la dubluri eterice sau ectoplasma sau entitati care nu au murit odata cu corpul.

Citat :

Eu cand fac afirmatii, nu le fac prin prisma ezoterismului de parada, ci prin prisma stiintei, iar multe dintre ele le pot demonstra matematic sau prin intermediul teoriilor din fizica. Eu sunt constient ca delirul din domeniul ezoteric si paranormal impiedica oamenii de stiinta sa accepte unele realitati, dar asta nu inseamna ca ele nu exista!
Tocmai din cauza aceasta ar trebui gasita oalta forma de exprimare decat cea de spiritism sau spiritualitate ...cuvant deja aproape compromis de cand spiritualitatea este sinonima cu religia!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   Mier Mai 26, 2010 10:43 am

Soimos a scris:
Tocmai din cauza aceasta ar trebui gasita o alta forma de exprimare decat cea de spiritism sau spiritualitate ...cuvant deja aproape compromis de cand spiritualitatea este sinonima cu religia!
De multe ori m-am gandit la asta, dar de fiecare data am renuntat la idee incercand sa folosesc aceleasi cuvinte, ce-i drept compromise de religie, si sa incerc explicarea lor prin prisma stiintei. Mi-e ciuda ca aceasta religie a nebuniei a distrus si compromis lucruri pe care anticii le cunosteau foarte bine, doar ca le explicau cu alte cuvinte, nu aveau de unde sa cunoasca fizica si matematica de azi, dar stiau sa descrie ceea ce vedeau unii dintre ei!

Acum mai bine de 5500 de ani, paganii stiau sa calculeze cu precizie echinoctiile si solstitiile si erau capabili sa prelucreze si sa transporte blocuri de piatra de peste 40 de tone si sa realizeze complexul (primul templu pagan cunoscut) de la Stonehenge. Asta presupune multe cunostiinte despre sistemul solar si nu numai. 

Crestinii, spre deosebire, acum nici 500 de ani in urma, nu stiau ca pamantul este rotund (in realitate forma de geoid) si aveau impresia ca este plat (de aici i se trage si numele de planeta) ca o farfurie iar cerul se sprijina pe marginile sale. E de plans sau e de ras? Acum au tupeul, as putea spune crasa nesimtire, sa pretinda ca dumnezeul lor a creat Universul...

totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   Mier Mai 26, 2010 6:19 pm

nu mah, Geea l-a creat!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   Mier Mai 26, 2010 6:38 pm

totyo a scris:
nu mah, Geea l-a creat!

Atat va duce mintea pe voi pocaitii... voi faceti de rusine pana si crestinismul Smile Ai creierii spalati de droguri si bautura si pentru ca nu gaseai loc in alta parte pe pamant, te-ai bagat la pocaiti, ca vezi tu, cine se aseamana se aduna! Eu nu stiu cum de nu incepe lumea sa arunce cu pietre in voi... Huooooo!!! Pentru voi spiritualitatea vine de la spirtoase Smile 
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   Mier Mai 26, 2010 8:14 pm

hic, hiiiic meei velvet valet, mai adu o bere!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   Mier Mai 26, 2010 8:18 pm

Cioc..cioc...Totyo cu albele si Tot Totyo cu negrele... Smile

:

Ultima editare efectuata de catre Rayna in Mier Mai 26, 2010 8:25 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   Mier Mai 26, 2010 8:24 pm

totyo a scris:
hic, hiiiic meei velvet valet, mai adu o bere!
Vezi ca forumul ptr betivi este pe alta adresa!

Aici te rugam sa postezi conform temei forumului ...asta daca ai de spus ceva.
Daca nu dute si te culca ...sau dute pe forumul betivilor ...daca nu te conformezi iti inchidem iarasi usa
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 49
Localizare : Unholy Citadel of Bucharest
Puncte : 49
Data de inscriere : 07/06/2010

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   Mar Iun 08, 2010 10:46 am

Apopii a scris:

Crestinii, spre deosebire, acum nici 500 de ani in urma, nu stiau ca pamantul este rotund (in realitate forma de geoid) si aveau impresia ca este plat (de aici i se trage si numele de planeta) ca o farfurie iar cerul se sprijina pe marginile sale. E de plans sau e de ras? Acum au tupeul, as putea spune crasa nesimtire, sa pretinda ca dumnezeul lor a creat Universul...

Vezi ca stii? Pana si satelitii tai demonstreaza ca lumea e plata. Iti dau link-uri daca esti mai incet de search. Tot stiau satanistii Fiului Tau ceva, nu?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   Mar Iun 08, 2010 2:44 pm

Daca vrei iti dau si eu un link in care vezi ca lumea asta e ca o troaca!
Sus In jos
Bogdan Stanoiu
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 43
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Puncte : 61
Data de inscriere : 30/05/2010

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   Mar Iun 08, 2010 7:15 pm

Există o tentativă a B.O.R de a confisca/(quasi)monopoliza noțiunea de “spiritual”, tentativă care este favorizată (fie în mod intențional fie în virtutea inerției) de către mass-media și scoală.. Termenul de spiritual trebuie privit într-un sens larg care include, printre altele, raționalul, filosoficul, ideaticul în opoziție cu viziunea îngustă/fundamentalistă conform căreia spiritual=religios.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   Mar Iun 08, 2010 7:47 pm

Referitor la conceptul de spiritualitate confiscat de biserici, lucrurile sunt si mai grave decat le prezentati ... pentru ca nu poate fi "spiritualitate" ceva ce este bazat pe sarlatanie ...cum e cazul bisericii crestine in care pentru o "intermediere" inventata se percep taxe nerusinate cu atat mai mult cucat nu exista nicio dovada ca Dumnezeul Yahwe a tradat propria sa religie si s-a refugiat in tabara bisericii crestine.

Asta fara sa mai amintim faptul ca biserica crestina se bazeaza pe texte furate de la o alta religie si prezentate ignorantilor ca fiind inspirate de Dumnezeu ... si sa nu uitam ca aceasta biserica nu s-a dezvoltat nartural ca alte religii de ex Budismul ...ci s-a impus prin forta ... mai exact prin CRIME!!!!
Dupa cat ne dovedeste realitatea istorica se poate afirma fara teama de a se gresi ca spiritualitatea fascismului Hitlerist este intrecuta cu mult de catre spiritualitatea crestina!
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   Mier Iun 09, 2010 6:34 am

Bogdan Stanoiu a scris:
Există o tentativă a B.O.R de a confisca/(quasi)monopoliza noțiunea de “spiritual”, tentativă care este favorizată (fie în mod intențional fie în virtutea inerției) de către mass-media și scoală.. Termenul de spiritual trebuie privit într-un sens larg care include, printre altele, raționalul, filosoficul, ideaticul în opoziție cu viziunea îngustă/fundamentalistă conform căreia spiritual=religios.

Nu te contrazic deloc. Spiritual are tangenta in primul rand cu viata si aspectele ei mai slab materialiste.

Religia e doar ceva strain de viata, ce venereaza banul, dogma si cunoasterea.

Mass-media si scoala impreuna cu religia sunt omnipotente in a cresta spiritualismul, si a smuci viata.
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   Mier Iun 09, 2010 6:50 am

Te referi la texte furate din religia lui abraham sau moise sau altceva? Cele din vechiul testament care erau mai mult istorice decat religioase, ce aratau sursele de inspiratie pentru cultul din noul testament?

Sau cele din mithraism sau alte culturi solare?

Crestinismul s-a impus prin forta, pentru ca este materialist, averi si influenta, putere si dominanta.

Si nelamurirea mea ar fi, cum de niste texte pot sa fie spirituale, cand ele au fost scrise la fel cum orice poate fi scris. Sa crezi sau sa fondezi un cult pe baza acelor manuscrise, mi se pare la fel cu povestile despre venerarea idolilor din vechiul T.

Cultul lui Christos nu poate exista azi, pentru ca el sau cei care l-au stiut sunt morti. Tot ce ramane este tot la fel de materialist si non-spiritual ca si textelele idolatrizate ale pseudo istoriei.

Crestinismul a murit odata cu Christos. Ce ramane dupa moartea lui, si supravietuieste poate fi decat vampirul, care nu este un simbol al vietii nici pe departe.

In cel mai idealist mod, crestinismul ar putea fi studiat la istorie antica, iar biserica sa se renumeasca Clubul de Teatru "Fanaticul". Unde doar actori si spectatori sa vina, pentru a-si cumpara amuzamentul.

Daca nu, atunci biserica sa fie doar idolatrie comuna. Nu diferita de cea a bogatiei si materialismului cel mai declarat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   Mier Iun 09, 2010 9:07 am

Silverdane a scris:

Nu te contrazic deloc. Spiritual are tangenta in primul rand cu viata si aspectele ei mai slab materialiste.

Adica cu betia sau cu drogurile ...adica tot ceea ce te tine departe de realitate?
Foarte inteligent concept ... zau ca nu mi-as fi putut inchipui faptul ca Kant sau Schopenhauer au creat spiritualitate inalta atunci cand erau beti critza!
Cum ar fi fost sa iti dai seama ca exact inversul celor afirmate de tine sunt mult mai realiste ....si anume ca spiritualitatea este reflectarea realitatii prin cresterea gradului de intelegere si interpretare a realitatii printr-o constiinta superioara ...si nu prin adormirea ei!

Citat :

Religia e doar ceva strain de viata, ce venereaza banul, dogma si cunoasterea.
Religia venereaza CUNOASTEREA ?????
Bravo ... nota 2, treci la loc in banca. Toata lumea stie ca religia se bazeaza pe credinta, adica inversul cunoasterii, si venereaza caii verzi de pe pereti bisericii ... numai ca tu nu ai inteles acest lucru elementar ...dar asta nu ar fi nimic grav daca ti-ai recunoaste singura deficientele si nu te-ai grozavi batand campii.

Citat :

Mass-media si scoala impreuna cu religia sunt omnipotente in a cresta spiritualismul, si a smuci viata.

Vrei sa spui ca ele smucesc viata omului din adormirea ei neroada, smucire care a dus la evolutia omului din animal lipsit de constiinta in cel de om constient de o realitate pe care prin scoala ajunge sa o si inteleaga ...daca nu trage chiulul.
Daca trage chiulul si nu se pregateste ptr viata la modul cel mai serios ,,atunci ramane "nesmucit" in starea de animal inconstient cu aspect uman !
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   Mier Iun 09, 2010 12:52 pm

Drogurile si bautura nu sunt spirituale, sunt materialiste. Astfel ele creaza tot deliruri de natura crestinismului. Filozofia spirituala este dovedita prin felul in care serveste societatea si membrii ei. Nu felul in care induce in minciuna, dogma si aberatii inutile.

Filozofia nu in sensul de carti sau opere scrise. Aia deja nu mai e filozofie, e propaganda.

Dogma bisericii este "cunoastere" pentru cei ce o cred. Fara a cunoaste dogma bisericii, nu ar mai exista crestinism.

Animalul inconstient cu aspect uman, hmm. Esti convins ca doar cunoasterea, oricat de pura sau complexa ar fi, este de ajuns sa dea constiinta cuiva, sau sa-i faca sfinti sau nobili?

Sau doar constiinta cu potential poate fi in stare sa cuprinda cunoasterea, si sa evolueze prin mijlocul ei?

Pe cand cei cu adevarat inconstienti nu au abilitatea de a simti sau intelege adevarata cunoastere, nici macar cu forta?

Si exista o scoala mai mare decat cea care o numesti tu, se numeste "scoala vietii". Si din ea, daca ramai repetent, nu poti sa dai spaga sau sa repeti anul.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce este spiritualitatea?   

Sus In jos

Ce este spiritualitatea?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Evolutie sau Creatie-
Mergi direct la: