Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Intrebari ptr fratii nostrii evrei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Mai 29, 2010 7:39 pm

Daca in religia mozaica exista Dracu ...si daca da ... cum este vazut Dracu in religia Mozaica...care este rolul sau ?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Varsta : 54
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Mai 29, 2010 7:46 pm

In Tora nu este scris asa ceva.
Nu stiu Isus de unde a gasit atitia draci in vremea sa.
Si mai ales draci din aia prosti.
Ca au intrat intr-o turma de porci ca nu aveau haine pe ei.Si porcii au tabarit in mare si au botezat toti dracii.
Porcii au murit,lucru pe care dracii nu-l stiusera dinainte,si dracii au ramas iar in pielea goala.
Macar se botezasera.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Mai 29, 2010 7:48 pm

Pai cum sa existe un Yahwe-Dumnezeu fara sa existe Drac?

Pai cine va pedepseste pe voi daca pacatuiti?

Si cum se face ca Islamul cu Coranul sau si el inspirat din Torah are draci?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Mai 29, 2010 7:57 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Mai 29, 2010 7:51 pm

Unde este scris ca dracu pedepseste pe om?
Acestea sint povesti facute de preoti ca sa sperie lumea.
Dar aceste vremuri au cam apus.Astazi oamenii nu se mai tem de miezul noptiica este lumina electrica si nici de alte naluci.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Mai 29, 2010 7:56 pm

Anticristul a scris:
Unde este scris ca dracu pedepseste pe om?
Acestea sint povesti facute de preoti ca sa sperie lumea.
Dar aceste vremuri au cam apus.Astazi oamenii nu se mai tem de miezul noptiica este lumina electrica si nici de alte naluci.

La ce se refera versetul 14 din Isaia ...daca nu la bucuria pe care a simtit-o poporul la caderea regelui Babilonului de se bucurau pana si frunzele pomilor daca nu la caderea diavolului?

Si in 14.12

12. Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineții! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri și mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi așeza jilțul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălașul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Și acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!

Cu mentiunea ca acolo unde scrie Iad este Sheol ...?

Cine e stapan in Sheol si de ce nu e acelasi lucru cu Iadul ?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Mai 29, 2010 8:14 pm

Cei ce folosesc acest text ca pretext ca este vorba de caderea Diavolului, nu au nici un sprijinbiblic.Ca daca Diavolul a cazut din starea lui de heruvimin cea de diavol.Asta ar fi fost cu mult inainte de intemeierea lumii.Dar aici vedem ca acest heruvim facea comert pe mare avea corabii i si nimicea poprul in razboaie si mai si moare de moartea celor netaiati imprejur si viermii ii maninca carnea.De unde carne si viermi pe Satan?
Ai prins firul Soimule.E o diferenta mare de timp intre ceea ce se pretinde caderea lui Satan si ceea ce transmite textul lui Isaia referitor la imparatul babilonului.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Mai 30, 2010 5:39 am

Anticristul a scris:
Cei ce folosesc acest text ca pretext ca este vorba de caderea Diavolului, nu au nici un sprijinbiblic.Ca daca Diavolul a cazut din starea lui de heruvimin cea de diavol.Asta ar fi fost cu mult inainte de intemeierea lumii.Dar aici vedem ca acest heruvim facea comert pe mare avea corabii i si nimicea poprul in razboaie si mai si moare de moartea celor netaiati imprejur si viermii ii maninca carnea.De unde carne si viermi pe Satan?
Ai prins firul Soimule.E o diferenta mare de timp intre ceea ce se pretinde caderea lui Satan si ceea ce transmite textul lui Isaia referitor la imparatul babilonului.
Despre biblie si cartile voastre stii multe, dar stand in mijlocul copacilor nu te poti ridica destul de sus pentru a vedea padurea!
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Mai 30, 2010 8:06 am

Soimos, daca imi permiti, as avea si eu o intrebare pentru Anticristul: daca are cunostinta despre Sepher-ul lui Moise. Am citit cate ceva cu ani in urma intr-o traducere dupa lucrarea lui Fabre D'olivet (numit -ultimul mare initiat -de catre Eliphas Levi). Esenta scrierii fiind prea ermetica, nu am reusit decat sa ma afund si mai tare intr-o mare de intrebari fara raspuns. nu am initierea necesara (cat mi-as fi dorit) sa patrund dincolo de cuvinte. Ce am inteles eu din prefata lucrarii: versiunile prezentate in cartile celor trei religii ofera doar un aspect grosier, cel spiritual mult mai profund este rezervat initiatilor. Moise, unul dintre acestia, a atins ultima treapta a cunoasterii sacerdotale in templul Thebei. Aceasta cunoastere a transpus-o in Sepher, in special in prima parte -Beroeshith, ce contine toate secretele naturii si ale esentei divine.
In timp s-a pierdut capacitatea de a citi sensul ascuns al cuvintelor, totul reducandu-se la o copiere fidela a textelor. Dupa autor, chiar Pavel ar fi afirmat: "Evreii nu mai inteleg textul Sepher-ului nemaiavand puterea de a ridica valul pe care Moise il asternuse peste doctrina sa".
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 35
Localizare : brasov
Puncte : 35
Data de inscriere : 08/05/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Mai 30, 2010 4:24 pm

din cate stiu eu povestea lui moise se repeta de mii de ani.
ce interpretari vreti oare voi sa dati la o poveste oarecare.
de ce trebuie sa credem ca este ceva sfant sau dumnezeiesc in aceea poveste relativ banala,in folclorul romanilor fiind altele mult mai frumoase si mai moralizatoare,numai ca nu sunt ridicate la rang de religie.
de ce oare povesttile nomazilor de evrei sa ne fie bagate noua pe gat de catre niste popi habotnici .
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Mai 30, 2010 4:48 pm

jored a scris:
de ce trebuie sa credem ca este ceva sfant sau dumnezeiesc in aceea poveste relativ banala,in folclorul romanilor fiind altele mult mai frumoase si mai moralizatoare,numai ca nu sunt ridicate la rang de religie.
de ce oare povesttile nomazilor de evrei sa ne fie bagate noua pe gat de catre niste popi habotnici .
Coreeect! Nu sunt nimic mai mult decat niste simple povesti! Eu cand comentez faptele descrise in biblie, practic comentez basmele populare evreisti si nicidecum niste situatii reale, asa cum le considera credinciosii! In plus, incerc sa inteleg si contextul, precum si sursele de inspiratie ale evreilor care au scris respectivele basme! 
Este foarte adevarat ca si noi avem basme frumoase, romanul putea foarte bine sa creada in Fat Frumos si in Ileana Cosanzeana, decat in zeul cel rau (dumnezeu) si in fiu-sau din flori Smile 

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Iul 03, 2010 9:08 pm

O intrebare ptr Antichristul

O repet ptr ca au aparut ceva nelamuriri.
In religia mozaica exista viata dupa moarte sau nu ?

Daca Dumnezeul religiei mozaice YHWH ,... nu ofera viata vesnica atunci care o fi oferta aici?

"Multi din cei ce dorm in tarana pamantului se vor scula: unii pentru viata vesnica, si altii pentru ocara si rusine vesnica. (Dan.12:2) ...Iar tu, du-te, pana va veni sfarsitul; tu te vei odihni si te vei scula iarasi odata in partea ta de mostenire, la sfarsitul zilelor." (Dan.12:13
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Iul 03, 2010 9:47 pm

Soimos am vazut intrebarea dar e foarte tirziu.Sper ca miine seara sa primesti raspuns.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Mar Iul 06, 2010 7:55 pm

Vezi ca inca mai astept raspunsul!

Desi i-am dat deja un raspuns lui Hans care a vrut sa ma incuie cu aceasta intrebare!
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Mier Iul 07, 2010 5:49 am

jored a scris:

Sunt de acord cu ceea ce afirrmi, insa eu am adresat o intrebare lui Anticristul, in ideea ca, ar detine ceva informatii despre Sepher Bereschit. Argumentul este simplu: nu "inghit" versiunea canonica ce ne-a fost "servita"; as prefera - asa, pentru cultura mea - sa citesc originalul, dar mi-e imposibil.
Revenind la dilema mea, voi da doar cateva randuri din lucrarea lui Fabre D'Olivet - Geneza dupa Moise:

Capitolul II: Deosebirea

10. Intre timp, o emanatie luminoasa, asemenea unui imens fluviu, curgea din sfera sensibila pentru insufletirea incintei organice; ea se impartea acolo si parea in afara potrivita cu puterea cuaternara multiplicatorie, in patru principii.
11. Numele primului principiu emanat era Phishon, adica realitatea fizica, fiinta aparenta: el acoperea intreg Pamantul cu H'awila, energia virtuala, locul de nastere al aurului.
12. Iar aurului acelui Pamant, emblema a reflexiei luminoase, era bun. Mai era totodata si locul in care s-a nascut Bedolla, impartire misterioasa si piatra Shoam, sublimare universala.
13. Numele celui de-al doilea dintre aceste principii emanate era Gihon, miscarea formativa: el acoperea intreg pamantul cu Choush, principiul actiunii focului.
14. Numele celui de-al treilea dintre aceste principii emanate era Hiddekel, propagatorul rapid, folosind drept vehicul principiul fericirii.
In sfarsit, cel de-al patrulea a primit numele de Phrath, din cauza rodniciei al carui izvor era.
etc.....

Hmmmm....parca nu aduce a poveste tribala si tot la Geneza se refera.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Joi Iul 15, 2010 8:53 pm

Nu am intrat de mult aici si nu am vazut intrbarea.
Ceea ce stii tu este o versiune a Zoharului.Aceasta este varianta Tanachului pentru initiati.Citeste Apoc.cap 21 si 22 si citeste Ezechiel cap 47.Si una si alta sint din Tanach.Dar In Apoc au fost copiate doua capitole din Zohar ,cu privire la Ezechiel.
Insa ,nu face mare taraboi din asta ca o sa sara crestinii pe tine.
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Vin Iul 16, 2010 5:15 pm

Anticristul a scris:
Citeste Apoc.cap 21 si 22 si citeste Ezechiel cap 47.Si una si alta sint din Tanach.

Am citit (mai precis recitit dupa ceva ani) si acum te rog sa-mi dai cateva explicatii. Mi-ai sugerat cap.47 din Ezechiel (mie-mi pare a fi un registru de cadastru - in gluma vorbind) ce anume trebuia sa-mi atraga atentia si care este importanta lui in original?
Finalul Apocalipsei vorbeste de un pamant nou, cum este redat in original? Pe mine ma duce cu gandul la viziunea lui Rudolf Steiner.

In privinta habotnicilor cu ochelari de cal, is patita - cu ei nu se poate purta un dialog.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Iul 17, 2010 9:38 pm

Acolo in Ezec.este vorba despre un riu,care va izvori de sub templu si care va uda pustia.Vor fi pomi roditori si pesti etc.Acelasi lucru il descrie si Apoc 22;1 dar cu cuvinte putin mai duhovnicesti cum ar zice un penticostal sau baptist.
Textul arata ca un registru de cadastru ,ai intuit bine.Dar vezi si acolo cu cetatea aia .ca e pe 12 temelii si ca numele lor e scris asa si asa si multe lucruri care trebuiesc intelese oarecum altfel.Cum?
E tirziu ,daca ai nelamuriri scrie PM.
Cu stima Haym din Ierusalaym.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Joi Iul 22, 2010 9:50 pm

Te rugam Antichristule sa ne spui interpretarea religiei mozaice asupra temei referitoare la Adam si Eva, Pacatul Primordial, Pomul cunoasterii binelui si raului.

Si la voi sarpele este sinonim cu Diavolul?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Vin Iul 23, 2010 11:43 am

Omul a fost creiat ,sexual din capul locului.
De ce ar trebui sa fie ceva rusinos.
Probabilca inca nu erau destul de maturi inca.Omul si nevasta sa eau arumim(adica nuzi.Sarpele era arum (nud).
Inteleptii traduc cuvintul rum al sarpelui prin intelepciune,dar mie nu-mi cade bine la stomac.Sarpele ia invatat sa faca ceea ce ei ar fi invata sa faca singuri,daca mai asteptau putin.
Satan nu era pe acolo,,cum nu era nici Isus.Aceste personaje sint creiate tirziu.
Nu am timp de multe explicatii ,e inainte de Sabat si mai am si alte ocupatii.
Cu stima din Ierusalaym.
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Vin Iul 23, 2010 4:36 pm

Anticristul a scris:

Inteleptii traduc cuvintul rum al sarpelui prin intelepciune,dar mie nu-mi cade bine la stomac.

De ce? Mie imi pare plauzibila explicatia, daca ma gandesc la simbolul sarpelui prezent la mai multe civilizatii. Il gasim la grecii antici pe toiagul lui Asklepios si al lui Hermes, il gasim la indieni: Kundalini = energia primordiala, il gasim la azteci: sarpele cu pene.

Altceva este pentru mine fara de inteles, daca ma refer la Geneza, cap.3.15 : "Dusmanie voi pune intre tine si intre femeie, intre samanta ta si samanta ei, aceasta iti va zdrobi capul, iar tu ii vei intepa calcaiul". Eu nu pot pricepe ce-a vrut a zice Dumnezeu. ma ajuta cineva?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Vin Iul 23, 2010 5:45 pm

Anticristul a scris:

Nu am timp de multe explicatii ,e inainte de Sabat si mai am si alte ocupatii.
Cu stima din Ierusalaym.

Iti multumim ca ne-ai raspuns cu promptitudine !
Te asteptam cu placere si nerabdare sa ne continui mai dezvoltat tema ... bineinteles cand ai mai mult timp si evident ca si placere!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Sam Iul 24, 2010 8:47 pm

imishaa a scris:
Anticristul a scris:

Inteleptii traduc cuvintul rum al sarpelui prin intelepciune,dar mie nu-mi cade bine la stomac.

De ce? Mie imi pare plauzibila explicatia, daca ma gandesc la simbolul sarpelui prezent la mai multe civilizatii. Il gasim la grecii antici pe toiagul lui Asklepios si al lui Hermes, il gasim la indieni: Kundalini = energia primordiala, il gasim la azteci: sarpele cu pene.
Altceva este pentru mine fara de inteles, daca ma refer la
Geneza, cap.3.15 : "Dusmanie voi pune intre tine si intre femeie.
intre samanta ta si samanta ei, aceasta iti va zdrobi capul, iar tu ii vei intepa calcaiul". Eu nu pot pricepe ce-a vrut a zice Dumnezeu. ma ajuta cineva?
Daca este dusmanie intre sarpe si om ,asta nu inseamna ca acesta a fost Satana.
Ca el a fost intelept,a fost faptul ca el deja cunostea actul sexual, si vazind-ui goi ,ia fost usor sa-i invete ce sa faca.Problema se pune ca el ia invatat cu practica si nu cu vorba.Sst.
Ce nu am inteles eu niciodata,si nici pe rabin nu am intrebat,unde a fost plecata serpoaica in timpul acela.
Ca de-i prindea ,mama mama !.
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Dum Iul 25, 2010 11:37 am

Anticristul a scris:

Ce nu am inteles eu niciodata,si nici pe rabin nu am intrebat,unde a fost plecata serpoaica in timpul acela.
Ca de-i prindea ,mama mama !.

Excelent! M-ai facut sa ma inec de ras (tocmai imi sorb cafea de dupa pranz). Imi si imaginez tabloul .
Si de ce ar fi dusmanie intre om si sarpe? E o creatura fascinanta asemeni multora de pe pamant (drept ca, nu le consider pe toate interesante).
Uite ca mie nu-mi cade bine la stoman explicatia ta cu sarpele mare guru in tantra yoga si kama sutra; daca Dumnezeu i-a creat pe cei doi cu organe sexuale nu le-a dat si "cartea tehnica"? chiar era nevoie sa intervina anaconda cel siret?
Acum serios vorbind/scriind, prefer varianta cu fructul (metaforic) al intelepciunii.
Si nu mi-ai spus nimic despre cap zdrobit si calcai intepat (saraca Eva), apare asa ceva in Geneza ebraica?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Mier Iul 28, 2010 9:59 pm

Au primit cartea tehnica ,dar au fost prea ocupati ,si nu au studiat-o.
Stii cum e cind cumperi un aparat,il bagi in priza ,face un scurt,si apoi luam cartea sa vedem de ce sa defectat?
Mie nu mi se pare ca era siret,ci era experimentat.
Ce ar fi cistigat cu siretlicul?
Sa dam apa la moara celor cu heruvimul ocrotitor?
Nu se potriveste.Acela a fost un mare arhitect al comertului maritim.
Si cum era ,sa-i zica pe numela copacul acela ,pe intelesul copiilor?
Lasa-i sa studieze macar ei cartea tehnica ,
ca gasesc copacul exact in mijlocul gradinii.
Chestia cu intyepatul calciiului e ceva real,stii ,daca nu se supune il(o)persecuta.
Sau,dupa posedare ,intra ura.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Joi Iul 29, 2010 8:03 am

Anticristul a scris:
Au primit cartea tehnica ,dar au fost prea ocupati ,si nu au studiat-o.
Stii cum e cind cumperi un aparat,il bagi in priza ,face un scurt,si apoi luam cartea sa vedem de ce sa defectat?.

Ma da voi vorbiti de parca in legenda cu Adfam si Eva era vorba de sex!

Pai in legenda nu e vorba de cunoasterea binelui si al raului si astfel omul a ajunc ca Ei (Dumnezeii).

Sau credeti ca e totusi vorba de cunoasterea "binelui" nprin sex ...si astfel omul a devenit ca El ...adica proxenet?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr fratii nostrii evrei   Astazi la 6:30 am

Sus In jos

Intrebari ptr fratii nostrii evrei
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
Mergi direct la: